HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 23:43.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 125 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 09 sij 2013, 14:28 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2843
Kao što imamo temu o Hrvatima islamske vjeroispovijesti, trebali bi imati i o Hrvatima istočnokršćanske vjeroispovijesti. Često čujem kako su Srbi zapadno od Drine zapravo Hrvati, Vlasi i Morlaci koji su posredstvom SPC kroz 19. i 20. st. posrbljeni. SPC pod tim imenom postoji tek od 1920. Ima li dokaza za tvrdnju da su se pravoslavni kršćani zapadno od Drine donedavno smatrali Hrvatima?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 09 sij 2013, 14:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 svi 2009, 13:12
Postovi: 5635
Lokacija: sisak
pa i nema nešto....

_________________
Ne postoje vječni prijatelji i vječni neprijatelji!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 09 sij 2013, 14:56 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2843
http://forum.cafemontenegro.com/showthr ... 0-Godina!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 09 sij 2013, 15:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 svi 2009, 13:12
Postovi: 5635
Lokacija: sisak
moderne nacije su formirane u 19. stoljeću, današnje nacije na ovim prostorima su mješavine raznih naroda koji su ovdje obitavali, prolazili preko ovih prostora i slično....
šta misliš koliko je čeha, slovaka, mađara, njemac, talijana, danas dio hrvatske nacije.....

_________________
Ne postoje vječni prijatelji i vječni neprijatelji!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 09 sij 2013, 15:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Ateist je napisao/la:
Kao što imamo temu o Hrvatima islamske vjeroispovijesti, trebali bi imati i o Hrvatima istočnokršćanske vjeroispovijesti. Često čujem kako su Srbi zapadno od Drine zapravo Hrvati, Vlasi i Morlaci koji su posredstvom SPC kroz 19. i 20. st. posrbljeni. SPC pod tim imenom postoji tek od 1920. Ima li dokaza za tvrdnju da su se pravoslavni kršćani zapadno od Drine donedavno smatrali Hrvatima?


1920? :zubati

A Pećka Patrijaršija?

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 09 sij 2013, 16:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7986
Ateist je napisao/la:
Kao što imamo temu o Hrvatima islamske vjeroispovijesti, trebali bi imati i o Hrvatima istočnokršćanske vjeroispovijesti. Često čujem kako su Srbi zapadno od Drine zapravo Hrvati, Vlasi i Morlaci koji su posredstvom SPC kroz 19. i 20. st. posrbljeni. SPC pod tim imenom postoji tek od 1920. Ima li dokaza za tvrdnju da su se pravoslavni kršćani zapadno od Drine donedavno smatrali Hrvatima?

Ako si pobornik da je Hrvoje Vukcic Hrvatinic bio Hrvat :zubati , trebas znati da je za sebe pravio crkvene knjige na cirilici u vrijeme kad je katolicka crkva koristila latinski jezik i pismo , a pravoslavne crkve koje su djelovale u BIH kao CB i SPC koristile cirilicu.
Inace, niko da ponudi objasnjenje otkuda slava kod nekih danasnjih Hrvata!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 09 sij 2013, 17:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Daj pizdune reci lijepo sta je poanta tvog baljezganja. Slobodno

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 09 sij 2013, 17:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7986
Tulkas je napisao/la:
Daj pizdune reci lijepo sta je poanta tvog baljezganja. Slobodno

Umjesto sekiracije , probaj pizdunski objasniti ove slave kod Hrvata.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 09 sij 2013, 18:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Moras sve dobro prouciti i pitati one koji drze do pojedinih slava. Ako ciljas na neke srbe zalutale u katolicanstvo moras znati da ima masu vise dokaza prelaska katolika na pravoslavlje no obratno. Ja vec odavno rekoh da je CB najslicnija bila danasnjoj grkokatolickoj crkvi À svrstavat sve one koji su pisali cirilicom u srbe bolesno je

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 09 sij 2013, 19:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7986
Tulkas je napisao/la:
Moras sve dobro prouciti i pitati one koji drze do pojedinih slava. Ako ciljas na neke srbe zalutale u katolicanstvo moras znati da ima masu vise dokaza prelaska katolika na pravoslavlje no obratno. Ja vec odavno rekoh da je CB najslicnija bila danasnjoj grkokatolickoj crkvi À svrstavat sve one koji su pisali cirilicom u srbe bolesno je

Svakako da su potpuno isti sa grkokatolicima. I jedni i drugi u to doba bili pravoslavci.
Grkokatolici kasnije priznali papu, a CB i vodjstvo dijelom pobjegli u Hum, a dio konvertirao u katolicanstvo.
Daj mi kopiraj taj post gdje sam sve cirilicare svrstao u Srbe! Znas li ti citati?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 09 sij 2013, 19:33 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2843
Vujadin je napisao/la:
Ateist je napisao/la:
Kao što imamo temu o Hrvatima islamske vjeroispovijesti, trebali bi imati i o Hrvatima istočnokršćanske vjeroispovijesti. Često čujem kako su Srbi zapadno od Drine zapravo Hrvati, Vlasi i Morlaci koji su posredstvom SPC kroz 19. i 20. st. posrbljeni. SPC pod tim imenom postoji tek od 1920. Ima li dokaza za tvrdnju da su se pravoslavni kršćani zapadno od Drine donedavno smatrali Hrvatima?


1920? :zubati

A Pećka Patrijaršija?

slika


U nazivu Pećka patrijaršija nema nikakve nacionalne odrednice. Tek od 1920. postoji Srpska pravoslavna crkva (pod tim imenom).


Tesla Petar iz Vojnica izjasnio se kao Hrvat u horizontalnoj rubrici pod rednim brojem 9 race or people, izjasnio se da je Hrvat po narodnosti!
Prezime Tesla vam zvuci poznato?
http://img483.imageshack.us/img483/9...ichrvat5zj.gif

Skinuo sam i dva dokumenta iz vremena kad nije postojala jasna i nedvosmislena rubrika race or people.

Ovdje imamo Tesla Petar iz Vukmanica
http://img483.imageshack.us/img483/2...kahrvat6zz.gif

Evo originalnog dokumenta u kojem se nalazi Tesla Mile
http://img483.imageshack.us/img483/6...lehrvat6tl.gif

Postoji jos Tesla koji su imigrirali u Ameriku i svi se prije 1918. izjasnjavaju, koliko sam ja vidio, kao Hrvati.
Prema tome u sustini nije ni vazni kako se Niikola Tesla izjasnjavao, ako su mu se svi rodjaci izjasnjavali kao Hrvati.
Ako je on prihvatio ideologiju SRPSTVA ne znaci da je bio etnicki i porijeklom Srbin.

Ovdje imamo jedno unikatno prezime koje je nosio i predsjednik skupstine "drzave" SAO Krajine, prezime Paspalj.
U istom ovom dokumentu imamo i neke ljude koji su se izjasnili kao Hrvati a zovu se Jovan i Jovo sto ne bih rekao da su hrvatska imena, po sadasnjem razumijevanju Hrvata i Srba u vezi tih imena.
Neki Paspaljev rodjak ne tako davno izjasnio se da je drzavljanin Madjarske,
a da je Hrvat po narodnosti-etnicitetu!
http://img505.imageshack.us/img505/6...nhrvati9kf.gif

Imamo ovđe takodje prezime za koje bih rekao da nije često, prezime Martić,
jedan takav koji je Hrvatskoj dosta jada zadao, a neki rodjak Jovan mu se fino ovdje izjasnio kao Hrvat!
Ima tu jos dosta pravoslavaca koji se izjasnjavaju kao Hrvati.
Cak su u ovom dokumentu naveli drzavljanstvo nepostojece-Hrvatsko, izgleda da su bili ponosni Hrvati,
cim nijesu stavili Austria ili Madjarska kao drzavljanstvo.
http://img505.imageshack.us/img505/7...anhrvat8qf.gif

Ovdje imamo dokument o nekom Pupinu?
http://img361.imageshack.us/img361/2554/mjpupin6hj.gif

Srbi su proglasili za svog pisca, za Srbina, pisca Vladana Desnicu,
sa cim se njegovi preci sigurno ne bi slozili, te tako imamo Desnicu Jovana, iz, ni manje ni vise sela Srb,
koji se izjasnio da je Hrvat!
Takodje u istom dokumentu ako dobro citam su i druga vrlo poznata ''srpska'' prezimena Rašković i Dubaić svi iz Srba, upisali drzavljanstvo Mađarsko, a narodnost-etnicitet Hrvati!
http://img505.imageshack.us/img505/5...rbhrvat6gx.gif


Neki Rašković iz Benkovca rođak onog Jovana Raškovića političara, državljanstvo Mađarsko, narodnost Hrvat.
http://img451.imageshack.us/img451/3...enkovac2it.gif


Ovdje imamo Desnicu Stojana, Davidovic Jovana, Škrbića i druge koji su upisali da su državljani Austrije, a da su Hrvati po narodnosti.
http://img505.imageshack.us/img505/6...anhrvat4gd.gif


Ovdje imamo pravoslavce: Tišma Jovo, Uzelac, Rađenović, Desnica, Dragićević, Delić, svi po narodnosti Hrvati, državljanstvo mađarsko. Ispod njih Vukadinović Mile iz države Bosne, narodnost Hrvat.
http://img505.imageshack.us/img505/5...vativukadi.gif


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 09 sij 2013, 20:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 svi 2009, 13:12
Postovi: 5635
Lokacija: sisak
uz dužno poštovanje tvom trudu, misliš li da su ti ljudi, uglavnom totalno nepismeni promišljali šta su po nacionalnosti...

_________________
Ne postoje vječni prijatelji i vječni neprijatelji!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 09 sij 2013, 21:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58742
Lokacija: DAZP HQ
najpoznatiji pravoslavni Hrvat je Svetozar Borojević, austrougarski feldmaršal, jedan od najvećih austrijskih vojskovođa u WWI.

Citat:
Svetozara Borojevića često zbog njegove pravoslavne vjere svrstavaju među Srbe. Međutim, u svojim pismima Borojević je jasno odredio svoju hrvatsku nacionalnu pripadnost.

„Odredbe Narodnog vijeća o željeznicama za koje sam saznao tijekom noći u najkraćem će vremenu vojsku učiniti bespomoćnom zbog nedostatka hrane i posljedice će biti katastrofalne za južnoslavenska područja jer će horde nedisciplinirane vojske i Talijana, koji se ne mogu u ovom trenutku zaustaviti, nahrupiti preko Kranjske i Hrvatske i zato Vas molim ne kao general, ne kao posljednji sin zemlje već kao domoljub koji svoju domovinu voli isto tako kao i svaki drugi Hrvat i apeliram na domoljublje NV da se ukinu ove odredbe koje bio pretvorile vojsku u horde koje bi uništile posljednje tekovine. Neka željeznički promet bude slobodan.“
(brzojav Svetozara Borojevića Narodnom vijeću SHS, 1. studeni 1918.)

„Dragi Slavko! ... Zahvaljujem Vam na pokušajima rehabilitacije. Budući da ne poznajem prilike u Hrvatskoj, prepuštam Vam sve odluke. Bilo bi mi žao ako bi mi se pred zemljacima u Hrvatskoj tek na traženje Srbije osigurala zadovoljština. Postoji li mogućnosti da se cijeli zapisnik, naravno preveden, preda Obzoru na objavljivanje s mojim komentarom o mom svjetonazoru kao Hrvata i utjecaju u prilog Južnih Slavena tijekom rata?... Srdačno, Vaš stari Boroević, feldmaršal.“
(pismo Svetozara Borojevića Slavku Kvaterniku iz 1919.)


_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 09 sij 2013, 22:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
slika

Lav sa Soče. Feldmaršal Borojević. :001_cool



Jedini nenjemački feldmaršal u Austro-Ugarskoj.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Au ... d_Marshals

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 10 sij 2013, 09:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
osa je napisao/la:
pa i nema nešto....


Nešto se ipak može zaključiti - od Banja Luke prema Prnjavoru postoji selo Hrvaćani koje je 100% pravoslavno.

Ne znam šta bi to Hrvaćani mogli biti :neznam

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 10 sij 2013, 09:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 svi 2009, 13:12
Postovi: 5635
Lokacija: sisak
pjosip je napisao/la:
osa je napisao/la:
pa i nema nešto....


Nešto se ipak može zaključiti - od Banja Luke prema Prnjavoru postoji selo Hrvaćani koje je 100% pravoslavno.

Ne znam šta bi to Hrvaćani mogli biti :neznam


ima takvih sela i s bošnjačkim stanovništvom, a tponima širom bih, a u tim krajevima više ne žive hrvati, meni se čini da je to samo dokaz da su u povjesti, prije dolaska turaka i srba u tim krajevima živjeli hrvati...

_________________
Ne postoje vječni prijatelji i vječni neprijatelji!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 10 sij 2013, 12:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7986
Nesto kao Srb u Hrvatskoj?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 10 sij 2013, 12:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58742
Lokacija: DAZP HQ
osa je napisao/la:
pjosip je napisao/la:

Nešto se ipak može zaključiti - od Banja Luke prema Prnjavoru postoji selo Hrvaćani koje je 100% pravoslavno.

Ne znam šta bi to Hrvaćani mogli biti :neznam


ima takvih sela i s bošnjačkim stanovništvom, a tponima širom bih, a u tim krajevima više ne žive hrvati, meni se čini da je to samo dokaz da su u povjesti, prije dolaska turaka i srba u tim krajevima živjeli hrvati...


takvih toponima ima i na jugu Srbije, a kamoli po BIH. u BIH postoje sela Hrvaćani u Prnjavoru (srpsko selo) i Kotor Varoši (muslimansko-srpsko selo), pa Hrvati kod Lukavca (muslimansko selo, prezimena Hrvat i Hrvatović), Hrvati u Makedoniji (selo u općini Resen), pod Avalom kod Beograda je bilo Hrvatsko selo (koje je knez Miloš raselio), dva sela Rvati, jedno u Raškoj (http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A0%D0 ... A%D0%B0%29), drugo kod Obrenovca (http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A0%D0 ... 0%D1%86%29), pa selo Rvatska kod Leposavića na Kosovu, pa još dva sela Hrvati/Rvati, jedno u valjevskom okrugu, drugo u rudničkom, zatim Hrvatska Stubica kod Podgorice (više ne postoji), Hrvatske Livade kod Kolašina itd.

ovo su naselja za koja znam, a bog te pitao koliko ih još ima i koliko ih je bilo u prošlosti.

Citat:
Kada je turski putopisac Evlija Čelebija g. 1644. došao u današnji crnogorski kraj Pivu među pravoslavne Crnogorce, navodi, da su tu živjeli "čisti i pravi Hrvati". Kada su crnogorski muslimani za pokolja g. 1709. i za proširenja Crne Gore u 19. st. bježali u Bosnu i Sandžak, nosili su sa sobom hrvatsko ime i to su davali svojim obiteljima i mjestima, gdje bi se nastanili. Tako: Hrvati, Hrvići, Hrve, Hrvačići, Arvati, Arvatovići; Hrvacka, Hrvati, Hrvatsko Brdo, itd. U Carigradu se predstavnik Crnogoraca nazivao "Hrvatbaša". Književniku Adolfu Veberu g. 1885. rekla je jedna Crnogorka u Carigradu: „Ovdje svi, bili vlasi, bili katolici, ne zovu sebe drugačije nego Hrvati. Pa to je ime od starine.". To potvrđuje i ruski povjesničar M. M. Filipov. U službenom dokumentu g. 1863. izdanom u Carigradu spominje se: "Dimitrije Vicković, poglavar Hrvata u Zupcima [Crna Gora]".


Citat:
Crnogorci, kojih je bilo podosta u 19. vijeku u Carigradu posjetio je jedan dopisnik "Srbobrana" kako bi o njima napisao izvještaj. On ih pozdravi - "Dobro veče braćo Srbi!" - Oni mu složno odgovoriše -"Nijesmo mi Srbi, prijatelju!" - "Nego?" - uzvrati začuđeno dopisnik. - "Mi smo Crnogorci." - Dopisnik je pokušao drugačije kazati, pa reče - "A kojim jezikom govorite? Valjda srpskim?" - "Ne" - odgovore mu svi. - "Nego?" - "Mi govorimo hrvatskim jezikom, ali smo Crnogorci." - Opet upita dopisnik - "Kako se zove ovdje vaš poglavica" - Oni odgovore "Hrvat-baša" .
O tom događaju piše g. Štedimlija u "Obzoru" od 15.01.1937 pod naslovom: "Carigradski Hrvat-baša".
Gornji izvod iz tog članka i uputu na izvor našao sam u knjizi: Vego Marko, "Povijest Humske zemlje (Hercegovine)", I. dio, tiskara Dragutin Spuller, Samobor 1937.


Citat:
Čuveni turski putopisac Evlija Ćelebija, u svojim putopisima je zabilježio da su plemena Nikšići i Pivljani - Hrvati.

...Posle napada na Kotor turski zapovednici su rešili da kazne Pivljane i Nikšiće, koji su pomagali Mlečanima. U ekspediciji, kojoj se pridružio i Čelebija, učestvovalo je 10.000 vojnika. Za ta plemena Evlija piše, da su "ovejani Hrvati". Oni, veli, s hercegovačkim pašama "govore jedino s vrhovima od andžara", pa zbog toga "upravnik te oblasti njima nikoga ne sme da pošalje"...


http://www.rastko.rs/rastko-bl/istorija ... 6_7_l.html

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 10 sij 2013, 12:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58742
Lokacija: DAZP HQ
druga je sad stvar što Hrvati robuju komunističkoj interpretaciji povijesti i još dugo će robovati, dok ne dođe nova generacija povjesničara neovisna od stoljetnih mantri.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 10 sij 2013, 13:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ožu 2012, 07:39
Postovi: 1695
dudu je napisao/la:
najpoznatiji pravoslavni Hrvat je Svetozar Borojević, austrougarski feldmaršal, jedan od najvećih austrijskih vojskovođa u WWI.

Citat:
Svetozara Borojevića često zbog njegove pravoslavne vjere svrstavaju među Srbe. Međutim, u svojim pismima Borojević je jasno odredio svoju hrvatsku nacionalnu pripadnost.

„Odredbe Narodnog vijeća o željeznicama za koje sam saznao tijekom noći u najkraćem će vremenu vojsku učiniti bespomoćnom zbog nedostatka hrane i posljedice će biti katastrofalne za južnoslavenska područja jer će horde nedisciplinirane vojske i Talijana, koji se ne mogu u ovom trenutku zaustaviti, nahrupiti preko Kranjske i Hrvatske i zato Vas molim ne kao general, ne kao posljednji sin zemlje već kao domoljub koji svoju domovinu voli isto tako kao i svaki drugi Hrvat i apeliram na domoljublje NV da se ukinu ove odredbe koje bio pretvorile vojsku u horde koje bi uništile posljednje tekovine. Neka željeznički promet bude slobodan.“
(brzojav Svetozara Borojevića Narodnom vijeću SHS, 1. studeni 1918.)

„Dragi Slavko! ... Zahvaljujem Vam na pokušajima rehabilitacije. Budući da ne poznajem prilike u Hrvatskoj, prepuštam Vam sve odluke. Bilo bi mi žao ako bi mi se pred zemljacima u Hrvatskoj tek na traženje Srbije osigurala zadovoljština. Postoji li mogućnosti da se cijeli zapisnik, naravno preveden, preda Obzoru na objavljivanje s mojim komentarom o mom svjetonazoru kao Hrvata i utjecaju u prilog Južnih Slavena tijekom rata?... Srdačno, Vaš stari Boroević, feldmaršal.“
(pismo Svetozara Borojevića Slavku Kvaterniku iz 1919.)



Uz njega spomenuo bih i Milana Uzelca. Koji je, među oszalim, ustrojio i zrakoplovstvo NDH. :ujko

_________________
Neću NATO
Hoću na te


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 10 sij 2013, 13:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
bezimeni12 je napisao/la:
Nesto kao Srb u Hrvatskoj?



Moguće, no problem je i što riječ Srb na staroslavenskom znači "izvor vode".

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 10 sij 2013, 13:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Vujadin je napisao/la:

A Pećka Patrijaršija?



A šta je tako posebno u Pećkoj patrijaršiji, zašto se ne identificirate sa nekom drugom patrijaršijom?

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 10 sij 2013, 14:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
pjosip je napisao/la:
bezimeni12 je napisao/la:
Nesto kao Srb u Hrvatskoj?



Moguće, no problem je i što riječ Srb na staroslavenskom znači "izvor vode".


Srb potječe upravo od starohrvatskog izraza za izvor pošto se blizu nalazi izvor Une.
Srbica na Kosovu bi bila bolji primjer.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 10 sij 2013, 14:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58742
Lokacija: DAZP HQ
hrvatskih toponima nema gdje nema, sve do sjeverne Grčke.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati pravoslavni kršćani
PostPostano: 10 sij 2013, 14:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Problem je u tome sto mi nismo ko srbi da odmah sve izopacimo i prevedemo na svoje. Jednostavno smo takvi i puno logicnije razmisljamo

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 125 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 25 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO