HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 22:44.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 393 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Teološka pitanja
PostPostano: 23 sij 2014, 01:31 
Online
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19059
Lokacija: među zvijezdama
Citat:
Ako je Bog toliko dobar zašto dozvoljava da patimo da bi ušao u naše zivote? Koliko dugo po tvom mišljenju traje pakao? Vječno? Opet isto pitanje? Zašto vječnost u paklu, ako bi neka kazna bila takodje dostatna. Kako se mjere dobra i loša djela? Na osnovu čega se klasificiraju oni za pakao i oni za raj? Dobro postoje oprostivi i neoprostivi grijesi, poput ubistva, no opet vječnost tog pakla je uzasavajuca.

Što ako je moja savjest jača od nečije vjere? Hoće mi se računati dobra djela iako nisam štovateljica anekoj vjernici loša iako jeste deklarativno?
Kako se to vrednuje?


Kad smo kod priče, vjere i djela.. Logično je da se loša djela vrednuju negativnije od priče. No i sama priča moze biti toliko gnjusna i uvredljiva da je u rangu jednog od tezih loših djela?

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 23 sij 2014, 13:55 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Ako je Bog toliko dobar zašto dozvoljava da patimo da bi ušao u naše zivote?

Da bi se omogućila slobodna volja i slobodni izbor. Ne ulazi Bog u naše živote preko patnje, nego mi patnju stvaramo sami.
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Koliko dugo po tvom mišljenju traje pakao? Vječno?

Pakao je stanje odvojenosti od Boga koje smo sami izabrali u ovome životu. Taj odabir je vječan, da.
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Opet isto pitanje? Zašto vječnost u paklu, ako bi neka kazna bila takodje dostatna.

Jer smo tako sami odabrali. Ne može suha slama u vatru, izgorjet će.
Naši izbori za vrijeme ovog života grade našu dušu, odnosno sa svakim "zlim djelom" mi izbacujemo Boga iz naše prisutnosti.
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Kako se mjere dobra i loša djela? Na osnovu čega se klasificiraju oni za pakao i oni za raj?

Intuitivno znaš koje je djelo loše ili dobro.
Klasifikacija je ono što ostane na tebi samom.
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Dobro postoje oprostivi i neoprostivi grijesi, poput ubistva, no opet vječnost tog pakla je uzasavajuca.

Slobodan izbor. Totalna sloboda :kava:
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Što ako je moja savjest jača od nečije vjere?

Savjest nije u opreci s vjerom.
Osoba koja griješi ne živi po vjeri.
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Hoće mi se računati dobra djela iako nisam štovateljica anekoj vjernici loša iako jeste deklarativno?
Kako se to vrednuje?

Deklarativno se ne računa. Najbitnije je... znaš i sama.
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Kad smo kod priče, vjere i djela.. Logično je da se loša djela vrednuju negativnije od priče. No i sama priča moze biti toliko gnjusna i uvredljiva da je u rangu jednog od tezih loših djela?

Priča su glasovi, dakle djela.
Inače, grijeh je i kriva misao te nedjelovanje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 23 sij 2014, 14:11 
Online
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19059
Lokacija: među zvijezdama
1.Pa što nam ne daje lakše izbore? Recimo izmedju pohlepe i novca i mirnog porodičnog zivota? Zašto pate neduzni poput djece?

2.Pa prolazimo od pretpostavke da je Bog milostiv i samim prihvatanjem kazne za loša djela mi se pokajavamo. Zar je vječna patnja u paklu nuzna ili je srestvo kojim se ljudi ustvari samo zaplašivaju? Jer nijedna se osoba nije vratila sa onog svijeta .. Nama je to neistrazeno područje. Poput Marsa Ateistima.

3.Pomoću intuicije i zdravog razuma znam što je dobro a što loše ..No što ako mi razum govori da nešto moralno neopravdano je ustvari dobro i pogodno za mene.

4.Nije totalna sloboda. Što ako ubijem nekog u samoodbrani? Je li to oprostivo ili slučajno nekog u saobraćajnoj nezgodi.

5.Savjest i vjera ne mogu biti jedno. Mogu se donekle nadopunjavati no prilikom izbora ako dodje do unutarnjeg konflikta u meni? Da li da radim kako mi savjest ili vjera nalazu?

6.Deklarativnih vjernika je nazalost najviše .. Znači li to da će oni sa Ateistima u pakao?

7.Kako se osloboditi krivih misli?

Ja ih izreknem. Je li to pravilno?
Polazeći od onog " što zna Bog neka zna i svijet " trebalo bi?

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 23 sij 2014, 14:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Džizs , kakva priča Ceha?!

Čuj bog nam daje patnju i da ga spoznamo zato da bi nam dao slobodnu volju?!
Neverojebenovatno , kako može se nekome dati slobodna volja??
Slobodna volja ne može postojati ako je darovana , jer to je isto kao kad robovlasnik oslobodi roba , i onda taj oslobođeni rob ne treba gledati na svoju slobodu slobodarski već biti večno zahvalan za dar koji nije tražio jer sam već zna da mu sloboda po sebi pripada.

Čovek se može samo izboriti za svoju slobodu a nikako da mu je neko više biće daruje , a izboriti se za nju može jedino tako što će SVOJOM VOLJOM shvatiti da njegova samosvest zaslužuje slobodu da bi i on i svi drugi oko njega bili slobodni.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 23 sij 2014, 15:14 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
Ceha je napisao/la:
..grijeh je i kriva misao..


ovo ne kontam, misli same od sebe dolaze i odlaze, ne znam kako bih se drukčije izrazo.. koliko ja znam ne možemo kontrolirat šta će nam sve past na pamet, svakakve pomisli na svakakva djela, al dok god se suzdržavamo od podčinjavanja tih djela grijeha valjda nema


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 23 sij 2014, 15:46 
Offline

Pridružen/a: 12 sij 2014, 03:06
Postovi: 83
Nisam vidio bolji odgovor i jednostavniji po pitanju postojanja Boga



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 23 sij 2014, 16:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Koliko dugo po tvom mišljenju traje pakao? Vječno? Opet isto pitanje? Zašto vječnost u paklu, ako bi neka kazna bila takodje dostatna. Dobro postoje oprostivi i neoprostivi grijesi, poput ubistva, no opet vječnost tog pakla je uzasavajuca.


O patnji ću poslije,zahtijeva malo duže pisanje...

Na forumu ima dosta napisanog i objašnjenog o pojmu pakla,gehene,šeola,hada...ukratko,"pakao" je nekakav proces na kraju vremena,u kojem će zlo biti zauvijek uništeno,eliminisano,izbrisano, uz "nestanak" svih onih koji su ga činili,od Sotone,demona do ljudi...

Dakle,zlo NIJE vječni element,ono ima svoj početak i svoj kraj,za razliku od ljubavi,dobrote,svetosti i sl...Ako postoji vječni pakao,onda je i zlo vječno,to je dualizam.Biblija lijepo tvrdi da zlo ima početak i kraj.

Zlo je uljez u naš svijet i zbog njega je ušla i patnja u naš svijet.Pisao sam da je Bog dao stvorenjima slobodnu volju.Jer nema uzajamne ljubavi ako nema slobodne volje,ako je stvorenje poput robota ili životinje sa instiktima.

Problem kod slobodne volje jeste što biće-stvorenje koje je ima,može da odbaci tu ljubav od Boga,koja mu se nudi,da joj kaže NE!Znači,stvorenja sa slobodnom voljom su imala mogućnost da odbace tu ljubav i zgriješe,iako nisu imala razlog za to.Tako se i desilo...

Netko će upitati-a zašto Bog nije uništio zlo u početku?Baš me zanimaju mišljenja o tome...

Mar-kan je napisao/la:

Glede pakla-pisalo se o tome na Religiji,da ne ponavljamo...

Citat:
U izvornom grčkom tekstu LXX stoji "kolasin aionion",što znači "kazna vječna",a ne rezanje i sl.

Bitan je pridjev "aionion"...to će ti reći svaki RKC svećenik,koji je učio grčki,jelte.. :kava

Izraz “vijek” (grčki “aion”) može se prevoditi kao “životni vijek”,nekad može značiti neograničeni period ili beskrajnu vječnost.Nekad može značiti period određene dužine,kao naš izraz “vijek”.Pridjev “vječan” (grčki “aionios”), što pripada vijeku ne znači uvijek "trajati kroz vječnost". Tako da izraz “vječan” u Bibliji ne znači isto što i “beskonačan”.

Da bi se pravilno shvatilo značenje pridjeva “vječan-aionios”, moraš ga uvijek promatrati u vezi s imenicom kojoj je dodat. Ako imenica označava nešto što je po suštini vječno,onda i pridjev "vječan" uz takvu imenicu znači i ukazuje na neprekidno trajanje-vječnost.E,ako je pridev vječan uporabljen uz nešto što je vremensko,nešto što ima svoj kraj,tada pridjev vječan znači trajanje u okviru prirodnih,značenjskih granica imenice,tj.privremeno trajanje.
Pridjev “vječan” nalazi se i uz neke Božje radnje i aktivnosti. Tako Biblija spominje vječni Božji sud,vječnu kaznu,vječno uništenje,vječno spasenje itd... U tom slučaju pridjev “vječan” mora se shvatiti u smislu rezultata ili posljedice,a ne kao vječni proces.




Citat:
Kako se mjere dobra i loša djela? Na osnovu čega se klasificiraju oni za pakao i oni za raj?


Možemo,na osnovu savjesti i Božjeg Zakona,pokušati dokučiti standarde i mjerila dobrih i loših djela.Neću ulaziti u detaljna pojašnjavanja,detalja do kojih sam došao proučavajući teologiju,ali uglavnom svi mi znamo što je dobro a što loše.
Kako se klasificiraju oni za raj ili pakao,smatram da je to Božji "posao",jer mi ne vidimo ljudsko srce i njegove motive.




Citat:
Što ako je moja savjest jača od nečije vjere? Hoće mi se računati dobra djela iako nisam štovateljica anekoj vjernici loša iako jeste deklarativno?
Kako se to vrednuje?

Kad smo kod priče, vjere i djela.. Logično je da se loša djela vrednuju negativnije od priče. No i sama priča moze biti toliko gnjusna i uvredljiva da je u rangu jednog od tezih loših djela?


Ako živiš po savjesti,imaš šanse :zubati Sad,međutim,znaš da postoji Isus i Njegov Zakon,pa više nemaš opravdanje za nepoznavanje Zakona,jer i Bog je rekao da neće gledati na vrijeme neznanja,ali da je sad vrijeme da se obrati...
Citat:
Ne obazirući se na vremena neznanja, nutka sada Bog ljude da se svi i posvuda obrate


Kršćani kažu-sagriješih vrlo mnogo..mišlju,riječju,djelom i propustom.Evanđelje veli...
Citat:
A ja vam kažem: Svaki koji se srdi na brata svoga, bit će podvrgnut sudu. A tko bratu rekne `Glupane!`, bit će podvrgnut Vijeću. A tko reče: `Luđače!`, bit će podvrgnut ognju paklenomu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 23 sij 2014, 17:14 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Pantagana je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
..grijeh je i kriva misao..


ovo ne kontam, misli same od sebe dolaze i odlaze, ne znam kako bih se drukčije izrazo.. koliko ja znam ne možemo kontrolirat šta će nam sve past na pamet, svakakve pomisli na svakakva djela, al dok god se suzdržavamo od podčinjavanja tih djela grijeha valjda nema



Nije grijeh pomisliti na grijeh nego pristati uz grijeh. Kako Isus reče - Ako te dio tjela nagoni na grijeh otkini ga i baci u vatru, jer bolje je da dio tebe izgori nego da cijeli goriš u vječnoj vatri paklenoj.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 23 sij 2014, 17:41 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Citat:
Ako je Bog toliko dobar zašto dozvoljava da patimo da bi ušao u naše zivote? Koliko dugo po tvom mišljenju traje pakao? Vječno? Opet isto pitanje? Zašto vječnost u paklu, ako bi neka kazna bila takodje dostatna. Kako se mjere dobra i loša djela? Na osnovu čega se klasificiraju oni za pakao i oni za raj? Dobro postoje oprostivi i neoprostivi grijesi, poput ubistva, no opet vječnost tog pakla je uzasavajuca.




Imao sam dvadeset sedam godina kada sam kao mladi župni kdošao u Essen. U to je doba izbio veliki rudarski štrajk koji je uznemirio duhove. Jednom sam prolazio trgom nasred kojeg je na sanduku stajao neki čovjek i žustro govorio okupljenima. Spominjao je gladnu djecu, niske nadnice i nezaposlenost.
Kada me spazio i prepoznao, doviknu mi: “Ha, evo popa! –Dođi malo ovamo!” – Tako “ljubazan” poziv nisam mogaoodbiti. Odazvah se i pođoh k njemu. Ljudi su se razmaknuli da me propuste do govornika. Našao sam se usred stotinjak rudara. Nije mi baš bilo ugodno u duši jer me na fakultetu nisu pripremili za takve situacije.
“Čuj me, pope!” započe čovjek. “Ako postoji Bog, u što ja nisam siguran, ali možda nekakav postoji, kada umrem, stat ću pred njega i reći mu:” – tada je zaurlao – “’Zašto si dopuštao da ljudi umiru na bojištima? Zašto si dopuštao da djeca gladuju dok jedni bacaju hranu i žive u izobilju? Zašto si dopuštao da ljudi umiru od raka? Zašto? Zašto?’ Tada ću mu reći: ‘Bože, gubi se! – Nestani!’” Čovjek je ogorčeno urlao.
Tada sam i ja počeo vikati: “Tako je! Dolje s takvim bogom! Dolje s takvim bogom!”
On odjednom umuknu. Začuđeno me upita: “Samo trenutak, pa vi ste župnik! Ne možete vikati: - ‘Dolje s takvim bogom!’”
Na to mu ljutito odgovorih: “Slušaj! Bog pred kojeg bi ti mogao doći na ovakav način, bog na kojeg možeš ovako urlati i koji bi ti dopustio da ga izvedeš pred sud kao optuženika, a ti da staneš pred njega kao sudac – takav bog postoji jedino u tvojoj mašti. O takvom bogu mogu i ja zajedno s tobom reći: ‘Dolje s takvim Bogom!’ Dolje s takvim budalastim bogom kojeg možemo optuživati, odbacivati ili prihvaćati – kako nam se već svidi! Takav bog ne postoji! Ali reći ću ti jedno: postoji
stvarni Bog, različit od onoga kako ga ti zamišljaš. To je Bog pred kojim ćeš ti stajati kao osuđenik, pred kojim nećeš moći ni usta otvoriti. Postoji samo Bog koji će tebe pitati: ‘Zašto me nisi proslavljao? Zašto me nisi prizivao? Zašto si živio nečistim životom? Zašto si lagao? Zašto si mrzio? Zašto si se svađao? Zašto si...?’ – To će te on pitati. Tada će ti riječ zastati u grlu! Nećeš mu moći dati nijedan odgovor! – Ne postoji Bog kojemu bismo mi mogli reći: ‘Gubi se!’ Ali postoji živi Bog koji je stvaran i svet, koji bi i nama jednom mogao reći:‘Nestani! Gubi se!’”
Kada čujete kako ljudi predbacuju Bogu: “Kako Bog to možedopustiti? Zašto Bog šuti?” recite im: “Takav budalasti bog koji bi nama dopustio da ga optužujemo i predbacujemo mu, može biti samo plod naše mašte! Postoji jedino sveti i pravedni Bog koji optužuje i vas i mene!” Jeste li dosad poštovali sve Božje zapovijedi i ni jednu prekršili? Dobro promislite! Bog se nimalo nije šalio kada je ljudima dao svojih deset zapovijedi.
Dakle, optuženici smo mi, a ne Bog!

Najozbiljnije vam želim reći: Pitanje je postavljeno pogrešno.

Božja šutnja je njegova osuda

“Zašto Bog šuti?” nije besmisleno pitanje. Bog zaista često šuti. Božja je šutnja za nas najstrašnija osuda.
Uvjeren sam da postoji pakao. No pakao sigurno nije onakav kakva ga se prikazuje na nabožnim slikama – mjesto na kojem đavao peče grešnike na ražnju i gdje se događaju slične glupe izmišljotine. Umjesto toga, ja vjerujem da će pakao nastati onda kada Bog prestane govoriti ljudima. Ondje ćete ga moći zazivati i moliti mu se, ondje ćete moći vrištati, ali vam on više neće odgovarati! Ruski pisac Dostojevski je rekao: “Pakao je mjesto gdje Bog više ne svraća pogled.” To je mjesto gdje smo zauvijek ostavljeni sa svojom krivnjom, mjesto gdje smo zaista napušteni od Boga. – Da, Božja šutnja je njegova osuda. Kad Bog šuti, pakao počinje već ovdje na zemlji.

Mi koji smo preživjeli saveznička bombardiranja u Drugom svjetskom ratu, dobro znamo kako to izgleda. Ali Bog to može učiniti i bez zrakoplova. Mogu zamisliti kako su ljudi skakali iz postelja i vikali: “U podrum, u podrum!” Otrčali su u podrum gdje je začas postalo neizdrživo vruće. Više se
nije moglo disati pa su vikali: “Moramo van!” Tada su istrčali, ali je vani na sve strane pljuštao oganj i sumpor. Jadni ljudi, van nisu mogli, a u podrumima ih je gušio vreli zrak. Tako to opisuje Biblija. Ja sam zamislio još neke situacije (koje nisu opisane u Bibliji) koje su se mogle događati u podrumima u kojima su se, natjerani nesrećom, okupili različiti ljudi. Bilo je tu svakojakih: mlada žena iz visokog društva koja je dragog Boga ostavila zbog nekog muškarca, stariji gospodin koji je
po okusu mogao prepoznati svaku vrstu vina. Ni on nije imao ništa protiv dragog Boga, ali mu je bilo svejedno što Bog želi od njega. U podrumu su se našli jedan kraj drugog: ljubazni ljudi, lojalni i pošteni građani, vjerni platiše poreza... Svaki je od njih bio mali svijet za sebe – kao što su ljudi i danas. U podrumu je, dakle, bilo neizdrživo vruće. Htjeli su van, ali nisu mogli, oganj je sve proždirao kao u paklu. Tada ih obuze jeza.
Debeli gospodin reče: “Ljudi, Lot je bio u pravu: Bog zaista postoji!” Žena iz visokog društva doda: “Sada nam samo jedno može pomoći: moramo se moliti! Tko zna moliti?” Prvi put u životu podigli su ruke na molitvu (u antičko doba molilo se podignutih ruku). Čule su se riječi: “Gospodine, smiluj se!
Sagriješili smo! Prezirali smo te! Počuj sada našu molitvu! Znamo da si Bog koji ljubi, znamo da si milostiv! Molimo te, Gospodine, smiluj nam se!”
Ali glasa niotkud! Čuo se samo prasak i pucketanje vatre. Ruke se spustiše. Šake se u grču skupiše: “Bože, zašto šutiš?!” ... Odgovora niotkud! I dalje se čulo samo divljanje vatrene stihije. Sada su mogli moliti ili psovati, bilo je svejedno – Bog više nije odgovarao!
Postoji granica do koje neki čovjek, grad ili narod može doći.
To je granica ravnodušnosti prema živomu Bogu. Kada se ona prijeđe, Bog više ne odgovara. Upravo je ta Božja šutnja bila najjezivija kazna za Sodomu i Gomoru – Bog im nije više imao što reći! I kada danas vidim svoj narod kako se ravnodušno odnosi prema Božjim istinama, Božjim zapovijedima i
njegovu Sinu, sav se naježim. Možda ćete baš vi doživjeti da molite i psujete, a Bog vam više neće imati što reći.

U Bibliji su zapisane i ove Božje riječi: “Zvao sam vas, ali se ne odazvaste.” Čovječe, zašto šutiš kada te Bog zove?!
Dakle, Božja šutnja je strašna Božja osuda!

(Wilhelm Busch - Isus naša sudbina)

http://www.imanade.info/assets/isus-naa-sudbina-pdf.pdf

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 23 sij 2014, 17:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Ako je Bog toliko dobar zašto dozvoljava da patimo da bi ušao u naše zivote?


Jedan moj stari post...
Citat:
Kako sam ja shvatio,hula na Duha Svetoga jeste trajni gubitak komunikacije sa Bogom,da se izrazim na takav način.
Npr. kada smo u u situacijama da činimo grijeh,činimo loše,naša savjest kao Božja klica u nama,upozorava nas da to što činimo nije dobro.
Ako ustrajemo u grijehu,javlja se bol i patnja koju je Bog usadio u nas kao sredstvo upozorenja da ne valja put kojim smo krenuli.Bol i patnja jesu miris smrti.Ako nastavimo sa grijehom,na kraju nas čeka samouništenje i uništenje ljudi oko nas.Jer plata za grijeh je smrt...
Znači,čovjek ustrajan u grijehu,dolazi u fazu tzv. hule,kada Bog gubi način da ga uopće više upozori na destrukciju koju čini,nema više komunikacije sa takvim čovjekom.Put bez povratka,koje će dotični biti svjestan tek kad uskrsne,ali tada za vječno uništenje do kojeg ga je doveo njegov osobni izbor prema grijehu...


Glavni,prvi grijeh jeste želja čovjeka ili bića, stvorenja,za autonomijom,za neovisnošću od Boga. Ali,mi ne možemo postojati neovisno od Boga.To je pusta želja za autonomijom,koja nas vodi u tragediju,u smrt,u propast,u patnju. To je po meni biblijski stav.Ako je Bog izvor Života,mi smo vezani svojim životom za taj Izvor...Ako se grijehom i zlom otuđimo od izvora,ulazimo u spiralu patnje i smrti...U biti,patnja je moćno pedagoško sredstvo :kava

Dakle,mi kršćani se molimo Bogu da dođe Njegovo kraljevstvo na zemlju...Danas na ovom svijetu i zemlji vladaju zakoni Sotone.To su zakoni zla,mržnje,nasilja,nepravde,nemorala itd.Zato nevini stradaju,jer na zemlji nema reda...
Bog je jednostavno dopustio da se zlo razvija lančanom reakcijom,kao lavina sa vrha planine,grudva snijega...i da zlo u potpunosti iskaže svoje pravo lice.Naravno,nama koji živimo na ovoj planeti nije baš tako jednostavno.

Međutim,Biblija kaže,doći će dan kada će čovječanstvo doći u stanje samouništenja,znači,zlo će dovesti čovječanstvo u stanje samouništenja. E,kada zlo bude dostiglo tu kulminaciju,dakle stanje samouništenja, Bog će se umiješati i intervenisati!

Pred Njim će biti najteži zadatak na kraju povijesti...Bog će morati da uništi tisuće svojih stvorenja...

Kako će to Bog da uradi a da ga mi ne proglasimo diktatorom,ubojicom...?
E,zato je Bog dopustio da se zlo iskaže,da onog trena, kada bude "amputirao" jedan dio
ljudskih stvorenja, jednostavno svi,svi oni koji su patili tokom stoljeća, mogu reći: “Pravedan si, o Bože!!”

Zato na osnovu Biblije,svi oni na ovoj planeti koji budu pobijedili u borbi sa zlom,biće najveća dragocjenost u svemiru,oni će biti živi svjedoci!Oni su prolazili kroz patnje, kroz smrt,kroz bolesti,kroz sve moguće tragedije,i oni će znati kroz cijelu vječnost da cijene i da budu živi svjedoci potrebe da svemir živi u skladu sa principima koji u njemu postoje-koje je Bog dao,a ne stvorenja!


Citat:
1.Pa što nam ne daje lakše izbore? Recimo izmedju pohlepe i novca i mirnog porodičnog zivota? Zašto pate neduzni poput djece?

Dao nam je upute kako da živimo.Koliko se njih,nas toga pridržava?Koliko ljudi danas želi miran obiteljski život?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 24 sij 2014, 11:07 
Online
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19059
Lokacija: među zvijezdama
Dobro Bobo i Markane. Pročitala sam pojašnjenja i citate. Biću konkretnija kad je pitanje i ovozemaljska patnja u pitanju, iskušenja i kazne.

Konretan primjer:

Slučaj napuštenog novorodjenčeta rodjenog u 6 mjesecu. Dakle ostavljeo tudjoj brizi, otac nepoznat a majka ga se odrekla.
Dobija u bolnici trovanje krvi, povod ne znam. Niti liječnici znaju. Nakon toga meningitis koji prati laički rečeno pojava " vodene glave"
Da bi tu vodu liječnici izvadili moraju operirati, a za to je potrebno niz zahvata jer iz svake komore treba sprovesti cjevčicu kako bi voda otjecala. Nakon prve operacije druga i treća komora se zatvaraju. Opet zahvat, i tako 4 puta za redom. Tijelo se prestane razvijati i ta glava postane opterećenje za ruke, noge, trup i ramena. Lijeva strana se koči u potpunosti kao kod šlogiranog čovjeka. Tijelo polako odumire, onako nepokretno i uločeno. Ljekari i dalje vrše zahvate na glavi da bi omogućili otjecanje vode ali bezuspješno.. Nakon 2,5 godina borbe djevojčica umire.

Zanima me čije je grijehe ona plaćala? Majka je se odrekla a otac nije znao ni da postoji.

I ovakvih primjera je milion. Kako moze beba biti na kušnji?

Ako je ta patnja njena 2, 5 godine karta za vječni raj prevelika je takodje.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 24 sij 2014, 11:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
SarajkaDjevojka je napisao/la:


Zanima me čije je grijehe ona plaćala? Majka je se odrekla a otac nije znao ni da postoji.

I ovakvih primjera je milion. Kako moze beba biti na kušnji?

Ako je ta patnja njena 2, 5 godine karta za vječni raj prevelika je takodje.


Ta beba je spašena,za vječnost.Bog će da je vratí u život,kad dođe vrijeme,i ona će nastaviti svoj napredak kroz vječnost.Za Stvoritelja svemira to je mačji kašalj.Bog je sklonio to dijete na sigurno,zamisli njegov život i da je ostalo zdravo-domovi,potucanje,udomitelji,potencijalni krimos...


Problem je sa roditeljima.Kršili su moralne zakone,bludničili,nisu u stanju da se brinu ni o sebi,a kamoli od potomstvu.I onda se smiju kad se govori o braku,kao okviru gdje se upražnjava polni odnos!A ne,danas je fazon biti zaljubljen,pa ajmo odmah u polne odnose,pa kad se desi trudnoća,problemi-Bog je kriv!?
To je primjer biblijske-oci jedu grožđe,a sinovima trnu zubi...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 24 sij 2014, 11:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Sećam se pre možda godinu dana kad sam prvi put raspravljao za Markanom jedinim autentičnim božjim predtsvnikom na forumu kako je postao vernik , i naravno došli smo do toga da je u njegovom životu postajala tzv.prelomna priča , i ona je naravno vezana za život koji mu je u određenom trenutku visio o koncu.

E to je onaj primer koji meni je potpuno nelogičan i moralni aspekt je krajnje upitan.

Ako je Markan doživeo prosvetljenje tako što je ostao živ onda bi bar jednom u životu se trebao pitati šta je sa onima koji nisu ostali živi a bili su u istoj situaciji kao i on.
Međutim to vernike ne zanima jer oni su postali miljenici boga po svome izboru , a ovi koji nisu preživeli zasigurno nisu miljenici.

I šta oni kažu na ovaj primer?? , pa jedino što im prostaje u svojoj sebičnosti je da kažu bljutavu i licemernu rečenicu: "Čudni su putevi gospodnji".
To je ono tipa da neće reći da je miljenik božji(šatro skroman) već da sam bog zna zašto je baš njega odabrao da preživi a ne onog drugog.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 24 sij 2014, 11:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
joe enter je napisao/la:
Sećam se pre možda godinu dana kad sam prvi put raspravljao za Markanom jedinim autentičnim božjim predtsvnikom na forumu kako je postao vernik , i naravno došli smo do toga da je u njegovom životu postajala tzv.prelomna priča , i ona je naravno vezana za život koji mu je u određenom trenutku visio o koncu.

E to je onaj primer koji meni je potpuno nelogičan i moralni aspekt je krajnje upitan.

Ako je Markan doživeo prosvetljenje tako što je ostao živ onda bi bar jednom u životu se trebao pitati šta je sa onima koji nisu ostali živi a bili su u istoj situaciji kao i on.
Međutim to vernike ne zanima jer oni su postali miljenici boga po svome izboru , a ovi koji nisu preživeli zasigurno nisu miljenici.

I šta oni kažu na ovaj primer?? , pa jedino što im prostaje u svojoj sebičnosti je da kažu bljutavu i licemernu rečenicu: "Čudni su putevi gospodnji".
To je ono tipa da neće reći da je miljenik božji(šatro skroman) već da sam bog zna zašto je baš njega odabrao da preživi a ne onog drugog.

Pogrešno si razumio.Ja sam odmalena odgajan kao vjernik,ali sa velikim liberalizmom u tom odgoju,tako da sam pokupio veliki dio negativnih utjecaja društva,medija itd.Koji su mi se redom obijali od glavu i stvarali probleme,razočarenja,tragedije.Naravno,neću o tome ovdje razglabati.
Nísam doživio prosvjetljenje,nego poriv da uđem dublje u neke sfere i pokušam sebi,prije svega,dati odgovore na pitanja koja intrigiraju svakoga.Uz put sam pronašao divne stvari,koje podijelim sa prijateljima,u laganom tempu,da se ne 'sablažnjavaju' kako se kaže.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 24 sij 2014, 11:57 
Online
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19059
Lokacija: među zvijezdama
Mar-kan je napisao/la:
SarajkaDjevojka je napisao/la:


Zanima me čije je grijehe ona plaćala? Majka je se odrekla a otac nije znao ni da postoji.

I ovakvih primjera je milion. Kako moze beba biti na kušnji?

Ako je ta patnja njena 2, 5 godine karta za vječni raj prevelika je takodje.


Ta beba je spašena,za vječnost.Bog će da je vratí u život,kad dođe vrijeme,i ona će nastaviti svoj napredak kroz vječnost.Za Stvoritelja svemira to je mačji kašalj.Bog je sklonio to dijete na sigurno,zamisli njegov život i da je ostalo zdravo-domovi,potucanje,udomitelji,potencijalni krimos...


Problem je sa roditeljima.Kršili su moralne zakone,bludničili,nisu u stanju da se brinu ni o sebi,a kamoli od potomstvu.I onda se smiju kad se govori o braku,kao okviru gdje se upražnjava polni odnos!A ne,danas je fazon biti zaljubljen,pa ajmo odmah u polne odnose,pa kad se desi trudnoća,problemi-Bog je kriv!?
To je primjer biblijske-oci jedu grožđe,a sinovima trnu zubi...



Razumijem ja to vjersko stajalište o vječnosti i rajskim ljepotama. No cijana odnosno patnja koju ni odrasla osoba ne bi izdrazala nije realna. Tko nju odredjuje? Na osnovu čega?

Jer pazi roditelji nisu čak ni kaznjeni da gledaju njene boli svojim očima.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 24 sij 2014, 12:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Mar-kan je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Sećam se pre možda godinu dana kad sam prvi put raspravljao za Markanom jedinim autentičnim božjim predtsvnikom na forumu kako je postao vernik , i naravno došli smo do toga da je u njegovom životu postajala tzv.prelomna priča , i ona je naravno vezana za život koji mu je u određenom trenutku visio o koncu.

E to je onaj primer koji meni je potpuno nelogičan i moralni aspekt je krajnje upitan.

Ako je Markan doživeo prosvetljenje tako što je ostao živ onda bi bar jednom u životu se trebao pitati šta je sa onima koji nisu ostali živi a bili su u istoj situaciji kao i on.
Međutim to vernike ne zanima jer oni su postali miljenici boga po svome izboru , a ovi koji nisu preživeli zasigurno nisu miljenici.

I šta oni kažu na ovaj primer?? , pa jedino što im prostaje u svojoj sebičnosti je da kažu bljutavu i licemernu rečenicu: "Čudni su putevi gospodnji".
To je ono tipa da neće reći da je miljenik božji(šatro skroman) već da sam bog zna zašto je baš njega odabrao da preživi a ne onog drugog.

Pogrešno si razumio.Ja sam odmalena odgajan kao vjernik,ali sa velikim liberalizmom u tom odgoju,tako da sam pokupio veliki dio negativnih utjecaja društva,medija itd.Koji su mi se redom obijali od glavu i stvarali probleme,razočarenja,tragedije.Naravno,neću o tome ovdje razglabati.
Nísam doživio prosvjetljenje,nego poriv da uđem dublje u neke sfere i pokušam sebi,prije svega,dati odgovore na pitanja koja intrigiraju svakoga.Uz put sam pronašao divne stvari,koje podijelim sa prijateljima,u laganom tempu,da se ne 'sablažnjavaju' kako se kaže.


Nije u tome poenta , i naravno nećemo raaspravljati o tvojim ličnim problemima već govorimo u načelu.

Ako ti sa priajteljem doživiš saobraćajnu nesreću npr. , i on pogine a ti ostaneš živ , hoćeš li zahvaliti bogu zato što si preživeo i što te je zaštitio??

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 24 sij 2014, 15:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
joe enter je napisao/la:
Ako ti sa priajteljem doživiš saobraćajnu nesreću npr. , i on pogine a ti ostaneš živ , hoćeš li zahvaliti bogu zato što si preživeo i što te je zaštitio??

To ti je ista situacija kao što si i rat spominjao,jedan preživi,jedan ne.Naravno da ću zahvaliti,zahvaljujem i za puno manje,tj.za sve što nam daje,pa valjda treba i za život biti zahvalan.Molimo se-ne uvedi nas u napast i izbavi od zla,ali isto se molimo,budi volja Tvoja.Dakle,mi ne raspolažemo svojim životom u tom kontekstu.Zašto Bog nekog uzme,nekog ne,to ne spada u naš domen.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 24 sij 2014, 15:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Mar-kan je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Ako ti sa priajteljem doživiš saobraćajnu nesreću npr. , i on pogine a ti ostaneš živ , hoćeš li zahvaliti bogu zato što si preživeo i što te je zaštitio??

To ti je ista situacija kao što si i rat spominjao,jedan preživi,jedan ne.Naravno da ću zahvaliti,zahvaljujem i za puno manje,tj.za sve što nam daje,pa valjda treba i za život biti zahvalan.Molimo se-ne uvedi nas u napast i izbavi od zla,ali isto se molimo,budi volja Tvoja.Dakle,mi ne raspolažemo svojim životom u tom kontekstu.Zašto Bog nekog uzme,nekog ne,to ne spada u naš domen.


Kao što sam u onom predhodnom postu napisao da ćeš reći "Čudni suputevi gospodnji" tako sam i dobio odgovor.

Ako kažeš da to nije naš domen i da mi ne raspolažemo našim životima onda tvoje uverenje da nas je bog stvorio i da mu trebamo zahvaljivati što nam je spasio život takođe nije naš domen.

Ti kad si zahvalio bogu što ti je spasio život gledao si na to iz sebičnog ugla jer ti se zahvaljuješ biću koje je oduzelo nekom drugom život u isto vreme.

Mislim , gde je tu moral(i tvoj i božji) kad ti u skršenom automobilu sedeći zahvaljuješ bogu što si ostao živ a pored tebe sedi mrtav prijatelj?!

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 24 sij 2014, 15:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
joe enter je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
To ti je ista situacija kao što si i rat spominjao,jedan preživi,jedan ne.Naravno da ću zahvaliti,zahvaljujem i za puno manje,tj.za sve što nam daje,pa valjda treba i za život biti zahvalan.Molimo se-ne uvedi nas u napast i izbavi od zla,ali isto se molimo,budi volja Tvoja.Dakle,mi ne raspolažemo svojim životom u tom kontekstu.Zašto Bog nekog uzme,nekog ne,to ne spada u naš domen.


Kao što sam u onom predhodnom postu napisao da ćeš reći "Čudni suputevi gospodnji" tako sam i dobio odgovor.

Ako kažeš da to nije naš domen i da mi ne raspolažemo našim životima onda tvoje uverenje da nas je bog stvorio i da mu trebamo zahvaljivati što nam je spasio život takođe nije naš domen.

Ti kad si zahvalio bogu što ti je spasio život gledao si na to iz sebičnog ugla jer ti se zahvaljuješ biću koje je oduzelo nekom drugom život u isto vreme.

Mislim , gde je tu moral(i tvoj i božji) kad ti u skršenom automobilu sedeći zahvaljuješ bogu što si ostao živ a pored tebe sedi mrtav prijatelj?!


Čitaš li pažljivo?
Dakle,mi ne raspolažemo svojim životom u tom kontekstu...

Ako ti je Bog dao život,tko je vlasnik života?

Šta god se desilo i desi,ja ću biti zahvalan,jer Mu bezrezervno vjerujem,vjerujem u Njegovu providnost i razloge zašto se nešto dešava.Makar to značilo da je i moj život u pitanju.
Već sam rekao,Njemu je najmanji problem ponovo stvoriti nas,naše najmilije i prijatelje...

Nad mrtvim prijateljima nikad nisam sebično zahvaljivao za svoj život i niti sam razmišljao sebično o sebi kao nešto zaslužnom prema Bogu,pa me ostavio na životu,nego sam jednostavno bio tužan,jer smrt nije prirodan događaj,kako većina misli...

Uvijek sam razmišljao-neka bude volja Tvoja,Ti znaš zašto tako treba da bude...Vjerom iznad razuma,nadam se da razumiješ što to doista znači.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 24 sij 2014, 16:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Mar-kan je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Kao što sam u onom predhodnom postu napisao da ćeš reći "Čudni suputevi gospodnji" tako sam i dobio odgovor.

Ako kažeš da to nije naš domen i da mi ne raspolažemo našim životima onda tvoje uverenje da nas je bog stvorio i da mu trebamo zahvaljivati što nam je spasio život takođe nije naš domen.

Ti kad si zahvalio bogu što ti je spasio život gledao si na to iz sebičnog ugla jer ti se zahvaljuješ biću koje je oduzelo nekom drugom život u isto vreme.

Mislim , gde je tu moral(i tvoj i božji) kad ti u skršenom automobilu sedeći zahvaljuješ bogu što si ostao živ a pored tebe sedi mrtav prijatelj?!


Čitaš li pažljivo?
Dakle,mi ne raspolažemo svojim životom u tom kontekstu...

Ako ti je Bog dao život,tko je vlasnik života?

Šta god se desilo i desi,ja ću biti zahvalan,jer Mu bezrezervno vjerujem,vjerujem u Njegovu providnost i razloge zašto se nešto dešava.Makar to značilo da je i moj život u pitanju.
Već sam rekao,Njemu je najmanji problem ponovo stvoriti nas,naše najmilije i prijatelje...

Nad mrtvim prijateljima nikad nisam sebično zahvaljivao za svoj život i niti sam razmišljao sebično o sebi kao nešto zaslužnom prema Bogu,pa me ostavio na životu,nego sam jednostavno bio tužan,jer smrt nije prirodan događaj,kako većina misli...

Uvijek sam razmišljao-neka bude volja Tvoja,Ti znaš zašto tako treba da bude...Vjerom iznad razuma,nadam se da razumiješ što to doista znači.


Onda bog nema morala i totalno je zao , jer ovo što radi je obična pokvarena igra nanošenja patnje i mučenja ljudima i svim živim stvorovima.
Jer ako je on svemoćan i može stvoriti tvoju familiju i mrtvog prijatelja bez problema ponovo , zašto mu je onda potreban ovaj cirkus i zajebancija oduzimanja-poklanjanja.vraćanja.. života??

Šta će neešto takvo svemoćnom biću?! , zašto uopte svemoćno biće stvara ako je već svemoćno i sveprisutno??
Znači da bog onda nije svemoćan jer u suprotnom ne bi imao protrebe za stvaranjem i posle i oduzimanjem života.
Bog je sudeći po svemu jako zao.

Ali sva sreća pa ne postoji pa ne moram mu se zahvaljivati niti ga mrzeti. :001_smile

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 24 sij 2014, 16:34 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
SarajkaDjevojka je napisao/la:
1.Pa što nam ne daje lakše izbore? Recimo izmedju pohlepe i novca i mirnog porodičnog zivota?

Jer bi onda čovjek bio idiot. Po čemu bi takav novac bio loš?
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Zašto pate neduzni poput djece?

Radi slobodne volje. Pogledaj. Ti imaš neku moć pomoći nedužnima. Da li je koristiš?
SarajkaDjevojka je napisao/la:
2.Pa prolazimo od pretpostavke da je Bog milostiv i samim prihvatanjem kazne za loša djela mi se pokajavamo. Zar je vječna patnja u paklu nuzna ili je srestvo kojim se ljudi ustvari samo zaplašivaju? Jer nijedna se osoba nije vratila sa onog svijeta .. Nama je to neistrazeno područje. Poput Marsa Ateistima.

Mars je zapravo jako dobro mapiran.
Bog nam je dao izbor.
Postoje jasna pravila po kojim se igra i kako se nešto radi.
SarajkaDjevojka je napisao/la:
3.Pomoću intuicije i zdravog razuma znam što je dobro a što loše ..No što ako mi razum govori da nešto moralno neopravdano je ustvari dobro i pogodno za mene.

Ne gledaš samo sebe, to je barem jednostavno.
Evo npr. da možeš dobiti milijun dolara da ubiješ neko dijete. Makni ego iz rečenice, što bi mislila o čovjeku koji je za milijun dolara ubio djetete?
SarajkaDjevojka je napisao/la:
4.Nije totalna sloboda. Što ako ubijem nekog u samoodbrani? Je li to oprostivo ili slučajno nekog u saobraćajnoj nezgodi.

Totalna sloboda, pravila su jasna.
Samoobrana je dopuštena. Slučajnosti se događaju.
SarajkaDjevojka je napisao/la:
5.Savjest i vjera ne mogu biti jedno. Mogu se donekle nadopunjavati no prilikom izbora ako dodje do unutarnjeg konflikta u meni? Da li da radim kako mi savjest ili vjera nalazu?

Naravno da su isto:kava:
Daj primjer dvojbe.
U čemu je vjera protivna savjesti?
SarajkaDjevojka je napisao/la:
6.Deklarativnih vjernika je nazalost najviše .. Znači li to da će oni sa Ateistima u pakao?

Da. Svatko tko je zao, grešan...
SarajkaDjevojka je napisao/la:
7.Kako se osloboditi krivih misli?

Dobrim mislima :D
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Ja ih izreknem. Je li to pravilno?
Polazeći od onog " što zna Bog neka zna i svijet " trebalo bi?

=))
joe enter je napisao/la:
Džizs , kakva priča Ceha?!
Čuj bog nam daje patnju i da ga spoznamo zato da bi nam dao slobodnu volju?!

Bog nas je stvorio. Patnju smo sami napravili.
joe enter je napisao/la:
Neverojebenovatno , kako može se nekome dati slobodna volja??
Slobodna volja ne može postojati ako je darovana , jer to je isto kao kad robovlasnik oslobodi roba , i onda taj oslobođeni rob ne treba gledati na svoju slobodu slobodarski već biti večno zahvalan za dar koji nije tražio jer sam već zna da mu sloboda po sebi pripada.

Mi smo stvorenje, što ima lošeg u tome?
Nitko od nas nije Bog. A jedini način da stvoriš drugi život, pa znaš ga, zar ne ? :D
joe enter je napisao/la:
Čovek se može samo izboriti za svoju slobodu a nikako da mu je neko više biće daruje , a izboriti se za nju može jedino tako što će SVOJOM VOLJOM shvatiti da njegova samosvest zaslužuje slobodu da bi i on i svi drugi oko njega bili slobodni.

O čemu ti pričaš?
Čovjek ima slobodnu volju.
To je njegovo svojstvo. Za slobodnu volju se ne možeš izboriti isto kao što ni toster ne može naučiti kuhati :zubo:
Ako je zloupotrebljavaš dospjet ćeš daleko od Boga, odnosno u pakao. Izbor je prilično jasan :kava:
Pantagana je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
..grijeh je i kriva misao..

ovo ne kontam, misli same od sebe dolaze i odlaze, ne znam kako bih se drukčije izrazo.. koliko ja znam ne možemo kontrolirat šta će nam sve past na pamet, svakakve pomisli na svakakva djela, al dok god se suzdržavamo od podčinjavanja tih djela grijeha valjda nema

Naravno da ima.
Nećeš za njih u pakao, ali :D
Evo, npr. susjeda ti je udana žena i ti stalno o njoj razmišljaš, umjesto da radiš vlastitu djecu =))
Grijeh misli lagano u grijeh nedjela ili propusta prelazi. A ako se loše misli namnože :D
@Markan.
Mi smo stvoreni da budemo vječni. O nama sve ovisi. Ako potratimo ovaj život, sljedeći ćemo provesti daleko od Boga. A to je pakao i beznađe.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 24 sij 2014, 16:42 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Ta beba je spašena,za vječnost.Bog će da je vratí u život,kad dođe vrijeme,i ona će nastaviti svoj napredak kroz vječnost.Za Stvoritelja svemira to je mačji kašalj.Bog je sklonio to dijete na sigurno,zamisli njegov život i da je ostalo zdravo-domovi,potucanje,udomitelji,potencijalni krimos...
Problem je sa roditeljima.Kršili su moralne zakone,bludničili,nisu u stanju da se brinu ni o sebi,a kamoli od potomstvu.I onda se smiju kad se govori o braku,kao okviru gdje se upražnjava polni odnos!A ne,danas je fazon biti zaljubljen,pa ajmo odmah u polne odnose,pa kad se desi trudnoća,problemi-Bog je kriv!?
To je primjer biblijske-oci jedu grožđe,a sinovima trnu zubi...

Razumijem ja to vjersko stajalište o vječnosti i rajskim ljepotama. No cijana odnosno patnja koju ni odrasla osoba ne bi izdrazala nije realna. Tko nju odredjuje? Na osnovu čega?
Jer pazi roditelji nisu čak ni kaznjeni da gledaju njene boli svojim očima.

Čekaj, odkud znaš kako su roditelji kažnjeni?
Možda su postali beskućnici, kockari, u svakom slučaju njihov život je lišen svake trunke ljudskog dostajanstva.
Možda se i pokaju?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 24 sij 2014, 16:45 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
joe enter je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Čitaš li pažljivo?
Dakle,mi ne raspolažemo svojim životom u tom kontekstu...
Ako ti je Bog dao život,tko je vlasnik života?
Šta god se desilo i desi,ja ću biti zahvalan,jer Mu bezrezervno vjerujem,vjerujem u Njegovu providnost i razloge zašto se nešto dešava.Makar to značilo da je i moj život u pitanju.
Već sam rekao,Njemu je najmanji problem ponovo stvoriti nas,naše najmilije i prijatelje...
Nad mrtvim prijateljima nikad nisam sebično zahvaljivao za svoj život i niti sam razmišljao sebično o sebi kao nešto zaslužnom prema Bogu,pa me ostavio na životu,nego sam jednostavno bio tužan,jer smrt nije prirodan događaj,kako većina misli...
Uvijek sam razmišljao-neka bude volja Tvoja,Ti znaš zašto tako treba da bude...Vjerom iznad razuma,nadam se da razumiješ što to doista znači.

Onda bog nema morala i totalno je zao , jer ovo što radi je obična pokvarena igra nanošenja patnje i mučenja ljudima i svim živim stvorovima.
Jer ako je on svemoćan i može stvoriti tvoju familiju i mrtvog prijatelja bez problema ponovo , zašto mu je onda potreban ovaj cirkus i zajebancija oduzimanja-poklanjanja.vraćanja.. života??
Šta će neešto takvo svemoćnom biću?! , zašto uopte svemoćno biće stvara ako je već svemoćno i sveprisutno??
Znači da bog onda nije svemoćan jer u suprotnom ne bi imao protrebe za stvaranjem i posle i oduzimanjem života.
Bog je sudeći po svemu jako zao.
Ali sva sreća pa ne postoji pa ne moram mu se zahvaljivati niti ga mrzeti. :001_smile

Mač se kali u vatri i vodi.
Razmisli što bi bilo s tobom da su te cijeli život hranili u krevetu i da su ti zdrave noge atrofirale?
Što se tiče egzistencijalnog načina, zbilja želiš ulaziti u kvantnu fiziku i činjenicu da ovaj naš svemir zahtjeva promatra/stvoritelja koji odlučuje ? :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 24 sij 2014, 17:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Ceha je napisao/la:
@Markan.
Mi smo stvoreni da budemo vječni. O nama sve ovisi. Ako potratimo ovaj život, sljedeći ćemo provesti daleko od Boga. A to je pakao i beznađe.


Uvjetno vječni.Nema sljedećeg života za one koji potrate ovaj život,nepokajane,osim onog kratkog dijela kada bude drugo uskrnuće,na sud.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 24 sij 2014, 17:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Ceha je napisao/la:
Mač se kali u vatri i vodi.
Razmisli što bi bilo s tobom da su te cijeli život hranili u krevetu i da su ti zdrave noge atrofirale?
Što se tiče egzistencijalnog načina, zbilja želiš ulaziti u kvantnu fiziku i činjenicu da ovaj naš svemir zahtjeva promatra/stvoritelja koji odlučuje ? :D


Kako kaže Vuk Karadžić u svojim malim etnografskim spisima da smo mi Crnogorci i Hercegovci najmanje pobožni od svih Srba , tako da ja oslanjajući se na tu tradiciju nemam sumnje u razvijenu kritičku misao mene samoga i bar određenog dela moga naroda. :zubati

Iskreno govoreći mnogo mi je bliži "kreacionizam" antičkih filozofa(Aristotela) nego sva naglabanja seljaka iz pustinje o ultimativnom tvorcu koji direktno zaviruje u moj dom govoreći mi šta ću jesti i koga ću jebati posle ručka.
Dosadni su njihovi nametljivi plitki stavovi , više vredi jedna rečenica rimskog cara Marka Aurelija nego sva biblija i kuran primera radi kad pominjemo promišljanja o životu drednih ljudi.

Ja nemam dilemu da je monoteizam osnova za tiraniju i uništavanje svega onoga što čini čoveka čovekom , zato jeste on tako i nametljiv i argesivan u ucenjivanju kroz moralnu prizmu običnog čoveka.

Jednostavno je nemoguć tvorac(ako postoji ,a ne postoji nikakav) kakvim ga predstavljaju monoteisti , previše je očita nelogičnost takvog stava , ali zato oni(monoteisti) imaju pokvarenu taktiku ucene u moralnom smislu gde uvek nagrabusi naivan,prostodušan i neobrazovan čovek , i što je najgore jedino monoteizam je u stanju oddobrog čoveka napraviti čudovište.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 393 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 51 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO