HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 tra 2024, 12:26.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 30 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 22 tra 2012, 21:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 sij 2012, 21:41
Postovi: 366
Lokacija: Smederevo
Akcija spašavanja 12.000 srpske djece najčešće iz potkozarskih zbjegova koje je inicijatorkom bila Diana Obexer Budisavljević i Kamil Broessler izvedena je uz svestranu podršku hrvatskog Crvenog Križa, hrvatskog katoličkog Karitasa (čijim osnivačem, utemeljiteljem i glavnim odgovornim za njegove aktivnosti je bio kardinal Alojzije Stepinac) i većeg broja zagrebačkih civilnih pomagača i suradnika u raznim institucijama i ustanovama tadašnje NDH (bolnicama, sirotištima itd.) je donedavno u širokoj srpskoj javnosti zahvaljujući komunističkoj propagandi bila poznatija i predstavljana pod nešto drugačijim nazivom kao akcija pokatoličavanja srpske djece iz potkozarskih zbjegova a takvom cijelih tih 50 godina komunističke vladavine za Titove SFRJ i prikazivana a ona je mogla biti sretna i zadovoljna da nije dopala kao kardinal Stepinac i izmakela se barem zatvora. O nekom priznanju nje kao buržujke i vrlo revne praktične vjernice katolkinje nije bilo naravno ni govora. Dakle, SPC je odlučila da za tu istu akciju posmrtno odlikuje Dianu Obexer Budisavljević Ordenom Carice Milice što je i učinjeno tačno prije godinu dana a jedna ulica u Beogradu ima biti poimenovana njenim imenom.

Dakle govorimo o Kamilu Broessleru koji je bio desna ruka Diane Budisavljević koja je spasila na hiljade srpske djece.
U svom zapisu iz 1947. godine, pod naslovom “Spašavanje kozaračke djece”, prvi put objavljenom 1990. u Petešićevoj knjizi, Brössler opisuje kako je isposlovana dozvola za udomljavanje izliječene djece u brojne obitelji. “Baš kad je kolonizacija dobro krenula te se vidjelo da ćemo tim načinom spasiti najveći dio djece, stigne nas udarac od Ustaške nadzorne službe, koja nam zabrani daljnje koloniziranje djece. Time se naša prihvatilišta automatski pretvoriše u konc-logore za djecu. (…) Badava sam resornom ministru pred svjedocima dobacio u lice da od mene, socijalnog radnika za zaštitu djece, ne može tražiti da ovim načinom postanem uništavateljem djece, neka to onda preuzmu na svoju savjest kvalificirani organi… Kad sve nije pomoglo, tada sam pošao najvišem crkvenom dostojanstveniku (nadbiskupu Alojziju Stepincu) i u ime čovječnosti zamolio da se svojim autoritetom založi za spas naše nesretne djece. Izgleda da je to konačno pomaknulo točak s mjesta. Resorni ministar u sporazumu s Vladom i Ustaškom nadzornom službom izdao nam je odobrenje da uz suradnju Crvenog križa i katoličke organizacije Karitas mogu kolonizirati djecu u katoličke porodice, a po potrebi i u postojeće dječje domove. Ovo dopuštenje bilo je za naš rad Magna carta kozaračke djece”, napisao je Brössler.

A čuj ovo, radi se o "ustaškom logoru za djecu" u Jastrebarskom kojega su
vodile krvoločne časne sestre koje su se sadistički iživljavale nad srpskom nejači:

Nepravedno optužene časne u Jastrebarskom

Brössler je pokazao svoju veličinu u zaštiti slabijih i 1945, kad se suprotstavio optužbama za ratne zločine upućenima upraviteljici doma u Jastrebarkom, časnoj sestri Pulheriji Barti i časnoj sestri Gaudenciji, koja je bila glavni ekonom. Optužbe protiv njih Zemaljskoj komisiji za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača iznijela je Tatjana Marinić, predratna članica komunističkog pokreta, koja je bila zadužena za jedan dio domskog kompleksa (Donju Reku). Optužila ih je, uz ostalo, da su sprečavale da se djeci podijeli dovoljno hrane i ostalih potrepština i tako smanji smrtnost. Tvrdila je da redovnice nisu htjele dati konje i kola da se ode po neophodno mlijeko, pa bi se ono na vrućini pokvarilo i nije moglo biti izvor spasa. “Hrane su i financija za nabavu imale u izobilju, za pet obroka dnevno, ali sestre Pulherija i Gaudencija davale su samo za dva dnevna obroka”, izjavila je Komisiji Tatjana Marinić. Bilo je tu i optužbi za druge oblike zlostavljanja, pljuskanje nekih štićenica, pritisaka na vjersku opredijeljenost, navoda o psovanju partizana i onih koji štite partizansku djecu itd.

Brössler i liječnici iz doma Branko Dragišić i Branko Davila (obojica otprije povezani s KP-om i partizanima) opovrgnuli su te optužbe. Zanijekao ih je i liječnik Karlo Weissmann, Židov koji je utočište pred progonom u Osijeku pronašao u Domu kod sestre Pulherije, koja je 1945. emigrirala u Austriju, gdje je umrla 1972. Sestra Gaudencija nastavila je raditi u domu u Jastrebarskom do kraja 1945, zatim odlazi u Ljubljanu, Beograd i Peć. Od 1950. do 1970. radi kao službenica u Narodnoj banci u Ljubljani. Umrla je 1977. Protiv nje i protiv drugih časnih sestara u domu u Jastrebarskom nikad nije pokrenut kazneni postupak. To ipak nije smetalo komunističkim propagandistima i nemoralnim novinarima da se natječu u izmišljanju zločina što su ih navodno počinile časne u Jastrebarskom. Tužna stvarnost, sa stotinama smrti i prethodnim razdvajanjima djece od majki, nije im bila dovoljna.

U feljtonima, knjigama i novinskim napisima do 1990, a i poslije, mogu se naći “opisi” po kojima su opatice ubijale djecu čekićima, krampovima, toljagama, a ustaše (kojih u domu uopće nije bilo) djecu su klali ili strijeljali… Petešić u svojoj knjizi citira barem 15 takvih napisa. Iako im u javnosti nije bila dana mogućnost obrane, unutar Katoličke crkve prikupljani su iskazi redovnica. Feljton “Istina o časnim sestrama i djeci u Jastrebarskom”, objavljen 1987. u “Glasu Koncila”, bio je slabašan odgovor na napade medijskih tužitelja.

_________________
Ja sam kršćanin i time se dičim, tko me zbog tog mrzi kadionicom ga spičim


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 22 tra 2012, 22:40 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13484
Lokacija: ZG
Ne bi bilo i zgorega pročitati koji upis od dežurnih forumskih Srba, pogotovo onih sklonijih definiranju stvari na sljedeći način : Hrvati=Ustaše=Genocid=Stepinac=Pavelić=Tuđman=Oluja=Zločin(c)i...

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 23 tra 2012, 12:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 svi 2009, 13:12
Postovi: 5635
Lokacija: sisak
teške teme otvaraš zaviša, pogotovo za one koji imaju mišljenja formirana na matrici 45 godišnje komunističe "istine", zato :thumbup , trebaju ljudi naučiti da nije sve crno-bijelo, da istina ima još puno nijansi, koje, što je najgore, možda nikad neće doći do širokog auditorija....

_________________
Ne postoje vječni prijatelji i vječni neprijatelji!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 23 tra 2012, 13:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
A onda su komunisti oduzeli kartoteku gospođe Budisavljević...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 23 tra 2012, 13:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
http://pressonline.rs/sr/vesti/vesti_da ... ucije.html

Istom medaljom posthumno je odlikovana Diana Obekser Budisavljević, Austrijanka koja je spasila sigurne smrti 12.000 srpske dece iz koncentracionih logora na teritoriji ustaške Nezavisne Države Hrvatske tokom Drugog svetskog rata.

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 23 tra 2012, 20:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 svi 2009, 13:12
Postovi: 5635
Lokacija: sisak
DzoniBG je napisao/la:
http://pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/203709/Tadi%C4%87+odlikovao+zaslu%C5%BEne+pojedince+i+institucije.html

Istom medaljom posthumno je odlikovana Diana Obekser Budisavljević, Austrijanka koja je spasila sigurne smrti 12.000 srpske dece iz koncentracionih logora na teritoriji ustaške Nezavisne Države Hrvatske tokom Drugog svetskog rata.


svaka joj čast, ali nitko da spomene ulogu kardinala stepinca i crkve u ovom, u stvari pominjali su je ali u izrazito negativnom kontekstu, a bez njih ni gospođa budisavljević ne bi mogla pomoći ovoj nesretnoj djeci.
radio sam pred rat u rafineriji sisak s čovjekom koji je bio u tom zbjegu djece s kozare, danas je pokojni, zvao se gojko kukrika, bio je u jastrebarskom i nikad ništa loše nije rekao protiv žena koje su tamo radile...

_________________
Ne postoje vječni prijatelji i vječni neprijatelji!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 23 tra 2012, 20:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Ovaj Zaviša ne prestaje da se ruga i da svojim jadnim cinizmom ismeva žrtve.

Na temi o žrtvama Jasenovca svojim jeftinim pričama o Srbima-ustašama je pokazao svoj moralni domet.

Ovo je još jedna tema gde čovak ne bira sredstva da žrtve ne pušta na miru , valjda su takvi ti Srbi-katolici svi odreda.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 23 tra 2012, 20:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
osa je napisao/la:

svaka joj čast, ali nitko da spomene ulogu kardinala stepinca i crkve u ovom, u stvari pominjali su je ali u izrazito negativnom kontekstu, a bez njih ni gospođa budisavljević ne bi mogla pomoći ovoj nesretnoj djeci.
radio sam pred rat u rafineriji sisak s čovjekom koji je bio u tom zbjegu djece s kozare, danas je pokojni, zvao se gojko kukrika, bio je u jastrebarskom i nikad ništa loše nije rekao protiv žena koje su tamo radile...


Sad si i ti Osa ciničan i bez potrebe uvlačiš crkvu koja ništa nije uradila po pitanju spašavanja , jer da jeste uradila onda ne bi bila potrebna neka Austrijanka(pojedinac) da okolo kukumavči već bi to crkva sa svojom ogromnom organizacijom i uticajem sama uradila , ali eto nije.

Crkva koja se poziva na moral i vrednosti ništa ne uradi , a jedna žena uradi mnogo.mnogo više , eto to je istina.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 23 tra 2012, 20:54 
Offline

Pridružen/a: 15 pro 2010, 23:03
Postovi: 576
Lokacija: Kičmanovićevo rodno selo
joe enter je napisao/la:
Ovaj Zaviša ne prestaje da se ruga i da svojim jadnim cinizmom ismeva žrtve.

Na temi o žrtvama Jasenovca svojim jeftinim pričama o Srbima-ustašama je pokazao svoj moralni domet.

Ovo je još jedna tema gde čovak ne bira sredstva da žrtve ne pušta na miru , valjda su takvi ti Srbi-katolici svi odreda.


Samo je iznio povjesnu činjenicu da je bilo i Srba u ustašama, i to ne par jadnih pješaka, već ljudi na najvišim položajima, uključujući glavnog zapovjednika vojske. To uopće ne amnestira Hrvate, niti ne osporava činjenicu da su ustaše hrvatski projekt.

Zaviši svaka čast, jer Srbi inače vole srati po drugima, a nikada ne počistiti pred svojim vratima. Lešinar si jedino ti, troller koji fanatično opsjeda hrvatske forume godinama. Zaviša je pristojan momak koji piše sa svrhom, i dobro je upućen u tematiku koja ga zanima.

_________________
Izlizani ideali i misali
po hrvatskin stranputican
sokolaške procesije

pričešćene demonstracije
od vinotočnica do vinotočnica
svjetlošću krv časna
vijekom navikli trpeć
nasljeđivat pogrda balkana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 23 tra 2012, 20:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
PilotInstruktor je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Ovaj Zaviša ne prestaje da se ruga i da svojim jadnim cinizmom ismeva žrtve.

Na temi o žrtvama Jasenovca svojim jeftinim pričama o Srbima-ustašama je pokazao svoj moralni domet.

Ovo je još jedna tema gde čovak ne bira sredstva da žrtve ne pušta na miru , valjda su takvi ti Srbi-katolici svi odreda.


Samo je iznio povjesnu činjenicu da je bilo i Srba u ustašama, i to ne par jadnih pješaka, već ljudi na najvišim položajima, uključujući glavnog zapovjednika vojske. To uopće ne amnestira Hrvate, niti ne osporava činjenicu da su ustaše hrvatski projekt.

Zaviši svaka čast, jer Srbi inače vole srati po drugima, a nikada ne počistiti pred svojim vratima. Lešinar si jedino ti, troller koji fanatično opsjeda hrvatske forume godinama. Zaviša je pristojan momak koji piše sa svrhom, i dobro je upućen u tematiku koja ga zanima.


Slušaj , kad bi neko otvorio temu o hrvatskim žrtvama koje su poklali četnici , a onda neko na njoj počne da deklamuje više postova o Hrvatima koji su bili u četnicima je čisto ruganje.

Ja verujem da bi ti prvi reagovao i popizdeo na takvo šta , ali vidim da to ne važi kad su u pitanju srpske žrtve kod tebe i Zaviše.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 23 tra 2012, 21:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
joe je dokaz da ateisti nisu nužno inteligentni ljudi

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 23 tra 2012, 21:04 
Offline

Pridružen/a: 15 pro 2010, 23:03
Postovi: 576
Lokacija: Kičmanovićevo rodno selo
joe enter je napisao/la:

Slušaj , kad bi neko otvorio temu o hrvatskim žrtvama koje su poklali četnici , a onda neko na njoj počne da deklamuje više postova o Hrvatima koji su bili u četnicima je čisto ruganje.

Ja verujem da bi ti prvi reagovao i popizdeo na takvo šta , ali vidim da to ne važi kad su u pitanju srpske žrtve kod tebe i Zaviše.


Zaviša je Srbin, pa sam prilično siguran da nije indiferentan prema srpskim žrtvama. Vjerojatno je zbog katoličke vjeroispovjesti puno blagonakloniji prema Hrvatima od ostalih Srba, ali sumnjam da je izrugivao srpske žrtve.

Inače, teme o hrvatskim žrtvama nikad, ali nikad ne prođu bez Srba koji nastoje to relativizirati nekim svojim žrtvama ili nekakvim drugim podacima.

_________________
Izlizani ideali i misali
po hrvatskin stranputican
sokolaške procesije

pričešćene demonstracije
od vinotočnica do vinotočnica
svjetlošću krv časna
vijekom navikli trpeć
nasljeđivat pogrda balkana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 23 tra 2012, 21:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
PilotInstruktor je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Slušaj , kad bi neko otvorio temu o hrvatskim žrtvama koje su poklali četnici , a onda neko na njoj počne da deklamuje više postova o Hrvatima koji su bili u četnicima je čisto ruganje.

Ja verujem da bi ti prvi reagovao i popizdeo na takvo šta , ali vidim da to ne važi kad su u pitanju srpske žrtve kod tebe i Zaviše.


Zaviša je Srbin, pa sam prilično siguran da nije indiferentan prema srpskim žrtvama. Vjerojatno je zbog katoličke vjeroispovjesti puno blagonakloniji prema Hrvatima od ostalih Srba, ali sumnjam da je izrugivao srpske žrtve.

Inače, teme o hrvatskim žrtvama nikad, ali nikad ne prođu bez Srba koji nastoje to relativizirati nekim svojim žrtvama ili nekakvim drugim podacima.


Pa eto samo potvrđuješ da su takve stvari jadne da jadnije ne mogu biti , takvih kao Zaviša i sličnih ima na svim stranama.

Jel ti je OK to što neki Srbi dođu na takve teme i mlate svoje neke blesave priče i to sve u cilju relativiziranja hrvatskih žrtava??!! , pretpostavljam da ti nije OK , čak šta više verovatno se gadiš takvih likova.

Ali vidim da ti je normalno da to neko radi kad su srpske žrtve u pitanju , pa makar to bio "Srbin-katolik" Zaviša.

A Zaviša je Srbin i on je katolik taman toliko koliko sam ja Slovenac-bogumil.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 23 tra 2012, 22:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
PilotInstruktor je napisao/la:

Zaviša je Srbin, pa sam prilično siguran da nije indiferentan prema srpskim žrtvama. Vjerojatno je zbog katoličke vjeroispovjesti puno blagonakloniji prema Hrvatima od ostalih Srba, ali sumnjam da je izrugivao srpske žrtve.

Inače, teme o hrvatskim žrtvama nikad, ali nikad ne prođu bez Srba koji nastoje to relativizirati nekim svojim žrtvama ili nekakvim drugim podacima.



...i teme o srpskim zrtvama nikad ne prodju bez relativizacije sa hrvatske strane...a to nisi rekao.

Zavisa ima pravo na svoj izbor, ali te price Srbin-katolik, to je po meni bizaran izbor, iako mu ne sporim da se tako oseca. Ne znam kako bi neko reagovao na pojavu Hrvat-pravoslavac, verovatno bi bio prihvacen od ekstremista sa hrvatske strane, ali takve kategorije su same po sebi protivrecne, i mirise mi na onu Seseljevu spiku, svi su Srbi, cak i muslimani i katolici... nije on iz tog filma sigurno, ali ni za jednu ovakvu pojavu sa druge strane spektra nisam cuo.

Katolicanstvo i srpska nacija nigde se ne susrecu od uspostave modernih nacija u 19 veku, i sad mozemo da pricamo o iskljucivosti izbora da su Srbi samo pravoslavci... ali kad je vec podela isla po tom kljucu, onda mi nema mnogo smisla sve ovo.

Vidljivo je da momak forsira te neke pozitivne primere koji dolaze od katolickog klera prema Srbima, ali ako hocemo objektivno da posmatramo tu pojavu, mnogo ce biti vise onih negativnih stvari, sto ne znaci da je sve bilo lose, ali treba imati meru...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 23 tra 2012, 22:27 
Offline

Pridružen/a: 15 pro 2010, 23:03
Postovi: 576
Lokacija: Kičmanovićevo rodno selo
DzoniBG je napisao/la:


...i teme o srpskim zrtvama nikad ne prodju bez relativizacije sa hrvatske strane...a to nisi rekao.

Zavisa ima pravo na svoj izbor, ali te price Srbin-katolik, to je po meni bizaran izbor, iako mu ne sporim da se tako oseca. Ne znam kako bi neko reagovao na pojavu Hrvat-pravoslavac, verovatno bi bio prihvacen od ekstremista sa hrvatske strane, ali takve kategorije su same po sebi protivrecne, i mirise mi na onu Seseljevu spiku, svi su Srbi, cak i muslimani i katolici... nije on iz tog filma sigurno, ali ni za jednu ovakvu pojavu sa druge strane spektra nisam cuo.

Katolicanstvo i srpska nacija nigde se ne susrecu od uspostave modernih nacija u 19 veku, i sad mozemo da pricamo o iskljucivosti izbora da su Srbi samo pravoslavci... ali kad je vec podela isla po tom kljucu, onda mi nema mnogo smisla sve ovo.

Vidljivo je da momak forsira te neke pozitivne primere koji dolaze od katolickog klera prema Srbima, ali ako hocemo objektivno da posmatramo tu pojavu, mnogo ce biti vise onih negativnih stvari, sto ne znaci da je sve bilo lose, ali treba imati meru...



Ja znam za 2 Hrvata pravoslavne vjeroispovjesti. Jednom je otac Hrvat odselio u Rusiju, tamo oženio Ruskinju i sina, njega, krstio u pravoslavnoj crkvi. Čovjek je odrastao dio života u Rusiji, a potom se vratio u Hrvatsku. Čovjek je dakle Hrvat, pravoslavac. Drugi primjer je čovjeka kojemu je majka Hrvatica i otac Hrvat, ali je otac umro kada je majka bila trudna. Ona se ubrzo oženila za nekog Rusa (u Njemačkoj) i čovjek je kršten u RPC.

Što se tiće ovih podjela, naravno da ima i podrijetlom Hrvata pravoslavaca koji su tokom nacionalnog buđenja postali Srbi, i Srba katolika koji su postali Hrvati. Ali nacionalna buđenja su gotova, i ne znam kako pojedinci poput Zaviše, ili ova moja 2 primjera mogu biti nekakav smak svijeta.

Zaviša s obzirom na vjeroispovjest ima vjerojatno blagonakloniji odnos prema Hrvatima, za razliku od ostalih Srba. Ali ne vidim gdje je on toliko otišao u ekstrem. Na milijun tema po raznim forumima, i Hrvati nastoje nekako ublažiti srpske zločine nad Hrvatima. Radi se uglavnom o ljudima lijevog političkog uvjerenja.

_________________
Izlizani ideali i misali
po hrvatskin stranputican
sokolaške procesije

pričešćene demonstracije
od vinotočnica do vinotočnica
svjetlošću krv časna
vijekom navikli trpeć
nasljeđivat pogrda balkana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 23 tra 2012, 22:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
PilotInstruktor je napisao/la:


Ja znam za 2 Hrvata pravoslavne vjeroispovjesti. Jednom je otac Hrvat odselio u Rusiju, tamo oženio Ruskinju i sina, njega, krstio u pravoslavnoj crkvi. Čovjek je odrastao dio života u Rusiji, a potom se vratio u Hrvatsku. Čovjek je dakle Hrvat, pravoslavac. Drugi primjer je čovjeka kojemu je majka Hrvatica i otac Hrvat, ali je otac umro kada je majka bila trudna. Ona se ubrzo oženila za nekog Rusa (u Njemačkoj) i čovjek je kršten u RPC.


Ne znam sto si sad skrenuo u tu pricu...

Ne pricamo o Rusima i ostalim pravoslavcima koji se asimiluju u drzavama u kojima zive, pricamo o zamisljenom Jovanu Jovanovicu iz Borova koji je Hrvat-pravoslavac, ili Domagoju Jurkovicu iz Subotice koji je Srbin-katolik...

To je po meni sa one strane razuma. Opet ponavljam, ne bi mu sporio pravo da to bude, ali imam i ja pravo da o tome mislim da je to budalasto, lutanje u identitetu.

Covek nije svadljiv, pricali smo na nekim temama i slagali se, ali sto se tice njegovog odnosa prema veri i naciji...tu se dijametralno razilazimo.

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 24 tra 2012, 12:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 svi 2009, 13:12
Postovi: 5635
Lokacija: sisak
joe enter je napisao/la:
osa je napisao/la:

svaka joj čast, ali nitko da spomene ulogu kardinala stepinca i crkve u ovom, u stvari pominjali su je ali u izrazito negativnom kontekstu, a bez njih ni gospođa budisavljević ne bi mogla pomoći ovoj nesretnoj djeci.
radio sam pred rat u rafineriji sisak s čovjekom koji je bio u tom zbjegu djece s kozare, danas je pokojni, zvao se gojko kukrika, bio je u jastrebarskom i nikad ništa loše nije rekao protiv žena koje su tamo radile...


Sad si i ti Osa ciničan i bez potrebe uvlačiš crkvu koja ništa nije uradila po pitanju spašavanja , jer da jeste uradila onda ne bi bila potrebna neka Austrijanka(pojedinac) da okolo kukumavči već bi to crkva sa svojom ogromnom organizacijom i uticajem sama uradila , ali eto nije.

Crkva koja se poziva na moral i vrednosti ništa ne uradi , a jedna žena uradi mnogo.mnogo više , eto to je istina.


ja nikad ne branim nekog tko je kriv, a pogotovo ne branim crkvu, već puno puta napisah moje mišljenje o vjeri i ljudima koji žive na račun iste, ali isto tako ne volim kad se bilo koja institucija napad bez nekig argumenata ili sa jako tankim argumentima(kao kad se cijela katolička crkva stavlja u znak jednakosti s recimo filipovićem-majstorovićem, kojeg su uzgred izbacili iz crkve zbog njegovih nedjela, samo to malo tko spominje).
mislim da svi precjenjuju moć i snagu crkve i to pojasnih nekoliko puta na par jednostavnih primjera, šta misliš da li je pravoslavna crkva mogla zaustaviti miloševića da čini što je naumio, čisto sumnjam.
što se tiče gospođe budisavljević, bez institucija katoličke crkve i karitasa, njenog herojskog djela ne bi uopće bilo, nadam se da ti ne moram objašnjavati zašto....

_________________
Ne postoje vječni prijatelji i vječni neprijatelji!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 24 tra 2012, 12:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 svi 2009, 13:12
Postovi: 5635
Lokacija: sisak
DzoniBG je napisao/la:
PilotInstruktor je napisao/la:


Ja znam za 2 Hrvata pravoslavne vjeroispovjesti. Jednom je otac Hrvat odselio u Rusiju, tamo oženio Ruskinju i sina, njega, krstio u pravoslavnoj crkvi. Čovjek je odrastao dio života u Rusiji, a potom se vratio u Hrvatsku. Čovjek je dakle Hrvat, pravoslavac. Drugi primjer je čovjeka kojemu je majka Hrvatica i otac Hrvat, ali je otac umro kada je majka bila trudna. Ona se ubrzo oženila za nekog Rusa (u Njemačkoj) i čovjek je kršten u RPC.


Ne znam sto si sad skrenuo u tu pricu...

Ne pricamo o Rusima i ostalim pravoslavcima koji se asimiluju u drzavama u kojima zive, pricamo o zamisljenom Jovanu Jovanovicu iz Borova koji je Hrvat-pravoslavac, ili Domagoju Jurkovicu iz Subotice koji je Srbin-katolik...

To je po meni sa one strane razuma. Opet ponavljam, ne bi mu sporio pravo da to bude, ali imam i ja pravo da o tome mislim da je to budalasto, lutanje u identitetu.

Covek nije svadljiv, pricali smo na nekim temama i slagali se, ali sto se tice njegovog odnosa prema veri i naciji...tu se dijametralno razilazimo.


džo, možda se iznenadiš brojem hrvata pravoslavaca na zadnjem popisu u hrvatskoj, ne uvezenih, nego autohtonih...

_________________
Ne postoje vječni prijatelji i vječni neprijatelji!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 24 tra 2012, 12:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
osa je napisao/la:
ja nikad ne branim nekog tko je kriv, a pogotovo ne branim crkvu, već puno puta napisah moje mišljenje o vjeri i ljudima koji žive na račun iste, ali isto tako ne volim kad se bilo koja institucija napad bez nekig argumenata ili sa jako tankim argumentima(kao kad se cijela katolička crkva stavlja u znak jednakosti s recimo filipovićem-majstorovićem, kojeg su uzgred izbacili iz crkve zbog njegovih nedjela, samo to malo tko spominje).
mislim da svi precjenjuju moć i snagu crkve i to pojasnih nekoliko puta na par jednostavnih primjera, šta misliš da li je pravoslavna crkva mogla zaustaviti miloševića da čini što je naumio, čisto sumnjam.
što se tiče gospođe budisavljević, bez institucija katoličke crkve i karitasa, njenog herojskog djela ne bi uopće bilo, nadam se da ti ne moram objašnjavati zašto....


Znači jedna Budisavljevićka je mogla nešto učiniti a crkva nije mogla ništa.

Ali na kraju ćeš ipak reći da nije bilo crkve ne bi Budisavljevićka ništa mogla učiniti.

Znači , crkva je spašavala , a Budisavljevićka samo formalno zapisivala.

Lepo,Lepo.

Crkva je mogla zaustaviti Miloševića da je htela bar u meri da ne dođe do onolikih zločina , ali eto nije.
I danas imaš u Srbiji koji govore da je crkva pozivala na mir , ali slični tebi po mišljenju neki će reći da se precenjuje njen uticaj.

SPC da je htela sprečiti nešto ona bi to i uradila , i to tako što bi se kolektivno angažovala stvarajući atmosferu nenasilja kao što se angažovala huškanjem pa proizvela zločine.

Tako je i katolička crkva u Hrvatskoj isto radila za vreme NDH , a onda kad je videla šta se radi počela je da se pravi grbava i da šatro osuđuje govoreći kako ništa nije mogla učiniti , ali eto pored nje tako ogromne i uticajne kad su u pitanju stvaranje države i nacionalne samosvesti dođe jedna Austrijanka i uradi nešto.

Pa Osa pobogu zar ti to ne vređa inteliginaciju?! , pa zar je moguće da osuđuješ crkvu samo što voze skupa kola i imaju zemljišne parcele u vlasništvu?!

Poenta njene krivice je u izvlačenju,laganju i licemerju , prvo naprave atmosferu zločina a onda se prave sveci i nevini i nemoćni zapravo.

Jel znaš kakav je odnos tada bio prema šizmaticima od strane KC?! , ako znaš onda se drži logike , a uz to uključi vekovni verski anagonizam koji je sa njihovim huškanjem i nacionalizmom 1941g doveo do zločina.

To je istina , ali ljudi neće da vide jer ih je crkvas icenila i ubedila u durgačije kao što to radi već odavno , pa na kraju i kad se dese pokolji crkveni oficiri se usuđuju i kažu da je pala ljaga na narod.
Znači obraz i osećaj srama je nepostojeći kod njih jer su u stanju sopstveni narod optužiti za zlodela a sebe ostaviti kao mučenike i nemoćne.

Fuj.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 24 tra 2012, 13:01 
Offline

Pridružen/a: 15 pro 2010, 23:03
Postovi: 576
Lokacija: Kičmanovićevo rodno selo
DzoniBG je napisao/la:
Ne znam sto si sad skrenuo u tu pricu...

Ne pricamo o Rusima i ostalim pravoslavcima koji se asimiluju u drzavama u kojima zive, pricamo o zamisljenom Jovanu Jovanovicu iz Borova koji je Hrvat-pravoslavac, ili Domagoju Jurkovicu iz Subotice koji je Srbin-katolik...

To je po meni sa one strane razuma. Opet ponavljam, ne bi mu sporio pravo da to bude, ali imam i ja pravo da o tome mislim da je to budalasto, lutanje u identitetu.

Covek nije svadljiv, pricali smo na nekim temama i slagali se, ali sto se tice njegovog odnosa prema veri i naciji...tu se dijametralno razilazimo.


Ne znam, ne vidim neki problem u pojedincu koji promjeni vjeru. Pogotovo ako je Srbin koji je prešao na katoličanstvo; naime, njemu svečenik može biti Srbin jer KC nije nacionalna niti se spominju neke priče oko bilo koje nacije, pa tako i hrvatske, dok bi recimo Hrvat koji je prešao na pravoslavlje morao ići u SPC, i tamo slaviti Svetog Savu i biti dio religijske institucije koja je zaslužna za ratno huškanje na njegove sunarodnjake.

Srbin katolik barem nebi morao slušati hrvatsku nacionalnu litaniju, za razliku od Hrvata pravoslavca.

_________________
Izlizani ideali i misali
po hrvatskin stranputican
sokolaške procesije

pričešćene demonstracije
od vinotočnica do vinotočnica
svjetlošću krv časna
vijekom navikli trpeć
nasljeđivat pogrda balkana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 24 tra 2012, 13:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
PilotInstruktor je napisao/la:

Ne znam, ne vidim neki problem u pojedincu koji promjeni vjeru. Pogotovo ako je Srbin koji je prešao na katoličanstvo; naime, njemu svečenik može biti Srbin jer KC nije nacionalna niti se spominju neke priče oko bilo koje nacije, pa tako i hrvatske, dok bi recimo Hrvat koji je prešao na pravoslavlje morao ići u SPC, i tamo slaviti Svetog Savu i biti dio religijske institucije koja je zaslužna za ratno huškanje na njegove sunarodnjake.

Srbin katolik barem nebi morao slušati hrvatsku nacionalnu litaniju, za razliku od Hrvata pravoslavca.


Pilot aj dosta više sa tim glupim pričama koje ste negde čuli samo u cilju širenja mržnje a nema veze sa istinom.

Imaš more ljudi koji su prešili na pravoslavnu veru krsteći se u SPC , i nikad niko nije promenio naciju i nije slavio sv.Savu .

Mislim da nije u redu ovako pisati izmišljotine, treba biti upućen tj.hteti biti upućen jer u suprtnom od neistine se pravi bauk.

Što se mene tiče neka prelazi u drugu veru ko god hoće , ali jedino da nije pod pristiskom okoline gde živi jer imati takvog konvertita pored sebe je sramota za tu okolinu a ne za samog konvertita.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 24 tra 2012, 15:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Đo huška ljude a Dzoni neda Srbinu da bude katolik. A Hrvati nevaljaju.. Zanimljivo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 24 tra 2012, 18:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 svi 2009, 13:12
Postovi: 5635
Lokacija: sisak
joe enter je napisao/la:
osa je napisao/la:
ja nikad ne branim nekog tko je kriv, a pogotovo ne branim crkvu, već puno puta napisah moje mišljenje o vjeri i ljudima koji žive na račun iste, ali isto tako ne volim kad se bilo koja institucija napad bez nekig argumenata ili sa jako tankim argumentima(kao kad se cijela katolička crkva stavlja u znak jednakosti s recimo filipovićem-majstorovićem, kojeg su uzgred izbacili iz crkve zbog njegovih nedjela, samo to malo tko spominje).
mislim da svi precjenjuju moć i snagu crkve i to pojasnih nekoliko puta na par jednostavnih primjera, šta misliš da li je pravoslavna crkva mogla zaustaviti miloševića da čini što je naumio, čisto sumnjam.
što se tiče gospođe budisavljević, bez institucija katoličke crkve i karitasa, njenog herojskog djela ne bi uopće bilo, nadam se da ti ne moram objašnjavati zašto....


Znači jedna Budisavljevićka je mogla nešto učiniti a crkva nije mogla ništa.

Ali na kraju ćeš ipak reći da nije bilo crkve ne bi Budisavljevićka ništa mogla učiniti.

Znači , crkva je spašavala , a Budisavljevićka samo formalno zapisivala.

Lepo,Lepo.

Crkva je mogla zaustaviti Miloševića da je htela bar u meri da ne dođe do onolikih zločina , ali eto nije.
I danas imaš u Srbiji koji govore da je crkva pozivala na mir , ali slični tebi po mišljenju neki će reći da se precenjuje njen uticaj.

SPC da je htela sprečiti nešto ona bi to i uradila , i to tako što bi se kolektivno angažovala stvarajući atmosferu nenasilja kao što se angažovala huškanjem pa proizvela zločine.

Tako je i katolička crkva u Hrvatskoj isto radila za vreme NDH , a onda kad je videla šta se radi počela je da se pravi grbava i da šatro osuđuje govoreći kako ništa nije mogla učiniti , ali eto pored nje tako ogromne i uticajne kad su u pitanju stvaranje države i nacionalne samosvesti dođe jedna Austrijanka i uradi nešto.

Pa Osa pobogu zar ti to ne vređa inteliginaciju?! , pa zar je moguće da osuđuješ crkvu samo što voze skupa kola i imaju zemljišne parcele u vlasništvu?!

Poenta njene krivice je u izvlačenju,laganju i licemerju , prvo naprave atmosferu zločina a onda se prave sveci i nevini i nemoćni zapravo.

Jel znaš kakav je odnos tada bio prema šizmaticima od strane KC?! , ako znaš onda se drži logike , a uz to uključi vekovni verski anagonizam koji je sa njihovim huškanjem i nacionalizmom 1941g doveo do zločina.

To je istina , ali ljudi neće da vide jer ih je crkvas icenila i ubedila u durgačije kao što to radi već odavno , pa na kraju i kad se dese pokolji crkveni oficiri se usuđuju i kažu da je pala ljaga na narod.
Znači obraz i osećaj srama je nepostojeći kod njih jer su u stanju sopstveni narod optužiti za zlodela a sebe ostaviti kao mučenike i nemoćne.

Fuj.


da ponovim kad nisi pročitao i shvatio, gospođa budisavljević je inicirala, a sva djeca su spašavan kroz institucije crkve, domove i karitas, jer gospođa budisavljević u državi kao što je bila ndh nije bez tih resursa mogla ništa...
nego reci šta je to crkva mogla miloševiću ili recimo staljinu ili titu, čudi me da pojedini likovi, kakav si i ti i za njihove zločine ne okrive crkvu ili za one mao ce tunga..
crkva je posao, naravno da u svakom sustavu oni gledaju da im bude dobro, ali osuđivati ih za ono što realno nisu mogli, e to nije u redu.
uzmi recimo mene, šta misliš na koji bi moj postupak crkva mogla utjecati....

_________________
Ne postoje vječni prijatelji i vječni neprijatelji!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 24 tra 2012, 19:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
osa je napisao/la:

da ponovim kad nisi pročitao i shvatio, gospođa budisavljević je inicirala, a sva djeca su spašavan kroz institucije crkve, domove i karitas, jer gospođa budisavljević u državi kao što je bila ndh nije bez tih resursa mogla ništa...
nego reci šta je to crkva mogla miloševiću ili recimo staljinu ili titu, čudi me da pojedini likovi, kakav si i ti i za njihove zločine ne okrive crkvu ili za one mao ce tunga..
crkva je posao, naravno da u svakom sustavu oni gledaju da im bude dobro, ali osuđivati ih za ono što realno nisu mogli, e to nije u redu.
uzmi recimo mene, šta misliš na koji bi moj postupak crkva mogla utjecati....


Jesi ti pročitao moj post?! , ja sam rekao da je SPC jedan od glavnih krivaca za zločine sa svojim inspirisanjuem,huškanjem i stvaranjem atmosfere.
I da je SPC htela sprečiti zločine ona bi to i uradila istom jakom kampanjom i predanošću kao što je huškala i stvarala atmosferu za zločine.

Ne crkva ne gledaju da im bude dobro samo , oni suštinski mrze one koji nisu kao oni ma koliko se drugačiji predstavljali , jer ako su oni zaposlenici jedne istine i ta istina im je vodilja , onda se oni ne mogu pomiriti sa durgom istinom.
Ovo je fundament problema njihovog , a iz tog problema se nadograđuje održavanje kroz udaranje na emocije naroda , znači nacionalizam,ugroženost,mučeništvo,tradicija,... i kad se sve to usmeri ka ciljanom neprijatelju eto ti belaja , jer najgore i najodvratnije je kad kroz emocije napujdaš ljude jer dobro znaju popovi da je tako najlakše kroz ucenjivanje to odraditi.

Oni su meni čak i gori nego egzekutori , ali egzekutor može biti osuđen i čak zbog griže savesti prizanit svoju krivicu , dok popovi ne mogu biti osuđeni a krivicu nikad neće priznati već će kao Stepinac svaliti na svoj narod a ne nasebe i svoju instituciju.
Odvratno.

Što se tiče tebe , mislim da crkva ne bi mogla uticati da ubijaš ili bilo koje zlo napraviš.
Međutim kad se stvori atmosfera ludila koju uvek po defoltu stvori crkva i slične pseudoreligijske organizacije(tipa komunjare) tako što će ti udariti na emocije onda je svako čovek u stanju ubiti.
Takve stvari smo viđali upravo u ovim srpsko-hrvatskim sukobima , gde su ljudi obični koji nikad mrava nisu zgazili i koji su čista srca iz ideala pošli u rat napravili monstruozne zločine.
A da ne govirm o pravoj ološi koja je isplivala i posle i dalje bez problema živela gde joj je dobro.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Akcija spašavanja 12000 srpske djece
PostPostano: 25 tra 2012, 09:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Ništa nije Stepinac svalio na svoj narod. Al je bio Hrvat i mnogi Hrvati su okrvavili svoje ruke u ratu. A posto Hrvati nisu udruzenje skupljaca postanskih maraka nego narod ( kojeg veze ista vjera, kultura i povijest tisucu godina), Hrvati su dakle jedno (jedinstveno) bice, cjelina.

Stepinčev potez bio je nevideno velik. Sve ostalo su priče..


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 30 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 51 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO