HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 01:53.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 98 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 26 ožu 2023, 18:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35999
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Ne znam za ove dotične knjige ali većina tih povijesnih knjiga koje su napisali muslimani nakon rata je žešća mitomanija.
Svijetu je svejedno, nezanimljivo područje za svjetsku povijest koje se dotiču jedino kroz velika Carstva koja su vladala ovim prostorima.
Niti jedan ozbiljan povjesničar ne bi ovakve gluposti pisao.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 26 ožu 2023, 18:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Hroboatos je napisao/la:
Mi imamo povjesnike BH kao Ćošković i Ančić, no treba nam podmladak nacionalno svjestan.
Brković je isto pri kraju, a Žagar, uza sve slabosti, ipak njeguje Paskojevića i i ostale, a vjerujem i Marinka Šimić iz cksl.

Trebamo disertacije o Bosni na sveučilištu u Mostaru. I više ozbiljnosti- Goldstein nije stručnjak i zlonamjeran je. Glede granica, to su dosta tlapnje, i nihilistički Džino je možda u pravu da su to burgije, i da granice ni ne znamo.

Naš je problem da smo neozbiljni kao država.

Ove stvari su se već davno trebale napraviti.

Da je potrebno, prvo samo radi PRa, a kasnije bi se i "činjenice" prilagodile.
Samo mi imamo pravo tu, imamo posla s muslimanskom i srpskom mitomanijom, a glumimo neke minimaliste.

Da budem vulgaran, treba odjebati ljude koji razmišljaju na taj način.

To ne znači da trebamo biti kao Srbi i Muslimani i crtati Hrvatsku do Carigrada, ali Bosna je dio hrvatskih zemalja, trebamo malu agresivnost prema suprotnim mišljenjima razviti.
Hroboatos je napisao/la:
Zapadna je naravno i jekavska, no u zapadnoj je ije jedan slog, uglavnom. U Dubrovniku je bijelo od 2 sloga, u Nikšiću od 3 sloga. Muslimani su usvojili Brozovića i nas da je -ije- jedan slog, pa tako uče u školi i u Sandžaku.


Da, naša jekavica nije ista kao i crnogorska ijekavica.
Iako imamo i mi u nekim dijalektima duženja, ali to su rijetkosti.

Mislm da je i središnje Zagorje i Lastovo jekavsko.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 26 ožu 2023, 18:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Hroboatos je napisao/la:
Eminencija je napisao/la:
To vrijeme dolazi. Sve posljedica odjebausa bosnjaka naveliko!


Ne, mi ih trebamo odye.. ali njegovati dio inteligencije kao Kardaša i Nakaševu. Ove oko Bosne stare države trebamo cvjećariti, a ody.... islamđane i tekbire i "muslimani bogumili" likova kao onaj crnogorski cincar iz Vijeća boš. intelektualaca.


Ta stara Bosna je naša.
Turkijski islamsti i pravoslavci nisu naša povijest.

Talijani su imali 20ak država, Nijemci 200ak.
Srednjovjekovna Bosna je hrvatska država, jedna od.
I to je sve.

Priča o bogomilima je nastala kao takija za Njemce.
Protestantizam prije protestantizma =))


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 26 ožu 2023, 18:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Hroboatos je napisao/la:
Naravno da nisu, pa iz Bihaća idu masovno raditi i studirati u Sloveniju, a ne u RH.


I neka ostanu tamo.
Što manje veze, to bolje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 26 ožu 2023, 20:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
daramo je napisao/la:
Ne znam za ove dotične knjige ali većina tih povijesnih knjiga koje su napisali muslimani nakon rata je žešća mitomanija.
Svijetu je svejedno, nezanimljivo područje za svjetsku povijest koje se dotiču jedino kroz velika Carstva koja su vladala ovim prostorima.
Niti jedan ozbiljan povjesničar ne bi ovakve gluposti pisao.

A islam prije islama škola.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 26 ožu 2023, 20:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35999
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Cijelu ovu njihovu historiografiju koja ima samo jedan cilj i svrhu mogu oboriti čak i stručnjaci koji su povijesti nemaju veze, tolike su to gluposti.
Ne znam jeste li gledali epizodu Nat Geo ali najbolji primjer sprdanja novokomponirane mitomanije s piramidama u Visokom.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 26 ožu 2023, 21:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
daramo je napisao/la:
Cijelu ovu njihovu historiografiju koja ima samo jedan cilj i svrhu mogu oboriti čak i stručnjaci koji su povijesti nemaju veze, tolike su to gluposti.
Ne znam jeste li gledali epizodu Nat Geo ali najbolji primjer sprdanja novokomponirane mitomanije s piramidama u Visokom.


Pa njhova povijest i je Amon-ba i visočke piramide.
Prodaja magle.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 26 ožu 2023, 22:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4368
daramo je napisao/la:
Cijelu ovu njihovu historiografiju koja ima samo jedan cilj i svrhu mogu oboriti čak i stručnjaci koji su povijesti nemaju veze, tolike su to gluposti.
Ne znam jeste li gledali epizodu Nat Geo ali najbolji primjer sprdanja novokomponirane mitomanije s piramidama u Visokom.

ima onaj koji se zove najveca prevara
e sad neznam jel to od nat. geo?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 26 ožu 2023, 23:54 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5909
Ceha je napisao/la:
Hroboatos je napisao/la:
Mi imamo povjesnike BH kao Ćošković i Ančić, no treba nam podmladak nacionalno svjestan.
Brković je isto pri kraju, a Žagar, uza sve slabosti, ipak njeguje Paskojevića i i ostale, a vjerujem i Marinka Šimić iz cksl.

Trebamo disertacije o Bosni na sveučilištu u Mostaru. I više ozbiljnosti- Goldstein nije stručnjak i zlonamjeran je. Glede granica, to su dosta tlapnje, i nihilistički Džino je možda u pravu da su to burgije, i da granice ni ne znamo.

Naš je problem da smo neozbiljni kao država.

Ove stvari su se već davno trebale napraviti.

Da je potrebno, prvo samo radi PRa, a kasnije bi se i "činjenice" prilagodile.
Samo mi imamo pravo tu, imamo posla s muslimanskom i srpskom mitomanijom, a glumimo neke minimaliste.

Da budem vulgaran, treba odjebati ljude koji razmišljaju na taj način.

To ne znači da trebamo biti kao Srbi i Muslimani i crtati Hrvatsku do Carigrada, ali Bosna je dio hrvatskih zemalja, trebamo malu agresivnost prema suprotnim mišljenjima razviti.
Hroboatos je napisao/la:
Zapadna je naravno i jekavska, no u zapadnoj je ije jedan slog, uglavnom. U Dubrovniku je bijelo od 2 sloga, u Nikšiću od 3 sloga. Muslimani su usvojili Brozovića i nas da je -ije- jedan slog, pa tako uče u školi i u Sandžaku.


Da, naša jekavica nije ista kao i crnogorska ijekavica.
Iako imamo i mi u nekim dijalektima duženja, ali to su rijetkosti.

Mislm da je i središnje Zagorje i Lastovo jekavsko.


Subjektivan si i ne znaš nijanse. Stvari su ove:

1. povijest- tu smo institucionalno promašili oko BH. Oko povijesti Hrvatske dobro radimo, oko NDH isto- uz neraščišćeno do kraja oko Jasenovca- a oko Yu i ratova 90ih dobro. Jedini mi imamo hrpu znanstvenih radova o ratu 90ih (Nazor, Marijan,...) prevedene na engleski.

Dakle- velik promašaj, najveći: BBH

2. jezik i književnost- razradili skoro sve, najbolji, i preveli na strane jezike. Najbolji. Prosperov integrirao konačno i Boku u hrv. književnost.

3. kultura općenito- najbolji, Hrvatska i Europa HAZU itd. I prezentacija.

4. politika- koa dio povijesti ne znam baš, to i nije predmet.

5. etnogeneza- najbolji. I Budak je dobar, a posebno pokojni Nenad Vekarić.

Ne znam što još ostaje iz nacionalnih predmeta.

Zaključak- velika rupa BH u nastavnim programima, manja rupa ostatci mitova o NDH, a najviše Jasenovac. Bez idealiziranja NDH koju prezirem.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 26 ožu 2023, 23:57 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5909
Ceha je napisao/la:
Hroboatos je napisao/la:

Ne, mi ih trebamo odye.. ali njegovati dio inteligencije kao Kardaša i Nakaševu. Ove oko Bosne stare države trebamo cvjećariti, a ody.... islamđane i tekbire i "muslimani bogumili" likova kao onaj crnogorski cincar iz Vijeća boš. intelektualaca.


Ta stara Bosna je naša.
Turkijski islamsti i pravoslavci nisu naša povijest.

Talijani su imali 20ak država, Nijemci 200ak.
Srednjovjekovna Bosna je hrvatska država, jedna od.
I to je sve.

Priča o bogomilima je nastala kao takija za Njemce.
Protestantizam prije protestantizma =))


Nema to veze s islamistima. To je stručna ekipa oko lingvistike koja radi svoj posao, i u dijelu u kom radi, radi na našu korist. Npr. onaj Codex Bosnae je dobra knjiga, tamo su povelje i pisma vrlo odbro obrađeni i nema veze s islamom.

Mi možemo surađivati s Esadom Kurtovićem i Lejlom Nakaš, no korektno i bez idealizacije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 27 ožu 2023, 00:01 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5909
daramo je napisao/la:
Ne znam za ove dotične knjige ali većina tih povijesnih knjiga koje su napisali muslimani nakon rata je žešća mitomanija.
Svijetu je svejedno, nezanimljivo područje za svjetsku povijest koje se dotiču jedino kroz velika Carstva koja su vladala ovim prostorima.
Niti jedan ozbiljan povjesničar ne bi ovakve gluposti pisao.


Većina nacionalne i političke povijesti je mitomanija.
Oko jezika, uskostručno- dijalekti i sl., nije.
Oko nekihvidova religijske prošlosti i kulture, njihove- ne znam.

Onaj osnivač Bošnjačkog instituta u Zurichu je jiš prije raspada napisao dobru knjigu o Musimanima, bez mitova.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 27 ožu 2023, 21:31 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 11:02
Postovi: 1253
U Bosni se ilirski pokret razvija preko franjevaca, Ivan Frano Juki, Antun Knežević itd. Ništa kontra ideje ilirskog pokreta nisu išli, Gajeva "definicija" Ilira su bili; Slavonci, Dalmatinci, Hrvati, Bošnjaci, Štajerci i ne sjećam se još koji dio današnje Slovenije.
Ako se pogleda razvitak narodne misli može se paralelno pratiti i u Bosni i tadašnjoj AU.
Bosanski franjevci su imali uzor u kraljevini Bosni, čak se i u svojim zaključcima pozivaju da djeluju do povratka Bosanskog kraljevstva, kroz čitav period turske okupacije.
Sličan slučaj je bio s Dalmacijom za vrijeme ilirskog pokreta, slavodalmati i italdalmati, su tražili autonomiju Dalmacije sa svojom kulturom, jezikom itd.
Ne treba pričati o otporu bosanskih franjevaca hrvatskom imenu, jer tada nije bilo ni riječi o hrvatskoj naciji, to se kasnije kristalizira, skoro sa istim akterima.
Primjer su Jukić i Martić koji zajedno djeluju za vrijeme ilirskog pokreta. Jukić je protjeran iz Bosne, no Martić nastavlja djelovati do i nakon kristalizacije hrvatske nacije.
U AU Ljudevit Gaj isto od ilirizma do hrvatstva, da ne nabrajam druge sudionike.
Veliki Jukićev doprinos je u pokretanju obrazovanja, književnosti i slično, to mu ne smijemo zaboraviti.
Da sad ne tražim, i bosanski franjevci su bili zahvaćeni nametanjem mađarskog jezika. Fra Jako Baltić u svom ljetopisu piše o tome, da su tražili da ih se izmjesti iz Pećuha jer su Mađari htjeli da ih se školuje izrazito na mađarskom.
Kada smo kod Jake, on je bio poklonik Strossmayerovog panslavizma, i evo kako on tada piše, u to vrijeme skoro identično piše i Gaj, samo o Ilirima.- Bože sačuvaj, da mislim imalo povriediti čest štovane osobe presvitlog gospodina Vuice, koji je rad svojih sposobnosti nama drag, a i jest naše gore list, Dalmatin bijo, Slavonac bijo, Hrvat, Crnogorac, oli Bošnjak oli Srbin itd. , sve je to jedna majka, Slavka, rodila.

Ne možete očekivati da se u tadašnjoj Bosni iskristaliziralo hrvatsko ime ako nije i u susjedstvu.
I previše očekujete od tadašnjeg naroda po pitanju nacionalne pripadnosti. Kada je AU provela prvi popis stanovništva po nacionalnoj pripadnosti, popis nije uspio jer ljudi nisu znali kako se izjasniti.

Koga zanima evo dobar rad o slavodalmatima i italdalmatima.
https://hrcak.srce.hr/file/76032


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 27 ožu 2023, 21:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4368
znamo mi to :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 27 ožu 2023, 21:57 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 11:02
Postovi: 1253
Eminencija je napisao/la:
znamo mi to :)


:palacgore1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 27 ožu 2023, 22:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35999
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Najbolji radovi su manje poznati široj javnosti, znam za slučaj turske povjesničarke koja se bavila ustankom Gradaščevića i koja je za svoj rad koristila arhivsku građu u Turskoj.
Naravno da to neće nikada izaći u domaćem izdanju jer je dotična ustanak opisala kao borbu za zadržavanje povlastica lokalnih begova i protiv reformi.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 28 ožu 2023, 00:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Hroboatos je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Naš je problem da smo neozbiljni kao država.

Ove stvari su se već davno trebale napraviti.

Da je potrebno, prvo samo radi PRa, a kasnije bi se i "činjenice" prilagodile.
Samo mi imamo pravo tu, imamo posla s muslimanskom i srpskom mitomanijom, a glumimo neke minimaliste.

Da budem vulgaran, treba odjebati ljude koji razmišljaju na taj način.

To ne znači da trebamo biti kao Srbi i Muslimani i crtati Hrvatsku do Carigrada, ali Bosna je dio hrvatskih zemalja, trebamo malu agresivnost prema suprotnim mišljenjima razviti.


Da, naša jekavica nije ista kao i crnogorska ijekavica.
Iako imamo i mi u nekim dijalektima duženja, ali to su rijetkosti.

Mislm da je i središnje Zagorje i Lastovo jekavsko.


Subjektivan si i ne znaš nijanse. Stvari su ove:

1. povijest- tu smo institucionalno promašili oko BH. Oko povijesti Hrvatske dobro radimo, oko NDH isto- uz neraščišćeno do kraja oko Jasenovca- a oko Yu i ratova 90ih dobro. Jedini mi imamo hrpu znanstvenih radova o ratu 90ih (Nazor, Marijan,...) prevedene na engleski.

Dakle- velik promašaj, najveći: BBH

Oko takvih stvari i trebamo biti subjektivni.

No da gledam objektivno, nisam siguran da bi bilo drugačije.

BiH je dobar dio hrvatskog srednjovjekovnog prostora.
Većina granica je bila tamo.
Avnojevska povijest tu je poprilično kontraproduktivna.

Čini mi se da su dobro obrađeni Neretvani, ali Zahumlje na Pelješcu i Travunja na Konavlima, baš i ne.
Boka je isto li-la.
U Slavoniji se previše naglašava mađarski utjecaj, a i nisam siguran da li ima nešto radova o Istri.
Gdje je nestao hrvatski Srijem u vremenu Ljudevita?

U Panoniji oko Zagreba se često naglašava neki drugi "bezimenoslavenski" etnik, a to se nije radilo čak ni u SFRJ.

Za 20. stoljeće se u pravilu slažem.

Hroboatos je napisao/la:
2. jezik i književnost- razradili skoro sve, najbolji, i preveli na strane jezike. Najbolji. Prosperov integrirao konačno i Boku u hrv. književnost.

Isto kao i za jedan.
U medijima ima previše serbokroatista.

Potenciraju se kajkavski, čakavski i štokavski jezik?
Ne postoji sustav u kojem su jasno objašnjeni hrvatski dijalekti.
I povijesno i sada.
Ima dosta kvalitetnih radova, pojedinih govora, ali nema sveukupno.

Za standard se slažem, iako...
Bilo je i prijedloga njegovog "popravljanja" (izbacivanje dž, jednolik zapis ije i je, u hrvatskom se inače ne bilježi dužina ni samoglasnika ni dvoglasa...).
To isto ide dosta sporo.

Standard nam baš i nema neki prestiž.
Hroboatos je napisao/la:
3. kultura općenito- najbolji, Hrvatska i Europa HAZU itd. I prezentacija.

Tu opet imamo problem što financiramo svakakve gluposti, poput onog "dokumentarca" o Dvoru koji pljuje HV.
Hroboatos je napisao/la:
4. politika- koa dio povijesti ne znam baš, to i nije predmet.

Ok, politika je priča za sebe.
Hroboatos je napisao/la:
5. etnogeneza- najbolji. I Budak je dobar, a posebno pokojni Nenad Vekarić.
Ne znam što još ostaje iz nacionalnih predmeta.

Za etnogenezu, rekao bih da smo malo preveliki minimalisti tu.
Što se radi s Bjelohrvatima, ili Hrvatima u susjednim zemljama poput Slovenije i Crne Gore (recimo stare Karantanije i Duklje)?
Hroboatos je napisao/la:
Zaključak- velika rupa BH u nastavnim programima, manja rupa ostatci mitova o NDH, a najviše Jasenovac. Bez idealiziranja NDH koju prezirem.

Slažem se za najveće rupe, ali ima ih, nažalost, još.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 28 ožu 2023, 00:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Hroboatos je napisao/la:
Ceha je napisao/la:

Ta stara Bosna je naša.
Turkijski islamsti i pravoslavci nisu naša povijest.

Talijani su imali 20ak država, Nijemci 200ak.
Srednjovjekovna Bosna je hrvatska država, jedna od.
I to je sve.

Priča o bogomilima je nastala kao takija za Njemce.
Protestantizam prije protestantizma =))


Nema to veze s islamistima. To je stručna ekipa oko lingvistike koja radi svoj posao, i u dijelu u kom radi, radi na našu korist. Npr. onaj Codex Bosnae je dobra knjiga, tamo su povelje i pisma vrlo odbro obrađeni i nema veze s islamom.

Mi možemo surađivati s Esadom Kurtovićem i Lejlom Nakaš, no korektno i bez idealizacije.


Ali se ističe zasebna povijest, a to nije istina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 28 ožu 2023, 00:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Ps. kad smo kod jezika gdje je i građa o gradišćansko ili moliško hrvatskom?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 28 ožu 2023, 00:53 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5909
Ceha je napisao/la:
Hroboatos je napisao/la:

Subjektivan si i ne znaš nijanse. Stvari su ove:

1. povijest- tu smo institucionalno promašili oko BH. Oko povijesti Hrvatske dobro radimo, oko NDH isto- uz neraščišćeno do kraja oko Jasenovca- a oko Yu i ratova 90ih dobro. Jedini mi imamo hrpu znanstvenih radova o ratu 90ih (Nazor, Marijan,...) prevedene na engleski.

Dakle- velik promašaj, najveći: BBH

Oko takvih stvari i trebamo biti subjektivni.

No da gledam objektivno, nisam siguran da bi bilo drugačije.

BiH je dobar dio hrvatskog srednjovjekovnog prostora.
Većina granica je bila tamo.
Avnojevska povijest tu je poprilično kontraproduktivna.

Čini mi se da su dobro obrađeni Neretvani, ali Zahumlje na Pelješcu i Travunja na Konavlima, baš i ne.
Boka je isto li-la.
U Slavoniji se previše naglašava mađarski utjecaj, a i nisam siguran da li ima nešto radova o Istri.
Gdje je nestao hrvatski Srijem u vremenu Ljudevita?

U Panoniji oko Zagreba se često naglašava neki drugi "bezimenoslavenski" etnik, a to se nije radilo čak ni u SFRJ.

Za 20. stoljeće se u pravilu slažem.

Hroboatos je napisao/la:
2. jezik i književnost- razradili skoro sve, najbolji, i preveli na strane jezike. Najbolji. Prosperov integrirao konačno i Boku u hrv. književnost.

Isto kao i za jedan.
U medijima ima previše serbokroatista.

Potenciraju se kajkavski, čakavski i štokavski jezik?
Ne postoji sustav u kojem su jasno objašnjeni hrvatski dijalekti.
I povijesno i sada.
Ima dosta kvalitetnih radova, pojedinih govora, ali nema sveukupno.

Za standard se slažem, iako...
Bilo je i prijedloga njegovog "popravljanja" (izbacivanje dž, jednolik zapis ije i je, u hrvatskom se inače ne bilježi dužina ni samoglasnika ni dvoglasa...).
To isto ide dosta sporo.

Standard nam baš i nema neki prestiž.
Hroboatos je napisao/la:
3. kultura općenito- najbolji, Hrvatska i Europa HAZU itd. I prezentacija.

Tu opet imamo problem što financiramo svakakve gluposti, poput onog "dokumentarca" o Dvoru koji pljuje HV.
Hroboatos je napisao/la:
4. politika- koa dio povijesti ne znam baš, to i nije predmet.

Ok, politika je priča za sebe.
Hroboatos je napisao/la:
5. etnogeneza- najbolji. I Budak je dobar, a posebno pokojni Nenad Vekarić.
Ne znam što još ostaje iz nacionalnih predmeta.

Za etnogenezu, rekao bih da smo malo preveliki minimalisti tu.
Što se radi s Bjelohrvatima, ili Hrvatima u susjednim zemljama poput Slovenije i Crne Gore (recimo stare Karantanije i Duklje)?
Hroboatos je napisao/la:
Zaključak- velika rupa BH u nastavnim programima, manja rupa ostatci mitova o NDH, a najviše Jasenovac. Bez idealiziranja NDH koju prezirem.

Slažem se za najveće rupe, ali ima ih, nažalost, još.


Ti pričaš paralelnu priču i ne slušaš. Ne vidiš što sam rekao ili ne naš ili misliš da je važno nešto što je marginalno.

1. Bh je velika rupa. No tvoje opaske nemaju smisla. Kakvi Neretvani i Mađari, to je marginalija. kažem d aje BH izostavljena iz nastavnih programa i da nije napisano stručnih knjiga ni modernim AV djela o hrvatstvu u BH i BH kao dijelu hrvatske povijesti. Mikroanalize oko nekih plemena pred 1000 godina nemaju značaj.

2. hrvatski je najbolje opisan i propisan. 6 svezaka kao Povijest hrvatskoga jezika imaju samo veliki jezici kao njemački i engleski. https://www.zabranjeni.hr/kultura/knjizev ... ka-9525647
Serbokroatista nema, to nije čak ni dubiozni Kapović, a glede čakavskog i sl. u igrama institucija, to su političke podvale koje nemaju veze s nama, nego svinjarije pojeddinaca. https://www.hkv.hr/razgovori/41250-razg ... ional.html

Standard nam nema prestiž jer je narod tup, a ne zbog grijeha struke ili nečeg sličnog. Tupost naroda i hrvatski jal su krivi za sve.

3. dokumentarci kao o Dvoru su beznačajne svinjarije. Napisano ostaje, i visoka kultura jeona koja određuje. Trikovi i jednokratni štosevi su srpska stvar, a oni kod nas koji su radili takvestvari nisu ništa promijenili ni u svijetu, ni u nas. Ništa se nijepromijenilo u predočbi bilo kog.

4...

5. etnogeneza Hrvata kao naroda jenajbolje znanstveno obrađena. Glede tih kolonija vani, to je rađeno i više nego što treba, jer to za naš identitet nema važnosti. Bijeli Hrvati su za hrvatski identitet apsolutna marginalija, to je hrana za bajke.
Ono što se broji je prava etnogeneza, a to je Vekarić: https://www.zavoddbk.org/suradnici/nenad-vekaric/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 28 ožu 2023, 00:55 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5909
Ceha je napisao/la:
Ps. kad smo kod jezika gdje je i građa o gradišćansko ili moliško hrvatskom?


Postoje i rječnici i tekstovi o tom. No ponavljam- to je za hrvatski identitet posve marginalno, od toga nema ništa za hrvatski jezik Hrvata. Gradišćanci su izgubljeni za Hrvatstvo, i totalni je promašaj što se za njihov jezik nijeuzeo standardni hrvatski jezik. Oni će nestati jer u Hrvatsku ne idu, i ostaju neka plemenska egzotika.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 28 ožu 2023, 19:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4368
LOL znanstveno obradjena!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 28 ožu 2023, 21:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Hroboatos je napisao/la:
Ti pričaš paralelnu priču i ne slušaš. Ne vidiš što sam rekao ili ne naš ili misliš da je važno nešto što je marginalno.

Pa dobro, da li čuješ kaj ti kažem?
Hroboatos je napisao/la:
1. Bh je velika rupa. No tvoje opaske nemaju smisla. Kakvi Neretvani i Mađari, to je marginalija. kažem d aje BH izostavljena iz nastavnih programa i da nije napisano stručnih knjiga ni modernim AV djela o hrvatstvu u BH i BH kao dijelu hrvatske povijesti. Mikroanalize oko nekih plemena pred 1000 godina nemaju značaj.

Ok, nećemo se složiti tu.

Odgajaš nove generacije.
Ako ih učiš da je normalno savijati kičmu...
Mislim, učilo se i za SFRJ svakakve gluposti, od marskizma, pa nadalje, ali se znala istina.


A ovo je naša država.
Hroboatos je napisao/la:
2. hrvatski je najbolje opisan i propisan. 6 svezaka kao Povijest hrvatskoga jezika imaju samo veliki jezici kao njemački i engleski. https://www.zabranjeni.hr/kultura/knjizev ... ka-9525647
Serbokroatista nema, to nije čak ni dubiozni Kapović, a glede čakavskog i sl. u igrama institucija, to su političke podvale koje nemaju veze s nama, nego svinjarije pojeddinaca. https://www.hkv.hr/razgovori/41250-razg ... ional.html

Hrvati manje-više nestaju iz Boke i Vojvodine.
U Vojvodini Srbi izmišljaju i financiraju (z)bunjevačku naciju.
Čak su im i jezik izmislili.

Možda imaš pravo, možda mi se čini, jer previše visim na fhr-u.
Ali koliko vidim po medijima....

Tih političkih podvala ima previše.
I za čakavski i kajkavski i slične gluposti.

Vidim što se dogodilo na nekoć hrvatskoj wiki i izjave njenog tvorca da nije trebalo biti hrvatskog gore.

Koliko znam, što sam pričao s ljudima (opet osobno iskustvo, ne mora biti), u Austriji se uči (ili se barem učilo) neki čudan hibrid što s hrvatskm veze nema.

Dobar je članak, takve spletke me živciraju.
Baš živa močvara, a čini mi se da naši ne rade neke stvari koje bi trebali.
Hroboatos je napisao/la:
Standard nam nema prestiž jer je narod tup, a ne zbog grijeha struke ili nečeg sličnog. Tupost naroda i hrvatski jal su krivi za sve.

Li-la.
Dijelom imaš pravo, ali to bi trebalo obrazovati i potisnuti, a ne se vaditi na to.
Hroboatos je napisao/la:
3. dokumentarci kao o Dvoru su beznačajne svinjarije. Napisano ostaje, i visoka kultura jeona koja određuje. Trikovi i jednokratni štosevi su srpska stvar, a oni kod nas koji su radili takvestvari nisu ništa promijenili ni u svijetu, ni u nas. Ništa se nijepromijenilo u predočbi bilo kog.

Nisu napravili razliku, ali niti kažnjeni.
Hroboatos je napisao/la:
4...

5. etnogeneza Hrvata kao naroda jenajbolje znanstveno obrađena. Glede tih kolonija vani, to je rađeno i više nego što treba, jer to za naš identitet nema važnosti. Bijeli Hrvati su za hrvatski identitet apsolutna marginalija, to je hrana za bajke.
Ono što se broji je prava etnogeneza, a to je Vekarić: https://www.zavoddbk.org/suradnici/nenad-vekaric/

Po meni nedostaje čvrsta politika u rubovima.

Sviđa mi se priča o bjelohrvatstvu i Galiciji+/Bjelohrvatskoj+ kao koljevci Slavena.
Ima tu dosta potencijala slažem se.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najvrjedniji moderni povjesničarski radovi o starijoj povijesti Bosne i Huma
PostPostano: 28 ožu 2023, 21:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Hroboatos je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Ps. kad smo kod jezika gdje je i građa o gradišćansko ili moliško hrvatskom?


Postoje i rječnici i tekstovi o tom. No ponavljam- to je za hrvatski identitet posve marginalno, od toga nema ništa za hrvatski jezik Hrvata. Gradišćanci su izgubljeni za Hrvatstvo, i totalni je promašaj što se za njihov jezik nijeuzeo standardni hrvatski jezik. Oni će nestati jer u Hrvatsku ne idu, i ostaju neka plemenska egzotika.


Oni će nestati, al su trenutno živi fosili.

Njihov jezik je srodan onom hibridu Zrinskih i Frankopana iz Ozlja, samo je manje kajkaviziran.

Mariginalni jesu, no načelno, ne bi trebali biti.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 98 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 97 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO