HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 07:16.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 704 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 29  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 14 sij 2023, 00:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 svi 2011, 01:39
Postovi: 1170
Lokacija: Bosna i Hercegovina (Herceg Bosna)
Eto gore sam ti postavio tefsir (tumačenje) stiha od ibn Kesira u kojem pišu detaljnije informacije i dešavanja oko Božijeg poslanika Isusa/Isaa, neka je mir na njega.
Naprimjer kako su ga pokušali uhvatiti i kako je jedini Bog drugoj osobi dao Isusov/Isaov lik i kako je ga je onda On sebi uzdigao.

Znam, tekst je malo duži i polahko čitaš, ali eto možda završiš ove godine sa čitanjem.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 14 sij 2023, 08:23 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Zenicanin je napisao/la:
Čista laž. Ne poznaješ arapski jezik, niti i jedan Arap to ne potvrđuju. Možda jedino kršćanski Arap koji izmislja.

Al-Aḥzāb 33:56

إِنَّ ٱللَّهَ وَمَلَٰٓئِكَتَهُۥ يُصَلُّونَ عَلَى ٱلنَّبِىِّۚ يَٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوا۟ صَلُّوا۟ عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا۟ تَسْلِيمًا

English - Sahih International

Indeed, Allah confers blessing upon the Prophet, and His angels [ask Him to do so]. O you who have believed, ask [Allah to confer] blessing upon him and ask [Allah to grant him] peace.

Bosnian - Muhamed Mehanović

Zaista Allah i meleci Njegovi blagosiljaju Vjerovjesnika. O vi koji vjerujete, blagosiljajte ga i vi i njemu selam šaljite!

German - Bubenheim/Elyas

Gewiß, Allah und Seine Engel sprechen den Segen über den Propheten. O die ihr glaubt, sprecht den Segen über ihn und grüßt ihn mit gehörigem Gruß.

German - Ahmed Von Denffer

Allah und Seine Engel segnen ja den Propheten, ihr, die glauben, segnet ihn und gebt ihm den Friedensgruß als Begrüßung.


Potvrđuju Muslimani Arapi



I slavni Muhamed Hijab, salafista koji je pomogao dokazati da je islamska priča šuplja

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 14 sij 2023, 09:39 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 11:02
Postovi: 1258
Zenicanin je napisao/la:
Eto gore sam ti postavio tefsir (tumačenje) stiha od ibn Kesira u kojem pišu detaljnije informacije i dešavanja oko Božijeg poslanika Isusa/Isaa, neka je mir na njega.
Naprimjer kako su ga pokušali uhvatiti i kako je jedini Bog drugoj osobi dao Isusov/Isaov lik i kako je ga je onda On sebi uzdigao.

Znam, tekst je malo duži i polahko čitaš, ali eto možda završiš ove godine sa čitanjem.
Opet si kontradiktoran. Prije si tvrdio da do razapinjanja nije ni došlo, a sad pišeš da je Isus zamijenjen s drugom osobom, odnosno da je do razapinjanja ipak došlo. Možeš li se ti dogovoriti sam sa sobom? Jel se razapinjanje dogodilo ili ne? Polako sam čitala i svejedno mi nije jasno zašto toliko kontradiktornosti iznosiš.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 14 sij 2023, 09:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 svi 2021, 00:54
Postovi: 2126
Lokacija: Južna Bosna
zalutala je napisao/la:
Polako sam čitala i svejedno mi nije jasno zašto toliko kontradiktornosti iznosiš.


=))

Islamska teologija.

_________________
Volim sve Hrvatice, bez obzira na zavičaj, podrijetlo i rasu.
_________________
Romska i dalmatinska glazba liječe dušu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 14 sij 2023, 10:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 svi 2011, 01:39
Postovi: 1170
Lokacija: Bosna i Hercegovina (Herceg Bosna)
Gledaš previše videje tih gubitnika.
Cijeli život su posvetili da ljude odvrate od Islama i da ih filuju desinformacijama o Islamu.
Većina njih još za te desinformacije zarađuju masne pare od reklama i pregleda od neznalica koje ih gledaju.

Evo ovdje Mansur detaljno objašnjenje riječi يُصَلُّونَ jusalun iz tog stiha i inace korijen te riječ صلو salu i sva njezina značenja.




Tu riječ oko 2 miljardi muslimana svako dnevno koriste kad spomenu ime zadnjeg Božijeg poslanika Muhammeda,
صَلَّى ٱللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ‎,
sallallahu alejhi ve sellem,
neka Božiji blagoslov i mir na njega,
عَلَيْهِ ٱلصَّلَاةُ وَٱلسَّلَامُ‎,
alejhi salatu ve sellem,
neka je na njega blagoslov i mir.

To je jos jedna u nizu smiješnih desinformacija kao sto ovi pokušavaju ljude uvjeriti da se muslimani (=oni koji su jedinom Bogu pokorni) mole mjesecu, kamenoj kuci (kabi), kamenju u kabi a ne jedinom Bogu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 14 sij 2023, 11:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 svi 2011, 01:39
Postovi: 1170
Lokacija: Bosna i Hercegovina (Herceg Bosna)
zalutala je napisao/la:
Zenicanin je napisao/la:
Eto gore sam ti postavio tefsir (tumačenje) stiha od ibn Kesira u kojem pišu detaljnije informacije i dešavanja oko Božijeg poslanika Isusa/Isaa, neka je mir na njega.
Naprimjer kako su ga pokušali uhvatiti i kako je jedini Bog drugoj osobi dao Isusov/Isaov lik i kako je ga je onda On sebi uzdigao.


Znam, tekst je malo duži i polahko čitaš, ali eto možda završiš ove godine sa čitanjem.
Opet si kontradiktoran. Prije si tvrdio da do razapinjanja nije ni došlo, a sad pišeš da je Isus zamijenjen s drugom osobom, odnosno da je do razapinjanja ipak došlo. Možeš li se ti dogovoriti sam sa sobom? Jel se razapinjanje dogodilo ili ne? Polako sam čitala i svejedno mi nije jasno zašto toliko kontradiktornosti iznosiš.



Dosad sam stvarno mislio da si samo neiskrena ali polahko mislim da stvarno nesto nije uredu stobom.

Rekao sam da Isusa/Isa, neka je mir na njega, nije ubijen i razapet i da nije došlo do toga da bude razapet i ubijen, nigdje nisam negirao događaj razapece i ubijanje neke druge osobe na njegovom mjestu.

Nasilu tražiš neku kontradiktornost gdje je nema.
Sve je jasno ko dan. Svako se može vratiti i pročitati sta piše u Kur'anu, sta sam ja napisao, i šta piše u tefsiru (tumačenju) kur'ana.

Ima ljudi koji dovoljno brzo, pažljivo i iskreno čitaju sta ovdje pisemo. Neka svako čita i sam dolazi do zaključaka.

Zenicanin je napisao/la:
Nema islamskih izvora o tome da li je Isau, neka je mir na njega, bilo sudjeno ili ne, pa tako da ti nemogu dati odgovor na to pitanje.
To svakako nije bitno jer je krajini rezultati da nije bio razapet i ubijen.
Ne zato sto možda nije bilo sudjenja i osude nego zato sto jednostavno nije doslo do toga da ga razapnu i ubiju, jer ga je jedini Bog sebi uzdigao.
Kad budes poradila na svom postovanju i iskrenosti onda možemo dalje razgovorati, do tad nema više potrebe da raspravljamo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 14 sij 2023, 11:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 stu 2021, 10:21
Postovi: 2165
Znači, udarni tefsir (tumačenje kurana) ne odbacuje jasno raspeće, nego tumači to da se ljudima "pričinilo" kako kaže kuran, na način da je raspeta druga osoba slična Isusu.

Ta osoba je živjela stoljeće kasnije od Isusa, a sam tefsir nastao 700 godina poslije Muhameda i bazira se na slaganju pričice uz ignoriranje dostupnih izvora.

To što kažeš sve je jasno, pa i nije bilo dok nije "razbistrio" čika Ibn Kesir 1300 godina poslije Isusa sa svježim informacijama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 14 sij 2023, 12:15 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Zenicanin je napisao/la:
Gledaš previše videje tih gubitnika.
Cijeli život su posvetili da ljude odvrate od Islama i da ih filuju desinformacijama o Islamu.
Većina njih još za te desinformacije zarađuju masne pare od reklama i pregleda od neznalica koje ih gledaju.

Evo ovdje Mansur detaljno objašnjenje riječi يُصَلُّونَ jusalun iz tog stiha i inace korijen te riječ صلو salu i sva njezina značenja.




Tu riječ oko 2 miljardi muslimana svako dnevno koriste kad spomenu ime zadnjeg Božijeg poslanika Muhammeda,
صَلَّى ٱللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ‎,
sallallahu alejhi ve sellem,
neka Božiji blagoslov i mir na njega,
عَلَيْهِ ٱلصَّلَاةُ وَٱلسَّلَامُ‎,
alejhi salatu ve sellem,
neka je na njega blagoslov i mir.

To je jos jedna u nizu smiješnih desinformacija kao sto ovi pokušavaju ljude uvjeriti da se muslimani (=oni koji su jedinom Bogu pokorni) mole mjesecu, kamenoj kuci (kabi), kamenju u kabi a ne jedinom Bogu.


Ja sam barem naveo dva Arapa Muslimana koji moj stav potvrđuju.
Ti si postavio Mansur Ahmeda iz Bangladeša da nam tumači arapski jezik.

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 14 sij 2023, 20:03 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 11:02
Postovi: 1258
Zenicanin je napisao/la:
zalutala je napisao/la:
Opet si kontradiktoran. Prije si tvrdio da do razapinjanja nije ni došlo, a sad pišeš da je Isus zamijenjen s drugom osobom, odnosno da je do razapinjanja ipak došlo. Možeš li se ti dogovoriti sam sa sobom? Jel se razapinjanje dogodilo ili ne? Polako sam čitala i svejedno mi nije jasno zašto toliko kontradiktornosti iznosiš.



Dosad sam stvarno mislio da si samo neiskrena ali polahko mislim da stvarno nesto nije uredu stobom.

Rekao sam da Isusa/Isa, neka je mir na njega, nije ubijen i razapet i da nije došlo do toga da bude razapet i ubijen, nigdje nisam negirao događaj razapece i ubijanje neke druge osobe na njegovom mjestu.

Nasilu tražiš neku kontradiktornost gdje je nema.
Sve je jasno ko dan. Svako se može vratiti i pročitati sta piše u Kur'anu, sta sam ja napisao, i šta piše u tefsiru (tumačenju) kur'ana.

Ima ljudi koji dovoljno brzo, pažljivo i iskreno čitaju sta ovdje pisemo. Neka svako čita i sam dolazi do zaključaka.

Zenicanin je napisao/la:
Nema islamskih izvora o tome da li je Isau, neka je mir na njega, bilo sudjeno ili ne, pa tako da ti nemogu dati odgovor na to pitanje.
To svakako nije bitno jer je krajini rezultati da nije bio razapet i ubijen.
Ne zato sto možda nije bilo sudjenja i osude nego zato sto jednostavno nije doslo do toga da ga razapnu i ubiju, jer ga je jedini Bog sebi uzdigao.
Kad budes poradila na svom postovanju i iskrenosti onda možemo dalje razgovorati, do tad nema više potrebe da raspravljamo.

Ček malo, postavim ti ova tri pitanaj;
1. Jel Isusu osuđen na rimskom sudu, pod Poncijem Pilatom?
2. Ako jest na koju kaznu je osuđen?
3. Jel ta kazna izvršena?
Ti odgovoriš-""Zenicanin"]Nema islamskih izvora o tome da li je Isau, neka je mir na njega, bilo sudjeno ili ne, pa tako da ti nemogu dati odgovor na to pitanje.
To svakako nije bitno jer je krajini rezultati da nije bio razapet i ubijen.
Ne zato sto možda nije bilo sudjenja i osude nego zato sto jednostavno nije doslo do toga da ga razapnu i ubiju, jer ga je jedini Bog sebi uzdigao.
Kad budes poradila na svom postovanju i iskrenosti onda možemo dalje razgovorati, do tad nema više potrebe da raspravljamo.[/color]".
I ja bih iz tvog odgovora trebala zaključiti da si ti mislio reći da je do razapinjanja ipak došlo i da je Isus pri razapinjanju zamijenjen drugom osobom. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 14 sij 2023, 20:18 
Offline

Pridružen/a: 25 lip 2012, 07:32
Postovi: 2506
Lokacija: United States Of Balkan
Zenicanin je napisao/la:
Rekao sam da Isusa/Isa, neka je mir na njega, nije ubijen i razapet i da nije došlo do toga da bude razapet i ubijen, nigdje nisam negirao događaj razapece i ubijanje neke druge osobe na njegovom mjestu


Ja mislim da je tebi bolje da se držiš Ku'rana.
Idi bolan klanjaj. Ostavi se Isusa i Biblije.

Zašto bi netko trošio vrijeme čitajućii šta piše u Kur'anu?! Uzalud ti trud @Zen'ca.

_________________
Israel


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 14 sij 2023, 20:30 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 11:02
Postovi: 1258
Gospodin Zeničanin je jednostavno mogao reći ovo, a ne zbunjivat pošten narod-
U razgovoru s muslimanima o Isusovu Raspeću uglavnom se mogu sresti jedno od ova tri mišljenja:

1. Isus je preživio razapinjanje
2. Bog je učinio da netko drugi izgleda kao Isus
3. Razapinjanje se jednostavno nije dogodilo https://magnifikat.hr/islam-i-isusovo-raspece/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 14 sij 2023, 21:33 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Kako islamski Allah nije znao pravo ime Isusa?

Arapi zovu Isusa : Yesou
Na hebrejski: Yešua

Isa je nepoznata varijanta.

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 16 sij 2023, 20:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 svi 2011, 01:39
Postovi: 1170
Lokacija: Bosna i Hercegovina (Herceg Bosna)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 17 sij 2023, 12:25 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Postavljaš klipove uličnih salafista koji nemaju blage veze o povijesti.

Kao i svakom Muslimanu postavljam isto pitanje:
Koji pismeni dokaz imaš, od prvog do sedmog stoljeća, da je većina kršćana vjerovala “Inđilu” kurana ?

Uz uvjet da zanemarimo sva dosadašnja otkrića o vjerodostojnosti NZ...

Od tog pitanja nemožeš pobijeći.

Hvala unaprijed

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 17 sij 2023, 20:45 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 11:02
Postovi: 1258
Bilic07 je napisao/la:
Postavljaš klipove uličnih salafista koji nemaju blage veze o povijesti.

Kao i svakom Muslimanu postavljam isto pitanje:
Koji pismeni dokaz imaš, od prvog do sedmog stoljeća, da je većina kršćana vjerovala “Inđilu” kurana ?

Uz uvjet da zanemarimo sva dosadašnja otkrića o vjerodostojnosti NZ...

Od tog pitanja nemožeš pobijeći.

Hvala unaprijed
Svi zapisi govore da su kršćani vjerovali da je Sin Božji, Bog. Celzo, rimski filozof iz
2. stoljeća, pokušao je filozofski oboriti kršćanski nauk. Čak se i u njegovom djelu da iščitati u šta su kršćani u to vrijeme vjerovali. Par citata iz Logos alethes (Istinski nauk), iz kojih je vidljivo šta su kršćani vjerovali, a šta je on filozofski pokušavao osporiti, odnosno kršćani su vjerovali da je Isus Sin Božji, Bog a Celzo je to osporavao-“Kakav Bog, kakav sin Božji, kad ga otac nije mogao spasiti od kazne, a sam nije bio u stanju da je izbjegne? Ne, tvoje rođenje, tvoja djela, tvoj život, pokazuju da si čovjek!” , “Kakav je to Bog kad nije znao podložiti sebi svoje učenike koji su ga ili izdali ili ga se odrekli! Dobar vojskovođa koji zapovijeda mnogim tisućama vojnika nikad ne biva izdan; isto tako, nijedan zločinac svoje nikad ne ostavlja neizvjesnoj sudbini”.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 17 sij 2023, 21:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 svi 2011, 01:39
Postovi: 1170
Lokacija: Bosna i Hercegovina (Herceg Bosna)
Musliman suočava katoličkog monaha sa stihovima iz biblije (Matej 26:39) u kojem Isus/Isa, neka je mir na njega, pada nicice na celo jedinom Bogu i moli ga da ga On zaštiti od onog sto su rimljani za njega pripremili, a to je da ga razapnu i ubiju na križu/krsto.

Musliman ga pita kako je moguće da se Bog moli drugom Bogu da mu pomogne i da ga spasi od rimljana, na šta mu monah nije mogao odgovoriti.

Božiji poslanik Isus/Isa, neka je mir na njega, je se na isti nacin molio jedinom Bogu kao muslimani (=oni koji su pokorni jedinom Bogu) do danas dan.

Matej 26:39
"I otišavši malo pade na lice svoje moleći se i govoreći: oče moj! ako je moguće da me mimoiđe čaša ova; ali opet ne kako ja hoću nego kako ti."

Ivan 17:3
“A ovo je vjecni zivot (raj/dzennet): spoznati Tebe, jedinog pravog Boga, i onoga koga si poslao, Isusa Krista.”

Ivan 20:17
“Isus joj rece (Mariji): ‘Nemoj me dulje drzati, jer jos nisam uzisao k ocu, nego idi braci mojoj i reci im: “Ulazim svome ocu i vasem ocu, svome Bogu i vasem Bogu”.



U ovom video, jedan kršćanin pokazuje kako je se po njegovim istraživanjem Isus molio i klanjao jedinom Bogu.



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 17 sij 2023, 23:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 stu 2021, 10:21
Postovi: 2165
To je sve cimanje i nagovaranje, a ko god je proučio jasno mu je da je Muhamed sve izmislio.

Tko će što vjerovat je pitanje čiste vjere i tu nema mjesta ljudsko logičkom preispitivanju, da je do ljudske logike, onda ti ne treba božja objava.

Islam pada zato što je laž da je ikad pistojala prava vjera kao islam u drevnih židova i Isusa, koju Muhi tobože nastavlja.

Po svim saznanjima to je čista laž.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 19 sij 2023, 05:49 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Zenicanin je napisao/la:
Musliman suočava katoličkog monaha sa stihovima iz biblije.....


KURANSKA DILEMA
Muslimani rado uzimaju Bibliju kako bi potvrdili kuran tj. Islam.
Ako je Biblija istinita onda je kuran (4:157) laž.
Nigdje u Kuranu nedvojbeno piše, da je Biblija iskrivljena,
autogol za kuran i suru 4:157.


Dokazi iz povijesti potvrđuju Bibliju.

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 19 sij 2023, 06:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4443
Lokacija: Grobnik
Evanđelje po Ivanu (proslov):
,,Pojavi se čovjek, poslan od Boga, kojemu bijaše ime Ivan. On dođe kano svjedok da posvjedoči za svjetlo, da svi povjeruju po njemu. On ne bijaše svjetlo, nego svjedok za svjetlo. Svjetlo istinito, koje razsvjetljuje svakoga čovjeka, dođe na ovaj sviet. U svietu bijaše i sviet postade po njemu, pak ipak ga sviet ne prizna.''
...
,,Boga nitko nikada nije vidio: Jedinorođenac - Bog - koji je u krilu Otčevu, on ga objavi.''

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 20 sij 2023, 05:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4443
Lokacija: Grobnik
Vidim da se pojam Sin Božji zna izjednačavti s pojmom sinovi Božji koji se odnosi obćenito na ljude vjernike. Ovaj dio Evanđelja po Ivanu daje do znanja da ipak ti pojmovi nisu isti, jerbo da je Isus ipak jedinorođeni Sin Božji.

Iz Evanđelja po Ivanu:

Isus farizeju Nikodemu: ,,Nitko nije uzišao na nebo osim Sina Čovječjega, koji je sišao s neba. Kano što je Mojsije podigao zmiju u pustinji, tako mora niti podignut Sin Čovječji, da svatko tko vjeruje, u njemu ima život vječni. Bog je, naime, tako ljubio sviet, ter je dao svoga jedinorođenog Sina da ne pogine nitko tko u nj vjeruje, nego da ima život vječni. Jer, Bog nije poslao svoga Sina na sviet da sviet osudi, nego da on spasi sviet. Tko vjeruje u njega, nije osuđen, a tko ne vjeruje, već je osuđen, jer nije vjerovao u Ime jedinorođenoga Sina Božjega.''

Ivan Krstitelj svojim učenicima o Isusu: ,,Doista, onaj koga Bog posla, govori Božje rieči. Jerbo, on daje Duha bez mjere. Otac ljubi Sina i sve je stavio njemu u ruku. Tko vjeruje u Sina, ima život vječni; a tko odbija vjerovati Sinu, ne će vidjeti života, nego gnjev Božji ostaje na njemu.''

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 22 sij 2023, 19:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36050
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Njemački povjesničar Werner Dahlheim iznosi zanimljive činjenice koje objašnjavaju odakle je u Kuran ušao prikaz Isusa.
Objašnjava da u 2. st. nastaje gnoza oko toga zašto Isus kao božanstvo mora trpiti ljudsku bol i umrijeti tako okrutno, zašto ne koristi svoje božanske moći ili zašto mu Otac ne šalje pomoć anđela.
Čak i crkveni naučitelji teško mogu objasniti dok se suočavaju s paganskim kritičarima.

U to vrijeme nastaju dvije gnoze koje kasnije i ulaze u Kuran preko gnostika
Prva tu činjenicu zašto Isus trpi objašnjava time da Isus kao božanstvo gubi moći s vremenom provedenim na zemlji tako da je u vrijeme razapinjaja tek običan čovjek.
Druga mnogo zanimljivija je ta da Isus koristi svoje moći i prevarom izbjegava smrt, tako da na križu završava kriva osoba, dok on to sve promatra, gnostici spominju nekog Šimuna koji je zamijenio Isusa na križu.
Za samog osnivača agnostika se smatra Šimun Čarobnjak, tako da ovo ne čudi.

Sad usporedite to s tvrdnjom u Kuranu da se kršćanima sve to pričinilo i da Isus nije raspet, nego da je to bio netko drugi.
Gnostici isto tako vjeruju da Isus nije raspet i da je uznesen na nebo i da će na kraju svijeta suditi.

Ovo daje novo svijetlo čak i na onu tezu muslimana da su oni bili bogumili (gnostici) kojima je islam bio bliži od katoličanstva jer sam islam potječe od gnostičkog kršćanstva.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 22 sij 2023, 20:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69289
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Zanimljivo.

Koji je naslov i autor knjige.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 22 sij 2023, 20:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36050
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Svijet u Isusovo doba, Werner Dahlheim

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 22 sij 2023, 20:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69289
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
To ima samo na njemačkom?

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Isus - Bog ili božija sluga i poslanik?
PostPostano: 23 sij 2023, 00:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
daramo je napisao/la:
Ovo daje novo svijetlo čak i na onu tezu muslimana da su oni bili bogumili (gnostici) kojima je islam bio bliži od katoličanstva jer sam islam potječe od gnostičkog kršćanstva.

Turci su one koji nisu bili katolici ili pravoslavni smatrali poganima i nabijali na kolac.
A ionako su kraljevi Bosne suzbili tu herezu, koja nikada nije bi bila previše brojna u narodu, no je u plemstvu, postojala je ekonomska računica, lokalne tradicije.
Realno su to potomci hrvatskih glagoljaša.
Grgura Ninskog.
Ranija hrvatska historiografija ih je gledala kao na "hrvatske predprotestante", nešto slično češkim Husitima.

Eventualno se moglo govoriti o kriptokatolicima (kao u Španjolskoj, samo što su tamo bili katolizirani muslimani, a ovdje rekatolizirani lokalci).


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 704 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 29  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 94 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO