HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 09:52.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 150 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 16 lis 2016, 14:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 srp 2010, 16:04
Postovi: 1885
Lokacija: Stara Hercegovina
vezista je napisao/la:
No dobro, kako je tema Ateizam i religija, da malo pokušamo izdiskutirati "vjernike u nevjeru i ništavilo", ljude koji vjeruju da nema Boga, koji tvrde ovo i ono, busaju se u svoja ateistička prsa, pa da osim neutemeljenih traktata konačno podastru svoje dokaze o ne postojanju Boga, o tome da su u pravu što su ateisti, da dokažu znanstveno, preko znanosti u koju se kunu, da Stvoritelja nema, da je sve "evolucija" (mada smo vidjeli da je evolucija kao princip zastarjeli model, koji sve više prednost prepušta genetici) i da punih usta mogu pljuvati po religijama koje recimo sve da su izmišljotina, a znamo da nisu, nose nesumnjivu kulturološku poruku, dimenziju ljudske duhovne evolucije i konačno nose plemenitost koja čovjeka višestruko izdiže iznad životinja.
Dajmo malo bez da analiziramo jednog beznačajnog čovječuljka na ovom Forumu da pokušamo njegovu djetinju ostrašćenost da prevaziđemo i da ozbiljno pokušamo sagledati fenomen ateizma, kao društvenog pojava koji nastaje početkom industrijske revolucije, jer je do tada svaki ateizam bio žestoko odbacivan.
Mislim da je interesantan aspekt i ateizam kao posljedica industrijskog i potrošačkog društva, koje se odaljava od religije svakodnevnom borbom za profit, zaradu i u bjesomučnom iživljavanju kratkotrajnih vikend dana svjesno zapostavljaju duhovnost kao čovjekovu nesumnjivu božansku dimenziju.

Care bez uvrede, ali razmišljaš ko da si 100% vehabija. :neznam

_________________
Čovjek je neprijatelj onoga što ne poznaje. (Ali ibn Ebu Talib)

Borba za slobodu čovjeka i nije drugo nego borba za oslobođenje od predrasuda. (Miroslav Krleža)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 16 lis 2016, 15:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Sandalj je napisao/la:
vezista je napisao/la:
No dobro, kako je tema Ateizam i religija, da malo pokušamo izdiskutirati "vjernike u nevjeru i ništavilo", ljude koji vjeruju da nema Boga, koji tvrde ovo i ono, busaju se u svoja ateistička prsa, pa da osim neutemeljenih traktata konačno podastru svoje dokaze o ne postojanju Boga, o tome da su u pravu što su ateisti, da dokažu znanstveno, preko znanosti u koju se kunu, da Stvoritelja nema, da je sve "evolucija" (mada smo vidjeli da je evolucija kao princip zastarjeli model, koji sve više prednost prepušta genetici) i da punih usta mogu pljuvati po religijama koje recimo sve da su izmišljotina, a znamo da nisu, nose nesumnjivu kulturološku poruku, dimenziju ljudske duhovne evolucije i konačno nose plemenitost koja čovjeka višestruko izdiže iznad životinja.
Dajmo malo bez da analiziramo jednog beznačajnog čovječuljka na ovom Forumu da pokušamo njegovu djetinju ostrašćenost da prevaziđemo i da ozbiljno pokušamo sagledati fenomen ateizma, kao društvenog pojava koji nastaje početkom industrijske revolucije, jer je do tada svaki ateizam bio žestoko odbacivan.
Mislim da je interesantan aspekt i ateizam kao posljedica industrijskog i potrošačkog društva, koje se odaljava od religije svakodnevnom borbom za profit, zaradu i u bjesomučnom iživljavanju kratkotrajnih vikend dana svjesno zapostavljaju duhovnost kao čovjekovu nesumnjivu božansku dimenziju.


Care bez uvrede, ali razmišljaš ko da si 100% vehabija. :neznam


Pa to je isti sklop mozga , svi oni odreda misle da imaju pravo tj.monopol na moral i istinu jer im tako sveti spisi kažu.
Ali ono što ga čini više vehqbijom je ista matrica po pitanju "kulturološke poruke i nasleđa" njihove religije po svim pitanjima društva , a to znači da oni hoće zbog toga dužno poštovanje koje se ogleda u političkom i društvenom uticaju bez da im iko ima išta zameriti jer im po bogu to pripada.

Sa mnogim islamistima sam diskutovao po forumima i oni svi odreda traže zasluuge za svoju veru u današnjici jer misle da bez islama ne bi bilo ni današnje svestske civilizacije , jer eto islam je direktno zaslužan za procvat nauke,filozfije,medicine,...koja se iz mavarske Španije i Bagdada prenelo u Evropu gde je krenula renesansa i procvat.

U jednoj emisiji Zabranji Forum jedan lik iz publike 'ladno kaže liku koji je rekao da šerijat neće proći u Bosni da bez tog šerijata ne bi nosio taj moderni sat na ruci jer je isla,m i šerijat direktno zaslužan za nauku,tj.astronomiju,...i sam satni mehanizam.

To je lobotomija mozga , i njima nije problem lagati uopšte , jjer da ponovim sve što se zasniva na laži izisukuje nove laži i prevare , i onda sami ljudi više ne primećuju laž već je smatraju istinom.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 19 lis 2016, 13:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ožu 2013, 10:16
Postovi: 1254
Sandalj je napisao/la:
vezista je napisao/la:
No dobro, kako je tema Ateizam i religija, da malo pokušamo izdiskutirati "vjernike u nevjeru i ništavilo", ljude koji vjeruju da nema Boga, koji tvrde ovo i ono, busaju se u svoja ateistička prsa, pa da osim neutemeljenih traktata konačno podastru svoje dokaze o ne postojanju Boga, o tome da su u pravu što su ateisti, da dokažu znanstveno, preko znanosti u koju se kunu, da Stvoritelja nema, da je sve "evolucija" (mada smo vidjeli da je evolucija kao princip zastarjeli model, koji sve više prednost prepušta genetici) i da punih usta mogu pljuvati po religijama koje recimo sve da su izmišljotina, a znamo da nisu, nose nesumnjivu kulturološku poruku, dimenziju ljudske duhovne evolucije i konačno nose plemenitost koja čovjeka višestruko izdiže iznad životinja.
Dajmo malo bez da analiziramo jednog beznačajnog čovječuljka na ovom Forumu da pokušamo njegovu djetinju ostrašćenost da prevaziđemo i da ozbiljno pokušamo sagledati fenomen ateizma, kao društvenog pojava koji nastaje početkom industrijske revolucije, jer je do tada svaki ateizam bio žestoko odbacivan.
Mislim da je interesantan aspekt i ateizam kao posljedica industrijskog i potrošačkog društva, koje se odaljava od religije svakodnevnom borbom za profit, zaradu i u bjesomučnom iživljavanju kratkotrajnih vikend dana svjesno zapostavljaju duhovnost kao čovjekovu nesumnjivu božansku dimenziju.

Care bez uvrede, ali razmišljaš ko da si 100% vehabija. :neznam


Ma nema uvrjede, jer tebi se čini svatko onaj tko stoji iza (svoje) religije vahabijom.
Naravno, to je tvoja subjekcija, to je tvoj mentalni sklop.
Imaš, dakako, pravo da misliš i pišeš što poželiš, no ne čini li ti se malo bedastim napisati kada treba da prodiskutiramo ateiste, da se tebi odmah učini da razmišljam kao vahabija.
Zanimljivo bi bilo od tebe čuti i tu definiciju selefijskog načina pisanja i razmišljanja, jednako kao i tvoj osvrt na ateizam, da budemo na crti teme.
Bojim se da bi zapeo, jer kako stvari stoje sve što ti se osobno ne dopada, što ti ne konverira, što ne aproksimira tvojim mentalnim klišejima, ubjeđenjima, pa što da ne i religijskim uticajima, tebi to "smrdi na vahabizam", kao ti si iskusan poznavatelj vahabijskog filozofskog izrijeka, pa onako meritorno opališ baš kao onaj Maksim iz priće, po diviziji i ostaneš na mjestu možda pomalo razočaran sam na sebe.
Nema uvrjede dobri moj forumašu, nipošto, ali da si me ražalostio- jesi, jer ipak prateći tvoje upise, stekao sam dojam da si promišljen konzistentan i korektan forumaš.
Hajde jedan upis, gdje si, kako bismo rekli: bio na lijevoj nozi, neće promijenuti moje mišljenje o tebi...vjerujem da si dobar čovjek i pomalo zabrinut... :kava

_________________
I svjetlost sviječe je jača od potpune tame...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 19 lis 2016, 14:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
O ukusima se ne raspravlja, ali barem meni, jedna od prednosti ateizma je ideja vječnog spokoja. Uživao sam u potpunom miru dok nisam rođen (mada je uživanje u nepostojanju paradoks ali kužite što želim reći), a nadam se da će tako i nastaviti kad se otegnu papci. Ideja vječne svijesti mi je zastrašujuća. Dok vjernicima izgleda pruža spokoj. Kao što rekoh de gustibus non disputandum est.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 19 lis 2016, 14:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32149
Ministry of Sound je napisao/la:
Ideja vječne svijesti mi je zastrašujuća. Dok vjernicima izgleda pruža spokoj.


Nije to stvar "spokoja", nego smisla.Ateistički "pogled-koncept" na svijet nema smisla.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 19 lis 2016, 14:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ima smisla, samo što je to većini ljudi vrlo neugodna mogućnost (a meni vrlo ugodna), a privremeni bijeg (i spokoj valjda) od te mogućnosti im nudi religija.

Ja možda jesam zaljubljen u samog sebe, ali ne do te mjere da želim da moja svijest doživi vječnost. 60-70 godina je sasvim dovoljno.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 19 lis 2016, 15:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32149
Ministry of Sound je napisao/la:
Ima smisla, samo što je to većini ljudi vrlo neugodna mogućnost (a meni vrlo ugodna), a privremeni bijeg (i spokoj valjda) od te mogućnosti im nudi religija.

Ja možda jesam zaljubljen u samog sebe, ali ne do te mjere da želim da moja svijest doživi vječnost. 60-70 godina je sasvim dovoljno.

Pa u čemu je smisao takvog koncepta? :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 19 lis 2016, 15:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ožu 2013, 10:16
Postovi: 1254
Mar-kan je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Ideja vječne svijesti mi je zastrašujuća. Dok vjernicima izgleda pruža spokoj.


Nije to stvar "spokoja", nego smisla.Ateistički "pogled-koncept" na svijet nema smisla.


Dobro.
Čovjek je vrlo korektno napisao zadnja dva posta i mislim da ima pravo na svoj stav, koji je takav kakav jeste, slagali se mi s njim ili ne.
Unatoč tome što mislim da ti i ja dijelimo neke iste vrijednosti kada je religija u pitanju, ipak treba dozvoliti da i on iskaže svoje gledište i da pojasni svoj svjetonazor, što je u biti jako interesantno, kao specifičnost i konačno kao dio ove teme.

Volio bih da još netko napiše svoj stav ateiste ili da gospodin još malo isprića kako je uopće postao ateista, jer pretpostavljam da je rođen u obitelji u kojoj je bilo govora o religij(ama)i, pa tako postaje uistinu zanimljivo pokušati razumjeti njega kao drugog i drugačijeg.
Nipošto ne kritiziram tvoj post Mar-kane nego se samo referiram na njega.

_________________
I svjetlost sviječe je jača od potpune tame...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 20 lis 2016, 14:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Mar-kan je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Ima smisla, samo što je to većini ljudi vrlo neugodna mogućnost (a meni vrlo ugodna), a privremeni bijeg (i spokoj valjda) od te mogućnosti im nudi religija.

Ja možda jesam zaljubljen u samog sebe, ali ne do te mjere da želim da moja svijest doživi vječnost. 60-70 godina je sasvim dovoljno.

Pa u čemu je smisao takvog koncepta? :neznam


Ne prihvaćam tezu da ovaj naš zemaljski život sam po sebi nema smisla. Meni ne treba ništa više, pogotovo ne vječnost.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 20 lis 2016, 14:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ožu 2013, 10:16
Postovi: 1254
Ministry of Sound je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Pa u čemu je smisao takvog koncepta? :neznam


Ne prihvaćam tezu da ovaj naš zemaljski život sam po sebi nema smisla. Meni ne treba ništa više, pogotovo ne vječnost.


Daj malo nekog iskustva, kako si postao ateista, ono vjerovatno si se susretao sa religijama u svojoj kući gdje si odrastao, kako se to dogodilo, što je prevagnulo...
Ako ti nije neki problem napiši par rečenica o tome, fakat me interesira, a vjerujem i mnoge forumaše, koji se zadrže na ovoj temi, koja je bar po broju posjeta veoma čitana.

_________________
I svjetlost sviječe je jača od potpune tame...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 20 lis 2016, 14:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
vezista je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Nije to stvar "spokoja", nego smisla.Ateistički "pogled-koncept" na svijet nema smisla.


Dobro.
Čovjek je vrlo korektno napisao zadnja dva posta i mislim da ima pravo na svoj stav, koji je takav kakav jeste, slagali se mi s njim ili ne.
Unatoč tome što mislim da ti i ja dijelimo neke iste vrijednosti kada je religija u pitanju, ipak treba dozvoliti da i on iskaže svoje gledište i da pojasni svoj svjetonazor, što je u biti jako interesantno, kao specifičnost i konačno kao dio ove teme.

Volio bih da još netko napiše svoj stav ateiste ili da gospodin još malo isprića kako je uopće postao ateista, jer pretpostavljam da je rođen u obitelji u kojoj je bilo govora o religij(ama)i, pa tako postaje uistinu zanimljivo pokušati razumjeti njega kao drugog i drugačijeg.
Nipošto ne kritiziram tvoj post Mar-kane nego se samo referiram na njega.


Nemam svjetonazora, nisam ateist, niti agnostik. Svi sakramenti itd će biti nastavljeni u RKC, iz poštovanja prema precima (neću ja bit neka verzija moderne Muslimani). No, ne mogu počiniti zločin protiv vlastite svijesti, logike i slobodne volje tjeranjem sebe na doslovno vjerovanje u bliskoistočne (ili bilo čije druge) bajke.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 20 lis 2016, 17:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
joe enter je napisao/la:
Evolucija i naravvno biologija , lepu kažu da kad bilo koje živinče i samim time i čovek umre ne može oživeti , i Marija bez jedne dobre čifutske jebačine nije mogla začeti.

Ne želim zvučati kao kreacionist, ali ovo ti nije točno. Imaš riba i gmazova koji se rađaju bez seksa.
Kad čovjek umre, obično ga se može oživjeti sljedeće 4-6 minute, onda nastupa smrt mozga.
No, ovaj dio je vjera, tu znanost ne bi smjela imati veze.
joe enter je napisao/la:
Zakon fizike kaže da čovek ne može hodati po vodi.

Ako dosta brzo trči, može :D
joe enter je napisao/la:
Zakoni hemije vele da se od vode ne može stvoriti vino.

Možeš, kao i iz kamena zlato, ali moraš imati kontrolirani radijacijski proces.
joe enter je napisao/la:
I dan zaborivimo Lazara , ii sve one silne mrtvake po Jerusalimu što su se podigli iz grobova onog trenutka kad se Isus vratio iz mrtvih.

To je vjera. Priča o evoluciji ide u stari zavjet.
joe enter je napisao/la:
Suspendovanje svih prirodnih zakona dragi @Ceha na Bliskom Istoku u vremenu od 1000g p.n.e do 700g n.e bi trbealo za svakog čoveka sa malo mozga biti obična laž i prevara u davnom dobu.
Ali ti hoćeš "svojom duhovnošćuu" da su se baš TAD i sa TIM ljudima na tom jebenom Bliskom Istoku desila suspenzija prirodnih zakone jer je bog tako hteo.

Neke stvari u sv. pismu su "slikovne", npr. stvaranje svijeta u 6 dana, a neke čak i ne moraju bit.
Imaš priču o grmu koji gori, a ne izgara, ispada da je to vrsta smole/ulja, po nekoj zelenjavi.
Ili da je prijelazak preko crvenog mora prijelazak po grebenu za vrijeme oseke uz jaku oluju.

No nebitno. Nijedna od tih priča nema neke bitnosti, Novi zavjet je puni važniji nego stari.
joe enter je napisao/la:
Zato @Ceha , tvoja vera i bilo koja nauka se ne uklapaju ama baš nikako , i samim time se postavlja pitanje jel nauka lažna ili je lažna priča o oživljavanju seljaka na Bliskom Istoku?!

Neću složiti.
Vjera i znanost se super slažu.
joe enter je napisao/la:
Ja glasam da je lažna priča o oživljavanju seljaka na Bliskom Istoku!! :zubati

Tvoja je stvar kaj ti vjeruješ.
Dovoljno napredna civilizacija bi mogla oživit seljaka na Bliskom Istoku, zar ne ? :D
joe enter je napisao/la:
Ovo je druškene moj kako ti reče van mojih menttalnih sposobnosti i to je istina , jer očito ih ti imaš čim ti je sasvim normalno da oživljavaju ljudi na Bliskom Istoku. :zubati

Vjera.
Pokreće planine.
Inače objasni placebo ili onu majku koja je digla kamion kad joj je ispod palo dijete :D
Zašto misliš da sve mora biti determinizirano?
joe enter je napisao/la:
p.s
Odakle ti znaš da životinje nemaju dušu?? , jel ti to bog javio lično ,ili se držiš biblije slepo??
Mnoge životinje pokazuju osećaje i imaju kompleksnu prvivrženost,povezanost, tj.solidarnost , tako da ako duša i postoji nju može imati i svaki majmun , pogotovo. :zubati

Definiraj dušu.
U bibliji piše da je to osobina samo ljudi, pa :D
Inače, u starom zavjetu je riječ za dušu dosta slična riječi za dah (ak se ne varam).

@Ministry, osobno stajalište je sasvim ok. Samo trenutno su ti na snazi modernija tumačenja starijih pojmova.
Npr. pakao kao postojanje koje je samo po sebi bolno jer si odvojen od stvoritelja, a ne možeš se više izmjeniti.
Načelno, ne smatram da se treba previše zamarati zagrobnim životom. Treba ovaj proživjeti što je bolje moguće, pomoći svima kojima možeš (nemoj učiniti drugom kaj ne bi da netko učini tebi) i to je to.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 20 lis 2016, 17:42 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Ministry of Sound je napisao/la:
Svi sakramenti itd će biti nastavljeni u RKC, iz poštovanja prema precima (neću ja bit neka verzija moderne Muslimani)


rispekt za ovo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 20 lis 2016, 18:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32149
Ceha je napisao/la:
Kad čovjek umre, obično ga se može oživjeti sljedeće 4-6 minute, onda nastupa smrt mozga.

Baš zato Isus je došao poslije par dana i oživio Lazara, da experti ne bi rekli da je bio "klinički" mrtav :zubati




Ceha je napisao/la:
Neke stvari u sv. pismu su "slikovne", npr. stvaranje svijeta u 6 dana, a neke čak i ne moraju bit.
Imaš priču o grmu koji gori, a ne izgara, ispada da je to vrsta smole/ulja, po nekoj zelenjavi.
Ili da je prijelazak preko crvenog mora prijelazak po grebenu za vrijeme oseke uz jaku oluju.

No nebitno. Nijedna od tih priča nema neke bitnosti, Novi zavjet je puni važniji nego stari.

Slikovno :001_rolleyes

Itekako su te priče bitne. Problem imaju liberalni teolozi koji bi da udovolje svijetu i da pomire aktualne "znanstvene" teze sa Biblijom.
.Sz i Nz su jedna cjelina.







Ceha je napisao/la:
Dovoljno napredna civilizacija bi mogla oživit seljaka na Bliskom Istoku, zar ne ? :D

Ne bi mogla.Samo Stvoritelj-Izvor Života, ima život sam po sebi i može oživiti dotičnog seljaka. Nikakva "napredna" civilizacija.





Ceha je napisao/la:
Definiraj dušu.
U bibliji piše da je to osobina samo ljudi, pa :D
Inače, u starom zavjetu je riječ za dušu dosta slična riječi za dah (ak se ne varam).

Post iz prošle godine...

Duša.samosvijest,um,čovjek kao biće-to je nedjeljivo.Ne postoji duša kao samostalan,samosvjestan i sl. element.Čovjek nije dualan,čovjek je duša u kompletu.

Čovjek je duša, on nema dušu,cijeli čovek je duša.Čitajte Bibliju,sve piše..

Jahve, Bog, napravi čovjeka od praha zemaljskog i u nosnice mu udahne dah života. Tako postane čovjek živa duša.

Po Bibliji su postojala dva elementa od kojih je čovjek stvoren. Prvo je prah zemaljski: “Jahve, Bog, napravi čovjeka od praha zemaljskog .” Zatim piše u Bibliji: “i u nosnice mu udahne dah života”. U originalu, u hebrejskom tekstu stoji “nišmat haim”.
Dalje tekst kaže: “Tako postane čovjek živa duša”, original kaže “nefeš haja”.

Izraz “nišmat haim” ili “duh životni” u Bibliji ne predstavlja neki svjesni element. To se može
potvrditi činjenicom da i biljke imaju “nišmat haim”, i životinje imaju “nišmat haim”. Engleski komentatori i teolozi ovo prevode obično sa “spark of life”, što znači: “iskra života, princip života”,nešto što čini neki entitet živim. “Nišmat haim” nije svjesni deo, to je iskra života, to je princip života. Može se reći da je to bio prvi dah koji je Bog udahnuo u nos Adama.

Preko 800 puta u Starom Zavjetu se spominje reč “nefeš”. “Nefeš” označava cijelog čovjeka.Često i sami kažemo: “Koliko duša ovde ima? (na forumu npr.)”,što podrazumijeva čovjeka u cjelini.





Ministry of Sound je napisao/la:
Ne prihvaćam tezu da ovaj naš zemaljski život sam po sebi nema smisla. Meni ne treba ništa više, pogotovo ne vječnost.

Moj stav jeste da ateizam nema uporište niti u jednoj činjenici jer je sam po sebi besmislen, od temelja pa nadalje, što implicira da svaka teza koja ima uporište u ateizmu - nema smisla niti logike. Da samo krenemo od pojma života i što je život po svojoj biti, stvar zapinje...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 20 lis 2016, 18:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 ruj 2016, 18:10
Postovi: 1624
joe enter je napisao/la:
Zakon fizike kaže da čovek ne može hodati po vodi.


Evo jedan dobar video na tu temu. Valjalo bi ga prevesti na hrvatski.



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 24 lis 2016, 09:41 
Offline

Pridružen/a: 18 lis 2014, 01:22
Postovi: 14
vezista je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:

Ne prihvaćam tezu da ovaj naš zemaljski život sam po sebi nema smisla. Meni ne treba ništa više, pogotovo ne vječnost.


Daj malo nekog iskustva, kako si postao ateista, ono vjerovatno si se susretao sa religijama u svojoj kući gdje si odrastao, kako se to dogodilo, što je prevagnulo...
Ako ti nije neki problem napiši par rečenica o tome, fakat me interesira, a vjerujem i mnoge forumaše, koji se zadrže na ovoj temi, koja je bar po broju posjeta veoma čitana.

Jedan od razloga može biti taj kad vidiš da ne postoji samo jedna religija i da svaka drugo uči, kako znati koja je tačna. Da ima nelogičnih stvari, netačnih i nekih zlih. Da su ratovi u većini slučajeva bili zbog religije i da svak u ratu misli da je njegova tačna i da je na pravom putu, ili da izvrću religiju kako njima odgovara kao što danas misle u siriji.
To je dovoljan razlog za razmišljanje da li uopšte bog postoji, a sve dok misliš da je tvoja religija ispravna a druge nisu kao što većina radi, nećeš se nikad zapitati da li bog postoji. Kad se zapitaš da li postoji, onda ide dio da li postoji ijedno drugo objašnjenje kako je čovjek nastao i sve ostalo. Sad opet sve zavisi kome je šta dovoljno da kaže da boga možda nema ili da ga nema sigurno


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 24 lis 2016, 13:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ožu 2013, 10:16
Postovi: 1254
Ne čini li ti se štovani gospodine Vidiovo, da se pravi vjernici kod prakticiranja svoje vjere uopće ne bave tuđom vjerom... an pasan, ovdje nije riječ u "ispravnosti" neke religije, nego općenito govorimo o religiji i ateizmu; O religiji kao aklamativnom ljudskom duhovnom iskustvu i ateizmu kao nihilističkoj i filozofskoj antitezi.
Iskustvo jednog ili drugog ne bi trebali dovoditi pod isti nazivnik, jer jedno je u općem smislu vjera u Boga, a drugo vjera u nepostojanje Boga.
Ove dvije uzajamno suprotne strane treba uzeti u razmatranje.
Postojanje više religija nije dokaz ne postojanja Boga, što je pomalo neupućeno tvrditi ili iz toga povlačiti bilo koji zaključak, osim onog fascinantnog da su ljudi ne vezano na kojem kontinentu živjeli u svojim društvenim sustavima imali vjeru kao zajedničku i ničim uzajamno povezanu konstantu.
Već to govori o dubokom duhovnom iskustvu koje danas prožima gotovo cjelokupno čovječanstvo, što se stavlja u opoziciju ateističkom filozofskom konceptu.

_________________
I svjetlost sviječe je jača od potpune tame...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 24 lis 2016, 13:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Ceha je napisao/la:
Inače, u starom zavjetu je riječ za dušu dosta slična riječi za dah (ak se ne varam).


nije slična, nego ista. ruah (רוח) - vjetar, dah, ili Duh Gospodnji.

Citat:
Riječ ruah se javlja u tri značenja: vjetar, čovjekov duh i Duh Gospodnji, koji katkada označuje samoga Boga. U Starome zavjetu o njemu možemo govoriti kao o božanskoj sili koja preobražava ljudska bića. Duh je onaj koji dolazi od samoga Boga i usmjerava prema njemu. On je posvećujući Duh, životni princip i stvarateljska životna snaga svih stvari, veli nam Walter Kasper.

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 24 lis 2016, 14:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
vezista je napisao/la:
Ne čini li ti se štovani gospodine Vidiovo, da se pravi vjernici kod prakticiranja svoje vjere uopće ne bave tuđom vjerom... an pasan, ovdje nije riječ u "ispravnosti" neke religije, nego općenito govorimo o religiji i ateizmu; O religiji kao aklamativnom ljudskom duhovnom iskustvu i ateizmu kao nihilističkoj i filozofskoj antitezi.
Iskustvo jednog ili drugog ne bi trebali dovoditi pod isti nazivnik, jer jedno je u općem smislu vjera u Boga, a drugo vjera u nepostojanje Boga.
Ove dvije uzajamno suprotne strane treba uzeti u razmatranje.
Postojanje više religija nije dokaz ne postojanja Boga, što je pomalo neupućeno tvrditi ili iz toga povlačiti bilo koji zaključak, osim onog fascinantnog da su ljudi ne vezano na kojem kontinentu živjeli u svojim društvenim sustavima imali vjeru kao zajedničku i ničim uzajamno povezanu konstantu.
Već to govori o dubokom duhovnom iskustvu koje danas prožima gotovo cjelokupno čovječanstvo, što se stavlja u opoziciju ateističkom filozofskom konceptu.


Evo ga opet laže kao pravi pravcati vernik!!

Zašto ovako izvrćeš i lasžeš?? , za takvo laganje ne postoji drugi razlog sem da nemaš nikakvu argumentaciju pa hoćeš ateiste staviti u isti koš sa vernicima jer eto i ateisti su vernici.
Ali time si sam sebe posro jer ukazuješ na ono :"Znam da je moja vera suluda i gupava ali ću bar i vas ateiste staviti u isti koš sa mnom".

Svaka teza koji su ovde izneo je netačna i filozofski davno pregažena.

Postojanje više religija zaista nije dokaz za nepostojanje boga , ali je siguran dokaz da je tvoje religia LAŽNA.
Čak sve druge religije imaju mali statistički promilčiić da kojim slučaju mogu biti tačne , ali tvoja religiija nema ni to jer ona je simbol laži i prevare same po sebi.

Ateizam je stav o tome da nema dokaza o postojanju boga , a ne da eksplicitno tvrdi da ga nema ili da je to vera u nepostojanje boga.

Ova tvoja idiotska priča o tome da je ateizam "vera u nepostojanje" je toliko plitka da čovek teško to može provariti , jer ne shvataš da u tom slučaju i ti si "vernik u nepostojanje" mnogo čega.
Ti vernik u "nepostojanje krilatog Stepinca" kao što sam je vernik u "nepostojanje boga".

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 25 lis 2016, 13:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ožu 2013, 10:16
Postovi: 1254
joe enter je napisao/la:
vezista je napisao/la:
Ne čini li ti se štovani gospodine Vidiovo, da se pravi vjernici kod prakticiranja svoje vjere uopće ne bave tuđom vjerom... an pasan, ovdje nije riječ u "ispravnosti" neke religije, nego općenito govorimo o religiji i ateizmu; O religiji kao aklamativnom ljudskom duhovnom iskustvu i ateizmu kao nihilističkoj i filozofskoj antitezi.
Iskustvo jednog ili drugog ne bi trebali dovoditi pod isti nazivnik, jer jedno je u općem smislu vjera u Boga, a drugo vjera u nepostojanje Boga.
Ove dvije uzajamno suprotne strane treba uzeti u razmatranje.
Postojanje više religija nije dokaz ne postojanja Boga, što je pomalo neupućeno tvrditi ili iz toga povlačiti bilo koji zaključak, osim onog fascinantnog da su ljudi ne vezano na kojem kontinentu živjeli u svojim društvenim sustavima imali vjeru kao zajedničku i ničim uzajamno povezanu konstantu.
Već to govori o dubokom duhovnom iskustvu koje danas prožima gotovo cjelokupno čovječanstvo, što se stavlja u opoziciju ateističkom filozofskom konceptu.


Evo ga opet laže kao pravi pravcati vernik!!

Zašto ovako izvrćeš i lasžeš?? , za takvo laganje ne postoji drugi razlog sem da nemaš nikakvu argumentaciju pa hoćeš ateiste staviti u isti koš sa vernicima jer eto i ateisti su vernici.
Ali time si sam sebe posro jer ukazuješ na ono :"Znam da je moja vera suluda i gupava ali ću bar i vas ateiste staviti u isti koš sa mnom".

Svaka teza koji su ovde izneo je netačna i filozofski davno pregažena.

Postojanje više religija zaista nije dokaz za nepostojanje boga , ali je siguran dokaz da je tvoje religia LAŽNA.
Čak sve druge religije imaju mali statistički promilčiić da kojim slučaju mogu biti tačne , ali tvoja religiija nema ni to jer ona je simbol laži i prevare same po sebi.

Ateizam je stav o tome da nema dokaza o postojanju boga , a ne da eksplicitno tvrdi da ga nema ili da je to vera u nepostojanje boga.

Ova tvoja idiotska priča o tome da je ateizam "vera u nepostojanje" je toliko plitka da čovek teško to može provariti , jer ne shvataš da u tom slučaju i ti si "vernik u nepostojanje" mnogo čega.
Ti vernik u "nepostojanje krilatog Stepinca" kao što sam je vernik u "nepostojanje boga".


Kako nemaš dokaza "pravoslavni ateisto" da nema Boga, onda ti samo vjeruješ da ga nema. :kava
Sikter.

_________________
I svjetlost sviječe je jača od potpune tame...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 25 lis 2016, 16:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
vezista je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Evo ga opet laže kao pravi pravcati vernik!!

Zašto ovako izvrćeš i lasžeš?? , za takvo laganje ne postoji drugi razlog sem da nemaš nikakvu argumentaciju pa hoćeš ateiste staviti u isti koš sa vernicima jer eto i ateisti su vernici.
Ali time si sam sebe posro jer ukazuješ na ono :"Znam da je moja vera suluda i gupava ali ću bar i vas ateiste staviti u isti koš sa mnom".

Svaka teza koji su ovde izneo je netačna i filozofski davno pregažena.

Postojanje više religija zaista nije dokaz za nepostojanje boga , ali je siguran dokaz da je tvoje religia LAŽNA.
Čak sve druge religije imaju mali statistički promilčiić da kojim slučaju mogu biti tačne , ali tvoja religiija nema ni to jer ona je simbol laži i prevare same po sebi.

Ateizam je stav o tome da nema dokaza o postojanju boga , a ne da eksplicitno tvrdi da ga nema ili da je to vera u nepostojanje boga.

Ova tvoja idiotska priča o tome da je ateizam "vera u nepostojanje" je toliko plitka da čovek teško to može provariti , jer ne shvataš da u tom slučaju i ti si "vernik u nepostojanje" mnogo čega.
Ti vernik u "nepostojanje krilatog Stepinca" kao što sam je vernik u "nepostojanje boga".


Kako nemaš dokaza "pravoslavni ateisto" da nema Boga, onda ti samo vjeruješ da ga nema. :kava
Sikter.


Miaslio sam da si inteligentniji od prosenčnog vernika ali vidim da si jednako tupav kao i oni čim koristiš ovakve priče.

Nije na meni da dokazujem "nepostojanje" već na tebi da dokažeš svoje tvrdnje o "postojanju".

Ako ti tvrdiš da vampiri ne postoje a nemaš dokaza za to , onda i ti takođe "veruješ" u nepostojanje vampira.

Ti si vernik u nepstojanje vampira.
I ako postoji kako ti kažeš religija ateista koji veruju u nepostojanje boga , onda posdtoji i religija gde ljudi veruju u nepstojanje vampira.

Jel moguće da ti je teško priznati logičku grešku koju već više puta praviš?? , i sam znaš da grešiš i da ti je logika i sama premisa totalno pogrešna , ali ti nećeš to periznati jer si u sukobu sa mnom pa ti je ispod časti da priznaš ispred mene da si ispao neuk.
Ali takvo stanje duha je tipično verničko , sve je iz inata i svoje sujete a ne zarad istine i logike.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 25 lis 2016, 20:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32149
joe enter je napisao/la:
Ali takvo stanje duha je tipično verničko , sve je iz inata i svoje sujete a ne zarad istine i logike.


:zubati Ateisti JESU vjernici, jer "vjeruju" u nešto nedokazivo, nelogično i besmisleno, koliko se god uspinjali da tvrde suprotno.Ja nemam potrebe da budem vjernik, jer ZNAM da Stvoritelj postoji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 26 lis 2016, 18:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
ZGabriel je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Inače, u starom zavjetu je riječ za dušu dosta slična riječi za dah (ak se ne varam).

nije slična, nego ista. ruah (רוח) - vjetar, dah, ili Duh Gospodnji.
Citat:
Riječ ruah se javlja u tri značenja: vjetar, čovjekov duh i Duh Gospodnji, koji katkada označuje samoga Boga. U Starome zavjetu o njemu možemo govoriti kao o božanskoj sili koja preobražava ljudska bića. Duh je onaj koji dolazi od samoga Boga i usmjerava prema njemu. On je posvećujući Duh, životni princip i stvarateljska životna snaga svih stvari, veli nam Walter Kasper.

Danke :D
Davno sam slušao Rebića o tome, zaboravio :D
A starohebrejski ionako nikad nisam znao :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 19 stu 2016, 21:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Mar-kan je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Ideja vječne svijesti mi je zastrašujuća. Dok vjernicima izgleda pruža spokoj.


Nije to stvar "spokoja", nego smisla.Ateistički "pogled-koncept" na svijet nema smisla.


hahahaha

ateizam nema pogled,ateizam je nevjerica a ateisti gledaju na svjet kako oce,najcesci ateisti su znanstveni ateisti tako da je njihov pogled oblikovan znanstvenim spoznajama

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam ili religija?
PostPostano: 19 stu 2016, 21:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Mar-kan je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Ali takvo stanje duha je tipično verničko , sve je iz inata i svoje sujete a ne zarad istine i logike.


:zubati Ateisti JESU vjernici, jer "vjeruju" u nešto nedokazivo, nelogično i besmisleno, koliko se god uspinjali da tvrde suprotno.Ja nemam potrebe da budem vjernik, jer ZNAM da Stvoritelj postoji.


ako je ateizam vjera onda j celibat sexualna praxa!!

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 150 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 94 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO