HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 17:29.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Dogadjaj koji je najvjerovatnije produzio rat u BiH
PostPostano: 24 pro 2020, 18:49 
Offline

Pridružen/a: 22 pro 2020, 08:59
Postovi: 449
Ukratko, 1993. godine je u USA vladao Bill Clinton. Demokrate, s njim na celu, su se zalagali za intervenciju, dok su Republikanci bili drugacijeg misljenja (sjetimo se samo Bidenovog govora u senatu, ili kongresu, nisam siguran).

Na poslijetku je ipak 1995. doslo do pojacanog americkog angazmana u BiH koji je kao rezultat imao Dejtonski sporazum, tj. mir.

Ali sta se desilo u prosincu 1995. godine? Amerikancima se dogodio Mogadishu. Mogadishu, glavni grad Somalije, koji je tada kontrolirao Muhamed Farah. Ko je povrsnuo nacuo o tim dogadjajima, najvjerovatnije misli da su nekakvi poludivlji crnci s nekim krimosom na celu pobili americke vojnike. One koje su uspjeli uhvatiti su mucili i snimali kamerama. Neki od tih snimaka su poznati javnosti, isjecci, ali ne u ovom obimu:



Nakon ovih snimaka je u USA znatno splasnuo apetit za vojnim intervencijema bilo gdje, a kamoli u Bosni i Hercegovini.


Nekima je mozda poznato i to da je Somalijce predvodio tamo neki njihov nepismeni ili polupismeni lokalni "poglavica".

Ali to nije tako. Muhamed Farah je skolovan na (djelimicno) vojnim skolama u Moskvi, Parizu i Rimu. Govorio je vise jezika, objavio 3 knjige. On je imao cak i viziju nekakve (za te uslove) ipak demokratske Somalije u kojoj bi klanovi igrali sporednu ulogu. Klanovi, na nivou crnogorskih plemena, samo sto su je u CG ta tradicija manje vise simbolicne prirode. Muhamed Farah, a mozda to govori dovoljno o njemu, je nosio nadimak koji u prevodu znaci "onaj koji ne prima uvrede lezeci.

Uglavnom, da ne duljim: Toplo preporucujem emisiju Hrvatskog radija na tu temu.




Naravno uvijek je nezahvalno, ma ustvari cesto skoro pa nemoguce napraviti scenarije po principu StaBiBiloDaNijeBilo ali je veoma lako moguce da bi Amerikanci "rijesili" BiH vec 1994. godine, cime bi bili spaseni mnogi zivoti, ratne rane mozda ne tako duboke.."nebi bilo Srebrenice", samim tim i mnostvo poslijeratne psihoze, a mozda bi cak i Mostarski Most ostao citam. Ne znam, nagadjam, uglavnom super emisija.

_________________
fakofbolan


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dogadjaj koji je najvjerovatnije produzio rat u BiH
PostPostano: 24 pro 2020, 18:54 
Offline

Pridružen/a: 22 pro 2020, 08:59
Postovi: 449
Ukoliko ne mozete pogledati video direktno na forumu onda ukucajte u youtube Mogadishu 1993 i idite na snimak koji traje 04:54 Min. Upozoravam da su snimci sokantni. Ali ko je uspio pregledati "Skorpione" a da se ne izriga (a ko od nas jos nije? retoricno pitanje), moci ce i ovo.

_________________
fakofbolan


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dogadjaj koji je najvjerovatnije produzio rat u BiH
PostPostano: 24 pro 2020, 18:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Samo sabur, sad će Amerikanci napraviti "graDŽansku".
Majmuni glupi.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dogadjaj koji je najvjerovatnije produzio rat u BiH
PostPostano: 24 pro 2020, 18:58 
Offline

Pridružen/a: 22 pro 2020, 08:59
Postovi: 449
Somalijci, barem oni koje sam povrsno uspio "upoznati", su po meni jedni od "najludjih" na ovoj planeti. Bukvalno imam osjecaj da ti se u jednom momentu moze opusteno i blago smijesiti a u drugom vec nozem rasjeci lice ukoliko ga na neki nacin uvredis. Veoma patrijarhalni s jakim kodeksom neke njihove "casti".

Mislim da su i Cecenci za njih ko caj od nane.

_________________
fakofbolan


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dogadjaj koji je najvjerovatnije produzio rat u BiH
PostPostano: 24 pro 2020, 19:01 
Offline

Pridružen/a: 22 pro 2020, 08:59
Postovi: 449
BBC je napisao/la:
Samo sabur, sad će Amerikanci napraviti "graDŽansku".
Majmuni glupi.


Ne znam te, ali me podsjecas na neki nacin ne policijskog psa, istreniranog tako da samo na odredjene algoritme reaguje (posto ovdje ne mozemo govoriti o mirisu).

Tema zaista nema veze s tim dnevnopolitickim BH prepucavanjima.


Poslusaj emisiju, odlicna je zaista.

_________________
fakofbolan


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dogadjaj koji je najvjerovatnije produzio rat u BiH
PostPostano: 25 pro 2020, 10:05 
Offline

Pridružen/a: 22 pro 2020, 08:59
Postovi: 449
Drugi dio, ovo je jos ludje..kakva zemlja, kakvi ljudi, kakva stvarnost..nevjerovatno.Rodis se tamo i pozelis da se nikad nisi rodio.


_________________
fakofbolan


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dogadjaj koji je najvjerovatnije produzio rat u BiH
PostPostano: 25 pro 2020, 11:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58912
Lokacija: DAZP HQ
franzetitts je napisao/la:




Sad si me potsjetio, ta mi emisija jako fali, ništa mi draže nego četvrtkom na neki put da poslušam emisiju u autu, ciljano dogovarao sastanke četvrtkom izvan Zagreba. Sad kako je korona, nit sastanaka toliko, nit puta, nit emisije.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dogadjaj koji je najvjerovatnije produzio rat u BiH
PostPostano: 25 pro 2020, 12:43 
Offline

Pridružen/a: 22 pro 2020, 08:59
Postovi: 449
Imaju zaista veoma kvalitetan sadrzaj gotovo o svim bitnim dogadjajima iz povijesti - ni previse, ni premalo, taman da se informira putpuno neinformirani a i dogradi neko kom su odredjeni dogadjaji poznati. Tu i tamo, kad se radi o posebno skakljivim epizodama, npr. Izrael-Palestina, bi mogli biti i malo objektivniji, no sugovornik je zivio i radio dugo u Izraelu, tako da i ne cudi da uglavnom posmatra to manje vise s izraelske tacke gledista.

Odlicna im je i epizoda o Spanjolskom gradjanskom ratu, sve uz muzicku pratnju. A sokantna o Kamdodzi i Crvenim kmerima.

_________________
fakofbolan


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dogadjaj koji je najvjerovatnije produzio rat u BiH
PostPostano: 25 pro 2020, 16:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 kol 2014, 01:08
Postovi: 731
franzetitts je napisao/la:
Ukoliko ne mozete pogledati video direktno na forumu onda ukucajte u youtube Mogadishu 1993 i idite na snimak koji traje 04:54 Min. Upozoravam da su snimci sokantni. Ali ko je uspio pregledati "Skorpione" a da se ne izriga (a ko od nas jos nije? retoricno pitanje), moci ce i ovo.


uistinu, tko je pratio svemuslimanski krkljanac u siriji, dekapitiranja, toyote i vuču, spaljivanja i utapanja živih, te ostale kuranu časnom ugodne egzibicije ne može ostati šokiran ovime.

evo postaviti ću video da se forumaši ne peglaju tražeći


https://youtu.be/Sh0us8c0vOg


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dogadjaj koji je najvjerovatnije produzio rat u BiH
PostPostano: 25 pro 2020, 22:56 
Offline

Pridružen/a: 22 pro 2020, 08:59
Postovi: 449
Hvala. Dakle mora se postaviti samo link bez onog "youtube"?


Sta uradi budaletina od diktatora od zemlje. Napade Etiopiju, zemlju sa skoro deset puta vise stanovnika. Nije mu lose krenulo ali onda Rusi dovezose Kubance, dvije divizije cijele, odlicno naoruzane i iskusne, i corak.

Rece neko nekidan na nekoj drugoj temi da je kao super imati vise "gospodara". Aha, kako da ne, pa Somalija je eklatantan primjer sta to znaci. Tamo su bukvalno svi kuhali vlastitu supicu. Prvo ih zapadose sve tri tamosnje kolonijalne sile, Britanija, Francuska, Italija, pa nakon njih se dopeljase Rusi, pa radi Etijopije DDR i Kuba, i na kraju krajeva USA i UN. Sad su toliko razvaljeni da ja licno mislim da ih u slijedecih sto godina minimum niko vise sastaviti nece. Crazy shit.

_________________
fakofbolan


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 130 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO