HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 tra 2024, 15:40.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 81 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 14 srp 2013, 23:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21622
Bobovac je napisao/la:
Metemma je napisao/la:
Naše komšije iz Europe postaju polako kao Bošnjaci, što više vremena prolazi to su više mogli da osvoje, samo da su htjeli, eh kud nas zaustaviše... :zubati

Ma za 24 sata bi prešli na drugu stranu Drine a za najviše 72 sata došli bi do Morave! Beograd bi bio opkoljen i morao bi se predati! :zastava_Hrvata
A čuj, mogli ste i vi 1992 više, pa su vas zaustavili oni gore, treba biti realan. Isto kao što je HV mogla 1995 više. To nije stvar nečije genetske superiornosti već su jednostavno bila drugačija vremena jbg.

92 su možda mogli više da nisu zapeli na Vukovaru :kava
Metemma je napisao/la:
Istina, istina, ali opet počinjete da zvučite kao komšije - bojim se da se malo precjenjujete. Pa Kostajnica vam je zapela u grlu, kud ćeš dalje.
Kako bijaše, Holbruk tražio od Šuška da zauzme Novi Grad i Prijedor, al presjekao vas 5. korpus pa niste mogli... i tako to...

Priča iz Holbrookovih memoara.
S obzirom da nam je vojska bila par km od BL nekako sumnjam u tu vašu "ratničku" narav :D
Srbi su (u tom trenutku) realno mogli izgubiti sve što su držali zapadno od Drine.
Budi realan, država pod sakcijama, a infrastruktura u BiH pod NATO napadima. Čak su vas i Muslimani (a svi znaju kakvi su oni vojnici) potjerali iz jedne Vozuće (mislim da im je to jedini samostalni vojni uspjeh u cijelom ratu!). Nakon toga, mislim :D
Da su vam maknuli sankcije, a avijacija se okrenula na drugu stranu, bojim se da bi stanje bilo drugačije. No opet, s obzirom na moral istočnu slavoniju biste vi vjerojatno popušili, a zapadno od Brčkog bi svejedno dobili po piksi. Čak mislim da bi Burin i u tom okruženju bio odrađen. Eventualno bi mogli dobit Tuzlu, Sarajevo ili neko drugo selo s one moje karte podjela u dvoje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 14 srp 2013, 23:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21622
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
A što će drugo raditi zemlja bez benzina za svoje tenkove ? :kava

Da, videli smo kako SRJ nije imala benzin za tenkove... :zubati

Di su ti tenkovi bili 95? Imam feeling da si pogriješio riječi...
Sve gorivo vam je zbrisalo u traktore =))


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 14 srp 2013, 23:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Ceha je napisao/la:
Metemma je napisao/la:
Istina, istina, ali opet počinjete da zvučite kao komšije - bojim se da se malo precjenjujete. Pa Kostajnica vam je zapela u grlu, kud ćeš dalje.
Kako bijaše, Holbruk tražio od Šuška da zauzme Novi Grad i Prijedor, al presjekao vas 5. korpus pa niste mogli... i tako to...

Priča iz Holbrookovih memoara.
S obzirom da nam je vojska bila par km od BL nekako sumnjam u tu vašu "ratničku" narav :D
Srbi su (u tom trenutku) realno mogli izgubiti sve što su držali zapadno od Drine.
Budi realan, država pod sakcijama, a infrastruktura u BiH pod NATO napadima. Čak su vas i Muslimani (a svi znaju kakvi su oni vojnici) potjerali iz jedne Vozuće (mislim da im je to jedini samostalni vojni uspjeh u cijelom ratu!). Nakon toga, mislim :D
Da su vam maknuli sankcije, a avijacija se okrenula na drugu stranu, bojim se da bi stanje bilo drugačije. No opet, s obzirom na moral istočnu slavoniju biste vi vjerojatno popušili, a zapadno od Brčkog bi svejedno dobili po piksi. Čak mislim da bi Burin i u tom okruženju bio odrađen. Eventualno bi mogli dobit Tuzlu, Sarajevo ili neko drugo selo s one moje karte podjela u dvoje.


Dakle, Bosanski Novi, Prijedor, Kostajnica... šta je bilo?

A ovo ostalo, zvučiš kao da čitam Klix. Mislim, istina je da bi se Srbi teško branilil kad bi nas napali zajedno HV, HVO, muslimanska vojska i NATO pakt, s ciljem da unište RS i spale Beograd, ali to su već malo mokri snovi.

Sankcije su qrac od ovce, u svijetu imaš gerilske pokrete koji su solidno snabdjeveni, a ne cijela jedna solidno organizovana država, koja se posle nosila sa NATO agresijom.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 14 srp 2013, 23:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 pro 2012, 07:07
Postovi: 608
Metemma je napisao/la:
Istina, istina, ali opet počinjete da zvučite kao komšije - bojim se da se malo precjenjujete. Pa Kostajnica vam je zapela u grlu, kud ćeš dalje.
Kako bijaše, Holbruk tražio od Šuška da zauzme Novi Grad i Prijedor, al presjekao vas 5. korpus pa niste mogli... i tako to...

Jedina neuspjela ratna operacija '95 sa hrvatske strane je Operacija Una, sad zašto nije uspjela, nema smisla diskutirati na ovoj temi.
Novi Grad su također i muslimani mogli zauzeti da su bili nešto produktivniji na svome dijelu bojišta.

Sa geopolitičke strane, da su Hrvati i muslimani uspjeli "odsjeći" cijeli dio RS zapadno od Banja Luke, pa da ih je tek onda međunarodna zajednica zaustavila, tko zna što bi bilo, možemo samo nagađati.
Npr. RS vjerojatno nebi u tom slučaju dobila 49, nego nešto manji postotak teritorija.
Hrvatske enklave oko Prijedora, možda i Banja Luke bi vjerojatno i dan danas opstale (ovako su praktično nestale).
No taj teritorij bi vrlo vjerojatno danas većinski bio naseljen muslimanima (nešto kao Sanski Most i Ključ), tako da je neki smisao ulaska u takav poduhvat sa hrvatske strane prilično upitan.
Ako ćemo još dublje zaći u špekulacije, možda bi se i dio muslimanskih izbjeglica iz Podrinja naselio nakon rata tamo, te možda srednja Bosna nebi bila toliko islamizirana kao danas (što bi bilo pozitivno za nas).

No ovo je već duboka ŠBBKBB zona, tokom rata ste uspjeli nešto osvojiti, nešto ste potkraj rata i obranili, RS je sad na teritoriju kakvom je i to se trenutno nemože promjeniti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 14 srp 2013, 23:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Ceha je napisao/la:
Di su ti tenkovi bili 95? Imam feeling da si pogriješio riječi...
Sve gorivo vam je zbrisalo u traktore =))


Bili su tamo gde je trebalo da budu. Ili misliš da ste stali iz dobrote duše i velike ljubavi Amerikanaca prema Slobici i partiji?

Što kaže Metemma, nešto mi se čini da ste zaglavili čim ste prišli iole naseljenijoj teritoriji. Istina, to nije ni bitno, pošto je Harmija zamalo ušla u Banja Luku i Niš, ali opet...

OK, nemoj sad da kvarimo geostrateški zanos. Ja sam iz pouzdanih izvora čuo da se spremala operacija zauzimanja Boke i Podgorice, odmah posle istočne Hercegovine. :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 14 srp 2013, 23:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 pro 2012, 07:07
Postovi: 608
Jagnjeca brigada je napisao/la:
OK, nemoj sad da kvarimo geostrateški zanos. Ja sam iz pouzdanih izvora čuo da se spremala operacija zauzimanja Boke i Podgorice, odmah posle istočne Hercegovine. :kava

A gle, plan za oslobađanje istočne RH (znan kako Manjinjorgo, Vatrene kočije ili kako god već), te ovaj plan za stvaranje zaleđa Dubrovniku i južnom dijelu RH (Burin) su zaista postojali, te da dogovor na diplomatskom planu nije bio ostvaren (Dayton, mirna reintegracije okupirane istočne RH), oni bi zaista bili sprovedeni, sa kakvim uspjehom, o tome danas možemo samo nagađati i teoretizirati u ŠBBKBB zoni.

Jednako tako su vjerojatno i sa vaše strane postojali neki planovi (kao onaj sa početka rata o presjecanju RH na par mjesta), itd. itd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 14 srp 2013, 23:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Na stranu forumaši koji su previše zaglibili u jebenu geostrategiju i politiku, i imaju žestoku glad za teritorijem (iako nam je glede brojnosti naroda, dovoljno i pola današnje Hrvatske, i to bez da se guramo), računica je financijska. Hrvatska bez turizma, sa ugroženim Dubrovnikom je nedonošče, propala država, koja jednostavno ne može priuštiti bilo kakvu ugrozbu Dubrovnika. Ova operacija i razmišljanja su bila dugoročna (ko je 1995. mogao predvidjeti da će ovdje zaživjeti regionalno carstvo u kojem vlada drugarstvo), gdje država jednostavno nije mogla dopustiti nekom krkanu iz Trebinja da sebe proziva i djeluje kao "hrvatski ministar turizma", ako se sjećate te izjave.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 14 srp 2013, 23:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
Ministry of Sound je napisao/la:
Na stranu forumaši koji su previše zaglibili u jebenu geostrategiju i politiku, i imaju žestoku glad za teritorijem (iako nam je glede brojnosti naroda, dovoljno i pola današnje Hrvatske, i to bez da se guramo), računica je financijska. Hrvatska bez turizma, sa ugroženim Dubrovnikom je nedonošče, propala država, koja jednostavno ne može priuštiti bilo kakvu ugrozbu Dubrovnika. Ova operacija i razmišljanja su bila dugoročna (ko je 1995. mogao predvidjeti da će ovdje zaživjeti regionalno carstvo u kojem vlada drugarstvo), gdje država jednostavno nije mogla dopustiti nekom krkanu iz Trebinja da sebe proziva i djeluje kao "hrvatski ministar turizma", ako se sjećate te izjave.


Riječ je o sigurnosnom pitanju. Tu nije stvar samo Dubrovnika, nego, recimo, i Like, koja je poveznica sjevera i juga Hrvatske, a izuzetno rijetko naseljena. Ako je odmah s druge strane granice brojan i neprijateljski nastrojen drugi narod, a nema velike prirodne prepreke (kao što je, recimo, Sava), onda to može postati sigurnosni problem.

Sličan odnos kao Izrael-Zapadna Obala. Samo usporedi odnos Izraela prema njoj i odnos prema Gazi, iz koje se Sharon odavno povukao.

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 15 srp 2013, 00:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Previše ste opsjednuti tom geopolitikom i oblikom kifle. Tih par desetina kilometara tamo ili ovamo vam u nekom opštem ratu svakako ne bi puno značilo.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 15 srp 2013, 00:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
Sigurnosni problemi nisu samo ratovi.

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 15 srp 2013, 00:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Pa sad je to rešeno. Tri dana kroz pustinju dok ne izbiješ na obalu ili do Zagreba. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 15 srp 2013, 00:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
Ma da, i sve je počelo u Mačvi 1914. :kava

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 15 srp 2013, 00:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Metemma je napisao/la:
Previše ste opsjednuti tom geopolitikom i oblikom kifle. Tih par desetina kilometara tamo ili ovamo vam u nekom opštem ratu svakako ne bi puno značilo.


Ja ne. Ja sam samo konstatirao da je 1995. hrvatska država uvidjela da je financijski gubitak vezan uz iracionalne i ratoborne krkane koji imaju Dubrovnik na topničkom dometu ipak neprihvatljiv. Na kraju je sve odlično ispalo, da bolje nije moglo, nitko nije nastradao, svi ostali na svojim ognjištima, a cijeli ovaj trokut Ston - Trebinje - Herceg-Novi postade turistička Mecca i krava muzara od koje preživljava i Hrvatska, a od toga zarađuje i privređuje i Trebinje. Zato sukoba barem na ovom lokalitetu nikada neće biti, sve je u nekom ekvilibriju koji odgovara svima.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 15 srp 2013, 00:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
SDB je napisao/la:
Ma da, i sve je počelo u Mačvi 1914. :kava


Eto kakav si, ja iznesem poetski ulepšanu činjenicu, a ti odma' 100 godina u prošlost. Mada bi mogli i dalje ići. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 15 srp 2013, 00:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Pa nije taj rat počeo u tom trouglu, niti je mogao završiti se isključivo u tom trouglu, niti se taj trougao pita u vezi nekog budućeg rata :)

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 15 srp 2013, 00:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
Jagnjeca brigada je napisao/la:
SDB je napisao/la:
Ma da, i sve je počelo u Mačvi 1914. :kava


Eto kakav si, ja iznesem poetski ulepšanu činjenicu, a ti odma' 100 godina u prošlost. Mada bi mogli i dalje ići. :zubati


Ubrzavam besmislenu raspravu tako da ju odmah prebacim na kraj, odnosno početak. :kava

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 15 srp 2013, 00:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Metemma je napisao/la:
Pa nije taj rat počeo u tom trouglu, niti je mogao završiti se isključivo u tom trouglu, niti se taj trougao pita u vezi nekog budućeg rata :)


Ma rata na ovim prostorima nikad neće biti, no to je jedan malo duži elaborat i zaključak kojeg sam razradio tek prije par mjeseci (postoji jedna nit koja je vezala sve sukobe koja je skoro bespovratno prekinuta), no baš u ovom spomenutom trokutu postoji jedan savršen ekvilibrij kojeg ništa ne može poremetiti, i koji bi u čak nekom nevjerojatnom sukobu bio pošteđen "dejstvovanja".

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 15 srp 2013, 00:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
SDB je napisao/la:
Ubrzavam besmislenu raspravu tako da ju odmah prebacim na kraj, odnosno početak. :kava


Nisam znao ni da imamo raspravu. :neznam

U svakom slučaju, kukanje o kifli je sada "out" zato što je sa jedne strane Sava i Una (a preko pomalo pusti predeli Hrvatske), sa druge jedno 70 km vukojebja i planina. Osim ako vas ne straše ljuti krajišnici, Atifovi i Babini.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 15 srp 2013, 00:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Ministry of Sound je napisao/la:
Metemma je napisao/la:
Pa nije taj rat počeo u tom trouglu, niti je mogao završiti se isključivo u tom trouglu, niti se taj trougao pita u vezi nekog budućeg rata :)


Ma rata na ovim prostorima nikad neće biti, no to je jedan malo duži elaborat i zaključak kojeg sam razradio tek prije par mjeseci (postoji jedna nit koja je vezala sve sukobe koja je skoro bespovratno prekinuta), no baš u ovom spomenutom trokutu postoji jedan savršen ekvilibrij kojeg ništa ne može poremetiti, i koji bi u čak nekom nevjerojatnom sukobu bio pošteđen "dejstvovanja".


Otkrio si kao Đoković budističke hramove? :)

Care to share?

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 15 srp 2013, 00:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 pro 2012, 07:07
Postovi: 608
Metemma je napisao/la:
Previše ste opsjednuti tom geopolitikom i oblikom kifle. Tih par desetina kilometara tamo ili ovamo vam u nekom opštem ratu svakako ne bi puno značilo.


Rat i ovaj trenutni oblik RH.
I vaš početni plan je bio presjeći RH u 3 točke (kod Zadra, Karlovca i Virovitice), tako da nema smisla pričati kako ovakav oblik teritorija ne stavlja državu u ranjivu poziciju u nekom možebitnom budućem sukobu (to je kao da ti kažeš da ono usko grlo kod Brčkog uopće nije problem RS).

Gospodarstvo i ovaj oblik.
Teško je cestovno povezati državu kada najkraći put između istoka i juga države vodi kroz drugu državu u kojoj postoje 2 odvojena entiteta (dok je put kroz samu RH skoro duplo duži).
Da niti ne pričamo o nemogućnosti dogovora o izgradnji koridora, graničnih prijelaza i uredbi prilikom prijevoza robe (pogotovo u trenutnoj situaciji kada je RH u EU, a BiH nije, no to bi trebalo doći na svoje kada BiH jednog dana uđe u tu zajednicu europskih zemalja), itd.


No također treba napomenuti da ovo nema izravnu vezu sa operacijom Burin, nego više sa onim operacijama u zapadnom dijelu RS.
Burin je kao što smo već utvrdili, bio planiran da bi se trajno otklonila srpska prijetnja Dubrovniku i cijelom tom najjužnijem dijelu RH.


Jagnjeca brigada je napisao/la:
Osim ako vas ne straše ljuti krajišnici, Atifovi i Babini.

Mislim da od "slovenskih najam radnika" ne trebamo brinuti...


Ministry of Sound je napisao/la:
Metemma je napisao/la:
Pa nije taj rat počeo u tom trouglu, niti je mogao završiti se isključivo u tom trouglu, niti se taj trougao pita u vezi nekog budućeg rata :)


Ma rata na ovim prostorima nikad neće biti, no to je jedan malo duži elaborat i zaključak kojeg sam razradio tek prije par mjeseci (postoji jedna nit koja je vezala sve sukobe koja je skoro bespovratno prekinuta), no baš u ovom spomenutom trokutu postoji jedan savršen ekvilibrij kojeg ništa ne može poremetiti, i koji bi u čak nekom nevjerojatnom sukobu bio pošteđen "dejstvovanja".

:zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 15 srp 2013, 00:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Metemma je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:

Ma rata na ovim prostorima nikad neće biti, no to je jedan malo duži elaborat i zaključak kojeg sam razradio tek prije par mjeseci (postoji jedna nit koja je vezala sve sukobe koja je skoro bespovratno prekinuta), no baš u ovom spomenutom trokutu postoji jedan savršen ekvilibrij kojeg ništa ne može poremetiti, i koji bi u čak nekom nevjerojatnom sukobu bio pošteđen "dejstvovanja".


Otkrio si kao Đoković budističke hramove? :)

Care to share?


Skoro svi sukobi koji mi padaju na pamet su se dogodili između zemalja sa jako niskom razinom isprepletenosti privatnog vlasništva kapitala i nekretnina, i sa skoro nikakvom razinom inozemnog vlasništva i kapitala. Kratko rečeno, oni koji su pokretali ratove su iza sebe imali moćne industrijaliste u zemlji "A", koji nisu gubili ništa razaranjem zemlje "B", štoviše, vjerojatno ih je čekala masna zarada u poslovima vezanim uz državu i rat. Nepostojanje stranih investicija je takođe značilo da političari u tim većim zemljama koje bi mogle zaustaviti sukob između zemalja "A" i "B" nisu bili suočeni sa moćnim lobijima koji bi trebali garantirati sigurnost njihovog kapitala, pogona i nekretnina u zemljama A i B.

Suma sumarum, prisustvo srpskog kapitala u Hrvatskoj, hrvatskog kapitala u Srbiji, kao i još veće prisustvo stranog kapitala u obje države, u globalu garantira da rata između ove dvije države nikada neće biti (ne računajući na wildcard globalne kataklizme ili rata). To je na globalnoj razini, a na lokalnoj što se tiče Trebinja, Dubrovnika i Boke Kotorske, tu čak mogu zamisliti združene antiratne demonstracije jer im svim kruh naš svagdašnji ovisi o miru i percepciji stabilnosti.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 15 srp 2013, 00:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Malo prenategnuto. Baš netko Todorića pita hoće li biti rata ili ne. Ili Hypo banku.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 15 srp 2013, 00:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Ima smisla, svakako, ali se i meni čini prenategnuto.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 15 srp 2013, 00:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 pro 2012, 07:07
Postovi: 608
Ovo ministrovo donekle vrijedi za RH i Srbiju koje su otišle na jedan nešto viši gospodarski nivo i između kojih gotovo da više nema etničkih sporova.
No u okvirima BiH realnosti (niske gospodarske razine i niza neriješenih etničkih pitanja) je upitno koliko tako nešto vrijedi.

Ovo bi po meni prije značilo da bi RH i Srbija u slučaju nekog novog možebitnog sukoba unutar BiH stajali sa strane u pat poziciji, kao "nebi se štel mešati", dok bi ljudi unutar BiH ratovali, no što znači da rata u BiH gotovo da nemože biti (što bi, da razvijem misao, išlo na ruku muslimanima, protiv kojih bi se onda Hrvati i Srbi morali udružiti u sukobu).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija “Burin” – planovi Hrvatske vojske za zauzimanje istočne Hercegovine 1995. godine
PostPostano: 15 srp 2013, 07:27 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24663
Lokacija: Heartbreak Hotel
Metemma je napisao/la:
Previše ste opsjednuti tom geopolitikom i oblikom kifle. Tih par desetina kilometara tamo ili ovamo vam u nekom opštem ratu svakako ne bi puno značilo.


Da, zato vama krajiški koridor uopće nije bitan. :D

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 81 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 17 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO