HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 09:24.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 66 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 29 stu 2022, 17:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 ožu 2021, 15:33
Postovi: 9214
Lokacija: Bosanski Milano
Upozorenja: 1
Kakvi su odnosi katolika i protestanata u pojedinim drzavama i u svijetu?
Sa čime se može uporediti?
U kojoj zemlji je najveća netrpeljivost?

_________________
Dom svoj čuva Zrinski 115


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 29 stu 2022, 18:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Kakvi su odnosi između katolika i prostestanata?!

Pa kad luda majka narkomanka i još luđi ćaća kvazihipi budista imaju sina i kćer , odnosi mogu biti samo odlični. :zubati

Šalim se naravno , oni se vole dok ne izgore boje. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 29 stu 2022, 18:22 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
Karabaja je napisao/la:
Kakvi su odnosi katolika i protestanata u pojedinim drzavama i u svijetu?
Sa čime se može uporediti?
U kojoj zemlji je najveća netroeljivost?



Ne znam kako je sada, ali je nekada najveća netrpeljivost bila u privremeno okupiranoj sjevernoj Irskoj...

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 29 stu 2022, 18:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Protestantizam je samo sinovljev odgovor na katoličanstvo , kao što je islam čista ideolooško revolucionarna(komunizam) reakcija na hrišćanstvo.

Protestantizam ne može postojati bez katoličanastva , kao što islam nema smisla bez negiranja hrišćanstva.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 30 stu 2022, 20:18 
Offline

Pridružen/a: 22 lis 2014, 10:12
Postovi: 43
Karabaja je napisao/la:
Kakvi su odnosi katolika i protestanata u pojedinim drzavama i u svijetu?
Sa čime se može uporediti?
U kojoj zemlji je najveća netrpeljivost?


Neko ti već reče u Sj. Irskoj. Ne živimo više u srednjem vijeku gdje su se katolici i protestant međusobno klali, nego je sekularizam uzeo maha u svim zemljama. Jedino što mi je čudno je npr. u Kantonu Cirih ne slave 01.11 Sve Svete, to je kod njih radni dan. Napetiji su odnosi na forumima nego u svijetu, jer ako kažem da sam protestant, odmah me nazovu sektašem i slično.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 30 stu 2022, 20:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 ruj 2022, 22:01
Postovi: 2228
Volim braću protestante. :wub

Pogotovo gospele.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 01 pro 2022, 08:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Samo da se zna , 90% protestanata danas propoveda nestorijansku koncepciju Isusa Hrista i niko od njih to i ne primećuje , čak i katolici to ne vide niti ih previše sekira sve dok "ekumanizam" fercera.

Potpunoi je razumljivo da občni ljudi ma koje vere i denominacije bili budu dobri jedni sa drugima poštujući se međusobno , ali kad se krene sa poštovanjem nečega što potire istinu onda sam sebi stavljaš kamen oko vrata.
To KC sebi redi jer je krenula poštovati protestantsku jeres koja doslovno se bazira na tome da uništi ono na čemu KC je počivala.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 01 pro 2022, 11:42 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
kainos je napisao/la:
Karabaja je napisao/la:
Kakvi su odnosi katolika i protestanata u pojedinim drzavama i u svijetu?
Sa čime se može uporediti?
U kojoj zemlji je najveća netrpeljivost?


Neko ti već reče u Sj. Irskoj. Ne živimo više u srednjem vijeku gdje su se katolici i protestant međusobno klali, nego je sekularizam uzeo maha u svim zemljama. Jedino što mi je čudno je npr. u Kantonu Cirih ne slave 01.11 Sve Svete, to je kod njih radni dan. Napetiji su odnosi na forumima nego u svijetu, jer ako kažem da sam protestant, odmah me nazovu sektašem i slično.


Ne slavi isto dio njemackih pokrajina 01.11.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 18 sij 2023, 15:46 
Offline

Pridružen/a: 01 srp 2021, 18:37
Postovi: 29
Lokacija: Tamo gdje sunce ne sija
Imaš pravoslavce koji su konzervativni, protestante koji su liberalni i katolike koji pomalo naginju na obe strane.
Sumnjam da će odnosi između te tri skupine kršćanstva ikada biti idealni

_________________
In principio erat Verbum, et Verbum erat apud Deum, et Deus erat Verbum...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 18 sij 2023, 17:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
Hercegovac² je napisao/la:
Imaš pravoslavce koji su konzervativni, protestante koji su liberalni i katolike koji pomalo naginju na obe strane.
Sumnjam da će odnosi između te tri skupine kršćanstva ikada biti idealni


Imao sam kolege Italijana druga generacija i Amera. Katolik i protestant, a ja pravoslavac.
A svi ostali koje smo u firmi znali su kao neki agnostici, ateisti i sl.
I nas trojica smo se najvise druzili, nekako smo imali isto raspolozenje, politicki razmisljali isto i tako.
Pricao sam da sam jednom u Juznoj Africi na Bozic isao u crkvu sa kolegama, a tu crkvu koriste par vrsta protestanata i katolici.
A i meni nije smetalo da prisustvujem sluzbi protestantskoj za taj Bozic.

Elem, u vrednosnom smislu smo nekako slicni. Muslimani npr. gledaju da te uvate ako si nesto pogresno rekao ili se okrenuo. Ne samo nemuslimana, nego i muslimana.
Mi hriscani opet lako se medjusobno druzimo, tolerisemo svoje razlicitosti. Nismo zadrti i nismo zbog toga manje vernici.

Bozic se slavi i po starom i po novom kalendaru sa prijateljima. S druge strane uvodi se "happy holydays" umesto "merry christmas", da se ateisti, jevreji, muslimani i drugi ne bi nasli uvredjenim. A nikad nisam naisao na hriscanina koji se uvredi zbog nacina kako oni cestitaju svoje praznike.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 18 sij 2023, 17:20 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 17:35
Postovi: 10365
:D


Privitak/ci:
IMG_20230118_171821_022.jpg
IMG_20230118_171821_022.jpg [ 83.03 KiB | Pogledano 1151 put/a. ]

_________________
Sproću judeonacizma!

daramo: ja bi bez problema mahao zastavom Izraela
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 18 sij 2023, 17:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
Jos neka zanimljiva iskustva.
Prolazio sam sa koleginicom kroz Zapadnu Hercegovinu, i ona predlozi da svratimo da vidimo tu cuvenu crkvu u Medjugorju.
Nije bila nedelje, crkva prazna, a nas dvoje na ulazu prekrstimo se na pravoslavni nacin i poljubimo vrata, kao kad ulazimo u pravoslavnu crkvu. :D Posle smo posetili Zitomislic.
Isto se desilo kad sam sa nekim drustvom ulazio u onu glavnu crkvu u Dubrovniku.

Ili kad je bila jedna sahrana u familiji, dosao nam je zet iz Hrvatske, katolik. I nas pop peva molitve, pa kad se mi krstimo na nas nacin, istovemeno i on to cini na katolicki. :D

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 18 sij 2023, 17:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8100
Protestanti su za razliku od katolika i pravoslavnih izbacili dosta kanonskih knjiga iz Biblije
i samim time za njih ne vrijede mnogi Božji zakoni. Ako nema katoličke crkve u gradu otići
ću u pravoslavnu dok u protestantsku ne.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 18 sij 2023, 18:12 
Offline

Pridružen/a: 22 lis 2014, 10:12
Postovi: 43
i_jopet je napisao/la:
Protestanti su za razliku od katolika i pravoslavnih izbacili dosta kanonskih knjiga iz Biblije
i samim time za njih ne vrijede mnogi Božji zakoni. Ako nema katoličke crkve u gradu otići
ću u pravoslavnu dok u protestantsku ne.


A kakvi su to Božji zakoni izbačeni iz kanonskih knjiga? Ako misliš na apokrife, evo razloga zašto protestanti ne smatraju ih kanonskim

1) Ne podupire se bogonadahnutost spisa. – Pisci nigdje ne nagovještavaju da prenose Božju autoritativnu poruku; nekad upravo tvrde suprotno.

Druga Makabejcima završava nekom vrstom izvinjenja čitaocima; Sirah govori o svojoj knjizi kao prevodu njegovog djeda Ješue, koji se bio našao pozvanim da napiše štogod poučno. U svakom slučaju, to se suprotstavlja autoritativnosti starosaveznih spisa i nimalo ne podsjeća na „riječ Gospodnju“.

2) Istorijske netačnosti. – Ne samo da pisci nisu očevici opisanih događaja, nego je očito da nemaju nikakav istorijski dokument ili predanje na osnovu kojeg grade svoje pripovijedanje. Njihova netačnost katkad može da se nazove otvorenim lažima.

Tobija tvrdi da je radio kao upravitelj na Salmanasarovom dvoru, da bi potom iznio podatak „kada Salmanasar umrije, zacari se umjesto njega Senaherib, njegovi sin.“ (Tobija 1:15). No iz istorije znamo da je Salmanasara (V) zamijenio Sargon II (721-705), koji nije bio ni u kakvom srodstvu sa Salmanasarom. Tek Sargona zamjenjuje njegov sin Senaherib. To je nedopušteno velika rupa u sjećanju čovjeka koji sebe naziva neposrednim očevicom. Pisac Judite Nebuhadnezara smješta u Ninivu i proglašava kraljem Asiraca, no iz istorije je poznato da je još Nebuhadnezarov otac Nabopolasar razorio Ninivu i istrijebio Asirce. Istorijskih netačnosti ima i na drugim mjestima, ovo su samo najkarakterističnije.

3) Teološke greške. – Činjenica je da se mnoge teze iz apokrifnih spisa najblaže rečeno ne uklapaju u učenje Starog Saveza, a kasnije ni u Isusovo učenje (koje se temelji na Starom Savezu). Najopštije govoreći, apokrifni/deuterokanonski spisi izlažu već razvijeno judaističko učenje (uz mnoštvo praznovjerica), dakle upravo ono učenje s kojim se tako otvoreno i oštro sukobljavao i sam Isus.

Ne mogu se detaljno nabrojati sve pogreške, ali ih je moguće uopšteno podijeliti u nekoliko osnovnih grupa:

i) Iskupljenje dobrim djelima, što je temeljno judaističko učenje. Njega nalazimo u Tobija 4:10 gdje se govori o oslobođenju od smrti davanjem milostinje.

ii) Monasticizam i asketizam. – Judita (8:4-8) se povukla u osamu nakon smrti svoga muža i postila svim danima osim subote i praznika. Ovakav oštri zakon o postu nespojiv je sa Starim Savezom (i zdravim razumom).

iii) Osvetoljubivost. – Judita hvali Simeonov pokolj Sihemljana (1. Mojsijeva 34), iako je jasno da ovo djelo ne nailazi na Božje odobrenje (vidi 1. Mojs. 49:5-7). Upravo suprotno, Bog zahtijeva balans prestupa i kazne (1. Mojsijeva 21:24-25).

iv) Laganje. – u Tobija 5:4-13 anđeo Rafael (navodno jedan od svetih anđela) se lažno predstavlja. Judita od Boga praktično traži snagu za laž (9:13).

v) Ograničenost spasenja. – Knjiga mudrosti 3:16 uči da se neće spasiti nezakonito rođena djeca, iako u Sudije 11:1 imamo primjer Jeftaja kojega Bog određuje za sudiju.

vi) Praznovjerice. – Dovoljno je pročitati kako je Tobit oslijepio (Tobija 2:9-10) od ptičjeg izmeta, ili samo malo dalje (3:8) o zloduhu Asmodeju koji je pobio sedam muževa nesretne Sare i shvatiti o kakvom se praznovjerju radi.

vii) Čaranje. – Lijek koji preporučuje anđeo Rafael (koji se inače ne spominje nigdje u Bibliji) u Tobija 6:1-9 jest zapravo čista vradžbina, suprotna jasnoj Božjoj naredbi u 3. Mojs. 19:26.

viii) Prepostojanje duše. – Mudrost 8:19-20: „Imao sam dobru dušu, ili bolje: jer bijah dobar ušao sam u tijelo bez ljage“, donosi ideju kojoj nema mjesta u biblijskoj teologiji.

ix) Molitva za mrtve. – u 2. Makabejcima 12:42-46 Juda Makabejac prinosi žrtve pokajnice za mrtve vojnike koji su bili potajni idolopoklonici. Ovo je postalo temelj učenja o čistilištu i molitvi za mrtve, iako se ni ovdje ne spominje riječ „čistilište“.

x) Fantazija - Daniel u navodnom 13 poglavlju knjige daje kuglicu od smole Zmaju i ovaj se rasprsne - ovu tačku sam ja dodao, by forumaš kainos


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 18 sij 2023, 18:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8100
Nemoj mi copy/paste tih mudrolija. Apokrifne knjige to nisu već su ih protestanti proglasili.
Knjiga Sirahova je čak napisana na židovskom jeziku. Ili misliš da je ovdje netko malouman.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 18 sij 2023, 19:17 
Offline

Pridružen/a: 22 lis 2014, 10:12
Postovi: 43
i_jopet je napisao/la:
Nemoj mi copy/paste tih mudrolija. Apokrifne knjige to nisu već su ih protestanti proglasili.
Knjiga Sirahova je čak napisana na židovskom jeziku. Ili misliš da je ovdje netko malouman.


Čuj nemoj copy - paste, ni na jedan argument se nisi potrudio dati odgovor, niti si objasnio koji Božji zakoni su ukinuti u apokrifima, moralni, ceremonijalni, građanski, zdravstveni.....kakve veze ima što je Sirah pisan na židovskome jeziku.....i ovom zadnjom izjavom si rekao sve, misliš da je neko malouman, niti sam išta rekao o tvojoj osobnosti, niti te smatram maloumnim, niti sam te mojim postom uvrijedio.....kad napišeš odgvor na ovaj post, više ne očekuj da ti išta odgovorim....ne vrijedi s tobom raspravljati.....vidi se da mrziš protestante, kad bi se ponovila Bartolomejska noć, sigurno bi se pridružio u klanju današjih hugenota....jadni ljudi, ni krivi ni dužni, pošteni, bogobojazni i ovi ih preko 30 000 poklaše....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 18 sij 2023, 19:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8100
Ne mrzim protestante, samo mislim da su u zabludi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 18 sij 2023, 19:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8100
Ovo o klanju neću komentirati, to više govori o tebi nego o meni.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 18 sij 2023, 19:52 
Offline

Pridružen/a: 22 lis 2014, 10:12
Postovi: 43
i_jopet je napisao/la:
Ovo o klanju neću komentirati, to više govori o tebi nego o meni.


Ispričavam se ako sam išao off topic sa Bartolomesjkom noći, jer na početku si rekao da ne bi nikada posjetio protestantsku crkvu, i da te smatram maloumnim što nije tačno. Inače mnogi katolici na forumima djeluju odmah sa pozicije da su protestanti heretici, te koriste neprimjerene izraze, tako da to nije rasprava u kojoj bi se davali samo argumenti iz Biblije ili drugih izvora...ja nemam ništa protiv katolika, naprotiv ja imam jedan kršćansk forum gdje sudjeluju svi, pa čak i jeh. svjedoci, zadnji se registrirao jedan mormon kojeg sam našao na facebooku, ali nije još ništa komentirao.....čak sam i jednom katoliku napravio poseban profil, jer volim estetiku na forumu....drugom forumašu, katoliku pod imenom utopija, njemu bi dao i moderatorsku funkciju ako bi htio. Tako da ne misliš da sam neki fanatik koji ne poštuje druge. Jeste da je na forumu više nas "sektaša", ja bih bio sretniji da dođe par katoličkih apologeta koji bi raspravljali u miru, nego da dođe više protestanta na forum....evo vidi kako sam ovom katoliku uredio profil....postavit ću ih više, jer ima i jedan budist, simpa lik koji raspravlja sa nama kršćanima....

http://krscanskiforum.net/index.php?mem ... onauut.56/ - rimokatolik

http://krscanskiforum.net/index.php?members/maki.39/ - pravoslavac

http://krscanskiforum.net/index.php?members/fazlija.9/ - budist

I na kraju forum http://krscanskiforum.net/index.php


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 18 sij 2023, 20:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 09:33
Postovi: 16121
..protestanti su naša braća kršćani..u cemu je problem..??


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 18 sij 2023, 20:26 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 17:35
Postovi: 10365
Protestanti nisu kršćani.

_________________
Sproću judeonacizma!

daramo: ja bi bez problema mahao zastavom Izraela


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 18 sij 2023, 20:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
Nisu svi protestanti isti, aman zaman. Toliko sekti i sve razlicite.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 18 sij 2023, 20:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 09:33
Postovi: 16121
HHerceg je napisao/la:
Protestanti nisu kršćani.

..molim..??


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 18 sij 2023, 20:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 lis 2022, 11:47
Postovi: 1512
Amiđa je napisao/la:
Karabaja je napisao/la:
Kakvi su odnosi katolika i protestanata u pojedinim drzavama i u svijetu?
Sa čime se može uporediti?
U kojoj zemlji je najveća netroeljivost?



Ne znam kako je sada, ali je nekada najveća netrpeljivost bila u privremeno okupiranoj sjevernoj Irskoj...


To u irskoj nema veze s religijom, to je čisto nacionalni sukob Iraca i Britanaca. Britanci su inače porijeklom iz Škotske većinom, kolonisti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odnosi katolika i protestanata?
PostPostano: 18 sij 2023, 21:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58279
Lokacija: DAZP HQ
Protestanti su danas dosta aktivniji od katolika u evangelizaciji, pogotovo karizmatske protestantske crkve koje su zapravo i najbrže rastuća religija na svijetu (ako ih gledamo zasebno) i već se broje u stotinama milijuna, nagrizli su itekako i katoličku Južnu Ameriku, o Africi da i ne govorim.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 66 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 42 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO