HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 16:16.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 85 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 17 lip 2009, 20:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
Nađoh par zanimljivih komentara na forumu na kojem je nemuslimanima zabranjen pristup osim na specijalnom za njih namenjenom podforumu.

Citat:
Moji su pra pra preci također iz Trebinja ali nisu imali nikakve veze sa Visokom, niti Sarajevom.

Mislim da su bili srbi.


Citat:
Pa ja se ne zezam. Stvarno jesu iz Trebinja, ali ne vjerujem da mogu naći ikakvih dodirnih tačaka s tvojima jer su u punom luku zaobišli i Visoko i Sarajevo.

A izgleda su bili srbi. I to mi je pomalo šega, čuj moj tamo neki praprapradeda srbin.


Citat:
Meni je jedna stvar interesantna, a to je postojanje jednog te istog prezimena kod tri-četiri južnoslavenska naroda, odnosno kod ljudi sve tri vjere. Ne mislim sad na prezimena koja su nastajala na više mjesta nezavisno jedno od drugog, obično po zanimanju, osobini, zanatu ili mjestu iz kojeg potječu njihovi predci, poput prezimana Kovač, Bošnjak, Duvnjak, itd., već na malo "čudnija" prezimena, za koje je skoro nemoguče da su nastala samostalno u istom obliku na više mjesta i kod različitih naroda, poput prezimena: Bencun, Dodik/Dodig, Čančar, Hot/a, Zec, Golub, itd. Recimo, moje prezime, je prema "porodičnom predanju", porijeklom iz Crne Gore. Međutim, moga prezimena sada trenutno najviše ima u Krajini i to kod Bošnjaka muslimana, ali ima istog prezimena i kod Hrvata - katolika u Istri u Hrvatskoj, a ima ih i kod Srba - pravoslavaca. Huh?
Prezime moje majke je Čančar, dakle rekli bi muslimansko prezime. Međutim, kod Teslića postoji čitavo Hrvatsko-katoličko selo, koje se zove Čančari, a ima ih i Srba pravoslavaca, a vjerovatno i Crnogoraca (npr. poznati ratni zločinac iz Foče iz zadnjeg rata zvao se mislim, Petko Čančar


Citat:
i moji su izgleda bili Srbi,pa su nakon prelaska na islam promjenili prezime u nesto vise "muslimansko",zanimljivo stari i dan danas znaju za staro prezime(to prezime je doduse danas i medju muslimanima cesto)


Citat:
Kod nasih starih je standardno objasnjenje "da smo dosli iz Turske" iako migracije ljudi u to doba su bile minimalne. Valjda se na ovaj nacin htjelo prikriti da imamo ikakve veze sa Vlasima Smiley
Tako je i kod moje nane. Ona se huda satra govoreci da smo dosli iz Turske a djevojacko prezime njezine majke je Blazevic Grin
U okolini Prijedora su Blazevici muslimani, a svugdje u Bosni su Kauri.

Isto tako je i sa prezimenom Valentic. U okolini Zenice ima selo ciji stanovnici se tako prezivaju, a svi su muslimani, iako ne trebas biti plaho pametan da iz aviona vidis da to nije 'tursko' prezime. Smiley

Kao sto mahir rece, na Balkanu se ne zna ni ko pije ni ko placa.
Mi trebamo sucurati, sto nas Allah ucini sljedbenicima turske vjere pa makar nam preci bili najveci cetnici


...itd. http://www.islambosna.ba/forum/politika ... skih-veza/

Eto. Malo je čudno što između sebe vrlo otvoreno i mirno govore o svom poreklu, ali ako ih neko od nemuslimana pita za to, počnu da se vređaju. :-neznam

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 17 lip 2009, 20:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Huhu spominju i moje susjede Čančare :-zubati

Inače, očita kriza identiteta...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 17 lip 2009, 20:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
MRSHO je napisao/la:
Huhu spominju i moje susjede Čančare :-zubati

Inače, očita kriza identiteta...


To prezime ima i u jugozapadnoj Srbiji, ako se ne varam.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 17 lip 2009, 20:43 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13387
Lokacija: ZG
Ja mislim da je ta priča o porijeklu muslimana nepotrebna i prevaziđena i da se samo može uzeti za zlo onima koji to vade kao neki "argument" ... Činjenica je da imaš danas 1,5 - 2 milje ljudi koji su prešli tu određenu nacionalnu diferencijaciju (da se tako izrazim) i sebe zovu Bošnjacima . To jel ima djed bio Ivo ili Jovo je na kraju krajeva i nebitno . Bitno je ono što oni sada jesu , put kojim su krenuli je miljama daleko od Iva i od Jova i to je to . Njih je primarno oblikovao Islam po mom mišljenju , za razliku od Hrvata i Srba koje je oblikovao katolicizam odnosno pravoslavlje ilitiga kršćanstvo općenito tj pripadnost europskom kulturnom krugu (posebice Hrvati).

Ovako kad im uletiš sa "vi ste svi bivši Hrvati/Srbi" Muslimani blabla , onda njima daješ argument u ruke da te prozivaju zbog kojekakvih gluposti , a da ni ne spominjem "botaničke zablude" nekih Hrvata koji valjda još nisu otvorili oči ...

Po mom mišljenju bi to trebali izbjegavati . Sa svakim fino i u rukavicama , al uvijek tjeraj svoj film .

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 17 lip 2009, 20:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
aleksije radicevic je napisao/la:
MRSHO je napisao/la:
Huhu spominju i moje susjede Čančare :-zubati

Inače, očita kriza identiteta...


To prezime ima i u jugozapadnoj Srbiji, ako se ne varam.

Može bit, ima i u Bosanskoj Posavini.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 17 lip 2009, 20:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Bošnjaci su prije svega vjerska skupina, koja u svojim lutanjima i krizi identiteta (bezuspješno) pokušava i druga dva naroda uvući u tu priču.
Vjerski poglavar (Cerić) je glavni bošnjački političar.
To je NEZAMISLIVO kod Hrvata ili Srba, ili bilo kojeg europskog naroda. :-bicedobro

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 17 lip 2009, 20:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
PCM je napisao/la:
Ja mislim da je ta priča o porijeklu muslimana nepotrebna i prevaziđena i da se samo može uzeti za zlo onima koji to vade kao neki "argument" ... Činjenica je da imaš danas 1,5 - 2 milje ljudi koji su prešli tu određenu nacionalnu diferencijaciju (da se tako izrazim) i sebe zovu Bošnjacima . To jel ima djed bio Ivo ili Jovo je na kraju krajeva i nebitno . Bitno je ono što oni sada jesu , put kojim su krenuli je miljama daleko od Iva i od Jova i to je to . Njih je primarno oblikovao Islam po mom mišljenju , za razliku od Hrvata i Srba koje je oblikovao katolicizam odnosno pravoslavlje ilitiga kršćanstvo općenito tj pripadnost europskom kulturnom krugu (posebice Hrvati).

Ovako kad im uletiš sa "vi ste svi bivši Hrvati/Srbi" Muslimani blabla , onda njima daješ argument u ruke da te prozivaju zbog kojekakvih gluposti , a da ni ne spominjem "botaničke zablude" nekih Hrvata koji valjda još nisu otvorili oči ...

Po mom mišljenju bi to trebali izbjegavati . Sa svakim fino i u rukavicama , al uvijek tjeraj svoj film .


Ne, ovo nije priča "vi ste bivši..." već "mi smo bivši..." Nisam za to da se izbegava razgovarati o istorijskim činjenicama zato što to nije politički korektno. Dobro bi bilo naći politički model u kome činjenice neće biti opterećenje u međunacionalnim odnosima.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 17 lip 2009, 20:51 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13387
Lokacija: ZG
aleksije radicevic je napisao/la:
Ne, ovo nije priča "vi ste bivši..." već "mi smo bivši..." Nisam za to da se izbegava razgovarati o istorijskim činjenicama zato što to nije politički korektno. Dobro bi bilo naći politički model u kome činjenice neće biti opterećenje u međunacionalnim odnosima.


Meni to u sadašnjoj situaciji izgleda poprilično nemoguće ... Bez da automatski ne dođe do konflikta i kojekakvih etiketiranja...

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 17 lip 2009, 20:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
PCM je napisao/la:
aleksije radicevic je napisao/la:
Ne, ovo nije priča "vi ste bivši..." već "mi smo bivši..." Nisam za to da se izbegava razgovarati o istorijskim činjenicama zato što to nije politički korektno. Dobro bi bilo naći politički model u kome činjenice neće biti opterećenje u međunacionalnim odnosima.


Meni to u sadašnjoj situaciji izgleda poprilično nemoguće ... Bez da automatski ne dođe do konflikta i kojekakvih etiketiranja...


Ali zašto je to etiketiranje? Ako muslimanu kažeš da su mu preci bili Srbi ili Hrvati, to je naprosto tako. Ova tema jednostavno pokazuje da je i njima poznata ta činjenica. Zato bi ona morala da bude povod za konflikt?

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 17 lip 2009, 21:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30059
Ne znam kako sebi objašnjavaju.

Ali evo pitam: Jesu li Srbi ili Hrvati prelazili na Islam? Ako jesu, gdje su sada ti Srbi i Hrvati? :-neznam :-zivio

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 17 lip 2009, 21:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 14:44
Postovi: 2447
Dal bi se mogli barem u nazivu tema dogovorit na ijekavicu? :-loptam

_________________
Kada vrijeme smrti dođe
Neka nitko ne zaplače za mnom
I sve što od vas u tom času tražim
U mojoj me sahranite zemlji

Samo u njoj počivat ću u miru.
Samo u njoj počivat ću mirno...

Isus će mi postelju prostrijeti
Isus će mi prostrijet odar smrti.

U susret mi Spasitelju dođi
Dođe mi u susret na pol puta
Ogrne me brižno svojim plaštom

Želim Bože da u času smrti
Ni jedno oko ne zasuzi za mnom
A jedino što ja tebe molim
Kada umrem da mi dadeš kutak... neba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 17 lip 2009, 21:18 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13387
Lokacija: ZG
aleksije radicevic je napisao/la:
PCM je napisao/la:

Meni to u sadašnjoj situaciji izgleda poprilično nemoguće ... Bez da automatski ne dođe do konflikta i kojekakvih etiketiranja...


Ali zašto je to etiketiranje? Ako muslimanu kažeš da su mu preci bili Srbi ili Hrvati, to je naprosto tako. Ova tema jednostavno pokazuje da je i njima poznata ta činjenica. Zato bi ona morala da bude povod za konflikt?


Bože dragi :-ucelo

Zato jer se to pretvori onda u velikobošnjačku mitomaniju kao neki valjda obrambeni mehanizam šta ja znam na navode o njihovu porijeklu i sl ... I onda dobiješ Piramide , stećke , bogumile patarene i vanzemaljce ... I rasprava - ćao bao ...
Jednostavno bespotrebno gubljenje vremena i energije . Bar po mom mišljenju , šta ja znam ...

Slično je i sa onim retardiranim hrvatsko-srpskim prepucavanjima koja se svedu na iste gluposti o "srpskom Dubrovnuku" ili "tursko-cigansko-bugarskoj masi koja se prozvala Srbima" ... Meni su to teška sranja . Tu ikakva konstruktivna rasprava načelno izostane u potpunosti. Bar onoliko kolko sam dosad imao prilike čitati po raznim forumima.

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 17 lip 2009, 21:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 svi 2009, 16:52
Postovi: 1859
Lokacija: forum HB
Sta nas ima da te korene vucemo i iz CG...
Bice da smo svi Gorci Crni... :D
Mislim da dosta Bosnjaka zaista ne zna o svom poreklu..a i nema svako ni zelju da sazna gde su mu koreni..(pogotovo ako unapred ima i minimalna sansa da mu se taj odgovor nece svideti).
S druge strane ovi sto znaju.....jednostavno nece da im to drugi pribadaju ili likuju nad tim...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 17 lip 2009, 21:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 20:42
Postovi: 941
Lokacija: Angloprc
Najbolje je to opisao Meša Selimović u dvije rečenice:

"...s nikim se povjest nije tako poigrala kao s nama..."

"...mnogi bi zaboravili šta su jučer bili..."

Što se tiče Trebinja, tamo je NAJSTARIJA Hrvatska župa uopće...koja je prije jedno deset godina slavila 1200 godišnjicu. Taj kraj je stoljećima bio hrvatsko-katolički...

Nažalost, s dolaskom azijatskih Osmanlija, u Herceg-Bosnu je došao i vlaško-ćinćarski element...
SPC je lukavo, te Vlase i Ćinćare, transformirala u Srbe....(đes Aleksa :-zubati )

Prije jedno 300 godina je cijelo Trebinje prešlo na pravoslavlje...

_________________
Montreal, Quebec, Canada hercegbosna.org, 72.55.146.19
Čuvajte se velikosrpskih lobista, musli kameleona, XD3-ovih operativaca te dvoličnih angloidnih moderatora koji imaju po više nickova.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 17 lip 2009, 22:15 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:40
Postovi: 278
Juda Iškariot je napisao/la:
Najbolje je to opisao Meša Selimović u dvije rečenice:

"...s nikim se povjest nije tako poigrala kao s nama..."

"...mnogi bi zaboravili šta su jučer bili..."

Što se tiče Trebinja, tamo je NAJSTARIJA Hrvatska župa uopće...koja je prije jedno deset godina slavila 1200 godišnjicu. Taj kraj je stoljećima bio hrvatsko-katolički...

Nažalost, s dolaskom azijatskih Osmanlija, u Herceg-Bosnu je došao i vlaško-ćinćarski element...
SPC je lukavo, te Vlase i Ćinćare, transformirala u Srbe....(đes Aleksa :-zubati )

Prije jedno 300 godina je cijelo Trebinje prešlo na pravoslavlje...



Eto , moj slučaj je sljedeći...mi smo prije drugog sv.rata sa Kupresa došli na prostor Bos.Posavine, muslimani koje je moj pradjed zatekao u posavini su se redom nazivali Hrvatima i večinom su u II sv.ratu služili domobransku ili Ustašku vojsku. Kada je došla komunistička vlast, svi muslimani su automatski postali neopredjeljeni jer kako su sami tada govorili;"Srbi nismo jer to nismo nikada niti bili, a Hrvati ne smijemo biti..."
Ja sam osobno svjedočio pred ovaj rat , na biralištima zavezane zastave SDA i HDZ, kada je otpočela obrana derventske opčine svi smo bili kao jedan u obrani od JNA a Muslimani su nosili šahovnice kao svoj grb.
Jedna od večih tragedija Hrvatskog naroda je i ta činjenica da smo izgubili dio nacionalnog korpusa koji danas pod utjecajem Islamske zajednice i NovoBošnjačke politike , generira sve veću mržnju prema Hrvatima BIH kao da nikad nisu bili sastavni dio tog istog naroda...zbilja apsurd.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=wUvnedzHJqM&feature=channel_page


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 17 lip 2009, 22:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 20:42
Postovi: 941
Lokacija: Angloprc
U mom kraju su Mehmed-Fatihovci redovno s nama jeli pršut i slaninu...prije rata.
Još jednom moja zahvala na tome. Svinjetina, pršut, slanina...ja i Meho, Suljo, Adnan.... :-top :-klanjam

Ja se još dobro sjećam, kada su svi viđeniji muslimani, početkom devedesetih naprosto se interno takmičili tko je veći ustaša, tko vuče ustaške korijene...najglasniji među njima su bili Silajđić i Filipović...

A onda je došao Aliya Izmetbegović sa svojom KOS ekipom iz Sandžaka i sve te hrvatske emocije među muslimana eliminirao....

Prije bilo kakvog sukoba, Sandžaklija Ejupa Ganić je uzdignutim prstom urlao "Pogleda li Tuđman samo krivo Bosnu, gorit će Hrvatska"....ili "mi muslimani smo uvijek bili prirodniji saveznici Srbima".

_________________
Montreal, Quebec, Canada hercegbosna.org, 72.55.146.19
Čuvajte se velikosrpskih lobista, musli kameleona, XD3-ovih operativaca te dvoličnih angloidnih moderatora koji imaju po više nickova.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 18 lip 2009, 00:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 svi 2009, 16:37
Postovi: 371
Juda Iškariot je napisao/la:
U mom kraju su Mehmed-Fatihovci redovno s nama jeli pršut i slaninu...prije rata.
Još jednom moja zahvala na tome. Svinjetina, pršut, slanina...ja i Meho, Suljo, Adnan.... :-top :-klanjam

Ja se još dobro sjećam, kada su svi viđeniji muslimani, početkom devedesetih naprosto se interno takmičili tko je veći ustaša, tko vuče ustaške korijene...najglasniji među njima su bili Silajđić i Filipović...

A onda je došao Aliya Izmetbegović sa svojom KOS ekipom iz Sandžaka i sve te hrvatske emocije među muslimana eliminirao....

Prije bilo kakvog sukoba, Sandžaklija Ejupa Ganić je uzdignutim prstom urlao "Pogleda li Tuđman samo krivo Bosnu, gorit će Hrvatska"....ili "mi muslimani smo uvijek bili prirodniji saveznici Srbima".


Taj isti Ejup Ganić je preživio kad je doživio tešku prometnu nesreću da nije bilo posebnog angažmana Hrvatskih liječnika ne bi danas bio ili bolje da su samo malo oduljili koju minutu pri njegovom izvlačenju iz smrskanog auta i pružanju prve pomoći nebi preživio
Po meni što se tiče muslimana bez obzira nek se osječaju i izjašnjavaju kako hoće, Bošnjaci dosta njih u Hrvatskoj se izjašnjava muslimanima ili Hrvatima islamske vjeroispovjesti i to puno više nego Bošnjacima i zato SDA HR traži od vlade da se svi oni zakonski odnosno nasilno prekrste u bošnjakei pretpostavljam da se neki izjašnjavaju i kao srbi, ne treba se uopće s tim zamarati sloboda izbora i mi Hrvati neku čudnu tvorevinu u Vojvodini zvanu bunjevci koji srpske vlasti potiču u inat ostalim Hrvatima u Vojvodini i šta sad neka im, a Hrvatska zato treba pomagati onima koji se osječaju Hrvatima na sve načine a ovi neka se onda žderu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 18 lip 2009, 06:37 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:40
Postovi: 278
Juda Iškariot je napisao/la:
U mom kraju su Mehmed-Fatihovci redovno s nama jeli pršut i slaninu...prije rata.
Još jednom moja zahvala na tome. Svinjetina, pršut, slanina...ja i Meho, Suljo, Adnan.... :-top :-klanjam

Ja se još dobro sjećam, kada su svi viđeniji muslimani, početkom devedesetih naprosto se interno takmičili tko je veći ustaša, tko vuče ustaške korijene...najglasniji među njima su bili Silajđić i Filipović...

A onda je došao Aliya Izmetbegović sa svojom KOS ekipom iz Sandžaka i sve te hrvatske emocije među muslimana eliminirao....

Prije bilo kakvog sukoba, Sandžaklija Ejupa Ganić je uzdignutim prstom urlao "Pogleda li Tuđman samo krivo Bosnu, gorit će Hrvatska"....ili "mi muslimani smo uvijek bili prirodniji saveznici Srbima".




U našem kraju su svi muslimani bili pravi vjernici dok su među svojima, čim dođu u goste nekom Hrvatu navale na svinjetinu sve si prste izgrizu... :-ss

Filipović je prije rata nekim našim HDZ-eovcima nudio da kao Hrvat musliman privuče HDZ-u muslimanske glasače, naši su to prihvatili ali onda je on sam odustao , vjerojatno pod prijetnjama Sanđačke Al Qaide.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=wUvnedzHJqM&feature=channel_page


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 18 lip 2009, 12:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
PCM je u pravu. Ja bih dodao da je ta tema
konfliktna ne samo sada, nego u bilo kojoj
budućnosti, zbog postavljenoga okvira: "vi" ste bili
ti i takvi, pa prema tomu niste realni, autentični narod.
Naravno, to je idiotarija, ali sve- uza sve slalome- vodi do
toga.

Zašto nema ozbiljnijih rasprava ni interesa o podrijetlu
Slovenaca, Hrvata, Srba, Makedonaca,... Zato jer je to nevažno,
a zabavno samo za entuzijaste iz genealogije.
Svaki je narod mješavina, i u tom Bošnjaci nisu drugačiji od ostalih.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 18 lip 2009, 12:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Hroboatos je napisao/la:
PCM je u pravu. Ja bih dodao da je ta tema
konfliktna ne samo sada, nego u bilo kojoj
budućnosti, zbog postavljenoga okvira: "vi" ste bili
ti i takvi, pa prema tomu niste realni, autentični narod.
Naravno, to je idiotarija, ali sve- uza sve slalome- vodi do
toga.

Zašto nema ozbiljnijih rasprava ni interesa o podrijetlu
Slovenaca, Hrvata, Srba, Makedonaca,... Zato jer je to nevažno,
a zabavno samo za entuzijaste iz genealogije.
Svaki je narod mješavina, i u tom Bošnjaci nisu drugačiji od ostalih.


Možda zato jer se kod Hrvata i Slovenaca radi o manjem dijelu ljudi koji su zbog vjere i dužeg boravka u HR asimilirani u hrvatski korpus (Česi, Njemci, Slovaci, Mađari, Talijani itd), dok se kod Bošnjaka radi o nastanku cijelog naroda od neka druga dva (uz još nešto dodataka sa strane).

Nije isto, niti uporedivo kako god da okreneš.

A slažem se da nije važno, i da se taj koncept "izdaje" ne bi trebao potencirati.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 18 lip 2009, 12:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Nije važno da smo u CH ili nekoj normalnijoj državi , ali u BiH maltene sve postaje važno - u dnevnopolitičke svrhe , tim dokazivanjima podrijetla netko bi da svojata određene teritorije i da drugima daje do znanja da to nije "njihovo".
Kad se kaže Musliman , to je širok pojam , nema države Muslimanije , ali kad se kaže Bošnjak , e , to je već priča Bošnjak , Bosna ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 18 lip 2009, 12:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
Hroboatos je napisao/la:
PCM je u pravu. Ja bih dodao da je ta tema
konfliktna ne samo sada, nego u bilo kojoj
budućnosti, zbog postavljenoga okvira: "vi" ste bili
ti i takvi, pa prema tomu niste realni, autentični narod.
Naravno, to je idiotarija, ali sve- uza sve slalome- vodi do
toga.

Zašto nema ozbiljnijih rasprava ni interesa o podrijetlu
Slovenaca, Hrvata, Srba, Makedonaca,... Zato jer je to nevažno,
a zabavno samo za entuzijaste iz genealogije.
Svaki je narod mješavina, i u tom Bošnjaci nisu drugačiji od ostalih.


Ne radi se o "vi ste takvi i takvi" već o primećivanju da su neki otkrili "mi smo takvi i takvi", tj mi smo postali od nekih drugih. To je neobično, priznaćeš, jer se retko kad čuje.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 18 lip 2009, 12:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
RajvoSa je napisao/la:
Hroboatos je napisao/la:
PCM je u pravu. Ja bih dodao da je ta tema
konfliktna ne samo sada, nego u bilo kojoj
budućnosti, zbog postavljenoga okvira: "vi" ste bili
ti i takvi, pa prema tomu niste realni, autentični narod.
Naravno, to je idiotarija, ali sve- uza sve slalome- vodi do
toga.

Zašto nema ozbiljnijih rasprava ni interesa o podrijetlu
Slovenaca, Hrvata, Srba, Makedonaca,... Zato jer je to nevažno,
a zabavno samo za entuzijaste iz genealogije.
Svaki je narod mješavina, i u tom Bošnjaci nisu drugačiji od ostalih.


Možda zato jer se kod Hrvata i Slovenaca radi o manjem dijelu ljudi koji su zbog vjere i dužeg boravka u HR asimilirani u hrvatski korpus (Česi, Njemci, Slovaci, Mađari, Talijani itd), dok se kod Bošnjaka radi o nastanku cijelog naroda od neka druga dva (uz još nešto dodataka sa strane).

Nije isto, niti uporedivo kako god da okreneš.

A slažem se da nije važno, i da se taj koncept "izdaje" ne bi trebao potencirati.


Prvo-nije baš malen broj. Računa se da je od
starih purgera oko 40% porijekla češkog, slovačkog
i njemačkog. Ne znam egzaktne brojke-vjerojatno ni ne postoje
zbog metodoloških problema- no mislim da je bar
60% Hrvata miješano do u drugo koljeno. Od oka.

Glede cijelih naroda- već rekoh da je to pitanje
etnogeneze. Karla Velikog drže Nijemci
Nijemcem, a Francuzi- Francuzom. On je bio neki germanski Franak,
a ti ne postoje više. Za BH može se reći, po strožim kriterijima,
da je u srednjem vijeku tamo državu i kulturu razvio narod
koji po većini kulturalnih značajaka čini nešto
što sada odčitavamo kao Hrvate (od religije, civilizacije, jezika itd.),
dok je manji dio (oko 20-25% sadanje BH uglavnom na istoku)
po habitusu sadanji srpski.

To je bilo pred 500+ godina, i:

a) ti ljudi nisu imali etnički idenitet kao drugdje u razvijenijoj Europi

b) nisu imali kao mi sada

c) tijekom etnogeneze od 1500 nadalje, nije realno reći
da i preko 50% sadašnjih Bošnjaka potječe
od zatečenih stanovnika, a oni koji da- potječu iz zajedničkoga substrata,
a ne brojnije nacije. Ili, u srednjoj Bosni Muslimani ne potječu
od Hrvata, nego-uglavnom-i jedni i drugi potječu od istoga
slabo diferenciranoga etničkoga sloja kojeg je anakrono
nazvati hrvatskim ili bošnjačkim u etničkom smislu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 18 lip 2009, 12:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Hroboatos je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:

Možda zato jer se kod Hrvata i Slovenaca radi o manjem dijelu ljudi koji su zbog vjere i dužeg boravka u HR asimilirani u hrvatski korpus (Česi, Njemci, Slovaci, Mađari, Talijani itd), dok se kod Bošnjaka radi o nastanku cijelog naroda od neka druga dva (uz još nešto dodataka sa strane).

Nije isto, niti uporedivo kako god da okreneš.

A slažem se da nije važno, i da se taj koncept "izdaje" ne bi trebao potencirati.


Prvo-nije baš malen broj. Računa se da je od
starih purgera oko 40% porijekla češkog, slovačkog
i njemačkog. Ne znam egzaktne brojke-vjerojatno ni ne postoje
zbog metodoloških problema- no mislim da je bar
60% Hrvata miješano do u drugo koljeno. Od oka.

Glede cijelih naroda- već rekoh da je to pitanje
etnogeneze. Karla Velikog drže Nijemci
Nijemcem, a Francuzi- Francuzom. On je bio neki germanski Franak,
a ti ne postoje više. Za BH može se reći, po strožim kriterijima,
da je u srednjem vijeku tamo državu i kulturu razvio narod
koji po većini kulturalnih značajaka čini nešto
što sada odčitavamo kao Hrvate (od religije, civilizacije, jezika itd.),
dok je manji dio (oko 20-25% sadanje BH uglavnom na istoku)
po habitusu sadanji srpski.

To je bilo pred 500+ godina, i:

a) ti ljudi nisu imali etnički idenitet kao drugdje u razvijenijoj Europi

b) nisu imali kao mi sada

c) tijekom etnogeneze od 1500 nadalje, nije realno reći
da i preko 50% sadašnjih Bošnjaka potječe
od zatečenih stanovnika, a oni koji da- potječu iz zajedničkoga substrata,
a ne brojnije nacije. Ili, u srednjoj Bosni Muslimani ne potječu
od Hrvata, nego-uglavnom-i jedni i drugi potječu od istoga
slabo diferenciranoga etničkoga sloja kojeg je anakrono
nazvati hrvatskim ili bošnjačkim u etničkom smislu.


Dakle sa jedne strane imamo narod duge povijesti i imena koji je kroz jačinu nacionalne svijesti i neku integralnu snagu uspio u svoj korpus inkorporirati i pripadnike mnogo jačih i brojnijih nacija.
Sa druge strane imamo grupaciju koja se tek relativno nedavno isprofilirala u moderni narod, a da recimo da se povijest nije poigrala sa ovim prostorima na tako okrutan način ta grupacija bi se ipak isprofilirala većinskim dijelom u dio hrvatskog a nešto manjim dijelom postala i dio srpskog naroda.

Kako to može biti isto?

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani - o svom poreklu!
PostPostano: 18 lip 2009, 13:25 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
RajvoSa je napisao/la:
Dakle sa jedne strane imamo narod duge povijesti i imena koji je kroz jačinu nacionalne svijesti i neku integralnu snagu uspio u svoj korpus inkorporirati i pripadnike mnogo jačih i brojnijih nacija.
Sa druge strane imamo grupaciju koja se tek relativno nedavno isprofilirala u moderni narod, a da recimo da se povijest nije poigrala sa ovim prostorima na tako okrutan način ta grupacija bi se ipak isprofilirala većinskim dijelom u dio hrvatskog a nešto manjim dijelom postala i dio srpskog naroda.

Kako to može biti isto?


Pa ne može...

Mi smo prije svega Hrvati pa onda katolici, isto kao što su Srbi prvo Srbi pa onda pravoslavci, a Bošnjaci su prije svega muslimani, a onda Bošnjaci.

I slažem se, da su bile neke bolje povijesne okolnosti, većina Bošnjaka bi bila Hrvati muslimani, a manji dio Srbi muslimani. U svakom slučaju imali bismo granice slične granicama Hrvatskog kraljevstva prije turskih osvajanja i bilo bi mnogo manje problema. :-top


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 85 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 63 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO