HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 00:32.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2401 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88 ... 97  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 05 svi 2016, 12:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 tra 2016, 00:03
Postovi: 12
Forumašš je napisao/la:
Njupač je napisao/la:

http://s32.postimg.org/81isvrq2t/ignjaa.jpg

Čini se da nisi Hrvat.Valjda


Ako kaže da su starosjedioci onda će biti da su im preci bili katolici, što i ne bi bilo čudno, u Trebinju i okolici je bilo masovnih prijelazaka na pravoslavlje.
Inače, poneke srpske porodice u BiH imaju predanje da su im preci "starosjedioci" što u biti znači da su im preci bili katolici.



Da,moguće ,ali on je pak valjda mislio da je Hrvat zbog zbog čudnog izvoda imena.Nigdje veze s vezom.

Nije prvi slučaj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 05 svi 2016, 12:08 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35609
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Oganj kažu i Hrvati i Srbi, u istočnoj Hercegovini pravoslavlje je davno istisnulo katolicizam, gotovo nema šanse da se sjećanje sačuva do toga doba.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 05 svi 2016, 12:23 
Offline

Pridružen/a: 31 srp 2015, 21:39
Postovi: 1567
daramo je napisao/la:
Oganj kažu i Hrvati i Srbi, u istočnoj Hercegovini pravoslavlje je davno istisnulo katolicizam, gotovo nema šanse da se sjećanje sačuva do toga doba.

Glavnina prelazaka na pravoslavlje se zbila za vrijeme turske vlasti usred nedostatka katoličkog svećenstva, što i nije tako davno, a Hrvati su još 1938. većina u Popovu i većina crkava su katoličke.

_________________
Giggity giggity goo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 05 svi 2016, 12:42 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
Mmmm da, ali gro i katoličkog i pravoslavnog stanovništva u Popovom su slijegli iz Crne Gore.

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 05 svi 2016, 12:46 
Offline

Pridružen/a: 31 srp 2015, 21:39
Postovi: 1567
Katolici su starosjedioci kao i dio pravoslavnih.

Priča o CG porijeklu lokalnih Hrvata je šuplja, jedini Cegejlije u tom kraju su Muslimani i dio Srba.

post941389.html?hilit=hami%C4%91i#p941389

Objasnio Ministry.

_________________
Giggity giggity goo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 05 svi 2016, 12:51 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
Forumašš je napisao/la:
Katolici su starosjedioci kao i dio pravoslavnih.

Priča o CG porijeklu lokalnih Hrvata je šuplja, jedini Cegejlije u tom kraju su Muslimani i dio Srba.

post941389.html?hilit=hami%C4%91i#p941389

Objasnio Ministry.



Pogledaj knjigu "Hercegovačka prezimena" autora Riste Miličevića.

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 05 svi 2016, 12:53 
Offline

Pridružen/a: 31 srp 2015, 21:39
Postovi: 1567
Amiđa je napisao/la:
Forumašš je napisao/la:
Katolici su starosjedioci kao i dio pravoslavnih.

Priča o CG porijeklu lokalnih Hrvata je šuplja, jedini Cegejlije u tom kraju su Muslimani i dio Srba.

post941389.html?hilit=hami%C4%91i#p941389

Objasnio Ministry.



Pogledaj knjigu "Hercegovačka prezimena" autora Riste Miličevića.

Pročitaj Ministrov post. On će valjda kao Stočanin porijeklom najbolje znati. I priznati povjesničar istraživač prezimena Pavo B.

_________________
Giggity giggity goo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 05 svi 2016, 13:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 tra 2016, 00:03
Postovi: 12
Vjere nisu uporište za naciju,budite ozbiljni ljudi a ne zadrti balkanci.
Što se ne moze naći u knjigama,nek se iz paćeništva podvrgne DNA analizi predaka.Znanost je jača od povijesti.Povjest služi kao orijentacijsko pomagalo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 05 svi 2016, 18:09 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35609
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Je li ministry postavljao taj rad ili još nije izašao?
Baš me zanima, za Hercegovinu je bilo malo uzoraka.

Kakva CG, pa taj dio nije ispražnjen od stanovništva a i niti su imali gdje bježati u primorje pošto Dubrovačka Republika nikome nije dopuštala ulazak.

Doseljen je manji dio stočarskog stanovništva, poznatijeg kao vlasi.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 05 svi 2016, 19:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 pro 2014, 23:29
Postovi: 4
milossan je napisao/la:
Znate li nešto više o prezimenu Ignjatić? Potičemo iz Trebinjske Šume, Srbi smo pravoslavci, od davnina se preselili u Bosansku Posavinu. Danas nas ima i u Zagrebu i Slavoniji (banijsko krilo), a jedno krilo je otišlo u davna vremena i u okolinu Vareša, čini mi se. Zanima me ima li podataka o nastanku prezimena, jer je veoma retko u srpskom narodu, moguće je da je i talijanskog ili hrvatskog porekla. :zivili


Ako je prezime rijetko, ne znači da je talijanskog porijekla. Nastalo je od muškog imena Ignjatija, tj. Ignjat u skraćenom obliku, dok je samo ime preuzeto iz crkvenog kalendara (kod pravoslavnih Srba, krsna slava je Sv. Ignjatije, ili u narodu češće zvana Ignjatijevdan, drugi dan Nove godine). Nešto češća verzija ovog prezimena je Ignjatijević. A zašto si mislio da je hrvatskog izvora ovo prezime?

Uostalom, uvijek se može čovjek testirati, pa egzaktnije utvrditi kome je bliži, Srbima ili Hrvatima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 05 svi 2016, 19:26 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35609
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
LOL kao da Hrvati i Srbi imaju različite gene, ja prvi put čujem da se genetski može utvrditi tko je Hrvat atko Srbin.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 06 svi 2016, 06:45 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2016, 16:26
Postovi: 7
Njupaču puno hvala na trudu i informacijama i želim vam puno sreće i uspeha u očuvanju svog identiteta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 06 svi 2016, 07:01 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2016, 16:26
Postovi: 7
silver_branch je napisao/la:
milossan je napisao/la:
Znate li nešto više o prezimenu Ignjatić? Potičemo iz Trebinjske Šume, Srbi smo pravoslavci, od davnina se preselili u Bosansku Posavinu. Danas nas ima i u Zagrebu i Slavoniji (banijsko krilo), a jedno krilo je otišlo u davna vremena i u okolinu Vareša, čini mi se. Zanima me ima li podataka o nastanku prezimena, jer je veoma retko u srpskom narodu, moguće je da je i talijanskog ili hrvatskog porekla. :zivili


Ako je prezime rijetko, ne znači da je talijanskog porijekla. Nastalo je od muškog imena Ignjatija, tj. Ignjat u skraćenom obliku, dok je samo ime preuzeto iz crkvenog kalendara (kod pravoslavnih Srba, krsna slava je Sv. Ignjatije, ili u narodu češće zvana Ignjatijevdan, drugi dan Nove godine). Nešto češća verzija ovog prezimena je Ignjatijević. A zašto si mislio da je hrvatskog izvora ovo prezime?

Uostalom, uvijek se može čovjek testirati, pa egzaktnije utvrditi kome je bliži, Srbima ili Hrvatima.

Ja sam inače tek pre godinu-dve saznao da smo davninom iz Hercegovine, a mislim da je racionalno da, obzirom na sve šta se tramo dešavalo u prošlosti, stanje kakvo je sada ne uzimam zdravo za gotovo, nego da pokušam ispitati postoje li i neki drugi bitni momenti vezani za poreklo našeg prezimena. Da vas više ne davim sa mojim "problemima", ostajte u zdravlju, kada budem imao još neko pitanje ili informaciju
vezano za ovu temu, eto mene.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 06 svi 2016, 10:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 tra 2016, 00:03
Postovi: 12
milossan je napisao/la:
silver_branch je napisao/la:

Ako je prezime rijetko, ne znači da je talijanskog porijekla. Nastalo je od muškog imena Ignjatija, tj. Ignjat u skraćenom obliku, dok je samo ime preuzeto iz crkvenog kalendara (kod pravoslavnih Srba, krsna slava je Sv. Ignjatije, ili u narodu češće zvana Ignjatijevdan, drugi dan Nove godine). Nešto češća verzija ovog prezimena je Ignjatijević. A zašto si mislio da je hrvatskog izvora ovo prezime?

Uostalom, uvijek se može čovjek testirati, pa egzaktnije utvrditi kome je bliži, Srbima ili Hrvatima.

Ja sam inače tek pre godinu-dve saznao da smo davninom iz Hercegovine, a mislim da je racionalno da, obzirom na sve šta se tramo dešavalo u prošlosti, stanje kakvo je sada ne uzimam zdravo za gotovo, nego da pokušam ispitati postoje li i neki drugi bitni momenti vezani za poreklo našeg prezimena. Da vas više ne davim sa mojim "problemima", ostajte u zdravlju, kada budem imao još neko pitanje ili informaciju
vezano za ovu temu, eto mene.


Ti si garant Hrvat.Nego voliš muljat drustvo

Ignjatić,prezime imaš u knjizi Rista Milićevića.Sasvim pristojna knjiga,na latinici.Spominješ se u 18.stoljeću,selo Talež i tamo si starosjedioc.Mozda ih jos ima.
Piše da su slavili nekad zimski Jovanjdan,a danas Đurđevdan.Ako neznaš pretke na prste bar 120 godina unazad,imaš problem.Ako su se Ignjatići doselili prije 100-150 godina tamo gdje ti znaš,to ti nije uopće davnina.

Upali auto i trk u Trebinjsku šumu,ako ima starih ljudi,kazat će ti. :zubati

Sve ti je rečeno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 06 svi 2016, 19:20 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2016, 16:26
Postovi: 7
Njupač je napisao/la:
milossan je napisao/la:
Ja sam inače tek pre godinu-dve saznao da smo davninom iz Hercegovine, a mislim da je racionalno da, obzirom na sve šta se tramo dešavalo u prošlosti, stanje kakvo je sada ne uzimam zdravo za gotovo, nego da pokušam ispitati postoje li i neki drugi bitni momenti vezani za poreklo našeg prezimena. Da vas više ne davim sa mojim "problemima", ostajte u zdravlju, kada budem imao još neko pitanje ili informaciju
vezano za ovu temu, eto mene.


Ti si garant Hrvat.Nego voliš muljat drustvo

Ignjatić,prezime imaš u knjizi Rista Milićevića.Sasvim pristojna knjiga,na latinici.Spominješ se u 18.stoljeću,selo Talež i tamo si starosjedioc.Mozda ih jos ima.
Piše da su slavili nekad zimski Jovanjdan,a danas Đurđevdan.Ako neznaš pretke na prste bar 120 godina unazad,imaš problem.Ako su se Ignjatići doselili prije 100-150 godina tamo gdje ti znaš,to ti nije uopće davnina.

Upali auto i trk u Trebinjsku šumu,ako ima starih ljudi,kazat će ti. :zubati

Sve ti je rečeno.

E, ljudi, ako vas ne smaram, da posložimo stvari, uz malo više pažnje, zamolio bih. Dakle, znam da smo iz Taleže i da nas i danas tamo ima. Znam da smo davno prešli u Bosnu, ali ne znam kada, rekao sam da smo barem 150 godina tamo, preci su mi: otac Kostadin, deda Miloš, pradeda Zarija, čukundeda Vaso. To taman pokriva taj period, dalje u starinu ne znam. To što kažeš da sam garant Hrvat i da muljam društvo, shvatam kao simpa štos na naš račun (učesnika u diskusiji). Nije osnova problema u tome, moja hipoteza je da bi moji preci, obzirom na sve okolnosti, u davnim vremenima mogli biti katolici, ne nužno - ali moguće - i Hrvati. Ne kažem da to želim, ali ni ne bežim od toga - voleo bih da nađem neke podatke iz dalje prošlosti. Savetom kako da to nađem pogodio si u centar, ali ja brijem, kako vi kažete, da bih kod katoličkog sveštenstva ili bratije možda mogao naći nešto više, mada ozbiljniji istraživači nisu (razumljivo je da nisu išli u dubinu, jer se nisu fokusirali na jedno prezime). Mislim, zato i jesmo na ovoj temi. Ovo je bilo u ravni racionalnog, a da se vratim na nešto iracionalno, što sam već spominjao (samo nemoj reći da sam uvrnut): tek pre par godina sam utvrdio da smo hercegovačkog, travunijskog, porekla, a Rama (kao oblast), u kojoj nikada nisam bio (najbliže Šujica, TG, Konjic, Jablanica) već jedno 20-tak godina me čudno "zanima". A, eto, nikako da odem tamo, iako sam i poslednjih godina bio od Kupresa do Makarske, od Sarajeva do Čapljine, Stoca i Trebinja. Da zaključim, svakako ću otići dole i probati da nađem nešto. Pozdrav.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 06 svi 2016, 21:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 tra 2016, 00:03
Postovi: 12
milossan je napisao/la:
Njupač je napisao/la:

Ti si garant Hrvat.Nego voliš muljat drustvo

Ignjatić,prezime imaš u knjizi Rista Milićevića.Sasvim pristojna knjiga,na latinici.Spominješ se u 18.stoljeću,selo Talež i tamo si starosjedioc.Mozda ih jos ima.
Piše da su slavili nekad zimski Jovanjdan,a danas Đurđevdan.Ako neznaš pretke na prste bar 120 godina unazad,imaš problem.Ako su se Ignjatići doselili prije 100-150 godina tamo gdje ti znaš,to ti nije uopće davnina.

Upali auto i trk u Trebinjsku šumu,ako ima starih ljudi,kazat će ti. :zubati

Sve ti je rečeno.

E, ljudi, ako vas ne smaram, da posložimo stvari, uz malo više pažnje, zamolio bih. Dakle, znam da smo iz Taleže i da nas i danas tamo ima. Znam da smo davno prešli u Bosnu, ali ne znam kada, rekao sam da smo barem 150 godina tamo, preci su mi: otac Kostadin, deda Miloš, pradeda Zarija, čukundeda Vaso. To taman pokriva taj period, dalje u starinu ne znam. To što kažeš da sam garant Hrvat i da muljam društvo, shvatam kao simpa štos na naš račun (učesnika u diskusiji). Nije osnova problema u tome, moja hipoteza je da bi moji preci, obzirom na sve okolnosti, u davnim vremenima mogli biti katolici, ne nužno - ali moguće - i Hrvati. Ne kažem da to želim, ali ni ne bežim od toga - voleo bih da nađem neke podatke iz dalje prošlosti. Savetom kako da to nađem pogodio si u centar, ali ja brijem, kako vi kažete, da bih kod katoličkog sveštenstva ili bratije možda mogao naći nešto više, mada ozbiljniji istraživači nisu (razumljivo je da nisu išli u dubinu, jer se nisu fokusirali na jedno prezime). Mislim, zato i jesmo na ovoj temi. Ovo je bilo u ravni racionalnog, a da se vratim na nešto iracionalno, što sam već spominjao (samo nemoj reći da sam uvrnut): tek pre par godina sam utvrdio da smo hercegovačkog, travunijskog, porekla, a Rama (kao oblast), u kojoj nikada nisam bio (najbliže Šujica, TG, Konjic, Jablanica) već jedno 20-tak godina me čudno "zanima". A, eto, nikako da odem tamo, iako sam i poslednjih godina bio od Kupresa do Makarske, od Sarajeva do Čapljine, Stoca i Trebinja. Da zaključim, svakako ću otići dole i probati da nađem nešto. Pozdrav.



Teško da ćeš Vasilija,Miloša ili nekog Lazara naći među katolicima.Kad nađeš tog svog najstarijeg pretka,ali onog kojeg imaš na papiru s preciznim datum smrti i godinama i njegovog oca,prebaci se na njegovog oca (gdje je on rođen,u kojem kraju).Pa onda pođi u Trebinjsku šumu pa se raspitaj.Provjeri rodni kraj svog djeda,pa pradjeda,pa čukundjeda...ako nema nista na papiru,trazi ih po groblju.Valjda imaju godine napisane.Neznam stvarno jel tvoj kraj bio katolički a još manje hrvatski.Ignjat/Ignacije je stranog podrijetla.Ti ako želiš možeš postat Hrvat,ako to silno želiš...samo zaboravi svoje pretke. :zubati :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 06 svi 2016, 22:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 tra 2016, 00:03
Postovi: 12
Jesu li Todor i Rajan staro hrvatska imena?
Netko zna o imenima....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 06 svi 2016, 23:09 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2016, 16:26
Postovi: 7
Njupač je napisao/la:
milossan je napisao/la:
E, ljudi, ako vas ne smaram, da posložimo stvari, uz malo više pažnje, zamolio bih. Dakle, znam da smo iz Taleže i da nas i danas tamo ima. Znam da smo davno prešli u Bosnu, ali ne znam kada, rekao sam da smo barem 150 godina tamo, preci su mi: otac Kostadin, deda Miloš, pradeda Zarija, čukundeda Vaso. To taman pokriva taj period, dalje u starinu ne znam. To što kažeš da sam garant Hrvat i da muljam društvo, shvatam kao simpa štos na naš račun (učesnika u diskusiji). Nije osnova problema u tome, moja hipoteza je da bi moji preci, obzirom na sve okolnosti, u davnim vremenima mogli biti katolici, ne nužno - ali moguće - i Hrvati. Ne kažem da to želim, ali ni ne bežim od toga - voleo bih da nađem neke podatke iz dalje prošlosti. Savetom kako da to nađem pogodio si u centar, ali ja brijem, kako vi kažete, da bih kod katoličkog sveštenstva ili bratije možda mogao naći nešto više, mada ozbiljniji istraživači nisu (razumljivo je da nisu išli u dubinu, jer se nisu fokusirali na jedno prezime). Mislim, zato i jesmo na ovoj temi. Ovo je bilo u ravni racionalnog, a da se vratim na nešto iracionalno, što sam već spominjao (samo nemoj reći da sam uvrnut): tek pre par godina sam utvrdio da smo hercegovačkog, travunijskog, porekla, a Rama (kao oblast), u kojoj nikada nisam bio (najbliže Šujica, TG, Konjic, Jablanica) već jedno 20-tak godina me čudno "zanima". A, eto, nikako da odem tamo, iako sam i poslednjih godina bio od Kupresa do Makarske, od Sarajeva do Čapljine, Stoca i Trebinja. Da zaključim, svakako ću otići dole i probati da nađem nešto. Pozdrav.



Teško da ćeš Vasilija,Miloša ili nekog Lazara naći među katolicima.Kad nađeš tog svog najstarijeg pretka,ali onog kojeg imaš na papiru s preciznim datum smrti i godinama i njegovog oca,prebaci se na njegovog oca (gdje je on rođen,u kojem kraju).Pa onda pođi u Trebinjsku šumu pa se raspitaj.Provjeri rodni kraj svog djeda,pa pradjeda,pa čukundjeda...ako nema nista na papiru,trazi ih po groblju.Valjda imaju godine napisane.Neznam stvarno jel tvoj kraj bio katolički a još manje hrvatski.Ignjat/Ignacije je stranog podrijetla.Ti ako želiš možeš postat Hrvat,ako to silno želiš...samo zaboravi svoje pretke. :zubati :zubati

Pa i nije mi baš neophodno... Mada imam adute: fotku sa atletske staze Maksimira od pre dve godine, 10 godina aktivnog igranja u FK Dinamo iz Budisave kod Novog Sada (ime dobili oko
1950. u znak zahvalnosti NK Dinamu iz Zg za poklonjene dresove). Ali ajde da ti malo vratim loptu: možeš li nešto reći o prezimenu Mamić i znaš li ko su braća Zdravko, Stojan (igrao za kruševački Napredak) i Zoran? Koliko ja znam, to je jedno od starijih hrvatskih prezimena, od Širokog Bri(je)ga, a lična imena im se baš lepo slažu sa prezimenom. Ludo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 07 svi 2016, 09:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 tra 2016, 00:03
Postovi: 12
milossan je napisao/la:
Njupač je napisao/la:




Teško da ćeš Vasilija,Miloša ili nekog Lazara naći među katolicima.Kad nađeš tog svog najstarijeg pretka,ali onog kojeg imaš na papiru s preciznim datum smrti i godinama i njegovog oca,prebaci se na njegovog oca (gdje je on rođen,u kojem kraju).Pa onda pođi u Trebinjsku šumu pa se raspitaj.Provjeri rodni kraj svog djeda,pa pradjeda,pa čukundjeda...ako nema nista na papiru,trazi ih po groblju.Valjda imaju godine napisane.Neznam stvarno jel tvoj kraj bio katolički a još manje hrvatski.Ignjat/Ignacije je stranog podrijetla.Ti ako želiš možeš postat Hrvat,ako to silno želiš...samo zaboravi svoje pretke. :zubati :zubati

Pa i nije mi baš neophodno... Mada imam adute: fotku sa atletske staze Maksimira od pre dve godine, 10 godina aktivnog igranja u FK Dinamo iz Budisave kod Novog Sada (ime dobili oko
1950. u znak zahvalnosti NK Dinamu iz Zg za poklonjene dresove). Ali ajde da ti malo vratim loptu: možeš li nešto reći o prezimenu Mamić i znaš li ko su braća Zdravko, Stojan (igrao za kruševački Napredak) i Zoran? Koliko ja znam, to je jedno od starijih hrvatskih prezimena, od Širokog Bri(je)ga, a lična imena im se baš lepo slažu sa prezimenom. Ludo.


Znam njih i rod.To su moji rođaci,baš sam neki dan pričao s njima.

Jel ti sad lakše,jest sigurno. :smajl015


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 07 svi 2016, 12:05 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2016, 16:26
Postovi: 7
Njupač je napisao/la:
milossan je napisao/la:
Pa i nije mi baš neophodno... Mada imam adute: fotku sa atletske staze Maksimira od pre dve godine, 10 godina aktivnog igranja u FK Dinamo iz Budisave kod Novog Sada (ime dobili oko
1950. u znak zahvalnosti NK Dinamu iz Zg za poklonjene dresove). Ali ajde da ti malo vratim loptu: možeš li nešto reći o prezimenu Mamić i znaš li ko su braća Zdravko, Stojan (igrao za kruševački Napredak) i Zoran? Koliko ja znam, to je jedno od starijih hrvatskih prezimena, od Širokog Bri(je)ga, a lična imena im se baš lepo slažu sa prezimenom. Ludo.


Znam njih i rod.To su moji rođaci,baš sam neki dan pričao s njima.

Jel ti sad lakše,jest sigurno. :smajl015

Daj, Njupač, ne zezaj :zivili . Srbin sam, što je bio i moj čukundeda, a da su moji praprapreci bili nešto drugo - recimo Hrvati- lepo sam rekao ne bih imao ništa protiv. To ne znači da hoću da budem Hrvat, a isto tako ne mislim da sam nešto bolji što nisam. A ni ti nisi dobar čovek zato što si Hrvat, nego je to prosto tako. Dalje, lepo sam rekao da cenim vašu brigu za svoj narod i životni prostor na kome boravi, što ne znači odmah da vam se šlihtam. Treće, moj najbolji drugar je po ocu Mađar, a po majci dalmatinski Hrvat (Vodice). Nadam se da nisam negde ispao nekorektan. Kad si već uhvatio da me zezaš, naveo sam Mamiće kao specifičan primer, malo da ti vratim. Lepo ti njih pozdravi i ako si navijač GNK Dinamo, a zanima te, možeš na jutubu pogledati "himna fk dinamo budisava", čiji sam ja autor teksta i muzike, izvode je "Neozbiljni Pesimisti" iz Sombora, nadam se da si čuo za njih. A ako si hajdukovac, da ti kažem da u mom mestu koje broji oko 3900 stanovnika (60% Srbi, 30% Mađari, ostali uglavnom Ukrajinci, Hrvata oko 1%) poznajem barem 20 (predratnih) hajdukovaca i 5-6 dinamovaca. Nego da se vratimo na temu, kad sam se već raspisao. Evo, ići ću u Trebinjsku šumu, a išao bih preko Travnika, pa odatle na Uskoplje i Ramu i onda dole. Gde se može popiti najbolja kava i je li Frankova?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 17 svi 2016, 20:53 
Offline

Pridružen/a: 29 srp 2011, 18:53
Postovi: 122
daramo je napisao/la:
Imaš i Barišića na kupreškoj visoravni i livanjskom kraju i oni ti potječu od posuških.


Za ove livanjske imaš neke dokaze/izvore?

puno pozdrava

nkovac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 20 svi 2016, 01:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
U Tuzlanskom kantonu su manje više svi isti narodi podijeljeni nekakvim rijekama i šumama.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 28 svi 2016, 20:23 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2015, 13:20
Postovi: 1
Pozdrav,

zanima me da li imate informacije o prezimenu Pranjić, točnije o tom prezimenu na području Komušine/Studenaca, ali i općenito. Istraživao sam i došao do toga da je korijen prezimena vjerojatno Duvno selo Brišnik i da se prezime tad pisalo Franić, ali duvnjaci su uvijek izgovarali P umjesto F tako da je bilo Pranić pa Pranjić. Što se tiče Franića oni su nastali od Nimičića i za pada Bosne 1463 tri brata Frane, Cvitko i Gojko bježe iz Jajca u Ljubuški i od Franeta nastaju Franići. Da li od te grane nastaju i Pranjići sa seobom na Duvno? Također zanima me da li se prezime spominje u popisu fra Dragičevića i u kakvoj vezi su Batarele s tim prezimenom jer znam da su ta dva prezimena povezana i sad ili je Batarelo nastalo od Pranjić ili je obrnuto.


Lijep pozdrav :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 04 lip 2016, 19:29 
Offline

Pridružen/a: 04 lip 2016, 18:24
Postovi: 1
Prezime Dedović okolica Foče.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 10 lip 2016, 11:55 
Offline

Pridružen/a: 11 pro 2015, 23:10
Postovi: 3
Zna li neko nesto o Pavi B kako se moze doci u kontakt sa njim. Hvala


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2401 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88 ... 97  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 56 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO