HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 01:48.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 40 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 27 tra 2014, 11:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Davno sam studirao partije velemajstora. Bobby Fischer je igrao najzanimljiviji šah. Ti ruski velemajstori jesu bili jaki na duge staze ali u biti dosadni i kukavice. Sitno po sitno do dominacije. Bobby je igrao van kalupa.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 27 tra 2014, 12:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8179
Lokacija: Na rubu egzistencije
Igrao jesam. Odavno nisam, ali još uvijek nam zaigrati ponekad.

Nekad sam bio član šahovske sekcije u OS. Na fakultetu se igralo kad se ne bi išlo na predavanje.

Sad se igra kad se s ekipom ode na roštilj.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 27 tra 2014, 15:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
ZGabriel je napisao/la:
uvijek sam htjela naučiti igrati šah, ali nitko neće da pomogne. :mad znam složiti figure i kako se koja "kreće" (recimo :D ), ali dalje nisam stigla.

prije par godina uspjela sam iskamčiti dvije partije. koji masakr. slika


Napravi nalog na chess.com, ima dosta materijala za učenje (priručnik, video klipovi sa objašnjenjima, kompjuter koji "misli" za tebe i analizira ti taktiku, kao i dosta poteza za memorizirati za otvaranje itd). Nešto od nabrojanog je besplatno, a za neke treba platiti članstvo (nije preskupo).

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 27 tra 2014, 16:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
Leonardo Da Vinci je napisao/la:
Jedno od prvih stvari koje vas nauče je "cjenik figura" (da se ne bi dogodilo da zamijenite topa za skakača ili lovca za 2 pijuna, osim ako nije u pitanju žrtva), dakle nauče vas da konj vrijedi otprilike 3 pješaka, lovac 3 ili 3.5, top vrijedi 5, kraljica 9 ili 10,... Sjećam se pokojnog dide koji me učio igrati i kako je govorio da su dva topa najčešće malo jača od kraljice...

No koja ekonomska logika stoji iza toga? :zubati

Vrijednost jasno jako varira od pozicije, osim materijalne postoji i strateška prednost, pa je cjenik vrijednosti figura samo orijentacioni.

Kao prvi korak u procjeni "poštene cijene" figure može se koristiti vatrena moć figure, tj broj polja koje figura može napadati:

slikaslikaslikaslikaslika

Međutim samim brojanjem polja primjetit ćete da se odnosi baš i ne slažu skroz sa "cjenikom".

To je zato što postoje različite dodatne pogodnosti, da tako kažemo.

Lovac pokriva skoro isti broj polja kao i top, ali može djelovati samo na jednoj boji polja dok top može na svim poljima. To povećava cijenu topa u odnosu na lovca.

Skakač pokriva manji broj polja od lovca, ali je jedina figura koja na svom putu može preskakati svoje i protivničke figure, što također utječe na cijenu. :zubati

Kraljica = top + lovac koji može mijenjati boju = 5 + 3.5 + premija za mijenjanje boje = preko 9

Ovo su otprilike grubi argumenti za vrijednosti figura.


Osim toga, bitna je i faza partije o kojoj se radi. Top i lovac u načelu više dolaze do izražaja u kasnijoj fazi (za razliku od skakača), kad je manje figura ostalo na ploči.

Zadnji put sam igrao na Silvestrovo 2010., a u školi sam bio u šahovskoj sekciji. Šah i basket, strasti od najmlađih dana :zubati

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 28 tra 2014, 10:43 
Offline

Pridružen/a: 11 sij 2011, 12:22
Postovi: 2999
ZGabriel je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Pa kompjuter najbolje pokazuje,strpljiv je:-)



kompjuter ti neće reći: vidiš ovo, otvorila si prostor da ti pojedem kraljicu. vrati tu figuru natrag i uradi nešto drugo.



Ako znaš kako se koja figura kreće, igraj. Nikada nisam učila napamet kombinacije, kombinacije se stvaraju dok igraš.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 28 tra 2014, 11:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
Crvena Sonja je napisao/la:
Nikada nisam učila napamet kombinacije, kombinacije se stvaraju dok igraš.

Otvaranja se uče maltene napamet,par varijanti koja odgovaraju određenom karakteru,što bi se reklo.Dobar šahista na osnovu otvaranja sazna tko mu sjedi s druge strane...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 28 tra 2014, 11:53 
Offline

Pridružen/a: 11 sij 2011, 12:22
Postovi: 2999
Mar-kan je napisao/la:
Crvena Sonja je napisao/la:
Nikada nisam učila napamet kombinacije, kombinacije se stvaraju dok igraš.

Otvaranja se uče maltene napamet,par varijanti koja odgovaraju određenom karakteru,što bi se reklo.Dobar šahista na osnovu otvaranja sazna tko mu sjedi s druge strane...


Ćaća me to prvo naučio otvaranje dok me je učio kako se kreću figure po ploči, i to je sve što se tiče kombinacija napamet.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 28 tra 2014, 12:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Crvena Sonja je napisao/la:
ZGabriel je napisao/la:


kompjuter ti neće reći: vidiš ovo, otvorila si prostor da ti pojedem kraljicu. vrati tu figuru natrag i uradi nešto drugo.



Ako znaš kako se koja figura kreće, igraj. Nikada nisam učila napamet kombinacije, kombinacije se stvaraju dok igraš.


Sve do circa 30 x 2 = 60 poteza je rutinom odigrano. Iliti "napamet".

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 28 tra 2014, 13:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
Crvena Sonja je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Otvaranja se uče maltene napamet,par varijanti koja odgovaraju određenom karakteru,što bi se reklo.Dobar šahista na osnovu otvaranja sazna tko mu sjedi s druge strane...


Ćaća me to prvo naučio otvaranje dok me je učio kako se kreću figure po ploči, i to je sve što se tiče kombinacija napamet.


Ma dobro to,to je ok,kod kuće i lokalno društvo...Kategornici moraju zapeti sa "knjigom",ako žele napredovati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 30 tra 2014, 11:03 
Offline

Pridružen/a: 11 sij 2011, 12:22
Postovi: 2999
Mar-kan je napisao/la:
Crvena Sonja je napisao/la:

Ćaća me to prvo naučio otvaranje dok me je učio kako se kreću figure po ploči, i to je sve što se tiče kombinacija napamet.


Ma dobro to,to je ok,kod kuće i lokalno društvo...Kategornici moraju zapeti sa "knjigom",ako žele napredovati.


Možda radim te kombinacije, ali nemam pojma kako se zovu, naučila sam igrati ovako :

=))
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 06 svi 2014, 17:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Šahovski klub “Vitez” pobjednik 19. KUP-a Herceg-Bosne

http://www.hercegbosna.org/vijesti/spor ... 13842.html

slika

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 01 lip 2014, 12:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Nek se nađe, ako ima početnika i početnica:


Privitak/ci:
124380038-Šahovski-bukvar.pdf [1.38 MiB]
Preuzeto 92 put/a.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 01 lip 2014, 21:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
SDB je napisao/la:
Šah i basket, strasti od najmlađih dana :zubati


Takodje :palacgore1

I ne secam se kad sam ga naucio... komsija me je terao kao jako malog da naucim da slozim figure...zabuna je bila oko kralja i kraljice, to sam uvek brkao...

Nekad je sah bio jako popularan... danas klinci krljaju igrice, malo ko zna tu igru... sjajnu igru, za koju samo tupson moze reci da je igra za penzose...

U osnovnoj sam isao na sahovnsku sekciju, posle na turnire... imao sa drugu kategoriju... za dalje treba mnogo vise vremena i truda koje nisam imao jer sam ozbiljno trenirao basket...

Za pocetnike je moj prvi savet da igru shvate jako ozbiljno... nema precica, nema na brzaka... igra je mnogo slozena i zahtevna, trazi ljubav i posvecenost. Mentor u sekciji je prvo sto nam je rekao - deco, sah je zivot, a zivot je borba... kasnije shvatis da je to borba i sa protivnikom, i sa samim sobom... treba se uziveti u poseban film, nisu figure na tabli komad drveta, nego vojska koje si ti general... kakve im naredbe izdajes, tako ces i proci... bespogovorno te slusaju, i jedini koji nosi lovorike ili gorcinu poraza si ti sam...nema srece, nema vadjenja...sve je na tebi....

Na jedan nacin se igra u otvaranju, na drugi u sredisnici partije, a na treci u samom kraju... to su 3 particije koje treba izucavati posebno. Otvaranja se prvo nauce... ne napamet, svaki potez ima tacnu logiku, zasto sad i zasto bas to... u sahovskim knjigama srecem uglavnom suvoparnost, nabiflani potezi, sa malo komentara...ili sa previse...

Prvo naucite otvorene igre, to su one koje pocinju kraljevim pionom... amateri u 95% tako pocinju, i tu ubrzo dodje do samaranja u centru, i razmene figura...italijanka, spanjolka, ruska partija...konji i lovci jurisaju napred, i tu je moguce da steknete ozbiljnu prednost ako je protivnik slab... manite se zatvorenih partija, gambita, indijki... to je samo za profi igrace...

Posle toga bi preporucio igru u zavrsnici, kako se matira samo sa topom, samo sa kraljicom, sa dva lovca... kako se kralj brani od drugog kralja i jednog piuna...itd...

Sredisnjica, kad je buket figura u sredini... to se uci kroz iskustvo, postoje opsta nacela sta treba raditi, ali tu ima toliko opcija i varijanti da je nemoguce sve to sagledati ako si neiskusan...

Za kraj bi rekao jednu stvar... nikad ne podcenjujte protivnika.. ma kako da vam se ucini zelen, nemojte da pokusavate da mu uvalite suster mat u 3 poteza...ne potezite kraljicu odmah, nek miruje malo pored kralja :cool

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 01 lip 2014, 21:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2014, 02:07
Postovi: 751
Lokacija: Planet Zemlja
Dosta često igram i prilično sam dobar. Učio sam isključivo kroz igru i ne igram šablonski. Ako igraš šablonski i nisi nepredvidiv činiš uslugu protivniku.

_________________
Došao je tiho i ušao u legendu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Šah
PostPostano: 02 lip 2014, 12:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
DzoniBG je napisao/la:
SDB je napisao/la:
Šah i basket, strasti od najmlađih dana :zubati


Takodje :palacgore1

I ne secam se kad sam ga naucio... komsija me je terao kao jako malog da naucim da slozim figure...zabuna je bila oko kralja i kraljice, to sam uvek brkao...

Nekad je sah bio jako popularan... danas klinci krljaju igrice, malo ko zna tu igru... sjajnu igru, za koju samo tupson moze reci da je igra za penzose...

U osnovnoj sam isao na sahovnsku sekciju, posle na turnire... imao sa drugu kategoriju... za dalje treba mnogo vise vremena i truda koje nisam imao jer sam ozbiljno trenirao basket...

Za pocetnike je moj prvi savet da igru shvate jako ozbiljno... nema precica, nema na brzaka... igra je mnogo slozena i zahtevna, trazi ljubav i posvecenost. Mentor u sekciji je prvo sto nam je rekao - deco, sah je zivot, a zivot je borba... kasnije shvatis da je to borba i sa protivnikom, i sa samim sobom... treba se uziveti u poseban film, nisu figure na tabli komad drveta, nego vojska koje si ti general... kakve im naredbe izdajes, tako ces i proci... bespogovorno te slusaju, i jedini koji nosi lovorike ili gorcinu poraza si ti sam...nema srece, nema vadjenja...sve je na tebi....

Na jedan nacin se igra u otvaranju, na drugi u sredisnici partije, a na treci u samom kraju... to su 3 particije koje treba izucavati posebno. Otvaranja se prvo nauce... ne napamet, svaki potez ima tacnu logiku, zasto sad i zasto bas to... u sahovskim knjigama srecem uglavnom suvoparnost, nabiflani potezi, sa malo komentara...ili sa previse...

Prvo naucite otvorene igre, to su one koje pocinju kraljevim pionom... amateri u 95% tako pocinju, i tu ubrzo dodje do samaranja u centru, i razmene figura...italijanka, spanjolka, ruska partija...konji i lovci jurisaju napred, i tu je moguce da steknete ozbiljnu prednost ako je protivnik slab... manite se zatvorenih partija, gambita, indijki... to je samo za profi igrace...

Posle toga bi preporucio igru u zavrsnici, kako se matira samo sa topom, samo sa kraljicom, sa dva lovca... kako se kralj brani od drugog kralja i jednog piuna...itd...

Sredisnjica, kad je buket figura u sredini... to se uci kroz iskustvo, postoje opsta nacela sta treba raditi, ali tu ima toliko opcija i varijanti da je nemoguce sve to sagledati ako si neiskusan...

Za kraj bi rekao jednu stvar... nikad ne podcenjujte protivnika.. ma kako da vam se ucini zelen, nemojte da pokusavate da mu uvalite suster mat u 3 poteza...ne potezite kraljicu odmah, nek miruje malo pored kralja :cool


A nema veće mržnje nego prema izdaji prve ljubavi (basket). :zubati

Dobra sumacija. :palacgore1

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 40 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO