HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 19:58.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 106 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 20:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
osa je napisao/la:
SarajkaDjevojka je napisao/la:

Pa što bi Ti ? Da omalovazavaš verbalno ljudsko biće a ostaneš uskraćen za reakciju.

Uostalom, kakvu povezanost mi mozemo imati s Turcima osim vjere ?Ni jezik, ni kultura ni išta vrijedno...


kultura, liče li običaji bošnjaka , nošnje, kuhinja, na ono što je bilo u srednjevjekovnoj bosni ili ono što je bilo u turskoj, e sarajko djevojko, jedino što vas razlikuje je jezik....


Koja kultura ?Običaji ?Kuhinja ?:D

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 20:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 svi 2009, 13:12
Postovi: 5635
Lokacija: sisak
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Pročitao sam ja te postove, jedan od njih sam i citirao u svom postu.

Vidi, ja se slažem da mi kad vama kažemo "Turci", mi to kažemo sa namerom da vas uvredimo. Nama su Turci nešto gadno i odvratno i sigurno ne mislimo ništa dobro kad nekome kažemo da je Turčin.

Ali zašto se VI vređate na to, kad su već vama Turci super. Da vi niste nečim opterećeni u vezi toga, vi bi se na to "Turčine" samo nasmejali. Ali, vi se toliko uvredite da počnete da psujete majku (kao kolega Kovach na drugoj temi pre sat, dva).

Kao što rekoh, nejma mi tu log'ke.


VI nas namjerno vrijedjate zbog povihesnih frustracija i mi smo opterećeni ?Vi zbog povijesnih razloga omalovazavate čitav jedan narod, njegovu povijest i kulturu i mi opterećeni ?

Na kraju sve te negativnosti spajate u sadašnjosti sa našim identitetom i mi opterećeni ?

Ovo je komično :D


naziv turčin u principu nikog ne bi trebao ljutiti, šta bi tek turci rekli da se netko vrijeđa na njihovo nacionalno ime, a to što srbi to smatraju uvredom, pa njihova stvar, jednom pročitah tekst od mog omiljenog pisca i kolumnista ante tomića, gdje je napisao da mu nikad nije bila jasna mržnja srba prema turcima, očuvali im crkvu, proširili ih po cijeloj bih i dobrom dijelu hrvatske, a kad se srbi oslobodiše turaka, spališe i pobiše sve tursko. sličnu paralele je pominjao i kod drugih naroda na našim prostorima i došao je do jednostavnog zaključak zašto je to tako. "sluga je uvijk okrutniji od gospodara kad se dokopa vlasti"...

_________________
Ne postoje vječni prijatelji i vječni neprijatelji!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 21:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
SarajkaDjevojka je napisao/la:
VI nas namjerno vrijedjate zbog povihesnih frustracija i mi smo opterećeni ?Vi zbog povijesnih razloga omalovazavate čitav jedan narod, njegovu povijest i kulturu i mi opterećeni ?

Na kraju sve te negativnosti spajate u sadašnjosti sa našim identitetom i mi opterećeni ?

Ovo je komično :D

Mi vas zovemo Turci i oduvek smo vas zvali Turci. To čak nije ni uvreda nego jednostavno ime kojim vas zovemo. Ali da kod nas izraz "Turčin" ima negativnu konotaciju, ima.

Da, opterećeni ste. Mi vam to, u 99% slučajeva kažemo u zajebanciji, a vi popizdite i psujete majku. Da ste opušteni oko toga, vi bi se tome smejali, ali vi se umesto toga smrtno uvredite. A sa druge strane veličate Turke koji su po vama nada i ideal čovečanstva.

I onda Turčin uvreda. :smajl049

Izvini, ali i dalje mi nije logično.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 21:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
Naša Kvačica je napisao/la:
SarajkaDjevojka je napisao/la:

Mi nismo nesigurni u svoj identitet,


Ako ste sigurni, zašto onda pred popis ide kampanja Bitno je biti Bošnjak. Meni bi bilo komično da ide kampanja Bitno je biti Hrvat.

Citat:
nego smo sigurni u vašu zlonamjernost i zelju za omalovazavanjem.Sve ono negativno i loše ispoljavate tim uvredama.Evo ja sam sigurna da VI niste ovu temu zbog nekih dvojbi otvorili, nego radi spina i podizanja tenzija :D


Temu sam postavio zbog razgovora s Kovachom na PP.

Citat:
Jasno je vama što Bošnjacima smeta.Jer VI kad Turke pominjete, ne pominjete ih kao civilizaiju i u smislu stare kulture i zajedničke povijesti :D


Kako reče netko gore, nije bitno zašto mi kažemo nego zašto to vas tako jako takne u živac? Dogodi se tolika emotivna reakcija da se čovjek zapita zašto.

Citat:
Zašto bi bilo tko imao dvojbi po pitanju identiteta ili religijske pripadnosti ?Kao što rekoh povijest je jasna.


Na "ovim prostorima" imamo najmanje tri različite vrste povijesti, moguće i više. :zubati


Citat:
A ovi vjerski poglavari naši više štete, nego koriste ( Cerić )


Nisu samo vjerski poglavari. Premijer Turske Erdogan reče da mu je Alija ostavio BiH u amanet. To je politički poglavar.

"Turski premijer Tajip Erdogan izjavio je danas da mu je Alija Izetbegović ostavio "Bosnu u amanet". "Rekao mi je u bolnici: Bosna je ostavština Osmanlija", kazao je Erdogan."


Pa to ludilo oko popisa sigurno ima temelj u mitu o bošnjačkom jedinstvu.Isto tako kako VI licemjerno prizeljkujete našu podjelu na Bosance, Muslimane, Bošnjake tako se mi furamo da vam osujetimo te planove..

Čuj nije bitno " zašto vam to kazemo ".

Kako nije ?Prepoznajemo vašu zlonamjernost jer to govorite iz negativnih pobuda s ciljem uvrede.

Na kraju Erdogan je poslovan čovjek.Interes je vječan pa i BiH.Da Citiram Ministra :)

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 21:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12340
Carmello Šešelj je napisao/la:
SarajkaDjevojka je napisao/la:
VI nas namjerno vrijedjate zbog povihesnih frustracija i mi smo opterećeni ?Vi zbog povijesnih razloga omalovazavate čitav jedan narod, njegovu povijest i kulturu i mi opterećeni ?

Na kraju sve te negativnosti spajate u sadašnjosti sa našim identitetom i mi opterećeni ?

Ovo je komično :D

Mi vas zovemo Turci i oduvek smo vas zvali Turci. To čak nije ni uvreda nego jednostavno ime kojim vas zovemo. Ali da kod nas izraz "Turčin" ima negativnu konotaciju, ima.

Da, opterećeni ste. Mi vam to, u 99% slučajeva kažemo u zajebanciji, a vi popizdite i psujete majku. Da ste opušteni oko toga, vi bi se tome smejali, ali vi se umesto toga smrtno uvredite. A sa druge strane veličate Turke koji su po vama nada i ideal čovečanstva.

I onda Turčin uvreda. :smajl049

Izvini, ali i dalje mi nije logično.


Nije baš tako. Ne kažete vi samo Turci, kažete i da smo genetski otpad, đubrad, izdajnici, Azijati, primitivci, da nam nije mjesto ovdje, da nas je trebalo klati i protjerivati, da ćete opet to raditi kada budete imali priliku, tjerate nas u Anadoliju.

Nije baš tako jednostavno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 21:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
:D

Ma jasno je što se misli samom klasifikacijom u " Turke "

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 21:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Lebowski je napisao/la:

Nije baš tako. Ne kažete vi samo Turci, kažete i da smo genetski otpad, đubrad, izdajnici, Azijati, primitivci, da nam nije mjesto ovdje, da nas je trebalo klati i protjerivati, da ćete opet to raditi kada budete imali priliku, tjerate nas u Anadoliju.

Nije baš tako jednostavno.

To uživo kaže samo mala manjina idiota. Na internetu ih mnogo više govori te gluposti, ali ih većina to kaže da bi podjebavala, a ne zato što to stvarno misli, a pogotovo nije u pitanju da bi većina želela da vas ponovo kolje ili da vas proteruje u Anadoliju. :001_rolleyes

Osim ovo za otpad, to je delimično tačno. Ali ne genetski, nego duhovni i kulturni otpad (otpad u smislu otpadnici od Srba, ne otpad u smislu đubre). Većina Srba vas tako vidi, to je istina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 21:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Carmello Šešelj je napisao/la:
Osim ovo za otpad, to je delimično tačno. Ali ne genetski, nego duhovni i kulturni otpad (otpad u smislu otpadnici od Srba, ne otpad u smislu đubre). Većina Srba vas tako vidi, to je istina.


Mada i tu nije problem sama promena vere, ime, prezime itd. već to što ni vek nakon proterivanja majke Turske u Aziju nije došlo do uklapanja muslimana u okolinu. (bez obzira da li govorimo o Makedoncima, Srbima, Hrvatima, Crnogorcima itd). Što je još pojačano ovom navalom militantnih islamista. I ne znam zašto se onda neko ljuti što pojedinci i dalje muslimane doživljavaju kao strani element na Balkanu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 21:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Mada i tu nije problem sama promena vere, ime, prezime itd. već to što ni vek nakon proterivanja majke Turske u Aziju nije došlo do uklapanja muslimana u okolinu. (bez obzira da li govorimo o Makedoncima, Srbima, Hrvatima, Crnogorcima itd). Što je još pojačano ovom navalom militantnih islamista.

Pa dobro, mislim da su za vreme SFRJ bili prilično sekularni i uklopljeni. Danas više ne toliko.

Citat:
I ne znam zašto se onda neko ljuti što pojedinci i dalje muslimane doživljavaju kao strani element na Balkanu.

Muslimani su u Evropi na pogrešnom kontinentu i nije nenormalno je da ih se doživljava kao strani element. A nije ni nenormalno da se oni ljute zbog načina na koji su doživljeni. To je sve sasvim ljudski i prirodno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 22:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Carmello Šešelj je napisao/la:
Pa dobro, mislim da su za vreme SFRJ bili prilično sekularni i uklopljeni. Danas više ne toliko.


Pazi, lako je biti uklopljen kad ti sve pogoduje. Ali u svakoj kriznoj prilici bi se isti ti muslimani okrenuli protiv Srba odnosno Hrvata.

Što je danas dovelo do toga da je romantičarsko svojatanje muslimana ("naši" smo) skoro nestalo. U svakom slučaju, zanimljivo je kako Turska i dalje računa na njih bez obzira gde se nalazili na Balkanu. Kao što balkanski muslimani računaju na prodor, ekonomski i politički, ako ne i vojni, Turske.

Dakle, sam naziv "Turčin", iako se često upotrebljava u pogrdnom smislu, nije potpuno promašen.

To je možda i tragično malo. Ta zarobljenost između dva sveta.

Carmello Šešelj je napisao/la:
Zato što su muslimani u Evropi na pogrešnom kontinentu i nije nenormalno je da ih se doživljava kao strani element.


Bez namere da dajem konačnu ocenu, zaista se pokazuje da spoj muslimani-Evropa baš i ne funkcioniše gde se oni nalaze u većem broju.

U gradu od par miliona stanovnika, par stotina ili hiljada muslimana koji se bave sobom i svojom porodicom nikome ne smetaju. Čim se pređe određena granica dolazi do sukoba, demonstracija, organizacija nekih ekstremnih zajednica, uvoza ekstremista, promene lica grada, uvođenja "tradicije" itd.

Istina, "naši" muslimani jesu uglavnom "light", da li zbog komunizma ili okruženja... ali ne svi. Daleko od toga.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 22:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Pazi, lako je biti uklopljen kad ti sve pogoduje. Ali u svakoj kriznoj prilici bi se isti ti muslimani okrenuli protiv Srba odnosno Hrvata.

Da, stvarno zanimljivo da baš nijednom nisu blil na našoj strani, pa makar i iz greške.

Citat:
Što je danas dovelo do toga da je romantičarsko svojatanje muslimana ("naši" smo) skoro nestalo.

Ako je.

Citat:
U svakom slučaju, zanimljivo je kako Turska i dalje računa na njih bez obzira gde se nalazili na Balkanu. Kao što balkanski muslimani računaju na prodor, ekonomski i politički, ako ne i vojni, Turske.

Ne verujem u vojni prodor Turske na Balkan. Određeni politički uticaj već imaju, mada ne neki naročiti, a što se tiče ekonomskog uticaja, ako će da otvaraju fabrike i da zapošljavaju ljude i plaćaju porez, ja sam onda za što više toga.

Citat:
Dakle, sam naziv "Turčin", iako se često upotrebljava u pogrdnom smislu, nije potpuno promašen.

A nije ni slučajan. Ne zovemo ih Turci bez razloga.

Citat:
To je možda i tragično malo. Ta zarobljenost između dva sveta.

Srpski pisac Meša Selimović je to najbolje opisao.

Citat:
Istina, "naši" muslimani jesu uglavnom "light", da li zbog komunizma ili okruženja... ali ne svi. Daleko od toga.

Ne svi, ali mislim da je i dalje mnogo veći procenat sekularnih tj. normalnih muslimana u BiH nego na bliskom istoku. Sa druge strane, moguće da je taj procenat manji nego u Turskoj. Ovo je samo neko moje viđenje, nije zasnovano ni na čemu osim na mom utisku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 22:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Osim ovo za otpad, to je delimično tačno. Ali ne genetski, nego duhovni i kulturni otpad (otpad u smislu otpadnici od Srba, ne otpad u smislu đubre). Većina Srba vas tako vidi, to je istina.


Mada i tu nije problem sama promena vere, ime, prezime itd. već to što ni vek nakon proterivanja majke Turske u Aziju nije došlo do uklapanja muslimana u okolinu. (bez obzira da li govorimo o Makedoncima, Srbima, Hrvatima, Crnogorcima itd). Što je još pojačano ovom navalom militantnih islamista. I ne znam zašto se onda neko ljuti što pojedinci i dalje muslimane doživljavaju kao strani element na Balkanu.


Kako nije došlo do uklapanja ?Mislim da smo se mi odlično uklopili u EU.Sve ono loše od Turaka upravo su Srbi naslijedili.To su i pokazali djelima devedesetih masovnim klanjem, silovanjem i progonima.
Gospodari su ipak imali dugoročan utjecaj :)

Po brutalnosti i zvjerstvima mozete se mjeriti upravo s njima ...Dakle tko nije uklopljen ?

Zrtve u devedesetim Bošnjaci i brutalne bradate zlikovačke horde poput janjičara, akindzija i sl :)?

Koja retorika, Šešeljevska :)

Nisu se uklopili.Ta nemojte kazati :D

Zbog par hiljada vehabija i danas nam ne mozete sporiti neuklapanje u civilizaciju, slaveći ravnogorce i zlikovce .

Ne mogu vjerovati.Da nećeš mozda reći da nas je tako " neuklopljene " bilo opravdano ubiti ?

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 22:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Carmello Šešelj je napisao/la:
Da, stvarno zanimljivo da baš nijednom nisu blil na našoj strani, pa makar i iz greške.


Zapravo su se tako ponašali čak i kada je to išlo direktno na štetu, navodno, jedinstvenog muslimanskog korpusa u eks-SFRJ.

Interesantna pojava.

SarajkaDjevojka je napisao/la:
Kako nije došlo do uklapanja ?Mislim da smo se mi odlično uklopili u EU.Sve ono loše od Turaka upravo su Srbi naslijedili.To su i pokazali djelima devedesetih masovnim klanjem, silovanjem i progonima.
Gospodari su ipak imali dugoročan utjecaj :)

Po brutalnosti i zvjerstvima mozete se mjeriti upravo s njima ...Dakle tko nije uklopljen ?

Zrtve u devedesetim Bošnjaci i brutalne bradate zlikovačke horde poput janjičara ?:)


Tekbiranje i kasapljenje glava... sve prave evropske vrednosti. :zubati

Ne znam zašto da ti odgovaram, kad se čak i ne trudiš da pročitaš ili razmisliš o pročitanom, ali ajde. Pusti na momenat svoju opsesiju Srbima ili to što si ti zapalila za Beč pa nisi baš povezana sa bradatim tipovima što kaskaju za MUFTY Zukorlićem i sličnima.

Zapitaj se kako je moguće da bilo gde... od Bihaća do turske granice, tačno znaš kada si ušao u muslimansko naselje i da svuda postoji problem. Stavimo u ovom trenutku i Albance na stranu koji su priča za sebe.

I možda to tebe ljuti ili nešto... ali jeste istina. Kad se svi tako individualno pohrvate i evropeizuju kao ti, onda možemo promeniti priču.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 22:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
Pa ostavimo Albance, no što je s Hrvatima u Vojvodini koje ste sveli na statističku grešku.Nisu se uklopili ?

A masovne grobnice koje i dan danas otkopavaju po BiH ?A Hr i rat ?Kosovo ?

Svi neuklopljeni osim vas ?

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 22:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Pa ostavimo Albance, no što je s Hrvatima u Vojvodini koje ste sveli na statističku grešku.Nisu se uklopili ?


Baba šumom, deda drumom... Jesi uopšte shvatila o čemu sam pisao? :neznam

(na stranu što ne vidim a) kakve veze Hrvati imaju sa temom i b) kako su to svedeni na statističku grešku)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 22:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
Jagnjeca brigada je napisao/la:
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Pa ostavimo Albance, no što je s Hrvatima u Vojvodini koje ste sveli na statističku grešku.Nisu se uklopili ?


Baba šumom, deda drumom... Jesi uopšte shvatila o čemu sam pisao? :neznam

(na stranu što ne vidim a) kakve veze Hrvati imaju sa temom i b) kako su to svedeni na statističku grešku)



Naravno ! Po brutalnosti jedino se VI mozete mjeriti sa Turcima.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 22:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Mislim da nije dobro Bosnjake zvati Turcima...treba izbegavati to...

Kakva je bila proslost, manje vise znamo, neki su se i zvali Turcima, neki se i danas zovu...neki tako prihvataju identitet, neki rade iz inata...

Oni nisu Turci ni po poreklu, ni po jeziku, ni po mnogim kulturnim karakteristikama... imaju istu religiju, i to je uglavnom to...ali u nedostatku blizih prijatelja, i u okruzenju 2 neprijateljska naroda, oni su se njima okrenuli.

Da zaobidjemo sve nase zatrovane odnose, i pokusamo da pogledamo sa neke vece daljine...nije njima lako, pitanje je dal bi se iko drugi u toj poziciji ponasao drugacije...

Turcin izgovoreno iz usta Srba i Hrvata jeste uvreda, jer mi Turke percipiramo uglavnom na izrazito negativan nacin... i u najzustrijim raspravama, nikad nisam iskoristio tog "dzokera", to mi je ispod svakog nivoa... ajde da ih zovemo Bosnjaci iako do 1993 nisu ni znali da se tako zovu...

Ovako, upadamo u isti mentalni nivo kao oni bolesnici na saxu sto pisu Smrdi, Sluge, Genocidasi... to nije ni za kafanu....

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 22:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Kod muslimanaca imamo dvije struje, prva je proturska s kojom su srođeni a ona seže u daleku prošlost, druga proarapska i aktivna je u posljednjih 20 godina.
Tu arabizaciju im niko od nas ne natura već je prihvataju dobrovoljno, čak proturska linija ustupa mjesto proarapskoj a to je vidljivo i po današnjem stilu gradnji džamija, zatim po blagonaklonom terminu "novi muslimani" za vehabije, koju koriste njihovi vjerski lideri itd.

Znači, sami mijenjaju identitet a onda će kroz 30-50 godina cmizdriti što ih neko zove Arapima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 22:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Naravno ! Po brutalnosti jedino se VI mozete mjeriti sa Turcima.


Dakle Amerikanci i Rusi su neuklopljeni i povukli na Turke zbog toga što su vodili stotine ratova sa desetinama miliona mrtvih i iskasapljenih. Nemci i Austrijanci isto povukli na Turke zbog raznih logora, masovnih grobnica itd. Kao i Španci, Francuzi, Englezi, Italijani zbog svojih avantura u Evropi i van nje od pre par vekova do dana današnjeg? :zubati

Da ne pominjemo ručni rad Bugara, Mađara, Poljaka, Albanaca, Grka, Hrvata itd.

Opet, nisi shvatila, nit' si se potrudila da shvatiš, već skačeš kao opečena. To što je za tebe neviđena tragedija i centar tvoga sveta za sve ostale je samo jedan naslov u novinama.

I nema veze sa ovim što sam prethodno pisao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 22:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
DzoniBG je napisao/la:
Mislim da nije dobro Bosnjake zvati Turcima...treba izbegavati to...

Kakva je bila proslost, manje vise znamo, neki su se i zvali Turcima, neki se i danas zovu...neki tako prihvataju identitet, neki rade iz inata...

Oni nisu Turci ni po poreklu, ni po jeziku, ni po mnogim kulturnim karakteristikama... imaju istu religiju, i to je uglavnom to...ali u nedostatku blizih prijatelja, i u okruzenju 2 neprijateljska naroda, oni su se njima okrenuli.

Da zaobidjemo sve nase zatrovane odnose, i pokusamo da pogledamo sa neke vece daljine...nije njima lako, pitanje je dal bi se iko drugi u toj poziciji ponasao drugacije...

Turcin izgovoreno iz usta Srba i Hrvata jeste uvreda, jer mi Turke percipiramo uglavnom na izrazito negativan nacin... i u najzustrijim raspravama, nikad nisam iskoristio tog "dzokera", to mi je ispod svakog nivoa... ajde da ih zovemo Bosnjaci iako do 1993 nisu ni znali da se tako zovu...

Ovako, upadamo u isti mentalni nivo kao oni bolesnici na saxu sto pisu Smrdi, Sluge, Genocidasi... to nije ni za kafanu....

Ali mi njih zovemo Turci oduvek. To nije pojava od 90-ih godina, moja pokojna baba, rođena 1910. ih je zvala Turci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 23:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Carmello Šešelj je napisao/la:
Ali mi njih zovemo Turci oduvek. To nije pojava od 90-ih godina, moja pokojna baba, rođena 1910. ih je zvala Turci.


Nekad je bilo vise motiva, i sami su se zvali tako, bili su integrisani clanovi osmanskog carstva, nisu imali mnoge karakteristike nacije....

Nekad smo i Austrijance zvali svabama...promenile su se stvari, i zarad minimalnog pristojnog dijaloga nije ok da ih tako zovemo, Turci, Mosnjaci.... zna se sta se misli kad se to kaze, i zna se da ih to vredja...pa ako neko hoce da bude pickaranja i uvreda...onda slobodno...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 31 sij 2013, 23:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
Naravno da nije uvreda. Turska je naša majka.

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 01 vel 2013, 09:53 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30437
Sayuri je napisao/la:
Naravno da nije uvreda. Turska je naša majka.


E sad ti vrati cijelu raspravu na početak. Taman su kolege Bošnjaci objasnili da jest uvreda.

Doduše, nisam dokučio pravi razlog ali nije ni bitno. Ako vrijeđa onda nećemo. :palacgore1


Aga,

postoji više struja kod Bošnjaka, ali mislim da je jedna od bitnih i SDP, tj. sekularna struja. Možda unutar ove druge, vjerske struje, postoje pro-turske i pro-arapske, a čini mi se čak i pro-iranske pod struje. Ali razlike između njih nisu toliko bitne koliko ova glavna podjela sekularna vs. vjerska.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

807 of 2558 - 31.55%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 01 vel 2013, 11:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Naša Kvačica je napisao/la:
SDP, tj. sekularna struja.


slika


:D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Je li "Turčin" uvreda?
PostPostano: 01 vel 2013, 12:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Do ... 74511.html


"Mi poštujemo ono što danas radi SPC i smatramo da je to jedna od nesumnjivih vrijednosti koje trebaju da se poštuju i uvažavaju. Nema snažnije institucije u srpskom narodu u Republici Srpskoj, Srbiji i rasejanju koja danas objedinjava srpski narod kao što to čini SPC", rekao je Dodik novinarima nakon posjete banjalučkoj Eparhiji i razgovora sa vladikom banjalučkim Jefremom.
Dodik je dodao da ga raduje činjenica da veliki broj vjernika prisustvuje službama u crkvama, čime pokazuju svoj odnos ne samo prema crkvi, već i svom identitetu - pravoslavlju.
Predsjednik Srpske je istakao da tradicionalni pozdrav "Mir Božiji, Hriostos se rodi!" predstavlja najsnažniju poruku mira, podsjetivši da se na današnji dan Hristovog rođenja okupljaju porodice i prijatelji.
Dodik je čestitao Božić vladiki banjalučkom Jefremu i izrazio poštovanje za sve što je učinio na jačanju SPC u banjalučkoj eparhiji. "Banjalučka eparhija postala je primjer kako treba pristupiti kvalitetnoj izgradnji objekata i crkava", istakao je Dodik.


:sega

SNSD Kakva je to stranka ?Neinformirana sam opet :D

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 106 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 46 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO