HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 19:14.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 433 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 18  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 06 sij 2021, 10:29 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2193
Krugerrand je napisao/la:
Prezirem ovakve ljude. Svatko ima pravo napustiti religiju i postati ateist/agnostik (ili promijeniti religiju), ali ne shvaćam potrebu da pljuješ po religiji koju si napustio, bilo na Youtubeu ili u stvarnom životu.

Prezireš? Prilično težak izraz.

I ne znam zašto vjernici svako propitivanje svoje religije doživljavaju kao pljuvanje.

Krugerrand je napisao/la:
To je nastojanje da druge odvratiš od svoje nekadašnje vjere je pokazatelj nekih dubljih kompleksa i moguće je da su takvi ljudi zapravo podsvjesno nesigurni u svoju odluku, te nastoje pridobiti druge da bi ojačali svoje uvjerenje da su ispravno postupili napuštanjem religije.


Napuštanje religije nije nekakva odluka koju doneseš, to se jednostavno dogodi u procesu. Ovi ljudi samo otvoreno razgovaraju i debatiraju o tome, često i sa neistomišljenicima, tako da ja tu ne vidim kompleksaštvo.

Kompleksaštvo je kada netko kaže da bi ti ljudi trebali biti kuš, samo zato što je neke vjernike strah vlastite sumnje.

Krugerrand je napisao/la:
Također, smatram, na temelju empirijskih podataka, da su religiozni ljudi normalniji od ateista, pa ovi gore spomenuti propagandisti uopće ne čine uslugu čovječanstvu, naprotiv - stvaraju ljevičarske mutante kojima je glavni cilj uništenje civilizacije.


Kakvih empirijskih podataka? Normalniji u kojem smislu?

Jesu li Česi nenormalniji od Amerikanaca? Jesu li Finci nenormalniji od Arapa?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 06 sij 2021, 11:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6079
Kršćanska vjera je dobar oslonac za zdrav život.
Ljudi bez tog oslonaca su nesigurni i povodljivi i vrlo često zastrane, kao što možeš i sam prepoznati trendove pa i sad već činjenice o stradanju zapadne civilizacije.
Vrlo malo ljudi je u stanju samostalno donositi strateške odluke vezane i za svoj osobni život, većinom je to provođenje za nametnutim trendovima.

Zato su zapravo većina ljudi vjernici, pitanje je samo čemu se vjeruje. Tako i vjernici u Boga ne vole da se pljuje po njihovoj vjeri, a isto tako i slijepi vjernici u službenu znanost žestoko brane svoju vjeru, čak i kad im vrlo argumentirano vjeru dovedeš u pitanje. Sjeti se samo sebe iz nekih prošlih rasprava.
Ili evo sada, mogu zamisliti kako se ti sada osjećaš i kako te je potreslo to što su najugledniiji znanstvenici svijeta, ogromna većina, agresivno zagovarali svoju znanstvenu vjeru po pitanju covida, i svi su omašili, doveli svijet pred apokalipsu, dok je jedan zdravoseljački odnos prema tome u BiH, koji je više vjerovao svojim očima i nije podlegao ogromnom pritisku agresivnih vjernika iz znanosti, zapravo postupio ispravno i nenamjerno doveo do najveće kompromitacije znanosti u povijesti i doveo u pitanje temelje vjere u znanost.

Evo budi iskren i reci nam kako se ti osjećaš sada kada je tvoja vjera ovako uzdrmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 06 sij 2021, 13:27 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2193
zaba1111 je napisao/la:
Kršćanska vjera je dobar oslonac za zdrav život.
Ljudi bez tog oslonaca su nesigurni i povodljivi i vrlo često zastrane, kao što možeš i sam prepoznati trendove pa i sad već činjenice o stradanju zapadne civilizacije.
Vrlo malo ljudi je u stanju samostalno donositi strateške odluke vezane i za svoj osobni život, većinom je to provođenje za nametnutim trendovima.

Dakle, po tebi čak i ako kršćanstvo nije istina, treba pod svaku cijenu zadržati vjeru u njega?

Ako to tvrdiš, ok, ali čak i da prihvatimo sve to što si rekao kao činjenicu (da su čovjek i civilizacija bez kršćanstva izgubljeni), to opet ne znači da je Isus stvarno uskrsnuo ili da su u trenutku Isusove smrti mrtvi ustali iz grobova i šetali po Jeruzalemu. Mene taj dio kod religije više zanima, odnosno istinitost činjeničnih tvrdnji.

A problem za religije poput kršćanstva je u tome što su utemeljene na činjeničnim tvrdnjama koje su jako klimave kada kreneš na njih primjenjivati iste kriterije kakve primjenjujemo za sve druge povijesne događaje.

zaba1111 je napisao/la:
Zato su zapravo većina ljudi vjernici, pitanje je samo čemu se vjeruje. Tako i vjernici u Boga ne vole da se pljuje po njihovoj vjeri, a isto tako i slijepi vjernici u službenu znanost žestoko brane svoju vjeru, čak i kad im vrlo argumentirano vjeru dovedeš u pitanje. Sjeti se samo sebe iz nekih prošlih rasprava.

Zanimljivo, one koji traže znanstvene potvrde nazivaš "slijepim vjernicima" u službenu znanost, a vjernike u nedokazane religijske tvrdnje samo "vjernicima" koji ne vole da se pljuje po njihovoj vjeri. Zašto ovi drugi nisu "slijepi"? :rolleyes

Ja nove podatke i činjenice ne doživljavam kao "pljuvanje po svojoj vjeri" u službenu znanost, niti je sama znanost bazirana na takvoj vjeri. Mene nije strah priznati da sam bio u krivu, ako novi dokazi i činjenice pokažu da sam bio u krivu. Za razliku od vjernika koji sami sebi ne mogu priznati da su možda u krivu po pitanju vjerskih činjenica, jer kako i sam priznaješ, uvjereni ste da od istinitosti tih priča ovisi čitav vaš pogled na svijet, moral, svjetonazor i opstanak cjelokupne civilizacije. Kada je toliko toga na kocki (po vašem mišljenju), čovjek jednostavno sam sebi ne dozvoljava sumnju ili propitivanje tih stvari i pada u očaj ako slučajno krene sumnjati. Po meni je to jako nezdravo, i za psihu pojedinca i za društvo u cjelini. Opustite se malo...

zaba1111 je napisao/la:
Ili evo sada, mogu zamisliti kako se ti sada osjećaš i kako te je potreslo to što su najugledniiji znanstvenici svijeta, ogromna većina, agresivno zagovarali svoju znanstvenu vjeru po pitanju covida, i svi su omašili, doveli svijet pred apokalipsu, dok je jedan zdravoseljački odnos prema tome u BiH, koji je više vjerovao svojim očima i nije podlegao ogromnom pritisku agresivnih vjernika iz znanosti, zapravo postupio ispravno i nenamjerno doveo do najveće kompromitacije znanosti u povijesti i doveo u pitanje temelje vjere u znanost.

Evo budi iskren i reci nam kako se ti osjećaš sada kada je tvoja vjera ovako uzdrmana.


Projiciraš svoj mentalni sklop na druge, shvati da ne razmišljaju svi ljudi u kategorijama u kojima ti razmišljaš. Ne, moja "vjera" u znanost nije "uzdrmana" svime ovim.

A o zdravoseljačkom odnosu prema stvarnosti radije ne bih. I ćorava kokoš ubode zrno, to i dalje ne znači da ćemo od sutra rak liječiti kiselim kupusom, umjesto sofisticiranim medicinskim terapijama koje je razvila ista ova znanost koja nema pojma i od koje je narod pametniji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 06 sij 2021, 14:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6079
Pod svaku cijenu treba zadržati kršćanske vrednote, prije svega slobode, pravednosti, odgovornosti, milosrđa...

Iz slobode kao temeljne vrednote proizlazi istina kao srž i suština vjere. Tebe zanimaju detalji, za koje i crkava često kaže da su slikovitih, dok mene zanima suština vjerske poruke i njeni plodovi.

Tako da nema zabranjene teme, štoviše o svemu je poželjno raspravljati kako bi došli do cilja( istine).

Nismo se ja i ti prvi put sreli pa da raspravljamo temeljem zadnja 2 upisa.
Govorim, kao što sam i napisao o tvom slijepom vjerovanju znanstvenim autoritetima čak i kad se neizbježno nameću pitanja i sumnje koja njihove teze ozbiljno dovode u pitanje, kada ti se podastru ozbiljni protuargumenti ti ni tada znanstveni autoritet ne dovodiš u pitanje jer više vjeruješ njima nego svojim očima. Zato sam te već nekoliko puta proglašavao vjernikom.

Primjer korone i znanstvenika ti najbolje pokazuje kako na zemlji nema neupitnih autoriteta i da unatoč svemu treba uvijek koristi i vlastiti mozak( što sam nazvao zdravoseljačko razmišljanje). Jer slijepo vjerovanje znanstvenicima je u ovom slučaju dovelo skoro do apokalipse, a nije isključeno da smo apokalipsu uopće izbjegli.
Ima niz pitanja, a o kojima smo raspravljali i ovdje, a gdje postoje i drugačiji znanstveni pogledi, gdje se ne smije slijepo vjerovati, štoviše treba ih propitivati, stavovima većine znanstvenika samo zato što su oni znanstvenici i što su većina.

Npr više puta si ti takva propitivanja pokušao ismijavali vjerujući kako si zbog rečenog na pravoj strani, a evo vidiš na primjeru korone to ne mora uvijek biti istina i može čak čitav svijet odvesti u propast.

Dakle zaključno ti mogu reći, da su kršćani uvijek otvoreni propitivanju i danas su oni ti koji češće propituju i znanost, dok su ateisti poput tebe zavedeni tako što ste bez temelja i oslonac nekritički tražite u znanosti, čak i onda kada su znanstvena dostignuća u određenom području i više nego oskuda.

Sigurno si primijetio da vjernici nikad ne dovode u pitanje ono što je nedvojbeno i jasno, nego ono što je nedovoljno poznato i slabo razjašnjeno, a njihova sumnja ne potiče iz ničege i puke zatucanosti i želje da se prkosi, nego opet od strane drugih znanstvenika koji misle drugačije, dok se ti uvijek priklanjaš službenom narativu i trendu jer su te uvjerili da je tako ispravno, a jasno je da je biti nekritičan neispravno i loše pa i prema službenom, modernom i većinski znanstvenom stavu, i zato si ti zapravo vjernik tvrđih i zatvorenijih stavova od vjernika u kršćanstvo odnosno njegovu suštinu istinu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 06 sij 2021, 15:07 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30068
To je uvijek bilo zanimljivo, kako ateisti za sebe tvrde da nisu vjernici, a ponašaju se poput vehabija.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 06 sij 2021, 16:31 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2193
zaba1111 je napisao/la:
Pod svaku cijenu treba zadržati kršćanske vrednote, prije svega slobode, pravednosti, odgovornosti, milosrđa... ...

A te vrednote ne postoje mimo kršćanstva? :neznam

zaba1111 je napisao/la:
Iz slobode kao temeljne vrednote proizlazi istina kao srž i suština vjere. Tebe zanimaju detalji, za koje i crkava često kaže da su slikovitih, dok mene zanima suština vjerske poruke i njeni plodovi. ...

Od tih "detalja" ovise temelji vjere. Naravno da me onda zanima jesu li se ti "detalji" zaista dogodili.

Je li Isusovo uskrsnuće slikovit detalj ili povijesni događaj? Je li egipatsko ropstvo Izraelaca stvarni događaj ili mit? Jesu li evanđelja pouzdan povijesni izvor ili kolekcija urbanih legendi?

Itd. Itd…

zaba1111 je napisao/la:
Nismo se ja i ti prvi put sreli pa da raspravljamo temeljem zadnja 2 upisa.
Govorim, kao što sam i napisao o tvom slijepom vjerovanju znanstvenim autoritetima čak i kad se neizbježno nameću pitanja i sumnje koja njihove teze ozbiljno dovode u pitanje, kada ti se podastru ozbiljni protuargumenti ti ni tada znanstveni autoritet ne dovodiš u pitanje jer više vjeruješ njima nego svojim očima. Zato sam te već nekoliko puta proglašavao vjernikom.

Ako misliš na raspravu o evoluciji ili starosti Zemlje, ozbiljne protuargumente u obliku znanstvenog rada ću uvijek uzeti u obzir.

zaba1111 je napisao/la:
Dakle zaključno ti mogu reći, da su kršćani uvijek otvoreni propitivanju...


Vrlo selektivnom propitivanju.

Normalno da će kršćanin biti sklon propitivanju drugih religija ili znanosti u onim stvarima gdje ide kontra dogme. Ali kada je riječ o propitivanju vlastitih pogleda i tvrdnji vlastite religije, to je već teški tabu.

zaba1111 je napisao/la:
...dok se ti uvijek priklanjaš službenom narativu i trendu jer su te uvjerili da je tako ispravno, a jasno je da je biti nekritičan neispravno i loše pa i prema službenom, modernom i većinski znanstvenom stavu, i zato si ti zapravo vjernik tvrđih i zatvorenijih stavova od vjernika u kršćanstvo odnosno njegovu suštinu istinu.


Meni nije problem reći da su epidemiolozi koji dan danas zagovaraju tvrdi lockdown budale koje rade više štete nego koristi. Ali to mogu reći samo na osnovu dostupnih podataka i činjenica, a ne zato što mi je palo na pamet.

A je li tebi problem reći da je na osnovu dostupnih podataka i činjenica egipatsko ropstvo Izraelaca samo mit?

zaba1111 je napisao/la:
Sigurno si primijetio da vjernici nikad ne dovode u pitanje ono što je nedvojbeno i jasno, nego ono što je nedovoljno poznato i slabo razjašnjeno…

Moram priznati da sam primijetio upravo suprotno.

Vjernici često pokazuju veliku samouvjerenost i "znanje" u stvarima koje su nedovoljno poznate i slabo razjašnjenje, dok istovremeno dovode u pitanje utvrđene činjenice ako se kose sa njihovim dogmama i svjetonazorom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 06 sij 2021, 16:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
dunno je napisao/la:
Od tih "detalja" ovise temelji vjere.
.

Što je, za tebe, uopće vjera? :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 06 sij 2021, 17:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6079
Navedene vrednote mimo kršćanstva gotovo da ne postoje ni prostorno ni vremenski.
Današnje blagostanje na zapadu je zapravo posljedica širenja kršćanskih vrednota. I jasno se primjeti kako sa slabljenjem kršćanstva zapad izlazi iz blagostanja i ulazi u neizvjesnu budućnost.

Nigdje ti nisi primijetio da se kršćani spore oko jasnih i dokazanih stvari, navedi barem jednu. Dok se s druge strane ateisti žestoko bore protiv propitivanja hipoteza koje idu milajrde godina u prošlost ili milijrdama km su daleko, a samim time su i slabo potkrijepljene dokazima.
Ali da ne idemo preširoko jer se onda izgubi osnova, dakle kad bi se nedvojbeno potvrdilo da je religija laž, što bi nama razumnim ljudima preostalo.
Već sam napisao nekoliko puta, ako se ikad proizvede umjetni život, ja ću postati ateist.
S druge strane ma koliko se puta eksperimentom dokaže da znanstvene teorije o nastanku života nisu ispravne ti i dalje nećeš ostaviti mogućnost za intelignetnu kreaciju iako po svim znanstvenim kriterijima i pokusima inteligencija i navođenje izviru na sve strane kao jedina opcija.

Tako da hoću ti ukazati na primjeru koji je zapravo jednostavan, dostupan, povjerljiv, koji je tu među nama, da znanost ima svoje limite. Kad čitava svjetska znanost nije bila u stanju iznijeti ozbiljne matematičke modele širenja i suzbijanja jednog bezveznog virusa kakvih je već dosad bilo na tisuće, onda moraš biti svjestan da modeli koji se ekstrapoliraju iz daleke prošlosti ili predviđaju daleku budućnost ili projiciraju kakav je udaljeni prostor, da su takve projekcije vrlo ogranične vrijednosti u koje se ne smije nekritčno vjerovati. Naprosto mora se biti svjestan da znanost ima svoje limite i to je poanta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 06 sij 2021, 18:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
zaba1111 je napisao/la:
Tako da hoću ti ukazati na primjeru koji je zapravo jednostavan, dostupan, povjerljiv, koji je tu među nama, da znanost ima svoje limite. Kad čitava svjetska znanost nije bila u stanju iznijeti ozbiljne matematičke modele širenja i suzbijanja jednog bezveznog virusa kakvih je već dosad bilo na tisuće.


U Poslanici Rimljanima stoji:
Citat:
Dakle: vjera po poruci, a poruka riječju Kristovom.


Znači, vjera proističe iz propovijedanja, a propovijedanje kroz objavu Božju.

Sv Pavao piše u poslanici Hebrejima...
Citat:
A vjera je već neko imanje onoga čemu se nadamo, uvjerenost u zbiljnosti kojih ne vidimo. Zbog nje stari primiše svjedočanstvo. Vjerom spoznajemo da su svjetovi uređeni riječju Božjom tako te ovo vidljivo ne posta od nečega pojavnoga.


Što on veli - pa to da je vjera NEOPHODNA da se pravilno shvati svijet u kojem živimo. Bez Božje objave nije moguća spoznaja pune istine samim promatranjem onog što se vidi. To znači da znanost kao primjenjena logika i ljudska filozofija, premda mogu biti korisne, imaju ograničene domene, limitirane ljudskim iskustvom i spoznajom.

Jedno od ljepših pojašnjenja i definicija što je znanost jeste ono gdje se kaže da je znanost otkrivanje Božjeg rukopisa u našem materijalnom svijetu. Traganje za istinom, primjenjena logika itd.

Osnova svega toga jeste spoznaja da postoji Stvoritelj. Mudrost svih mudrosti i temelj znanja jeste upravo to, biti svjestan činjenice da postoji Stvoritelj, to je izjava jednog pametnog rabina, sa kojom se potpuno slažem.

Jedino biblijske pretpostavke omogućavaju znanje! Pisali smo o tome prije par godina:
Mar-kan je napisao/la:
zaba1111 je napisao/la:
Meni je logicnije biti ateist, jer razuman covjek kojemu vjera nije usadjena odgojem niti je dosao u priliku da poblize upozna temelje krscanske vjere, tesko moze u vrijeme danasnje propagande i tehnoloskog razvoja prihvatiti boga povrsnim iscitavanjem biblijskih poruka, nego biti vjernik u ovom neodredjenom smislu.
Jer ocigledno je da se u tom slucaju nesto i promisljalo pa se razumom doslo do zakljucka kako je ova ateisticka spika suplja i znanstveno neutemeljena iako se kune u znanost, i da nesto vjerovatno ima.

Živimo u kulturi u kojoj ljudi misle da Biblija predstavlja antiznanost. Oni misle da biti znanstven znači biti nebiblijski. Neka osoba neće biti ubijeđena samo dokazima, zato što se rasprava ne vodi o tome, već o pogledima na svijet. Dobro je pokazati ljudima dokaze kao i da zbog toga Biblija ima smisla. Ali, to neće razriješiti raspravu glede pogleda na svijet, zato što nam pogled na svijet određuje što da radimo sa dokazom.
Naučio sam da samo biblijske pretpostavke omogućavaju znanje i ako netko želi da sazna bilo što, mora da počne sa Božjim pretpostavkama, sa kršćanskim pogledom na svijet.

Naravno, i ateisti su u stanju da nešto saznaju, razlog je to što oni duboko u svom srcu poznaju biblijskog Boga i Bog ih je opremio kršćanskim pretpostavkama, to je onaj duhovni skelet koji ima svako ljudsko biće, spominjao sam to par puta na forumu. Ateisti poriču Boga koji je ove pretpostavke omogućio. Biblija nam to i kaže, da stvari o Bogu mogu jasno da se vide, tako da nema izgovora i nema opravdanja.Samo Biblija daje smisao stvarima koje su neophodne za znanje. Ako Biblija nije točna, nije moguće dokazati da je bilo što točno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 08 sij 2021, 10:42 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2193
zaba1111 je napisao/la:
Navedene vrednote mimo kršćanstva gotovo da ne postoje ni prostorno ni vremenski.

Jako uskogrudan pogled na svijet, ali dobro...

zaba1111 je napisao/la:
Nigdje ti nisi primijetio da se kršćani spore oko jasnih i dokazanih stvari, navedi barem jednu.

Bih, ali mi se ne da ulaziti u te rasprave.

Puno mi je zanimljivije ovo drugo – vjernička sigurnost u stvari koje nisu dovoljno jasne ili dokazane/dokazive.

zaba1111 je napisao/la:
Dok se s druge strane ateisti žestoko bore protiv propitivanja hipoteza koje idu milajrde godina u prošlost ili milijrdama km su daleko, a samim time su i slabo potkrijepljene dokazima.

Nitko se ne bori protiv propitivanja, čitava znanost počiva na propitivanju. Znanstvenici se natječu da jedni drugima sruše teze, a samo najčvršće opstaju.

Međutim, propitivanje mora biti znanstveno - nepristrano, sistematično, metodično i podložno kritici, u suprotnom prelazi u pseudoznanost.

zaba1111 je napisao/la:
Ali da ne idemo preširoko jer se onda izgubi osnova, dakle kad bi se nedvojbeno potvrdilo da je religija laž, što bi nama razumnim ljudima preostalo.

Kada to napišeš na taj način, ispada da nikad u povijesti nisu postojali razumni ljudi koji nisu bili vjernici… :rolleyes

Ništa dramatično se ne bi dogodio. Našli biste životni smisao u nečemu drugom.

A mnogi bi u toj situaciji nastavili vjerovati bez obzira na sve, isto kao što je i danas slučaj. I ja i ti se možemo složiti da su brojne današnje religije nedvojbeno laž, ali svejedno milijarde ljudi vjeruju u njih, zasnivaju svoj svjetonazor na njima i ne mogu zamisliti svijet bez njih. To je očigledno ljudska psihologija.

zaba1111 je napisao/la:
Već sam napisao nekoliko puta, ako se ikad proizvede umjetni život, ja ću postati ateist.

Jesi svjestan da su ljudi u prethodnim stoljećima i tisućljećima isto tvrdili za mnoge druge stvari?

Kao da je problem naći vjersko opravdanje za umjetni život… Nadišla je religija i puno veće izazove.

zaba1111 je napisao/la:
… ti i dalje nećeš ostaviti mogućnost za intelignetnu kreaciju...

Ja sam svakako otvoren za mogućnost inteligentnog stvoritelja (ili stvoritelje), samo sam na osnovu dostupnih činjenica prilično uvjeren da teistički koncept Boga nije stvaran, a također da stvarnost sama po sebi ne zahtijeva stvoritelja kao nužnost.

O ostalim mogućnostima možemo špekulirati, ali to je bez dokaza samo zanimljiv misaoni eksperiment, a ne ozbiljna rasprava.

zaba1111 je napisao/la:
Naprosto mora se biti svjestan da znanost ima svoje limite i to je poanta.

Nitko ne spori da znanost ima svoje limite, ali ti limiti se neprestano pomjeraju. Danas pomoću znanosti znamo stvari koje nismo mogli zamisliti prije tisuću godina.

I zato se religija kroz povijest neprestano prilagođava znanosti, a ne obrnuto. Ono što katolici nazivaju "produbljivanjem istine" kroz crkveno učiteljstvo nije ništa drugo nego prilagođavanje vjere novim znanstvenim spoznajama i društvenim promjenama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 08 sij 2021, 12:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 srp 2019, 21:04
Postovi: 5190
Bezbožnike treba silom pokrstiti kako se uvijek i radilo. Amen.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 08 sij 2021, 12:27 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Ako inteligencija postoji na ovako malenoj razini, u strukturi našeg mozga, genima, ako pohranjuje informacije, razmišlja, stvara... teško mi je zamisliti da na makro razini, u spužvastoj svemirskoj mreži, sudarajućim višedimenzionalnim membranama multi-svemira itd., ne postoji također neka makro-inteligencija koja isto tako "stvara", programira "engine", kodira, "spawn"-a. Zar mislite da se radi o beskonačnom nizu sve većih i većih bezličnih masa i tako u nedogled?

Znanstvenici kažu da hipotetski treći (odnosno 7. iliti omega) tip civilizacije može manipulirati materijom do najsitnijih struna, kao i vremenom/prostorom/multiuniverzumom (svim mogućim "alternativnim" svemirima - za one koji ne znaju proučiti 11 dimenzija iz fizike). Maltene može biti "bilo gdje", "bilo kad", i raditi "bilo što" - bezvremenska, nadmaterijalna i nadprostorna (sveprisutna) civilizacija/inteligencija koja se bavi kompleksnim stvaranjem - kao u legendama koje opisuju drevni ljudi. Tu naše teorije o bezličnom, slučajnom nastajanju onime što mi mislimo da spada u dugačak, neprekinut "prirodni proces", padaju u vodu.

Naravno da mi zamišljamo neke izvanzemaljce, svemirsku hi-tech civilizaciju, nešto slično nama, samo razvijenije i to je ljudski. Mi razmišljamo u ovdje i sada, sve prije nas je "primitivno" i u procesu "razvijanja".. Ali što ako je nešto već bilo "razvijeno" prije "početka" onog što mi poznajemo... Koja je priroda te više inteligencije, kako je nastala, zašto nas je stvorila, zašto nam daje upute, zašto nas testira... to su već teološka pitanja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 08 sij 2021, 13:38 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2193
Purger111 je napisao/la:
Ako inteligencija postoji na ovako malenoj razini, u strukturi našeg mozga, genima, ako pohranjuje informacije, razmišlja, stvara... teško mi je zamisliti da na makro razini, u spužvastoj svemirskoj mreži, sudarajućim višedimenzionalnim membranama multi-svemira itd., ne postoji također neka makro-inteligencija koja isto tako "stvara", programira "engine", kodira, "spawn"-a. Zar mislite da se radi o beskonačnom nizu sve većih i većih bezličnih masa i tako u nedogled?

"Teško nam je zamisliti" nije dobra polazna osnova za zaključke.

Ako želimo biti intelektualno pošteni, puno je razumnije krenuti od stava "ne znamo i hajmo probati saznati", nego odmah skočiti na zaključak "moj Bog je sve to stvorio, zato što tako piše tu i tu i zato što sam prije x godina imao to i to iskustvo...". A ogromna većina vjernika svoju vjeru temelji na takvim osnovama.

Purger111 je napisao/la:
Znanstvenici kažu da hipotetski treći (odnosno 7. iliti omega) tip civilizacije može manipulirati materijom do najsitnijih struna, kao i vremenom/prostorom/multiuniverzumom (svim mogućim "alternativnim" svemirima - za one koji ne znaju proučiti 11 dimenzija iz fizike). Maltene može biti "bilo gdje", "bilo kad", i raditi "bilo što" - bezvremenska, nadmaterijalna i nadprostorna (sveprisutna) civilizacija/inteligencija koja se bavi kompleksnim stvaranjem - kao u legendama koje opisuju drevni ljudi. Tu naše teorije o bezličnom, slučajnom nastajanju onime što mi mislimo da spada u dugačak, neprekinut "prirodni proces", padaju u vodu.


Isto kao što pada u vodu i usko, antropocentrično-religijsko tumačenje svemira i stvarnosti.

Ali kao što rekoh, razglabati o tim stvarima bez solidnih dokaza je samo zanimljivo ćaskanje. Ja osobno sam otvoren za sve mogućnosti i pritom se ne bojim paklene vatre ako ispadne da sam bio u krivu po nekom pitanju. To je ljepota neopterećenog razmišljanja.

Purger111 je napisao/la:
Naravno da mi zamišljamo neke izvanzemaljce, svemirsku hi-tech civilizaciju, nešto slično nama, samo razvijenije i to je ljudski. Mi razmišljamo u ovdje i sada, sve prije nas je "primitivno" i u procesu "razvijanja".. Ali što ako je nešto već bilo "razvijeno" prije "početka" onog što mi poznajemo...

Isto kao što je primitivno (u povijesnim okvirima) i ljudski zamišljati antropomorfnog Boga koji je baš nas stvorio na svoju sliku i podložio nam sve stvoreno. Taj koncept je imao smisla dok smo mislili da je Zemlja centar kozmosa, ali danas mi djeluje naivno.

Pogotovo kad uzmeš u obzir činjenicu da čovječanstvo ima pristup svemu stvorenom u istoj mjeri u kojoj crv iz tvog dvorišta ima pristup galaksiji Andromeda. Toliko smo mali i beznačajni u kozmičkim razmjerima.


Purger111 je napisao/la:
...zašto nam daje upute, zašto nas testira... to su već teološka pitanja.


Taj koncept da nam viša inteligencija daje upute preko antičkih tekstova upitne autentičnosti i testira nas preko random događaja je jako klimav i opet objašnjiv ljudskom psihologijom i sociologijom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 08 sij 2021, 14:30 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30068
dunno je napisao/la:
Purger111 je napisao/la:
Ako inteligencija postoji na ovako malenoj razini, u strukturi našeg mozga, genima, ako pohranjuje informacije, razmišlja, stvara... teško mi je zamisliti da na makro razini, u spužvastoj svemirskoj mreži, sudarajućim višedimenzionalnim membranama multi-svemira itd., ne postoji također neka makro-inteligencija koja isto tako "stvara", programira "engine", kodira, "spawn"-a. Zar mislite da se radi o beskonačnom nizu sve većih i većih bezličnih masa i tako u nedogled?

"Teško nam je zamisliti" nije dobra polazna osnova za zaključke.

Ako želimo biti intelektualno pošteni, puno je razumnije krenuti od stava "ne znamo i hajmo probati saznati", nego odmah skočiti na zaključak "moj Bog je sve to stvorio, zato što tako piše tu i tu i zato što sam prije x godina imao to i to iskustvo...". A ogromna većina vjernika svoju vjeru temelji na takvim osnovama.


No zašto onda i sam ne kažeš "ne znamo" nego odmah skačeš na zaključak nije Bog stvorio? :zubati

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 08 sij 2021, 14:42 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
dunno je napisao/la:
"Teško nam je zamisliti" nije dobra polazna osnova za zaključke.

Ako želimo biti intelektualno pošteni, puno je razumnije krenuti od stava "ne znamo i hajmo probati saznati", nego odmah skočiti na zaključak "moj Bog je sve to stvorio, zato što tako piše tu i tu i zato što sam prije x godina imao to i to iskustvo...". A ogromna većina vjernika svoju vjeru temelji na takvim osnovama.


Ako želimo biti intelektualno pošteni, beskonačni niz sve većih bezličnih masa nije vjerojatan. Ako je inteligencija moguća na našoj "mini" razini, itekako je moguća na "makro" razini.

Vjernici su zabilježili primanje "signala" "više inteligencije" i manifestaciju neuobičajenih pojava.

dunno je napisao/la:
Isto kao što pada u vodu i usko, antropocentrično-religijsko tumačenje svemira i stvarnosti.

Ali kao što rekoh, razglabati o tim stvarima bez solidnih dokaza je samo zanimljivo ćaskanje. Ja osobno sam otvoren za sve mogućnosti i pritom se ne bojim paklene vatre ako ispadne da sam bio u krivu po nekom pitanju. To je ljepota neopterećenog razmišljanja.


Ne pada u vodu jer postoji mogućnost da je takva priroda naša svemira i postojanja... sjetimo se; "bilo kad", "bilo gdje", "bilo šta"...

dunno je napisao/la:
Isto kao što je primitivno (u povijesnim okvirima) i ljudski zamišljati antropomorfnog Boga koji je baš nas stvorio na svoju sliku i podložio nam sve stvoreno. Taj koncept je imao smisla dok smo mislili da je Zemlja centar kozmosa, ali danas mi djeluje naivno.

Pogotovo kad uzmeš u obzir činjenicu da čovječanstvo ima pristup svemu stvorenom u istoj mjeri u kojoj crv iz tvog dvorišta ima pristup galaksiji Andromeda. Toliko smo mali i beznačajni u kozmičkim razmjerima.


I dalje ima indikacija da se nalazimo u jezgri našeg svemira.

Koncept da neka inteligencija "nešto" stvara za "nekog" je čest i tipičan.

Mali jesmo, ali čini se da nekome značimo za nešto.

dunno je napisao/la:
Taj koncept da nam viša inteligencija daje upute preko antičkih tekstova upitne autentičnosti i testira nas preko random događaja je jako klimav i opet objašnjiv ljudskom psihologijom i sociologijom.


Daje nam dosta solidne upute. Nisu "random" događaji. Ljudska psihologija/sociologija ne može uzeti u obzir milijarde varijabla koje su u igri i napraviti realan model kako su se stvari odvijale.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 08 sij 2021, 15:29 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2193
Naša Kvačica je napisao/la:

No zašto onda i sam ne kažeš "ne znamo" nego odmah skačeš na zaključak nije Bog stvorio? :zubati

Pa ne skačem. Samo nisam impresioniran dokazima koje teisti prezentiraju... :neznam

Ja ne tvrdim "nema Boga", samo nisam uvjeren da ima.

Purger111 je napisao/la:
Ako želimo biti intelektualno pošteni, beskonačni niz sve većih bezličnih masa nije vjerojatan.


Nije vjerojatno ni postojanje beskrajno kompleksnog, nestvorenog, sveznajućeg, antropomorfnog (!)... bića koje postoji "oduvijek".

A pitanje "tko je stvorio kozmos" je jednako (be)smisleno kao i pitanje "tko je stvorio Boga".

Purger111 je napisao/la:
Vjernici su zabilježili primanje "signala" "više inteligencije" i manifestaciju neuobičajenih pojava.


Vjernici od pamtivijeka različite prirodne događaje ili psihološke fenomene tumače kao signale koje im šalje viša inteligencija. Ništa neobično i natprirodno, koliko god iz nečije perspektive izgledalo da jeste.

Zanimljivo kako se opseg tih poruka i signala suzio napretkom znanosti. Nekada su pomračine sunca ili potresi bili smatrani signalom više inteligencije, a danas znamo da su samo random prirodni događaji. Nekada su mnoge psihičke bolesti smatrane opsjednućima, a danas znamo njihove prirodne uzroke. Itd...

Purger111 je napisao/la:
Koncept da neka inteligencija "nešto" stvara za "nekog" je čest i tipičan.


Čest i tipičan iz ljudske perspektive. Jer smo mi inteligentni i nešto stvaramo svojim djelovanjem, pa nam se onda čini da isti koncept mora vrijediti za čitav kozmos. Ne mora.

Možda vrijedi, ali to treba dokazati, a ne pretpostavljati na osnovu naših subjektivnih predodžbi.

Purger111 je napisao/la:
Mali jesmo, ali čini se da nekome značimo za nešto.


"Čini se" je jako varljiva stvar, i na razini pojedinca, i na razini kolektiva. Čovjek koji u potresu za dlaku izbjegne ciglu u glavu sigurno se ne može oteti dojmu da ga je viša sila spasila, a objektivno je riječ o slučajnosti.

Isto kao što je slučajnost da je većina vrsta na Zemlji bila potamanjena prije 65 milijuna godina, prije nego što je čovjeka bilo na mapi i prije nego što je navodni Adam počinio navodni istočni grijeh. Čime su dinosauri izazvali Božji gnjev, ostaje misterija...

Purger111 je napisao/la:
Daje nam dosta solidne upute.


Toliko solidne da se oko njihovog tumačenja niti sami vjernici međusobno ne slažu. :neznam

Purger111 je napisao/la:
Nisu "random" događaji. Ljudska psihologija/sociologija ne može uzeti u obzir milijarde varijabla koje su u igri i napraviti realan model kako su se stvari odvijale.


Ne govorim o tome. Govorim o činjenici da je ljudski mozak dokazano sklon u random stvarima tražiti uzorke i smisao, čak i tamo gdje ga izvorno nema.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 08 sij 2021, 15:58 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
dunno je napisao/la:
Ja ne tvrdim "nema Boga", samo nisam uvjeren da ima.

Nije vjerojatno ni postojanje beskrajno kompleksnog, nestvorenog, sveznajućeg, antropomorfnog (!)... bića koje postoji "oduvijek".


Što bi te potencijalno uvjerilo?

dunno je napisao/la:
A pitanje "tko je stvorio kozmos" je jednako (be)smisleno kao i pitanje "tko je stvorio Boga".

Vjernici od pamtivijeka različite prirodne događaje ili psihološke fenomene tumače kao signale koje im šalje viša inteligencija. Ništa neobično i natprirodno, koliko god iz nečije perspektive izgledalo da jeste.


Kako bi ocijenio utjecaj Biblije, Isusa i općenito religije na tijek ljudske povijesti? Značajnim ili?

dunno je napisao/la:
Zanimljivo kako se opseg tih poruka i signala suzio napretkom znanosti. Nekada su pomračine sunca ili potresi bili smatrani signalom više inteligencije, a danas znamo da su samo random prirodni događaji. Nekada su mnoge psihičke bolesti smatrane opsjednućima, a danas znamo njihove prirodne uzroke. Itd...

Čest i tipičan iz ljudske perspektive. Jer smo mi inteligentni i nešto stvaramo svojim djelovanjem, pa nam se onda čini da isti koncept mora vrijediti za čitav kozmos. Ne mora.


Kako znam da su "random", a ne "narihtani" / unaprijed "programirani" ?

Ali vrijedi za inteligenciju općenito?

dunno je napisao/la:
Možda vrijedi, ali to treba dokazati, a ne pretpostavljati na osnovu naših subjektivnih predodžbi.

"Čini se" je jako varljiva stvar, i na razini pojedinca, i na razini kolektiva. Čovjek koji u potresu za dlaku izbjegne ciglu u glavu sigurno se ne može oteti dojmu da ga je viša sila spasila, a objektivno je riječ o slučajnosti.


Objektivno je reći da ne znamo radi li se o slučajnosti ili ne.

dunno je napisao/la:
Isto kao što je slučajnost da je većina vrsta na Zemlji bila potamanjena prije 65 milijuna godina, prije nego što je čovjeka bilo na mapi i prije nego što je navodni Adam počinio navodni istočni grijeh. Čime su dinosauri izazvali Božji gnjev, ostaje misterija...

Toliko solidne da se oko njihovog tumačenja niti sami vjernici međusobno ne slažu. :neznam


Možeš li očigledno demonstrirati da se to dogodilo da svi vidimo na svoje oči? Ili vjerujemo da je tako bilo?

dunno je napisao/la:
Ne govorim o tome. Govorim o činjenici da je ljudski mozak dokazano sklon u random stvarima tražiti uzorke i smisao, čak i tamo gdje ga izvorno nema.


Da, ali nekad vidimo uzorke koji su stvarno tamo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 08 sij 2021, 17:12 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30068
dunno je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

No zašto onda i sam ne kažeš "ne znamo" nego odmah skačeš na zaključak nije Bog stvorio? :zubati

Pa ne skačem. Samo nisam impresioniran dokazima koje teisti prezentiraju... :neznam

Ja ne tvrdim "nema Boga", samo nisam uvjeren da ima.


I ja sve isto tako kao i ti. :palacgore1

Ne znam ništa, samo jesam uvjeren da ima Boga jer nisam impresioniran ateističkim objašnjenjima.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 08 sij 2021, 17:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Jedan poznatiji matematičar kaže da matematika pokazuje da se isplati vjerovati u Boga.

Ako ne postoji nisi nešto previše izgubio osim malo vremena.
Ako postoji a nisi vjerovao kazna je matematički prestrašna i beskonačna.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 08 sij 2021, 18:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
dunno je napisao/la:
Jesi li ti ikada bio unutar islama/budizma/scijentologije...? Kako onda znaš da oni nisu u pravu?

Ja sam osobno dobar dio života bio vjernik, kršćanin. Ne kažem da s jedne strane nije lijepo imati tu sigurnost koju ti vjera pruža, ali u jednom trenutku shvatiš da čak i tvoja religija može biti neistinita (šok), ali se s vremenom pomiriš s time da su činjenice važnije od osjećaja i subjektivnih iskustava.

Osim toga, ne znam što je to "religijska istina". Kada primjerice čitam o nekom događaju iz evanđelja, mene zanima je li se taj događaj zaista dogodio onako kako je opisan, a to spada u domenu "obične istine", a ne nekakve maglovite religijske koja se kao ne mora dokazivati. :zubati


Kad napustis hriscanstvo, kao nekada ja, utehu trazis u bilo cemu! Jer covek je stvoren takav da mu je uteha potrebna. Onda pored raznih ovozemaljskih stvari kao sto su alkohol, cigarete i zene, trazis i nekakvu duhovnost. Onda dodjes do istocnjackih meditacija i odusevis se! I onda, meditirajuci, mozes da ocistis svest od svih sadrzaja, ali mozes isto tako da se jako koncentrises i u svest ubacis sadrzaje, bukavlno, igras se. Pa tako mozes i da razmisljas kao budista, musliman i sajentolog itd. No sva ta iskustva ti samo potrvde kako je ova meditacija sjajna i cool. Medjutim, vremenom ona te ponovo vrati na hrisanstvo kao jedinu smislenu duhovnost.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 08 sij 2021, 18:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
Krugerrand je napisao/la:
Također, smatram, na temelju empirijskih podataka, da su religiozni ljudi normalniji od ateista, pa ovi gore spomenuti propagandisti uopće ne čine uslugu čovječanstvu, naprotiv - stvaraju ljevičarske mutante kojima je glavni cilj uništenje civilizacije.


Caskao sam sam jednim mladim psihijatrom, agnostikom. Voli covek svoja uverenja, kao i svoj posao. Rekao mi je da su religiozni ljudi mnogo manje njegove musterije od nereligioznih.

Inace, zanimljivo je da su kolege beboznici na forumu, vrlo cesto istovremeno odusevljeni marihuanom, alkoholom, nekad i ozbiljnijim drogama! Neka mi en zamere! Robi nije, ali mora da je i on na necemu! Robi otkrij nam tajnu! :D

Uglavnom, misle da su slobodni od Boga, a ustvari sluze nekome drugom. Nema slobode, ili sluzis Bogu ili Mamonu!

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 08 sij 2021, 18:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
OptimisticniVeSeljak je napisao/la:
Bezbožnike treba silom pokrstiti kako se uvijek i radilo. Amen.


Ne treba! Treba ih navesti, stprljivo i predano objasnjavajuci, da sami pozele i zatraze krstenje!

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 08 sij 2021, 19:59 
Offline

Pridružen/a: 10 tra 2019, 15:28
Postovi: 246
Kako ide to pokrstavanje. Sta treba, u neku crkvu otici i zakleti se. Sta li vec. Kao musliman evo nudim se da budem pokrsten. Mislm deklarativno sam musliman, znam fatihu i to je to. Citao sam kuran nekad davno, ali sam ga citao sa predpostavkom da je to neko napisao iz nekog razloga, da je sve sto postoji na zamlji " man made material". Citao sam malo i bibliju, nisam otisao dalje od kain i abela, hebiga imam firewall u glavi koji detektuje stvari tipa "bog bio hodo po zemlji, ljudi lete po zraku, rastavljaju mora itd.."

_________________
Izučavaći budalizma su budalisti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 08 sij 2021, 20:15 
Offline

Pridružen/a: 25 lip 2012, 07:32
Postovi: 2505
Lokacija: United States Of Balkan
Ne primamo trenutno do daljnjeg. Sorry

_________________
Israel


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krstenje forumskih bezboznika!
PostPostano: 09 sij 2021, 14:54 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2193
Purger111 je napisao/la:
Što bi te potencijalno uvjerilo?

Ajmo reći da bi me primjer poput onog starozavjetnog o Iliji i Baalovim svećenicima prilično uvjerio da je stvarno riječ o nekakvoj višoj sili, a ne o ljudskoj psihologiji.

Bog se u toj priči iz nekog razloga odlučio na eksperimentalni dokaz svojeg postojanja, a danas nas vjernici uvjeravaju da Bog nije takav i da bi takvo nešto bilo iskušavanje Boga. :rolleyes

Purger111 je napisao/la:
Kako bi ocijenio utjecaj Biblije, Isusa i općenito religije na tijek ljudske povijesti? Značajnim ili?

Naravno da je značajan, ali to nije dokaz faktičnosti.

Purger111 je napisao/la:
Kako znam da su "random", a ne "narihtani" / unaprijed "programirani" ?

Ako pričamo npr. o potresima, činjenica da se događaju u nasumična vremena i da su koncentrirani na rasjedima prilično jasno ukazuje da je riječ o čisto prirodnim događajima, a ne nekakvoj Božjoj poruci. Zašto bi Bog potresima opominjao ili kažnjavao isključivo ljude na rasjedima, a bezbožnike na središtima tektonskih ploča ne?

Ljudi mogu u svojoj glavi te događaje tumačiti kako hoće, ali to je opet stvar ljudske psihologije, a ne nešto objektivno u prirodi.

Purger111 je napisao/la:
Možeš li očigledno demonstrirati da se to dogodilo da svi vidimo na svoje oči? Ili vjerujemo da je tako bilo?

Dokazi za taj događaj su puno čvršći od dokaza za neke stvari na kojima vjernici temelje svoju religiju. Ali iz nekog razloga mnogi će vjernici biti jako skeptični prema tim dokazima, a istovremeno neće pokazati ni blizu istu razinu skeptičnosti prema dokazima za vjerske tvrdnje.

Dvostruki standardi nikada nisu dobri.

Purger111 je napisao/la:
Da, ali nekad vidimo uzorke koji su stvarno tamo.

Opet te uzorke treba dokazati, a ne pretpostaviti da postoje samo na osnovu naše (biološki i društveno uvjetovane) intuicije.

Činjenica da je naš mozak dokazano sklon vidjeti uzorke tamo gdje ih nema bi nas trebala navesti na oprez kod donošenja zaključaka o "autorstvu" bilo čega u svemiru.

BBC je napisao/la:
Jedan poznatiji matematičar kaže da matematika pokazuje da se isplati vjerovati u Boga.

Ako ne postoji nisi nešto previše izgubio osim malo vremena.
Ako postoji a nisi vjerovao kazna je matematički prestrašna i beskonačna.

Meni je ta Pascalova doskočica zapravo dobar pokazatelj problema kod religijskog načina razmišljanja. Netko čije je razmišljanje opterećeno mogućnošću pakla ne može biti objektivan i uvijek će, svjesno ili podsvjesno, navlačiti zaključke da pašu religijskoj dogmi njegove religije.

Nije to samo problematično u odnosu teizam-ateizam, nego i iz vaše kršćanske perspektive. Masa nekršćana nikada neće postati kršćani prvenstveno iz straha od pakla u svojoj religiji, bez obzira na bilo kakve argumente koje im vi možete ponuditi.

aleksije radicevic je napisao/la:
Kad napustis hriscanstvo, kao nekada ja, utehu trazis u bilo cemu! Jer covek je stvoren takav da mu je uteha potrebna. Onda pored raznih ovozemaljskih stvari kao sto su alkohol, cigarete i zene, trazis i nekakvu duhovnost. Onda dodjes do istocnjackih meditacija i odusevis se! I onda, meditirajuci, mozes da ocistis svest od svih sadrzaja, ali mozes isto tako da se jako koncentrises i u svest ubacis sadrzaje, bukavlno, igras se. Pa tako mozes i da razmisljas kao budista, musliman i sajentolog itd. No sva ta iskustva ti samo potrvde kako je ova meditacija sjajna i cool. Medjutim, vremenom ona te ponovo vrati na hrisanstvo kao jedinu smislenu duhovnost.


Mene prvenstveno zanimaju činjenice, a duhovnost o kojoj govoriš opet spada u ljudsku psihologiju i prirodno je objašnjiva. :neznam


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 433 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 18  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 45 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO