HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 14:32.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 56 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 15:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
zaba1111 je napisao/la:
Daj robi alaha ti. Koja je poanta zrtve pa onda ocekujes ozbiljnu diskusiju.
Svrha zrtve je sami zivot, odnosno bolji zivot. Bez zrtve nema ni kvantitete ni kvalitete zivota, a to smo stotine puta spominjali. Zbog nedostatka zrtve i ljubavi prema bliznjem, a ustvari zbog kulture hedonizma i stovanja nagona , Europa izumire , propada i nestaje.
Kome takve osnovne stvari nisu jasne je naprosto nedovoljno inteligentan da se suprotstavi trendovima koji upravo zagovaraju i promoviranu kulturu nezrtve tj. smrti.
Dakle biti pomodan nije, kako se to cesto cini, stvar otvorenog i slobodnog duha, nego je cesce to stvar zatvorenosti, uokvirenosti, podloznosti manipulaciji i zapravo problem odsutnosti slobode, prije svega da se racionalno razmislja.

Svrha pretvorbe je simbolicka slava zrtve za zivot.


Napisao sam gore da zrtva itekako moze imati poantu. Nisam sporio smisao zrtve kao strategije ili oblika trgovine, i da moze postojati poanta. Ne sporim zrtvu. Ne sporim ni zrtvu Isusa. Zrtvovalo se i 300 spartanaca, da sprijece prodor Perzijanaca. Zrtvuje se i svaki japanski kamikaze. Nego cinjenicu da Bog sam izmedju sebe radi transakcije. Znaci tvrdnja da se Bog sastoji iz tri dijela, i da dva dijela trguju.

Citat:
Svrha pretvorbe je simbolicka slava zrtve za zivot.


Pa i nije bas samo simbolika. KC smatra da hostija nakon posvecenja postaje Isus, i pri tome ne postoji obrnuti ritual gdje bi Isus "izasao" iz hostije. Zato se ne smije baciti ako se sve ne pojede, i mora ju se skladistiti na sigurnom mjestu.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 15:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Robbie MO je napisao/la:

Znaci ortodoksni Zidovi koji se 100% posvecuju obitelji, citanju Tore i ispunjavanju bozjih zapovijedi, imaju ego?

Svatko tko nije krscanin je egoist. Lijepo.

I Isusovo rodno selo je bilo egoisticno, vjerojatno zli i oholi ljudi, ukljucujuci i njegove rodjake, jer nisu htjeli pristupiti novoj sekti a znali su ga najbolje od svih.
Zato i one rijeci gdje se pohvaljuju ljudi koji odbace obitelj ("odbaci materu i oca") i uclane se u sektu. :zubati



svatko tko odbija očito - da postoji nešto iznad nas, što ljudski mozak ne može pojmiti ni objasniti ljudskom logikom, dopušta da ego upravlja njime. zatvoren um, misliš da si popio svu pamet svijeta a dovoljno je da pogledaš oko sebe i vidiš Božju kreaciju na djelu.

gdje piše da Isusovi suseljani nisu prihvatili njegov nauk? ostavili izjavu ovjerenu kod bilježnika tebi u amanet?
btw, jesi čuo kad za Ivana Krstitelja? e pa on ti je Isusov rođak. :D

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 15:20 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6081
Ma kakvo faking trgovanje, Bog na zemlji, odnosno Isus se zbog ljubavi prema covjeku ponizio i uoblicio u ljudski oblik i kao takav zazivao Boga. Opet iz razloga da pokaze kako je ljubav u konacnici najjace oruzje i da bez zrtve nema zivota.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 15:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
krstjanin je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:


Ne mogu komentirati nepotpisane tekstove.

Tko je napisao ove rijeci, zasto bih toj osobi vjerovao, i zasto je ta osoba relevantna?


Eto sad je potpisano. Pa ne moras prihvacati. sasvim glupa pitanja i konstatacije pises. Nista se na ovome svijetu ne mora prihvacati. Tko te tjera da prihvacas ustav RH? Ako ti se ne svidja i ako ti se ne svidja tko ga je pisao odes negdje gdje prihvatis nesto tebi prihvatljivije i relevantnije ja tako i ovo



Gdje je potpisano?
Nisi rekao tko je autor.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 15:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5132
Robbie MO je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:

Eto sad je potpisano. Pa ne moras prihvacati. sasvim glupa pitanja i konstatacije pises. Nista se na ovome svijetu ne mora prihvacati. Tko te tjera da prihvacas ustav RH? Ako ti se ne svidja i ako ti se ne svidja tko ga je pisao odes negdje gdje prihvatis nesto tebi prihvatljivije i relevantnije ja tako i ovo



Gdje je potpisano?
Nisi rekao tko je autor.


Jesam. Filipljanima 2

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 15:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
ZGabriel je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:

Znaci ortodoksni Zidovi koji se 100% posvecuju obitelji, citanju Tore i ispunjavanju bozjih zapovijedi, imaju ego?

Svatko tko nije krscanin je egoist. Lijepo.

I Isusovo rodno selo je bilo egoisticno, vjerojatno zli i oholi ljudi, ukljucujuci i njegove rodjake, jer nisu htjeli pristupiti novoj sekti a znali su ga najbolje od svih.
Zato i one rijeci gdje se pohvaljuju ljudi koji odbace obitelj ("odbaci materu i oca") i uclane se u sektu. :zubati



svatko tko odbija očito - da postoji nešto iznad nas, što ljudski mozak ne može pojmiti ni objasniti ljudskom logikom, dopušta da ego upravlja njime. zatvoren um, misliš da si popio svu pamet svijeta a dovoljno je da pogledaš oko sebe i vidiš Božju kreaciju na djelu.

gdje piše da Isusovi suseljani nisu prihvatili njegov nauk? ostavili izjavu ovjerenu kod bilježnika tebi u amanet?
btw, jesi čuo kad za Ivana Krstitelja? e pa on ti je Isusov rođak. :D


Nisu iz istog sela.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 15:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
A i to sto je bio rodjak s Ivanom Krstiteljom, koji je bio jako utjecajan karizmatik (toliko da ga se kralj morao rijesiti) i za njega (Ivana) su mislili da je mesija, meni sasvim jasno govori da je Ivan Krstitelj inspirirao malog rodjaka na slicnu karijeru.

Obiteljski zanat.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 15:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5132
Kako nisu? iz Betlehema i jedan i drugi

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 15:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
krstjanin je napisao/la:
Kako nisu? iz Betlehema i jedan i drugi


Ali nisu zivjeli kuca pored kuce.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 15:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Robbie MO je napisao/la:

Nisu iz istog sela.



a jest ti argument. :zubati

inače, postoji jedan zgodan podsjetnik za vjernike, ali je primjenjiv i na ostale. ne mogu sad naći točan tekst, ali ide otprilike ovako:

Abraham je bio star,
Noa je volio popiti,
Mojsije je mucao,
David je bio preljubnik,
Petar je bio nepismen
...
koji je tvoj izgovor?




Robi, koji je tvoj izgovor?

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 15:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5132
Robbie MO je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:
Kako nisu? iz Betlehema i jedan i drugi


Ali nisu zivjeli kuca pored kuce.


Doduse nisu. Znaci propada ti ono o obiteljskom zanatu

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 15:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
ZGabriel je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:

Nisu iz istog sela.



a jest ti argument. :zubati

inače, postoji jedan zgodan podsjetnik za vjernike, ali je primjenjiv i na ostale. ne mogu sad naći točan tekst, ali ide otprilike ovako:

Abraham je bio star,
Noa je volio popiti,
Mojsije je mucao,
David je bio preljubnik,
Petar je bio nepismen
...
koji je tvoj izgovor?

Robi, koji je tvoj izgovor?


Nastavi niz:
Muhamed je bio zlocinac

Koji je tvoj izgovor da nisi muslimanka? Zasto si tako tvrdog srca, zla i ohola da ne prihvacas Posljednju Bozju objavu? Dusa ce ti propasti radi egoizma, radije biras Dzehenem nego da prihvatis najnoviju dopunu Bozje rijeci.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 15:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Robbie MO je napisao/la:
ZGabriel je napisao/la:


a jest ti argument. :zubati

inače, postoji jedan zgodan podsjetnik za vjernike, ali je primjenjiv i na ostale. ne mogu sad naći točan tekst, ali ide otprilike ovako:

Abraham je bio star,
Noa je volio popiti,
Mojsije je mucao,
David je bio preljubnik,
Petar je bio nepismen
...
koji je tvoj izgovor?

Robi, koji je tvoj izgovor?


Nastavi niz:
Muhamed je bio zlocinac

Koji je tvoj izgovor da nisi muslimanka? Zasto si tako tvrdog srca, zla i ohola da ne prihvacas Posljednju Bozju objavu? Dusa ce ti propasti radi egoizma, radije biras Dzehenem nego da prihvatis najnoviju dopunu Bozje rijeci.



Robi, Robi, a buniš se kad ti kažem da trolaš...

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 15:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
ZGabriel je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:

Nastavi niz:
Muhamed je bio zlocinac

Koji je tvoj izgovor da nisi muslimanka? Zasto si tako tvrdog srca, zla i ohola da ne prihvacas Posljednju Bozju objavu? Dusa ce ti propasti radi egoizma, radije biras Dzehenem nego da prihvatis najnoviju dopunu Bozje rijeci.



Robi, Robi, a buniš se kad ti kažem da trolaš...


Ne trolam, nego zelim da razjasnis koji ti je pitanje.
Je li pricas o vjeri da postoji nekakav Programer Iza Simulacije opcenito, ili o vjeri da je faraon bog, da je Isus bog ili da je rimski/japanski car bog?


Da li postoji neki Veliki Programer ja ne znam, jer na to pitanje ne moze odgovoriti arheologija ili povijest. To je mnogo teza tvrdnja za dokazati, nego kada neki utjecajan lik tvrdi da je bog.

Ja sam egoistican, a lik koji tvrdi da je bog nije. =))

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 15:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Robbie MO je napisao/la:

Ja sam egoistican, a lik koji tvrdi da je bog nije. =))


toliko je egoističan da je dopustio da ga šamaraju, bičuju, pljuju i razapnu zbog nas.

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 16:02 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35612
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Robbie MO je napisao/la:
A i to sto je bio rodjak s Ivanom Krstiteljom, koji je bio jako utjecajan karizmatik (toliko da ga se kralj morao rijesiti) i za njega (Ivana) su mislili da je mesija, meni sasvim jasno govori da je Ivan Krstitelj inspirirao malog rodjaka na slicnu karijeru.

Obiteljski zanat.


Gledajući povijesno prije da je bio konkurent, u to vrijeme a čak i danas postoje sljedbenici Ivana Krstitelja u Iraku i Iranu.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 16:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
ZGabriel je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:

Ja sam egoistican, a lik koji tvrdi da je bog nije. =))


toliko je egoističan da je dopustio da ga šamaraju, bičuju, pljuju i razapnu zbog nas.

Dopustiio?

U rimskoj provinciji gde su Rimljani , a ne on, odlučivali da li ċe i kojom kaznom biti kažnjen, on je odlučio da bude razapet (najteža kazna u rimskom zakonodavstvu)? Yeah right...

Ali srećom tu je bio sveti Longin koji mu je skratio muke, još jednom, yeah right...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 16:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
ZGabriel je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:

Ja sam egoistican, a lik koji tvrdi da je bog nije. =))


toliko je egoističan da je dopustio da ga šamaraju, bičuju, pljuju i razapnu zbog nas.


Pa uhapsili su ga, nije se opirao hapsenju kao sto se vecina ljudi ne opire hapsenju. Vjerojatno je i cuo i imao neke dojave da je svojim karizmatskim pokretom prevesio svaki mjeru (vlast ne voli kad pocnes skupljati ljude oko sebe koji te slijepo slijede, a sljedbenicima je govorio i da je novi kralj) i da ce ga vlast pogubiti kao i rodjaka mu par godina prije.

Pa pogledajmo prvo molitvu na Maslinskoj gori:

-Isus poziva apostole da idu s njim na goru, ali da sjednu i cekaju dok se on malo udalji i moli u privatnosti. Devetorici je ubrzo dosadilo cekati ga (toliko o autoritetu i tome da su vjerovali da je on Bog) i otisli su da rade prece stvari, tri najvjernija ucenika su ostali.
-Isus u strahu moli Boga da ga spasi od prijetnje, ocito su dosle glasine da ce ga hapsiti: "Oce moj! Ako je moguce, neka me zaobidje casa ova!"
-Preostala trojica su zahrkala, Isus dolazi i budi ih pitajuci ih "Sto ste zaspali, jesam vam rekao da ne spavate, sat vremena niste mogli ostati budni?"
-Kad se vracaju nazad, vide da ih dolaze hapsiti vojnici. Apostoli su bili naoruzani macevima.
-Isus vidi da su okruzeni i malobrojni, i kaze im da se ne opiru - Kaze Petru da je htio, mogao je zamoliti Boga da posalje andjele, ali nije.


Znaci nije bas "dopustio" nego su ga uhapsili, a poslije kad su ga na okrutan rimski nacin sporo pogubljivali vidi se da je zbunjen i ocajan, vjerojatno je ocekivao da ce se neko ocudo dogoditi i Bog ga spasiti ("Boze moj, zasto si me iznevjerio?"). Ista "zrtva" se moze pripisati i za Ivana Krstitelja. Rodjaci su, i jedan i drugi su bili "mesija", ocito su isprovocirali vlast, i jedan i drugi pogubljeni. Ta obitelj je izgleda bas radila probleme tadasnjem rezimu. Tako i u Kini danas, mozes pricati protiv vlade, ali ako skupis preko 10 ljudi na ulici, nestat ces.

Svaka vlast se boji pobune. U tome je sva poanta ovog dogadjaja gledano iz politicke perspektive.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 16:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
daramo je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
A i to sto je bio rodjak s Ivanom Krstiteljom, koji je bio jako utjecajan karizmatik (toliko da ga se kralj morao rijesiti) i za njega (Ivana) su mislili da je mesija, meni sasvim jasno govori da je Ivan Krstitelj inspirirao malog rodjaka na slicnu karijeru.

Obiteljski zanat.


Gledajući povijesno prije da je bio konkurent, u to vrijeme a čak i danas postoje sljedbenici Ivana Krstitelja u Iraku i Iranu.


To su prakticki alternativne (i - starije!) konkurentske verzije krscanstva, nisam znao da su uopce prezivjele.

A tu je i mitraizam (opet stariji) - u Jajcu imamo i hram.

Nove ideje i novi vodje, vole se pozivati na starije i vec etablirane, radi legitimiteta i da bi lakse dosle do sljedbenika. Isus se pozivao na Ivana Krstitelja (bio je ocito njegov sljedbenik).

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 16:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
krstjanin je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:


Gdje je potpisano?
Nisi rekao tko je autor.


Jesam. Filipljanima 2


Nisam pitao za adresu poste, nego tko je pošiljatelj.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 19:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32062
s one strane dinare je napisao/la:
Sto vi kao katolik/ katolkinja mislite o tome da jedemo i pijemo tijelo i krv Kristovu, doslovno?

Isus je iskoristio simbole, kruh i vino, da nas podsjeti na Blagdan Pashe, koji podsjeća na izlazak iz egipatskog ropstva, kao i na izlazak iz duhovnog ropstva kojeg će On uskoro omogućiti svojom žrtvom.

Često se koristio tom simbolikom, npr. Evanđelje po Ivanu...
Citat:
Reče im Isus: "Zaista, zaista, kažem vam: nije vam Mojsije dao kruh s neba, nego Otac moj daje vam kruh s neba, kruh istinski;
jer kruh je Božji Onaj koji silazi s neba i daje život svijetu.
Rekoše mu nato: "Gospodine, daj nam uvijek toga kruha.
Reče im Isus: "Ja sam kruh života. Tko dolazi k meni, neće ogladnjeti; tko vjeruje u mene, neće ožednjeti nikada.


Kruh i vino se ne pretvaraju u stvarno Kristovo tijelo i krv, to su samo simboli koji nas podsjećaju na veliki događaj Njegove smrti, plus, čovjek se nada i živi u nadi da će spasenje koje je Isus osigurao doživjeti svoje ispunjenje kada On bude po drugi put došao.

O tome govori sv Pavao, u 1.Korinćanima...
Citat:
Doista, ja od Gospodina primih što vama predadoh: Gospodin Isus one noći kad bijaše predan uze kruh, zahvalivši razlomi i reče: "Ovo je tijelo moje - za vas. Ovo činite meni na spomen.
Tako i čašu po večeri govoreći: "Ova čaša novi je Savez u mojoj krvi. Ovo činite kad god pijete, meni na spomen.
Doista, kad god jedete ovaj kruh i pijete čašu, smrt Gospodnju navješćujete dok on ne dođe.


Kao što Dudu reče, Bog je na jedan poseban način prisutan tijekom pričesti. Kad god se čovjek pripremi za pričest, Duh Sveti je prisutan na jedan poseban način u srcima ljudi, i On tada na poseban način djeluje na ljudsko srce, čovjek tada ispituje samog sebe...u biti, individualan osjećaj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 19:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 vel 2019, 13:35
Postovi: 104
Prizivanje duha svetoga, bilo u molitvi, pri krstenju, pricesti je podsjecanje vjernika na to da postanu svjesni njegovog prisustva u svom zivotu. Duh sveti je u nama, vec po sakramentu krstenja. Svih sedam svetih sakramenata je duhovna priprema za sjedinjenje sa Kristom.
Sakrament euharistije označava stanje ostvarenja potpunog prijateljstva i međusobne blizine, kršćanina s Bogom i kršćana međusobno, ustanovljen na Posljednjoj veceri uz kruh i vino, kada je Krist rekao »Uzmite i jedite! Ovo je moje tijelo koje se za vas predaje.«
Tim simbolicnim cinom je stavio do znanja koliko su vazni zajednistvo i bliskost, prijateljstvo i povjerenje....

_________________
"Pismen narod čita, a nepismen sluša, pismen razmišlja svojom glavom, a nepismen tuđom".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 20:27 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35612
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Robbie MO je napisao/la:
ZGabriel je napisao/la:

toliko je egoističan da je dopustio da ga šamaraju, bičuju, pljuju i razapnu zbog nas.


Pa uhapsili su ga, nije se opirao hapsenju kao sto se vecina ljudi ne opire hapsenju. Vjerojatno je i cuo i imao neke dojave da je svojim karizmatskim pokretom prevesio svaki mjeru (vlast ne voli kad pocnes skupljati ljude oko sebe koji te slijepo slijede, a sljedbenicima je govorio i da je novi kralj) i da ce ga vlast pogubiti kao i rodjaka mu par godina prije.

Pa pogledajmo prvo molitvu na Maslinskoj gori:

-Isus poziva apostole da idu s njim na goru, ali da sjednu i cekaju dok se on malo udalji i moli u privatnosti. Devetorici je ubrzo dosadilo cekati ga (toliko o autoritetu i tome da su vjerovali da je on Bog) i otisli su da rade prece stvari, tri najvjernija ucenika su ostali.
-Isus u strahu moli Boga da ga spasi od prijetnje, ocito su dosle glasine da ce ga hapsiti: "Oce moj! Ako je moguce, neka me zaobidje casa ova!"
-Preostala trojica su zahrkala, Isus dolazi i budi ih pitajuci ih "Sto ste zaspali, jesam vam rekao da ne spavate, sat vremena niste mogli ostati budni?"
-Kad se vracaju nazad, vide da ih dolaze hapsiti vojnici. Apostoli su bili naoruzani macevima.
-Isus vidi da su okruzeni i malobrojni, i kaze im da se ne opiru - Kaze Petru da je htio, mogao je zamoliti Boga da posalje andjele, ali nije.


Znaci nije bas "dopustio" nego su ga uhapsili, a poslije kad su ga na okrutan rimski nacin sporo pogubljivali vidi se da je zbunjen i ocajan, vjerojatno je ocekivao da ce se neko ocudo dogoditi i Bog ga spasiti ("Boze moj, zasto si me iznevjerio?"). Ista "zrtva" se moze pripisati i za Ivana Krstitelja. Rodjaci su, i jedan i drugi su bili "mesija", ocito su isprovocirali vlast, i jedan i drugi pogubljeni. Ta obitelj je izgleda bas radila probleme tadasnjem rezimu. Tako i u Kini danas, mozes pricati protiv vlade, ali ako skupis preko 10 ljudi na ulici, nestat ces.

Svaka vlast se boji pobune. U tome je sva poanta ovog dogadjaja gledano iz politicke perspektive.


Ovako o povijesnim pozadinama mi je draže, nije valjda Robi da to ti doslovno shvaćaš religiju, radi se o jednostavnoj simbolici kojom se ranijim religijskim obredima daje neko novo značenje.

Što se tiče povjesničara postoje ozbiljna nagađanja da je Isus bio možda i sam zelot, što bi danas rekli separatist.
Ili je u najmanju ruku bio simpatizer zelotskog pokreta, samo se čini da je Ivan bio radikalniji zagovaratelj tjeranja Rimljana.
Dok je Isus s druge strane bio umjereniji i realniji.

Povijesno preburno doba s ništa manje složenijom političkom situacijom nego u današnjoj BiH.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 20:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32062
daramo je napisao/la:
Što se tiče povjesničara postoje ozbiljna nagađanja da je Isus bio možda i sam zelot, što bi danas rekli separatist.

Žešće gluposti, tipa da je bio i oženjen, imao djecu itd. Neozbiljno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Misterij pretvorbe
PostPostano: 26 vel 2019, 22:43 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35612
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Mar-kan je napisao/la:
daramo je napisao/la:
Što se tiče povjesničara postoje ozbiljna nagađanja da je Isus bio možda i sam zelot, što bi danas rekli separatist.

Žešće gluposti, tipa da je bio i oženjen, imao djecu itd. Neozbiljno.


To su već one Da vinci gluposti.

Većina rabina jeste bila oženjena.
Zelote je podržavala većina židovskog svećenstva toga doba.
U tadašnjoj Judeji postoje četiri današnjim rječnikom bi rekli stranke: zeloti, farizeji, saduceji i eseni.

Nemoj porediti sve zelote s radikalnim krilom sikarijcima koji su napadali Rimljane, oni su današnjim rječnikom krajnje radikalna desnica.

Zeloti se politički bore protiv Rimljana ali i protiv društvenih nepravdi, protiv korumpirane svećeničke klase, protiv bogataša.
Ako sam Isus nije bio član jeste barem dobar dio njegovih učenika simpatizirao pokret, da su bili sikarijci ne bi se razbježali nego bi pružili otpor Rimljanima.
To jasno pokazuje da se radilo o običnim ljudima a ne nekim revolucionarima.

Zeloti su se jasno protivili plaćanju poreza Rimljanima, zato to Isusa izričito i pitaju na sudu.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 56 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 50 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO