HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 15:11.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 135 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Talijanske ekspanzionističke težnje kroz povijest
PostPostano: 05 ruj 2021, 14:58 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
iGarfield je napisao/la:
Pravi naziv je Ragusa, to ti sve govori. DR je prijevod, opisno ime koje su dali kasniji kolonizatori i/ili kmetovi.


pa sve je ovdje bilo romansko prije nego slavensko.

do dolaska Slavena se latinski govorio do Makedonije.

Dubrovnik je samo nešto kasnije slaviziran od npr. Bosne

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Talijanske ekspanzionističke težnje kroz povijest
PostPostano: 05 ruj 2021, 15:39 
Online
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 12:49
Postovi: 9262
Oni su oduvijek smatrali istocnu obalu JAdrana njihovom, iako nikakvu demografsku podlogu nisu imali ali Jadran je u njihovom dvoristu sto znaci da je sve njihovo.

Jos su sa Ilirima imali nevidjene probleme, unatoc crtanim filmovima o Galima, stari rimljani su od reda smatrali Iliriju najvecim problemom a ilirske ratove i Batonov ustanak najkrvavijim i najtezim ratom koji su vodili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Talijanske ekspanzionističke težnje kroz povijest
PostPostano: 05 ruj 2021, 15:43 
Online
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 12:49
Postovi: 9262
Sto se tice Dubrovnika, hrvatski da hrvatskiji ne moze biti, tijekom rata su neki redikuli u okupiranom Cavtatu lansirali debilnu ideju o autonomiji i neovisnoj dubrovackoj republici, naravno srbocetnicki elementi jer su i djelovali u okupiranom Cavtatu. Nitko ih nije uzeo za ozbiljno, odjebali kad je i jugoarmija otjerana.

Sjetimo se i one "Dalmatinske akcije", jos jedan propali projekt rashrvata.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Talijanske ekspanzionističke težnje kroz povijest
PostPostano: 05 ruj 2021, 15:47 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15785
Zna se da su još od vremena AU svi naši neprijatelji pokušavali dijelilt Hrvate na pokrajine, gradove, regijice i to je sve propadalo, isto su i srpske službe pokušavale radit 90ih. Moguće i danas. Ništa od toga nikad nikome neće proć
Hrvatska je jedna jedina jedinstvena, unitarna zemlja i to se nikad neće mijenjat.
I Hercegbosna kad se vrati neće nikakvu autonomiju imat iz tog razloga.

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Talijanske ekspanzionističke težnje kroz povijest
PostPostano: 05 ruj 2021, 15:53 
Online
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 12:49
Postovi: 9262
To je njihov najveci problem, potcjenjivanje Hrvata. Zato su svi i pusili ratove od nas.

Ne postoje nikakve autonomaske ideje medju Hrvatima, i ono nesto sto postoji u Istri zapravo nisu Hrvati, jedna skupina svega i svacega a najvise doseljenih jugoslovencina koji su Istru kolonizirali nakon drugog svjetskog rata plus nesto malo iridente koja je prezivjela po zapadu Istre.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Talijanske ekspanzionističke težnje kroz povijest
PostPostano: 05 ruj 2021, 20:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
U Istri su Istirjani raznorazni jugići npr. Giovanni Mehmedagić ili Lucca Vasiljević.
S time da su istarski talijani većinom potalijančeni domaći.

Hrvatska je poprilično monolitna država.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Talijanske ekspanzionističke težnje kroz povijest
PostPostano: 05 ruj 2021, 20:34 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
crni_bombarder je napisao/la:
Oni su oduvijek smatrali istocnu obalu JAdrana njihovom, iako nikakvu demografsku podlogu nisu imali ali Jadran je u njihovom dvoristu sto znaci da je sve njihovo.

Jos su sa Ilirima imali nevidjene probleme, unatoc crtanim filmovima o Galima, stari rimljani su od reda smatrali Iliriju najvecim problemom a ilirske ratove i Batonov ustanak najkrvavijim i najtezim ratom koji su vodili.


kod talijanskih iredentista prema isotčnom Jadranu iskombinirale su se dviejs tvari - mletačka imperijalna vlast na ovom prostoru sa svm njezinom tradicijom (uključno talijanskim kao službenim jezikom) i nešto dulji romanski kontinuitet koji su oni POGREŠNO prolasili talijanskim kao što su pogrešno Talijane proglasili jedinim nasljednicima Rimljana

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Talijanske ekspanzionističke težnje kroz povijest
PostPostano: 06 ruj 2021, 16:55 
Offline

Pridružen/a: 31 kol 2021, 12:35
Postovi: 349
Ceha je napisao/la:
U Istri su Istirjani raznorazni jugići npr. Giovanni Mehmedagić ili Lucca Vasiljević.
S time da su istarski talijani većinom potalijančeni domaći.

Hrvatska je poprilično monolitna država.


Ljudi koji su doseljeni u vrijeme Juge, živjeli od Juge, a Hrvatsku nikako ne mogu probaviti, tipičan primjer je jedan forumaš na povijesti na forumu.hr (ne sjećam se kako se zvao) kojemu su svi postojali, raznorazne nebuloze o "neimenovanim Slavenima", samo Hrvati nije bilo, a svako malo mu je "iskliznuo" neki Srbizam, sebe je inače smatrao "Istrijanom". Odvajanje Istre od Hrvatske je nebuloza, Istrani su Hrvati, doduše pod romanskim utjecajem, ali ne pada im na pamet odvojiti se od Hrvatske i biti pod Italijom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Talijanske ekspanzionističke težnje kroz povijest
PostPostano: 06 ruj 2021, 17:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Pa, da sam ja napravio ono što su ti Istrijani napravili Talijanima, ni ja ne bih pod Talijane. :D

Nekad je bilo drukčije ali zahvaljujući prometnoj povezanosti i diseljavanju rekao bih danas kako je Istra samo još jedna županija u RH. Hrvatski mlađih generacija je savršen.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Talijanske ekspanzionističke težnje kroz povijest
PostPostano: 06 ruj 2021, 19:11 
Offline

Pridružen/a: 31 kol 2021, 12:35
Postovi: 349
Junuz Djipalo je napisao/la:
Pa, da sam ja napravio ono što su ti Istrijani napravili Talijanima, ni ja ne bih pod Talijane. :D

Nekad je bilo drukčije ali zahvaljujući prometnoj povezanosti i diseljavanju rekao bih danas kako je Istra samo još jedna županija u RH. Hrvatski mlađih generacija je savršen.


Za istrane ne znam, Talijane su pratizani baš brutalno zgazili (Talijani su nad Hrvatima radili poprilična zvjerstva), ali po mojim iskustvima dalmatinci puno više mrze Talijane, toleriraju ih kao turiste, ali to je to, inače ih ne podnose.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 135 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 83 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO