HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 19:32.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2402 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 ... 97  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 22 tra 2013, 01:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
HrasnoSinj je napisao/la:
Pa recimo ovi iz Sarajeva


Recimo? To nasumice biramo ili želimo znati porijeklo specifičnog roda? :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 22 tra 2013, 14:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 pro 2012, 00:37
Postovi: 143
Pavo B. je napisao/la:
HrasnoSinj je napisao/la:
Pa recimo ovi iz Sarajeva


Recimo? To nasumice biramo ili želimo znati porijeklo specifičnog roda? :zubati


Svaki dan otvaram temu nebil tebe našao jer si vidim dosta zaposlen :D
Evo pitanje : Zanima me porijeklo prezimena Smajić iz Sarajeva.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 22 tra 2013, 15:29 
Offline

Pridružen/a: 22 tra 2013, 15:11
Postovi: 1
Pozdrav gospodine Pavo. Zamjetio sam da prilično dobro barataš rodoslovljem. Stoga me zanima da li znaš nešto o prezimenu Pejčinović iz Vareša.


Unaprijed zahvalan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 27 tra 2013, 06:43 
Offline

Pridružen/a: 27 tra 2013, 06:36
Postovi: 3
Pozdrav!

Prezime Jelić iz Raškovaca (župa Kulaši) kod Doboja...i prezime Golek navodno iz Cazinske krajine...

Hvala!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 05 svi 2013, 15:08 
Offline

Pridružen/a: 11 vel 2013, 16:42
Postovi: 4
Pavo B. je napisao/la:

Može li bez ovog "recimo?" Još jednom, Jurišića ima dosta u srednjoj Bosni, a kako vjerujem da Vas kao i mnoge zanimaju specifično Vaši Jurišići, mnogo jednostavnije bi bilo kad bih znao o kom selu se radi.



Čini mi se da se zove Kokošari, ako nema probajte pod Turbe. Hvala! :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 07 svi 2013, 05:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
Thorpe je napisao/la:
Pozdrav gospodine Pavo. Zamjetio sam da prilično dobro barataš rodoslovljem. Stoga me zanima da li znaš nešto o prezimenu Pejčinović iz Vareša.


Unaprijed zahvalan.


Pejčinovići moraju biti jako star rod u gradu. 1743. se u Varešu spominju domaćinstva Ive, Mije i Joze Pejčinovića. Sva tri su u mahali Matijevići. Matične knjige za župu Vareš postoje od 1648., ali ja imam samo indeks prezimena 1648-1743., a kasnije matice imam čitave. U indeksu piše da se u periodu 1648-1743. Pejčinovići spominju u matici 10 puta. To je relativno velik broj, pa vjerujem da možemo reći da su Pejčinovići pod tim prezimenom živjeli u Varešu i krajem XVII stoljeća.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 07 svi 2013, 05:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
Hrvcules je napisao/la:
Pozdrav!

Prezime Jelić iz Raškovaca (župa Kulaši) kod Doboja...i prezime Golek navodno iz Cazinske krajine...

Hvala!


Nisam siguran za Jeliće jer nemam sivačke/kulaške matice. Mislim da su mogli doći iz nekih od bližih krajeva. Na Sivši se još 1712. spominju Jelići, a u Alibegovcima ih je do rata bilo nekoliko stotina. Pred kraj XVIII stoljeća bilježe se Jelići i u Velikom Pranjavoru, što je nedaleko od Kulaša. Moguće je i da su Jelići živjeli u Kulašima u XVIII stoljeću ali nosili neko drugo prezime.

U svakom slučaju, prezimena u XVIII stoljeću nema u Kulašima/Dragalovcima.

Ovo je lista svih domaćinstava u Dragalovcima i Kulašima(tj. Popovićima) 1768.

    Dragalovci

    Baruçich Blasius
    Baruçich Petrus
    Costresevich Marcus
    Perkovich Thaddaeus
    Varbatovich Elias
    Varbatovich Martinus

    Kulaši

    Beich Marcus
    Culasevich Nicolaus
    Culasevich Thomas
    Çolich Elias
    Illarich Stephanus
    Nicolich Marianus
    Sokich Joseph



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 07 svi 2013, 13:07 
Offline

Pridružen/a: 17 tra 2013, 09:24
Postovi: 2
Poštovani gospodine Pavo,

znate li možda nešto o porijeklu prezimena Barić iz Gruda? Točnije iz Alagovca.

Hvala unaprijed


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 10 svi 2013, 13:54 
Offline

Pridružen/a: 10 svi 2013, 13:51
Postovi: 2
Pozdrav gospodine Pavo, zamolio bih Vas, ako znate i možete mi reći porijeklo Miškovića iz Viteza...

Lijep pozdrav


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 18 svi 2013, 04:19 
Offline

Pridružen/a: 27 tra 2013, 06:36
Postovi: 3
Bog!

Htio bih znati porijeklo prezimena Golek navodno iz Velike Kladuse.

Hvala!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 18 svi 2013, 07:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
tbaric je napisao/la:
Poštovani gospodine Pavo,

znate li možda nešto o porijeklu prezimena Barić iz Gruda? Točnije iz Alagovca.

Hvala unaprijed


Nemam grudske matice, ali mislim da se radi o Barićima s Brotnja koji su preselili u grudski kraj. U svakom slučaju u XVIII stoljeću nema Barića u Alagovcima, pa ako nisu doselili s Brotnja, onda se radi o novom prezimenu nekog od starijih rodova.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 18 svi 2013, 07:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
chicho je napisao/la:
Pozdrav gospodine Pavo, zamolio bih Vas, ako znate i možete mi reći porijeklo Miškovića iz Viteza...

Lijep pozdrav


Nemam matice pa ne mogu biti siguran, no s obzirom na pravac odakle je dolazilo viteško stanovništvo, pretpostavljam da su ogranak Miškovića s Livanjskog polja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 22 svi 2013, 19:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 svi 2013, 19:35
Postovi: 284
Lokacija: Njemacka
Gospodine Pavo

Znate li mozda nesto o prezimenu Samardžić sa podrucja Srednje Bosne(Jajce i okolina)

Otkud im je porijeklo i slicno?

Pozdrav


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 22 svi 2013, 21:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
kelvin je napisao/la:
Gospodine Pavo

Znate li mozda nesto o prezimenu Samardžić sa podrucja Srednje Bosne(Jajce i okolina)

Otkud im je porijeklo i slicno?

Pozdrav


Samardžići su bez sumnje stari nekoliko stotina godina u tom kraju. Krenimo od najnovijih vremena unatrag.

Ovako je izgledao broj Samardžića u selima općine Jajce 1991. godine:

Carevo Polje 8
Klimenta 21
Peratovci 113
Podmilačje 19

U samom gradu ih je, zanimljivo, bilo manje od deset. U Peratovcima je svaki treći stanovnik bio Samardžić.

1828. godine, spisak donatora za popravku crkve sv. Ive u Podmilačju nalazi Tomu Samardžića u Carevu Polju i Petra Samardžića u "Varoši." Popis katolika iz 1743. godine nalazi domaćinstvo Mate Samardžije u "Pridgrađu." Tu se u stvari radi o Carevu Polju. Popisu 1768. začudo ne nalazi Samardžiće u župi Jajce, no moguće je da su upisani pod nekim drugim prezimenom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 23 svi 2013, 20:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 svi 2013, 19:35
Postovi: 284
Lokacija: Njemacka
Pavo B. je napisao/la:
kelvin je napisao/la:
Gospodine Pavo

Znate li mozda nesto o prezimenu Samardžić sa podrucja Srednje Bosne(Jajce i okolina)

Otkud im je porijeklo i slicno?

Pozdrav


Samardžići su bez sumnje stari nekoliko stotina godina u tom kraju. Krenimo od najnovijih vremena unatrag.

Ovako je izgledao broj Samardžića u selima općine Jajce 1991. godine:

Carevo Polje 8
Klimenta 21
Peratovci 113
Podmilačje 19

U samom gradu ih je, zanimljivo, bilo manje od deset. U Peratovcima je svaki treći stanovnik bio Samardžić.

1828. godine, spisak donatora za popravku crkve sv. Ive u Podmilačju nalazi Tomu Samardžića u Carevu Polju i Petra Samardžića u "Varoši." Popis katolika iz 1743. godine nalazi domaćinstvo Mate Samardžije u "Pridgrađu." Tu se u stvari radi o Carevu Polju. Popisu 1768. začudo ne nalazi Samardžiće u župi Jajce, no moguće je da su upisani pod nekim drugim prezimenom.


Hvala na ovim informacijama

Šokirao me ovaj podatak da je 113 osoba bilo sa prezimenom Samardžić na Peratovcima,sad sam baš pogledao,to selo je 91. imalo 372 stanovnika od kojih je 317 Hrvata,svaki treći Hrvat je bio Samardžić

Volio bi kad bi saznao još ranije porijeklo tog prezimena da li je iz Dalmacije ili Crne Gore možda


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 lip 2013, 10:45 
Offline

Pridružen/a: 01 lip 2013, 10:37
Postovi: 2
Poštovani gospodine Pavo,
zanimalo bi me ako znate što o Majićima iz Drinovaca u općini Grude.
Hvala!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 lip 2013, 20:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
Anđelka je napisao/la:
Poštovani gospodine Pavo,
zanimalo bi me ako znate što o Majićima iz Drinovaca u općini Grude.
Hvala!


Majići žive u Drinovcima bar 300 godina. Najstariji izravan dokaz je popis katoličkih domaćinstava iz 1743. godine. On u Drinovcima nalazi domaćinstva Ilije i Ive Majića. Prvo ima samo 4 člana(Ilija je čini se udovac s troje djece) a drugo čak 12 članova. U isto vrijeme ima dosta Majića oko današnjeg Širokog Brijega, koji su vjerojatno dio istog roda kao i ovi iz Drinovaca.

1705. godine se među doseljenicima u Potravlje kod Sinja bilježi i Petar Majić. Kako je on došao u skupini ljudi koji nose izrazito zapadnohercegovačka prezimena(Bubalo, Buovac, Hrga, Bandić, Pripuzić), gotovo sigurno se radi o istim Majićima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 lip 2013, 20:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
Da još dodam. Majići se iz Drinovaca i Mostarskog Blata vrlo brzo sele i u druge dijelove BiH. Dosta Majića živi na Duvnu, gdje dolaze oko 1750. 1754. godine, u Bukovici se krsti Petar sin Joze Dilberovića i Anice Majić. 1756. već imamo i krštenje Matija sina Šimuna Majića.

U okolicu Dervente Majići dolaze još prije 1743., a iz upisa u maticama vidimo da su iz Hercegovine. Tako imamo 1766 Antu Majića iz Kočerina koji sad živi u Ljupljanici kod Dervente.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 03 lip 2013, 07:08 
Offline

Pridružen/a: 01 lip 2013, 10:37
Postovi: 2
Poštovani gospodine Pavo,
od srca zahvaljujem na ovako iscrpnim i dragocjenim informacijama o podrijetlu prezimena Majić, koje se u potpunosti slažu s mojim dosadašnjim saznanjima. Konkretno, Majići iz Drinovaca iz zaseoka Dubrava su oko 1715. godine stigli iz okolice Sinja. No, postoje još jedni Majići u Drinovcima, zaseok Kamenice, s kojima nikako ne možemo pronaći poveznicu.
Srdačan pozdrav!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 08 lip 2013, 23:29 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2013, 23:25
Postovi: 1
Vavan i Šušnjar.
Prije svega me zanima da li su to hrvatska ili srpska prezimena. Šušnjar je rođen u Titovo Užice, a Vavan u Bosni.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 09 lip 2013, 02:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
Paerlgem je napisao/la:
Vavan i Šušnjar.
Prije svega me zanima da li su to hrvatska ili srpska prezimena. Šušnjar je rođen u Titovo Užice, a Vavan u Bosni.


Prezimena nisu "srpska" ili "hrvatska." Prezimena nemaju naciju. Ljudi koji ih nose imaju.

Vavani su Srbi s Kupresa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 09 lip 2013, 12:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 ožu 2013, 09:09
Postovi: 9
Prezime Ćavar, podrijetlo, kada dolaze u BiH itd... znam ponešto s google, ali nemam detaljne podatke, pa bih cijenio ako ih mogu dobit odnekuda...

_________________
Bivši predsjednik Vlade Republike Hrvatske... skupljam glasove po dijaspori za iduće izbore.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 09 lip 2013, 12:38 
Offline

Pridružen/a: 09 lip 2013, 12:25
Postovi: 1
Molim objašnjenje otkuda potječe prezime Bobaš.

Hvala!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 09 lip 2013, 15:04 
Offline

Pridružen/a: 09 lip 2013, 15:02
Postovi: 7
Lokacija: Hrvatska
Molim objašnjenje porijekla prezimena Vasilj i Domazet
Hvala unaprijed! :D

_________________
Patriotizam nije kratki i burni izljev emocija, nego smirena i konstantna posvećenost tokom cijelog života.
Albert Einstein


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 09 lip 2013, 21:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
Ivo Sanader je napisao/la:
Prezime Ćavar, podrijetlo, kada dolaze u BiH itd... znam ponešto s google, ali nemam detaljne podatke, pa bih cijenio ako ih mogu dobit odnekuda...


Teško da su od nekud došli u BiH. U Gostuši kod Širokog su nekih 300 i više godina. Starije prezime im je Vidošević(u maticama se pojavljuje zajedno s Ćavar sve do 19. stoljeća) a po tradiciju su došli iz Bosne. Možda su iz okolice Travnika, pošto tamo postoji mjesto Vidoševići koje je očito dobilo ime po nekom rodu, no prezimena Vidošević u selu nema, niti ga je bilo prije 250 godina.

Najstariji pouzdan spomen prezimena Ćavar je u selu Ugljane kod Sinja 1709. godine. Spominje se osoba s prezimenom "Chiavarevich" koja je bila došla kao izbjeglica iz turske Hercegovine, no onda se vratila u nju. Fra J. Soldo krivo čita prezime kao Kjavarević. Ispravno je Ćavarević. Iz Gostuše su se Ćavari raširili po čitavoj Hercegovini, ali i Bosni.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2402 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 ... 97  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 30 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO