HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 07:22.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 89 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Povijest Bosne
PostPostano: 12 ožu 2015, 16:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35951
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Prvo da riješimo pod pojmom Bosna se podrazumijeva stvarno značenje kao pokrajine/regije a ne pojam moderne Bosne i Hercegovine koju su skovala AU.
Pa da malo oživimo podforum povijest s nekim zanimljivim i manje poznatim događajima vezanim uz bosansku povijest.

Evo nešto zanimljivo, jel netko čuo za ovaj izvor?

Grčki ljetopisac Laonik Halkokondil pripovijeda da je kralj Stjepan Tomasevic odveo turskoga poslanika u svoju komoru i pokazao mu svo skupljeno blago Bosne i progovorio;

"Eto, harač je skupljen i pripravljen. No, nije mi ni na kraj pameti da pošaljem sultanu toliko blago i da ga se sam lišim. Jer ako sultan na mene s vojskom udari, lakše ću mu se oduprijeti ako budem imao novaca; ako bi me pak nevolja snašla, te bi mogao u drugu zemlju pobjeći i živjeti uz to blago mnogo udobnije."

Ako ništa iz ovoga se može jasno zaključiti da je pravi Hrvat :smijeh

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 12 ožu 2015, 17:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Pravi pakšu taj kralj čak je i pizdio Papi-.-

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 12 ožu 2015, 18:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Zašto Musliman. Zato što nije volio Osmanlije, jel ? Baš ste vi Bošnjaci ***. Okupatore i agresore volite.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 12 ožu 2015, 19:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
BBC je napisao/la:
Zašto Musliman. Zato što nije volio Osmanlije, jel ? Baš ste vi Bošnjaci ***. Okupatore i agresore volite.


Nije mu ćale izgnao paterne pa se žali kae mogo je još koji križarski rat na Bošnjane ali eto kaže seljaci su pa bi mogli promijeniti vjeru kako se ponašaju prema njima.
Obaviješten sam da turski car Muhamed misli idućega ljeta s vojskom da me udari da je već vojsku i topove pripravio. Tolikoj sili ne mogu ja sam odoljeti, stoga zamolih Ugre i Mlečane i Jurja (Kastriotu) Arbanasa da mi u pomoć priteku. Jednako molim i tebe; ja ne tražim zlatnih gora, ali bih rado da moji neprijatelji i zemljaci znaju da im neće uzmanjkati tvoja priklonost. Ako doznaju Bošnjaci da neću sam samcat biti u ratu, hrabrije će vojevati, a neće se ni Turci osmjeliti na moje zemlje napasti, jer su ulazi u njih vrlo tegotni, a gradovi na monogim mjestima gotovo neosvojivi. Tvoj predšasnik Eugenije ponudio je mom ocu krunu i još htio podići u Bosni biskupske crkve. Otac se ustručavaše da ne izazove protiv sebe mržnje Turaka; bijaše nov kršćanin i nije još izagnao maniheja (patarena) iz kraljestva. Ja sam pak kao dijete kršten i učio sam latinsku knjigu i čvrsto prihvatio kršćansku vjeru, pak se ne plašim čega se otac bojao. Stoga želim da mi krunu pošalješ i svete biskupe, što će biti znak da me nećeš ostaviti, ako bi rat planuo. Od tebe krunjen, donijet ću pouzdanje podanicima, strah neprijateljima. Za života moga oca bio si naredio da mu se pošalje oružje, skupljeno za križarsku vojsku a spremljeno u Dalmaciji u mletačkoj ruci; ali to nije mletačkom vijeću bilo po volji; zapovijedi da se sada meni pošalje. Sada ćeš valjda naći više odziva, budući da i mlečani drgačije misle, jer nakaniše, kako se govori, rat Turčinu navijestiti.Još molim da izašalješ poslanika također u Ugarsku, koji će moju stvar kralju preporučiti i naputiti ga da sa mnom pođe u vojnu. Tim se načinom može Bosna spasiti, inače će propasti. Turci su u mojoj kraljevini podigli nekoliko tvrđava i ljubezni se prema seljacima pokazuju; obećavaju da će svaki od njih biti slobodan koji k njima otpadne. Prosti um seljaka ne razumije prijevare te misli da će ona sloboda vazda trajati. Lako da će puk, tim varanjem zaveden, od mene otpast, ako se ne vidi da sam tvojom vlašću ojačan; ni vlastela nisu se dugo održala u svojim gradovima, ostavljena od seljaka. kada bi Muhamed samo moju kraljevinu tražio, a ne bi htio dalje poći, onda bi me mogli sudbini prepustiti, te ne bi trebalo uzbuniti ostalo kršćanstvo radi moje obrane. Ali nezasitljivo vlastoljublje nema granica; nakon mene napast će na Ugarsku i Dalmaciju, potčinjenu Mlecima, i preko Kranjske i Istre potražit će Italiju koju želi svladati. I o Rimu često govori te mu onamo srce čezne. Ako on nemarom kršćana moju kraljevinu osvoji, naći će najprikladniju zemlju i naj zgodnija mjesta da ispuni svoju želju. Ja prvi dočekujem buru, a za mnom će Ugri i Mlečani i ostali narodi okusiti svoju sudbinu. Ovako misli neprijatelj: ono što iskusih tebi obznanjujem, da ne bi jednom rekao da nije bilo prijavljeno i da ne bi mene s nemarnosti potvorio. Moj je otac tvomu predšasniku Nikoli i Mlecima udes Carigrada proricao; kršćanstvo je na veliku štetu :sleep1 izgubilo carski stol, stolicu patrijaršije i stup Grčke. Sada ja o tebi proričem: ako mi vjerujete i pomognete, spasit ću se; inače ću propasti i sa mnom mnogi drugi. Ovo ti doglasuje Stjepan; ti, koji si otac kršćanstva, daj savjet i pomoć.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 12 ožu 2015, 19:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Križarski rat na Bošnjane? Pa kako može biti križarski pohod na krstjane i katolike? =))

Koja bolesna mitomanija.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 12 ožu 2015, 19:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
lider30 je napisao/la:
Križarski rat na Bošnjane? Pa kako može biti križarski pohod na krstjane i katolike? =))

Koja bolesna mitomanija.


Znači kralj hoće da protjera katolike jer to njegov otac nije uradio?? :smijeh

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 12 ožu 2015, 20:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
lider30 je napisao/la:
Križarski rat na Bošnjane? Pa kako može biti križarski pohod na krstjane i katolike? =))

Koja bolesna mitomanija.


Tko je spominjao križarske pohode ovde na Bosnu?

Inače to ti je u srednjem vijeku bilo normalno, ako misliš na mađarske pohode prije turskog prodora. Proglasiš neprijatelja heretikom i imaš papinu podršku, podršku drugih katolika itd. Bosanska Crkva sudeći po svemu nije imala veze s pateranstvom, bila je pravoslavna, samo je bila upravno odvojena od rimskog biskupa. Osnovali su je franjevci koji su slijedili talijansku herezu tzv. fraticella (male braće - ekstremnih pristaša sv. Franje Asiškog).

Usput, pod pravoslavna mislim pravovjerna, a ne mislim na istočno pravoslavno kršćanstvo - Ruska pravoslavna Crkva, Srpska pravoslavna Crkva itd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 12 ožu 2015, 22:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Tuta je napisao/la:
lider30 je napisao/la:
Križarski rat na Bošnjane? Pa kako može biti križarski pohod na krstjane i katolike? =))

Koja bolesna mitomanija.


Tko je spominjao križarske pohode ovde na Bosnu?

Inače to ti je u srednjem vijeku bilo normalno, ako misliš na mađarske pohode prije turskog prodora. Proglasiš neprijatelja heretikom i imaš papinu podršku, podršku drugih katolika itd. Bosanska Crkva sudeći po svemu nije imala veze s pateranstvom, bila je pravoslavna, samo je bila upravno odvojena od rimskog biskupa. Osnovali su je franjevci koji su slijedili talijansku herezu tzv. fraticella (male braće - ekstremnih pristaša sv. Franje Asiškog).

Usput, pod pravoslavna mislim pravovjerna, a ne mislim na istočno pravoslavno kršćanstvo - Ruska pravoslavna Crkva, Srpska pravoslavna Crkva itd.


Pa naravno. Crkva bosanska je jedna čista kršćanska crkva i nema veze s nekim bogumilima ili patarenima (koji su opet čisti kršćani), što se potiče u novokomponovanoj povijesti u Sarajevu.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 12 ožu 2015, 22:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
lider30 je napisao/la:
Tuta je napisao/la:

Tko je spominjao križarske pohode ovde na Bosnu?

Inače to ti je u srednjem vijeku bilo normalno, ako misliš na mađarske pohode prije turskog prodora. Proglasiš neprijatelja heretikom i imaš papinu podršku, podršku drugih katolika itd. Bosanska Crkva sudeći po svemu nije imala veze s pateranstvom, bila je pravoslavna, samo je bila upravno odvojena od rimskog biskupa. Osnovali su je franjevci koji su slijedili talijansku herezu tzv. fraticella (male braće - ekstremnih pristaša sv. Franje Asiškog).

Usput, pod pravoslavna mislim pravovjerna, a ne mislim na istočno pravoslavno kršćanstvo - Ruska pravoslavna Crkva, Srpska pravoslavna Crkva itd.


Pa naravno. Crkva bosanska je jedna čista kršćanska crkva i nema veze s nekim bogumilima ili patarenima (koji su opet čisti kršćani), što se potiče u novokomponovanoj povijesti u Sarajevu.


Ono su intelektualne akrobacije, pogotovo kada kažu da je bogomilstvo zbog dualizma pogodovalo bržem primanju islama. Kao da su seljaci u Bosni znali teologiju i razumijeli šta je to dualizam :D A da islamizaciju po Srbiji, Bugarskoj, gdje su islamizirani (istim tempom) bili pravoslavci i ne spominjem.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 12 ožu 2015, 22:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Tuta je napisao/la:
lider30 je napisao/la:

Pa naravno. Crkva bosanska je jedna čista kršćanska crkva i nema veze s nekim bogumilima ili patarenima (koji su opet čisti kršćani), što se potiče u novokomponovanoj povijesti u Sarajevu.


Ono su intelektualne akrobacije, pogotovo kada kažu da je bogomilstvo zbog dualizma pogodovalo bržem primanju islama. Kao da su seljaci u Bosni znali teologiju i razumijeli šta je to dualizam :D A da islamizaciju po Srbiji, Bugarskoj, gdje su islamizirani (istim tempom) bili pravoslavci i ne spominjem.

Ipak je najbrža i naizraženija islamizacija bila u katoličkim krajevima - Albanija, Hrvatska i dobar dio BiH su najjače bili podložni islamizaciji.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 12 ožu 2015, 22:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
lider30 je napisao/la:
Tuta je napisao/la:

Ono su intelektualne akrobacije, pogotovo kada kažu da je bogomilstvo zbog dualizma pogodovalo bržem primanju islama. Kao da su seljaci u Bosni znali teologiju i razumijeli šta je to dualizam :D A da islamizaciju po Srbiji, Bugarskoj, gdje su islamizirani (istim tempom) bili pravoslavci i ne spominjem.

Ipak je najbrža i naizraženija islamizacija bila u katoličkim krajevima - Albanija, Hrvatska i dobar dio BiH su najjače bili podložni islamizaciji.


Moguće, jer je Pravoslavna Crkva (sve pravolavne crkve) imala povlašteni status u odnosu na KC, pogotovo zato jer je glavninu vremena na Balkanu Osmansko Carstvo ratovalo s katoličkom Austrijom. A bilo je dosta i kripto-katolika.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 13 ožu 2015, 10:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5202
Tuta je napisao/la:
lider30 je napisao/la:
Ipak je najbrža i naizraženija islamizacija bila u katoličkim krajevima - Albanija, Hrvatska i dobar dio BiH su najjače bili podložni islamizaciji.


Moguće, jer je Pravoslavna Crkva (sve pravolavne crkve) imala povlašteni status u odnosu na KC, pogotovo zato jer je glavninu vremena na Balkanu Osmansko Carstvo ratovalo s katoličkom Austrijom. A bilo je dosta i kripto-katolika.


Ne, moguće, već stoposto. Pravoslavne Crkve su bile u jako dobrom položaju u odnosu na katolike. Zašto? Zato što su katolici imali poglavara izvan Osmanskog carstva a koji je zakleti neprijatelj istog. Sve to je išlo dotle da su čak pravoslavni popovi kupili dodatni porez od katolika.

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 13 ožu 2015, 13:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35951
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Joj čovjek se vrati da vidi ima li išta pametno na temi i odmah padobranci.

Pa šta si korisniče rekao sa ovim postom, da su dobrovoljno prihvatili Turke?
Zašto je onda Bosna nakon te dobrodošlice ostala spaljena zemlja s valom izbjeglica na zapad?
Zašto su Osmanlije dali franjevcima neka slaba prava, eto što ih vole, nego da zadrže dio stanovništva jer ostaju bez poreza.
Zašto su dovođeni pravoslavci ako je su u Bosni ostali svi ti Bošnjani, stanovništo se dovodi samo ako je potrebno kolonizirati neku zemlju, isto kao što je rekolonizirana Slavonija nakon oslobađanja gdje Austrija naseljava Hrvate, Mađare, Nijemce, Čehe, Srbe, Rusine itd.
Ti očito ne znaš kakvu su Osmanlije imali taktiku osvajanja, obecaju svašta i onda te skrate za glavu i dobiješ "prava" da plaćaš danak i harač.

Zar ti misliš da je neki seljak koji ne zna čitati ni pisati zna kakva će imati prava pod Osmanlijama, koji su to vješto koristili protiv zapadnog feudalnog sustava.
Seljacima su obećavali zemlju i veća prava ne samo u Bosni nego i Hrvatskoj, Mađarskoj i svim zemljama koje su htjeli osvojiti.

Korisnik nam valjda objašnjava da su Osmanlije bili prvi komunisti pa davali prava seljacima, jedino tko je nepto dobio od Osmanlija su plemići koji su prihvatili islam i vjernost sultanu, i za to dobili veće posjede i istu onu raju da je tlače i još nešto vlaške radne snage iz unutrašnjosti.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 13 ožu 2015, 13:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35951
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Ovo za položaj katolika je savim jasno da su bili najniža grana u Osmanskom carstvu i često su bili izloženi osvetama nakon propalih osvajačkih pohoda.
Slavonija nakon osvajanja je gotovo potpuno islamizirana, ostaje svega nekoliko tisuća katolika, Požega kao najveći grad za tadašnje prilike s 6000 stanovnika je čisto muslimanski grad.

Osmanlije imaju lukavu taktiku zavadi pa vladaj tako u Bosni podržavaju pravoslavce a u Ugarskoj protestante kalviniste.

Pravoslavci su bili udarna snaga i okusnica Osmanlijskog carstva sve do 19. st. kada se pod utjecajem Rusije bude i tek tada postaju prijetnja Osmanskom carstvu, a znamo kakva ih je onda sudbina zadesila kao i prethodno katolike nad kojima je izvršen genocid istu sudbinu doživljavaju i Grci, Armeni, Asirci kada više nisu potrebni i kada postaju smetnja novoj turskoj naciji.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 13 ožu 2015, 14:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
daramo je napisao/la:
Joj čovjek se vrati da vidi ima li išta pametno na temi i odmah padobranci.

Pa šta si korisniče rekao sa ovim postom, da su dobrovoljno prihvatili Turke?
Zašto je onda Bosna nakon te dobrodošlice ostala spaljena zemlja s valom izbjeglica na zapad?
Zašto su Osmanlije dali franjevcima neka slaba prava, eto što ih vole, nego da zadrže dio stanovništva jer ostaju bez poreza.
Zašto su dovođeni pravoslavci ako je su u Bosni ostali svi ti Bošnjani, stanovništo se dovodi samo ako je potrebno kolonizirati neku zemlju, isto kao što je rekolonizirana Slavonija nakon oslobađanja gdje Austrija naseljava Hrvate, Mađare, Nijemce, Čehe, Srbe, Rusine itd.
Ti očito ne znaš kakvu su Osmanlije imali taktiku osvajanja, obecaju svašta i onda te skrate za glavu i dobiješ "prava" da plaćaš danak i harač.

Zar ti misliš da je neki seljak koji ne zna čitati ni pisati zna kakva će imati prava pod Osmanlijama, koji su to vješto koristili protiv zapadnog feudalnog sustava.
Seljacima su obećavali zemlju i veća prava ne samo u Bosni nego i Hrvatskoj, Mađarskoj i svim zemljama koje su htjeli osvojiti.

Korisnik nam valjda objašnjava da su Osmanlije bili prvi komunisti pa davali prava seljacima, jedino tko je nepto dobio od Osmanlija su plemići koji su prihvatili islam i vjernost sultanu, i za to dobili veće posjede i istu onu raju da je tlače i još nešto vlaške radne snage iz unutrašnjosti.


Uvijek je niži stalež volio imati revolt protiv kralja ako im nije pasao.
A Tomašević i nije bio kralj kakvog bi neko poželio.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 13 ožu 2015, 14:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35951
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Niži stalež se nikada nije pitao ništa pa ne pita se ni sada, sudbinu određuje plemstvo i samo je ono moglo skinuti kralja.

Ti nemaš pojma o srednjovjekovnom europskom fudalnom uređenju, položaj seljaka je ovisio o tome kako se gospodaru htjelo, kmetovi su bili obični robovi pošto je feudalizam i nastao na temeljima rimskog robovlasničkog sustava.
Nije ti kralj kriv i nema nikakve veze s položajem seljaka, i sam kralj je bio u šaci i strahovao od fedalaca koji su često sklapali saveze ako su htjeli maknuti kralja, ovo je osobito bilo izraženo u bosni gdje su neki fudalci bili močniji i od samog kralja.
Nisu hrvatski seljaci spredvođeni Matijom gubecom dizali bunu protiv kralja nego gospodara Tahija koji se iživljavao nad njima.

Upravo ovo nesređeno društvo i česti ratovi za moć i prevlast između feudalaca nagrizaju i slabe samu Bosnu kao i Ugarsku.
I pri padu bosne jedni feudalci traže pomoć ugarskog kralja, jedni trče u zagrljaj sultanu, gledajući prije svega svoj interes, misliš da je njih u velikoj mjeri briga za vjeru i običan narod.

Iako je bilo i vladara koji su brinuli o narodu, ni su obično i ostali u sjećanju i narodnim predajama tipa bosanski ban Kulin, ugarski kralj Matija Korvin itd.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 13 ožu 2015, 19:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5202
Evo malo pregleda samostana i franjevaca kroz povjest. U popis nisu uračunati popovi glagoljaši koji su često bili pomoćnici franjevačkih svećenika
1639. god. broj samostana je isti, a ukupan broj franjevaca je 412.

- 1675. god. 19 samostana i 375 franjevaca.

- 1697. god. radi posljedica iseljavanja broj franjevaca je pao na 26 fratara i 3 samostana.

- 1708. god. broj franjevaca je porastao na 40 fratara.

- 1786. god. 141 franjevac.

- 1807. god. 79 franjevac.

- 1813. god. 100 franjevaca (od toga 22 su radi bolesti i starosti nesposobni za služenje.).

- 1836. god. 155 svećenika.

- 1877. god. 204 svećenika.

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 13 ožu 2015, 19:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Bosanski kralj je imao iznimno ograničenu vlast... bio je primus inter pares - prvi među jednakima. Ovlasti kralje su bile jako niske, a feudalci su imali ogromnu moć. Pred kraj bosanskog kraljevstva Kosača je faktički postao kralj, samo nije ima de iure tu titulu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 13 ožu 2015, 22:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Kosača je bio de facto kralj u Hercegovini...
To što je bio najmoćniji u državi je priča za sebe.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 13 ožu 2015, 22:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Ceha je napisao/la:
Kosača je bio de facto kralj u Hercegovini...
To što je bio najmoćniji u državi je priča za sebe.


Točno to i govorim. Iz tog razloga mi je još besmislenije pozivati se na državnost BiH iz vremena Bosanskog Kraljevstva, koje u stvari uopće nije imalo jaku kraljevsku figuru niti neku "državničku", uvjetno rečeno, tradiciju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 13 ožu 2015, 22:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Tuta je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Kosača je bio de facto kralj u Hercegovini...
To što je bio najmoćniji u državi je priča za sebe.

Točno to i govorim. Iz tog razloga mi je još besmislenije pozivati se na državnost BiH iz vremena Bosanskog Kraljevstva, koje u stvari uopće nije imalo jaku kraljevsku figuru niti neku "državničku", uvjetno rečeno, tradiciju.

Bosna tog vremena je istočnohrvatska banovina, odnosno kolekcija svakakvih posjeda, kao što se vidi na karti;
https://hr.wikipedia.org/wiki/Bosna_i_H ... al_BiH.png
Ime je više geografsko (s time da obuhvaća cca 1/6 današnje BiH).
Cijelo vrijeme svog postojanja je vazal h-u kraljeva...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 13 ožu 2015, 23:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4439
Lokacija: Grobnik
Evo malo poviest srednjovjekovne Bosne na glagoljici:
http://www.svjetlopis.web44.net/glagolj ... za_pdf.pdf

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 13 ožu 2015, 23:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
dane-croatia je napisao/la:
Evo malo poviest srednjovjekovne Bosne na glagoljici:
http://www.svjetlopis.web44.net/glagolj ... za_pdf.pdf


De i boga ti


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 17 ožu 2015, 16:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:29
Postovi: 162
Lokacija: iznad stadiona
"Pitaše tako velikoga kapetana: Svijetli Husein-beže, zašto gradiš Katolicima tolike konake, tolike čardake po Bosni tvrdom vilajetu? A odgovori im beg premudri: efendi, oni su moja braća po krvi, jeziku i povijesti!" (Sadrazam Hadžirumeli, "Povijest carstva Osmanova", Istanbul 1904.)
HUSEIN - KAPETAN GRADAŠČEVIĆ, (Gradačac, 1802. - 17. kolovoza 1834.) časnik osmanske vojske i vođa Velikog Bosanskog ustanka protiv sultana

_________________
HŠKZ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest Bosne
PostPostano: 17 ožu 2015, 16:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Bijeli Brijeg je napisao/la:
"Pitaše tako velikoga kapetana: Svijetli Husein-beže, zašto gradiš Katolicima tolike konake, tolike čardake po Bosni tvrdom vilajetu? A odgovori im beg premudri: efendi, oni su moja braća po krvi, jeziku i povijesti!" (Sadrazam Hadžirumeli, "Povijest carstva Osmanova", Istanbul 1904.)
HUSEIN - KAPETAN GRADAŠČEVIĆ, (Gradačac, 1802. - 17. kolovoza 1834.) časnik osmanske vojske i vođa Velikog Bosanskog ustanka protiv sultana


Kapetan Gradašlević je 99% mitologiziran tip. Dakle 99% stvari što pišu o njemu prosto ne drži vodu.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 89 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 82 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO