HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 03:09.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 67 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 09:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68994
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Je li Srbi mogu jednostavno odlučiti promijeniti slavu, recimo možda čak izabrati nekog egzotičnog sveca kojeg nitko ne slavi.

Recimo siroče iz doma koje ne zna šta mu je obiteljski svetac, bira koja će mu biti slava. :zubati Je li bi to SPC priznala. :zubati

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 09:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68994
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Kaftanzoglio je napisao/la:
Postoji, jer ne samo da sam čuo, nego sam i bio.


A kako dotična obitelj objašnjava i opisuje to?

"Mi Vranići oduvik pravimo feštu za Svetu Lucu?"

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 09:19 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3886
Pa ne opisuje se posebno ono što postoji od pamtivijeka. Jednostavno se zna tko ima na koji datum I ide se kod njega. Ali kažem običaj je vezan za zaleđe gdje se živjelo sa i oko Srba, I moji su dijelom porijeklom iz ZD županije, ali gdje do prvih Srba ima 3 dana jahanja na magarcu i tog običaja nema.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 09:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 ruj 2020, 20:42
Postovi: 15343
Lokacija: Serbian World
joe enter je napisao/la:
p.s
Inače moj prijatelj kod kog sam bio na slavi se zakačio sa svojim komšijom i zamalo se potukao zbog politike to veče kad smo slavili sv.Aranđela.


Ko je od njih dvoje za Vučića? :D

_________________
Vlasi se dosetili...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 09:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 ruj 2020, 20:42
Postovi: 15343
Lokacija: Serbian World
Robbie MO je napisao/la:
Je li Srbi mogu jednostavno odlučiti promijeniti slavu, recimo možda čak izabrati nekog egzotičnog sveca kojeg nitko ne slavi.

Recimo siroče iz doma koje ne zna šta mu je obiteljski svetac, bira koja će mu biti slava. :zubati Je li bi to SPC priznala. :zubati


Možeš da radiš šta hoćeš, krsna slava je tvoja lična stvar.

Obično se prenosi sa koleno na koleno, ali postoje i slučajevi gde se sin posvadja krvno sa ćaletom, pa to ode toliko daleko da sin uzme slavu od porodice svoje keve ili izabere skroz novu slavu npr.. :)

U suštini sve opcije dolaze u obzir.. :D
Krsna slava je lična stvar neke porodice, generalno.
Možeš da slaviš, možeš da ne slaviš, sam biraš šta ćeš da slaviš.

SPC nema veze sa tim.
Kao što smo već rekli, to je srpski običaj, običaj našeg naroda, nije hrišćanski.

Pozoveš popa i on dodje da osvešta, ili sam odeš u crkvu. Njih ne zanima kako si i zašto ti počeo da slaviš, to što slaviš, odrade šta treba i uzmu lovu.. :)

_________________
Vlasi se dosetili...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 10:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 ruj 2020, 21:28
Postovi: 3917
Lokacija: Nizza, Naissus,Nis
Popovima je samo bitan keš, za vodicu, kolač...

Mnogi su se islamizirali,

jer je popovski HARAČ bio 1/9 11%.

Dok je vlastelin ubirao 1/10 10%.

I kako siromašni golja, koji je slab na popove da ne konvertuje.

Raja je Turcima davala 1/10 i neke kuluke, radne dane za infrastrukturu, rad na prometnicama, gradnji tvrđava....

_________________
Borac protiv ropstva i pampers pelena, koje poklanja AV, uz najjeftinije roblje

Na "sudaru" sa americkim ambasadorom Skotom https://www.youtube.com/watch?v=-FKa8RE6f-o&feature=emb_title


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 10:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 ruj 2020, 20:42
Postovi: 15343
Lokacija: Serbian World
Hrvatima od malih nogu ispiraju mozak sa našim popovima.
Oni misle da je nas Srbe SPC stvorila.. :)

Ne shvataju da je srpstvo u nama toliko duboko ukorenjeno i to nema nikakve veze sa SPC.
Krsna slava je jedan od tih primera.

Oni ne shvataju da Srbi nisu nikakvi vernici, prosečan Srbin ode u crkvu za svog života, najviše 10 puta i to na neku svadbu ili krštenje.

Oni našu crkvu i popove zamišljaju kao tvorce velikosrpske ideje.

Naši popovi jašu minimum 6 hiljada kubika i imaju Bugatti kandila, "otpevaju" dnevno tri sahrane i uzimaju 100€ po sahrani.

Njih velikosrpstvo ne zanima.
Oni su i bez velike Srbije u svakom srpskom selu. Bune se samo kad im crkvu otimaš.
Teritorije i ko njima upravlja, to njih ne zanima, sve dok je crkva njihova.
Čak im je i bolje ovako, jer ne možeš porez da im uvedeš s obzirom da se nalaze u 5 država samo na ovom prostoru.

Srpska svest je samo naša srpska stvar, starija i od hrišćanstva.
Stvar samo našeg naroda, "Cosa Nostra" što bi se reklo. :D

Nema to veze sa crkvom.

_________________
Vlasi se dosetili...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 10:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 ruj 2020, 21:28
Postovi: 3917
Lokacija: Nizza, Naissus,Nis
Da, ti krimosi su nas odvojili od islama i katolika Srba.
Jer nisu mogli da ih globe i reketare.

Time su pravoslavne direktno gurnuli njima pod nož.

Još danas registriraju đipove preko 3000 cm3 bez porezA na luksuz, dok sam ja platio 1.500 e. Diskriminiranje.

_________________
Borac protiv ropstva i pampers pelena, koje poklanja AV, uz najjeftinije roblje

Na "sudaru" sa americkim ambasadorom Skotom https://www.youtube.com/watch?v=-FKa8RE6f-o&feature=emb_title


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 12:54 
Offline

Pridružen/a: 30 lip 2016, 15:26
Postovi: 7774
Robbie gotovo pola Židova je u onom trenutku prihvatilo kršćanstvo, oni su po tebi ostali židovi ili?

Naravno bili su progonjeni ali kršćanstvo je se prvo širilo među njima a tek onda među nežidovima.

Kaananci su Robbie bili mnogobošci koji su progonili i ubijali šireći svoju bolest, isto tako je Bog uništio zemlju poplavom osim Noine obitelji ili Sodomu i Gomoru zbog grijeha. Osudio je i Niviu ali kad su se stanovnici pokajali poštedio ih je.

Kaanance također nije sve uništio, pustio ih je 400 godina da se širi zlo i čak je neke od njih i poštedio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 12:56 
Offline

Pridružen/a: 30 lip 2016, 15:26
Postovi: 7774
Grobar je napisao/la:
Hrvatima od malih nogu ispiraju mozak sa našim popovima.
Oni misle da je nas Srbe SPC stvorila.. :)

Ne shvataju da je srpstvo u nama toliko duboko ukorenjeno i to nema nikakve veze sa SPC.
Krsna slava je jedan od tih primera.

Oni ne shvataju da Srbi nisu nikakvi vernici, prosečan Srbin ode u crkvu za svog života, najviše 10 puta i to na neku svadbu ili krštenje.

Oni našu crkvu i popove zamišljaju kao tvorce velikosrpske ideje.

Naši popovi jašu minimum 6 hiljada kubika i imaju Bugatti kandila, "otpevaju" dnevno tri sahrane i uzimaju 100€ po sahrani.

Njih velikosrpstvo ne zanima.
Oni su i bez velike Srbije u svakom srpskom selu. Bune se samo kad im crkvu otimaš.
Teritorije i ko njima upravlja, to njih ne zanima, sve dok je crkva njihova.
Čak im je i bolje ovako, jer ne možeš porez da im uvedeš s obzirom da se nalaze u 5 država samo na ovom prostoru.

Srpska svest je samo naša srpska stvar, starija i od hrišćanstva.
Stvar samo našeg naroda, "Cosa Nostra" što bi se reklo. :D

Nema to veze sa crkvom.

Upravo je suprotno, barem u Dalmaciji svi su Srbi bili vojna lica, komunisti i ateisti i tako smo vas doživljavali.

Nisi nikada čuo od nekih hrvatskih nacionalista kako prozivaju SPC osim imovine, s druge strane u Srbiji vi veličate Franju i Benedikta što nisu postavili Hrvate za nadbiskupe.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 13:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 ruj 2020, 20:42
Postovi: 15343
Lokacija: Serbian World
Šta suprotno?

Ja sam ovde lično, ovde, na ovom forumu, čitao, od više tih vaših hrvatskih nacionalista da su nas Srbe, uz pomoć SPC-a, Turci stvorili od Vlaha.. :laugh

Pre toga nas nije bilo kažu.. :laugh

_________________
Vlasi se dosetili...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 14:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 ruj 2020, 21:28
Postovi: 3917
Lokacija: Nizza, Naissus,Nis
Grobar je napisao/la:
Šta suprotno?

Ja sam ovde lično, ovde, na ovom forumu, čitao, od više tih vaših hrvatskih nacionalista da su nas Srbe, uz pomoć SPC-a, Turci stvorili od Vlaha.. :laugh

Pre toga nas nije bilo kažu.. :laugh

10% Vlaha je bilo po popisu sredinom 19.stoljeća u Srb do Aleksinca. Vlasi slave slavu. 120 tisuća, na 1,2 milijuna.

SPC je bila NADLEŽNA i za Vlašku, Moldavsku.
Francuzi su ih POROMANILI iza krimskog rata, kada su Rusiji oduzeli ove 2 DUNAVSKE KNEŽEVINE.

Rumunjska crkva se od srpske ODELILA oko 1856.....

ili bi u nekoj

Bez Niša, Le, Vr, Pi, Prokuplja kao središta 5 okruga.
Gde je na 14.000 km2 bilo 650.000 puka.

Najgušća naseljenost u dolini juž Morave i

NIGERIJSKI NATALITET.

_________________
Borac protiv ropstva i pampers pelena, koje poklanja AV, uz najjeftinije roblje

Na "sudaru" sa americkim ambasadorom Skotom https://www.youtube.com/watch?v=-FKa8RE6f-o&feature=emb_title


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 15:17 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2013, 00:51
Postovi: 1877
bobanovski je napisao/la:
s druge strane u Srbiji vi veličate Franju i Benedikta što nisu postavili Hrvate za nadbiskupe.


Prvi put čujem za ovo. Realno 99% Srba, a možda i više nema pojma ko je nadbiskup u Hrvatskoj (i ja među njima) :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 15:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 ruj 2020, 20:42
Postovi: 15343
Lokacija: Serbian World
Nisam siguran, ali mislim da on govori o nadbiskupu u Srbiji, zašto on nije Hrvat, nek' me ispravi ako grešim.

A ni to ne znamo, niti pratimo, niti imamo predstavu kako, zašto, koliko, niti nas to zanima, itd, itd..

_________________
Vlasi se dosetili...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 15:42 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
bobanovski je napisao/la:
U Srbiji SPC ni ne financira država, samo mirovinsko i zdrastveno a u RH imaju plaće od države uz financiranje RKC.

Koji je rezultat? SPC promiče srpske nacionalne interese a RKC postavlja Rusina za nadbiskupa


"RKC" dobi oko 300 milijuna kn godišnje... SPC također od nas dobi negdje oko 17 milijuna.

Robbie MO je napisao/la:
O čemu ti pričaš, Isus je bio rabin i po svemu sudeći židovski nacionalist kojeg su Rimljani percipirali da ima potencijal organizirati pobunu. Čak i ona izjava Bogu božje, Caru carevo ima smisla samo u kontenstu toga da je već bio praćen i pod prismotrom. Rođak Ivan, također propali Mesija mu je pogubljen, pa je pokušao biti oprezniji.


- Isus je po rasi i nacionalnosti Židov.
- On je i po duhu pravi Židov kao što su i svi pravi Kršćani, makar nisu etnički Židovi. Crkva je duhovno Izrael.
- "Kršćanin" kao pojam koristimo jer svi prihvaćamo Krista kao Boga (osobu Trojstvenog Boga) što je Isus i sam tvrdio za sebe.
- Kršćani sebe smatraju istovjetnim starim Židovima. Ne po svakom običaju i civilnom zakonu iz Starog zavjeta, ne po nacionalnosti... nego po duhovnosti.

Isus objašnjava Židovima da je "Ja jesam"

Citat:
27 Ne shvatiše da im govori o Ocu.
28 Isus im nato reče: »Kad uzdignete Sina Čovječjega, tada ćete upoznati da Ja jesam i da sâm od sebe ne činim ništa, nego da onako zborim kako me naučio Otac.


Ivan 8, 27-28

Isus objašnjava etničkim Židovima da su sjeme Abrahamovo, ali da nemaju Abrahamov duh:

Citat:
37 Znam: potomstvo ste Abrahamovo, a ipak tražite da me ubijete jer moja riječ nema mjesta u vama.
38 Ja govorim što vidjeh kod Oca, a vi činite što čuste od svog oca.«
39 Odgovoriše mu: »Naš je otac Abraham.« Kaže im Isus: »Da ste djeca Abrahamova, djela biste Abrahamova činili.
40 A eto, tražite da ubijete mene, mene koji sam vam govorio istinu što sam je od Boga čuo. Takvo što Abraham nije učinio!
41 Vi činite djela oca svojega.« Rekoše mu: »Mi se nismo rodili iz preljuba, jedan nam je Otac – Bog.«
42 Reče im Isus: »Kad bi Bog bio vaš Otac, ljubili biste mene jer sam ja od Boga izišao i došao; nisam sâm od sebe došao, nego on me posla.
43 Zašto moje besjede ne razumijete? Zato što niste kadri slušati moju riječ.
44 Vama je otac đavao i hoće vam se vršiti prohtjeve oca svoga. On bijaše čovjekoubojica od početka i ne stajaše u istini jer nema istine u njemu: kad govori laž, od svojega govori jer je lažac i otac laži.
45 A meni, jer istinu govorim, meni ne vjerujete.
46 Tko će mi od vas dokazati grijeh? Ako istinu govorim, zašto mi ne vjerujete?
47 Tko je od Boga, riječi Božje sluša; vi zato ne slušate jer niste od Boga.«
48 Odgovoriše mu Židovi: »Ne kažemo li pravo da si ti Samarijanac i da imaš zloduha?«
49 Odgovori Isus: »Ja nemam zloduha, nego častim svoga Oca, a vi me obeščašćujete.
50 No ja ne tražim svoje slave; ima tko traži i sudi.
51 Zaista, zaista, kažem vam: ako tko očuva moju riječ, neće vidjeti smrti dovijeka.«


Ivan 8, 37-51

Grobar je napisao/la:
Šta suprotno?

Ja sam ovde lično, ovde, na ovom forumu, čitao, od više tih vaših hrvatskih nacionalista da su nas Srbe, uz pomoć SPC-a, Turci stvorili od Vlaha.. :laugh

Pre toga nas nije bilo kažu.. :laugh


Strawman argument.

K:M je napisao/la:
Francuzi su ih POROMANILI iza krimskog rata, kada su Rusiji oduzeli ove 2 DUNAVSKE KNEŽEVINE.


?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 15:45 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2013, 00:51
Postovi: 1877
Grobar je napisao/la:
Nisam siguran, ali mislim da on govori o nadbiskupu u Srbiji, zašto on nije Hrvat, nek' me ispravi ako grešim.

A ni to ne znamo, niti pratimo, niti imamo predstavu kako, zašto, koliko, niti nas to zanima, itd, itd..


Pa da, ni to ne zna većina. Nadbiskup je Stanislav Hočevar koji je valjda Slovenac.
Tu bi najviše razloga imali Mađari da budu nezadovoljni s obzirom da su oni ubedljivo najbrojniji među katolicima u Srbiji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Koju krsnu slavu slavite (ja sv. Arhangela Mihajla) i kako u covid 19?
PostPostano: 23 stu 2020, 15:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 ruj 2020, 20:42
Postovi: 15343
Lokacija: Serbian World
Pa to..
Kao da je nas briga ko je nadbiskup u Srbiji.. :D

_________________
Vlasi se dosetili...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 67 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 45 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO