HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 02:41.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 43 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Grb i zastava BiH
PostPostano: 02 lip 2009, 20:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Sumnjam da Bošnjaci prihvaćaju da su Kotromanići hrvatske krvi.

Cuj, postoji jedan jako dobar argument u nasu korist.. Prije su postojali Kotromanici kao obitelj nego Bosnjani kao narod, jer ih je Tvrtko kao takve ustolicio za svoje kraljevske vlasti.
I nije mi jasno kako je ban Kulin mogao biti Bosnjanin kad ni on sam nije znao da ce Bosnjani nastati tek poslije stoljece i pol..

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grb i zastava BiH
PostPostano: 02 lip 2009, 20:27 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Ja ne znam sto je njima uopce dano pravo na taj casni grb, to smo mi trebali sebi uzet i ukomponirat sa sahovnicom (nesto slicno kao grb RH) a oni nek si uzmu od brazila ili sta god ih vec volja.

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grb i zastava BiH
PostPostano: 02 lip 2009, 20:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
a oni nek si uzmu od brazila ili sta god ih vec volja.

Hehehe, dobar :ymdevil: , a mogli su i od Zimbabvea, vise je njihova nego ljiljani

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grb i zastava BiH
PostPostano: 02 lip 2009, 20:29 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
Zastavu je prihvatila skupština Bosne i Hercegovine ( dakle bošnjačko - SDA i hrvatsko političko vodstvo - HDZ) nedugo nakon referenduma.

Tulkas, to svakako. Treba istaknuti da u doba kada se hrvatski velikaši bore protiv kraljeva apsolutizma, dio hrvatskog prostora, plemstva i stanovništva se okuplja oko Bosne kojom upravljaju banovi i kraljevi hrvatskog podrijetla. Sami početci bosanske samostalnosti počinju kada su Hrvati i Ugari zaokupljeni svojim nesuglasicama i sukobima. Također, Bosna je od samog doseljenja Hrvata u ova područja teritorijalno pripadala hrvatskom etnoprostoru.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grb i zastava BiH
PostPostano: 02 lip 2009, 20:31 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
Aztec je napisao/la:
Ja ne znam sto je njima uopce dano pravo na taj casni grb, to smo mi trebali sebi uzet i ukomponirat sa sahovnicom (nesto slicno kao grb RH) a oni nek si uzmu od brazila ili sta god ih vec volja.

:-top

Pa upravo tako, jer pogledaj kako je dobra kombinacija na grbu HVO-a Kotor-Varoš, ali meni je smiješna njihova kombinacija na grbu Sandžaka. Do pola ljiljani, od pola nakve zvjezde. Kakve veze imaju Kotromanićevi ljiljani sa Sandžakom?! :lol:


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grb i zastava BiH
PostPostano: 02 lip 2009, 20:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Imaju veze, kako nemaju. Bili su u istim ratovima, samo na suprotnim stranama... :-ujko

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grb i zastava BiH
PostPostano: 02 lip 2009, 20:41 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Zapadni_Mostar je napisao/la:
Aztec je napisao/la:
Ja ne znam sto je njima uopce dano pravo na taj casni grb, to smo mi trebali sebi uzet i ukomponirat sa sahovnicom (nesto slicno kao grb RH) a oni nek si uzmu od brazila ili sta god ih vec volja.

:-top

Pa upravo tako, jer pogledaj kako je dobra kombinacija na grbu HVO-a Kotor-Varoš, ali meni je smiješna njihova kombinacija na grbu Sandžaka. Do pola ljiljani, od pola nakve zvjezde. Kakve veze imaju Kotromanićevi ljiljani sa Sandžakom?! :lol:



Da i zato mi je i strasno zao sto su ga dobili, ali nije se tu nista za cudit, kao narod su naopaki, povjest im je u naj manju ruku nategnuta i naopaka pa sto to nebi radili sa zastavom. Uostalom, cini mi se da su ti ljiljani krscanski simbol a kod nas ga muslimani uzeli, pa sta se vise njima ima za cudit.

Ja sam jednom, ne tako davno oko vrata stavio privjesak sa ljiljanima kad sam bio u Livnu :mrgreen: , i samo cekao kad cu fasovat bocu, :-oleole pa i dugogodisnji prijatelji su me nako malo cudno gledali. To je tuzno, da se zbog te odluke danas ti ljiljani percepiraju kao nesto muslimansko, dok su oni bili upravo znak borbe protiv istih.

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grb i zastava BiH
PostPostano: 02 lip 2009, 20:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Da su znali malo vise o povijesti nikada oni krscanske ljiljane ne bi prihvatili...
Ja doista ne shvacam kako mogu ko fol "furat" se na Tvrtka i ljiljane,a s druge strane bukvalno slave dolazak Turaka i okupaciju srednjovjekovne Bosne.. To je za ne povjerovat :-ucelo

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grb i zastava BiH
PostPostano: 02 lip 2009, 20:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58784
Lokacija: DAZP HQ
TomislavM je napisao/la:
slika


po čem je ta zastava originalnija od ijedne druge ili službene zastave RH? ako ćemo baš originalnu trobojku staviti, onda je to ova iz 1848. kad je Jelačić pod tim barjakom prešao Dravu.

slika

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grb i zastava BiH
PostPostano: 02 lip 2009, 20:55 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
Aztec je napisao/la:
Da i zato mi je i strasno zao sto su ga dobili, ali nije se tu nista za cudit, kao narod su naopaki, povjest im je u naj manju ruku nategnuta i naopaka pa sto to nebi radili sa zastavom. Uostalom, cini mi se da su ti ljiljani krscanski simbol a kod nas ga muslimani uzeli, pa sta se vise njima ima za cudit.

Ja sam jednom, ne tako davno oko vrata stavio privjesak sa ljiljanima kad sam bio u Livnu :mrgreen: , i samo cekao kad cu fasovat bocu, :-oleole pa i dugogodisnji prijatelji su me nako malo cudno gledali. To je tuzno, da se zbog te odluke danas ti ljiljani percepiraju kao nesto muslimansko, dok su oni bili upravo znak borbe protiv istih.


Koliko znam to je simbol sv. Ante, tako sam čuo. A ljiljane (zlatne) na plavoj podlozi dakle identične ovim našim su rabili i francuski kraljevi (oni Lujevi i drugi), znači 100 % katoličko ! :-top


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grb i zastava BiH
PostPostano: 02 lip 2009, 20:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
http://en.wikipedia.org/wiki/Fleur-de-lis

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grb i zastava BiH
PostPostano: 02 lip 2009, 21:00 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Pa cak i sad nije kasno, moze se i danas to napravi, dolje sahovnica, i gore na vrhu ljiljani, kao grb Hrvata HB, cak mislim da bi ih to naj vise pogodilo.

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grb i zastava BiH
PostPostano: 02 lip 2009, 21:02 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Robbie MO je napisao/la:
http://en.wikipedia.org/wiki/Fleur-de-lis


Da, znao sam da ima nekakve veze sa Francuskom.

Francuska, Spanjolska...I... Bosnje :-ucelo :-umirem


Jos kad vidim te ljiljane uparene sa turskom zastavom, zlo da covjeku dodje.

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grb i zastava BiH
PostPostano: 02 lip 2009, 21:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23309
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Ovo u donjem linku je grb francuskih kraljeva. Francuska je u to vrijeme bila katolička i jedan od glavnih inicijatora križarskih pohoda.

http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Blason_France_moderne.svg&filetimestamp=20090202165659

To sve možete naći na njemačkoj wikipediji o Francuskoj. (stavak Geschichte)
http://de.wikipedia.org/wiki/Frankreich

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grb i zastava BiH
PostPostano: 02 lip 2009, 21:07 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
Aztec je napisao/la:
Pa cak i sad nije kasno, moze se i danas to napravi, dolje sahovnica, i gore na vrhu ljiljani, kao grb Hrvata HB, cak mislim da bi ih to naj vise pogodilo.


Da prijatelju, ali pogodilo bi i nas. Primjer: Šta misliš ženiš se sa tom zastavom (pola ljiljani - pola šahovnica), a pod tim ljiljanima su poklali naše u Grabovici, Uzdolu, Miletićima, Buhinim kućama, Križančevu selu ... da ne nabrajam više. Možda za kojih 100-injak godina :-zubati , zasad otajemo vjerni šahari Herceg-Bosne sa tropleterom na vrhu!

:-hrvatinic

I pogledaj ti u ovom članku što je Robbie dao link u tablici...

podloga ljiljanima u svih plava, crvena, bijela (neke normalne boje za europske države :-zubati )
samo u Bosniaks-a :-ucelo :lol: tamnozelena - islamska! :-zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grb i zastava BiH
PostPostano: 02 lip 2009, 21:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23309
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Robbie MO je napisao/la:
http://en.wikipedia.org/wiki/Fleur-de-lis


Symbolism in religion and art
Fleur-de-lis on 14th century Syrian albarello.

In the Middle Ages the symbols of lily and fleur-de-lis (lis is French for "lily") overlapped considerably in religious art. Michel Pastoureau, the historian, says that until about 1300 they were found in depictions of Jesus, but gradually they took on Marian symbolism and were associated with the Song of Solomon's "lily among thorns" (lilium inter spinas), understood as a reference to Mary. Other scripture and religious literature in which the lily symbolizes purity and chastity also helped establish the flower as an iconographic attribute of the Virgin.

The fleur could also draw its design from Jewish tradition. The design is very similar to a lulav, made with a palm frond which sticks up straight and the branches of willow and myrtle trees, which are not as rigid.

In medieval England, from the mid-12th century, a noblewoman's seal often showed the lady with a fleur-de-lis, drawing on the Marian connotations of "female virtue and spirituality".[22] Images of Mary holding the flower first appeared in the 11th century on coins issued by cathedrals dedicated to her, and next on the seals of cathedral chapters, starting with Notre Dame de Paris in 1146. A standard portrayal was of Mary carrying the flower in her right hand, just as she is shown in that church's Virgin of Paris statue (with lily), and in the centre of the stained glass rose window (with fleur-de-lis sceptre) above its main entrance. The flowers may be "simple fleurons, sometimes garden lilies, sometimes genuine heraldic fleurs-de-lis".[23] As attributes of the Madonna, they are often seen in pictures of the Annunciation, notably in those of Sandro Botticelli and Filippo Lippi. Lippi also uses both flowers in other related contexts: for instance, in his Madonna in the Forest.

The three petals of the heraldic design reflect a widespread association with the Holy Trinity,[24] a tradition going back to 14th century France,[25] added onto the earlier belief that they also represented faith, wisdom and chivalry.

"Flower of light" symbolism has sometimes been understood from the archaic variant fleur-de-luce (see Latin lux, luc- = "light"), but the Oxford English Dictionary suggests this arose from the spelling, not from the etymology.[26]

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grb i zastava BiH
PostPostano: 02 lip 2009, 21:18 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Zapadni_Mostar je napisao/la:
Aztec je napisao/la:
Pa cak i sad nije kasno, moze se i danas to napravi, dolje sahovnica, i gore na vrhu ljiljani, kao grb Hrvata HB, cak mislim da bi ih to naj vise pogodilo.


Da prijatelju, ali pogodilo bi i nas. Primjer: Šta misliš ženiš se sa tom zastavom (pola ljiljani - pola šahovnica), a pod tim ljiljanima su poklali naše u Grabovici, Uzdolu, Miletićima, Buhinim kućama, Križančevu selu ... da ne nabrajam više. Možda za kojih 100-injak godina :-zubati , zasad otajemo vjerni šahari Herceg-Bosne sa tropleterom na vrhu!

:-hrvatinic

I pogledaj ti u ovom članku što je Robbie dao link u tablici...

podloga ljiljanima u svih plava, crvena, bijela (neke normalne boje za europske države :-zubati )
samo u Bosniaks-a :-ucelo :lol: tamnozelena - islamska! :-zubat
i



Da, hehe, nisam ni oratio paznju na to.

Ma razmijem ja da su pod tim ljiljanima radjeni zlocini (upavo nad bastiteljima istih), i razmisljao sam o tom, ali bez obzira na to mislim da bi trebalo, nisu ljiljani krivi ni za sta, oni sto su ih prisvojili mogu tako prisvojit i saharu (a kakvi su sve je moguce) Ispod ljiljana (crvene ili mozda plave boje) bi bila sahara da se zna ciji su. Ne trebamo im dat NISTA.

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grb i zastava BiH
PostPostano: 03 lip 2009, 10:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 11:13
Postovi: 567
Lokacija: Hrvatska; Osijek, Zadar
dudu je napisao/la:
TomislavM je napisao/la:
slika


po čem je ta zastava originalnija od ijedne druge ili službene zastave RH? ako ćemo baš originalnu trobojku staviti, onda je to ova iz 1848. kad je Jelačić pod tim barjakom prešao Dravu.

slika


Ta zastava sadrži grbove tadašnje središnje Hrvatske, Slavonije, Dalmacije i tadašnji grb Zagreba (neki kažu i obitelji Jelačić). Danas trobojnica sa šahovnicom predstavlja sve Hrvate i sve hrvatske krajeve zbog čega sam za skidanje krune sa zastave RH. (Ni zastava HZ Herceg-Bosne nema grbove Hercegovine, srednje Bosne, Sarajeva ili Posavine)

_________________
VIVE LA LIBERTE!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 43 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 480 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO