HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 04:51.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 115 post(ov)a ] 

Podržavate li ekumenizam?
Katolik - podržavam. 43%  43%  [ 12 ]
Katolik - ne podržavam. 25%  25%  [ 7 ]
Pravoslavac - podržavam. 0%  0%  [ 0 ]
Pravoslavac - ne podržavam. 21%  21%  [ 6 ]
Kršćanin (ostalo) - podržavam. 0%  0%  [ 0 ]
Kršćanin (ostalo) - ne podržavam. 0%  0%  [ 0 ]
Ne zanima me; nisam kršćanin/vjernik 11%  11%  [ 3 ]
Ukupno glasova : 28
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 20:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Jao, pa vi trolujete i dalje :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 20:09 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
Trebamo se ekumenizirati jer je to put za EUroblje i EUtanaziju. Sta nam fali. Od trofaznih, na monofazne.

Sto bi moj deda Stavra, u selo zvan Ciceron reko, padamo sas konja na magarca, pa ce uzjasimo na kraju jarca.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 20:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Jao pazi ovo, God Bless the U.S.A :sega

http://www.washingtonsblog.com/2015/02/ ... -1776.html :D

A ovo je samo mali delić te euro-kršćanske blagočestivosti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 28 kol 2015, 21:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
Tuta je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Ujedinjenje u što,g.Aga?

Kršćanske zemlje padaju kao snoplje pod navalom destrukcije,narkomanije,kriminala,prostitucije,******** i sve te pojave ulaze u nekadašnje bastione kršćanstva,a mi se zamajavamo ujedinjenjem dobro našminkanih mrtvaca...?


To je zbog takvih kao vi gospodine Mar-Kane, koji ruju po socijalnim institucijama, čuvarima moralnog poretka. Rušite crkve, potičete proizvoljno tumačenje, religiju pretvarate u osobna shvaćanja i hirove. Samo mi recite koje ste protestantske denominacije član, ako nije previše intimno, da znam.


Čuvarima moralnog poretka? :sega

Simpatičan način da prebaciš smeće iz sopstvenog dvorišta u susjedovo...Tko je promijenio vjeru,onaj tko prihvata Božju Riječ kao mjerilo svoje religioznosti ili onaj tko se povodi za ljudskim tradicijama i vjerovanjima?Obraćen čovjek nije ništa promijenio,jer tu nema nikakvih različitih opcija pa da se opredjeljuje za jedno ili drugo koje je podjednako dobro ili slično. Jedini izbor se svodi na original i mnoštvo falsifikata!

Postavi sam sebi pitanje-da li je religija iznad obrazaca kvarenja?Ako jeste iznad,zašto nemamo jednu vjeru u cijelom svijetu.Jer,većina nas ovdje će se složiti,jedan je Bog.U čemu je onda problem?

Provuci svoju vjeru kroz filter Božje Riječi i znaćeš gdje stojiš,gradiš li na stijeni ili na pijesku. :kava

Korinćanima...
Same sebe ispitujte, jeste li u vjeri! Same sebe provjeravajte! Zar ne spoznajete sami sebe: da je Isus Krist u vama? Inače niste pravi.

Btw,pred Bogom postoje samo 2 vrste ljudi...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 29 kol 2015, 06:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 tra 2015, 10:24
Postovi: 189
Lokacija: Dalmatia, Pennsylvania
Ipak vrijedi zlatno pravilo da izvan RKC nema spasenja za covjekovu dusu.

_________________
V E R I T A S


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 29 kol 2015, 06:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Katolik - ne podržavam (promjena stava od prije par godina). S obzirom da RKC ima mnoštvo pijuna za žrtovanje, a s druge strane su praktički samo SPC i RPC, Hrvati bi se gadno proveli jer bi SPC ispostavila poduži popis zahtjeva, od kojih bi većina bila nacionalne prirode unutar srpsko-hrvatskih sporova. Papa bi za Hrvatima pustio vodu, jer šta je 5 milijuna "svojih" (koji bi ionako sve prihvatili) naspram nekakve unije s 150 milijuna vjernika. To se već donekle i vidi i oko npr Stepinca.

A ironija je da to ne bi pomoglo ni u pomirenju na Balkanu, jer je srpsko-hrvatski sukob ionako samo djelomično (definitivno debelo ispod 50% razloga) i vjerski sukob.

Ono oko čega se mogu pogoditi je i složiti je to da su većina doktrinskih stvari zanemarive i političke prirode. Ishodište vjere je Isus, i Uskrs i Božić bi trebali biti temeljni blagdani i polazna točka zajedničkog dijaloga i nastupa.

Inače pravoslavnu crkvu smatram puno bližom od mnogih protestantskih crkvi, posebno ovih grotesknih evangelističkih koje naginju prema sektaštvu. Doduše, ja također smatram da je RKC i dalje samo ogranak Judaizma, pa sve što ja kažem uzmite sa dozom rezerve.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 29 kol 2015, 10:38 
Offline

Pridružen/a: 09 stu 2009, 06:39
Postovi: 746
Ministry of Sound je napisao/la:
Inače pravoslavnu crkvu smatram puno bližom od mnogih protestantskih crkvi, posebno ovih grotesknih evangelističkih koje naginju prema sektaštvu. Doduše, ja također smatram da je RKC i dalje samo ogranak Judaizma, pa sve što ja kažem uzmite sa dozom rezerve.


KC nije ogranak judaizma nego povijesni nastavak judaizma (budući da je obećani Mesija došao) i kršćani su povijesni nasljednici izabranog naroda. Znam da je to politički nekorektno prema današnjim etničkim Židovima koji sebe i dalje smatraju izabranicima, ali što je tu je... :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 29 kol 2015, 11:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4443
Lokacija: Grobnik
Svakako sam za ekumenizam, a kako to provesti u stvarnosti nemam pojma i kako reče Eternity, to može samo Bog, a ljudi bez Duha Svetoga mogu samo još dodatno podieliti. Po primjetbama koje ovdje štijem postali smo gori od farizeja iz Evanđelja. Kad je svjetovno izpred Boga, tu onda nema pomoći.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 29 kol 2015, 12:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
ledolomac je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Inače pravoslavnu crkvu smatram puno bližom od mnogih protestantskih crkvi, posebno ovih grotesknih evangelističkih koje naginju prema sektaštvu. Doduše, ja također smatram da je RKC i dalje samo ogranak Judaizma, pa sve što ja kažem uzmite sa dozom rezerve.


KC nije ogranak judaizma nego povijesni nastavak judaizma (budući da je obećani Mesija došao) i kršćani su povijesni nasljednici izabranog naroda. Znam da je to politički nekorektno prema današnjim etničkim Židovima koji sebe i dalje smatraju izabranicima, ali što je tu je... :kava


Kršćanstvo jeste judaizam,u kojem su se ostvarile nade čitavog SZ,u liku Isusa Krista.(Jeruzalemska Biblija)

Kršćanstvo jeste judaizam jer Isus Krist je bio Židov,apostoli su bili Židovi,spasenje dolazi preko Židova,prvi kršćani su bili Židovi...

Židovski narod jeste i danas izabrani narod,ma koliko zastranili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 29 kol 2015, 12:13 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2014, 15:40
Postovi: 3307
Lokacija: S forumaššem na sunećenju.
Zidovski narod nije izabran. Pavao govori o Israel of God. I Isus je sam rekao nesto u smislu da ce Bozije kraljevstvo pripasti Gentilima. :kava

_________________
A nation which makes the final sacrifice for life and freedom does not get beaten.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 29 kol 2015, 12:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
Amidza je napisao/la:
Zidovski narod nije izabran. Pavao govori o Israel of God. I Isus je sam rekao nesto u smislu da ce Bozije kraljevstvo pripasti Gentilima. :kava


Izabran je. :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 29 kol 2015, 12:36 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2014, 15:40
Postovi: 3307
Lokacija: S forumaššem na sunećenju.
Mar-kan je napisao/la:
Amidza je napisao/la:
Zidovski narod nije izabran. Pavao govori o Israel of God. I Isus je sam rekao nesto u smislu da ce Bozije kraljevstvo pripasti Gentilima. :kava


Izabran je. :kava



Bio je. Isa a.s je bio vjerovjesnik citavom svijetu, pa i zidovima. Ali su ga oni odbacili, po krscanskom ucenju i ubili ga. Evo nesto na tu temu:





Necu vise o zidovima. Otvorio sam temu o njima, pa na njoj mozemo nastaviti.

_________________
A nation which makes the final sacrifice for life and freedom does not get beaten.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 29 kol 2015, 13:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Mar-kan je napisao/la:

Izabran je. :kava

Simbolički jer se Bog morao pokazati nekom. A onda je simbolika zloupotrebljena do krajnjih granica.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 29 kol 2015, 13:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
Agathonikos je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Izabran je. :kava

Simbolički jer se Bog morao pokazati nekom. A onda je simbolika zloupotrebljena do krajnjih granica.

Nema simbolike.Oni su ušli u Savez sa Bogom,dragovoljno,kao 'partner' u ugovoru.Pa ga kršili x puta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 29 kol 2015, 14:12 
Offline

Pridružen/a: 09 stu 2009, 06:39
Postovi: 746
Mar-kan je napisao/la:
Nema simbolike.Oni su ušli u Savez sa Bogom,dragovoljno,kao 'partner' u ugovoru.Pa ga kršili x puta.


Zar nije taj ugovor 'raskinut' dolaskom Mesije i neprihvaćanjem istog od strane židova? Zar nisu kršćani legitimni nasljednici izabranog naroda odnosno takoreći novi partneri u ugovoru? Mislim, kako mogu židovi i dalje biti izabrani narod i još uvijek iščekivati Mesiju ako je on došao prije 2000 godina? Nema logike...

Možda bi raspravu trebalo premjestiti na drugu temu, ovo nije vezano za ekumenizam.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 29 kol 2015, 14:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7987
ledolomac je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Nema simbolike.Oni su ušli u Savez sa Bogom,dragovoljno,kao 'partner' u ugovoru.Pa ga kršili x puta.


Zar nije taj ugovor 'raskinut' dolaskom Mesije i neprihvaćanjem istog od strane židova? Zar nisu kršćani legitimni nasljednici izabranog naroda odnosno takoreći novi partneri u ugovoru? Mislim, kako mogu židovi i dalje biti izabrani narod i još uvijek iščekivati Mesiju ako je on došao prije 2000 godina? Nema logike...

Možda bi raspravu trebalo premjestiti na drugu temu, ovo nije vezano za ekumenizam.

O tome odlucuje bog a ne ljudi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 29 kol 2015, 14:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
ledolomac je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Nema simbolike.Oni su ušli u Savez sa Bogom,dragovoljno,kao 'partner' u ugovoru.Pa ga kršili x puta.


Zar nije taj ugovor 'raskinut' dolaskom Mesije i neprihvaćanjem istog od strane židova? Zar nisu kršćani legitimni nasljednici izabranog naroda odnosno takoreći novi partneri u ugovoru? Mislim, kako mogu židovi i dalje biti izabrani narod i još uvijek iščekivati Mesiju ako je on došao prije 2000 godina? Nema logike...

Možda bi raspravu trebalo premjestiti na drugu temu, ovo nije vezano za ekumenizam.


Nije raskinut,ajmo reć' da je "nadopunjen",to je malo šira tema,ali ništa komplicirano da se objasni,bar onom tko je pažljivo čitao Bibliju...Negdje na forumu se pisalo o tome.

Bitno je i za ekumenizam-sve crkve bi trebale da se vrate u početno stanje,na zajedničke temelje kao neku referentnu točku oko koje je moguće ujedinjenje,a to je izvorna apostolska crkva,starokršćanska,bez kasnijih devijacija koje su ušle u nauk.
Naravno,to je ljudima nemoguća misija i zato će Bog da interveniše u određenom trenutku ljudske povijesti,kada će svi da vide tko je On.A i tada će biti gro onih koji Ga neće priznati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 29 kol 2015, 16:25 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 21:05
Postovi: 2993
Ministry of Sound je napisao/la:
Katolik - ne podržavam (promjena stava od prije par godina). S obzirom da RKC ima mnoštvo pijuna za žrtovanje, a s druge strane su praktički samo SPC i RPC, Hrvati bi se gadno proveli jer bi SPC ispostavila poduži popis zahtjeva, od kojih bi većina bila nacionalne prirode unutar srpsko-hrvatskih sporova. Papa bi za Hrvatima pustio vodu, jer šta je 5 milijuna "svojih" (koji bi ionako sve prihvatili) naspram nekakve unije s 150 milijuna vjernika. To se već donekle i vidi i oko npr Stepinca.
A ironija je da to ne bi pomoglo ni u pomirenju na Balkanu, jer je srpsko-hrvatski sukob ionako samo djelomično (definitivno debelo ispod 50% razloga) i vjerski sukob.

Ono oko čega se mogu pogoditi je i složiti je to da su većina doktrinskih stvari zanemarive i političke prirode. Ishodište vjere je Isus, i Uskrs i Božić bi trebali biti temeljni blagdani i polazna točka zajedničkog dijaloga i nastupa.

Inače pravoslavnu crkvu smatram puno bližom od mnogih protestantskih crkvi, posebno ovih grotesknih evangelističkih koje naginju prema sektaštvu. Doduše, ja također smatram da je RKC i dalje samo ogranak Judaizma, pa sve što ja kažem uzmite sa dozom rezerve.

Ovo bi se vrlo vjerojatno dogodilo. Vrlo dobra analiza.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 29 kol 2015, 16:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8166
Mar-kan je napisao/la:
Amidza je napisao/la:
Zidovski narod nije izabran. Pavao govori o Israel of God. I Isus je sam rekao nesto u smislu da ce Bozije kraljevstvo pripasti Gentilima. :kava


Izabran je. :kava


Izabran je u smislu da su prvi kršćani i apostoli bili Židovi.

Kao pojedinci Židovi imaju jednaku mogućnost spasenja kao bilo koji neznabožac (to su bili tada svi ostali).
Kad je Pavao počeo radom, kršćansku Crkvu činili su uglavnom Židovi. Mnogi su povjerovali i prišli Kristu.
Petar je to rekao židovskim starješinama: ”Nema uistinu pod nebom drugoga imena dana ljudima po kojemu se možemo spasiti.” (Djela 4,12 JB)
Znači bio Židov ili neznabožac, razlike nema; svi se mi spašavamo po Isusu Kristu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 29 kol 2015, 17:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
i_jopet je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Izabran je. :kava


Izabran je u smislu da su prvi kršćani i apostoli bili Židovi.

Kao pojedinci Židovi imaju jednaku mogućnost spasenja kao bilo koji neznabožac (to su bili tada svi ostali).
Kad je Pavao počeo radom, kršćansku Crkvu činili su uglavnom Židovi. Mnogi su povjerovali i prišli Kristu.
Petar je to rekao židovskim starješinama: ”Nema uistinu pod nebom drugoga imena dana ljudima po kojemu se možemo spasiti.” (Djela 4,12 JB)
Znači bio Židov ili neznabožac, razlike nema; svi se mi spašavamo po Isusu Kristu.


Gdje su kršćani i apostoli u doba Mojsija npr.?

Bog u Bibliji jasno kaže da židovski narod ostaje Njegov narod i da će se oni Njemu okrenuti u posljednja vremena.Biblija jasno piše da će Bog preko Židova da završi posao na zemlji, kada se oni Njemu uskoro okrenu svim srcem svojim,natjerani nevoljama...pričali smo već na tu temu:

topic2172.html

religija/izrael-kazaljka-na-bo-jem-satu-koja-otkucava-itavom-ovje-anstvu-2-dio-t2173.html


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 29 kol 2015, 17:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8166
Mar-kan je napisao/la:
Gdje su kršćani i apostoli u doba Mojsija npr.?

Bog u Bibliji jasno kaže da židovski narod ostaje Njegov narod i da će se oni Njemu okrenuti u posljednja vremena.Biblija jasno piše da će Bog preko Židova da završi posao na zemlji, kada se oni Njemu uskoro okrenu svim srcem svojim,natjerani nevoljama...pričali smo već na tu temu:

topic2172.html

religija/izrael-kazaljka-na-bo-jem-satu-koja-otkucava-itavom-ovje-anstvu-2-dio-t2173.html


Ne znam odakle ti ovaj tekst, ali je meni potpuno nov i nikada nisam na taj način
čuo tumačenje Biblije t.j. čuo sam po određenim pasusima ali ovo povezivanje sa
datumima iz novije povijesti nisam.

Kršćani i apostoli ne postoje u Mojsijevo vrijeme a i zašto bi postojali,
Židovi su izabrani narod Božji i to ne prestaju biti već se dolaskom Isusa
izjednačavaju sa ostalima i imaju jednaku ulogu u spasenju po Isusu.

Nije valjda da vjeruješ da će svi Židovi u raj samo zato što su Židovi?
t.j. da će iti jedan u raj zbog toga što je Židov?

Pogledaj Djela apostolska 4,12, samo se po Isusu može spasiti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 29 kol 2015, 17:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
i_jopet je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Gdje su kršćani i apostoli u doba Mojsija npr.?

Bog u Bibliji jasno kaže da židovski narod ostaje Njegov narod i da će se oni Njemu okrenuti u posljednja vremena.Biblija jasno piše da će Bog preko Židova da završi posao na zemlji, kada se oni Njemu uskoro okrenu svim srcem svojim,natjerani nevoljama...pričali smo već na tu temu:

topic2172.html

religija/izrael-kazaljka-na-bo-jem-satu-koja-otkucava-itavom-ovje-anstvu-2-dio-t2173.html


Ne znam odakle ti ovaj tekst, ali je meni potpuno nov i nikada nisam na taj način
čuo tumačenje Biblije t.j. čuo sam po određenim pasusima ali ovo povezivanje sa
datumima iz novije povijesti nisam.

Kršćani i apostoli ne postoje u Mojsijevo vrijeme a i zašto bi postojali,
Židovi su izabrani narod Božji i to ne prestaju biti već se dolaskom Isusa
izjednačavaju sa ostalima i imaju jednaku ulogu u spasenju po Isusu.

Nije valjda da vjeruješ da će svi Židovi u raj samo zato što su Židovi?
t.j. da će iti jedan u raj zbog toga što je Židov?

Pogledaj Djela apostolska 4,12, samo se po Isusu može spasiti.


Židov-Hebrej jeste onaj tko je na Božjoj strani,u prijevodu "sa-preko druge strane uz,pored,kraj Boga".

Pred Bogom postoje samo 2 vrste ljudi.Imaš i onu priču o maslini,pitomoj i divljoj-pricjepljenoj i koga predstavljaju,da ne ulazimo puno u SZ,iako je nemoguće rastaviti te dvije komponente,SZ i NZ.

Mislim da je jasno tko bi trebao u raj,tj. biti spašen. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 29 kol 2015, 18:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Mar-kan je napisao/la:
Naravno,to je ljudima nemoguća misija i zato će Bog da interveniše u određenom trenutku ljudske povijesti,kada će svi da vide tko je On.A i tada će biti gro onih koji Ga neće priznati.

A prije toga, pojaviće se lažni mesija i biće gro onih koji ga neće prepoznati, Jevreji prvi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 29 kol 2015, 18:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Židovi ili ti Jevreji su potomci Abrahama tj Ibrahima a.s.
Imali dugu tradiciju objava. Ali su oni svoje zakone koje su bili dozvoljeni zabranili a zabranjene dozvolili.
Tako da kamata se može uzimati ali smo od nežidova.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekumenizam
PostPostano: 30 kol 2015, 12:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4443
Lokacija: Grobnik
volvoks je napisao/la:
Agathonikos je napisao/la:
Ili pak blaženog vikara s uzdignutom desnicom?

Zbog ove komunističko-liberalne prevare od pape, od toga najvjerojatnije ništa.

Što se tiče ekumenizma, on je u okrilju katoličke Crkve bio daleko najjači među Hrvatima, a iz istoga se i rodila panslavenska ideja. Dosta hrvatskih isusovaca je išlo u Rusiju s ciljem razgovora o sjedinjenju, među inima i Juraj Križanić te Aleksandar Komulović.


Zahvaljujući tome, u to vrieme je u Hrvatskoj zeznut staroslavenski jezik hrvatskog oblika u misalima, jerbo su se počeli ubacivati rusizmi iz ruskog staroslavenskog, uz pogrješno objašnjenje da Rusi imaju izpravniji oblik staroslavenskog. Zbog toga je staroslavenski počeo biti nerazumljiviji hrvatskom svećenstvu i razlog odustajanja nekih od tog jezika. Tek je Dragutin Parčić 1893. nakon 150 godina izradio opet izvorni staroslavenski misal hrvatskog oblika kakvi su bili nekad.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 115 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 42 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO