HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 05:31.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 119 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 19 pro 2011, 19:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Sto si ba nervozan doko moj. Gubis kompas kad te se provali. Bezze se provaljujes prikriveni seselju

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 19 pro 2011, 21:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Tulkas je napisao/la:
Sto si ba nervozan doko moj. Gubis kompas kad te se provali. Bezze se provaljujes prikriveni seselju


Šta sam loše rekao o katoličkoj crkvi a da to nisam jednako radio i sa pravoslavnom?!

Kritika je upućena na papski sistem a ne na obične vernike katolike koji se rađaju,žive i umiru.

Što se tiče celibata opet moram reći da su tu pravu pravoslavni , jer je celibat za svećenike u katoiličkoj crkvi donešen tek u 12.veku iz čisto materijalnih razloga da ne bi svećenici mogli imati imovinu koju ne bi dali crkvi već naravno porodici , a to je tako urađeno da nije iz tih razloga već iz šatro čistoće duhovnika.

Svećenik bi upravo morao biti oženjen i po mogućnosti imati decu , jer džaba propovedi i ostale pizdarije kad svećenik mora biti primer onoga što propoveda , a to su moralni život surpužnika,vaspitanje dece i potšovanje supružnika međusobno.

U pravoslavnoj crkvi su episkopi,patrijarsi,mitropoliti,..iz redova monaštva tj.monaha jereja , što po meni treba ukinuti pod obavezno jer oni imaju monaški zavet i trebaju da žive kao monasi , a ne da vamo su u celibatu,drže se tzv,nekih monaških pravila a voze se džipovima i seru o politici.

U katoličkoj crkvi bi rado ukinuli celibat za svećenike , ali onda će svi oni stariji svećenici skočiti i reći :"Pa koji smo se mi *** sve ove godine odricali braka i žena da bi nova generacija svećenika ukinula celibat i uvela ženidbu pod obavezno".

Svećenik bi morao biti obazno oženjen , jer džabe on laprda o svetosti braka i porodice kad je sam nema , jer bi verni narod onda svojim očima video kako se svećenik nosi sa svetošću braka i podizanjem porodice.
To je kao vaspitanje dece , džabe sina savetuješ da ne bude krimos,lopov i beobrazan ako sam ne daješ primer svojim ponašanjem i vođenjem života njemu da bude takav.

Jel sad ovo moje mišljenje mržnja prema katoličkoj crkvi , i to još prikrivena?!

Zašto li misliš da sam prikriven nemam zaista pojma niti mi je jasno?! , nemam potrebe za time tj.koja mi je korist od toga da to budem i to još na forumu ovako dugo.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 19 pro 2011, 21:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Ajde ajde do ovog posta si srao iskljucivo po vama mrskom vatikanskom sistemu. Ima dosta pizdarija u pravoslavlju dovoljno da se zabavis samo Tom temom.

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 19 pro 2011, 21:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
treba uvesti stroze kontrole i bolju edukaciju bogoslova i svecenika

zabraniti da prerano ulaze u bogosloviju i jos vaznije iz nje izađu( i postanu svecenici)

celibat je preko potreban bez njega katoličanstvo nema pravu buducnost


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 20 pro 2011, 01:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2010, 00:50
Postovi: 444
Ibar je napisao/la:
celibat je preko potreban bez njega katoličanstvo nema pravu buducnost


Ni vrata paklena neće je nadvladati.


A mnogi misle kao ti. Ali me onda zanima kako to da je do sada opstala, a celibat je se uveo ima dosta stoljeća? Jel ovi sada imaju veće potrebe, što li???

_________________
"Pušenje ubija. A ako umrete, izgubili ste važan dio svog života." (Brooke Shields, glumica)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 20 pro 2011, 10:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Josip321 je napisao/la:
Ibar je napisao/la:
celibat je preko potreban bez njega katoličanstvo nema pravu buducnost


Ni vrata paklena neće je nadvladati.


A mnogi misle kao ti. Ali me onda zanima kako to da je do sada opstala, a celibat je se uveo ima dosta stoljeća? Jel ovi sada imaju veće potrebe, što li???


nemoze se ozenjeni svecenik jednako posvetit Crkvi kao onaj koji zivi celibat

Papa Benedikt XVI je kao i IVan Pavao II puno govorio o vaznosti celibataa

procitaj kakav tekst
bice ti jasnije


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 20 pro 2011, 18:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 pro 2011, 17:04
Postovi: 711
Lokacija: Hercegovina
joe enter je napisao/la:
orleanski je napisao/la:
Vidiš da može biti jedan autoritet. :zubati

Okej. Ako je SPC tako univerzalna zašto se zove Srpska pravoslavna crkva? :nanana


A zašto si ti Hrvat a nisi samo rimokatolik po izjašnjavanju kad je katolička crkva tako univerzalna i ljudi su za nju svi isti?!

Zašto postoji hrvatska biskupska konferencija i hrvatske župe?!

Bog i Hrvati , zaista univerzalna krilatica nema šta. :zubati


Iz čisto praktičnih razloga. :zubati

Nego, da se vratim na početak... Udario si kontru čisto da obraniš svoj gol. :pistolji :zubati

100% je činjenica da ne možeš biti dio Srpske pravoslavne crkve ako nisi - Srbin. Provjeri. Vidjet ćeš. :001_cool
S druge strane, ako dođe jedan Francuz u katoličku župu, on treba samo donijeti krsni list i ništa više. Nacija je nebitna.

A što se tiče onog gesla "Bog i Hrvati", nije uopće važan za ovu diskusiju, koja je ionako otišla u off-topic, nego je samo produkt jednog nabrijanog vremena.

_________________
It iz aj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 20 pro 2011, 18:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 pro 2011, 17:04
Postovi: 711
Lokacija: Hercegovina
joe enter je napisao/la:

Svećenik bi upravo morao biti oženjen i po mogućnosti imati decu , jer džaba propovedi i ostale pizdarije kad svećenik mora biti primer onoga što propoveda , a to su moralni život surpužnika,vaspitanje dece i potšovanje supružnika međusobno.

U pravoslavnoj crkvi su episkopi,patrijarsi,mitropoliti,..iz redova monaštva tj.monaha jereja , što po meni treba ukinuti pod obavezno jer oni imaju monaški zavet i trebaju da žive kao monasi , a ne da vamo su u celibatu,drže se tzv,nekih monaških pravila a voze se džipovima i seru o politici.



Dobro je što razmišljaš, ali griješiš u nekim stvarima.

Prvo. Svećenik može biti primjer onoga što propovijeda i bez da uđe u brak. Nonsens je nametati brak kao normu veće i bolje svetosti. "Moralni život supružnika, vaspitanje dece i poštovanje supružnika međusobno" - kakve to veze s ovom pričom? Što stoji u korijenu svega ovoga? Ljubav, zar ne? Svećenik može voljeti i izvan braka. Ovo mu čak omogućava da se sav preda ljudima, kao što to reče gore Ibar, mensečini.

"Monaški zavjet i treba da žive kao monasi..." Kako to se živi monaški? Prosvijetli me... Ne možeš u dvadeset i prvom stoljeću propisivati redovnicima da žive načinom života kakav je odgovarao početku srednjeg vijeka.
Što se tiče same politike, ja se zalažem za demokraciju. Redovnik i svećenik i bilo koja Bogu posvećena osoba ima pravo i čak štoviše mora znati što se događa u našem svijetu. Ti promatraš kao politiku kao nekakav zanat, a ne kao opće dobro koje koristi svim ljudima te, prema tome, svi ljudi moraju sudjelovati u politici. Crkveno kanonsko pravo izričito naglašava da Bogu posvećene osobe trebaju ostati na kritičkoj i na savjetodavnoj političkoj ulozi, a ne u izvršnoj i zakonodavnoj. Po meni je to sasvim okej.

_________________
It iz aj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 20 pro 2011, 18:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
orleanski je napisao/la:
Što se tiče same politike, ja se zalažem za demokraciju. Redovnik i svećenik i bilo koja Bogu posvećena osoba ima pravo i čak štoviše mora znati što se događa u našem svijetu. Ti promatraš kao politiku kao nekakav zanat, a ne kao opće dobro koje koristi svim ljudima te, prema tome, svi ljudi moraju sudjelovati u politici. Crkveno kanonsko pravo izričito naglašava da Bogu posvećene osobe trebaju ostati na kritičkoj i na savjetodavnoj političkoj ulozi, a ne u izvršnoj i zakonodavnoj. Po meni je to sasvim okej.

Sve pet, lijepo ukratko obajšnjeno, ali mislim da se obraćaš osobi koja je krajnje isključiva, radikalna i autistična po tim pitanjima. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 20 pro 2011, 18:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
orleanski je napisao/la:
Iz čisto praktičnih razloga. :zubati

Nego, da se vratim na početak... Udario si kontru čisto da obraniš svoj gol. :pistolji :zubati

100% je činjenica da ne možeš biti dio Srpske pravoslavne crkve ako nisi - Srbin. Provjeri. Vidjet ćeš. :001_cool
S druge strane, ako dođe jedan Francuz u katoličku župu, on treba samo donijeti krsni list i ništa više. Nacija je nebitna.

A što se tiče onog gesla "Bog i Hrvati", nije uopće važan za ovu diskusiju, koja je ionako otišla u off-topic, nego je samo produkt jednog nabrijanog vremena.


Ja ti lepo rekao da ne moraš biti Srbin a ti mene uveravaš da mora .

Ja znam više Rusa i Grka koji su u Srbiji i tamo se venčali i decu krstili i dalje su Rusi i Grci , a ti misli šta hoćeš tvoje je pravo.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 20 pro 2011, 18:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
orleanski je napisao/la:
Dobro je što razmišljaš, ali griješiš u nekim stvarima.

Prvo. Svećenik može biti primjer onoga što propovijeda i bez da uđe u brak. Nonsens je nametati brak kao normu veće i bolje svetosti. "Moralni život supružnika, vaspitanje dece i poštovanje supružnika međusobno" - kakve to veze s ovom pričom? Što stoji u korijenu svega ovoga? Ljubav, zar ne? Svećenik može voljeti i izvan braka. Ovo mu čak omogućava da se sav preda ljudima, kao što to reče gore Ibar, mensečini.

"Monaški zavjet i treba da žive kao monasi..." Kako to se živi monaški? Prosvijetli me... Ne možeš u dvadeset i prvom stoljeću propisivati redovnicima da žive načinom života kakav je odgovarao početku srednjeg vijeka.
Što se tiče same politike, ja se zalažem za demokraciju. Redovnik i svećenik i bilo koja Bogu posvećena osoba ima pravo i čak štoviše mora znati što se događa u našem svijetu. Ti promatraš kao politiku kao nekakav zanat, a ne kao opće dobro koje koristi svim ljudima te, prema tome, svi ljudi moraju sudjelovati u politici. Crkveno kanonsko pravo izričito naglašava da Bogu posvećene osobe trebaju ostati na kritičkoj i na savjetodavnoj političkoj ulozi, a ne u izvršnoj i zakonodavnoj. Po meni je to sasvim okej.


Napisao sam ti da propoved ništa ne znači i da su sve to prazne reči ako svojim primerom i delima to ne dokažeš.
Tako i sveštenik ako mu je zadatak da narod vodi ka bračnom i porodičnom životu kao stubu hrišćanskom , onda je sasvim logično da mora biti oženjen i to pokazati svima kako se živi.

Ja ovim ne govirm da pravoslavna vera time bolje od katoličke niti mi to pada napamet , samo ti ukazujem da je celibat u katoličkoj crkvi "novog datuma" iz vrlo praktičnih razloga , a pre toga je katoličko sveštenstvo bilo oženjeno i imalo decu kao i na istoku celih 1000 godina , pa ti vidi jel tu nešto zapravo ne štiima.

Svećenik upravo nema nikakvo pravo da se meša u politku ako govori i deluje iz svoje matnije i svoje organizacije , ali kao pojedinac i u svoje lično ime onda ga ima.

Dogmatika je nešto što automatski diskvalifikuje sveštenika da se meša u politiku, jer ako je istina samo jedna za njega i to ona hrišćanska onda je besmislena demokratija,ljudska prava,sloboda govra i lična sloboda pojedinca svih ljudi i svih mišljenja , a nadam se da znaš da bez sekularnosti nema svih vrednosti koje moderna demkratska društva praktikuju.

Crkveno kanonsko pravo ne obavezuje nikoga van crkve i državu , i to kanonsko pravo nije demokratsko u samoj suštini , jer oni deluju u ime boga i u ime boga se sami biraju međusobno i tako deluju , zato je to nonsens i jako opasno , što smo svedoci vekovima ali i u modernom dobu gde su klirovi najveću štetu ljudskom rodu naneli upravo zbog njihovih mešanja.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 20 pro 2011, 19:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
joe enter je napisao/la:
orleanski je napisao/la:
Iz čisto praktičnih razloga. :zubati

Nego, da se vratim na početak... Udario si kontru čisto da obraniš svoj gol. :pistolji :zubati

100% je činjenica da ne možeš biti dio Srpske pravoslavne crkve ako nisi - Srbin. Provjeri. Vidjet ćeš. :001_cool
S druge strane, ako dođe jedan Francuz u katoličku župu, on treba samo donijeti krsni list i ništa više. Nacija je nebitna.

A što se tiče onog gesla "Bog i Hrvati", nije uopće važan za ovu diskusiju, koja je ionako otišla u off-topic, nego je samo produkt jednog nabrijanog vremena.


Ja ti lepo rekao da ne moraš biti Srbin a ti mene uveravaš da mora .

Ja znam više Rusa i Grka koji su u Srbiji i tamo se venčali i decu krstili i dalje su Rusi i Grci , a ti misli šta hoćeš tvoje je pravo.



Jel ima grcka pravoslavna crkva u srbiji? Ima li ruska igdje??
Zasto se onda autokefalisete :zubati kad hocete svi zajedno ? Mislim, glupost teza

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 20 pro 2011, 20:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
ima u zg i u hr grkokatoličkih svećenika koji se kao i pravoslavni zene

prico sam s svojim kapelanom o grkokatolicima i reko mi je da mnogi od njih (ozenjenih) kad dodu u neke srednje godine jednostavno pocinju shvacati da na jedan nacin ˝sjede na 2 stolca˝ i da se obitelji moraju davati 100 posto iako se duhovno jos vise zele davati svojim vjernicima

..necelibat uspjeva kod pravoslavnih i grkokatolika jer tu gotovo da nema ispovijedi, pricesti, misa, molitava..

katolički svećenici danas izgaraju od posla a kamoli ako bi jos imali obitelj

pa za imati obitelj idavat joj se 100 posto zahtjeva 24 sata na dan predanja.. kako se jos jednako tako davati lokalnoj crkvi..


jedan svecenik u zg španjolac moj prijatelj.. ima prijatelja u beogradu koji je krenuo postati pravoslavni svecenik zupnik ali se premislja postat katolicki jer ako hoce biti zupnik u SPCu ˝mora˝ se ozeniti

za celibat ide u manastir.. a on oce i celibat i zupu..a to tamo nemoze dobiti


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 22 pro 2011, 08:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 pro 2011, 17:04
Postovi: 711
Lokacija: Hercegovina
joe enter je napisao/la:

Napisao sam ti da propoved ništa ne znači i da su sve to prazne reči ako svojim primerom i delima to ne dokažeš.
Tako i sveštenik ako mu je zadatak da narod vodi ka bračnom i porodičnom životu kao stubu hrišćanskom , onda je sasvim logično da mora biti oženjen i to pokazati svima kako se živi.

Ja ovim ne govirm da pravoslavna vera time bolje od katoličke niti mi to pada napamet , samo ti ukazujem da je celibat u katoličkoj crkvi "novog datuma" iz vrlo praktičnih razloga , a pre toga je katoličko sveštenstvo bilo oženjeno i imalo decu kao i na istoku celih 1000 godina , pa ti vidi jel tu nešto zapravo ne štiima.

Svećenik upravo nema nikakvo pravo da se meša u politku ako govori i deluje iz svoje matnije i svoje organizacije , ali kao pojedinac i u svoje lično ime onda ga ima.

Dogmatika je nešto što automatski diskvalifikuje sveštenika da se meša u politiku, jer ako je istina samo jedna za njega i to ona hrišćanska onda je besmislena demokratija,ljudska prava,sloboda govra i lična sloboda pojedinca svih ljudi i svih mišljenja , a nadam se da znaš da bez sekularnosti nema svih vrednosti koje moderna demkratska društva praktikuju.

Crkveno kanonsko pravo ne obavezuje nikoga van crkve i državu , i to kanonsko pravo nije demokratsko u samoj suštini , jer oni deluju u ime boga i u ime boga se sami biraju međusobno i tako deluju , zato je to nonsens i jako opasno , što smo svedoci vekovima ali i u modernom dobu gde su klirovi najveću štetu ljudskom rodu naneli upravo zbog njihovih mešanja.


Griješiš. Nisam samo siguran je li to namjerno ili posve slučajno. :zubati

Ti stvarno miješaš kruške i jabuke, a meni se baš ne da razdvajati za tebe te dvije vrste voća ako ih uopće ne namjeravaš jesti. Metaforički rečeno, jel. :yawn

_________________
It iz aj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 07 pro 2018, 17:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8156
Evo kako se bliži Božić počeo je i blagoslov obitelji, u mome kvartu u Splitu od danas,
pitam ja popa što su uranili ove godine a on kaže da ih je samo dvoje i da ne bi stigli kod svih.
kaže lani ih je bilo pet a i druge župe imaju deficit.

Ostat ćemo bez svećenika ako se ne ukine celibat, vrijeme je za taj potez.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 07 pro 2018, 18:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Hodze imaju u prosjeku troje djece, pravoslavni popovi dvoje, protestantski pastori dvoje, rabini troje, KC se odlučila na 0 iz materijalnih interesa a budistički svećenici na 0 iz duhovnih interesa. :zubati

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 07 pro 2018, 19:02 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Nije lako bit pop danas, gole zeMske iz pastete iskacu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 09 pro 2018, 21:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
i_jopet je napisao/la:

Ostat ćemo bez svećenika ako se ne ukine celibat, vrijeme je za taj potez.


glupost. kako će se posvetiti Crkvi ako se potpuno posvete obitelji?

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 10 pro 2018, 16:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8156
ZGabriel je napisao/la:
i_jopet je napisao/la:

Ostat ćemo bez svećenika ako se ne ukine celibat, vrijeme je za taj potez.


glupost. kako će se posvetiti Crkvi ako se potpuno posvete obitelji?


Ma nije glupost, imaš u bibliji ovo ispod a nigdje ne piše da moraju biti neženje,
celibat je uveden za vrijeme gregorijanske reforme u 11. stoljeću i tako se može i ukinuti.
Mnogi teolozi danas to sve glasnije zagovaraju i trenutno je to na vagi.

Prva Poslanica Timoteju 3,1-5 (Nadglednici ili Biskupi)

1 Vjerodostojna je riječ: teži li tko za nadgledništvom, časnu službu želi. 2 Treba stoga da nadglednik bude besprijekoran, jedne žene muž, trijezan, razuman, sređen, gostoljubiv, sposoban poučavati, 3 ne vinu sklon, ne nasilan nego popustljiv, ne ratoboran, ne srebroljubac; 4 da svojom kućom dobro upravlja i sinove drži u pokornosti sa svom ozbiljnošću - 5 a ne zna li netko svojom kućom upravljati, kako će se brinuti za Crkvu Božju?



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 12 pro 2018, 10:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5204
Kan. 10. Tko kaže da stanje braka treba pretpostaviti stanju djevičanstva ili celibata, ili da nije bolje i blaženije ostati u djevičanstvu ili celibatu negoli vezati se ženidbom[usp. Mt19, 1lsl; 1 Kor7,25 sl. 38. 40]: neka bude kažnjen anatemom.[1]

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 12 pro 2018, 10:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5204
i_jopet je napisao/la:
Evo kako se bliži Božić počeo je i blagoslov obitelji, u mome kvartu u Splitu od danas,
pitam ja popa što su uranili ove godine a on kaže da ih je samo dvoje i da ne bi stigli kod svih.
kaže lani ih je bilo pet a i druge župe imaju deficit.

Ostat ćemo bez svećenika ako se ne ukine celibat, vrijeme je za taj potez.


Kad ukines celibat ostati ces bez vjernika. Celibat nije bez razloga uveden u KC

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 12 pro 2018, 14:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8156
krstjanin je napisao/la:
i_jopet je napisao/la:
Evo kako se bliži Božić počeo je i blagoslov obitelji, u mome kvartu u Splitu od danas,
pitam ja popa što su uranili ove godine a on kaže da ih je samo dvoje i da ne bi stigli kod svih.
kaže lani ih je bilo pet a i druge župe imaju deficit.

Ostat ćemo bez svećenika ako se ne ukine celibat, vrijeme je za taj potez.


Kad ukines celibat ostati ces bez vjernika. Celibat nije bez razloga uveden u KC


Imaš neki argument, bilo što ili tek tako tvrdiš bez ičeg opipljivog.
Ne vidim razlog da kao vjernik vjerujem u Boga zbog celibata svećenika.
Po tome bi muslimani, pravoslavni i protestanti odavna već ostali bez vjernika.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 12 pro 2018, 17:19 
Offline

Pridružen/a: 09 stu 2009, 06:39
Postovi: 746
Ukidanje celibata da bi se povećao broj svećenika meni liči na onu priču o davanju 1000€ po novorođenom djetetu da bi se povećao natalitet, skroz promašena priča. Kao što uzrok pada nataliteta nije u novcu, tako ni uzrok pada broja svećenika nije u celibatu. Obvezni celibat postoji stoljećima, a do dramatičnog pada broja duhovnih zvanja dolazi tek zadnjih 50 godina. Uzroci su ne samo društveni, nego i teološki i duhovni.

Npr. prije 100 godina je svaki katolik znao da bez svećenika nema sakramenata, a da bez sakramenata nema spasenja. Nakon II. vat. koncila ta priča se razvodnila do te mjere da danas većina katolika (uključujući i kler) drži da se svi mogu lako spasiti bez obzira na sakramente, čak bez obzira i na vjeru. Koja je onda funkcija svećenika u toj priči? Nema je, svedena je na nekakvu svjetovnu ulogu humanitarnog radnika i feel-good propovjednika, a to svatko može raditi u nekoj drugoj profesiji bez da se mora odricati ičega u osobnom životu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 12 pro 2018, 17:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8156
ledolomac je napisao/la:
Ukidanje celibata da bi se povećao broj svećenika meni liči na onu priču o davanju 1000€ po novorođenom djetetu da bi se povećao natalitet, skroz promašena priča. Kao što uzrok pada nataliteta nije u novcu, tako ni uzrok pada broja svećenika nije u celibatu. Obvezni celibat postoji stoljećima, a do dramatičnog pada broja duhovnih zvanja dolazi tek zadnjih 50 godina. Uzroci su ne samo društveni, nego i teološki i duhovni.

Npr. prije 100 godina je svaki katolik znao da bez svećenika nema sakramenata, a da bez sakramenata nema spasenja. Nakon II. vat. koncila ta priča se razvodnila do te mjere da danas većina katolika (uključujući i kler) drži da se svi mogu lako spasiti bez obzira na sakramente, čak bez obzira i na vjeru. Koja je onda funkcija svećenika u toj priči? Nema je, svedena je na nekakvu svjetovnu ulogu humanitarnog radnika i feel-good propovjednika, a to svatko može raditi u nekoj drugoj profesiji bez da se mora odricati ičega u osobnom životu.


Pa da, to je svakako glavni razlog ali opet to ne ide u prilog celibatu zbog čega sam iznad reagirao.
Celibat nije utemeljen na Bibliji i osobno ne prihvaćam objašnjenje da apostoli nisu bili ženjeni jer
postoje i druge nominacije u kršćanstvu koje imaju identičnu Bibliju. Ukidanje je sasvim prirodan slijed
događanja a i ako ne pridonese većem broju svećenika nema veze bar će i taj manji broj moći imati potomstvo, opet nešto dobro.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 12 pro 2018, 18:53 
Offline

Pridružen/a: 09 stu 2009, 06:39
Postovi: 746
Pazi, ako imamo problem sa time da svećenička služba postaje sve više svjetovna i da se postupno gubi svijest o tome što svećenika čini svećenikom i njegovu ulogu bitnom u Crkvi, onda stvarno ne vidim kakvo dobro može donijeti daljnje svođenje njegove funkcije na svjetovnu razinu. Svećenik koji ima ženu i djecu ne može se u potpunosti posvetiti svome pozivu i uvijek će jednim dijelom biti zaokupljen tim svjetovnim stvarima. Iz perspektive današnjeg klera ovo što govorim izgleda smiješno jer većina ovih danas i bez obitelji ne mare previše za duhovnu dimenziju svog poziva, ali ukidanjem celibata bi se to još više srozalo i pretvorilo u lakrdiju kakvu danas predstavljaju protestantske "crkve".

Osim toga, zabluda je recimo da pravoslavci dopuštaju ženidbu svećenicima. Oni dopuštaju ređenje već oženjenim muškarcima, ali kad se zarediš nema više ženidbe, a episkopima/biskupima mogu postati samo oni u celibatu. Dakle, i KC i Pravoslavna crkva (koje imaju apostolsku sukcesiju, za razliku od protestanata) prednost daju celibatu, a temelj za to se itekako može naći u evanđelju na više mjesta. Nije to neka proizvoljna katolička izmišljotina kako se često želi pojednostavljeno prikazati.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 119 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 78 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO