HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 18:32.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 751 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 27, 28, 29, 30, 31  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 19 sij 2022, 00:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Heero je napisao/la:
znaci najstariji dokument na bosancici je sa brača i govori o posjedu benediktinskog samostana.
vecinom su textovi crkvenjaka katolika.

Nisam znao da je ima i u CG u boki kotorskoj <3

Hrvatski prostor :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 22 sij 2022, 01:39 
Offline

Pridružen/a: 01 lip 2021, 00:55
Postovi: 103
Mirveld,Arnel,Evel,Emrah,Adel,Ilhan,Njihaz,Šenol,Rufad,Irman,Ajen,Džermin,Imram,Nizam,Eldad,Dženid,Širaz,Mefajil,Irhad,Zenon,Tenajid,Minet. Ovo su im moderna imena.Ja sam odrasto sa njima, al sva ova imena prvi put čujem.

_________________
Slava Ukrajini


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 22 sij 2022, 13:33 
Offline

Pridružen/a: 12 sij 2022, 15:24
Postovi: 81
Ray je napisao/la:
Mirveld,Arnel,Evel,Emrah,Adel,Ilhan,Njihaz,Šenol,Rufad,Irman,Ajen,Džermin,Imram,Nizam,Eldad,Dženid,Širaz,Mefajil,Irhad,Zenon,Tenajid,Minet. Ovo su im moderna imena.Ja sam odrasto sa njima, al sva ova imena prvi put čujem.


Najzastupljenija moderna su: Amar, Kerim, Haris, Faris, Ali, Damir takodjer, Harun, Mirza, Aldin

Od pomenutih se moze reci da su prisutna: Irhad, Emrah, Imran, Adel, Arnel. Ostala imena s liste prvi put cujem, a iz Sarajeva sam.

Zenska imena su u mnogome arapska sa nekim prisutnim "slavenizacijma" , npr. hrv. Marija - arab. Merjem - bos. Merima (odnosno bilo je Merjema u starini pa je vremenom "je" preslo u "i", iako idalje postoji Merjema ili Merjem)

Od onih najpopularnijih izvornih arapskih zenskih imena medju Bosnjakinjama je Amina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 22 sij 2022, 20:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Irhad znaci klozet

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 22 sij 2022, 23:55 
Offline

Pridružen/a: 12 sij 2022, 15:24
Postovi: 81
korrisnik je napisao/la:
Irhad znaci klozet


Tako sam i ja cuo.

Medjutim mislim da je ovo intepretacija Indijsko-muslimanskog "Irshad" sto kod njih znaci vodjenje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 23 sij 2022, 01:23 
Offline

Pridružen/a: 01 lip 2021, 00:55
Postovi: 103
Bosnjanin Izvorni je napisao/la:
korrisnik je napisao/la:
Irhad znaci klozet


Tako sam i ja cuo.

Medjutim mislim da je ovo intepretacija Indijsko-muslimanskog "Irshad" sto kod njih znaci vodjenje.

Iskreno da ti kažem, ovo sam sa neta skino . neko pokušava biti moderan i poseban pa daje djetetu čudno ime.Izgleda smučkaju slogove pa random choose.

_________________
Slava Ukrajini


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 26 sij 2022, 19:06 
Offline

Pridružen/a: 06 srp 2021, 08:45
Postovi: 3821
Ja bukvalno imam rodbinu koja se preziva Jelacic a nisu Hrvati.

Dakle ko ban.

_________________
fakofbolan nema krsta bez tri prsta


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 28 sij 2022, 02:17 
Offline

Pridružen/a: 01 lip 2021, 00:55
Postovi: 103
turbotakija je napisao/la:
Ja bukvalno imam rodbinu koja se preziva Jelacic a nisu Hrvati.

Dakle ko ban.

Banovi su iz Bužima.I ja sam negdje registriro da ima Jelačića muslimana. Zavisi od kuda su ti tvoji, da li znaju porijeklo? Genetika to riješi najbolje.

_________________
Slava Ukrajini


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 28 sij 2022, 08:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 lis 2021, 14:01
Postovi: 5639
Ray je napisao/la:
Mirveld,Arnel,Evel,Emrah,Adel,Ilhan,Njihaz,Šenol,Rufad,Irman,Ajen,Džermin,Imram,Nizam,Eldad,Dženid,Širaz,Mefajil,Irhad,Zenon,Tenajid,Minet. Ovo su im moderna imena.Ja sam odrasto sa njima, al sva ova imena prvi put čujem.


Izvini, gdje daju ova imena?
Za bold sam čuo, iako su rijetka. Možda Arnel da je najčešće od ovih bold.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 29 sij 2022, 01:29 
Offline

Pridružen/a: 01 lip 2021, 00:55
Postovi: 103
Shaban995 je napisao/la:
Ray je napisao/la:
Mirveld,Arnel,Evel,Emrah,Adel,Ilhan,Njihaz,Šenol,Rufad,Irman,Ajen,Džermin,Imram,Nizam,Eldad,Dženid,Širaz,Mefajil,Irhad,Zenon,Tenajid,Minet. Ovo su im moderna imena.Ja sam odrasto sa njima, al sva ova imena prvi put čujem.


Izvini, gdje daju ova imena?
Za bold sam čuo, iako su rijetka. Možda Arnel da je najčešće od ovih bold.

Pravo da ti kažem gledam na Premier kladionici dnevne dobitke.Sva imena sam tamo pročito.

_________________
Slava Ukrajini


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 29 sij 2022, 15:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 ruj 2021, 19:55
Postovi: 995
Lokacija: Herceg-Hrvatska
znaju li da će ih alah kazniti

_________________
2013. Katolika prema Crkvi: 432 177
Katolika prema popisu: 536 333 (razlika 24.1%)

2021. Katolika prema Crkvi 344 639

344 639 + 24,1% + 1,57% koji nisu Katolici = 434 411 HRVATA


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana Bosne i Hercegove
PostPostano: 11 lip 2022, 19:52 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4354
Amiđa je napisao/la:
Heero je napisao/la:
Bošnjaci=Slavosasi+islam+Ottomanlijska1001-na noĆ



I Nordijci, jer imamo više I1 i od Srba i od Hrvata. :D
Pravi Europljani. :thumbup

pa to ti je saska!
nema razlicitih gena u sasa i n ordijaca,sasi jesu nordijci!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana Bosne i Hercegove
PostPostano: 11 lip 2022, 20:08 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4354
robelec je napisao/la:
Nedavno mi je jedna poznanica kojoj je radno mjesto vezano za jednu estetsku polikliniku ispričala da se muslimani odnosno Bošnjaci najviše podvrgavaju operacijama korekcije nosa u regiji, nakon njih slijede Srbi. Masa ZG estetskih kirurga dolazi u BiH pomoći estetskim kolegama u Sarajevu jer posla ima kao u priči kada su estetske operacije nosa u pitanju. Inače, prema informacija koje mi je dala ta poznanica, prve dvije države u svijetu po estetskim korekcijama nosa su Iran i Turska, a zanimljivo Bošnjaci u regiji daleko najviše muku muče s krivim i kvrgavim nosevima.


Citam ovo i sve mi nesta slike nailaze.Vidim suljagicevu i cede jovanovica facu :)
Isto dva brata!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 11 lip 2022, 21:00 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4354
Ceha je napisao/la:
Belski je napisao/la:

Narječja nastaju u razdoblju 13-15. stoljeća.
Hrvat i Slovinac su sinonimi.

Banovina Slavonija nastaje tek sredinom 13. stoljeća, kraljevina sredinom 16.
Zagrebačka biskupija koja cca obuhvaća kajkavsko područje (ide do Požege i Jajca) je s kraja 11. stoljeća, ali to je protonarječna faza.




Prije 13. stoljeca tu je banovina hrvatska?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 11 lip 2022, 22:55 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4354
dudu je napisao/la:
preko 200 milijuna istočnih Slavena imaju 3 naroda, preko 50 milijuna zapadnih kršćana ima 3 naroda, niti 30 milijuna južnih Slavena ima 7 naroda.

Slovencima po imenu vidiš da su fejk, samo Hrvati koji su ostali crkveno izvan Hrvatske i podpali tisuću godina pod njemačko carstvo.

o Bošnjacima tek ne bi, islamizirano stanovništvo na dominantno hrvatskom prostoru, Crnogorci i Makedonci LOL, to nešto kao Monaco i Lichtenstein.

ova hrvatska crkva u Rimu i njena povijest jasno daju do znanja što je hrvatski etnički prostor, najmanje od 15. stoljeća.

slika

ovo su zemlje koji zavod pokriva od 1453. godine.

slika

Citat:
A kad je nastao problem što je to ilirski, što se pod tim pojmom razumijeva u okviru svetojeronimskih ustanova, jer je bilo onih koji su mimo dotadašnje prakse polagali pravo na gostinjac, crkvu, kaptol i groblje svetog Jeronima, „pošto su marljivo odvagnuli riječi i misao vrhovnoga svećenika, došli su do zaključka da se pod ilirskom pokrajinom u istinitom i pravom smislu razumije Dalmacija, koje su dijelovi Hrvatska, Bosna i Slavonija, a sasvim su isključene Koruška, Štajerska i Kranjska“. Riječ je o presudi Svete Rote iz 1655. godine. O važnosti i dalekosežnosti ove presude prosuditi će kasnije Radoslav Katičić: „Oslonjena na Ustanove sv. Jeronima u Rimu tu se kao natio Illyrica dvjestodvadeset godina prije preporoda pojmovno i pravno konstituira hrvatska nacija“. Predvodnik struje koja je pobijedila u sporu bio je splićanin Jeronim Paštrić († 1700.). Pod vodstvom Ivana Lučića Trogiranina († 1679.), oca hrvatske historiografije koji je kasnije pokopan u crkvi sv. Jeronima u Rimu i Stjepana Gradića Dubrovčanina († 1683.) prefekta Vatikanske biblioteke, izradili su zemljopisnu kartu hrvatskih (ilirskih) zemalja koje imaju pravo na ustanove sv. Jeronima u Rimu. Taj dragocjeni dokument hrvatskih zemalja čuva se i danas u Zavodu sv. Jeronima.

bog te!! pa vatikan je odhrvatio slovence!! hahahahahha!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 11 lip 2022, 23:46 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4354
Bosnjanin Izvorni je napisao/la:
Heero je napisao/la:
Bosnjaniiiin si ziv??

(Tarihi Aali, sv. IV., knj. I., str. 12; prijevod Dr. Safetbega Basagica u Gl. Zem. Muzeja 1912., 6-7.).

"Sto se tice plemena Hrvata, koji se pripisuje rijeci Bosni, njihov se znacaj odrazuje u veseloj naravi; oni su po Bosni poznati i po tekucoj rijeci prozvati. Dusa im je cista, a lice svijetlo; vecinom su stasiti i prostodusni; njihovi likovi kao znacajevi naginju pravednosti. Golobradi mladici i lijepi momci poznati su (na daleko) po pokrajinama radi naocitosti i ponositosti, a daroviti spisatelji kao umni i misaoni ljudi. Uzrok je ovo, sto je Bog - koji se uzvisuje i uzdize - u osmanlijskoj drzavi podigao vrijednost tomu hvaljenom narodu dostojanstvom i cast njihove srece uzvisio kao visoki uzrast i poletnu dusu, jer se medju njima nasilnika malo nalazi. Vecina onih, koji su dosli do visokih polozaja (u drzavi) odlikuje se velikodusjem to jest cascu i ponosom; malo ih je, koji su tjesnogrudni, zavidni i pohlepni. Neustrasivi su u boju i na mejdanu, a u drustvu, gdje se uziva i pije, prostodusni. Obicno su prijazni, dobrocudni i ljubazni. Osobito se odlikuje ovo odlicno pleme vanrednom ljepotom i iznimnim uzrastom... Bez sumnje Bosnjaci, koji se pribrajaju hrvatskom narodu, odlikuju se kao prosti vojnici dobrotom i poboznosti, kao age i zapovjednici obrazovanoscu i vrlinom; ako dodu do casti velikih vezira u upravi su dobrocudni, ponosni i pravedni, da ih velikasi hvale i odlicni umnici slave"

(Tarihi Aali, sv. IV., knj. I., str. 12; prijevod Dr. Safetbega Basagica u Gl. Zem. Muzeja 1912., 6-7.).
1) Autor: Gelibolulu Mustafa Âlî bin Ahmed bin Abdülmevlâ Çelebi (born 1541 Gallipoli; died 1600 in Jeddah), djelo "Künhü'l-Ahbâr" (pravi naziv, pisano oko 1592-1598.)

slika
Valjda zna arabicu i anatolski jezik?


Sigurno da zna. Samo ne znam koliko je uopste terminologija validna u ovom slucaju. Kako u tom vremenu moze postojati idalje "pleme" Hrvati, ostaje misterija. Previse djeluje poeticno da bi se shvatalo ozbiljno. Pogotovo sto "Tarih" pisan od Osmanlija koji bas mnogo nemaju kontakta sa lokalnim stanovnistvom (ne razumiju ga) ne moze bas dobro razumijeti srednjnjovjekovnu situaciju Bosne. Ali da, postoji takav tekst.

Naprimjer, citajuci Antuna Knezevica, stice se drugi dojam. gdje on kaze da Hrvati nisu spominjani u njegovom vremenu, osim u Livnu, gdje kaze da pjevaju "Haravaćani". No to je prethodno i bio dio hrvatskog etnickog prostora.

:sega =)) =)) =))
Koji bog!! Sine ti si tolki krkan da ti svaki cajkaški klub treba dat VIP kartu i karleušu da ti ga duva svaki put kad dođeš!!
E jesi ga gruno ahahhahaha!

Dakle pricamo o rijeci bosni,jedinoj rijeci na planeti koja ima vlastiti narod a koja je od hrvatske(druge drzave/narodnosti) udaljena 3 dana hoda u kojm god smjeru kreneš osim na istok!! =)) =)) :klanjam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 12 lip 2022, 09:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Eminencija je napisao/la:
Ceha je napisao/la:

Prije 13. stoljeca tu je banovina hrvatska?


Nema takvo ime.
Imaš hrvatsko kraljevstvo, a na istoku imaš rubne banovine (od 12. stoljeća), Usoru, Soli i (vrh)Bosnu.
Hum je u to vrijeme puno više nezavisniji od ostalih.

U Zagrebu je prestolonasljednik, ima titulu hercega (Cijele Slavonije/Hrvatske), njegov zamjenik je ban.
Vlast mu je slabija na jugu, ispod Gvozda/Kapele, tamo nije bilo toliko kraljevske zemlje, razdijelili ju svu Trpimirovići.
Na sjeveru je bilo više, nije bilo toliko razvijeno.
Tek sredinom 13. stoljeća (mislim da je nakon provale Tatara), vlast se drugačije organizira.
Sjeverno od Gvozda nastaje banovina Slavonija, a južno Primorska banovina.
Oba bana su podređena hercegu, a ako njega nema, primorski ban je podređen slavonskom.
Ban koji je u Zagrebu je zamjenik hercega, koji je obično prijestolonasljednik.

Tek krajem 13. stoljeća, Pavao Šubić uspjeva preimenovati Primorsku banovinu u Hrvatsku banovinu.
Jer je pucao na uspostavljanje vlasti nad cijelom Hrvatskom. A u ovom dijelu mu je priznata nasljedna vlast.
Uspostavio je vlast nad Bosnom do Drine i Humom do Dubrovnika, ali su sjeverno od njega bili Babonići, koji su imali posjede između Kapele i Save, odnosno Kupe i rijeke Bosne (proširili su ih sve do Drine).
Ujedno su bili i slavonski banovi, vlasti im se prostirala do Drave.
slika

Nakon bitke kod Blizne, 1322. gdje Ivan Babonić, skupa s južnim pobunjenicima i pobočnim granama Šubića svrgnug Mladena Šubića (cijela priča je završila tako da je došao kralj i odveo Mladena u Budim, gdje je živio do kraja svog života), postaje ban cijele Hrvatske, no nakon godinu dana odustaje od te titule.
slika

Stjepan II Kotromanić, iako šubićki vazal se isto borio protiv Mladena, a zauzvrat je dobio smjenu seniora, izravan senior m je postao hrvatsko-ugarski kralj, Ludovik Veliki.
slika
Taj isti kralj je uzeo njegovu kćerku za ženu :D
Ljiljane su dobili od Anžuvinaca, koje je Pavao Šubić doveo na vlast.
Od tuda i jačanje banovine u Bosni, kada ga je naslijedio nećak Tvrtko, banovina je bila dobro umrežena, čovjek je imao sestričnu za kraljicu :D
Zato je vjerojatno i postao kralj, potaknuo ga muž od sestrične, da preuzme krunu Srbije (baka mu je bila Nemanjić)...
Kasnije se posvađao i s njom, pa se proglasio i kraljem Hrvatske i Dalmacije (mama mu je bila Šubić), ali ga je zato vjerojatno dao ubiti Žigmund Luksemburški, muž od kćerke Tvrtkove sestrične.
Na jugu su u to vrijeme prvo ojačali Hrvatinići (pobočna grana Šubića, s jezgrom u Donjim Krajevima, oko Jajca), koji su uspostavili vlast od Zadra do Srebrenice, Neretve, Vareša, Banjaluke i Bihaća, a imali su i Požegu kao enklavu), a kasnije Nelipići.
Žena od Hrvoja je bila Jelena Nelipić, sestra od hrvatskog bana.
Ona se preudala nakon njegove smrti za Ostoju Kotromanića, a u miraz je uzela župe Dnoluku i Plivu, tako je Jajce postalo kraljevski grad...
slika
slika

Žigmund je i povratio vlast nad Usorom (i Soli) te (vrh)Bosnom do Bobovca, zauzeo je i kraljevski grad.
Doslovce su Kotrpmanići pobjegli Hrvatinićima.
Što i ima smisla Tvrtko II je bio realni vazal Hrvoja Vukčića Hrvatinića, zemlje Kotromanića su bile pod zaštitom Hrvatinića, tako je HVH i dobio Srebrenicu u izravnu vlast.
slika

Pad Bosne;
slika

Također, imaš i dio prije ovoga, prije provale Mongola, kada je herceg Koloman, Galicijski/Bjelohrvatski kralj, htio ovdje uspostaviti neovisniju državu.
Imao je namjeru objediniti Zagrebačku i splitsku biskupiju, možda i proširiti na istok i zapad.
On je zauzeo Vrhbosnu, protjerao lokalnog bana (Mateja Ninoslava), išao graditi novu katedralu (biskupiju u Vrhbosni je osnovao PKIV).
Ali su onda došli Mongoli i on je poginuo u sukobu s njima.
Čovjek je u Čazmi išao raditi novi hrvatski glavni grad, podignuo novi kaptol (2. u zagrebačkoj biskupiji, danas je u Varaždinu, preseljen radi Turaka), a ovaj vrhbosanski kaptol je preseljen nakon provale Mongola u Đakovo, na sigurniji teren.
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 12 lip 2022, 09:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Eminencija je napisao/la:
bog te!! pa vatikan je odhrvatio slovence!! hahahahahha!!

Da.
Oni su bili njemački kmetovi.
Odnos Slovenaca i nas je sličan odnosu Čeha i Slovaka (s time da je Velikomoravska više slovačka nego češka država).
Nakon što je Ljudevit izgubio pobunu, hrvatskog plemstva gore nema.
slika

slika

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 12 lip 2022, 09:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Eminencija je napisao/la:
Dakle pricamo o rijeci bosni,jedinoj rijeci na planeti koja ima vlastiti narod a koja je od hrvatske(druge drzave/narodnosti) udaljena 3 dana hoda u kojm god smjeru kreneš osim na istok!! =)) =)) :klanjam


Bosna i Raška su obje nazvane po rijekama, nastale su kao podijela Zagorja (ili Zagore :D) na dvije polovice.
S time da bi se ovo na istoku trebalo nazivati Drinom, stari Ras i ta riječica na kojoj je, je većinu vremena bio izvan te kneževine.
Po rijeci je nazvana i Zeta, nasljednik Duklje.

Ništa od toga nije imalo narod.

Slovenske pokrajine, Kranjska, Štajerska, Koruška, Gorica/Gradiška/Primorska....
Su imenovane po gradovima, ili su im imena mijenjana.

Makedonija je imenovana po rimskoj pokrajini.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 12 lip 2022, 09:41 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4354
Bosnjanin Izvorni je napisao/la:
Ceha je napisao/la:


Sta, ti hoces rec da su moderni Turci izvorno od Turkmena? To veze s vezom nema. To sto su se ostala turkmenska plemena kasnije objedinila i uzela ime "Turkmeni" ne znaci da su oguski moderni Turci nastali od tih Turkmena. Tesko je desnicarima objasnit sta znaci etnogeneza, i da je te oguze bolio *** sto su ih drugi zvali Turkmenima, te da su oni novim osvajanjima uspostavili vremenom novi narod, koji nije nastao od modernih Turkmena , koji su nacionalno ime preuzeli iz historijskih izvora i objedinjavanjem odredjenih plemena.

pa vidis da tako kaze nauka.
Znaci oguz turk=turkmen


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 29 ožu 2023, 20:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4783
Iz popisa sudionika osmanske vojske u bitci kod Mohača

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 29 ožu 2023, 20:49 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4354
Ceha je napisao/la:
Eminencija je napisao/la:
Prije 13. stoljeca tu je banovina hrvatska?


Nema takvo ime.
Imaš hrvatsko kraljevstvo, a na istoku imaš rubne banovine (od 12. stoljeća), Usoru, Soli i (vrh)Bosnu.
Hum je u to vrijeme puno više nezavisniji od ostalih.

U Zagrebu je prestolonasljednik, ima titulu hercega (Cijele Slavonije/Hrvatske), njegov zamjenik je ban.
Vlast mu je slabija na jugu, ispod Gvozda/Kapele, tamo nije bilo toliko kraljevske zemlje, razdijelili ju svu Trpimirovići.
Na sjeveru je bilo više, nije bilo toliko razvijeno.
Tek sredinom 13. stoljeća (mislim da je nakon provale Tatara), vlast se drugačije organizira.
Sjeverno od Gvozda nastaje banovina Slavonija, a južno Primorska banovina.
Oba bana su podređena hercegu, a ako njega nema, primorski ban je podređen slavonskom.
Ban koji je u Zagrebu je zamjenik hercega, koji je obično prijestolonasljednik.

Tek krajem 13. stoljeća, Pavao Šubić uspjeva preimenovati Primorsku banovinu u Hrvatsku banovinu.
Jer je pucao na uspostavljanje vlasti nad cijelom Hrvatskom. A u ovom dijelu mu je priznata nasljedna vlast.
Uspostavio je vlast nad Bosnom do Drine i Humom do Dubrovnika, ali su sjeverno od njega bili Babonići, koji su imali posjede između Kapele i Save, odnosno Kupe i rijeke Bosne (proširili su ih sve do Drine).
Ujedno su bili i slavonski banovi, vlasti im se prostirala do Drave.
slika

Nakon bitke kod Blizne, 1322. gdje Ivan Babonić, skupa s južnim pobunjenicima i pobočnim granama Šubića svrgnug Mladena Šubića (cijela priča je završila tako da je došao kralj i odveo Mladena u Budim, gdje je živio do kraja svog života), postaje ban cijele Hrvatske, no nakon godinu dana odustaje od te titule.
slika

Stjepan II Kotromanić, iako šubićki vazal se isto borio protiv Mladena, a zauzvrat je dobio smjenu seniora, izravan senior m je postao hrvatsko-ugarski kralj, Ludovik Veliki.
slika
Taj isti kralj je uzeo njegovu kćerku za ženu :D
Ljiljane su dobili od Anžuvinaca, koje je Pavao Šubić doveo na vlast.
Od tuda i jačanje banovine u Bosni, kada ga je naslijedio nećak Tvrtko, banovina je bila dobro umrežena, čovjek je imao sestričnu za kraljicu :D
Zato je vjerojatno i postao kralj, potaknuo ga muž od sestrične, da preuzme krunu Srbije (baka mu je bila Nemanjić)...
Kasnije se posvađao i s njom, pa se proglasio i kraljem Hrvatske i Dalmacije (mama mu je bila Šubić), ali ga je zato vjerojatno dao ubiti Žigmund Luksemburški, muž od kćerke Tvrtkove sestrične.
Na jugu su u to vrijeme prvo ojačali Hrvatinići (pobočna grana Šubića, s jezgrom u Donjim Krajevima, oko Jajca), koji su uspostavili vlast od Zadra do Srebrenice, Neretve, Vareša, Banjaluke i Bihaća, a imali su i Požegu kao enklavu), a kasnije Nelipići.
Žena od Hrvoja je bila Jelena Nelipić, sestra od hrvatskog bana.
Ona se preudala nakon njegove smrti za Ostoju Kotromanića, a u miraz je uzela župe Dnoluku i Plivu, tako je Jajce postalo kraljevski grad...
slika
slika

Žigmund je i povratio vlast nad Usorom (i Soli) te (vrh)Bosnom do Bobovca, zauzeo je i kraljevski grad.
Doslovce su Kotrpmanići pobjegli Hrvatinićima.
Što i ima smisla Tvrtko II je bio realni vazal Hrvoja Vukčića Hrvatinića, zemlje Kotromanića su bile pod zaštitom Hrvatinića, tako je HVH i dobio Srebrenicu u izravnu vlast.
slika

Pad Bosne;
slika

Također, imaš i dio prije ovoga, prije provale Mongola, kada je herceg Koloman, Galicijski/Bjelohrvatski kralj, htio ovdje uspostaviti neovisniju državu.
Imao je namjeru objediniti Zagrebačku i splitsku biskupiju, možda i proširiti na istok i zapad.
On je zauzeo Vrhbosnu, protjerao lokalnog bana (Mateja Ninoslava), išao graditi novu katedralu (biskupiju u Vrhbosni je osnovao PKIV).
Ali su onda došli Mongoli i on je poginuo u sukobu s njima.
Čovjek je u Čazmi išao raditi novi hrvatski glavni grad, podignuo novi kaptol (2. u zagrebačkoj biskupiji, danas je u Varaždinu, preseljen radi Turaka), a ovaj vrhbosanski kaptol je preseljen nakon provale Mongola u Đakovo, na sigurniji teren.
slika

Znaci ovo sa jacanjem banovine bosne iz mladena nije nista drugo nego uzdizanje kotromanica na razinu subica tako da su i kotromanici direktno vazali kralju umjesto prvo subicima :)

eto jos jednog prosto unutarhrvatskog događanja

@horbatos,vidiš da bosna od 1100 neke uopce nema nikakav svojstven sadrzaj nego se sva vrti oko poitike u hrvatskoj i madjarskoj!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 29 ožu 2023, 20:51 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4354
Ceha je napisao/la:
Eminencija je napisao/la:
Dakle pricamo o rijeci bosni,jedinoj rijeci na planeti koja ima vlastiti narod a koja je od hrvatske(druge drzave/narodnosti) udaljena 3 dana hoda u kojm god smjeru kreneš osim na istok!! =)) =)) :klanjam


Bosna i Raška su obje nazvane po rijekama, nastale su kao podijela Zagorja (ili Zagore :D) na dvije polovice.
S time da bi se ovo na istoku trebalo nazivati Drinom, stari Ras i ta riječica na kojoj je, je većinu vremena bio izvan te kneževine.
Po rijeci je nazvana i Zeta, nasljednik Duklje.

Ništa od toga nije imalo narod.

Slovenske pokrajine, Kranjska, Štajerska, Koruška, Gorica/Gradiška/Primorska....
Su imenovane po gradovima, ili su im imena mijenjana.

Makedonija je imenovana po rimskoj pokrajini.

Ma govorim prema njegovim rijcima,zaci bosanci su slucajno slovenci imenovani prema rijeci a to da je to standardna hrvatska i srpska praksa pišaj to!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 29 ožu 2023, 20:55 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4354
Citat:
Vlast mu je slabija na jugu, ispod Gvozda/Kapele, tamo nije bilo toliko kraljevske zemlje, razdijelili ju svu Trpimirovići.
Na sjeveru je bilo više, nije bilo toliko razvijeno.

Jel onda slavonija više pod utjecajem krune pošto je bila močvarna pa se nije imalo šta djelit plemstvu?
Mozda je to djeljenje zemlje od trpimirovica i razlog propasti dinastije? znaci mi smo vodili politiku kao HRE?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Muslimana u BiH
PostPostano: 29 ožu 2023, 21:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 lis 2022, 11:47
Postovi: 1512
Sokolić je napisao/la:
Iz popisa sudionika osmanske vojske u bitci kod Mohača

slika


Odakle je ovo uslikano? Koja knjiga?


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 751 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 27, 28, 29, 30, 31  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 41 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO