HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 12:08.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 393 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 21:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Divlja svinja5 je napisao/la:
Hvala Bogu, bilo je i vrijeme:

http://www.zabranjeni.hr/papa-franjo--bog ... m/1231602/

Papa Franjo :palacgore1


Bolje ikad nego nikad...

Crkvi treba mnogo vremena da svari naucna otkrica, i na kraju ih prizna... ovo je korak u pravom smeru. Veliki prasak im odgovara zbog "I bi svetlost", ali sta cemo sa svim posledicama teorije evolucije... jel priznaje crkva da je covek postao od majmuna?!

Dal cemo dobiti odgovore o mnogim nelogicnostima iz Biblije... ili ce se kao i do sad sve to opisivati kao figurativno...

Voleo bi da cujem odgovor na pitanje koliko je po njima stara planeta zemlja, i ljudski rod...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 21:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
SDB je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

Par sam Ratzingerovih djela čitao još u srednjoj (kratkih ne kapitalaca) i čovjek zbilja zna neke zamršene stvari objasniti pristupačnim jezikom (što je suprotno mišljenju mnogih profesora na našim sveučilištima odlika pravog intelektualca svjetskog kalibra). S druge strane Franjo je kao onomad 90ih Franjo Prvi :zubati


Moje iskustvo je da oni koji govore zamršeno na taj način obično skrivaju vlastito neznanje i šupljinu.


Tako mi je rekla i gospođa profesorica čije smo ime spominjali u našim internim razgovorima.
U međuvremenu sam imao par prilika uvjeriti se u istinitost tvrdnje.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 21:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
DzoniBG je napisao/la:
Divlja svinja5 je napisao/la:
Hvala Bogu, bilo je i vrijeme:

http://www.zabranjeni.hr/papa-franjo--bog ... m/1231602/

Papa Franjo :palacgore1


Bolje ikad nego nikad...

Crkvi treba mnogo vremena da svari naucna otkrica, i na kraju ih prizna... ovo je korak u pravom smeru. Veliki prasak im odgovar zbog "I bi svetlost", ali sta cemo sa svim posledicama teorije evolucije... jel priznaje crkva da je covek postao od majmuna?!

Dal cemo dobiti odgovore o mnogim nelogicnostima iz Biblije... ili ce se kao i do sad sve to opisivati kao figurativno...

Voleo bi da cujem odgovor na pitanje koliko je po njima stara planeta zemlja, i ljudski rod...


Jesi prespavao ili preskočio ovo što smo ja i SDB govorili na prethodnoj stranici Dzoni :neznam ?

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 21:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
Pa evo naš jole. Sav sretan je nakon 60 i kusur godina (od 1951.) otkrio da RKC ne negira teoriju Velikog praska. :D

http://www.vatican.va/holy_father/pius_ ... na_it.html

Citat:
Se si guarda indietro il tempo di questo processo dell’« Expanding Universe », risulta che, da uno a dieci miliardi di anni fa, la materia di tutte le nebule spirali si trovava compressa in uno spazio relativamente ristretto, allorché i processi cosmici ebbero principio.

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 21:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Zadar1993 je napisao/la:

Jesi prespavao ili preskočio ovo što smo ja i SDB govorili na prethodnoj stranici Dzoni :neznam ?


Na sta mislis?!

Procitao sam vest i komentare ispod u vezi sa velikim praskom... rekao sam da je to crkvi od pocetka odgovaralo, ali se pitam kako ce se nositi sa priznavanjem svih tekovina Darvinove evolucije...

Koliko je kompatibilno sa crkvenim stajalistima da smo mi tek jedna karika u zivom svetu, da postojimo kao vrsta nekoliko stotina godina, a da je zivot na zemlji star par milijardi godina... i jos mnoga pitanja koja su u hriscanskom svetu jeres...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 21:27 
Offline

Pridružen/a: 23 svi 2014, 16:55
Postovi: 1053
Hunter je napisao/la:

Neki ljudi moraju da rmbače, koliko god to neverovatno zvučalo.


Sta je tek s onima koji sole u prazno,koliko god to istinito zvucalo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 21:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
DzoniBG je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

Jesi prespavao ili preskočio ovo što smo ja i SDB govorili na prethodnoj stranici Dzoni :neznam ?


Na sta mislis?!

Procitao sam vest i komentare ispod u vezi sa velikim praskom... rekao sam da je to crkvi od pocetka odgovaralo, ali se pitam kako ce se nositi sa priznavanjem svih tekovina Darvinove evolucije...

Koliko je kompatibilno sa crkvenim stajalistima da smo mi tek jedna karika u zivom svetu, da postojimo kao vrsta nekoliko stotina godina, a da je zivot na zemlji star par milijardi godina... i jos mnoga pitanja koja su u hriscanskom svetu jeres...


Misli na to da je teorija Velikog praska prvo definirana od strane katoličkog svećenika i da je papa Pio XII još 1951. ustvrdio da se ona ne protivi kršćanskoj vjeri.

Dakle, suludo je na to napisati komentar "bolje ikad nego nikad".

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 21:29 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2012, 09:26
Postovi: 3402
Lokacija: Србија
Red Member je napisao/la:
Hunter je napisao/la:

Neki ljudi moraju da rmbače, koliko god to neverovatno zvučalo.


Sta je tek s onima koji sole u prazno,koliko god to istinito zvucalo


Ovaj neki načitan, bolje da se sklonim...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 21:30 
Offline

Pridružen/a: 23 svi 2014, 16:55
Postovi: 1053
DzoniBG je napisao/la:
jel priznaje crkva da je covek postao od majmuna?!



Osvrni se oko sebe,imas majmuna i dan danas ali zasto nisu evoluirali i zasto nisu postali ljudi,imal ti sad ta teorija logike


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 21:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
DzoniBG je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

Jesi prespavao ili preskočio ovo što smo ja i SDB govorili na prethodnoj stranici Dzoni :neznam ?


Na sta mislis?!

Procitao sam vest i komentare ispod u vezi sa velikim praskom... rekao sam da je to crkvi od pocetka odgovaralo, ali se pitam kako ce se nositi sa priznavanjem svih tekovina Darvinove evolucije...

Koliko je kompatibilno sa crkvenim stajalistima da smo mi tek jedna karika u zivom svetu, da postojimo kao vrsta nekoliko stotina godina, a da je zivot na zemlji star par milijardi godina... i jos mnoga pitanja koja su u hriscanskom svetu jeres...



http://www.vatican.va/holy_father/pius_ ... na_it.html

Citat:
2. L’età della crosta solida della terra. — Per calcolare l’età delle sostanze originarie radioattive, si desumono dati molto approssimativi dalla trasmutazione dell’isotopo dell’uranio 238 in un isotopo di piombo (RaG), dell’uranio 235 in attinio D (AcD) e dell’isotopo di torio 232 in torio D (ThD). La massa d’elio, che con ciò si forma, può servire da controllo. Per tal via risulterebbe che l’età media dei minerali più antichi è al massimo di 5 miliardi di anni.

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 21:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
SDB je napisao/la:

Misli na to da je teorija Velikog praska prvo definirana od strane katoličkog svećenika i da je papa Pio XII još 1951. ustvrdio da se ona ne protivi kršćanskoj vjeri.

Dakle, suludo je na to napisati komentar "bolje ikad nego nikad".


Moj komentar je bio pre svega na nacin na koji je Papa objasnio svoje stajaliste... posto se vrlo dobro razumem u astrofiziku, i kako se ona razvijala u 20. stolecu, nisam sad prvi put saznao da je Big Bang nesto sto je crkva podrzala... ali ono sto mi je novost je priznanje teorije evolucije... to do sad nisam cuo...mozda sam nesto propustio...

I da ne brkamo teze namerno... nije on otkrio teoriju praska iz pozicije katolickog svestenika...nego iz pozicije vrhunskog naucnika... da je ostao samo katolicki svestenik, ne bi mogao da shvati delic tog problema koji ni Ajnstajn nije mogao da shvati, robujuci i dalje staticnom kosmosu, uvodeci pogresne kosmoloske konstante... crkva sa time veze nema, ovo samo potvrdjuje da i vernici mogu biti, i bili su kroz istoriju vrhunski naucnici i pronalazaci...oko toga bi mogli da se slozimo...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 21:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
DzoniBG je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

Jesi prespavao ili preskočio ovo što smo ja i SDB govorili na prethodnoj stranici Dzoni :neznam ?


Na sta mislis?!

Procitao sam vest i komentare ispod u vezi sa velikim praskom... rekao sam da je to crkvi od pocetka odgovaralo, ali se pitam kako ce se nositi sa priznavanjem svih tekovina Darvinove evolucije...

Koliko je kompatibilno sa crkvenim stajalistima da smo mi tek jedna karika u zivom svetu, da postojimo kao vrsta nekoliko stotina godina, a da je zivot na zemlji star par milijardi godina... i jos mnoga pitanja koja su u hriscanskom svetu jeres...


Bio sam malo zauzet zadnjih 10ak minuta no SDB je objasnio.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 21:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
DzoniBG je napisao/la:
SDB je napisao/la:

Misli na to da je teorija Velikog praska prvo definirana od strane katoličkog svećenika i da je papa Pio XII još 1951. ustvrdio da se ona ne protivi kršćanskoj vjeri.

Dakle, suludo je na to napisati komentar "bolje ikad nego nikad".


Moj komentar je bio pre svega na nacin na koji je Papa objasnio svoje stajaliste... posto se vrlo dobro razumem u astrofiziku, i kako se ona razvijala u 20. stolecu, nisam sad prvi put saznao da je Big Bang nesto sto je crkva podrzala... ali ono sto mi je novost je priznanje teorije evolucije... to do sad nisam cuo...mozda sam nesto propustio...

I da ne brkamo teze namerno... nije on otkrio teoriju praska iz pozicije katolickog svestenika...nego iz pozicije vrhunskog naucnika... da je ostao samo katolicki svestenik, ne bi mogao da shvati delic tog problema koji ni Ajnstajn nije mogao da shvati, robujuci i dalje staticnom kosmosu, uvodeci pogresne kosmoloske konstante... crkva sa time veze nema, ovo samo potvrdjuje da i vernici mogu biti, i bili su kroz istoriju vrhunski naucnici i pronalazaci...oko toga bi mogli da se slozimo...


Nije otkrio iz te pozicije, ali isto tako je smatrao da te dvije pozicije nisu u konfliktu (sam je to izjavio).

Da se razumijemo, nije ovo toliko išlo tebe, koliko likove koji misle da je ateizam=obrazovanost i naprednost. Tako sam na forum hr-u imao raspravu s jednim idiotom (koji tvrdi da je liječnik) koji mi je u 15 postova dokazivao da je RKC u Srednjem vijeku generalno tvrdila da je Zemlja ravna ploča. I to nakon što sam mu stavio izravne citate Tome Akvinskog i profesora s Harvarda i Stanforda koji su to odavno demantirali kao glupost.

Stvari nisu crno-bijele.

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 21:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
SDB je napisao/la:
DzoniBG je napisao/la:

Moj komentar je bio pre svega na nacin na koji je Papa objasnio svoje stajaliste... posto se vrlo dobro razumem u astrofiziku, i kako se ona razvijala u 20. stolecu, nisam sad prvi put saznao da je Big Bang nesto sto je crkva podrzala... ali ono sto mi je novost je priznanje teorije evolucije... to do sad nisam cuo...mozda sam nesto propustio...

I da ne brkamo teze namerno... nije on otkrio teoriju praska iz pozicije katolickog svestenika...nego iz pozicije vrhunskog naucnika... da je ostao samo katolicki svestenik, ne bi mogao da shvati delic tog problema koji ni Ajnstajn nije mogao da shvati, robujuci i dalje staticnom kosmosu, uvodeci pogresne kosmoloske konstante... crkva sa time veze nema, ovo samo potvrdjuje da i vernici mogu biti, i bili su kroz istoriju vrhunski naucnici i pronalazaci...oko toga bi mogli da se slozimo...


Nije otkrio iz te pozicije, ali isto tako je smatrao da te dvije pozicije nisu u konfliktu (sam je to izjavio).

Da se razumijemo, nije ovo toliko išlo tebe, koliko likove koji misle da je ateizam=obrazovanost i naprednost. Tako sam na forum hr-u imao raspravu s jednim idiotom (koji tvrdi da je liječnik) koji mi je u 15 postova dokazivao da je RKC u Srednjem vijeku generalno tvrdila da je Zemlja ravna ploča. I to nakon što sam mu stavio izravne citate Tome Akvinskog i profesora s Harvarda i Stanforda koji su to odavno demantirali kao glupost.

Stvari nisu crno-bijele.


Pogotovo kada govorimo o Srednjem Vijeku RKC je najveća obrazovna (poglavito u segmentu visokog obrazovanja) institucija na svijetu. Logično je da su mnoge teorije kojima se danas služimo od fizike do biologije potekle od nje.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 21:51 
Offline

Pridružen/a: 23 svi 2014, 16:55
Postovi: 1053
Kad smo kod srednjeg vijeka inkvizicija je takodjer maslo kojekakvih kvazi-povjesnicara,kome je u interesu sirit tu propagandu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 21:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
DzoniBG je napisao/la:
Divlja svinja5 je napisao/la:
Hvala Bogu, bilo je i vrijeme:

http://www.zabranjeni.hr/papa-franjo--bog ... m/1231602/

Papa Franjo :palacgore1


Bolje ikad nego nikad...

Crkvi treba mnogo vremena da svari naucna otkrica, i na kraju ih prizna... ovo je korak u pravom smeru. Veliki prasak im odgovara zbog "I bi svetlost", ali sta cemo sa svim posledicama teorije evolucije... jel priznaje crkva da je covek postao od majmuna?!

Dal cemo dobiti odgovore o mnogim nelogicnostima iz Biblije... ili ce se kao i do sad sve to opisivati kao figurativno...

Voleo bi da cujem odgovor na pitanje koliko je po njima stara planeta zemlja, i ljudski rod...


Nikolaj , veliki prasak,evolucija i svi prirodni fizički zakoni nikako se ne poklapaju sa ČUDIMA na kojima počivaju ove tri religije.

Može sad Francisko da pokuša uklapati nauku sa čudima koliko god mu volja ali ovo je znak da hrišćanstvo krepava lagano al' sigurno , bar u ovom obliku.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 21:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Red Member je napisao/la:
Kad smo kod srednjeg vijeka inkvizicija je takodjer maslo kojekakvih kvazi-povjesnicara,kome je u interesu sirit tu propagandu


U većoj mjeri da. Ona najbrutalnija koja je dovela samu inkviziciju na loš glas je španjolska inkvizicija koja je bila isključivo državna institucija u službi Španjolske prvenstveno za obračuna sa Židovima, muslimanima i političkim neistomišljenicima.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 22:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
SDB je napisao/la:

Nije otkrio iz te pozicije, ali isto tako je smatrao da te dvije pozicije nisu u konfliktu (sam je to izjavio).

Da se razumijemo, nije ovo toliko išlo tebe, koliko likove koji misle da je ateizam=obrazovanost i naprednost. Tako sam na forum hr-u imao raspravu s jednim idiotom (koji tvrdi da je liječnik) koji mi je u 15 postova dokazivao da je RKC u Srednjem vijeku generalno tvrdila da je Zemlja ravna ploča. I to nakon što sam mu stavio izravne citate Tome Akvinskog i profesora s Harvarda i Stanforda koji su to odavno demantirali kao glupost.

Stvari nisu crno-bijele.


Klizava je to tema... mozemo je gledati iz razlicitih aspekata i izvlaciti razlicite zakljucke...

Crkvene dogme su sve vise na ispitu pronalaskom novih stvari u nauci... cini mi se da je kler fleksibilniji da prihvati nove stvari, da ne bi "ispali glupi u drustvu"...sad moze i teorija evolucije, a do pre nekog vremena to ne bi bilo moguce...

Ako pricamo o srednjem veku, vecina ucenih ljudi je poteklo iz crkvenih jasla... nisi ti tad imao ni prilike da ides na svetovne univerzitete, kojih je bilo samo par... velika vecina velikana iz tog perioda je svoja znanja sticala u crkvi... nije bilo gde... ali nemojmo RKC da predstavljamo kao svetionik napretka... mnogo je tu bilo dogmi u koje nije smelo da se dira, crkva je u samom temelju tradicionalna i konzervativna ustanova, i ne prihvata lako novine... naravno da je bilo svestenika i vernika koji su dali veliki doprinos nauci, ali ne bi ja to sve prepisao crkvi, nego genijalnosti tih umova...

Ja sam duboko u sebi kreacionista, mislim da je Bog stvorio svet... ali da to nije ni nalik onome kako se opisuje u ovozemaljskim religijskim knjigama... tu cesto dolazi do nerazumevanja, osporavaju se navodi iz knjiga, pa ako se dokaze da tu nesto ne stima, onda Bog ne postoji... ateisti tu redovno padaju na ispitu...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 22:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
joe enter je napisao/la:

Nikolaj , veliki prasak,evolucija i svi prirodni fizički zakoni nikako se ne poklapaju sa ČUDIMA na kojima počivaju ove tri religije.

Može sad Francisko da pokuša uklapati nauku sa čudima koliko god mu volja ali ovo je znak da hrišćanstvo krepava lagano al' sigurno , bar u ovom obliku.


Sa ovom prvom recenicom se slazem...

Religija nikad nece krepati, jer necemo nikad imati sve odgovore...uvek ce odredjeni nivo vere biti potreban... tradicionalne crkve ce biti na velikom iskusenju kod obrazovanog dela populacije...

Prica da je Isus hodao po vodi, i dizao mrtve...pa to su bajke...prilagodjene onom vremenu i onim ljudima... ne mozes ti to danas da prodajes kao istinu... nek se ne uvrede vernici, ali to su za mene budalastine...

Crkva ce se prilagodjavati koliko moze, ako misli da opstane... ako se i dalje drzi svojih krutih nacela... i dalje ce imati nominalne vernike, ali u sustini vecinu ljudi u zapadnom svetu to nece zanimati... krstice i sahranjivati ljude, koji ce ceo zivot ziveti totalno van tog konteksta...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 23:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
DzoniBG je napisao/la:
Ja sam duboko u sebi kreacionista, mislim da je Bog stvorio svet... ali da to nije ni nalik onome kako se opisuje u ovozemaljskim religijskim knjigama... tu cesto dolazi do nerazumevanja, osporavaju se navodi iz knjiga, pa ako se dokaze da tu nesto ne stima, onda Bog ne postoji... ateisti tu redovno padaju na ispitu...


Citat:
"U konačnici se dolazi do alternative: Što stoji na početku: stvoriteljski razum, Duh Stvoritelj, koji sve čini i daje da nastaje sve što nastaje, ili nešto ne-razumsko, nešto što bez-umno na neki poseban način proizvodi matematički uređen kozmos, a isto tako i čovjeka, njegov razum? Ali taj bi razum tada bio samo slučajnost evolucije, pa stoga u konačnici i nešto ne-razumsko. Mi kršćani kažemo: Vjerujem u Boga, Stvoritelja neba i zemlje - u Duha Stvoritelja. Mi vjerujemo da na početku stoji vječna Riječ, Razum, a ne da stoji ne-razum."
Benedikt XVI.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 23:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Ateisti postaju ateisti ne zbog Boga nego izgleda zbog razočarenja u ljude koji sebe nazivaju vjernicima. Ili zbog razočarene u ljude koji su vjerski službenici. Ali treba shvatiti da svi ljudi griješe pa tako i vjerski službenici. I uvijek proispitati u duši svom nefsu (ego) kakav je taj savjet. Širok je pojam nefsa i ruha. Nefs je dio duše to je (jastvo ono što smo mi sami) a ruh je duh čovjekov.
Kad čovjek umire ruh mu odlazi dok ga nefs vidi, kasnije i nefs ode sa ruhom.
Bog je udahnuo u čovjeka ruh (duh) onda kada je stvorio Adema. A Ademov nefs ga je natjerao da pojede jabuku. Najveći džihad je onaj sa svojim nefsom tj sa samim sobom.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 23:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Mar-kan je napisao/la:

Citat:
"U konačnici se dolazi do alternative: Što stoji na početku: stvoriteljski razum, Duh Stvoritelj, koji sve čini i daje da nastaje sve što nastaje, ili nešto ne-razumsko, nešto što bez-umno na neki poseban način proizvodi matematički uređen kozmos, a isto tako i čovjeka, njegov razum? Ali taj bi razum tada bio samo slučajnost evolucije, pa stoga u konačnici i nešto ne-razumsko. Mi kršćani kažemo: Vjerujem u Boga, Stvoritelja neba i zemlje - u Duha Stvoritelja. Mi vjerujemo da na početku stoji vječna Riječ, Razum, a ne da stoji ne-razum."
Benedikt XVI.


Intimno osecam da ovakav kosmos, koji lezi na preciznim zakonima, od Keplerovih po kojima se krecu nebeska tela, Njutnovih zakona koji opisuju silu, Ajnstajnove teorije koja baca novo svetlo na kretanje svega u kosmosu, odnose mase i energije... preko zakona u kvantnoj mehanici koje opisuju mikrosvet... to ne moze biti slucajnost, to je morao neko da osmisli...Bog, Stvoritelj...Arhitekta... sve su to lepa i elegantna resenja...odbijam objasnjenje da je to nastalo ni iz cega, ili slucajno... samo stvaranje zivih bica je jedna velicanstvena kreacija... od "nezive prirode", elemenata kao sto su ugljenik, kiseonik, vodonik, azot... neverovatnom njihovom kombinacijom je omoguceno da se nesto rodi, zivi, razmnozava, prenosi nasledni materijal... pogledati samo strukturu DNK... to je jedno malo savsenstvo...

To je nevidljiva ruka Arhitekte...

Ono sto me odvaja od klasicnih religija je sto mislim da covek nije nikakva posebna kreacija, vec samo karika u lancu zivota... trenutno najsavsenija na Zemlji, ali sumnjam da u buducnosti nece biti jos naprednija vrsta, i da tako nesto vec ne postoji u svemiru...

Taj egocentrizam hriscanstva, i ostalih religija mi je odbojan... mi samo imamo "svest" da to donekle razumemo, ali ne mislim da smo zavrsna savrsena kreacija... imamo mogucnost da se razvijamo, ali da svojom destruktivnoscu okoncamo lanac napretka zivota na ovoj planeti... ali zivot postoji i drugde...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 23:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Richard Dawkins je rekao da je na ljestivi ateiste na 8 ocjeni.
Ateiste uvijek nešto kopka religija i uvijek rovare po svetim Knjigama.
To je radoznalost, ili je stanje slabog duševnog mira.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 23:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
DzoniBG je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Nikolaj , veliki prasak,evolucija i svi prirodni fizički zakoni nikako se ne poklapaju sa ČUDIMA na kojima počivaju ove tri religije.

Može sad Francisko da pokuša uklapati nauku sa čudima koliko god mu volja ali ovo je znak da hrišćanstvo krepava lagano al' sigurno , bar u ovom obliku.


Sa ovom prvom recenicom se slazem...

Religija nikad nece krepati, jer necemo nikad imati sve odgovore...uvek ce odredjeni nivo vere biti potreban... tradicionalne crkve ce biti na velikom iskusenju kod obrazovanog dela populacije...

Prica da je Isus hodao po vodi, i dizao mrtve...pa to su bajke...prilagodjene onom vremenu i onim ljudima... ne mozes ti to danas da prodajes kao istinu... nek se ne uvrede vernici, ali to su za mene budalastine...

Crkva ce se prilagodjavati koliko moze, ako misli da opstane... ako se i dalje drzi svojih krutih nacela... i dalje ce imati nominalne vernike, ali u sustini vecinu ljudi u zapadnom svetu to nece zanimati... krstice i sahranjivati ljude, koji ce ceo zivot ziveti totalno van tog konteksta...


E , ovo boldovano mi je bitno , u smislu da prenebregavaš činjenicu koja je raka rana svih naših problema , a to je da ako se dozvoli bilo koja vrsta verske dogmatičnosti kao društveno prihvatljiva činjenica onda je fašizacija društva neminovna.

Hoću reći , da postojanje crkve je čisti remetilački faktor svakog naroda i države , jer paraziti koji zarađuju lovu od prodavanja magle prosto ne moge biti ijednog svesnog i pametnog naroda uzor.

Za mene je Nikolaj uvreda za ljudski rod njihovo postojanje. :kava

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 28 lis 2014, 23:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
korrisnik je napisao/la:
Richard Dawkins je rekao da je na ljestivi ateiste na 8 ocjeni.
Ateiste uvijek nešto kopka religija i uvijek rovare po svetim Knjigama.
To je radoznalost, ili je stanje slabog duševnog mira.


Malo filozofije vodi nas u ateizam, ali duboka filozofija dovodi čovjeka ponovno do religije.

Ovo je jako dobra recenica koja stoji u potpisu ispod pdf-a...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 393 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 50 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO