HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 13:57.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 403 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 14 srp 2021, 06:23 
Online
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 09:33
Postovi: 16114
..ne moze i dobro sto ne moze jer bi sve države imale svoj mini papu iliti sv Petra na zemlji sto nije bas logicno a uz to crkva ko crkva bi imala puno veći udio u politici stonopet nije dobro sto je vidljivo bas iz primjera srpske pravoslavne crkve pa ove borbe u crnoj gori...znaci nista dobro nebi bilo s tim..pravoslavna crkva pintrebala a i ove kad tad stat pod kišobran Vatikana ako misli opstat..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 14 srp 2021, 08:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
laganini je napisao/la:
..ne moze i dobro sto ne moze jer bi sve države imale svoj mini papu iliti sv Petra na zemlji sto nije bas logicno a uz to crkva ko crkva bi imala puno veći udio u politici stonopet nije dobro sto je vidljivo bas iz primjera srpske pravoslavne crkve pa ove borbe u crnoj gori...znaci nista dobro nebi bilo s tim..pravoslavna crkva pintrebala a i ove kad tad stat pod kišobran Vatikana ako misli opstat..


Pusti tisućljetni snovi Rima, mudrije bi bilo poraditi na zaustavljanju opšte bežanije iz KC po zapadnoj Evropi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 14 srp 2021, 09:01 
Online
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 09:33
Postovi: 16114
..a ne znam statistiku kod nas je vjera odnosno religija u usponu naravno kvaliteta a kvantiteta normalno pada..mladi popuse liberalne fore sto je i logicno u neku ruku...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 14 srp 2021, 09:26 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2193
laganini je napisao/la:
pravoslavna crkva pintrebala a i ove kad tad stat pod kišobran Vatikana ako misli opstat..


Po kojoj logici? :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 14 srp 2021, 09:33 
Online
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 09:33
Postovi: 16114
..po logici da su abrahamske vjere a jedino je katolička ustrojena na ovakav način a pravoslavna rascjepkana pa onda to postane i politicko pitanje..primjer crne gore...mislim sa je Papa čak i ima nekakve incijative ..naravno prepostavljam da je to nemoguce tako skoro al bi sigurno bio dobar potez za religije..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 14 srp 2021, 10:03 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2193
laganini je napisao/la:
..po logici da su abrahamske vjere a jedino je katolička ustrojena na ovakav način a pravoslavna rascjepkana pa onda to postane i politicko pitanje..primjer crne gore...mislim sa je Papa čak i ima nekakve incijative ..naravno prepostavljam da je to nemoguce tako skoro al bi sigurno bio dobar potez za religije..


Pa i KC je nacionalno rascjepkana u praksi. Hrvatske biskupije vode biskupi Hrvati (ne Slovenci ili Talijani), osnivaju se posebne nacionalne misije u dijaspori, u crkvama se nalaze nacionalni simboli, propovijedi gotovo uvijek dotiču pitanje naroda i nacije... Ta priča o univerzalnosti KC je samo teološka formalnost, kao i kod pravoslavaca uostalom. Oni isto tvrde da su univerzalni, a da je podjela na nacionalne crkve samo zemaljska formalnost. :zubati

E sad samo zamisli da su povijesne okolnosti prije 1300 godina bile malo drugačije i da su Hrvati umjesto pod Vatikanom završili sa svojom nacionalnom crkvom. Koji bi se narod poslije tisuću godina odrekao takvog crkvenog suvereniteta i tradicije? Nitko normalan...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 14 srp 2021, 10:15 
Online
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 09:33
Postovi: 16114
..koji subti nacionalni simboli u crkvama kod nas...ja to nisam primjetio do sad..znaci nema ih..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 14 srp 2021, 10:44 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2193
laganini je napisao/la:
..koji subti nacionalni simboli u crkvama kod nas...ja to nisam primjetio do sad..znaci nema ih..


Znam često viđati zastave u/na/pored crkava, zatim sakralna umjetnost sa nacionalnom tematikom, propovijedi sa nacionalnom tematikom, specijalizirana svetišta sa nacionalnom tematikom (Udbina)... Jednom sam čak doživio i da se pjeva hrvatska himna u crkvi. :zubati

Daj, nećemo se sad pretvarati da KC u Hrvatskoj i BiH nije prvenstveno hrvatska.


dunno je napisao/la:
Koji bi se narod poslije tisuću godina odrekao takvog crkvenog suvereniteta i tradicije? Nitko normalan...


I da se nadovežem na ovo, oni koji to jesu učinili (grkokatolici, unijati) redovito su to činili iz političko-povijesnih razloga i nužde, a ne vođeni nekakvim dubokim teološkim motivima.

Toliko o uzdizanju iznad politike i nacije... Sve je na kraju politika.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 14 srp 2021, 11:28 
Online
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 09:33
Postovi: 16114
dunno je napisao/la:
laganini je napisao/la:
..koji subti nacionalni simboli u crkvama kod nas...ja to nisam primjetio do sad..znaci nema ih..


Znam često viđati zastave u/na/pored crkava, zatim sakralna umjetnost sa nacionalnom tematikom, propovijedi sa nacionalnom tematikom, specijalizirana svetišta sa nacionalnom tematikom (Udbina)... Jednom sam čak doživio i da se pjeva hrvatska himna u crkvi. :zubati

Daj, nećemo se sad pretvarati da KC u Hrvatskoj i BiH nije prvenstveno hrvatska.


dunno je napisao/la:
Koji bi se narod poslije tisuću godina odrekao takvog crkvenog suvereniteta i tradicije? Nitko normalan...

...Hrvatska zastava kao i zastava Vatikana je vani negdi na pročelju crkve
I da se nadovežem na ovo, oni koji to jesu učinili (grkokatolici, unijati) redovito su to činili iz političko-povijesnih razloga i nužde, a ne vođeni nekakvim dubokim teološkim motivima.

Toliko o uzdizanju iznad politike i nacije... Sve je na kraju politika.

..hr zastava kao i zastava Vatikana su na pročelju crkve...himna nikad nije svirana u crkvi to te propaganda napumpala..mozda poneki svećenik a i oni su ljudi zaluta u propovjedima al u principu svi izbjegavanja dnevnopolitičku teme u propovjedima osim ako nisu u suprotnostima s načelima vjere Ala abortus il slicno..mozda ima izuzetaka al nije pravilo nemoj nasjedate na komunističku propagandu..ja bi prvi žugnuo svećeniku da prevlada politička jit u propovijedi..govorim o katoličkoj crkvi za druge ne znam.:


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 14 srp 2021, 12:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
dunno je napisao/la:
laganini je napisao/la:
..po logici da su abrahamske vjere a jedino je katolička ustrojena na ovakav način a pravoslavna rascjepkana pa onda to postane i politicko pitanje..primjer crne gore...mislim sa je Papa čak i ima nekakve incijative ..naravno prepostavljam da je to nemoguce tako skoro al bi sigurno bio dobar potez za religije..


Pa i KC je nacionalno rascjepkana u praksi. Hrvatske biskupije vode biskupi Hrvati (ne Slovenci ili Talijani), osnivaju se posebne nacionalne misije u dijaspori, u crkvama se nalaze nacionalni simboli, propovijedi gotovo uvijek dotiču pitanje naroda i nacije... Ta priča o univerzalnosti KC je samo teološka formalnost, kao i kod pravoslavaca uostalom. Oni isto tvrde da su univerzalni, a da je podjela na nacionalne crkve samo zemaljska formalnost. :zubati

E sad samo zamisli da su povijesne okolnosti prije 1300 godina bile malo drugačije i da su Hrvati umjesto pod Vatikanom završili sa svojom nacionalnom crkvom. Koji bi se narod poslije tisuću godina odrekao takvog crkvenog suvereniteta i tradicije? Nitko normalan...


Lepo primećuješ te stvari, moram da te pohvalim za nepristrasnost u opažanju.

Možda je rana Crkva ličila na nešto što je Isus želeo, ovo danas svakako nije. Te stvari bodu oči i običnom čoveku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 14 srp 2021, 16:09 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2193
laganini je napisao/la:
..hr zastava kao i zastava Vatikana su na pročelju crkve...

Zašto hrvatska zastava na univerzalnoj crkvi?

Ne smeta meni zastava da se razumijemo, samo kažem da taj argument nema smisla. Zamjera se pravoslavcima ono što je i kod naših najnormalnija stvar.

laganini je napisao/la:
himna nikad nije svirana u crkvi to te propaganda napumpala..


https://www.youtube.com/watch?v=N1CbVgHoh3k :zubati

Ovo je ispalo nakon par sekundi guglanja. Primjera iz života ima bezbroj, pogotovo u dijaspori.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 14 srp 2021, 17:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15480
''Može li se biti katolik mimo Vatikana?''

Ne može. To je ta katolička crkva stara 2000 god.
Ako se netko odcijepi postaje protestant bez obzira kako se naziva.

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 14 srp 2021, 18:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Rika sv Vida je napisao/la:
''Može li se biti katolik mimo Vatikana?''

Ne može. To je ta katolička crkva stara 2000 god.
Ako se netko odcijepi postaje protestant bez obzira kako se naziva.



Citat:
Na jučerašnji je dan prije 500 godina njemački teolog Martin Luther objavio svojih 95 teza koje su potaknule protestantsku Reformaciju. Tim su povodom Papinsko vijeće za promicanje jedinstva kršćana i Svjetska luteranska federacija danas objavile zajedničku izjavu u kojoj izražavaju svoju zahvalnost na duhovnim i teološkim darovima koje su primili zahvaljujući Reformaciji, podsjećajući na prigodne događaje koji su se zbili protekle godine.

http://kc.org.rs/katolici-i-luterani-ob ... formacije/


Lud zbunjenog.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 14 srp 2021, 19:10 
Online
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 09:33
Postovi: 16114
dunno je napisao/la:
laganini je napisao/la:
..hr zastava kao i zastava Vatikana su na pročelju crkve...

Zašto hrvatska zastava na univerzalnoj crkvi?

Ne smeta meni zastava da se razumijemo, samo kažem da taj argument nema smisla. Zamjera se pravoslavcima ono što je i kod naših najnormalnija stvar.

laganini je napisao/la:
himna nikad nije svirana u crkvi to te propaganda napumpala..


https://www.youtube.com/watch?v=N1CbVgHoh3k :zubati

Ovo je ispalo nakon par sekundi guglanja. Primjera iz života ima bezbroj, pogotovo u dijaspori.

..ne znam iz kojeg je povoda ovo pivanje himne ja to nikad nisam doživio da nije bio neki festival duhovne glazbe il slicno....nije mi jasan pojam univerzalna crkva ako mozes pojasni..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 14 srp 2021, 19:11 
Online
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 09:33
Postovi: 16114
..Ivo je nekakav politicko crkveni susret..nije klasična misa..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 14 srp 2021, 20:55 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
novovrijeme je napisao/la:
Sad naletih na info da u Libanu žive katolici Maroniti koji poput Srba imaju svog Patrijarha.

Citat:
među kršćanima najznačajniji su Maroniti, povezani s Katoličkom crkvom, ali s vlastitim patrijarhom i liturgijom.


Ako može, Šta će vam Vatikan?
Nama je Beograd centar svijeta. Nema niko iznad Beograda.
Krajnje je glupo da vam tuđin uređuje vjerska pitanja. A znamo da je vjera glavni stub i poveznica svakog naroda. Bar na Balkanu.


njihovom patriajrhu je papa nadreen

svim katolicima je papa nadređen, nema iznimke

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 15 srp 2021, 07:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
divizija je napisao/la:
novovrijeme je napisao/la:
Sad naletih na info da u Libanu žive katolici Maroniti koji poput Srba imaju svog Patrijarha.



Ako može, Šta će vam Vatikan?
Nama je Beograd centar svijeta. Nema niko iznad Beograda.
Krajnje je glupo da vam tuđin uređuje vjerska pitanja. A znamo da je vjera glavni stub i poveznica svakog naroda. Bar na Balkanu.


njihovom patriajrhu je papa nadreen

svim katolicima je papa nadređen, nema iznimke


Nije sasvim tačno. Ovi ne priznaju nove pape, počev od Drugog koncila.

https://en.wikipedia.org/wiki/Society_of_Saint_Pius_X

Imaju zanimljive stavove. Ali što se mene tiče, too little too late.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 15 srp 2021, 07:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5132
buenos aires je napisao/la:
divizija je napisao/la:

njihovom patriajrhu je papa nadreen

svim katolicima je papa nadređen, nema iznimke


Nije sasvim tačno. Ovi ne priznaju nove pape, počev od Drugog koncila.

https://en.wikipedia.org/wiki/Society_of_Saint_Pius_X

Imaju zanimljive stavove. Ali što se mene tiče, too little too late.



Nije istina bratstvo sv. Pija X priznaje sve pape sto se jasno moze vidjeti ako odete na njihovu misu gdje spominju rimskog prvosvecenika, a u svim njihovim kucama visi i portret aktualnog pape

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 15 srp 2021, 07:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
krstjanin je napisao/la:
buenos aires je napisao/la:

Nije sasvim tačno. Ovi ne priznaju nove pape, počev od Drugog koncila.

https://en.wikipedia.org/wiki/Society_of_Saint_Pius_X

Imaju zanimljive stavove. Ali što se mene tiče, too little too late.



Nije istina bratstvo sv. Pija X priznaje sve pape sto se jasno moze vidjeti ako odete na njihovu misu gdje spominju rimskog prvosvecenika, a u svim njihovim kucama visi i portret aktualnog pape


Onda sam doneo još promišljeniju odluku 2005-te, nego što sam originalno mislio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 15 srp 2021, 08:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5132
buenos aires je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:


Nije istina bratstvo sv. Pija X priznaje sve pape sto se jasno moze vidjeti ako odete na njihovu misu gdje spominju rimskog prvosvecenika, a u svim njihovim kucama visi i portret aktualnog pape


Onda sam doneo još promišljeniju odluku 2005-te, nego što sam originalno mislio.


Znaci?

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 15 srp 2021, 08:29 
Online
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 09:33
Postovi: 16114
novovrijeme je napisao/la:
bura je napisao/la:
Franjo katolik. Štaš više.
Šta te briga btw?!
Gledaj svoja posla.


Al nije Hrvat.

slika

..kako ne kuzis a vjerojatno nisi vjernik pa i ne zelis Papa je božji covik Papa je Sv Petar na zemlji j ne mozes imat sto sveti Petara..eto pojednostavnio sam..sad zelis li ti prihvatit da je on sveti covik to je druga tema..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 19 srp 2021, 21:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 12:41
Postovi: 4910
Naravno da može!
Postoje (mislim) 32 Crkve koje se deklariraju kao katolici, neke ne priznaju papu, neke priznaju djelomično, neke se razlikuju samo u obredima...

RimoKatolici se razlikuju po tome što nisu samo duhovno povezani, nego misaono kroz kulturu i fizički kroz (nad)državu, Papinska država danas Vatikan je neovisna država i svaki rimokatolik je upisan u Vatikanu kao fizička osoba, odnosno dio rimokatoličke nacije.

Zaboravlja se da je RKC osnovale škole, gimnazije, fakultete i školovala djecu sirotinje, širila osim teologije, medicinu, sociologiju i znanost i neupitno stvorila današnju Europu prema svojoj slici...
Tu se ostvarilo Isusovo proročanstvo:
"Srušit ću ovu sinagogu i za 3 dana izgradit novu koja će trajat vječno"

Prema tome RimoKatolička Crkva je duhovna, misaona i tjelesna
To je Isusovo proročanstvo:
"Prepoznat ćete me po djelima njihovim"

Sva istočna Crkva je pala pod islam osmanlija, kad je islam došao do prve rimokatoličke države, razbijen je mačem ognjenim i od Nikole Jurišića i od Nikole Zrinskog. Bosna koja je bila hrvatska nije htjela priznat RKC zbog poreza i pala je pod islam, "Bosna šaptom pade".
Di god je islam tu je jad i čemer, isto vrijedi i za hinduizam, budizam, osim Japana koji je kapituliro pod kršćanskom USA ili J.Koree isto pod USA

Možemo do nedogled s primjerima...
Deus-land (Deutschland) Isusova zemlja, najveća europska država i nacija i najače gospodarstvo

RKC je sjedinjena u Ocu Duhu Svetom i Sinu i svi su joj se pokorili i Alah i Višna i Buda i svi koriste riječ Bog ili ti ga God kada govore o Gospodaru vjekova.
U svakom smislu RKC je nadmoćna nad državama i religiama

_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 19 srp 2021, 21:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Brane je napisao/la:
Naravno da može!
Postoje (mislim) 32 Crkve koje se deklariraju kao katolici, neke ne priznaju papu, neke priznaju djelomično, neke se razlikuju samo u obredima...

RimoKatolici se razlikuju po tome što nisu samo duhovno povezani, nego misaono kroz kulturu i fizički kroz (nad)državu, Papinska država danas Vatikan je neovisna država i svaki rimokatolik je upisan u Vatikanu kao fizička osoba, odnosno dio rimokatoličke nacije.

Zaboravlja se da je RKC osnovale škole, gimnazije, fakultete i školovala djecu sirotinje, širila osim teologije, medicinu, sociologiju i znanost i neupitno stvorila današnju Europu prema svojoj slici...
Tu se ostvarilo Isusovo proročanstvo:
"Srušit ću ovu sinagogu i za 3 dana izgradit novu koja će trajat vječno"

Prema tome RimoKatolička Crkva je duhovna, misaona i tjelesna
To je Isusovo proročanstvo:
"Prepoznat ćete me po djelima njihovim"

Sva istočna Crkva je pala pod islam osmanlija, kad je islam došao do prve rimokatoličke države, razbijen je mačem ognjenim i od Nikole Jurišića i od Nikole Zrinskog. Bosna koja je bila hrvatska nije htjela priznat RKC zbog poreza i pala je pod islam, "Bosna šaptom pade".
Di god je islam tu je jad i čemer, isto vrijedi i za hinduizam, budizam, osim Japana koji je kapituliro pod kršćanskom USA ili J.Koree isto pod USA

Možemo do nedogled s primjerima...
Deus-land (Deutschland) Isusova zemlja, najveća europska država i nacija i najače gospodarstvo

RKC je sjedinjena u Ocu Duhu Svetom i Sinu i svi su joj se pokorili i Alah i Višna i Buda i svi koriste riječ Bog ili ti ga God kada govore o Gospodaru vjekova.
U svakom smislu RKC je nadmoćna nad državama i religiama


Nije ni RKC, već sin božiji.

Crkva bez Isusa je ništa, Isus bez Crkve na zemlji je i dalje sin božiji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 21 srp 2021, 10:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Može li se biti katolik mimo Vatikana?? , naravno da može , ali pitanje je može li opstati katoličanstvo uopšte i sa Vatikanom i bez njega.

https://www.youtube.com/channel/UCiXXRMlzoA-MKPHVe5V7YdQ

Slučajno naleteh na ovaj youtube channel , i pomislih prvo da je to neka protestantska zajednica u Hrvatskoj , kad ono klinac , to je harizmatska molitvena zajednica pod okriljem KC u Hrvata.

Dakle , zajednica se znakovito zove "nanovo rođeni" , u molitvama svi dižu ruke,svi harizmatski svedoče javno svoju veru sa mikrofonom,....ako to nije protestantizam američkog tipa onda ne znam šta jeste.

Možda grešim , ali ovo uz blesavog moderno new-age papu nikako ne ide dobro po KC uopšte , a bogami ni za crkvu u Hrvata.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 21 srp 2021, 10:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5132
joe enter je napisao/la:
Može li se biti katolik mimo Vatikana?? , naravno da može , ali pitanje je može li opstati katoličanstvo uopšte i sa Vatikanom i bez njega.

https://www.youtube.com/channel/UCiXXRMlzoA-MKPHVe5V7YdQ

Slučajno naleteh na ovaj youtube channel , i pomislih prvo da je to neka protestantska zajednica u Hrvatskoj , kad ono klinac , to je harizmatska molitvena zajednica pod okriljem KC u Hrvata.

Dakle , zajednica se znakovito zove "nanovo rođeni" , u molitvama svi dižu ruke,svi harizmatski svedoče javno svoju veru sa mikrofonom,....ako to nije protestantizam američkog tipa onda ne znam šta jeste.

Možda grešim , ali ovo uz blesavog moderno new-age papu nikako ne ide dobro po KC uopšte , a bogami ni za crkvu u Hrvata.



To nije nista novo. Karizmatskih zajednica imas koliko hoces po Hrvatskoj i svijetu od drugog vatikanskog, ovo je samo jedna od njih... Glavni predstavnici su im Sudac, pokojni Linic, fra Ivo Pavic, vlc. Dražen Radigović te mnogi laici... Katolici su po svim obiljezjima, a karizmatici su kako im i ime kaze od "pocivanja u duhu" do karizmi

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 403 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 39 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO