HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 14:59.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1553 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 59, 60, 61, 62, 63  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 15:21 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Kad su se ponašali po nagonu, ugl. su klali i krali. Kad su ustanovili stroga moralna pravila + zakone i usavršili neke vrline putem religije, emancipirali su se od životinjske prirode i počela je civilizacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 15:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 tra 2017, 21:00
Postovi: 3201
Purger111 je napisao/la:
Kad su se ponašali po nagonu, ugl. su klali i krali. Kad su ustanovili stroga moralna pravila + zakone i usavršili neke vrline putem religije, emancipirali su se od životinjske prirode i počela je civilizacija.


Pa kradu i sada, kradu, lažu, ubijaju se, ratuju, jebu jedni drugima žene, ljubomorni su, zajedljivi i to najviše u najreligioznijim državama. I druga stvar, što ste vi toliko zabrinuti za opstanak (nacije, države, obiteljske loze, vlastito zdravlje) na ovom svijetu kad ste vjernici? Kakvog to smisla ima ako stvarno vjerujete?

_________________
5. avgust 1995. - Dan ujedinjenja Srbijanaca i Srba iz regiona.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 15:30 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2193
Purger111 je napisao/la:
Kad su se ponašali po nagonu, ugl. su klali i krali.


Je li se vukovi u čoporu međusobno kolju ili surađuju?

A nikakvu religiju ni svetu knjigu nemaju...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 15:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5706
Lokacija: planina
Primarijus je napisao/la:
Purger111 je napisao/la:
Kad su se ponašali po nagonu, ugl. su klali i krali. Kad su ustanovili stroga moralna pravila + zakone i usavršili neke vrline putem religije, emancipirali su se od životinjske prirode i počela je civilizacija.


Pa kradu i sada, kradu, lažu, ubijaju se, ratuju, jebu jedni drugima žene, ljubomorni su, zajedljivi i to najviše u najreligioznijim državama. I druga stvar, što ste vi toliko zabrinuti za opstanak (nacije, države, obiteljske loze, vlastito zdravlje) na ovom svijetu kad ste vjernici? Kakvog to smisla ima ako stvarno vjerujete?


Da ti citiram svoga rođu koji je nedavno dobio dijete, "nek se širi vira Isusova". :D :HercegBosanac

Zašto potomstvo ne bi imalo smisla ako smo vjernici? Meni potomstvo nema smisla da sam ateist. Šta me briga oću li ostavit išta za sobom ako je ionako to to.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 15:40 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Primarijus je napisao/la:
Purger111 je napisao/la:
Kad su se ponašali po nagonu, ugl. su klali i krali. Kad su ustanovili stroga moralna pravila + zakone i usavršili neke vrline putem religije, emancipirali su se od životinjske prirode i počela je civilizacija.


Pa kradu i sada, kradu, lažu, ubijaju se, ratuju, jebu jedni drugima žene, ljubomorni su, zajedljivi i to najviše u najreligioznijim državama. I druga stvar, što ste vi toliko zabrinuti za opstanak (nacije, države, obiteljske loze, vlastito zdravlje) na ovom svijetu kad ste vjernici? Kakvog to smisla ima ako stvarno vjerujete?


Da, u muslimanskim, ali znamo da oni baš i nemaju neku teologiju vrlina, duboke duhovnosti i sl. To je više sustav životinjske hijerarhije kroz dominaciju i strah + cilj opravdava sredstvo, nije im bitna principijelna metoda...

Ima smisla jer brinemo o svom spasenju i svijetu u kojem će živjet naša djeca jednog dana. Bio bi veliki grijeh ne brinuti o takvim stvarima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 15:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 tra 2017, 21:00
Postovi: 3201
Planina je napisao/la:
Primarijus je napisao/la:

Pa kradu i sada, kradu, lažu, ubijaju se, ratuju, jebu jedni drugima žene, ljubomorni su, zajedljivi i to najviše u najreligioznijim državama. I druga stvar, što ste vi toliko zabrinuti za opstanak (nacije, države, obiteljske loze, vlastito zdravlje) na ovom svijetu kad ste vjernici? Kakvog to smisla ima ako stvarno vjerujete?


Da ti citiram svoga rođu koji je nedavno dobio dijete, "nek se širi vira Isusova". :D :HercegBosanac

Zašto potomstvo ne bi imalo smisla ako smo vjernici? Meni potomstvo nema smisla da sam ateist. Šta me briga oću li ostavit išta za sobom ako je ionako to to.


Nisam rekao da potomstvo nema smisla ako si vjernik, nego zašto tolika briga ako nakon smrti ima novi miljardu puta bolji život u kojem ćemo se svi ionako opet vidjeti sa milijunima predaka i potomaka, pa recimo ako je ovo jedini život koji imamo, zašto ne omogućit potomcima da ga dožive kao što su naši preci omogućili nama? I zašto ne sačuvat naš genetski materijal od toga da zauvijek nestane? Baš kao ateist ima smisla da se pravi potomstvo, a ako ima drugi život poslije ovog, ionako samo pravimo gužvu u raju. Vjernici (većina normalnih ljudi) se u praksi ponašaju kao najveći ateisti u svakodnevnom životu osim kad je u pitanju religijsko blebetanje koje nema nikakve prakse osim izmolit očenaš i otić na misu jedan put tjedno.

_________________
5. avgust 1995. - Dan ujedinjenja Srbijanaca i Srba iz regiona.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 15:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 tra 2017, 21:00
Postovi: 3201
Purger111 je napisao/la:
Primarijus je napisao/la:

Pa kradu i sada, kradu, lažu, ubijaju se, ratuju, jebu jedni drugima žene, ljubomorni su, zajedljivi i to najviše u najreligioznijim državama. I druga stvar, što ste vi toliko zabrinuti za opstanak (nacije, države, obiteljske loze, vlastito zdravlje) na ovom svijetu kad ste vjernici? Kakvog to smisla ima ako stvarno vjerujete?


Da, u muslimanskim, ali znamo da oni baš i nemaju neku teologiju vrlina, duboke duhovnosti i sl. To je više sustav životinjske hijerarhije kroz dominaciju i strah + cilj opravdava sredstvo, nije im bitna principijelna metoda...

Ima smisla jer brinemo o svom spasenju i svijetu u kojem će živjet naša djeca jednog dana. Bio bi veliki grijeh ne brinuti o takvim stvarima.


Šta te briga, ako je ovaj kratki nesavršeni život samo jedna mala epizoda prije glavnog života na nebu? Pazi ja da stvarno vjerujem da poslije smrti ima neki život nikad suze nebi ispustio na sprovodu, da izgubim nekog svog nikad mi to nebi teško palo, nego bi na sprovodu bilo slavlje i želio bi da na mom sprovodu bude slavlje. Zašto i nebi? Otišao sam u miljardu puta bolje postojanje sa stvoriteljem svemira i vidjet ću sve najmilije koje sam izgubio? I svi koji me ispraćaju će me ionako opet sresti nakon smrti. I ljudi trebaju plakat i bit godinama u kurcu zbog toga?

_________________
5. avgust 1995. - Dan ujedinjenja Srbijanaca i Srba iz regiona.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 15:56 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
dunno je napisao/la:
Purger111 je napisao/la:
Kad su se ponašali po nagonu, ugl. su klali i krali.


Je li se vukovi u čoporu međusobno kolju ili surađuju?

A nikakvu religiju ni svetu knjigu nemaju...


To je dobar smjer, pametne su životinje. Pokazuju neku početnu razinu suradnje, organizacije, discipline, dugoročne strategije.

Zanimljivo je kod ljudi to što su relativno nedavno i prilično naglo počeli graditi civilizacije, ustanovili pismo, počeli brojati vrijeme, pisali etičke zakone, imali naprednu arhitekturu, astronomiju (računali udaljenosti do zvijezda), matematiku, medicinu, metalurgiju itd. I takvi genijalci su zbog nekog razloga pričali o tome kako su im neidentificirani svemirski entiteti prenijeli to znanje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 16:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5706
Lokacija: planina
Ako dolaziš do zaključka da za ovako kompleksan svemir i svijet i čovjeka nije potrebna nikakva viša inteligencija nego su ovo sve plodovi slučajnosti (a inače sve teži ka entropiji tj. neredu) ,da su svi dokumentirani nadnaravni događaji kroz povijest laži i izmišljotine crkvene mafije i sl., da su sva zabilježena vantjelesna iskustva halucinacije (mase potvrđenih slučajeva di npr. klinički mrtav čovjek (srce bez pulsa, mozak bez ekga ill čega već, ohlađen na 20 stupnjeva sa povezom preko očiju, nakon operacije u detalje opiše kako je tekla operacija, o čemu su pričali, i još sto čuda i detalja koje nakon toga doktori potvrde (imaš više knjiga na tu temu od strane samih doktora), da su sve životne spoznaje/priče/nevjerojatne stvari drugih ljudi vjernika samo hrpe pukih slučajnosti, i na kraju krajeva ako si unaprijed odredio da je svaka tvoja potencijalna duhovna spoznaja samo slučajnost i halucinacija i ukratko glupost koja se ne može dokazati onda hebiga šta da se kaže? Ako ne kucaš neće ti se ni otvorit, a ti si unaprijed odlučio ne kucati jer iz trenutne perspektive misliš da ako ti se i otvore vrata biti će neka nedokaziva glupost pa se zato bolje odmah izrugivati.
Zašto Boga vidite kao diktatora koji jedva čeka da baca ljude na vječni ražanj? Izvlači se taj pakao kao glavna stvar kršćanstva. Prvo među kršćanima uopće ne postoji konsenzus je li pakao vječan (moguće da je druga smrt potpuno uništenje), drugo i bitnije glavna poruka kršćanstva je ljubav, oprost, milost... Ljubi bližnjega kao sebe, ne poželi drugom što ne želiš sebi, itd. To što se malo ljudi toga drži je drugi par opanaka ali poruka kršćanstva je na mjestu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 16:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 tra 2017, 21:00
Postovi: 3201
Purger111 je napisao/la:
dunno je napisao/la:

Je li se vukovi u čoporu međusobno kolju ili surađuju?

A nikakvu religiju ni svetu knjigu nemaju...


To je dobar smjer, pametne su životinje. Pokazuju neku početnu razinu suradnje, organizacije, discipline, dugoročne strategije.

Zanimljivo je kod ljudi to što su relativno nedavno i prilično naglo počeli graditi civilizacije, ustanovili pismo, počeli brojati vrijeme, pisali etičke zakone, imali naprednu arhitekturu, astronomiju (računali udaljenosti do zvijezda), matematiku, medicinu, metalurgiju itd. I takvi genijalci su zbog nekog razloga pričali o tome kako su im neidentificirani svemirski entiteti prenijeli to znanje.


Životinje se organiziraju u čopore instinktivno, nema to veze sa nikakvom pameću nego sa načinom na koji je određena vrsta evoluirala. Naprimjer, nije lav pametniji od tigra jer lovi u čoporu nego je evoluirao na takvom terenu (otvorene savane i pustopoljine) gdje je suradnja sa ostalim lavovima bila nužna da bi lov bio uspješan, dok tigrovima u gustim džunglama i šumama čopori nisu bili potrebni da prežive, štoviše lov u čoporu bi bio kontraproduktivan.

_________________
5. avgust 1995. - Dan ujedinjenja Srbijanaca i Srba iz regiona.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 16:39 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Planina je napisao/la:
Zašto Boga vidite kao diktatora koji jedva čeka da baca ljude na vječni ražanj? Izvlači se taj pakao kao glavna stvar kršćanstva.


Evo baš sam napisao post o tome na temi "Da li je pakao izmišljotina". Dante je inače bio dosta teološki potkovan. Pisao je u najranije vrijeme renesanse i nije baš odstupao od tadašnjih dogmi pa je svejedno dao ovakav opis pakla.

Purger111 je napisao/la:
Zanimljivo je kako je Dante Alighieri hijerarhično opisao pakao, čistilište i raj. Svaki dio sa svojim razinama, obično oko 10-ak nivoa, "svakome po zasluzi" što bi rekli.

1. krug pakla, skroz na periferiji: Limbo

Citat:
Iako su to duše nekrštenih ljudi, Isus Krist ih nije kaznio; jedina patnja koju prolaze je želja da ugledaju samoga Boga, onoga Boga koji ih je svojim milosrđem spasio od vječne patnje. Time se važnost krštenja, sakramenta ulaska u Kristovu Crkvu (zajednicu ljudi) dodatno naglašava kao zalog ulaska u Božje kraljevstvo, u vječni mir i radost.

Ovdje živi i sam Vergilije, kao i brojni antički mislioci i pjesnici: Homer, Horacije, Ovidije, Aristotel, Platon i Lukan. Oni dolaze u susret Vergiliju kako bi uveli Dantea u Limb. Iako su svoje vrijeme nisu mogli spoznati Boga i njegovu milost, sada mu zahvaljuju za milost što su izbjegli Pakao i povjerovali u njega. Svi oni žive u velikom dvorcu, okruženom zelenilom i sa sedam vrata, koji opisom uopće ne odgovara apokaliptičnosti Pakla i njegovih stanovnika. Tu s njima žive i neke poznate antičke ličnosti, koje su svojim životom zavrijedili mjesto u Limbu: Julije Cezar (ubio ga je vlastiti sin), Elektra (Plejada) i supruga italskog kralja Korinta, koju je silovao sam Zeus[, Kamila (djevica iz Vergilijeva spjeva Eneide), kralj Latin i njegova kćerka Lavinija, Lukrecija (plemkinja koju je silovao vlastiti sin), a među čestitim dušama limba našao se i Saladin, koji je pomilovao kršćansku vojsku i propustio ih kroz svoje zemlje.

U limbu žive i filozofi Sokrat, Demokrit, Diogen iz Sinope, Anaksagora, Tales, Empedoklo, Heraklit, Zenon iz Eleje i Zenon Kitijski. Šetajući po limbu Dante je ugledao i znanstvenika Diskorida, likove iz grčke mitologije poput Orfeja i Linusa i rimske govornike Cicerona i Seneku. Također, susreće i aleksandrijskog geometra i matematičara Euklida i Ptolomeja, aleksandrijskog astronoma i geografa, kao i fizičare Hipokrata i Galena. U limbu se našao i perzijski matematičar Avicena i Ibn Rušd, srednjovjekovni anadluzijski polihistor.


2. krug - Požuda

Općenito se smatra da većina duša koje završe u paklu, padaju upravo po ovoj točki.

Citat:
U drugom krugu neprestano puše jaki hladni vjetar stvarajući oluje, zbog kojih duše gube oslonac i upadaju u virove.... Olujnim zimskim zrakom lete i nepregledna jata čvoraka, koji im se uvlače u usta ili uši. Izgleda kao da njihovim patnjama nema kraja, kao niti nade u bolje sutra (u Paklu su vječno i vlada beznađe). U daljini se čuju i ždralovi, koji svojim glasanjem izluđuju izmučene duše. Prva poznata grješnica koju Dante susreće je babilonska vladarica naroda (raznih jezika) Semiramida. Ona je ostala glasovita u srednjovjekovnoj književnost zbog ubojstva svoga muža Nina i nedopuštene ljubavi prema sinu, zbog koje je ozakonila slobodu od moralnih pregrada (odnosno dopustila rodoskvrnuće). Uz nju, vjetrovi more i Didonu, kraljicu Kartage (spominje se u Eneidi), koja je zaboravila na dano obećanje mužu ubivši se zbog ljubavi prema rimskom junaku Eneji. Tu je i Kleopatra, Cezarova i Antonijeva ljubavnica, koja se ubila kako je rimski vojskovođa Oktavijan ne bi prisilio da se pojavi u njegovu trijumfu.[28] Dante susreće i trojansku princezu Helenu, ženu Menelajevu koju je oteo Paris uzrokovavši Trojanski rat (opisao Homer u Ilijadi).[29] Upravo je zbog Helene poginuo i Ahilej, koji je pak zbog srdžbe na Agamemnona i Hektora ubio mnogo Trojanaca, a poginuo je u zasjedi na dan vjenčanja.

Među poznatim stanovnicima drugog kruga pakla je i Orlando, vitez Okruglog stola, ubijen zbog ljubavi prema plavokosoj Izoldi, ženi njegova strica Marka. Uz njih tu se nalaze i ljubavni par Tristan i izolda, opjevani u Ovidijevim Metamorfozama, pričama preobraženja. Najpoznatiji ljubavnički par Pakla su Francesca da Rimini, Danteova suvremenica, i Paolo Malatesta, treći sin lorda od Riminija. Paolov stariji brat otkrio je njihovu ljubav, odnosno varanje supružnika, zbog čega ih sada udaraju jaki vjetrovi.


E sad, iako ovo zvuči grozno, vidi se da tu ima neke gradacije. Duše u Limbu su ipak u boljoj poziciji nego duše u ostalim razinama pakla, njihova je patnja to što ne mogu vidjeti Boga. Prema brojnim teolozima, vizijama svetaca i ukazanjima, većina duša od onih koje završe u paklu, završe u sljedećem 2. krugu. Drugi krug je strašan; raznosi te jak vrtložni vjetar, male ptice ti se zabijaju u glavu, iritira te buka ždralova... ali ipak si u boljoj poziciji nego duše koje su u još nižim razinama i pod mnogo gorim torturama.

Ovaj opis prva dva kruga pakla ipak daje nešto drugačiju sliku od one koje smo imali prilike dosad slušati na temi...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 16:40 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2193
Planina je napisao/la:

Izvlači se taj pakao kao glavna stvar kršćanstva.

Pa kad jest glavna stvar. Čitavo kršćanstvo počiva na potrebi prihvaćanja Isusa Krista kako bi se spasili od pakla.

Sve ostale poruke na koje se pozivate su isključivo u službi te temeljne svrhe, a ne nešto bitnije od samog spasenja. Izbjegavanje pakla je ključna stvar oko koje se sve vrti.

Planina je napisao/la:
Prvo među kršćanima uopće ne postoji konsenzus je li pakao vječan (moguće da je druga smrt potpuno uništenje),


KC je prilično jasna po tom pitanju. Pakao postoji, pakao je vječan, ljudi koji umru u teškom grijehu završavaju u paklu. I o tome nema rasprave, ako si katolik... :neznam

Ako vi bježite od ideje vječnog pakla i ideje da ljudi zaista završavaju tamo u mukama, time samo suptilno priznajete da nešto s tom idejom nije kako treba.

Planina je napisao/la:
drugo i bitnije glavna poruka kršćanstva je ljubav, oprost, milost... Ljubi bližnjega kao sebe, ne poželi drugom što ne želiš sebi, itd. To što se malo ljudi toga drži je drugi par opanaka ali poruka kršćanstva je na mjestu.


Sve ok. Ali ako se ta poruka može živjeti i bez vjerovanja u dogme, bez obreda i rituala... onda koji je smisao svega toga?

Zašto je meni vjerovanje u bezgrešno začeće nužno da poštujem drugog čovjeka ili da drugome ne poželim ono što sebi ne želim?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 16:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 tra 2017, 21:00
Postovi: 3201
Planina je napisao/la:
Ako dolaziš do zaključka da za ovako kompleksan svemir i svijet i čovjeka nije potrebna nikakva viša inteligencija nego su ovo sve plodovi slučajnosti (a inače sve teži ka entropiji tj. neredu) ,da su svi dokumentirani nadnaravni događaji kroz povijest laži i izmišljotine crkvene mafije i sl., da su sva zabilježena vantjelesna iskustva halucinacije (mase potvrđenih slučajeva di npr. klinički mrtav čovjek (srce bez pulsa, mozak bez ekga ill čega već, ohlađen na 20 stupnjeva sa povezom preko očiju, nakon operacije u detalje opiše kako je tekla operacija, o čemu su pričali, i još sto čuda i detalja koje nakon toga doktori potvrde (imaš više knjiga na tu temu od strane samih doktora), da su sve životne spoznaje/priče/nevjerojatne stvari drugih ljudi vjernika samo hrpe pukih slučajnosti, i na kraju krajeva ako si unaprijed odredio da je svaka tvoja potencijalna duhovna spoznaja samo slučajnost i halucinacija i ukratko glupost koja se ne može dokazati onda hebiga šta da se kaže? Ako ne kucaš neće ti se ni otvorit, a ti si unaprijed odlučio ne kucati jer iz trenutne perspektive misliš da ako ti se i otvore vrata biti će neka nedokaziva glupost pa se zato bolje odmah izrugivati.
Zašto Boga vidite kao diktatora koji jedva čeka da baca ljude na vječni ražanj? Izvlači se taj pakao kao glavna stvar kršćanstva. Prvo među kršćanima uopće ne postoji konsenzus je li pakao vječan (moguće da je druga smrt potpuno uništenje), drugo i bitnije glavna poruka kršćanstva je ljubav, oprost, milost... Ljubi bližnjega kao sebe, ne poželi drugom što ne želiš sebi, itd. To što se malo ljudi toga drži je drugi par opanaka ali poruka kršćanstva je na mjestu.


Gledaj, bog sam zna točno što ja mislim ako postoji, zna da sam skeptičan i da ne mogu vjerovati bez dokaza, a argumente izvlačiti iz neznanja, zna dobro da nemam objektivnog razloga za vjerovanje i zna što bi me moglo uvjeriti bolje od mene samoga da postoji, tako da uopće ne vidim problem niti razlog zašto bi me trebao kažnjavati ako je to jedini problem koji imam niti mislim da bi ga činjenica da ne vjerujem da postoji uopće trebala uznemiravati i vrijeđati. Zašto bi trebala? Nisam siguran da postoji? I što sad? Kršćanstvo je najveća uvreda za boga ako postoji. To kako je prikazan u starom zavjetu, kao priglup, narcisoidni moron i bijesni ubojica koji traži da ga se ljubi u dupe i obasipa komplimentima kao da je nesigurni desetogodišnjak, bi uvrijedilo svakoga sa gramom dostojanstva i integriteta, ako bog postoji, uopće se nebi čudio da je zapravo okrenuo pilu naopako i da želi destilirati ateiste za raj. Ako si vjernik hebo si ježa. :laugh :smijeh

Citat:
Sve ok. Ali ako se ta poruka može živjeti i bez vjerovanja u dogme, bez obreda i rituala... onda koji je smisao svega toga?

Zašto je meni vjerovanje u bezgrešno začeće nužno da poštujem drugog čovjeka ili da drugome ne poželim ono što sebi ne želim?


Evo da kompletiram poantu svog upisa, zaključak je da su, postojao bog ili ne postojao, religija i vjera potpuno nepotrebni. Osim u slučaju da se ukaže i otkrije svoje postojanje. U tom slučaju su opet nepotrebni jer ako znamo da postoji, ne trebamo vjerovat da postoji. :laugh

_________________
5. avgust 1995. - Dan ujedinjenja Srbijanaca i Srba iz regiona.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 16:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5706
Lokacija: planina
Bože sačuvaj haha, ja se povlačim, Purger ima jači želudac prepuštam vas njemu. (Purgeru ponesi svete vodice moglo bi trebat) :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 16:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 tra 2017, 21:00
Postovi: 3201
Planina je napisao/la:
Bože sačuvaj haha, ja se povlačim, Purger ima jači želudac prepuštam vas njemu. (Purgeru ponesi svete vodice moglo bi trebat) :D


Rekao sam ja odmah da ne možete vi izać sa mnom na kraj. Goodbye. Ima li još iko ili da se proglasi pobjeda ateista i "sotonjara" i ključa tema? :thumbup :D

_________________
5. avgust 1995. - Dan ujedinjenja Srbijanaca i Srba iz regiona.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 17:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5706
Lokacija: planina
Je, priznajem, pobjedio si, dokazao si da nema Boga i da je vjera nepotrebna, prešao si igricu, čekamo Nobela.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 17:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 tra 2017, 21:00
Postovi: 3201
Dokazao sam sljedeće
Opcija 1
Bog ne postoji
Opcija 2
Bog postoji ali ste ga krivo shvatili i religije kojima pripadate su nepotrebne i uvredljive za njega ukoliko je moralno biće.

_________________
5. avgust 1995. - Dan ujedinjenja Srbijanaca i Srba iz regiona.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 17:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5706
Lokacija: planina
Jest, Pascal i kompanija se u grobu okreću, ne znam di je više taj nobel za ovako duboku filozofiju kakvu si nam gore ponudio?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 17:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 tra 2017, 21:00
Postovi: 3201
Što će mi nobel i to je postalo sprdnja kao i religije. :laugh

_________________
5. avgust 1995. - Dan ujedinjenja Srbijanaca i Srba iz regiona.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 17:09 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2193
Primarijus je napisao/la:

Rekao sam ja odmah da ne možete vi izać sa mnom na kraj. Goodbye. Ima li još iko ili da se proglasi pobjeda ateista i "sotonjara" i ključa tema? :thumbup :D


Nije ovo nikakva pobjeda.

Pobjeda bi bio normalan i neopterećen razgovor o ovim stvarima, ali izgleda da je to nemoguće.

Planina je napisao/la:
Jest, Pascal i kompanija se u grobu okreću, ne znam di je više taj nobel za ovako duboku filozofiju kakvu si nam gore ponudio?


Kao što rekoh ranije, meni Pascalova izreka najbolje sumira problem s religijom.

"Nije bitna istina o tome postoji li Bog, bitno je da mi izbjegnemo vječno prženje na ražnju, za svaki slučaj...". Parafraziram naravno, ali shvaćate bit.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 17:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 tra 2017, 21:00
Postovi: 3201
dunno je napisao/la:
Kao što rekoh ranije, meni Pascalova izreka najbolje sumira problem s religijom.

"Nije bitna istina o tome postoji li Bog, bitno je da mi izbjegnemo vječno prženje na ražnju, za svaki slučaj..."


Bog je ljubav, siguran sam da će od nas napraviti ukusno jelo. :laugh
Ej koji moron ustrašeni, pa da sam bog nabio bi ga nogom u guzicu na posljednjem sudu, da me netko uspoređuje sa čudovištem koje peče ljude na ražnju. Pazi, zamisli psihu koja dozvoljava VJEČNO pečenje na ražnju? Ne možeš se ispeći, ne možeš umrijeti, ne mogu ti bolovi splasnuti, nego vječno okretanje u najvećoj mogućoj agoniji. Jel možete to pokušat zamislit? I kakva je to uvreda za nekoga kad to misliš o njemu? I nadaš se da će to shvatit kao kompliment i nagradit te?? :w00t
Eej dunno genocidno, čudovišno mučilačko čudovište, bojim te se, ljubim ponizno dupe i klečim, jel mogu dobit nagradu? :smijeh

_________________
5. avgust 1995. - Dan ujedinjenja Srbijanaca i Srba iz regiona.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 17:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32062
Primarijus je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Pojasni. Kako je to evolucija "oblikovala", dakle evolucija je nešto inteligentno, svjesno? I preciziraj o kojoj točno evoluciji govoriš, kemijskoj, biološkoj...?


Prije toga da riješimo drugu stvar, smatraš li ti da su ljudi (homo sapiens) životinje? Odnosno da pripadamo istom carstvu kao ostale životinjske vrste? Imamo dakle, bakterije, gljive, biljke i životinje ili misliš da imamo bakterije, gljive, biljke, životinje i čovjeka. Ovo je izrazito bitno.

Nemamo što rješavati, nećemo skakati sa temena temu. Izvoli obrazloži...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 17:32 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Eto opet karikature... pečenje na ražnju, a citira vam se tamo Dante koji je najopsženije istraživao tu temu, znao teologiju i uzeo stvar kao inspiraciju za svoju knjigu...

Dali smo malo drugačiju percepciju pakla i to ni više, ni manje iz dogmatičnog srednjeg vijeka... naravno da nema odgovora, ignorira se, nastavlja se birtijaški.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 17:41 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2193
Mar-kan je napisao/la:
Primarijus je napisao/la:

Prije toga da riješimo drugu stvar, smatraš li ti da su ljudi (homo sapiens) životinje? Odnosno da pripadamo istom carstvu kao ostale životinjske vrste? Imamo dakle, bakterije, gljive, biljke i životinje ili misliš da imamo bakterije, gljive, biljke, životinje i čovjeka. Ovo je izrazito bitno.

Nemamo što rješavati, nećemo skakati sa temena temu. Izvoli obrazloži...


Kako ćete raspravljati o evoluciji, ako ti ne priznaješ da su ljudi biološki životinje? :neznam

Sasvim je legitimno pitanje.

Purger111 je napisao/la:
Eto opet karikature... pečenje na ražnju, a citira vam se tamo Dante koji je najopsženije istraživao tu temu, znao teologiju i uzeo stvar kao inspiraciju za svoju knjigu...

Dali smo malo drugačiju percepciju pakla i to ni više, ni manje iz dogmatičnog srednjeg vijeka... naravno da nema odgovora, ignorira se, nastavlja se birtijaški.


Pa naravno da je slika pečenja na ražnju figurativna i karikiranje. Muke u paklu su puno gore od toga...

Ako je vjerovati opisima mnogih katoličkih svetaca. Pusti Dantea, nije on crkveni naučitelj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Postojanje Boga
PostPostano: 27 ožu 2021, 17:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 tra 2017, 21:00
Postovi: 3201
Mar-kan je napisao/la:
Primarijus je napisao/la:

Prije toga da riješimo drugu stvar, smatraš li ti da su ljudi (homo sapiens) životinje? Odnosno da pripadamo istom carstvu kao ostale životinjske vrste? Imamo dakle, bakterije, gljive, biljke i životinje ili misliš da imamo bakterije, gljive, biljke, životinje i čovjeka. Ovo je izrazito bitno.

Nemamo što rješavati, nećemo skakati sa temena temu. Izvoli obrazloži...


Evolucija nije inteligentna, ona je kombinacija random mutacija koje se događaju postepeno u određenoj vrsti, na kraju na jako dugi period te mutacije koje se neprekidno događaju dovedu do stvaranja podvrsta i onda upada u priču prirodna selekcija, odnosno sad imamo varijacije u vrstama i svaka ima određene prednosti i mane, a selekcija će "izabrati" onu vrstu čije karakteristike omogućuju najbolju i najoptimalniju prilagodbu uvjetima u prirodi. Naprimjer prirodna selekcija je izabrala nas homo sapiense jer smo za razliku od ostalih vrsta čovjeka imali najveći mozak koji nam je omogučio veću inteligenciju i samim time bolje snalaženje i preživljavanje. Dok su ostale podvrste izumrle poput neandertalaca i 10tak drugih vrsta čovjeka. Čini mi se da ne razumiješ točno što evolucija znači.

_________________
5. avgust 1995. - Dan ujedinjenja Srbijanaca i Srba iz regiona.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1553 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 59, 60, 61, 62, 63  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 44 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO