HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 11:54.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 115 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Podržavate li ekumenizam?
Katolik - podržavam. 43%  43%  [ 12 ]
Katolik - ne podržavam. 25%  25%  [ 7 ]
Pravoslavac - podržavam. 0%  0%  [ 0 ]
Pravoslavac - ne podržavam. 21%  21%  [ 6 ]
Kršćanin (ostalo) - podržavam. 0%  0%  [ 0 ]
Kršćanin (ostalo) - ne podržavam. 0%  0%  [ 0 ]
Ne zanima me; nisam kršćanin/vjernik 11%  11%  [ 3 ]
Ukupno glasova : 28
Autor/ica Poruka
 Naslov: Ekumenizam
PostPostano: 27 kol 2015, 17:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Ne treba potanko objašnjavat o čemu se radi. Kršćani su više-manje upoznati s ovim pojmom, i vjerojatno je ova ideja prihvaćenija među katolicima nego srpskopravoslavnim.

Za analfabete - radi se o međukršćanskoj suradnji, krajnji ideal je uspostava jedinstvene Crkve. Međuvjerski dijalog se odnosi na međuvjersku suradnju, nije isto što i ekumenizam.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 12:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 tra 2015, 10:24
Postovi: 189
Lokacija: Dalmatia, Pennsylvania
“Cilj moga života mora biti povratak nesjedinjenih istočnjaka katoličkom jedinstvu.”
– sv. Leopold Mandić (21. kolovoza 1914.)

_________________
V E R I T A S


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 13:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7987
Vrlo jednostavno je ovo rijesiti.RKC odbaci stvari koje su promijenili i koje su i dovele do raskola originalne Isusove crkve, i dobijemo ekumenizam.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 13:33 
Offline

Pridružen/a: 09 stu 2009, 06:39
Postovi: 746
Eternity je napisao/la:
“Cilj moga života mora biti povratak nesjedinjenih istočnjaka katoličkom jedinstvu.”
– sv. Leopold Mandić (21. kolovoza 1914.)


Ovo je vrlo zanimljiv citat jer pokazuje kako se percepcija ekumenizma promijenila u krivom smjeru u zadnjih par desetljeća. Bit ekumenizma s katoličkog gledišta je težnja da se odijeljene ili potpuno odmetnute crkve vrate u jedinstvo s Katoličkom odričući se svojih grešaka i prihvaćajući katolički nauk. Taj neki novi ekumenizam potpuno ignorira bitne razlike i teži nekakvom umjetnom staranju jedinstva gdje jedinstvo ne postoji. Kao da se želi napraviti kompromis sa svima pa će nam onda svima biti dobro. Ali istina se ne može očuvati kompromisima s neistinom. Recimo mnoge protestantske crkve, osim očitih teoloških zastranjenja potpuno su zastranile i u moralnom nauku pa dozvoljavaju abortus, istospolne brakove i sl. i onda se dešava da na ekumenskim susretima predstavnici tih crkava mole zajedno s katolicima, slikaju se, grle i prave da je sve uredu i svi zajedno mole Boga da ih što prije ujedini umjesto da katolici mole da ovima prosvijetli pamet, što bi bilo ispravno. :zubati

S te strane mi je potpuno jasno zašto pravoslavci zaziru od tih stvari i tu bismo se trebali ugledati na njih. Možete li zamisliti nekog bradatog vladiku kako sjedi za istim stolom sa švedskom lezbijkom, pardon, nadbiskupicom Stockholma i ravnopravno s njom raspravlja o kršćanstvu? Ja ne mogu...


Vrh
   
 
 Naslov: katolicka univerzalna Crkva
PostPostano: 28 kol 2015, 14:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 tra 2015, 10:24
Postovi: 189
Lokacija: Dalmatia, Pennsylvania
Kad su apostoli uocili da im je potrebno jedno zajednicko polaziste za sirenje vjere, molili su se zajedno sa Marijom i zazivali su Duha Svetog. Duh Sveti je sisao nad njih i svaki apostol je izrekao po jedan dio apostolskog vjerovanja. Tako je jedan od njih rekao: 'Vjerujem u Duha Dvetoga, svetu crkvu katolicku...'. Sve to je po viziji Marije Agredske u knjigi 'Zivot BDM' zapisano. Crkva knjigu nije zabranila a i u uvodu je jedan svecenik napisao da se knjiga moze mirne duse procitati. Koje su promjene proveli pravoslavci poslije raskola? (prije njega su bili katolici)

_________________
V E R I T A S


Vrh
   
 
 Naslov: Re: katolicka univerzalna Crkva
PostPostano: 28 kol 2015, 14:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
Eternity je napisao/la:
Kad su apostoli uocili da im je potrebno jedno zajednicko polaziste za sirenje vjere, molili su se zajedno sa Marijom i zazivali su Duha Svetog. Duh Sveti je sisao nad njih i svaki apostol je izrekao po jedan dio apostolskog vjerovanja. Tako je jedan od njih rekao: 'Vjerujem u Duha Dvetoga, svetu crkvu katolicku...'. Sve to je po viziji Marije Agredske u knjigi 'Zivot BDM' zapisano. Crkva knjigu nije zabranila a i u uvodu je jedan svecenik napisao da se knjiga moze mirne duse procitati. Koje su promjene proveli pravoslavci poslije raskola? (prije njega su bili katolici)


Kakva i koja to crkva katolička postoji u apostolsko vrijeme!?Nema govora ni o kakvoj Crkvi u ta doba,niti se uopće spominje i koristi ta riječ.

I sad mi trebamo prihvatati neke "vizije" kao mjerodavne u našem vjerskom životu,a Bibliju preskočiti??


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 14:30 
Offline

Pridružen/a: 09 stu 2009, 06:39
Postovi: 746
Evo upravo o ovome ja govorim. Na ekumenskim susretima nikad nećete naći ovakve ljude koji će raspravljati, svađati se i tražiti objašnjenja nego će se svi praviti da je sve divno i krasno i da su razlike beznačajne. :biceovodobro

Razlike nisu beznačajne i guranje pod tepih ih nikada neće riješiti, a čitav moderni ekumenizam počiva upravo na tome - ignoriranju i omalovažavanju razlika. To je nešto kao bratstvo i jedinstvo u Jugoslaviji, neodrživa priča.

I zato sam protiv takvog modernog ekumenizma. Iluzoran je i izaziva više štete nego koristi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 14:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
bezimeni12 je napisao/la:
Vrlo jednostavno je ovo rijesiti.RKC odbaci stvari koje su promijenili i koje su i dovele do raskola originalne Isusove crkve, i dobijemo ekumenizam.


Ili KC sačeka dok takvi kao ti ne izumru i dobije ekumenizam - jednostavno. Kakve idotluke ti pričaš. Grigorije i Jovan Ćulibrk se ne slažu s tobom...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 14:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
bezimeni12 je napisao/la:
Vrlo jednostavno je ovo rijesiti.RKC odbaci stvari koje su promijenili i koje su i dovele do raskola originalne Isusove crkve, i dobijemo ekumenizam.


Problem je što su (skoro) sve Crkve odbacile Isusov "originalni" nauk,(veći dio nauka). :kava

Plus,politička razmimoilaženja,koja su čini mi se i kudikamo bitnija od teoloških.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 15:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8165
Nisu Crkve odbacile Kristov nauk već su se usvajale pojedine dogme na
svakom od kršćanskih koncila isto tako i odbacivale.
Zato mislim da se razmimoilaženja ne nalaze unutar vjerovanja u Isusa Krista,
a to je ono najvažnije.
Sva ostala vjerovanja pa i ostaci u tradiciji nisu poganstvo već različitost u
učvršćivanju svoje vjere u Isusa Krista.

I politika je odigrala svoje kroz povijest što je već naveo Markan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 15:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
i_jopet je napisao/la:
Nisu Crkve odbacile Kristov nauk već su se usvajale pojedine dogme na
svakom od kršćanskih koncila isto tako i odbacivale.
Zato mislim da se razmimoilaženja ne nalaze unutar vjerovanja u Isusa Krista,
a to je ono najvažnije.
Sva ostala vjerovanja pa i ostaci u tradiciji nisu poganstvo već različitost u
učvršćivanju svoje vjere u Isusa Krista.

I politika je odigrala svoje kroz povijest što je već naveo Markan.


Pravoslavci ne priznaju nikakve odluke dalje od 4. stoljeća.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 15:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Eternity je napisao/la:
“Cilj moga života mora biti povratak nesjedinjenih istočnjaka katoličkom jedinstvu.”
– sv. Leopold Mandić (21. kolovoza 1914.)

:sega


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 15:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Agathonikos je napisao/la:
Eternity je napisao/la:
“Cilj moga života mora biti povratak nesjedinjenih istočnjaka katoličkom jedinstvu.”
– sv. Leopold Mandić (21. kolovoza 1914.)

:sega


Šta se smijete gospodine Aga? Ja sam mislio da ste vi u srcu najveći ekumenista.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 15:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Jesam, ali u k*, gospodine Tuta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 15:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13036
Lokacija: Zagreb
Teoretski, da se ujedinimo, jel bi mi morali priznati sve srpske sveće, među njima i skoro sve Nemanjiće i onog naciku?

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 15:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Tuta je napisao/la:
Ili KC sačeka dok takvi kao ti ne izumru i dobije ekumenizam - jednostavno. Kakve idotluke ti pričaš. Grigorije i Jovan Ćulibrk se ne slažu s tobom...


Nema sanse da se to desi...

Postoje neke malo liberalnije struje u SPC koje su za odredjenu vrstu dijaloga, ali to je daleko od vecine... jos uvek se ne dozvoljava da Papa uopste dodje u Srbiju, a kamoli da se uspostave tako tesni odnosi koji bi u perspektivi doveli do ujedinjenja...

SPC je u najsnaznijim vezama sa RPC, maltene bratskim...



SPC je najvaznija istorijska institucija za identitet srpskog naroda... a RPC za izlazak Rusa iz mraka komunizma i ateizma... Srbi u Rusima vide najvecu snagu i potencijal za opstanak pravoslavlja i panslovenske ideje o bratstvu svi slovenskih naroda koje su seobe i stoleca istorije razdvojile...

Nije ekumenizam cisto religijsko pitanje, nego viseslojno religijsko-istorijsko-kulturno-ideolosko... u svakoj toj ravni postoje milenijumski problemi i izazovi, i rasplitati i poravnavati danas... sizifov posao, i rekao bi utopija...

Dijalog se treba voditi, ne sme biti direktnog sukoba, posto se radi o hriscanskim crkvama koje u odnosu na proestante imaju dosta zajednickog u verskom smislu... ali ne vise od toga...

Moze neko reci da je to uskogrudi nacionalizam... kakogod, hocu da mi Patrijarh bude duhovnik iz mog naroda, da prica mojim jezikom, da razume ljude kojima se obraca... ne bi mogao da imam takav odnos sa Papom Poljakom, Nemcem ili Argentincem... to mi je daleko i solidno strano...

Srbi su pravoslavlje prilagodili svojim potrebama i stremljenjima, ima tu i deo paganstva kao sto je slavljenje krsnih slava, i Svetog Save kao olicenja vizantijskog modela jedinstva crkve i drzave... sve je to jedan spoj koji nas cini posebnim... ni boljim ni gorim od drugih, ali posebnim... rusenjem tradicija i tekovina SPC mi bi srusili sami sebe, i svoju drzavu... a drzavotvorna misao nam je nekad vaznija i od religije...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 15:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8165
Tuta je napisao/la:
i_jopet je napisao/la:
Nisu Crkve odbacile Kristov nauk već su se usvajale pojedine dogme na
svakom od kršćanskih koncila isto tako i odbacivale.
Zato mislim da se razmimoilaženja ne nalaze unutar vjerovanja u Isusa Krista,
a to je ono najvažnije.
Sva ostala vjerovanja pa i ostaci u tradiciji nisu poganstvo već različitost u
učvršćivanju svoje vjere u Isusa Krista.

I politika je odigrala svoje kroz povijest što je već naveo Markan.


Pravoslavci ne priznaju nikakve odluke dalje od 4. stoljeća.


Ti sad govoriš o pravoslavnima ali u svim crkvama je nešto posebno,
jednostavno rečeno bili su raskoli.

Armenska crkva ima svoj kvart u Jeruzalemu a potpuno je zasebna Crkva.
Jesu li onda oni pravovjerni ili krivovjerni?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 15:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
volvoks je napisao/la:
Teoretski, da se ujedinimo, jel bi mi morali priznati sve srpske sveće, među njima i skoro sve Nemanjiće i onog naciku?

Ili pak blaženog vikara s uzdignutom desnicom?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 16:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
ledolomac je napisao/la:

Ovo je vrlo zanimljiv citat jer pokazuje kako se percepcija ekumenizma promijenila u krivom smjeru u zadnjih par desetljeća.

A možda se samo retorika promijenila a krajnji naum ostao isti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 16:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 tra 2015, 10:24
Postovi: 189
Lokacija: Dalmatia, Pennsylvania
Neki ovdje samo znaju provocirati bez ikakve osnove. Pa Stepinca i dalje blate gdje god stignu. @DzoniBG Ipak sto je ljudima nemoguce Stvoritelju je moguce pa tako i povratak raskosnih sinova u krilo jedne svete univerzalne majke Crkve. Svi bi 'profitirali' od toga. Nikad ne znas sto ce se sutra desit. Bozji putevi nisu nasi putevi. Oni su cudesni. +

_________________
V E R I T A S


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 16:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Eternity je napisao/la:
Neki ovdje samo znaju provocirati bez ikakva osnove. @DzoniBG Ipak sto je ljudima nemoguce Stvoritelju je moguce pa tako i povratak raskosnih sinova u krilo jedne svete univerzalne majke Crkve. Svi bi 'profitirali' od toga. Nikad ne znas sto ce se sutra desit. Bozji putevi nisu nasi putevi. Oni su cudesni. +

A ko bi kao bio na čelu te mitske "svete univerzalne majke Crkve"?
Po gospodinu Bogdanu, to bi bio rimski biskup :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 16:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 tra 2015, 10:24
Postovi: 189
Lokacija: Dalmatia, Pennsylvania
Naslijednik Petrove stolice u vjecnom gradu Rimu. Tako to bijase od pocetka. No Stvoritelj ce odrediti kada i kako ce se to zbiti. Problem je eto u nama ljudima sto ne gledamo prvo na sebe.

_________________
V E R I T A S


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 16:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Eternity je napisao/la:
Naslijednik Petrove stolice u vjecnom gradu Rimu. Tako to bijase od pocetka. No Stvoritelj ce odrediti kada i kako ce se to zbiti. Problem je eto u nama ljudima sto ne gledamo prvo na sebe.

:laugh


Previše žurite s tim katoličenjem, gospodine Eternity, a to nije dobro. Ugledajte se malo na one sladunjavce iz RKC kad krenu sa pričicama o "lijevom i desnom plućnom krilu", "hiljadugodišnjoj ljubavi rastavljenje braće", kako oni to perfidno i mudro rade, a vi bi da nas pokatoličite za dva dana :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 16:20 
Offline

Pridružen/a: 09 stu 2009, 06:39
Postovi: 746
Tuta je napisao/la:

Pravoslavci ne priznaju nikakve odluke dalje od 4. stoljeća.

Nije točno. Priznaju prvih 7 koncila (zadnji bio u 8.stoljeću) a ove kasnije ne priznaju jer na njima nisu sudjelovali predstavnici istočnih crkava.

Agathonikos je napisao/la:
A možda se samo retorika promijenila a krajnji naum ostao isti.


Kamo sreće da je naum ostao isti. Modernim ekumenistima je glavno da se svi lijepo slažu, potpisuju zajedničke izjave, održavaju zajedničke molitve i sl., a tko će u što vjerovati za njih je drugorazredno pitanje i to je zapravo najgore od svega. Za njih pravovjerje ne postoji, sve je isto - biskup, vladika, biskupica lezbijka... glavno je da vjeruju u Isusa, a što vjeruju i kakva je ta vjera nije bitno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 16:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
DzoniBG je napisao/la:
Tuta je napisao/la:
Ili KC sačeka dok takvi kao ti ne izumru i dobije ekumenizam - jednostavno. Kakve idotluke ti pričaš. Grigorije i Jovan Ćulibrk se ne slažu s tobom...


Nema sanse da se to desi...

Postoje neke malo liberalnije struje u SPC koje su za odredjenu vrstu dijaloga, ali to je daleko od vecine... jos uvek se ne dozvoljava da Papa uopste dodje u Srbiju, a kamoli da se uspostave tako tesni odnosi koji bi u perspektivi doveli do ujedinjenja...

SPC je u najsnaznijim vezama sa RPC, maltene bratskim...



SPC je najvaznija istorijska institucija za identitet srpskog naroda... a RPC za izlazak Rusa iz mraka komunizma i ateizma... Srbi u Rusima vide najvecu snagu i potencijal za opstanak pravoslavlja i panslovenske ideje o bratstvu svi slovenskih naroda koje su seobe i stoleca istorije razdvojile...

Nije ekumenizam cisto religijsko pitanje, nego viseslojno religijsko-istorijsko-kulturno-ideolosko... u svakoj toj ravni postoje milenijumski problemi i izazovi, i rasplitati i poravnavati danas... sizifov posao, i rekao bi utopija...

Dijalog se treba voditi, ne sme biti direktnog sukoba, posto se radi o hriscanskim crkvama koje u odnosu na proestante imaju dosta zajednickog u verskom smislu... ali ne vise od toga...

Moze neko reci da je to uskogrudi nacionalizam... kakogod, hocu da mi Patrijarh bude duhovnik iz mog naroda, da prica mojim jezikom, da razume ljude kojima se obraca... ne bi mogao da imam takav odnos sa Papom Poljakom, Nemcem ili Argentincem... to mi je daleko i solidno strano...

Srbi su pravoslavlje prilagodili svojim potrebama i stremljenjima, ima tu i deo paganstva kao sto je slavljenje krsnih slava, i Svetog Save kao olicenja vizantijskog modela jedinstva crkve i drzave... sve je to jedan spoj koji nas cini posebnim... ni boljim ni gorim od drugih, ali posebnim... rusenjem tradicija i tekovina SPC mi bi srusili sami sebe, i svoju drzavu... a drzavotvorna misao nam je nekad vaznija i od religije...


Da sam ja srpski nacionalist iz 19. stoljeća - ja bih najsnažnije priglio ekumenizam. Kako to da je ekumenska ideja raširenija među Hrvatima - čiji je nacionalizam po prirodi zatvoren, a dost nepopularna među Srbima čiji je nacionalizam otvoren? Ili bar se kao takav predstavljao.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 115 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 46 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO