HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 07:05.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 49 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 11 vel 2014, 23:42 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2843
Ja sam mislio da su ljudi koji su se izjašnjavali kao Jugoslaveni uvijek bili rijetki slučajevi, međutim čak ih i danas ima više nego Crnogoraca! Ima ih oko 444 000, od čega u SAD-u 327 131. Popis iz 1981. zabilježio je 1 216 463 ili 5.4% Jugoslavena! Po popisu iz 1981. u naseljenom mjestu Mostaru Jugoslaveni su činili 14.95% stanovništva, u Sarajevu 20.41%, u Banjoj Luci 24.46%. Zanima me kako je naglo splasnuo njihov broj i kako su se počeli izjašnjavati. Tko su bili ti ljudi koji su se izjašnjavali kao Jugoslaveni? Pretpostavljam da je među njima bilo dosta ateista orijentalnog uljudbenog kruga. Nije postojala bošnjačka nego muslimanska nacionalnost. Glupo bi se bilo izjasniti kao Musliman ateist, pa su se vjerojatno ateisti orijentalnog uljudbenog kruga izjašnjavali kao Jugoslaveni. Tako da se može govoriti o pet nacionalnosti unutar jednog (makro)jezika: Srbima, Hrvatima, Bošnjacima, Crnogorcima i Jugoslavenima. Možemo dodati i Bosance, Muslimane, Istrijane i Bunjevce. Isti (makro)jezik ima mnoštvo imena: srpski, hrvatski, bosanski, bošnjački, srpskohrvatski/hrvatskosrpski, crnogorski, bunjevački, šokački itd. Mislim da nigdje ne postoji toliki nered kao na Balkanu. Bunjevačko ime za jezik raširenije je nego što sam mislio. Prema popisu iz 1910. godine, 33 247 građana Subotice je izjavilo da im je bunjevački materinski jezik. Tijekom postojanja Jugoslavije, govornici bunjevačkog su u ishodima popisa svrstavani u govornike srpskohrvatskog jezika. U ishodima popisa iz 2002. godine u Srbiji prikazani su samo govornici većih jezika, dok su građani koji su izjavili da im je materinski jezik bunjevački svrstani u kategoriju „ostali jezici“. Na području Sjevernobačkog okruga broj govornika ostalih jezika je 2002. godine iznosio 9 512, dok je na području Zapadnobačkog okruga iznosio 7 551.

Gdje su nestali Jugoslaveni? Kako im se broj smanjio za više od pola milijuna u kratkom vremenu?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 12 vel 2014, 01:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 pro 2012, 07:07
Postovi: 608
Jugoslaveni su bili:

a) komunističkim idealima zatupljeni ljudi koji su doživjeli bolno otrježenjenje kada su počeli ratni sukobi
b) ljudi miješana porijekla koji su morali odabrati stranu kada su počeli ratni sukobi

Dakle, razlog rapidnog smanjenja broja je prilično jednostavan i očigledan - rat.


Btw. što se ljudi miješana porijekla tiče, razmišljao sam o tome i došao do spoznaja da postoje 2 vrste istih:

1) oni koji zbog svoga miješanog porijekla postanu toliko iskompleksirani da odaberu stranu (obično onu gdje žive) i postanu veći nacionalisti od najčišćih pripadnika nekog naroda - izvorni primjer Ante Starčević (hrvatsko-srpski mješanac)
2) oni koji se zbog svoga miješanog porijekla bace u nekakve liberalne, neokomunističke, neojugoslavenske vode, te postanu alergični na pitanja o naciji i nacionalnom identitetu - izvorni primjer Josip Broz (hrvatsko-slovenski mješanac)

A za asimilaciju tih anacinalnih mješanaca (koje sam spomenuo pod brojem 2) su potrebne otprilike dvije generacije da u potpunosti nestanu kompleksi zbog prvotne izmješanosti, te da potpuno poprime nacionalan identitet jednoga naroda, znači da se u biti asimiliraju.


Btw. sada će se neki zgražati nad ovime, no miješanje nacija i asimilacija nije ništa nova, najeklatantniji primjer toga je SAD i njihova američka nacija koja je izgrađena od doseljenika iz raznoraznih krajeva svijeta u posljednjih 300-tinjak godina, te milijuna i milijuna ljudi koji su kroz par generacija života tamo poprimili američki nacionalan identitet.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 12 vel 2014, 08:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Toliko smo bilI bratstvo jedinstveni da je u roku odmah sve otislo
u trokurac. Eto to je ukratko. Sve je bila jedna velika laz

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 12 vel 2014, 19:11 
Offline

Pridružen/a: 11 vel 2014, 19:11
Postovi: 8
Čović?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 13 vel 2014, 17:49 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2843
Čika Božo, Ante Starčević nije bio mješanac. Njegova je majka bila pravoslavna kršćanka, ali nema nijednog jedinog dokaza da je bila Srpkinja. Vjeroispovijest i pripadnost narodu dva su odvojena pojma.

“Ljudi se ne moraju odricati svoje nacionalne pripadnosti, ali im nitko ne mora ni naturati da budu Srbi, Hrvati, Slovenci, Makedonci i Crnogorci ako se oni tako ne osjećaju. Mnoge stvari treba mijenjati i u našim dokumentima. Mi tu stavljamo čak i religioznu pripadnost, jer ona kod nas ima veliku tradiciju. Ako je netko katolik, po toj tradiciji se smatra da mora biti Hrvat ili Slovenac, a ako je pravoslavac, da mora biti Srbin. On je, u stvari, Srbin, Hrvat i Slovenac, ako se tako osjeća, a religija u tome ne treba igrati nikakvu ulogu. Dostavljali su i meni formulare u kojima se tražila religiozna pripadnost, ali ih ja nisam ispunjavao. Kako komunist može biti katolik ili pravoslavac? ... Ja živim skoro 20 godina u Beogradu i osjećam se među Srbima kao Srbin, kao što se u Hrvatskoj osjećam kao Hrvat. Ja sam Jugoslaven i ne mogu drugo biti.” (Josip Broz Tito 1963.)

POZNATI JUGOSLAVENI

* Josip Juraj Strossmayer
* Gavrilo Princip
* Josip Broz Tito
* Sava Kovačević
* Aleksa Đilas
* Ivan Ergić
* Goran Bregović
* Andrej Grubačić
* Lepa Brena
* Ivica Osim
* Božo Koprivica
* Oliver Dulić
* Dževad Prekazi
* Magnifico
* Milić Vukašinović
* Milan Milišić
* Đorđe Ðogani
* Branko Đurić
* Branko Milićević "Kockica"
* Ašok Murti
* Ekrem Jevrić
* Joška Broz
* Boris Vukobrat
* Duško Vujošević
* Josip Pejaković
* Branimir Štulić
* Igor Mandić
* Srđan Dragojević
* DJ Krmak


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 14 vel 2014, 13:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ateist je napisao/la:
* Ekrem Jevrić

=))


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 14 vel 2014, 18:55 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2843
*"Ja sam jugoslovenski nacionalista. Pozivam sve južne slovene da se udruže u jednu državu. " (Gavrilo Princip na suđenju 1914.)

Biljana Srbljanović rado ističe da Gavrilo Princip uopće nije bio Srbin. „Sam Princip se tijekom suđenja predstavljao kao Jugoslaven po nacionalnosti i tvrdio da govori hrvatsko-srpski. U svom posljednjem trenutku liječniku je izgovorio rečenicu koja je ostala zapisana. Rekao je da niti kao mali nije vjerovao u Boga. On doduše potječe iz srpske pravoslavne obitelji ali je sam bio uvjeren Jugoslaven. Tako da ja Srbima ništa ne oduzimam, Princip se sam opredijelio“, dodaje Srbljanovićeva.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 17 vel 2014, 23:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Ateist je napisao/la:

POZNATI JUGOSLAVENI

* Branimir Štulić


JOHNNY ŠTULIĆ:
'Ja nisam Jugoslaven, imao sam pasoš kao i svi ostali'

Govoreći o aktualnim neredima u BiH novinar je Štuliću rekao da je bio Jugoslaven, što je Štulić negirao.

– Kao prvo, ja nisam bio Jugoslaven. Imao sam taj pasoš, kao i svi ostali. Ali, to je prošlo vrijeme – rekao je Štulić.

http://www.vecernji.hr/zvijezde/ja-nisa ... ali-921726

Na kraju nitko nije Jugić.

Bezveze...

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 09 lip 2014, 10:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 ruj 2010, 19:54
Postovi: 161
Ateist je napisao/la:
*"Ja sam jugoslovenski nacionalista. Pozivam sve južne slovene da se udruže u jednu državu. " (Gavrilo Princip na suđenju 1914.)

Biljana Srbljanović rado ističe da Gavrilo Princip uopće nije bio Srbin. „Sam Princip se tijekom suđenja predstavljao kao Jugoslaven po nacionalnosti i tvrdio da govori hrvatsko-srpski. U svom posljednjem trenutku liječniku je izgovorio rečenicu koja je ostala zapisana. Rekao je da niti kao mali nije vjerovao u Boga. On doduše potječe iz srpske pravoslavne obitelji ali je sam bio uvjeren Jugoslaven. Tako da ja Srbima ništa ne oduzimam, Princip se sam opredijelio“, dodaje Srbljanovićeva.


Borba za bolju prošlost.

Istina, Karađoršević je 1929. ukinuo i Hrvate i Srbe i Slovence, ali gle čuda, gdje je bio glavni grad, čija je bila vojska i žandari, čak smo i julijanski kalendar imali.

Kod Rusa,Srba i Engleza se Sovjet,Jugosloven ili Britanac ne isključuju, dok je Latvijcu,Hrvatu ili Irci to malo opasnije


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 09 lip 2014, 11:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Michael.Collins je napisao/la:
Borba za bolju prošlost.

Istina, Karađoršević je 1929. ukinuo i Hrvate i Srbe i Slovence, ali gle čuda, gdje je bio glavni grad, čija je bila vojska i žandari, čak smo i julijanski kalendar imali.

Kod Rusa,Srba i Engleza se Sovjet,Jugosloven ili Britanac ne isključuju, dok je Latvijcu,Hrvatu ili Irci to malo opasnije


A gde bi trebao da bude glavni grad?! :neznam

Prva Jugoslavija, tj Kraljevina Srba , Hrvata i Slovenaca je nastala tako sto su porazeni delovi AU sa slovenskim zivljem izglasali prisajedinjenje sa kraljevinom Srbijom, priznavsi vrhovnu vlast srpskom kralju...

Nije tacno da je bio julijanski kalendar, od januara 1919. se preslo u Srbiji na gregorijanski, dok su ga ostali koristili i pre...

Kod velike vecine Srba biti Srbin i Jugosloven istovremeno se podrazumevalo... i kod ostalih naroda manje vise... najjace je jugoslovenska ideja zivela u Bosni...da bi se ironicno tamo najzesce i raspala...

Dosta Hrvata je bilo jugosa... neki to kriju danas, neki bi voleli da se nikad nije ni desilo... ali tako je bilo... bilo je unutrasnjih razmirica oko organizacije Juge, ali ne stoji prica da su Hrvati listom bili protiv te zemlje i osecanja pripadnosti Jugoslaviji... pa i danas ima mnogo njih koji ceznu za bivsom zemljom...

Ko su danas oni koji se tako opredeljuju... razni... ljudi iz mesanih brakova, stariji ljudi koji su uzivali u blagodetima te zemlje... oni koji gledajuci ove zemljice koje su ostale posle Juge ne mogu da svare na sta one lice...

Jugoslavija je objektivno, uz sve mane, ipak licila na ozbiljnu drzavu... mnogo je stvari bilo lose, ali da se ponudi izbor zivota u 60-im, 70-im... ili u ovo danasnje vreme...samo lud covek moze reci da je danas bolje za obicnog coveka...

Posto nema validnih naznaka da idemo u dobrom smeru, stavise, sve smo zaduzeniji i siromasniji...nostalgija za Jugom ce poprimati sve vece razmere, a toj drzavi ce se gledati kroz prste sve ono sto je bilo lose...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 09 lip 2014, 11:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2014, 02:07
Postovi: 751
Lokacija: Planet Zemlja
Propali pokušaj stvaranja umjetne nacije. To je gotovo preslikano na današnje težnje političkog Sarajeva da se stvori Bosanska nacija.

_________________
Došao je tiho i ušao u legendu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 09 lip 2014, 11:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
I opet ta racionalizacija.

Da nije bilo Jugoslavije i partije nebi bilo tv-a ili frižidera.

Razdoblje nakon DSR-a je doba najvećeg prosperiteta Europe u povijesti. Zapadne ponajprije. Moralo se to i ovdje osjetiti.

Ali sve je to bilo na pogrešnim temeljima.

Možeš mislit kako nebi bilo još bolje barem za nas da je Patton ušao u Zagreb, a ne ti banditi sa petokrakom.

Taj žal za Jugoslavijom i tegobe današnjeg vremena nemaju nikakve veze sa nacionalnim državama i kako se zovu i u kojem su obujmu.

Jel bi danas sve bilo bolje da postoji Jugoslavija?

Nebi.

Sve bi bilo isto.

Zapravo gore. Jer bi se opet svađali po nacionalnom ključu.

Vremena su se promjenila. 2 milijarde Kineza i Indijaca je izašlo iz 19. stoljeća.

50% radnih mjesta u industriji je nestalo u zadnjih 15 godina u Michiganu i Detroitu.

U najvećoj supersili svijeta.

Ali kod nas bi sve bilo dobro da je Jugoslavija preživila.

Mantranje jadnih i gubitničkih ljudi i naroda.

Ništa više.

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 09 lip 2014, 11:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 stu 2013, 13:16
Postovi: 962
DzoniBG je napisao/la:
A gde bi trebao da bude glavni grad?! :neznam

Da se išlo na neutralnu opciju između svih većih nacija, onda je Sarajevo bilo idealno za glavni grad, i položajem, i izmješanošću stanovništva, odnosno svojom neutralnošću.

Ovako, Beograd je jednostavno bio i ostao simbol "Srboslavije", odnosno pokušaja ostvarenja srpske dominacije nad svim ostalim nacijama koje su zapele u propalom južnoslavenskom projektu.


Btw. @Michael.Collins, jesi popio ban na forumu pa zato sad ovdje pišeš :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 09 lip 2014, 11:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
doc je napisao/la:
I opet ta racionalizacija.

Da nije bilo Jugoslavije i partije nebi bilo tv-a ili frižidera.

Razdoblje nakon DSR-a je doba najvećeg prosperiteta Europe u povijesti. Zapadne ponajprije. Moralo se to i ovdje osjetiti.

Ali sve je to bilo na pogrešnim temeljima.

Možeš mislit kako nebi bilo još bolje barem za nas da je Patton ušao u Zagreb, a ne ti banditi sa petokrakom.

Taj žal za Jugoslavijom i tegobe današnjeg vremena nemaju nikakve veze sa nacionalnim državama i kako se zovu i u kojem su obujmu.

Jel bi danas sve bilo bolje da postoji Jugoslavija?

Nebi.

Sve bi bilo isto.

Zapravo gore. Jer bi se opet svađali po nacionalnom ključu.

Vremena su se promjenila. 2 milijarde Kineza i Indijaca je izašlo iz 19. stoljeća.

50% radnih mjesta u industriji je nestalo u zadnjih 15 godina u Michiganu i Detroitu.

U najvećoj supersili svijeta.

Ali kod nas bi sve bilo dobro da je Jugoslavija preživila.

Mantranje jadnih i gubitničkih ljudi i naroda.

Ništa više.


Ovo je sve tacno...

Ono sto si preskocio, ali smatram da je jako vazno u licnoj percepciji ljudi... danas se obican covek u svakoj od ovih drzava oseca u proseku uplaseno, ne zna sta mu donosi sutra, u dugovima, krpi kraj sa krajem, i pitanje je koliko ce izdrzati... kola idu nizbrdo...

Ono sto si imao u Jugi, makar bilo lazno, je osecaj sigurnosti, da se stvari krecu u nekom boljem smeru...to je trajalo 20-30 godina pre nego sto se urusilo kao kula od karata, ali ne zaboravi da su generacije i generacije zivele u tome, da su provele najbolje godine...to su milioni ljudi koji su i dan danas zivi...

Mozes ti njima i crtati na sta bi licila Juga danas...slazem se da bi bili u slicnim ***... ali uvek postoji ono - ma mozda i ne bi... dok neko empirijski to ne dozivi... nije bas sklon da ti poveruje na rec...sve da si u pravu, a ja mislim da jesi...

Kljuc za budjenje iz laznih titovih snova je omoguciti vecini ljudi pristojan zivot...posto toga nema, Brozov duh ce jos dugo lebdeti nad nama... nazalost...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 09 lip 2014, 12:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Crni Božo je napisao/la:
Da se išlo na neutralnu opciju između svih većih nacija, onda je Sarajevo bilo idealno za glavni grad, i položajem, i izmješanošću stanovništva, odnosno svojom neutralnošću.

Ovako, Beograd je jednostavno bio i ostao simbol "Srboslavije", odnosno pokušaja ostvarenja srpske dominacije nad svim ostalim nacijama koje su zapele u propalom južnoslavenskom projektu.


Btw. @Michael.Collins, jesi popio ban na forumu pa zato sad ovdje pišeš :zubati


Ne moze Rajvosa da bude glavni grad tolike drzave...

Nema infrastrukturu za to... sapeto je izmedju brda, nema gde da se siri...

Znas sta znaci zaposliti desetine hiljada ljudi u administraciji, napraviti upravne zgrade, skupstinu, vladu... Sarajevo nije imalo taj kapacitet nikad...

Nije problem glavnog grada, nego ustroja zemlje, zajednicke ideologije... nje nije bilo, ujedinili su se oni koji su se do juce nabadali bajonetima... druga vera, drugo kulturno nasledje... a uz sve to siromasne ratom ojadjene drzave i ljudi...

Carobnjak ne bi napravio uspesnu zemlju...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 09 lip 2014, 12:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
DzoniBG je napisao/la:
Ono sto si imao u Jugi, makar bilo lazno, je osecaj sigurnosti, da se stvari krecu u nekom boljem smeru...


To nije nikad postojalo. Režimski mediji nisu smjeli pisati o stvarnim problemima. Ta tvoja "sigurnost" je bila plaćena preko bankovnog računa neke uspješne tvrtke u Bosni/Sloveniji.
Tvoja ne radi kako treba, otac da ne oszane bez posla, uzmi Slovencima jebi ga.
Krediti koji su ljudi imali pa ih malo ili nikad vratili. Društvo je to masno platilo, da bi pojedinac imao "sigurnost".

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 09 lip 2014, 12:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 ruj 2010, 19:54
Postovi: 161
Crni Božo je napisao/la:
DzoniBG je napisao/la:
A gde bi trebao da bude glavni grad?! :neznam

Da se išlo na neutralnu opciju između svih većih nacija, onda je Sarajevo bilo idealno za glavni grad, i položajem, i izmješanošću stanovništva, odnosno svojom neutralnošću.

Ovako, Beograd je jednostavno bio i ostao simbol "Srboslavije", odnosno pokušaja ostvarenja srpske dominacije nad svim ostalim nacijama koje su zapele u propalom južnoslavenskom projektu.


Btw. @Michael.Collins, jesi popio ban na forumu pa zato sad ovdje pišeš :zubati


Ma ne, nego neka viruščina na forumu, otvara se sporo stranica kao da smo u 1996. :)

A i volim navratiti kod vas ponekad :smajl010


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 09 lip 2014, 12:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
BBC je napisao/la:
DzoniBG je napisao/la:
Ono sto si imao u Jugi, makar bilo lazno, je osecaj sigurnosti, da se stvari krecu u nekom boljem smeru...


To nije nikad postojalo. Režimski mediji nisu smjeli pisati o stvarnim problemima. Ta tvoja "sigurnost" je bila plaćena preko bankovnog računa neke uspješne tvrtke u Bosni/Sloveniji.
Tvoja ne radi kako treba, otac da ne oszane bez posla, uzmi Slovencima jebi ga.
Krediti koji su ljudi imali pa ih malo ili nikad vratili. Društvo je to masno platilo, da bi pojedinac imao "sigurnost".


Slazem se...

Citav ekonomski sistem je bio - drzi vodu dok majstori odu... zato se tako brzo strmoglavilo...

Posledica ekonomskog sloma je jedan od glavnih uzroka zasto se onako posle krvavo zaratilo...

To oko cega se mi ovde slazemo...ne prihvata mnogo njih... vecina smrtnika gleda iz svoje uske perspektive - imao si posao, dobio stan, isao na letovanje...danas to nemaju, i puca i q da shvate zasto se to bas tako desilo...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 09 lip 2014, 12:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2014, 02:07
Postovi: 751
Lokacija: Planet Zemlja
DzoniBG je napisao/la:

Kljuc za budjenje iz laznih titovih snova je omoguciti vecini ljudi pristojan zivot...posto toga nema, Brozov duh ce jos dugo lebdeti nad nama... nazalost...


Ta legenda o pristojnom životu...? Mi kao da nismo živjeli u istoj državi jer ja od tog pristojnog života nisam puno doživio. Ja bih nekako mogao ugurati 70-e u taj pristojan život ali i to je relativno ako se zna da su naši ljudi već od polovice 60-ih a pogotovu u 70-ima masovno odlazili u pečalbu. Doduše ti si, kao što vidim, iz BG i bit će da je istina ono što se u mojim krajevima još i u to vrijeme govorkalo; "najprije se namiri Beograd pa onda glavni gradovi republika a drugima što ostane".

_________________
Došao je tiho i ušao u legendu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 09 lip 2014, 12:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 ruj 2010, 19:54
Postovi: 161
Prvih 10 godina Jugoslavija je izgledala gore od Sjeverne Koreje, a 1980-tih se sustav počeo urušavati kada su presušile USA pare.

No novinarčići danas su bili tinejđeri u 1980-tima, pa im je to razdoblje Zlatno Doba, zato i ima tliko jugonostalgije među članovima medija


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 09 lip 2014, 12:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Michael.Collins je napisao/la:
Prvih 10 godina Jugoslavija je izgledala gore od Sjeverne Koreje, a 1980-tih se sustav počeo urušavati kada su presušile USA pare.

No novinarčići danas su bili tinejđeri u 1980-tima, pa im je to razdoblje Zlatno Doba, zato i ima tliko jugonostalgije među članovima medija


Ima tu dosta psihologije i standardnog balkanskog seljaštva. Kao zapad je ovako razvijen "jer im nacija nije bitna", "ajmo biti zemljani pa će nam biti bolje". Onda taj isti Balkanac dođe u Njemačku pa se čudi što mu je suđena bauštela i čišćenje. I što Njemci sa ponosom pričaju o svojim markama proizvoda.

Ili dođu u Skandinaviju pa se čude zašto su Skandinavci toliko ludi za svojim kraljem i kraljicom.

Obično su balkanski ekstremni "ljevičari" osobe koje guzicu iz svog sela/grada nisu mrdnuli. Plafon im Zagreb pa tamo na nekom portalu dobro unovčiti svoju" mudrost".

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 09 lip 2014, 12:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Kamov je napisao/la:
Ta legenda o pristojnom životu...? Mi kao da nismo živjeli u istoj državi jer ja od tog pristojnog života nisam puno doživio. Ja bih nekako mogao ugurati 70-e u taj pristojan život ali i to je relativno ako se zna da su naši ljudi već od polovice 60-ih a pogotovu u 70-ima masovno odlazili u pečalbu. Doduše ti si, kao što vidim, iz BG i bit će da je istina ono što se u mojim krajevima još i u to vrijeme govorkalo; "najprije se namiri Beograd pa onda glavni gradovi republika a drugima što ostane".


Moji roditelji su rodjeni 1945-1946... prva posleratna generacija...

Odmah posle rata, cak i 50-ih je bilo puko siromastvo... niko nije imao nista, ali su postepeno dobijali pomalo... dogadjaj je bio kad se kupi prvi TV, klizaljke, prvi gramofon i ploce... posle su malo otvorili granicu pa se islo u Trst...

Imali su talon da uporede, sve drzave istocnog bloka, Bugari, Rumuni, Madjari, Cesi, Poljaci... mi smo za njih bili ime i prezime, gledali smo ih sa visine...

Stoji i ova tvoja dimenzija... nije bilo posla za sve...60-ih je vec prvi talas migracije u Svabiju...70-ih se nastavilo... bilo je ljudi koji se nisu snasli, ili im se nije dopadao sistem pa su zapalili van...

Nije bilo idile, dosta je tu stvari bilo lose... ali vecina ljudi je imalo uzlaznu zivotnu putanju...nisu oni mogli da vide da je sve to na staklenim nogama, i de ce se neminovno urusiti... oni pamte taj period kao vreme u kome su ziveli mirno i spokojno...

Sto se tice ove druge teme...kako se rasporedjivala lova...oko toga je uvek bilo tenzija... ali zadji u statistike... prednost koju su imali Slovenija i Hrvatska na pocetku Juge, se zadrzala u proporciji do kraja... uvek je Slovenija bila ispred svih, Hrvatska iznad proseka... Vojvodina takodje, Uza Srbija prosek...Kosovo, BiH, CG i Makedonija ispod proseka... velika je unutrasnja nejednakost bila, sto je takodje bilo vazno pitanje u raspadu zemlje...

Nije tacna prica da je Beograd otimao sve... Beograd je bio srediste savezne uprave gde su sedeli partijasi iz svih republika i zajedno se dogovarali... nisu tu Srbi imali tapiju na odluke... i te kako se vodilo racuna da se ne donose odluke koje ce biti u interesu jedne nacije... Hrvatska je imala komparativnu prednost zbog obale i turizma... stvarala je visak od toga, koji nije mogao da ostane samo u HR... morala je da postoji neka unutrasnja solidarnost koja je onda vama uzimala deo kolaca... ali daleko od toga da je sve usisavao Beograd... ove sredine i republike ispod proseka su jele kintu, da bi se odrzavao socijalni mir... ali to nije moglo tako doveka...

Jos od 1971 ta nejednaka raspodela je ojacala nacionalizam od vas...i onda se podgrevalo da sve ide u Beograd... to je opasna teza bila, ne potpuno netacna, ali zapaljiva za to vreme...

Moj zakljucak je da je Juga i ekonomski bila jako komplikovana, i na dugi rok neodrziva zemlja...cak i da zaobidjemo sve druge nacionalne razlicitosti...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 09 lip 2014, 12:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
DzoniBG je napisao/la:
... posle su malo otvorili granicu pa se islo u Trst...



To sad imaš u Beogradu, ne moraš ići u Italiju. Lidl, Media markt i slično. I uvjeren sam da prosječan Beograđanin može tu kupiti više (bolje) nego je nekad u Trstu mogao.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 09 lip 2014, 12:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
DzoniBG je napisao/la:

Ovo je sve tacno...

Ono sto si preskocio, ali smatram da je jako vazno u licnoj percepciji ljudi... danas se obican covek u svakoj od ovih drzava oseca u proseku uplaseno, ne zna sta mu donosi sutra, u dugovima, krpi kraj sa krajem, i pitanje je koliko ce izdrzati... kola idu nizbrdo...

Ono sto si imao u Jugi, makar bilo lazno, je osecaj sigurnosti, da se stvari krecu u nekom boljem smeru...to je trajalo 20-30 godina pre nego sto se urusilo kao kula od karata, ali ne zaboravi da su generacije i generacije zivele u tome, da su provele najbolje godine...to su milioni ljudi koji su i dan danas zivi...

Mozes ti njima i crtati na sta bi licila Juga danas...slazem se da bi bili u slicnim ***... ali uvek postoji ono - ma mozda i ne bi... dok neko empirijski to ne dozivi... nije bas sklon da ti poveruje na rec...sve da si u pravu, a ja mislim da jesi...

Kljuc za budjenje iz laznih titovih snova je omoguciti vecini ljudi pristojan zivot...posto toga nema, Brozov duh ce jos dugo lebdeti nad nama... nazalost...


Ne kažem ja da tranzicijski gubitnici nemaju pravo žaliti ili ublažavati svoj trenutni jad mislima o nekom izgubljenom raju koji nikad nije postojao i u kojem sami nisu ni živjeli.

To je psihološka tehnika i odlika ljudi da uvijek pamte ono dobro, a loše zaboravljaju.

Ali svatko iole inteligentniji, obrazovaniji, informiraniji koji vjeruje u te gluposti nije normalan.

A ako većina utone u takvo razmišljanje onda se potvrđujemo kao inferiorni narodi koji jednostavno nisu zreli ni kao pojedinci ni kao zajednica nositi se sa stvarnim svijetom koji je takav kakav je.

Ostaje nam psovat i ljutit se u birtiji zbog svjetskih zavjera koje eto nas jadne male priječe da uspijemo.

To nema veze s našom tupošću, ljenošću, inertnošću, ostrašćenošću, neorganizacijom...

Mene to ne zanima.

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalnost: Jugoslaven
PostPostano: 09 lip 2014, 12:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
BBC je napisao/la:
DzoniBG je napisao/la:
... posle su malo otvorili granicu pa se islo u Trst...



To sad imaš u Beogradu, ne moraš ići u Italiju. Lidl, Media markt i slično. I uvjeren sam da prosječan Beograđanin može tu kupiti više (bolje) nego je nekad u Trstu mogao.


Naravno...danas mozes da kupis bilo koju krpicu...

Govorim iz perspektive tih ljudi... ipak je ta Juga bila komunisticka diktatura, nisu se tadasnji Jugosi ravnali sa mrskim zapadom, njima je imponovalo sto su za ove Istocnjake face...

Madjari i Poljaci, narodi koji imaju bogatu istoriju... mrzeli su nas, mislili su da smo bolji nego sto zasluzujemo... a ovde ljudi istripovani da smo neka sila...Tito, nesvrstani...medijska masinerija je hipnotisala ljude da smo mi nesto jako vazno...

Realno, Tito je dobro plivao u blokovskoj raspodeli...Jugoslavija je ipak bila uvazena drzava... ovo danas, Srbija, Hrvatska, BiH... to su mrlje na kartama, moderne polu-kolonije kojima upravljaju neki komesari 2 kile kilometara udaljeni...

Osecaj nevaznosti goni neke ljude da velicaju brozovu utopiju... i mozemo mi ovde da demaskiramo tu glupost, ali cemo skrenuti sa puta da razumemo jak psiholoski momenat mnogo pojedinaca zasto imaju pro-jugo percepciju...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 49 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 84 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO