HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 14:13.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 67 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 22 stu 2020, 13:07 
Offline

Pridružen/a: 30 lip 2016, 15:26
Postovi: 7774
Grobar hvala na odgovoru, definiraš li sebe kao kršćanina?

Po ovome tvome vi niste kršćani i pokatoličavanje je ispravan put


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 22 stu 2020, 15:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7987
I meni se cini da on nije krscanin. Izgleda da je hriscanin.
Sto se tice katolika, skoro svi vazni praznici i obicaji su paganski:
Bozic
Uskrs
Nova Godina
Majcin i Ocev dan
Svi sveti i dan mrtvih
Valentinovo
Sv. Ilija je gromovnik i kod katolika i zastitnik svih katolika iz HZHB
.....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 22 stu 2020, 15:22 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
bezimeni12 je napisao/la:
I meni se cini da on nije krscanin. Izgleda da je hriscanin.
Sto se tice katolika, skoro svi vazni praznici i obicaji su paganski:
Bozic
Uskrs
Nova Godina
Majcin i Ocev dan
Svi sveti i dan mrtvih
Valentinovo
Sv. Ilija je gromovnik i kod katolika i zastitnik svih katolika iz HZHB
.....


Što se tiče Božića:

Citat:
(...) The early tractatus De solstitiia records the tradition of the Archangel Gabriel appearing to Zachariah in the High Temple when he was serving as high priest on the Day of Atonement. This placed the conception of St. John the Baptist during the feast of Tabernacles in late September, as the Archangel Gabriel said and his birth nine months later at the time of the summer solstice. Since the Gospel of Luke states that the Archangel Gabriel appeared to the Virgin Mary in the sixth month after John's conception, this placed the conception of Christ at about the time of the spring equinox, that is, at the time of the Jewish Passover, in late March. His birth would thus be in late December at the time of the winter solstice.

The Catholic Church determined March 25 as the date of Our Lord’s Conception long before Aurelian decided to make his solar feast. For example, around 221 AD, Sexto Julio Africano wrote the Chronographiai in which he affirmed that the Annunciation was March 25. (6) Once the date of the Incarnation was established, it was a simple matter of adding nine months to arrive at the date of Our Lord’s birth - December 25. This date would not be made official until the late fourth century, but it was established long before Aurelian and Constantine. It had nothing to do with pagan festivals.


Citat:
(...) Saturnalia was the feast dedicated to the Roman god Saturn. Established around 220 B.C., this feast was originally celebrated on December 17. Eventually the feast was extended to last an entire week, ending on December 23. The supposed connection to Christmas is based on the proximity of the two festivals to each other.

(...) The feast of Sol Invictus was the attempt by the Roman emperor Aurelian to reform the cult of Sol, the Roman sun god, and and reintroduce it to his people, inaugurating Sol’s temple and holding games for the first time in A.D. 274. Not only was this festival not annual, it also cannot be historically documented as having been established on December 25 by Aurelian (cf. Steven HijMans, Sol Invictus, The Winter Solstice, and the Origins of Christmas, Mouseion, Series III, vol. 3, pp. 377-398).

(...) The deathblow to both the Mithras and Sol Invictus parallels is that the Chronography of 354 is the earliest mention of any pagan god being celebrated on December 25. The celebration of the birth of Christ by Christians is also mentioned on the calendar as having been celebrated on that day, which diminishes the likelihood that the pagan feast came first. At the very least, it negates the claim that it can be proved from the historical record that any December 25 pagan festival predates the Christian tradition.

(...) Although the date of Christ’s birth is not given to us in Scripture, there is documented evidence that December 25 was already of some significance to Christians prior to A.D. 354. One example can be found in the writings of Hyppolytus of Rome, who explains in his Commentary on the book of Daniel (c. A.D. 204) that the Lord’s birth was believed to have occurred on that day


Dakle još jedna neutemeljena teorija zavjere plasirana od strane puritanskih protestanata 16./17.-og stoljeća...

1. siječanj je Majka Božja, Bogorodica - jedna od brojnih svetkovina u kalendaru. Prije je to bio blagdan Gospodinova obrezanja. Nema neke svetkovine "nova godina". Liturgijska godina završava Kristom Kraljem i započinje 1. Došašćem - najčešće početkom 12. mjeseca.

Citat:
The first Christians, Jewish and Gentile, were certainly aware of the Hebrew calendar.[nb 4] Jewish Christians, the first to celebrate the resurrection of Jesus, timed the observance in relation to Passover.


Uskrs se slavi prema Pashi - Posljednja večera (+3 dana), zato se onako broje tjedni... tako se i Pasha računala. Ispada da je onda Pasha poganska, a znamo da nije...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 22 stu 2020, 16:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 ruj 2020, 20:42
Postovi: 15343
Lokacija: Serbian World
bobanovski je napisao/la:
Grobar hvala na odgovoru, definiraš li sebe kao kršćanina?

Po ovome tvome vi niste kršćani i pokatoličavanje je ispravan put



Mi Srbi smo se samo jednom pokatoličili i više ne nameravamo to da radimo.. :D

Ne budi bukvalista, naravno da smo hrišćani, to je samo jedan mali segment narodnih običaja u kome pamtimo i čuvamo svoju staru veru, za razliku od vas.. :D

Ja lično ne verujem u crkvene dogme i postojanje stvaraoca u tom obliku, ali se na popisu izjašnjavam kao pravoslavni vernik, da nas ima više :D ...

Naravno, poštujem i našu crkvu i našu novu hrišćansku veru, ali i staru.... :palacgore1

_________________
Vlasi se dosetili...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 22 stu 2020, 17:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 ruj 2020, 21:28
Postovi: 3917
Lokacija: Nizza, Naissus,Nis
Kad Srbi ODBACE, LAŽNOG, obrezanog, ŽIDOVA

Isusa, i vrate se vjeri praotaca, mogu se nadati

USPJEHU..... ove novotarije i lagarije su od Konstantine utrpane za LAKŠE POROBLJAVANJE I POTČINJAVANJA

GOJA.

_________________
Borac protiv ropstva i pampers pelena, koje poklanja AV, uz najjeftinije roblje

Na "sudaru" sa americkim ambasadorom Skotom https://www.youtube.com/watch?v=-FKa8RE6f-o&feature=emb_title


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 22 stu 2020, 17:54 
Offline

Pridružen/a: 10 tra 2019, 15:28
Postovi: 246
Peruna mi, i svih gromova, karamba klarambita. Odbacujes isusa ??

_________________
Izučavaći budalizma su budalisti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 22 stu 2020, 17:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 ruj 2020, 20:42
Postovi: 15343
Lokacija: Serbian World
K:M je napisao/la:
Kad Srbi ODBACE, LAŽNOG, obrezanog, ŽIDOVA

Isusa, i vrate se vjeri praotaca, mogu se nadati

USPJEHU....
. ove novotarije i lagarije su od Konstantine utrpane za LAKŠE POROBLJAVANJE I POTČINJAVANJA

GOJA.



Pa krsna slava je upravo to.

Kult krsne slave kod Srba je kontinuitet sa starom verom naših praotaca. Nismo je se skroz odrekli.
To je neprekinuta nit sa običajima starih Srba.

Kao što pöturice i dalje tamane čvarke.. :)
Oni isto na taj način ne prekidaju nit sa svojim praocima Srbima.. :D

Mi Srbi smo mnogo tvrdoglavi, nikada nas do kraja ne mogu pokoriti.. :D

_________________
Vlasi se dosetili...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 22 stu 2020, 18:16 
Offline

Pridružen/a: 24 ožu 2019, 11:50
Postovi: 933
Lokacija: Mostar.......nekad
Naša Krsna Slava, sveti Ignjatije Bogonosac, slava mu i milost.

Privitak:
A347A7EB-4420-4C1B-8814-9473DAB4AFFC.jpeg
A347A7EB-4420-4C1B-8814-9473DAB4AFFC.jpeg [ 252.83 KiB | Pogledano 2024 put/a. ]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 22 stu 2020, 20:07 
Offline

Pridružen/a: 30 lip 2016, 15:26
Postovi: 7774
K:M je napisao/la:
Kad Srbi ODBACE, LAŽNOG, obrezanog, ŽIDOVA

Isusa, i vrate se vjeri praotaca, mogu se nadati

USPJEHU..... ove novotarije i lagarije su od Konstantine utrpane za LAKŠE POROBLJAVANJE I POTČINJAVANJA

GOJA.

Pročitaj jednom Bibliju, Židovi su ubili Isusa i progonili kršćane a ne nikakvi Rimljani.

Isus je rođenjem bio Židov, krštenjem je postao kršćanin

Nemoj se sramotit molin te


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 22 stu 2020, 20:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7987
Jevreji nisu ubili Isusa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 22 stu 2020, 21:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 ruj 2020, 21:28
Postovi: 3917
Lokacija: Nizza, Naissus,Nis
Samo su ga potkazali. I izabrali ubojicu Varavu, da ga skinu sa križa.

Svak ima svoje stajalište.

Niti nekog ubjeđujem, niti namećem.

Što sam stariji vidim da je to limunada i glupost.

Odbaciti nešto iskonsko autohtono, a prigrliti pustinjaka obrezanog mistika iz Azije je ludost.

Ognjem i mačem su nam uterali obrezanog sektaša, tada nebitne minorne sekte, tko Jevovini danas.

_________________
Borac protiv ropstva i pampers pelena, koje poklanja AV, uz najjeftinije roblje

Na "sudaru" sa americkim ambasadorom Skotom https://www.youtube.com/watch?v=-FKa8RE6f-o&feature=emb_title


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 01:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 ruj 2020, 21:28
Postovi: 3917
Lokacija: Nizza, Naissus,Nis
Bobovac je napisao/la:
Daklem Srbi slave individualno - svojega obiteljskog sveca, a drugi narodi slave kolektivno - selo, grad, župa, svojega sveca.

A ne znam koliko je u Srba važan kult Imendana ili je to inkorporirano u Slave. Naprimjer, moj otac Ilija, slavi na dan svetoga Ilije, 20. srpnja, svoj imendan. Dođu mu gosti. čestitaju imendan, bude mala zakuska, poneki dar...

Imendan slave Bugari i djelom Mkd.
To je razlika, jer ima srpskih Mkd koji SLAVU SLAVE.

Srbi slave i OBITELJSKOG SVECA, sa oca na sina...
I kolektivno.... Zivim u selu X crkva je sv. Ilije....

Odselim u selo, grad Y, slavim, svetkujem, LITIJAM tog sveca komu je posvećena crkva.

_________________
Borac protiv ropstva i pampers pelena, koje poklanja AV, uz najjeftinije roblje

Na "sudaru" sa americkim ambasadorom Skotom https://www.youtube.com/watch?v=-FKa8RE6f-o&feature=emb_title


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 01:28 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69293
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
bobanovski je napisao/la:
K:M je napisao/la:
Kad Srbi ODBACE, LAŽNOG, obrezanog, ŽIDOVA

Isusa, i vrate se vjeri praotaca, mogu se nadati

USPJEHU..... ove novotarije i lagarije su od Konstantine utrpane za LAKŠE POROBLJAVANJE I POTČINJAVANJA

GOJA.

Pročitaj jednom Bibliju, Židovi su ubili Isusa i progonili kršćane a ne nikakvi Rimljani.

Isus je rođenjem bio Židov, krštenjem je postao kršćanin

Nemoj se sramotit molin te


O čemu ti pričaš, Isus je bio rabin i po svemu sudeći židovski nacionalist kojeg su Rimljani percipirali da ima potencijal organizirati pobunu. Čak i ona izjava Bogu božje, Caru carevo ima smisla samo u kontenstu toga da je već bio praćen i pod prismotrom. Rođak Ivan, također propali Mesija mu je pogubljen, pa je pokušao biti oprezniji.

Naravno da su ga Rimljani ubili, i ja bih ga eliminirao da sam na mjestu rimske administracije jer mi po carstvu organizira kojekakve pokrete, jer je tada Judeja bila koliko-toliko stabilna rimska provincija pod pro-rimskim kraljem vazalom, mada je bilo periodičkih pobuna. I danas autokratska vlast guši sve udruge ili veće pokrete koje nisu pod njihovom kontrolom, čak i one koje tvrde da se ne bave politikom.

A smrtna kazna je bila tipična rimska.

A kršćani tada nisu imali ni ime, isto kao i Međugorčani ili ove odmetnute župe po Hercegovine, tek poslije ih u Rimu počinju prepoznavati i prvi zabilježeni naziv za kršćane u rimskim kronikama je "židovski praznovjerci", po čemu se vidi da se nova vjera prvo raširila po židovskim zajednicama po Rimskom carstvu, kojih je tada bilo 10% u ukupnom stanovništvu. Da nije bilo te dijaspore to bi ostala lokalna sekta na Bliskom Istoku koja bi zamrla nakon 100 godina, ili bi bila na razini Ivanovog "kršćanstva" (https://en.wikipedia.org/wiki/Mandaeism), mesijanskog pokreta koji je stariji od kršćanstva i do danas je preživio, ali se nije globalno raširilo.

E sad, to što se Isus i njegova sekta nisu sviđali drugim konkurentnim židovskim vjerskim pokretima i duhovnim liderima tada, pa i to je prirodno, kako bi katolička crkva reagirala da Sudac s Paga počne praviti svoju religiju.


Ali smiješno je 2000 godina poslije prikazivati Isusa s dugom plavom kosom, kao Europljanina i govoriti da su ga "Židovi" ubili, lol, kao da se radi o nekim strancima. Čak i da ga je neka konkurentska židovska sljedba eliminirala, radi se onda o unutarnjim obračunima unutar jednog naroda.

Druga stvar je što se kasnije dotična sekta proširila na Rim i što kršćani vjeruju da je dotični lik bio božanstvo (jednako blesavo kao vjerovanje u božanstvo faraona), što čak ni sam nikad nije tvrdio.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 02:06 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Kršćanstvo sebe smatra istovjetnim sa starom židovskom vjerom. Crkva je Izrael. Isus je ispunjenje Starog zavjeta, On nije došao ukinuti zakon i proroke.

Isus je tadašnjim farizejina prigovarao što izmišljaju ljudske tradicije i izvrću Sveto pismo. Rekao im je da su od židovskog sjemena, ali da nisu Židovi duhom, nego da su od svog oca, oca laži.

Kasnije je kršćanstvo također imalo teološki spor sa rabinima zbog talmuda, navodnog zapisa tajne oralne tradicije iz vremena Mojsija. Talmud stvarno ima dosta diskutabilnu interpretaciju Tore (posebno kada je u pitanju odnos prema nežidovima).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 02:12 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69293
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Purger111 je napisao/la:
On nije došao ukinuti zakon i proroke.


To je Isusova takija, kao i ono "Caru carevo, Bogu Bozje" gdje se branio od optužbi da stvara pokret koji ako bude brojan može politički ugroziti relativno stabilnu rimsku vlast.

Radio je i jedno i drugo.

Pa lik je kršio Šabat na sve strane, a i danas kršćani na "Stari Zavjet" gledaju kao na povijesni pregled a ne zbirku zakona koje valja slijediti.

Jedeš li svinjetinu i školjke?

To pozivanje na tradiciju judaizma kršćanima samo treba da ne izgledaju kao potpuno nova iz ničega izmišljena religija, isti razlog kao i muslimansko pozivanje na judaizam i kršćanstvo, pri čemu jednostavno izbacuju te starije knjige i bitan je samo Muhamed. Ali kontinuitet svi formalno proglašavaju, to rade sve sekte. A onda po svom.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 02:31 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Robbie MO je napisao/la:
Purger111 je napisao/la:
On nije došao ukinuti zakon i proroke.


To je Isusova takija, kao i ono "Caru carevo, Bogu Bozje" gdje se branio od optužbi da stvara pokret koji ako bude brojan može politički ugroziti relativno stabilnu rimsku vlast.

Radio je i jedno i drugo.

Pa lik je kršio Šabat na sve strane, a i danas kršćani na "Stari Zavjet" gledaju kao na povijesni pregled a ne zbirku zakona koje valja slijediti.

Jedeš li svinjetinu i školjke?


Bogu Božje, caru carevo imaš i u Starom Zavjetu. Npr. babilonsko ropstvo - poanta je bila da poštuješ babilonski civilni autoritet dok god ne ide protiv tvoje vjere... I nije trebalo konstatno izvodit neke ustanke... Izraelci su dizali pobune s raznoraznim koalicijama i svaki put je završilo sve gore i gore, od Jeruzalema na kraju nije ostao ni kamen...

Trebali su održavati svoje dužnosti, poštivati zakone (dok se ne sukobljavaju s vjerom), množiti se i prosperirati... A kad se ispuni mjera, prođe određen broj godina, onda se vratit u Izrael i ponovno sve izgradit (Babilon je pao nakon 70 i nešto godina i Židovi su konačno obnovili Izrael).

Kršćani su tom taktikom efektivno "osvojili" Rimsko carstvo.

Shvaćam što želiš reći. Ali mislim da se kroz cijeli Stari zavjet pa isto tako i Novi, provlači tema "tko si i kakav si duhom", drugim riječima cijela ta priča je prožeta istim duhom. Razna vremena imaju razne zakone koji uređuju način života npr. Adam, Eva, Noa - jesu li oni imali Levitski zakonik? Nisu. Ali su suština i principi cijelo vrijeme ostali nepromijenjeni


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 04:08 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
I samo par stvari o slavenskom politeizmu:

Citat:
–Rod, Sud, Prabog

According to some scholars, the Rod is absolute, primordial god of the universe and of all other gods. Supreme creator of all things and kins and their power of generation. Scholars have defined Rod as the "general power of birth and reproduction". The root *rod means "birth", "origin", "kinship", "tribe" and "destiny". Sud, literally "Judge", is a South Slavic name for the supreme god, especially when conceived as the interweaving of destiny. Praboh is another name for the same concept, this time from the Slovak tradition, and literally means "pre-god", "first-god", "primordial god".


Još neki koncepti slavenske kozmologije; troglavi bog (Rod/Belobog - Svarog, Perun, Svantovit), polaritet dobro-zlo (bijeli bog - crni bog), vrhovni bog obara zlog boga podzemlja (često ima oblik zmije, zmaja) munjom - ovaj pada u vodu/more/ocean... božanski blizanci, život duše nakon smrti, podzemlje - raj, kult predaka.

U Kršćanstvu/Židovstvu se otprilike smatralo da su poganski bogovi pali anđeli/demoni, a manji polubogovi divovi.

Citat:
During the period immediately before the rise of Christianity, the intercourse between the Watchers and human women was often seen as the first fall of the angels. Christianity stuck to the Enochian writings at least until the third century. Many Church Fathers such as Irenaeus, Justin Martyr, Clement of Alexandria and Lactantius accepted the association of the angelic descent myth to the "sons of God" passage in Genesis 6:1–4.(...) Justin Martyr (c. 100 – c. 165) identified pagan deities as fallen angels or their demonic offspring in disguise. Tertullian and Origen also referred to fallen angels as teachers of astrology


Citat:
Origen and other Christian writers linked the fallen morning star of Isaiah 14:12 of the Old Testament to Jesus' statement in Luke 10:18 that he "saw Satan fall like lightning from heaven"(...)


Prema navodnoj Knjizi proroka Henoka (apokrifnoj knjizi koja nije u kršćanskom i židovskom kanonu, ali je bila jako utjecajna za židovske/kršćanske mislioce).

Citat:
VI-XI. The Fall of the Angels: the Demoralisation of Mankind

1. And Azâzêl taught men to make swords, and knives, and shields, and breastplates, and made known to them the metals 〈of the earth〉 and the art of working them, and bracelets, and ornaments, and the use of antimony, and the beautifying of the eyelids, and all kinds of costly stones, and all colouring tinctures. 2. And there arose much godlessness, and they committed fornication, and they were led astray, and became corrupt in all their ways. Semjâzâ taught enchantments, and root-cuttings, Armârôs the resolving of enchantments, Barâqîjâl taught astrology, Kôkabêl the constellations, Ezêqêêl the knowledge of the clouds, 〈Araqiêl the signs of the earth, Shamsiêl the signs of the sun〉, and Sariêl the course of the moon. And as men perished, they cried, and their cry went up to heaven . .


Citat:
(...) 6. Thou seest what Azâzêl hath done, who hath taught all unrighteousness on earth and revealed the eternal secrets which were (preserved) in heaven, which men were striving to learn: 7. And Semjâzâ, to whom Thou hast given authority to bear rule over his associates. 8. And they have gone to the daughters of men upon the earth, and have slept with the women, and have defiled themselves, and revealed to them all kinds of sins. 9. And the women have borne giants, and the whole earth has thereby been filled with blood and unrighteousness.


Citat:
(...) 8. And now, the giants, who are produced from the spirits and flesh, shall be called evil spirits upon the earth, and on the earth shall be their dwelling. 9. Evil spirits have proceeded from their bodies; because they are born from men, ⌈⌈and⌉⌉ from the holy Watchers is their beginning and primal origin; ⌈they shall be evil spirits on earth, and⌉ evil spirits shall they be called. [10. As for the spirits of heaven, in heaven shall be their dwelling, but as for the spirits of the earth which were born upon the earth, on the earth shall be their dwelling.] 11. And the spirits of the giants afflict, oppress, destroy, attack, do battle, and work destruction on the earth, and cause trouble: they take no food, ⌈but nevertheless hunger⌉ and thirst, and cause offences. And these spirits shall rise up against the children of men and against the women, because they have proceeded ⌈from them⌉.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 04:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Slavu slavi devetero konja
u 'šenici Popovića Jova
jedan drugom kažu
zdrav mi brate, moj debeli dorate


Pre neki dan je bila i moja slava Aranđelovdan , a ja pošto ne pravim dernek po tom pitanju otišao sam kod mog prijatelja da se napijem i najedem , naravno rizikujući da me klepi korona.
Uglavnom , meni su slave jedno od najboljih ljudskih proslava i skupljanja , jer imaju u sebi onu suštinsku porodičnu stvar veselja i ljubavi za razliku od vaskrsa i božića koji su previše religijski statični i univerzalni.

Uvek mi je bila najzanimljivija slava kod Srba sv.Nikola jer pada na božićni post , ali iz nekog čudnog razloga jadni klempo uvek padne za slobodu pečen u sred posta zarad duhovnosti pravoslavnih južnih Slovena.
Da ne grešim dušu to nije kod svih slučaj , nema mesine baš uvek i drže se ljudi posta , jede se i riba uz naravno hektolitre piva i rakije.

p.s
Inače moj prijatelj kod kog sam bio na slavi se zakačio sa svojim komšijom i zamalo se potukao zbog politike to veče kad smo slavili sv.Aranđela.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 07:37 
Offline

Pridružen/a: 30 lip 2016, 15:26
Postovi: 7774
https://www.youtube.com/watch?v=k5kGKfPSMtk

Upalim ovu tv happy i vidim nešto zanimljivo, osim što Srbi brane Hrvatima da se izjašnjavaju kao Hrvati RKC nije postavila Hrvata katolika na čelo RKC i Šešelj je se sa svojim gostima složio da je to "super" jer tako "nema problema".

Ovo je za one koji bi davali prava SPC, treba im oduzeti svu pokretnu i nepokretnu imovinu a RKC oduzeti prava jer nisu podržali etničkog Hrvata.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 07:41 
Offline

Pridružen/a: 30 lip 2016, 15:26
Postovi: 7774
U Srbiji SPC ni ne financira država, samo mirovinsko i zdrastveno a u RH imaju plaće od države uz financiranje RKC.

Koji je rezultat? SPC promiče srpske nacionalne interese a RKC postavlja Rusina za nadbiskupa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 07:57 
Offline

Pridružen/a: 30 lip 2016, 15:26
Postovi: 7774
Robbie MO je napisao/la:
bobanovski je napisao/la:
Pročitaj jednom Bibliju, Židovi su ubili Isusa i progonili kršćane a ne nikakvi Rimljani.

Isus je rođenjem bio Židov, krštenjem je postao kršćanin

Nemoj se sramotit molin te


O čemu ti pričaš, Isus je bio rabin i po svemu sudeći židovski nacionalist kojeg su Rimljani percipirali da ima potencijal organizirati pobunu. Čak i ona izjava Bogu božje, Caru carevo ima smisla samo u kontenstu toga da je već bio praćen i pod prismotrom. Rođak Ivan, također propali Mesija mu je pogubljen, pa je pokušao biti oprezniji.

Naravno da su ga Rimljani ubili, i ja bih ga eliminirao da sam na mjestu rimske administracije jer mi po carstvu organizira kojekakve pokrete, jer je tada Judeja bila koliko-toliko stabilna rimska provincija pod pro-rimskim kraljem vazalom, mada je bilo periodičkih pobuna. I danas autokratska vlast guši sve udruge ili veće pokrete koje nisu pod njihovom kontrolom, čak i one koje tvrde da se ne bave politikom.

A smrtna kazna je bila tipična rimska.

A kršćani tada nisu imali ni ime, isto kao i Međugorčani ili ove odmetnute župe po Hercegovine, tek poslije ih u Rimu počinju prepoznavati i prvi zabilježeni naziv za kršćane u rimskim kronikama je "židovski praznovjerci", po čemu se vidi da se nova vjera prvo raširila po židovskim zajednicama po Rimskom carstvu, kojih je tada bilo 10% u ukupnom stanovništvu. Da nije bilo te dijaspore to bi ostala lokalna sekta na Bliskom Istoku koja bi zamrla nakon 100 godina, ili bi bila na razini Ivanovog "kršćanstva" (https://en.wikipedia.org/wiki/Mandaeism), mesijanskog pokreta koji je stariji od kršćanstva i do danas je preživio, ali se nije globalno raširilo.

E sad, to što se Isus i njegova sekta nisu sviđali drugim konkurentnim židovskim vjerskim pokretima i duhovnim liderima tada, pa i to je prirodno, kako bi katolička crkva reagirala da Sudac s Paga počne praviti svoju religiju.


Ali smiješno je 2000 godina poslije prikazivati Isusa s dugom plavom kosom, kao Europljanina i govoriti da su ga "Židovi" ubili, lol, kao da se radi o nekim strancima. Čak i da ga je neka konkurentska židovska sljedba eliminirala, radi se onda o unutarnjim obračunima unutar jednog naroda.

Druga stvar je što se kasnije dotična sekta proširila na Rim i što kršćani vjeruju da je dotični lik bio božanstvo (jednako blesavo kao vjerovanje u božanstvo faraona), što čak ni sam nikad nije tvrdio.

Isus ne može biti židov jer je kršten, nakon što je kršten postao je kršćanin i nema veze sa Židovima iako je kršćanstvo nastalo iz judaizma.

Razlog zbog kojeg su ubili Isusa dok je činio čuda je upravo nacionalizam, očekivali su kralja i političkog vođu kao Davidovog nasljednika koji im je trebao obnoviti nikad veće kraljevstvo a Isus im je obećao "kraljevstvo nebesko".
+dobar dio Židova je nakon svih čuda prelazio u kršćanstvo, to im je bio otklon prema nacionalnoj državi, kako Isusa možeš nazivati nacionalistom ako su ga ubili nacionalisti?

Poncije Pilat nema veze sa ubojstvom Isusa, više puta je ponovio kako ga želi osloboditi i kako je nevin.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 08:23 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69293
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
bobanovski je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:

O čemu ti pričaš, Isus je bio rabin i po svemu sudeći židovski nacionalist kojeg su Rimljani percipirali da ima potencijal organizirati pobunu. Čak i ona izjava Bogu božje, Caru carevo ima smisla samo u kontenstu toga da je već bio praćen i pod prismotrom. Rođak Ivan, također propali Mesija mu je pogubljen, pa je pokušao biti oprezniji.

Naravno da su ga Rimljani ubili, i ja bih ga eliminirao da sam na mjestu rimske administracije jer mi po carstvu organizira kojekakve pokrete, jer je tada Judeja bila koliko-toliko stabilna rimska provincija pod pro-rimskim kraljem vazalom, mada je bilo periodičkih pobuna. I danas autokratska vlast guši sve udruge ili veće pokrete koje nisu pod njihovom kontrolom, čak i one koje tvrde da se ne bave politikom.

A smrtna kazna je bila tipična rimska.

A kršćani tada nisu imali ni ime, isto kao i Međugorčani ili ove odmetnute župe po Hercegovine, tek poslije ih u Rimu počinju prepoznavati i prvi zabilježeni naziv za kršćane u rimskim kronikama je "židovski praznovjerci", po čemu se vidi da se nova vjera prvo raširila po židovskim zajednicama po Rimskom carstvu, kojih je tada bilo 10% u ukupnom stanovništvu. Da nije bilo te dijaspore to bi ostala lokalna sekta na Bliskom Istoku koja bi zamrla nakon 100 godina, ili bi bila na razini Ivanovog "kršćanstva" (https://en.wikipedia.org/wiki/Mandaeism), mesijanskog pokreta koji je stariji od kršćanstva i do danas je preživio, ali se nije globalno raširilo.

E sad, to što se Isus i njegova sekta nisu sviđali drugim konkurentnim židovskim vjerskim pokretima i duhovnim liderima tada, pa i to je prirodno, kako bi katolička crkva reagirala da Sudac s Paga počne praviti svoju religiju.


Ali smiješno je 2000 godina poslije prikazivati Isusa s dugom plavom kosom, kao Europljanina i govoriti da su ga "Židovi" ubili, lol, kao da se radi o nekim strancima. Čak i da ga je neka konkurentska židovska sljedba eliminirala, radi se onda o unutarnjim obračunima unutar jednog naroda.

Druga stvar je što se kasnije dotična sekta proširila na Rim i što kršćani vjeruju da je dotični lik bio božanstvo (jednako blesavo kao vjerovanje u božanstvo faraona), što čak ni sam nikad nije tvrdio.

Isus ne može biti židov jer je kršten, nakon što je kršten postao je kršćanin i nema veze sa Židovima iako je kršćanstvo nastalo iz judaizma.

Razlog zbog kojeg su ubili Isusa dok je činio čuda je upravo nacionalizam, očekivali su kralja i političkog vođu kao Davidovog nasljednika koji im je trebao obnoviti nikad veće kraljevstvo a Isus im je obećao "kraljevstvo nebesko".
+dobar dio Židova je nakon svih čuda prelazio u kršćanstvo, to im je bio otklon prema nacionalnoj državi, kako Isusa možeš nazivati nacionalistom ako su ga ubili nacionalisti?

Poncije Pilat nema veze sa ubojstvom Isusa, više puta je ponovio kako ga želi osloboditi i kako je nevin.


Za razliku od kršćanstva ili scijentologije, Židov ne prestaješ biti time da pokreneš svoju religiju, ili čak konverzijom na postojeću. I dalje si pripadnik plemena. Kao i njegova majka, otac i svih 12 originalnih sljedbenika.

Kršćanstvo je kasnije, nakon smrti Isusa (ili kako se već pravo zvao, Ješua), odlukom lidera kršćana, postalo univerzalna misionarska religija, ali je počelo kao etnoreligija, što i sami Isus ovdje govori

Citat:
Isus zatim ode odande i povuče se u krajeve tirske i sidonske. 22I gle: žena neka, Kanaanka iz onih krajeva, iziđe vičući: »Smiluj mi se, Gospodine, Sine Davidov! Kći mi je teško opsjednuta!« 23Ali on joj ne uzvrati ni riječi. Pristupe mu na to učenici te ga moljahu: »Udovolji joj jer viče za nama.« 24On odgovori: »Poslan sam samo k izgubljenim ovcama doma Izraelova.« 25Ali ona priđe, pokloni mu se ničice i kaže: »Gospodine, pomozi mi!« 26On odgovori: »Ne priliči uzeti kruh djeci i baciti ga psima.« 27A ona će: »Da, Gospodine! Ali psi jedu od mrvica što padaju sa stola njihovih gospodara!« 28Tada joj Isus reče: »O ženo! Velika je vjera tvoja! Neka ti bude kako želiš.« I ozdravi joj kći toga časa.


Uspoređuje Kaanance s nimalo popularnim životinjama na Bliskom Istoku, i kaže da je poslan samo Izraelitima. Ili se možda samo šalio kad je rekao da je poslan samo Izraelcima?
Tek kad mu je žena izdosađivala, reko joj "ajde, dobro" i izvršio je ritual koji je "pomogao" njenoj kćeri.

Naravno poslije kad čovjek umre ti možeš poslije objašnjavat "šta je htio reći" birat i interpretirat po volji sve što ti se sviđa i uklapa u koji god teološki univerzum hoćeš, a proglašavati prenesenim značenjem sve šta ti ne spada u univerzum. Međutim najjednostavnija i najpouzdanija metoda je jednostavno pretpostaviti da je mislio ono što je rekao. Inače možeš iskonstruirati šta god hoćeš oko bilo koje osobe. A taj originalni rabin Ješua je bio vrlo jednostavan, verbalno nadaren (ako su mu točno riječi prenesene) i jasan. I kad je rekao da je došao samo Izraelcima, i kad je zapomagao Bogu da ga je ostavio.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 09:01 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3897
Inače kod Hrvata u zadarskom zaleđu postoji običaj slavljenja obiteljskog sveca kada dođu susjedi , rodbina i prijatelji na krkanluk. Ali se naziva fešta. Znači pandan srpskoj slavi jer se radi o obiteljskom svecu a ne zaštitniku sela/općine. I nisam to vidio nigdje drugdje u hrvatskim krajevima, ali ne kažem da nema.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 09:04 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69293
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Kaftanzoglio je napisao/la:
Inače kod Hrvata u zadarskom zaleđu postoji običaj slavljenja obiteljskog sveca kada dođu susjedi , rodbina i prijatelji na krkanluk. Ali se naziva fešta. Znači pandan srpskoj slavi jer se radi o obiteljskom svecu a ne zaštitniku sela/općine.


Koliko je meni poznato fešte su većinom seoske, možda kao povod uzmu i nečiji imendan ako se preklapa s poznatim svecem, ali nisam siguran.
Eventualno selidbom u grad mogu zadržati proslavu tog seoskog sveca, kroz generaciju ili dvije, pa se to nekome može činiti kao "slava".

Nisam čuo da postoji paternalistično višegeneracijsko prenošenje obiteljskog sveca u zadarskom zaleđu.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 09:07 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3897
Postoji, jer ne samo da sam čuo, nego sam i bio.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 67 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 85 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO