HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 23:24.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 20 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Hrvatski nacionalni simboli
PostPostano: 27 ožu 2010, 00:51 
Offline

Pridružen/a: 05 svi 2009, 19:46
Postovi: 1701
Lokacija: Tamo gdje viori crven-bijeli plavi!
Po nekoj legendi crveno-bijela polja šahovnice potječu od štita kralja Tomislava.E sad jeli to točno i ima li ikakve veze što ima 25 polja ?
Isto sam čuo da polja nisu crveno-bijela nego crveno-srebrna ?

Mjesec i zvijezda su simboli hrvatskog ilirskog pokreta


Tri zlatne lavlje ( leopardove )glave simboliziraju Dalmaciju

Kuna i zvijezda iznad nje su simboli Slavonije
(Kuna tj kunovina je bila sredstvo plaćanja u ranom srednjem vijeku, dvije srebrne linije predstavljaju Dravu i Savu, a šesterokraka zvijezda ( zvijezda Danica ) označava boga Marsa)


(divo) koza je simbol Istre

Dio krune sa plavo-crvenim prugama označava Dubrovačku republiku

Šta znači pleter na našem grbu?

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski nacionalni simboli
PostPostano: 27 ožu 2010, 07:41 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Pleter je još antički simbol koji su Hrvati preuzeli.
Šahovnica valjda simbolizira 2 Hrvatske - Crvenu i Bijelu.
Za ostalo googlaj malo, stekni tu naviku. ;)

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski nacionalni simboli
PostPostano: 27 ožu 2010, 09:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 11:36
Postovi: 1136
Šahovnica ima prema legendama nekoliko podrijetla.
-Prvo prema arheološkim istraživanjima u Iranu, sjeveru Krima(Ukrajna), Gruziji i Afganistanu:
nađeni isklesani oblici šahovnice i raznih pletera(netočno da pleter vučemo iz antike ili slavenske uljudbe).
Također u Iranu je crvena boja oduvjek označavala jug, a bijela sjever(zvuči poznato? bijela i crvena hrvatska)

-Druga Držislavova legenda:
Mletački dužd Petar II. Orseolo 998. ploveći po Jadranu prisvajajući hrvatske gradove ulazi u sukob sa hrvatskom mornaricom. U borbi koja je uslijedila dužd je pobjedio i zarobio kralja Držislava te ga odveo u zarobljeništvo. Držislav je u zarobljeništvu prekračivao vrijeme šahom a dužd mu je ponudio. Da njih dvojica igraju 3 partije, ako Držislavon dobije sve tri partije slobodan je, u suprotnom će ostati rob cijelog svog života. Držislav je prema predaji pobijedio dužda te tako kao svoj simobl uveo šahovnicu.

Trenutačno poznati povijesni izvori:
-najstariji hrvatski grb je tzv. ''ilirski'' sa šestokrakom zvijezdom i polumjesecom šiljcima okrenutim prema gore.

-Također 1458. god. na grbu hrvatsko-ugarskog kralja Matije Korvina, hrvatske zemlje predstavlja grb sa tri lavlje glave.

-najstariji pronađeni hrvatski grb(prva bijela naravno) je iz 1495. godine. Nalazi se Innsbrucku na pročelju gradsko sudsko-magistralnog oca(također se nalaze i drugi hrvatski grbovi dalmacije i slavonije)

-zanimljivo je da kroz hrvatsku povijest najviše je hrvatsku državnost predstavljala šahovnica sa prvim bijelim poljem, razlog tome se često nalazi, da prva bijela označava državnost te mir, dok prva crvena ratno razdoblje(primjerice vojna banska zastava bana jelačića sa prvim crvenim poljem).

-Također postoji legenda da prva bijela označava samostalnost, dok prva crvena sužanjstvo(to je postalo popularno početkom 20.st jer stotinama godina prije službeno bilo bijelo polje, a tokom jugo-terora kraljevine i SFRJa crveno prvo polje)





najstariji hravtski grb sa šahovnicom:
slika

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X22yhleS ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski nacionalni simboli
PostPostano: 27 ožu 2010, 11:26 
Offline

Pridružen/a: 25 ožu 2010, 10:53
Postovi: 867
a znate li da je hrvatska zastava bila crven/bijel, a kasnije je dodana plava boja kada su spojene zastave hrvatske i slavonije

_________________
"1+1=2"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski nacionalni simboli
PostPostano: 27 ožu 2010, 11:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 11:36
Postovi: 1136
sotto voce je napisao/la:
a znate li da je hrvatska zastava bila crven/bijel, a kasnije je dodana plava boja kada su spojene zastave hrvatske i slavonije



To je pred 1848. godine kada je svaka cijelina trojedinice imala zasebnu zastavu dalmacija(plavo-zlatnu), središnja hravtska(crveno-bijelu), slavonija(crveno-plavu).

Ali trobojnica crven-bijeli-plavi je preuzeta od strane europskog proljeća(buđenje naroda). Jelačić ju je uzeo i prvi put je vidljiva kao njegova instalacijska banska zastava. Jer u to vrijeme te tri boje su predstavljale revoluciju, buđenje naroda, slobodu.(kasnije dobivaju slavensko značenje)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X22yhleS ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski nacionalni simboli
PostPostano: 27 ožu 2010, 11:38 
Offline

Pridružen/a: 25 ožu 2010, 10:53
Postovi: 867
na hrvatskoj zastavi trebao bi biti samo grb bez onih dodataka na njemu jer kad se umanji jednostavno se ne vidi što je na njemu.

_________________
"1+1=2"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski nacionalni simboli
PostPostano: 27 ožu 2010, 11:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 11:36
Postovi: 1136
sotto voce je napisao/la:
na hrvatskoj zastavi trebao bi biti samo grb bez onih dodataka na njemu jer kad se umanji jednostavno se ne vidi što je na njemu.


Slažem se sa vama.
Također taj grb nepriznaje sve zaseben cijeline Hrvatske(Rijeka), a kamoli druge Hrvate(Herceg Bosna, Kotor, stočni Srijem...)

Iskreno ja najviše koristim zastavu sa staro-hrvatskim grbom.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X22yhleS ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski nacionalni simboli
PostPostano: 27 ožu 2010, 11:57 
Offline

Pridružen/a: 25 ožu 2010, 10:53
Postovi: 867
zanimljivo kako se u dalmaciji malo koriste svojim grbom/zastavom, ni jedna dalmatinska županija nema grb s tri tigra kao svoj simbol

_________________
"1+1=2"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski nacionalni simboli
PostPostano: 27 ožu 2010, 13:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
nisu to ni lavovi ni tigrovi vec leopardi :nanana

broj polja grba prvi puta je definiran za vrime NDH, znaci 5x5 polja, s time da pocinje prva bila...

bilo polje je na HR grbu bilo je od 14.-15. stoljeca sve do 1918. s nekim prekidima u vrijeme rata kao sto je navedeno...tako da danas kad neki pametni kazu grb s prvim bilim poljem je ustaski, lazu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski nacionalni simboli
PostPostano: 27 ožu 2010, 14:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2009, 22:03
Postovi: 1446
Prva zastava koja se podigla poslije jugoslavenske je bila s bijelim početnim poljem kao što se vidi na slici:

slika

Slika je iz filma Prvi hrvatski redarstvenik a zamijetit ćete i precednika Mesića kako odaje počast toj, kasnije za njega ustaškoj zastavi. Čak je i držao ruku na srcu, vjerojatno čuvajući lisnicu.

Međutim, Tuđmanu je pri stvaranju službene hrvatske zastave zatajeno koje je bilo prvo polje na povijesnom hrvatskom grbu, tj. lagali su mu. Istina je da se kroz povijest nalaze i crveno i bijelo početno polje ali je bijelo polje češće i uvijek u službenim prilikama. Možda je tako bilo i bolje s obzirom da je tada Hrvatska bila pod punom paljbom srbijanske promidžbe i laži o uskrsnuću NDH a strani političari su bili posve uvjereni u njihove priče. Srećom, to su stvari koje se lako daju popraviti, kada se ocijeni da je pravi trenutak i da svijet više ne puši srbijanske gluparije onda možemo promijeniti zastavu. Osobno mislim da bi najpogodnija bila ova današnja samo s obrnutim rasporedom polja i hrvatskom povijesnom kraljevskom krunom umjesto današnje, ovako nešto. Ako će se i tada javiti nekakvi mitomani s pričom o fašizmu onda im treba poslati ovu sliku na uvid a ona je iz crkve na brdu Sion u Jeruzalemu. :zubati

Naišao sam i na stranicu koja se bavi baš ovom problematikom pa evo, iako je većina slika sa stranice Darka Žubrinića. Očito nije napravljena uzalud.

Glede pletera, laž je da je on došao u Hrvatsku iz Franačke i Apeninskog poluotoka jer hrvatska pleterna umjetnost daleko nadmašuje sve tamo nađeno. Najvjerojatnije je da su Hrvati pleter preuzeli s Bliskog istoka. Hetitsko carstvo je osobito poznato po pleternoj umjetnosti a od njih i Mitanaca su to kasnije preuzeli iranski narodi i prenosili ju dalje. Evo par primjera pletera u Hetita:

slika

slika

slika

Očito je da su ovi pleterni uzorci istovjetni našim suvremenim.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski nacionalni simboli
PostPostano: 31 ožu 2010, 19:55 
Offline

Pridružen/a: 23 stu 2009, 15:30
Postovi: 174
Hrvatski_Zrinjski je napisao/la:
sotto voce je napisao/la:
a znate li da je hrvatska zastava bila crven/bijel, a kasnije je dodana plava boja kada su spojene zastave hrvatske i slavonije



To je pred 1848. godine kada je svaka cijelina trojedinice imala zasebnu zastavu dalmacija(plavo-zlatnu), središnja hravtska(crveno-bijelu), slavonija(crveno-plavu).

Ali trobojnica crven-bijeli-plavi je preuzeta od strane europskog proljeća(buđenje naroda). Jelačić ju je uzeo i prvi put je vidljiva kao njegova instalacijska banska zastava. Jer u to vrijeme te tri boje su predstavljale revoluciju, buđenje naroda, slobodu.(kasnije dobivaju slavensko značenje)


Premda nemam nekih posebnih želja za promjenom zastave, vidio sam da ima dosta ljudi koji bi je htjeli promijeniti, ali pretpostavljam ne tako da izgubi na značaju ili upečatljivosti. No meni se ne dopadaju njihovi prijedlozi pa sam napravio svoje. Ovaj prvi sam napravio tako što sam zakeljio šahovnicu na zastavu Gruda, ta mi se najviše dopada.
http://i44.tinypic.com/vpc1n6.jpg

Ovdje sam ga zakeljio na zastavu kraljevine hr koju je spomenuo sotto voce.
http://i42.tinypic.com/11lsns9.jpg

Gledam kako bi obje dobro izgledale na tvrđi u Kninu. Ali što se tiče grbova (neovisno o zastavi) mislim da treba napraviti mali grb (šahovnica), veliki grb (potpuni, heraldički ispravan), čak bih možda ubacio i srednji grb.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski nacionalni simboli
PostPostano: 31 ožu 2010, 20:17 
Offline

Pridružen/a: 23 stu 2009, 15:30
Postovi: 174
Samo jako! je napisao/la:
Po nekoj legendi crveno-bijela polja šahovnice potječu od štita kralja Tomislava.E sad jeli to točno i ima li ikakve veze što ima 25 polja ?

Na ovom fragmentu iz 9 stoljeća piše "estetcvm sanctis". Takvih ima i oko Splita iz istog doba, isto iz crkvi, no ne znam koje je stajalište povjesničara oko toga. Ako netko ima kakvih spoznaja o tome neka napiše.
http://i39.tinypic.com/58bph.jpg


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski nacionalni simboli
PostPostano: 31 ožu 2010, 20:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
slika


Glamocki troplet..

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski nacionalni simboli
PostPostano: 31 ožu 2010, 20:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
I ovdje pogledajte interesantnih stvari..

http://images.google.nl/imgres?imgurl=h ... s%3Disch:1


..a i ovdje..
http://www.croatianhistory.net/etf/coat1.html

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski nacionalni simboli
PostPostano: 03 tra 2010, 00:58 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2010, 13:53
Postovi: 787
Lokacija: Pod Sljemenom
Pa na crkvi Sv. Marka je baš ljep grb.
Ne znam zašto 91 on nije uzet u obzir.


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/Crkva_sv_Marka_grb_Trojednice.JPG

_________________
Say kaj or die


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski nacionalni simboli
PostPostano: 03 tra 2010, 02:10 
Offline

Pridružen/a: 05 svi 2009, 19:46
Postovi: 1701
Lokacija: Tamo gdje viori crven-bijeli plavi!
Bobovac je napisao/la:
Pleter je još antički simbol koji su Hrvati preuzeli.
Šahovnica valjda simbolizira 2 Hrvatske - Crvenu i Bijelu.
Za ostalo googlaj malo, stekni tu naviku. ;)


Kralju nije meni do guglanja,nego sam ciljano otvorio temu o ovome i drago mi je kako se ona razvija.

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski nacionalni simboli
PostPostano: 03 tra 2010, 11:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 pro 2009, 22:19
Postovi: 1069
Lokacija: Rekoše nam "u banani"! Do kad, vidit ćemo!
Hrvatski_Zrinjski je napisao/la:
sotto voce je napisao/la:
na hrvatskoj zastavi trebao bi biti samo grb bez onih dodataka na njemu jer kad se umanji jednostavno se ne vidi što je na njemu.


Slažem se sa vama.
Također taj grb nepriznaje sve zaseben cijeline Hrvatske(Rijeka), a kamoli druge Hrvate(Herceg Bosna, Kotor, stočni Srijem...)

Iskreno ja najviše koristim zastavu sa staro-hrvatskim grbom.


Privitak:
8015__hrvatski%20stijeg.jpg
8015__hrvatski%20stijeg.jpg [ 8.55 KiB | Pogledano 12544 put/a. ]


Ovakva je kod mene uvik na balkonu kad su državni blagdani .. osim 22. lipnja. :zubati

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski nacionalni simboli
PostPostano: 03 tra 2010, 14:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 11:36
Postovi: 1136
Hadeka je napisao/la:
Hrvatski_Zrinjski je napisao/la:

Slažem se sa vama.
Također taj grb nepriznaje sve zaseben cijeline Hrvatske(Rijeka), a kamoli druge Hrvate(Herceg Bosna, Kotor, stočni Srijem...)

Iskreno ja najviše koristim zastavu sa staro-hrvatskim grbom.


Privitak:
8015__hrvatski%20stijeg.jpg


Ovakva je kod mene uvik na balkonu kad su državni blagdani .. osim 22. lipnja. :zubati


Ali tada treba objesiti starohrvatski grb sa onim pleterastim dodatkom u ljevom kutu, čist da se ''antifašistima'' malo dočara kako je to nekada bilo X)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X22yhleS ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski nacionalni simboli
PostPostano: 05 tra 2010, 21:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
Hadeka je napisao/la:

Privitak:
8015__hrvatski%20stijeg.jpg


Ovakva je kod mene uvik na balkonu kad su državni blagdani .. osim 22. lipnja. :zubati


ja i taj slavim...tad u Svebe Rusima na'ebali se nane :tank :smajl037 :pistolji


Vrh
   
 
 Naslov: Objašnjenje nastanka grba Hrvatske, Dalmacije, Slavonije i Bosne
PostPostano: 16 tra 2018, 05:28 
Offline

Pridružen/a: 16 tra 2018, 05:21
Postovi: 4
Pozdrav svima koje zanima heraldička tematika, osobito hrvatski grb :palacgore1

Da doprinesem razvoju rasprave...pročitao sam jedan članak, malo opširniji :kava o formiranju grbova Hrvatske, Dalmacije, Slavonije i Bosne. Naslov je: "Nastanak hrvatskih grbova", a objavljen je krajem 2017. Zapravo u članku je dosta informacija i podataka za koje sam i prvi put čuo da se negdje navode, pa je svakako vrlo zanimljivo...

Tako se navodi na pr. kada i kako je došlo do pojave "kockica" u grbu Hrvatske i koja je njihova prava simbolika, pa zašto su leopardove glave u grbu Dalmacije, a kuna u grbu Slavonije. Koja je simbolika odnosno vrijeme pojave ruke sa sabljom u grbu Bosne - ramski grb. Ipak, šteta je što većina ilustracija nije u boji, osim dviju preglednih tablica na kraju cijelog članka u kojima je je dosta toga i objašnjeno na jednostavniji i pristupačniji način. Sve mi se to čini dosta utemeljeno i logično, pa preporučujem da svakako pročitate ovaj članak... :biceovodobro evo i linka:

http://tomaarhidjakon.ffst.unist.hr/joomla/images/pleter/Bozic_Nastanak-hrvatskih-grbova.pdf

Uživajte :zivili


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 20 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: hilbert i 63 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO