HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 21 kol 2024, 23:45.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 3025 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 121  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 17 ožu 2013, 15:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 srp 2012, 00:08
Postovi: 19909
Lokacija: među zvijezdama
Meni je Franjo izgledao dostojanstveno, nimalo iznanadjen, sretan, zbunjen ili euforičan prilikom prestavljanja.Dakle jako pozitivan prvi dojam imam o njemu kao poglavaru rimokatoličke crkve.Djeluje i vitalno, čak pomalo i mladoliko za svoju poodmaklu dob.Novinski upisi po običaju su puni kontradiktornosti.No meni je najogavnije kako špekuliraju prije i poslije izbora.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 17 ožu 2013, 15:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 16:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Meni je Franjo izgledao dostojanstveno, nimalo iznanadjen, sretan, zbunjen ili euforičan prilikom prestavljanja.Dakle jako pozitivan prvi dojam imam o njemu kao poglavaru rimokatoličke crkve.Djeluje i vitalno, čak pomalo i mladoliko za svoju poodmaklu dob.Novinski upisi po običaju su puni kontradiktornosti.No meni je najogavnije kako špekuliraju prije i poslije izbora.


Točno.
Poznata je izreka : "Tko uđe u konklave kao papa, izađe kao kardinal."
Govori dovoljno o svim nagađanjima i špekuliranjima :D .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 18 ožu 2013, 11:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 srp 2012, 00:08
Postovi: 19909
Lokacija: među zvijezdama
Zadar1993 je napisao/la:
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Meni je Franjo izgledao dostojanstveno, nimalo iznanadjen, sretan, zbunjen ili euforičan prilikom prestavljanja.Dakle jako pozitivan prvi dojam imam o njemu kao poglavaru rimokatoličke crkve.Djeluje i vitalno, čak pomalo i mladoliko za svoju poodmaklu dob.Novinski upisi po običaju su puni kontradiktornosti.No meni je najogavnije kako špekuliraju prije i poslije izbora.


Točno.
Poznata je izreka : "Tko uđe u konklave kao papa, izađe kao kardinal."
Govori dovoljno o svim nagađanjima i špekuliranjima :D .


Nisam protiv novinarskog posla.Profesionalnost prije svega.No ona nagadjanja prije konklave su apsurd koji vrijedja osjećaje vjernika.Izvještavanja bi trebali dakle ograničiti isključivo na profesionalno i nepristrasno prenošenje vijesti.Nikakvi njihovi osobni favoriti niti špekulacije nisu pozeljni.

Citat:
Bevanda predvodi bh. delegaciju na inaguraciji pape Franje
Osim predsjedavajućeg Bevande, bh. delegaciju će činiti i zamjenik predsjedatelja i ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija, ministar civilnih poslova BiH Sredoje Nović i predstojnik Ureda predsjedatelja Vijeća ministara BiH Eugen Šušak - saopćilo je Generalno tajništvo Vijeća ministara BiH

Vjekoslav Bevanda
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda predvodit će bh. delegaciju koja će u utorak, 19. marta, u Vatikanu, prisustvovati svečanoj inaguralnoj misi novoizabranog Vrhovnog poglavara Katoličke crkve, pape Franje, odlučeno je na jučerašnjoj sjednici Predsjedništva BiH
- Osim predsjedavajućeg Bevande, bh. delegaciju će činiti i zamjenik predsjedatelja i ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija, ministar civilnih poslova BiH Sredoje Nović i predstojnik Ureda predsjedatelja Vijeća ministara BiH Eugen Šušak - saopćilo je Generalno tajništvo Vijeća ministara BiH.

Prema protokolu inaguracije, početak inaguralne mise predviđen je za 9.30 sati na Trgu Svetog Petra.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 18 ožu 2013, 12:08 
Offline

Pridružen/a: 25 lip 2012, 08:32
Postovi: 2515
Lokacija: United States Of Balkan
orleanski je napisao/la:
Franjo je pun pogodak.

Navijao sam za čovjeka iz južne Amerike. :aleale


Zar tebi nije bio favorit kardinal iz Beca?!

Kakav je Francesco po pitanju Medjugorja? Negdje procitah da voli Medjugorje..

_________________
Israel


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo I.
PostPostano: 27 ožu 2013, 16:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 04:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Glazbenik je napisao/la:
storaB je napisao/la:
Kad smo kod imena,to je meno puno iznenadilo(a evo i u kom smislu), vidim na CNN kažu Francis,bemliga jel teško reći Frania?! Koliko znam (nek me isprave Benedict) je na svim jezicima maltene značio isto i isto se prevodi?!


Imena papa se uvijek prevode na jezike.

Primjeri:

hrv. Ivan Pavao II
lat. Ioannes Paulus II
eng. John Paul II
tal. Giovanni Paolo II
španj. Juan Pablo II
srp. Jovan Pavle II

hrv. Benedikt XVI
lat. Benedictus XVI
eng. Benedict XVI
tal. Benedetto XVI
španj. Benedicto XVI
srp. Benedikt XVI

hrv. Franjo
lat. Franciscus
eng. Francis
tal. Francesco
španj. Francisco
srp. Franja


Borba protiv Franje
Smeta im Tuđman: Srpska vlast želi papu zvati Francisko
Vlast u Srbiji, unatoč tvrdnjama lingvista, a i službenom stavu Srpske pravoslavne crkve, želi "prekrstiti" novog papu iz Franje u Franciska.

http://www.vecernji.hr/vijesti/smeta-im ... nak-530379

:laugh

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 27 ožu 2013, 16:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59722
Lokacija: DAZP HQ
ime Franjo u srpskom jeziku ne postoji, sv. Franjo je bio katolički svetac iz 13. stoljeća i nema nikakve tradicije u pravoslavlju. druga je stvar što Srbijanci imaju običaj feminiziranja muških imena koja nama (pritom mislim na sve nas prečane :D) završavaju s nastavkom -o.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 29 ožu 2013, 20:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 22:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
U Slavoniji je normalno da muška imena imaju nastavak -a.

Bosna/Herceg-Dalmacija/Slavonija

Ivo/Ive/Iva
Joso/Jozo/Josa
Mato/Mate/Mata
Pero/Pere/Pera
Stipo/Stipe/Stipa

...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 30 ožu 2013, 04:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 19:56
Postovi: 5403
Citat:
GLAS IZ WASHINGTONA

Papa Franjo: zaštitnik siromašnih i ugroženih

Šime Letina

U srijedu navečer, 13. ožujka (2013), desetak minuta poslije 8. sati po europskom vremenu, nakon bijeloga dima koji je prosukljao kroz dimnjak iz Sikstinske kapelice i zvonjave crkvenih zvona, kojom je potvrđen izbor novoga pape, francuski kardinal protođakon Jean-Louis Tauran sa srednjega balkona bazilike Sv. Petra službeno je obznanio izbor i ime, 266. po redu pape, kojega su 115 kardinala iz 48 zemalja sat ranije dvotrećinskom većinom izabrali za novog poglavara Katoličke crkve.
“Annuntio vobis gaudium magnum; Habemus Papam: Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum, Dominum Georgium Marium Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Bergoglio qui sibi nomen imposuit Franciscum (Objavljujem vam radosnu vijest; Imamo papu: Uglednog i najpobožnijeg gospodina (Ime novog pape), gospodina kardinala Svete Rimske Crkve (Prezime novog pape), koji je uzeo ime (papino novo ime)

Nekoliko minuta iza toga, u papinskoj odori, s lijepim, ali jednostavnim i bez posebnog ukrasa, križem na prsima, uspravan kao svijeća, pojavio se sedamdesetšestgodišnji argentinski kardinal i član Družbe Isusove, Jorge Mario Bergoglio, koji je u petom izbornom krugu postao Papa Franjo I. Vatikanski glasnogovornik otac Federico Lombardi je najavio da će se novoizabrani papa službeno zvati papa Franjo bez dodatka “prvi”.
Sa smiješkom na licu, pozdravljajući i blagosivajući okupljeno mnoštvo na Trgu sv. Petra, ljude različitih nacija, vjera i uvjerenja, vjernike i nevjernike, koji su mu mahali i zanosno klicali, papa je tihim i smirenim glasom prozborio:

“Braćo i sestre, dobra večer. Znate da je dužnost konklava bila
izabrati rimskog biskupa, ali čini mi se da su moja braća kardinali
otišla uzeti ga na kraj svijeta. Ali evo sada smo tu. Hvala vam na
dočeku. Hvala cijeloj rimskoj zajednici.
No, prije svega htio bih izmoliti molitvu za našeg papu u miru,
Benedikta XVI., da ga Gospodin blagoslovi i da ga majka Božja
čuva.”

Nakon molitve Očenaš, Sveti Otac je nastavio, “sada ćemo započeti taj put kardinala i naroda Rimske crkve, put bratstva, pun ljubavi i povjerenja među nama. Molimo uvijek za nas, jedni za druge, za cijeli svijet, da ostvarimo veliko bratstvo. Želim da ovaj put Crkve koji započinjemo bude plodonosan za evangelizaciju ovog prekrasnog grada. Sada bih htio blagoslov, ali ja želim zamoliti vas za uslugu. Prije nego što biskup blagoslovi narod, molim vas da vi zamolite Gospodina da blagoslovi mene. Molite za mene u tišini.”

Uslijedio je papinski blagoslov Urbi et orbi (Gradu i svijetu), a nakon toga papa se ponovo obratio nazočnima: “Braćo i sestre ostavljam vas. Zahvaljujem svima na dobrodošlici. Molite za mene. Bit ću s vama uskoro. Sutra ću otići moliti Gospu da čuva cijeli Rim. Laku noć i odmorite se.”

Sutradan, u četvrtak poslije podne, u Castel Gandolfu papa je posjetio svoga predčasnika, umirovljenog papu Benidikta XVI., koji je prošli mjesec u svojoj osamdesetpetoj godini postao prvi umirovljeni papa nakon 600 godina.

Reakcije i čestitke iz svijeta
Diljem svijeta, posebno u zemljama Latinske Amerike, izbor argentinskog kardinala dočekan je i popraćen radošću, oduševljenjem, nevjericom i odobravanjem. “Ovo je blagoslov za Argentinu”, istu večer po ulicama Buenos Airesa oduševljeno je uzvikivala jedna Argentinka. Vjernici i nevjernici hvalili su izbor bivšega buenosaireškog nadbiskupa, a državni i vjerski predstavnici iz cijeloga svijeta kao da su se natjecali tko će mu prvi čestitati.
Predsjednica Argentine Cristina Fernandez de Kirchner s kojom je kardinal Bergoglio često dolazio u sukob zbog njezinih kontraverznih političkih i socijalnih izjava zaželjela je da papin pontifikat bude plodonosan. Njegov izbor je pozdravila i brazilska predsjednica Dilma Rousef, ističući da ga Brazilci rado očekuju na Svjetskom danu mladih u Riu de Janeiru, u srpnju ove godine.
U izboru južnoamerikanca i prvoga pape izvan Europe nakon 1300 godina, predsjednik SAD Barack Obama vidio je vitalnost Južne Amerike, a novoizabranog je papu, zbog negova pomaganja siromašnih, nazvao “zaštitnikom siromašnih i najranjivijih među nama”.
Čestitajući papi Franji, predsjednik Obama je rekao:
“U ime američkog naroda, Michelle i ja, upućujemo najbolje želje njegovoj svetosti papi Franji, koji preuzima stolicu sv. Petra i započima svoj pontifikat. Kao zaštitnik siromašnih i najranjivijih među nama on nosi poruku ljubavi i suosjećanja koja nadahnjuje svijet više od 2000 godina i po kojoj mi, jedan u drugome, vidimo lice božje.”

Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon je izjavio da se raduje budućoj suradnji UN-a i Svete Stolice pod vodstvom pape Franje. Istakao je da Sveta Stolica i UN imaju zajedničke i iste ciljeve, promociju mira, socijalnu pravdu, ljudska prava, te borbu protiv siromaštva i gladi.
Predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy i predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso čestitali su novoizabranom papi. “U ime Europske unije, upućujemo iskrene čestitke na Vašem izboru. Želimo Vam dug i blagoslovljen pontifikat, koji će omogućiti Vašoj Svetosti i Katoličkoj crkvi da brani i promiče temeljne vrijednosti mira, solidarnosti i ljudskog dostojanstva”, stoji u njihovoj zajedničkoj čestitci.

Njemačka kancelarka Angela Merkel izražavajući zadovoljstvo i radost, istakla je da mnogi očekuju da će papa u svom pontifikatu i radu biti usmjeren ne samo prema vjeri nego i prema miru i pravdi u svijetu. David Cameron, britanski premijer, papin je izbor nazvao sjajnim danom za sve katolike, a palestinski predsjednik Mahmud Abas je pozvao papu Franju da čim prije posjeti Betlehem, mjesto Isusova rođenja.

Čestitke iz Hrvatske
Hrvatski predsjednik Ivo Josipović, predsjednik Hrvatske vlade Zoran Milanović, predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko, predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko, te u ime HAZU-a akademik Zvonko Kusić uputili su čestitke svetom ocu Franji.

“Vaša Svetosti,
S velikom radošću primio sam vijest o Vašem izboru za 266. Petrova nasljednika, rimskog biskupa i poglavara Katoličke crkve. Osobita mi je čast uputiti Vam najiskrenije čestitke na početku Vašega pontifikata. Vaš prethodnik papa Benedikt XVI. građanima Hrvatske ostao je u srcu kao trajni izvor moralnog i duhovnog ohrabrenja, kao trajni znak nade i vjere u budućnost. Uvjeren sam da ćete se u vrijeme svoga pontifikata, na tragu svojih prethodnika, svojim moralnim autoritetom i duhovnom snagom nastaviti zalagati za promicanje i zaštitu ljudskih prava, za smanjivanje razlika između siromašnih i bogatih, prestanak sukoba i ratova u svijetu, za bolji i plemenitiji svijet. Vaša ekumenska zauzetost kroz dugo razdoblje pastoralnog rada u Vašoj domovini, zalaganje za poštovanje posebnosti različitih religijskih tradicija, za jačanje međureligijskih inicijativa, za dijalog i toleranciju, hrabri i daje nadu u budućnost svim katoličkim vjernicima u svijetu, kao i svim ljudima dobre volje.
Radujem se budućim susretima i suradnji s Vama, Sveti Oče, u svrhu unaprjeđenja bilateralnih odnosa između Republike Hrvatske i Svete Stolice, a za dobrobit hrvatskih katoličkih vjernika širom svijeta i Katoličke crkve u Hrvatskoj”, stoji u Josipovićevoj čestitci. (Večernji list, 14. ožujka, 2013.)

Premijer Zoran Milanović u čestitci, koju je uputio papi u svoje osobno ime i u ime Vlade Republike Hrvatske, poželio je Svetom ocu “dug i blagoslovljen pontifikat”.
Predsjednik Hrvatskoga Sabora Josip Leko izrazio je želju da novoizabrani papa svojim autoritetom kroz djelovanje Katoličke crkve smanji siromaštvo u svijetu i da kroz Crkvu nastavi širiti toleranciju i snošljivost među različitim vjerama i ljudima.
Predsjednik Svjetskog židovskog kongresa Ronald Lauder javno je pohvalio novoizabranog papu kao čovjeka širokih pogleda i velike otvorenosti, čovjeka dijaloga, koji je uvijek spreman graditi mostove s drugim vjerskim zajednicama.

Dojmovi i oduševljenje crkvenih predstavnika
Predstavnici i duhovni poglavari Katolicke crkve iz cijeloga svijeta pozdravili su izbor argentinskog kardinala. Mnogi od njih u njegovu izboru vide pravi blagoslov i novi poticaj za jedinstvo i duhovni napredak svih katolika. “Papa Franjo je skroman, blag, inteligentan i svet čovjek. On će biti pravi blagoslov za Crkvu i svijet. Za neke njegov izbor je iznenađenje, za mene je on inspiracija,” izjavio je kardinal Cormac Murphy-O’Connor, umirovljeni nadbiskup iz Westminstera u Engleskoj .
(http://www.gardian.co.uk/world/2013/mar/13)

„Svi smo odahnuli jer znamo da imamo dobrog pastira. On je izvanredan čovjek, pouzdan i stabilan, pun jednostavnosti i iskrenosti,“ rekao je njujorski nadbiskup kardinal Timothy Dolan nakon izbora pape.
Vrhbosanski nadbiskup, kardinal Vinko Puljić, opisujući svoj osobni susret s Papom u kojem su kardinali obećali poslušnost sv. Ocu, izjavio je da mu je papa Franjo rekao da dolazi iz “Crkve mučenika, trpeće crkve”. Kardinal Puljić smatra da je papa Franjo čovjek velikog srca, s jasnim i određenim stavom, čovjek koji će biti “dovoljno hrabar da uz snagu vjere nadiđe sve izazove…”
Nakon kratkoga susreta s novoizabranim papom, zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić je izjavio da je papa Franjo poslao svoj papinski blagoslov cijelom hrvatskom narodu i da je preporučio sebe i svoju službu u molitve vjernih Hrvata.
“Izbor novoga pape pokazuje da Crkva nema stranaca ni kontinenta”, rekao je predsjednik Hrvatske biskupske konferencije (HBK) i zadarski nadbiskup Želimir Puljić.

Kratki životopis
Jorge Mario Borgoglio rođen je 17. prosinca 1936 u Buenos Airesu u katoličkoj obitelji od petero djece. Roditelji su mu iz Italije doselili u Argentinu. U isusovački je red stupio 11. ožujka 1958. a za svećenika je zaređen 13. prosinca 1969 godine. Od 1973. do 1979, bio je provincijal Isusovačkog reda, a od 1980 do 1986 rektor sjemeništa u San Miguelu. Doktorirao je u Njemačkoj, a 1992 imenovan je pomoćnim biskupom Buenos Airesa. 28. veljače 1998. postao je nadbiskup Buenos Airesa, a tri godine kasnije Papa Ivan Pavao II. pozvao ga je u Vatikan u Rimsku kuriju i imenovao ga je kardinalom. Živio je jednostavnim i skromnim životom. Ubrzo je postao poznat i popularan po svojoj skromnosti i privrženosti prema ugroženima, siromašnima i nemoćnima. Kao biskup, u Buenos Airesu, umjesto u biskupskoj palači, živio je u malom i skromnom stanu. Odrekao se vlastitog automobila i osobnog vozača i služio se javnim prijevoznim sredstvima.
Odmah, nakon papina izbora i pojave na balkonu Bazilike, započela su javna pretraživanja njegove prošlosti, analize i interpretacije njegovih stavova i javnih izjava, a na temelju tih analiza nastala su različita proricanja i nagađanja o njegovu pontifikatu i budućnosti Katoličke crkve.
Jedni se dive njegovu zalaganju za ugrožene i siromašne, dok ga drugi (a među njima ima i onih koji ga hvale zbog skromnosti) ne prestaju kritizirati zbog stavova o pobačaju, eutanaziji i istospolnim brakovima. Čudno im je kako netko s tolikim osjećajem za pravdu, netko tko u sebi nosi ljubav prema bolesnicima SIDE (AIDS), pere i ljubi njihove noge, osuđuje homoseksualnost, ne priznaje valjanost istospolnih brakova i pobačaj smatra grijehom. Ovi zaboravljaju da ti stavovi, zapravo, i nisu njegovi osobni, već da su to stavovi Crkve kojoj je on na čelu.
Zvuči pomalo apsurdno da se od poglavara Crkve, pod izgovorom zalaganja za dobro i napredak Crkve, traže promjene i mjere koje nisu u skladu s njezinim učenjem.

Prvi neeuropejac
Nakon Papina izbora, stalno se postavlja pitanje, da li je i koliko je važno što novi papa dolazi iz Latinske Amerike, odnosno iz Argentine?
Važno je to zbog toga jer je to prvi papa iz jedne od dviju Amerika, prvi papa neeuropejac. Važno je također što dolazi iz Argentine, iz zemlje emigranata, u kojoj živi puno etničkih skupina s različitim vjerskim uvjerenjima i tradicijom. U toj multikulturnoj sredini živio je i djelovao papa Franjo. Kao biskup imao je odlične odnose s predstavnicima svih vjerskih zajednica. Zalagao se je za dijalog i pomirenje svih ljudi, za suradnju pripadnika različitih religija i vjerskih zajednica, za mir i pravdu u svijetu, za siromašne i progonjene, za sve koji su bili najpotrebniji Božjega milosrđa. I zato je njegov izbor u cijeloj Latinskoj Americi, a posebno u Argentini, dočekan s velikom nadom, radošću i oduševljenjem većine ljudi dobre volje. Nažalost ima i onih u Latinskoj Americi i izvan nje, koji ne samo da nisu oduševljeni njegovim izborom, već ga javno i otvoreno napadaju. Argentinski pisac Horacio Verbitsky u knjzi „El Silencio” (Šutnja) nekadašnjeg isusovca i buenosaireškog nadbiskupa Bergoglia, a sadašnjeg papu Franju povezuje s predstavnicima vojne hunte u Argentini iz sedamdesetih godina. Optužuje ga da je propustio zaštiti dvojicu argentinskih isusovaca koje je argentinska vlada uhapsila i zatvorila 1976. godine. Kardinal Bergoglio je odbacio te optužbe, ističući da je „iz pozadine“ činio sve moguće da spasi ne samo njih dvojicu već i druge svećenike. Argentinski dobitnik Nobelove nagrade Adolfo Perez Esquivel smatra da su optužbe protiv nadbiskupa Bergoglia neutemeljene i neistinite.
Zbog medijskih ponavljanja starih i objavljivanja novih napada na Papu, vatikanski glasnogovonik Federico Lombardi nedavno je rekao da ti žestoki i neutemeljeni napadi na novoizabranog papu dolaze iz redova ljevice, čiji je cilj napasti cijelu Crkvu. Pri tom je naglasio da je Papa puno učinio kako bi zastitio ljude za vrijeme vojne diktature. „Nikada nije bilo vjerodostojnih i konkretnih optužbi i dokaza protiv njega“ dodajući da Papa službeno nikad nije bio optužen za sudjelovanje u onome što se događalo u doba diktature, od 1976. do 1983. godine.


Zaključak
Iako su trojica zadnjih papa, papa Ivan Pavao II., papa Benedikt XVI. i papa Franjo, rođeni u različitim nacionalnim sredinama, odrasli i odgojeni u različitim i oprečnim političkim sistemima, činjenica je da među njima ima puno više sličnosti nego razlika. Te sličnosti su uočljive, ne samo u njihovim stavovima o nauku i hijerarhijskom ustrojstvu Crkve, o moralu, pitanjima vjere i socijalne pravde, već i o svjetskom miru, u njihovu odnosu prema siromašnima i ugroženima i na koncu o teologiji oslobođenja o kojoj se na poseban način raspravlja i piše ovih dana. Sva trojica su rođena izvan Italije. Njihovim izborom, posebno izborom pape Ivana Pavla II. i pape Franje, mnogi su bili iznenađeni. Papa Franjo je za neke iznenađenje i po izboru imena, koje je uzeo u čast svetog Franje Asiškog. Izborom imena Franjo, papa je dao na znanje svima, a na poseban način katolickim vjernicima, predstavnicima i dostojanstvenicima Crkve, s kime i uz koga u današnje vrijeme, zbog nagomilanih i velikih razlika između bogatih i siromašnih, mora biti Katolička Crkva. Svoju privrženost siromašnima i ugroženima papa ne nameće, vec je vlastitim primjerom svjedoci i potvrdjuje. Sve što čini, čini iz ljubavi u kojoj nema ljudske taštine, ni primisli na osobnu slavu i moć. Ona izvire iz evanđelja. Iz njegovih susreta i razgovora s običnim ljudima proizlazi iskrenost i srdačnost, očinska briga za sve ljude. Takvog papu treba danas Katolička crkva i takvog sv. Oca trebaju katolički vjernici i zato neka Bog blagoslovi papu Franju.


Privitak/ci:
Papa Franjo.jpg
Papa Franjo.jpg [ 15.86 KiB | Pogledano 5489 put/a. ]

_________________
MIR da, ali ne kao u Macelju, Ovčari i Hudim jamama!
Komunisti nude bolju budućnost, neuspješni u sadašnjosti, a razlog je uvijek u prošlosti!
Želiš stvoriti neprijatelja – spasi ga od genocida!
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 31 ožu 2013, 16:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 21:35
Postovi: 13040
Lokacija: Zagreb
http://www.index.hr/vijesti/clanak/papi ... bile=false

Kakve su to gluposti da je on prvenstveno rimski biskup, čemu to :neznam
Čini mi se da ćemo uskoro žaliti za Benediktom :kava

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 31 ožu 2013, 16:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59722
Lokacija: DAZP HQ
mislim da je taj potez pretstavljanja kao prije svega rimskog biskupa (notorna je činjenica da je svaki rimski biskup papa) duboko promišljen jer je i u svom prvom pretstavljanju govorio o sebi kao o rimskom biskupu, ali i o novoj evangelizaciji Rima, odnosno rimske biskupije. želi svojim primjerom na jednoj mikrorazini pokazati primjer za cijelu Crkvu.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 01 tra 2013, 16:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 22:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Odličan post dudu.

Upravo to, papa ovim postupkom pruža ruku pravoslavcima i protestanima te anglikancima, ali nema niti govora o ujedinjenju kršćana, osim pod Rimom. Upravo on to naglašava ovime, a pravoslavnim i protestantskim ušima je milije čuti termin rimski biskup, nego papa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 13 tra 2013, 13:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 13:19
Postovi: 5856
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Papa Franjo je imao novo savjetodavno tijelo od 8 kardinala-članova i jednog monsignora-tajnika koje bi ga trebalo savjetovati o upravljanju Crkvom i proučiti projekt revizije apostolske konstitucije Pastor bonus (Dobri pastir) o Rimskoj Kuriji.

Vatikanolozi papin potez smatraju revolucionarnim.

Članovi su kardinali s pet kontinenata:

1.) Giuseppe Bertello, predsjednik Guvernatorata Države Grada Vatikana
slika

2.) Francisco Javier Errazuriz Ossa, nadbiskup Santiaga del Chile;
slika

3.) Oswald Gracias, nadbiskup Mumbaija (Bombayja) i predsjednik Azijske biskupske konferencije;
slika

4.) Reinhard Marx, nadbiskup Münchens i Freisinga;
slika

5.) Laurent Monsengwo Pasinya, nadbiskup Kinshase;
slika

6.) Seán Patrick O'Malley, nadbiskup Bostona;
slika

7.) George Pell, nadbiskup Sydneyja
slika

8.) Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga, nadbiskup Tegucigalpe.
slika

http://roma.corriere.it/roma/notizie/cronaca/13_aprile_13/papa-nomina-otto-cardinali-212628467438.shtml


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 21 sij 2014, 16:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 44024
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Evo javljaju da stiže u Sarajevo 21. lipnja, kako bi poslao "poruku mira".

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 21 sij 2014, 16:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 21:35
Postovi: 13040
Lokacija: Zagreb
Otkud ti to?

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 21 sij 2014, 16:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 44024
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
FTV

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 21 sij 2014, 17:34 
Online
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10812
Ako bude ista papska promidžba o veličini bogougodnog Petrovog naslednika tipa "Papa Franjo se vozi tramvajem , ili Papa Franjo sam sebi kuva kafu" , e onda more biti svašta u federaciji jer ako Papa ode na ćevape kod Idriza šta će se desiti sa trećim entitetom i međugorjem sami bog zna. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 21 sij 2014, 19:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 72135
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Niti BiH treba nekakva "poruka mira" i smirivanje situacije (što odgovara Bošnjacima koji bi da se Hrvati "smire" a da oni nastave krasti hrvatima pozicije u vlasti), niti treba dolazit ako će doći samo u Sarajevo.

Osim ako povod nije priznavanje Međugorja (što je sumnjam povod, ako je zaista pozvan od strane Željka Komšića i Izetbegovića), ali onda bi trebao doći u Međugorje te dijelove gdje Hrvati žive.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 22 sij 2014, 13:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 12:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Robbie MO je napisao/la:
Niti BiH treba nekakva "poruka mira" i smirivanje situacije (što odgovara Bošnjacima koji bi da se Hrvati "smire" a da oni nastave krasti hrvatima pozicije u vlasti)


Otkad ja to raznim Junuzima probam objasniti. Izgleda ima uspjeha u zadnje vrijeme.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 22 sij 2014, 13:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 srp 2012, 00:08
Postovi: 19909
Lokacija: među zvijezdama
Ako dodje Papa Franjo u Sarajevo to će svakako biti veliki korak napretku odnosno poboljšanju medjuljudskih odnosa izmedju naroda ( Hrvata i Bošnjaka )
Nadam se da će organizacija biti na visokoj razini i da kojekakve vehabijske skupine neće taj dolazak negativno promovirati.
Za ostatak pučanstva kome ne odgovara smirivanje tenzija, mogu zalbu uputiti u Vatikan ili Papi lično. Mislim da je sadašnji Papa dovoljno " prizemljen" pa se mozda u govoru u Sarajevu dotakne i spornih pitanja.
Da je pak u pitanju priznanje Medjugorja, o kome se on par puta očitovao mislim da ta

odluka ne bi bila objavljena kao odluka iznenadjenja, nego unaprijed najavljena.

http://e-posavina.com/index.php/vijesti ... ala-poruke


Izluzorno je pomisliti nakon ovog teksta i definiranog stava, da je odjednom promijenio mišljenje.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 22 sij 2014, 13:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 12:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Papa gdje god dođe poziva na mir. A vaše je da sklanjate Komšića. Nećete sad valjda drukati po Papi i Bibilji da opravdate Begovinu ?
Svugdje bi vi nos zabili iz koristi.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 22 sij 2014, 13:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 srp 2012, 00:08
Postovi: 19909
Lokacija: među zvijezdama
BBC je napisao/la:
Papa gdje god dođe poziva na mir. A vaše je da sklanjate Komšića. Nećete sad valjda drukati po Papi i Bibilji da opravdate Begovinu ?
Svugdje bi vi nos zabili iz koristi.



Nije Papa Franjo lokalni svećenik iz Posušja ili Širokog pa da ti s njim mozeš o banalnim sitnicama. Eto " Papa neki se nazovi Hrvat zaljubio u Bošnjakinju"

S Papom se priča o svjetskim problemima.

U svjetskim metroopolama.

Evo više o posjetu:

http://www.zabranjeni.hr/papa-franjo-stiz ... a/1157003/

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 22 sij 2014, 13:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 12:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Pa dobro, sasvim je normalno da Papa dolazi u većinski kršćansku državu.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 22 sij 2014, 13:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 12:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
I ne zalićite se kao i uvijek, da ne bi od muke skakali sa pelješkog mosta.

Citat:
Glavni tajnik Biskupske konferencije BiH: Mi nemamo nikakvu službenu potvrdu Papinog dolaska
Nema nikakve službene potvrde informacije da bi papa Franjo u lipnju mogao posjetiti Sarajevo, kazao je u utorak Hini glavni tajnik Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine Ivo Tomašević komentirajući medijske najave tog posjeta.

TV Federacije BiH (FTV) je tijekom dana, pozivajući se na neimenovane izvore, ustvrdila kako papa Franjo dolazi u Sarajevo 21. lipnja, uoči obilježavanje obljetnice početka Prvog svjetskog rata kako bi iz glavnog grada BiH poslao poruku mira.

"Mi nemamo nikakvu potvrdu takve informacije", kazao je monsinjor Tomašević.

Podsjetio je kako od ranije postoji poziv Svetom Ocu za posjet koji u 2013. godini nije mogao biti realiziran zbog njegovih obveza.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 22 sij 2014, 13:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 srp 2012, 00:08
Postovi: 19909
Lokacija: među zvijezdama
Pa taj sam link ja postavila a Ti kopirao dio teksta samo. Ako sam nešto postavila to znači da sam i pročitala :D

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Papa Franjo
PostPostano: 22 sij 2014, 16:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 44024
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Robbie MO je napisao/la:
Niti BiH treba nekakva "poruka mira" i smirivanje situacije (što odgovara Bošnjacima koji bi da se Hrvati "smire" a da oni nastave krasti hrvatima pozicije u vlasti), niti treba dolazit ako će doći samo u Sarajevo.

Osim ako povod nije priznavanje Međugorja (što je sumnjam povod, ako je zaista pozvan od strane Željka Komšića i Izetbegovića), ali onda bi trebao doći u Međugorje te dijelove gdje Hrvati žive.


Ako dolazi, onda ne dolazi niti u Sarajevo niti u BiH, nego na mjesto gdje se obilježava 100. obljetnica početka 1 s.r.


SarajkaDjevojka je napisao/la:
Ako dodje Papa Franjo u Sarajevo to će svakako biti veliki korak napretku odnosno poboljšanju medjuljudskih odnosa izmedju naroda ( Hrvata i Bošnjaka )
Nadam se da će organizacija biti na visokoj razini i da kojekakve vehabijske skupine neće taj dolazak negativno promovirati.
Za ostatak pučanstva kome ne odgovara smirivanje tenzija, mogu zalbu uputiti u Vatikan ili Papi lično. Mislim da je sadašnji Papa dovoljno " prizemljen" pa se mozda u govoru u Sarajevu dotakne i spornih pitanja.
Da je pak u pitanju priznanje Medjugorja, o kome se on par puta očitovao mislim da ta

odluka ne bi bila objavljena kao odluka iznenadjenja, nego unaprijed najavljena.

http://e-posavina.com/index.php/vijesti ... ala-poruke


Izluzorno je pomisliti nakon ovog teksta i definiranog stava, da je odjednom promijenio mišljenje.


To je već apsolvirano na temi o Međugorju, isprva smo svi pomislili da govori o Međugorju, no riječ je najvjerojatnije o nekoj popularnoj vidjelici iz Irske koja napada Papu.

Robbie MO je napisao/la:
Papina poruka o "Gospi koja nije poštar" mislim da se nije odnosila samo na Međugorje (možda se uopće nije odnosila na Međugorje), nego je reakcija na novi i navodno brzorastući kult (deseci tisuća sljedbenika) Maria Divine Mercy (MDM) (Marija od božjeg milosrđa - MBM) neke vidjelice iz Irske kojoj se također ukazuju Gospa i Isus svako par dana. Skupila je desetke tisuća sljedbenika (ima ih i u HR http://upozorenjepreddrugidolazak.info/ ; reakcija http://www.bitno.net/vjera/knjiga-istin ... -od-crkve/) koji sebe smatraju jedinim "obavještenim" i pravim katolicima, prema njoj je zadnji pravi papa bio Benedikt XVI, a trenutačni papa predstavlja lažnog proroka i sotoninog slugu, koji će liberalizirati crkvu i spojiti ju s drugi religijama. Također smatraju da će za koju godinu biti "drugi" Isusov "dolazak".

S obzirom da direktno napadaju papu Franeta (izabrali ga masoni :zubati ) i skupljaju tisuće sljedbenika koji u svakom koraku/izjavi/slici Pape vide neki znak Sotone i teorije zavjere, mislim da je njegova izjava prvensteno vezana za to.
Mislim da KC obično ignorira takve kultove i sekte jer brzo odumru, ali ovi su skupili u kratkom vremenu toliko sljedbenika da su ovi očito morali reagirati.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 3025 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 121  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO