HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 20:34.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 349 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 14  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 08:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Sumnjam da je u 10. veku bilo 60.000 konjanika u celoj Evropi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 11:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 pro 2018, 12:46
Postovi: 1682
Lokacija: Zagreb, RH, EU, safe European home
Carmello Šešelj je napisao/la:
Sumnjam da je u 10. veku bilo 60.000 konjanika u celoj Evropi.


Naravno, poanta je da su srednjovjekovni izvještaji o brojevima sasvim nepouzdani. Evo čitao malo na wikipediji o toj bitci, jedan je kršćanin koji sudjelovao rekao da bilo 400,000 Turaka :klanjam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 14:47 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4365
Sarajlija Bosanac je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Ne, neću. Gubljenje vremena na čitanje gluposti mi nije zanimljivo niti zabavno.

13.000 vojnika nije bilo malo u to vreme. Tada je cela Evropa imala ispod 50 miliona stanovnika. A opremanje vojnika oklopom i oružjem je bilo jako jako skupo. Nije to doba posle industrijske revolucije, pa da mačeve, koplja, buzdovane, lukove sa strelama i oklope praviš na pokretnoj traci. A i kada bi nekom magijom to bio slučaj, nisi imao kome da ih podeliš, Evropa je bila pustara u Srednjem veku.


Prijatelju, davno sam to napisao tvrdeci da tada u Evropi nije bilo naroda nego samo plemena jer nema naroda bez organizacije, pokretljivosti, novina, skola, knjiga i komunikacija...

Prije ili poslije slozite se sa onim sto sam davno rekao...


Nema naroda vec ima plemena =))
Koji imbecil :ucelo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 14:49 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4365
Carmello Šešelj je napisao/la:
Ja pričam o srednjem veku.

Francuzi u Stogodišnjem ratu su knjiški primer takve taktike. Pošalji vitezove u juriš, pa nek ostali pokupe šta je ostalo.

Konjanici sa strijelama su laka meta !!!
Red pjesadije sa stitovima i iza strijelci,šta ti moze milion takije?

Nada,njente,zip,nula,ništa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 14:53 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4365
Carmello Šešelj je napisao/la:
Sumnjam da je u 10. veku bilo 60.000 konjanika u celoj Evropi.


Izgleda da je tu vidljiv broj 60 a ovo iza našvraljano tako da se mislilo da su nule a zapravo je bilo nesta drugo pisalo.
Vjerojatno se radi o 60 nekakvih druzina ili tako neki izraz pa ispada broj konjanika od 600 do 6000.
Pjesadija 100 000 ali ne koju okupi i vuce sa sobom nego vise u smislu 100 000 stanovnika koje se moze unovacit :p

To su noviji zaključci i sa njima ta teorija i praksa imaju smisla.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 15:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Eminencija je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Ja pričam o srednjem veku.

Francuzi u Stogodišnjem ratu su knjiški primer takve taktike. Pošalji vitezove u juriš, pa nek ostali pokupe šta je ostalo.

Konjanici sa strijelama su laka meta !!!
Red pjesadije sa stitovima i iza strijelci,šta ti moze milion takije?

Nada,njente,zip,nula,ništa.

Tebe bih poslao Džingis, Kublaj ili Batu Kanu kao izaslanika da mu objasniš te finese u taktici, možda bi ljudi uvideli razum tvojih argumenata i odustali, umesto što su pregazili sve što je skupilo muda da im pruži otpor.


A s obzirom da mi odgovaraš na post koji pominje francuske konjanike, oni nisu nosili lukove i strele.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 16:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Eminencija je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Sumnjam da je u 10. veku bilo 60.000 konjanika u celoj Evropi.


Izgleda da je tu vidljiv broj 60 a ovo iza našvraljano tako da se mislilo da su nule a zapravo je bilo nesta drugo pisalo.
Vjerojatno se radi o 60 nekakvih druzina ili tako neki izraz pa ispada broj konjanika od 600 do 6000.
Pjesadija 100 000 ali ne koju okupi i vuce sa sobom nego vise u smislu 100 000 stanovnika koje se moze unovacit :p

To su noviji zaključci i sa njima ta teorija i praksa imaju smisla.

Što se tiče pešadije, na jednog borca ti je trebalo desetak seljaka koji će da vuku hranu za ljude, seno za stoku, materijal za šatore i ostalu gomilu potrepština da bi pešadinci mogli da rade svoj posao. Srednjevekovna vojska nije bila samodovoljna jedinica kao rimska legija (sami su gradili puteve, utvrđenja, rešavali logistiku itd), nego uvati kmetove za uši i teraj ih da "pružaju podršku (neretko svojom sopstvenom hranom i drugom imovinom)" hrabrim ratnicima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 17:14 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4365
Pa kaj onda?
Konjanici na strijelama su razbojnici i izvidnici te diverzanti ;)
Nikad nisu bili kicma vojske :*


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 18:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Mongolski konjanjik je od naoružanja nosio kompozitni luk, vreću sa strelama, mač (iliti sablju, pošto je bila naoštrena samo sa jedne strane i bila je kriva, ali je ne treba je mešati sa zapadnim uskim sabljama iz kasnijih perioda, mongolska je bila mnogo šira), štit, i neretko i par eksplozivnih naprava sličnih bombama koje su dobili akvizicijom Kine. Plus što su bili ludi ko struja puštena u bazen vode. I aj sad ti stani im na crtu...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 18:38 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 20:48
Postovi: 2009
Eminencija je napisao/la:
Sarajlija Bosanac je napisao/la:

Prijatelju, davno sam to napisao tvrdeci da tada u Evropi nije bilo naroda nego samo plemena jer nema naroda bez organizacije, pokretljivosti, novina, skola, knjiga i komunikacija...

Prije ili poslije slozite se sa onim sto sam davno rekao...


Nema naroda vec ima plemena =))
Koji imbecil :ucelo

Osnovna definicija naroda je da oni ne ratuju jedni protiv drugih. Narod ima osjecaj solidarnosti. Ako to pukne i ratuju medjusobno, onda i nisu isti narod. Plemena ratuju izmedju sebe ali ne i narod. Ako su u srednjom vijeku stanovnici Bosne ili Srbije ratovali medjusobno za ovog ili onog velikasa, onda je njihov lojalnost bila prema tom covjeku, a ne narodu, te onda i nisu bili narod. Prosto ko grah...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 18:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Sarajlija Bosanac je napisao/la:
Eminencija je napisao/la:
Nema naroda vec ima plemena =))
Koji imbecil :ucelo

Osnovna definicija naroda je da oni ne ratuju jedni protiv drugih. Narod ima osjecaj solidarnosti. Ako to pukne i ratuju medjusobno, onda i nisu isti narod. Plemena ratuju izmedju sebe ali ne i narod. Ako su u srednjom vijeku stanovnici Bosne ili Srbije ratovali medjusobno za ovog ili onog velikasa, onda je njihov lojalnost bila prema tom covjeku, a ne narodu, te onda i nisu bili narod. Prosto ko grah...


Dobro, očito je da musliman ne kuži ni naciju ni narod.
Od građanskih ratova, pa nadalje...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 18:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Sarajlija Bosanac je napisao/la:
Osnovna definicija naroda je da oni ne ratuju jedni protiv drugih. Narod ima osjecaj solidarnosti. Ako to pukne i ratuju medjusobno, onda i nisu isti narod. Plemena ratuju izmedju sebe ali ne i narod. Ako su u srednjom vijeku stanovnici Bosne ili Srbije ratovali medjusobno za ovog ili onog velikasa, onda je njihov lojalnost bila prema tom covjeku, a ne narodu, te onda i nisu bili narod. Prosto ko grah...


Znači ljudi koji su ratovali u "Ratovima Ruža" oko toga ko će da preuzme engleski presto nisu bili Englezi, nego neka bezimena plemena? Daj isključi se jebote, kako te više nije sramota da praviš budalu od sebe? A radiš to već toliko dugo vremena, da sam se i ja sažalio na tebe i odlučio da ti dam savet da prestaneš.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 19:09 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4365
Eto ti tvoje komunjare i tvoj tito
vidi sta su napravili,ljudi ograniceni i oguljeni od svakog identiteta,nemogu vise ni shvatit ata je narod LOL


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 19:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Moje komunjare i moj Tito...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 21:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 pro 2018, 12:46
Postovi: 1682
Lokacija: Zagreb, RH, EU, safe European home
Posto nisam iz BIH jesu stvarno sad skole oko Sarajeva ovoliko lose i zapravo medrese ili je lik jednostavno glupav i ima dunning-krugera, cega bilo gdje u svijetu ne manjka ? Ajde odgovori na moj post na dnu prosle stranice, mujice.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 21:49 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 20:48
Postovi: 2009
Ceha je napisao/la:
Sarajlija Bosanac je napisao/la:
Osnovna definicija naroda je da oni ne ratuju jedni protiv drugih. Narod ima osjecaj solidarnosti. Ako to pukne i ratuju medjusobno, onda i nisu isti narod. Plemena ratuju izmedju sebe ali ne i narod. Ako su u srednjom vijeku stanovnici Bosne ili Srbije ratovali medjusobno za ovog ili onog velikasa, onda je njihov lojalnost bila prema tom covjeku, a ne narodu, te onda i nisu bili narod. Prosto ko grah...


Dobro, očito je da musliman ne kuži ni naciju ni narod.
Od građanskih ratova, pa nadalje...


Evo sta strucnjaci kazu: "Pojam narod najčešće se koristi u smislu zajednice ljudi iste kulture i svijesti o zajedništvu, a koji živi na zajedničkom teritoriju, ima ujednačenu ekonomiju i zajedničku historijsku sudbinu. Narod se oblikuje pod utjecajem ratova, seoba, pojave javne vlasti, formiranja klasa i staleža, razvoja mreže puteva (saobraćajnica) i proizvodnje, miješanjem rasturenih plemena i rodovskih zajednica, kao i drugih etničkih cjelina. Iz toga se izvlači zaključak da narod ne može biti etnički homogen."

Dakle, ako ljudi nemaju osjecaj zajednistva, zajednicke vlasti, mreze puteva i saobracajnica, proizvodnje te mijesanja rasturenih plemena i rodovskih zajednica, nema ni naroda. Nisu to moje rijeci te se ne trebate ni srditi na mene. Ne ljuti se covjece!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 21:51 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4365
Tvoje druze stljin pa nisam ih ja okotio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 22:03 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 20:48
Postovi: 2009
NiceBoyZg je napisao/la:
Posto nisam iz BIH jesu stvarno sad skole oko Sarajeva ovoliko lose i zapravo medrese ili je lik jednostavno glupav i ima dunning-kruegera, cega bilo gdje u svijetu ne manjka ? Ajde odgovori na moj post na dnu prosle stranice, mujice.


Da ste imalo pametniji, mozda bi i skontali da sam za vas Nikola Tesla. Ali ne nervirajte se, desetine miliona ljudi nisu bili kadri razumjeti ljude poput Tesle i Ajnstajna. Zamislite koliko su se jadnom Tesli smijali kada je on ljudima objasnjavao da je moguce svu tu energiju Nijagarinih vodopada prenijeti tankom zicom do New Yorka. Ljudima je tesko razumjeti ono sto nikada u zivotu nisu vidjeli...

Da vam ispricam nesto istinito.

Ima tome vise od dvije decenije upisem se na jedan univerzitet u Americi. Na svom izlomljenom engleskom pokusavam upitati profesoricu nesto u vezi Autocad-a. Upita me zasto je to uopste pitam. Odgovorim joj u par kratkih recenica. Pogleda me i kaze da sam genije. Sada ja nju pogledam i upitam je zastoto misli na osnovu necega sto sam rekao u samo tridesetak sekundi. Ona rece : "Po nacinu kako prilazite i analizirate probleme"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 22:07 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 20:48
Postovi: 2009
Carmello Šešelj je napisao/la:
Sarajlija Bosanac je napisao/la:
Osnovna definicija naroda je da oni ne ratuju jedni protiv drugih. Narod ima osjecaj solidarnosti. Ako to pukne i ratuju medjusobno, onda i nisu isti narod. Plemena ratuju izmedju sebe ali ne i narod. Ako su u srednjom vijeku stanovnici Bosne ili Srbije ratovali medjusobno za ovog ili onog velikasa, onda je njihov lojalnost bila prema tom covjeku, a ne narodu, te onda i nisu bili narod. Prosto ko grah...


Znači ljudi koji su ratovali u "Ratovima Ruža" oko toga ko će da preuzme engleski presto nisu bili Englezi, nego neka bezimena plemena? Daj isključi se jebote, kako te više nije sramota da praviš budalu od sebe? A radiš to već toliko dugo vremena, da sam se i ja sažalio na tebe i odlučio da ti dam savet da prestaneš.


Izuzetno pametni ljudi su uvijek kadri brzo skontati ko je pametniji od njih. To se osjeti u nekoliko minuta. Samo se budalama nesto mora godinama objasnjavati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 22:12 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4365
Meni je moja baka rekla da sam ja najljepši na svijetu :blushing

Među nama,ja sam i genijalac :clap

7:28


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 22:13 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 20:48
Postovi: 2009
Carmello Šešelj je napisao/la:
Sarajlija Bosanac je napisao/la:
Osnovna definicija naroda je da oni ne ratuju jedni protiv drugih. Narod ima osjecaj solidarnosti. Ako to pukne i ratuju medjusobno, onda i nisu isti narod. Plemena ratuju izmedju sebe ali ne i narod. Ako su u srednjom vijeku stanovnici Bosne ili Srbije ratovali medjusobno za ovog ili onog velikasa, onda je njihov lojalnost bila prema tom covjeku, a ne narodu, te onda i nisu bili narod. Prosto ko grah...


Znači ljudi koji su ratovali u "Ratovima Ruža" oko toga ko će da preuzme engleski presto nisu bili Englezi, nego neka bezimena plemena? Daj isključi se jebote, kako te više nije sramota da praviš budalu od sebe? A radiš to već toliko dugo vremena, da sam se i ja sažalio na tebe i odlučio da ti dam savet da prestaneš.


Kada smo vec kod engleskog jezika i Engleza, da se pozabavimo Americkom Revolucijom 1776 godine. Kako to da su ti ljudi bili do te godine obicni kolonisti a samo deceniju kasnije, sa apsolutno istim jezikom i kulturnim navikama, postali Amerikanci? Tokom tog perioda su iskovali novi osjecaj zajednistva i pripadnosti. Radi toga vam i objasnjavam koliko je osjecaj zajednistva vazan za formiranje naroda...

Samo grizite ruku koja vas hrani. Najteze je sa ljudima raditi..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 22:17 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4365
Amerikance našo =))

Ameri nisu jedinstveni niti malo pa ni narodnost!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 22:20 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 20:48
Postovi: 2009
Eminencija je napisao/la:
Meni je moja baka rekla da sam ja najljepši na svijetu :blushing

Među nama,ja sam i genijalac :clap

7:28


Ne moze se svima sve rijecima objasniti. Nekima je potrebno i nacrtati, dakle izvinjavam se, do mene je...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 22:23 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 20:48
Postovi: 2009
Eminencija je napisao/la:
Amerikance našo =))

Ameri nisu jedinstveni niti malo pa ni narodnost!


Sto kaze nasa stara narodna poslovica, vezi konja gdje ti Amer kaze...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1396.
PostPostano: 17 vel 2019, 22:26 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2019, 20:48
Postovi: 2009
Najbrze se uci tako sto slusate i cijeniti druge. Kada mi kazu da im pomoc ne treba, ja ih i poslusam te nastavim niz drum...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 349 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 14  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 111 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO