HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 13:25.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 393 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 08 pro 2021, 15:38 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5247
Lapo-lapo je napisao/la:
A šta radi lukav i zao čovjek u crkvi!? U crkvi su obično naivni vjernici, životne kukavice koje traže pomoć od nekoga apstraktnog! Pametan čovjek traži pomoć i razumijevanje na drugim mjestima.
Zašto da moje intimne misli i djela provjeravam nepoznatom čovjeku za koga ne znam da li je iskren, dobronamjeran ili da me uopšte razumije.

Otkup od grijeha

1510. Luther je kao delegat svog svešteneničkog reda poslovno otišao Rim. Putovanje ga je promijenilo. Crkva je bila u velikim finansijskim problemima zbog gradnje Bazilike Svetog Petra. Da bi ublažila finansijske probleme Kurija u Vatikanu je uvela otkup od grijeha. To je značilo da se za novac ili dobra djela mogao isposlovati oprost od grijeha u prošlosti, ali i onih u budućnosti. Postojale su i tarife koje su zavisile od primanja koja su imali vjernici. Štaviše: navodno su se novcem od vječne vatre u paklu mogli spasiti i preminuli članovi porodice. Mladi sveštenik je u prvi mah, ne razmišljajući kritički, i sam učestvovao u tome. Tek kasnije mu postaju jasne negativne posljedice takve prakse.



Pricas najobicnije protestantske foliskule koje nemaju veze sa stvarnoscu. Martin Luter nije napravio potpuno novu vjeru radi takozvanog „placanja oprosta grijeha“ vec iz sasvim drugih razloga. Druga stvar da bi se shvatio taj potez treba se vratiti u crkvenu praksu srednjeg vijeka.
Pokora za grijehe u srednjem vijeku je bila iznimno teska i velika. Da bi dao primjer to je recimo kad si pocinio smrtni grijeh znacilo obicno da ces za pokoru dobiti hodocasce u svetu zemlju plus jos neki karefeka. To je znacilo dok ti hodocastis tvoja obitelj ce ostati nezbrinuta, gladna i zedna jer ti neces moci raditi svoj posao zbog dugog hodocasca. Tada je netko (jer jos nije bilo rijeci o ublazavanju pokore) izmislio da covjek donira Crkvi novac koji bi potrosio na hodocasce koje sada ne mora napraviti. I to kao takvo je bilo prihvatljivo svima. Je li se kasnije to zloporabilo je druga prica

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 09 pro 2021, 00:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 stu 2017, 18:23
Postovi: 3452
Moje pitanje: Mene već koju godinu muči pitanje slobodne volje. Zanima me, kako je moguće napraviti relativno točne matematičke modele koji predviđaju ljudsko ponašanje, ako je ono potpuno slobodno? Ne bi li, ako je ljudska volja lišena okova općenitih statističkih zakonitosti, model raznih aspekata ljudskog ponašanja trebao biti vrsta kaosa (u matematičkom smislu riječi)?

_________________
Hrvatska Hrvatom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 09 pro 2021, 16:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Harezm je napisao/la:
Moje pitanje: Mene već koju godinu muči pitanje slobodne volje. Zanima me, kako je moguće napraviti relativno točne matematičke modele koji predviđaju ljudsko ponašanje, ako je ono potpuno slobodno? Ne bi li, ako je ljudska volja lišena okova općenitih statističkih zakonitosti, model raznih aspekata ljudskog ponašanja trebao biti vrsta kaosa (u matematičkom smislu riječi)?


To je večno pitanje kao i pitanje postojanja Boga.

Svi mi imamo slobodnu volju , ali uvek sa večitim "ALI" , jer naše sve naše misli i naša dela koje zbog slobodne volje moraju imati i posledice ne dolaze iz ničega tj.one prosto imaju podlogu u okolini,veri i neveri,iskustvu,genima,....dakle koliko god to kontradiktorno zvučalo naša slobodna volja je determinisana tj.naša slobodna volja je već određena.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 10 pro 2021, 10:27 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2207
joe enter je napisao/la:

Svi mi imamo slobodnu volju , ali uvek sa večitim "ALI" , jer naše sve naše misli i naša dela koje zbog slobodne volje moraju imati i posledice ne dolaze iz ničega tj.one prosto imaju podlogu u okolini,veri i neveri,iskustvu,genima,....dakle koliko god to kontradiktorno zvučalo naša slobodna volja je determinisana tj.naša slobodna volja je već određena.


Nešto što je uvelike uvjetovano vanjskim okolnostima i genima teško da se može nazvati 'slobodnom voljom' u smislu u kojem se obično misli i u kojem je pitanje postavljeno.

Reći da svi imamo 'slobodnu volju' ali da je ona determinirana je igranje riječima. :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 10 pro 2021, 11:35 
Offline

Pridružen/a: 15 ruj 2017, 11:20
Postovi: 512
Slobodna volja se najviše ogleda u tome da smo slobodni izabrat između dobra i zla. Gospodin nas ni na šta ne tjera, naša je odluka želimo li služiti dobru ili zlu, ne može se istovremeno služiti dvojici gospodara. Bog je uvijek tu, čeka na nas, ali potrebna je naša volja i prvi korak da bismo ostvarili suradnju s Njim i da onda On može djelovati prvo u našem srcu, pa onda u životu i ljudima i situacijama u kojima se nalazimo.

Obje varijante naravno imaju i svoje posljedice. I to ne samo onom svijetu već odmah ovdje i sad.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 10 pro 2021, 13:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
dunno je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Svi mi imamo slobodnu volju , ali uvek sa večitim "ALI" , jer naše sve naše misli i naša dela koje zbog slobodne volje moraju imati i posledice ne dolaze iz ničega tj.one prosto imaju podlogu u okolini,veri i neveri,iskustvu,genima,....dakle koliko god to kontradiktorno zvučalo naša slobodna volja je determinisana tj.naša slobodna volja je već određena.


Nešto što je uvelike uvjetovano vanjskim okolnostima i genima teško da se može nazvati 'slobodnom voljom' u smislu u kojem se obično misli i u kojem je pitanje postavljeno.

Reći da svi imamo 'slobodnu volju' ali da je ona determinirana je igranje riječima. :neznam


Ako kažemo da je sve determinisao onda dolazimo do velikog pitanja zla i njegove osude kod čoveka.

Jel čovek zao ili je to splet prirodnih okolnosti,gena,....?? , i ako kažemo da čovek sam po sebi nije zao onda nema ko da mu sudi jer on zlo delo nije uradio slobodnom voljomveć je prosto bio unapred programiran.

Mi kao ljudska bića nemamo ništa drugo nego tu igru reči , jer nam je potrebna i slobodna volja k i prirodna određenost kao sastavni deo nas ma koliko je to kontradiktorno.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 10 pro 2021, 14:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
carles je napisao/la:
Slobodna volja se najviše ogleda u tome da smo slobodni izabrat između dobra i zla. Gospodin nas ni na šta ne tjera, naša je odluka želimo li služiti dobru ili zlu, ne može se istovremeno služiti dvojici gospodara. Bog je uvijek tu, čeka na nas, ali potrebna je naša volja i prvi korak da bismo ostvarili suradnju s Njim i da onda On može djelovati prvo u našem srcu, pa onda u životu i ljudima i situacijama u kojima se nalazimo.

Obje varijante naravno imaju i svoje posljedice. I to ne samo onom svijetu već odmah ovdje i sad.


A šta ćemo sa osnovnim konceptom svih monoteističkih religija da je on svemoguć da je sve unapred odredio jer da nije odredio unapred ne bi bio svemogući bog , pa samim time mora se dovesti u pitanje slobdna volja koju nam je on šatro dao.
Islamska teologija npr.ima najviše problema sa slobodnom voljom i zato ima koncept da su ljudi allahovi robovi.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 12 pro 2021, 23:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 stu 2017, 18:23
Postovi: 3452
joe enter je napisao/la:
carles je napisao/la:
Slobodna volja se najviše ogleda u tome da smo slobodni izabrat između dobra i zla. Gospodin nas ni na šta ne tjera, naša je odluka želimo li služiti dobru ili zlu, ne može se istovremeno služiti dvojici gospodara. Bog je uvijek tu, čeka na nas, ali potrebna je naša volja i prvi korak da bismo ostvarili suradnju s Njim i da onda On može djelovati prvo u našem srcu, pa onda u životu i ljudima i situacijama u kojima se nalazimo.

Obje varijante naravno imaju i svoje posljedice. I to ne samo onom svijetu već odmah ovdje i sad.


A šta ćemo sa osnovnim konceptom svih monoteističkih religija da je on svemoguć da je sve unapred odredio jer da nije odredio unapred ne bi bio svemogući bog , pa samim time mora se dovesti u pitanje slobdna volja koju nam je on šatro dao.
Islamska teologija npr.ima najviše problema sa slobodnom voljom i zato ima koncept da su ljudi allahovi robovi.

Ne svemogući, nego sveznajući Bog. Dakle sve zna, ali mi imamo slobodu odlučivanja. Nema smisla. Osim...
Promotri situaciju iz ovog ugla: Bog o kojem barem mi kršćani govorimo, Bog je Novog Zavjeta. Vrlo zanimljiv Bog zapravo. Nakon SZ, gdje zapovijeda ubojstva djece, dženosajde, kamenovanje bogopsovača itd., događa se evolucija njegovog mišljenja. On zapravo konstruira znanstveni princip u vjeri. Dakle univerzalne zakone kojima se on mora pokoravati. Dotada je samo njegova volja bila zakon. Takvom logikom, ljude promatraj kao elektrone. Bog poznaje krupnu statističku sliku (što znači da sve zna), ali zbir pojedinačnih odluka je van njegova dosega. One su irelevantne jer su dio općenite slike, koje on zna. Dakle, on u potpunosti pozna situaciju, ali pojedinačno statistika ne znači ništa, tako da se čuva sloboda volje. Ovo je jedini način na koji sam to uspio zaokružiti.

_________________
Hrvatska Hrvatom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 12 pro 2021, 23:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
Harezm je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

A šta ćemo sa osnovnim konceptom svih monoteističkih religija da je on svemoguć da je sve unapred odredio jer da nije odredio unapred ne bi bio svemogući bog , pa samim time mora se dovesti u pitanje slobdna volja koju nam je on šatro dao.
Islamska teologija npr.ima najviše problema sa slobodnom voljom i zato ima koncept da su ljudi allahovi robovi.

Ne svemogući, nego sveznajući Bog. Dakle sve zna, ali mi imamo slobodu odlučivanja. Nema smisla. Osim...
Promotri situaciju iz ovog ugla: Bog o kojem barem mi kršćani govorimo, Bog je Novog Zavjeta. Vrlo zanimljiv Bog zapravo. Nakon SZ, gdje zapovijeda ubojstva djece, dženosajde, kamenovanje bogopsovača itd., događa se evolucija njegovog mišljenja. On zapravo konstruira znanstveni princip u vjeri. Dakle univerzalne zakone kojima se on mora pokoravati. Dotada je samo njegova volja bila zakon. Takvom logikom, ljude promatraj kao elektrone. Bog poznaje krupnu statističku sliku (što znači da sve zna), ali zbir pojedinačnih odluka je van njegova dosega. One su irelevantne jer su dio općenite slike, koje on zna. Dakle, on u potpunosti pozna situaciju, ali pojedinačno statistika ne znači ništa, tako da se čuva sloboda volje. Ovo je jedini način na koji sam to uspio zaokružiti.


Ovo sa vjerojatnostima je više novije objašnjenje.
Npr. Isusa kada pitaju, tko će ga izdati, on odgovara onaj tko će ga poljubiti.
Svi su ljudi slobodni, mogao je biti i netko drugi od dvanaestorice.
https://www.bitno.net/vjera/pitajte-sve ... zda-isusa/

Bog je tu više poput programera, on stvara zakone, preko kojih vrši svoju volju.
Ljudi su slobodni, ali neke stvari se moraju dogoditi.

A bog je svemoguć, samo je dopustio ljudima slobodnu volju.
Da želi, on bi mogao iz ljudi napraviti robove, ali on to ne radi, ne želi to.
U islamu nije tako.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 13 pro 2021, 02:19 
Online
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 09:33
Postovi: 16436
...uvijek sam se deklarirao kao vjernik čak iu komunizmu čak bi to znao istaći iz inata više al istinski nisam doživljavo vjeru u najmanju ruku ajmo reć nisam bio praktičan vjernik..nešto me "drmnulo" prije možda pet šest godina vuklo me u crkvu koju sam prije izbjegava osim oni dana gdje bi manje više svi išli i počeo sam proučavati il bolje rečenoslušati s razumjevanjem propovjedi i tu se valjda nešto okrenulo u mojoj glavi..jedna od bitni misli koje su mi dale mir i zadovoljstvo je kad sam iz propovjedi izvukao onu misao otprilike prepusti se bogu on će znat najbolje što da učini za tebe...jednostavna misao al ipak mi dala za razmišljanje i kad sam analizira svoj život i kad sam mnoge stvari pripisiva sreći sudbini il sličnim stvarima svatio sam da je bog taj koji me vodio...i od tog trenutka moj život je lakši jednostavniji i najveće brige depresije lakše izvučem jer istinski vjerujem da bog vodi i da je jedino bitno da mu se prepustim...i zato mu se svaki dan zahvaljujem i više puta a i molim za moju obitelj i moju domovinu..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 13 pro 2021, 08:59 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 17:35
Postovi: 10444
..i za našeg premijera..

_________________
Sproću judeonacizma!

daramo: ja bi bez problema mahao zastavom Izraela


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 13 pro 2021, 12:46 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2207
Harezm je napisao/la:
Ne svemogući, nego sveznajući Bog. Dakle sve zna, ali mi imamo slobodu odlučivanja.

Sveznanje otvara jednake probleme kao i svemoć, jer nas vraća na odluku o stvaranju i sve što je iz nje proizašlo.

Harezm je napisao/la:
Promotri situaciju iz ovog ugla: Bog o kojem barem mi kršćani govorimo, Bog je Novog Zavjeta. Vrlo zanimljiv Bog zapravo. Nakon SZ, gdje zapovijeda ubojstva djece, dženosajde, kamenovanje bogopsovača itd., događa se evolucija njegovog mišljenja.


Zašto bi apsolutni i nepromjenjivi Bog imao potrebu za evolucijom mišljenja? :neznam

Harezm je napisao/la:
On zapravo konstruira znanstveni princip u vjeri. Dakle univerzalne zakone kojima se on mora pokoravati. Dotada je samo njegova volja bila zakon. Takvom logikom, ljude promatraj kao elektrone. Bog poznaje krupnu statističku sliku (što znači da sve zna), ali zbir pojedinačnih odluka je van njegova dosega. One su irelevantne jer su dio općenite slike, koje on zna. Dakle, on u potpunosti pozna situaciju, ali pojedinačno statistika ne znači ništa, tako da se čuva sloboda volje. Ovo je jedini način na koji sam to uspio zaokružiti.


To mi izgleda kao nekakva deistička verzija Boga, a ne kršćanstvo. Kada se u kršćanstvu kaže da je Bog sveznajuć, onda to znači da zna apsolutno sve, uključujući i najsitnije pojedinačne detalje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 13 pro 2021, 13:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
Kod Boga mišljenje ne evoluira. Evoluiramo mi, naše shvaćanje, pa nam se on može i direktnije obratiti.
Neke stvari ne možeš objasniti klincu, pa pričaš u imperativu. Tako i Bog u starom zavjetu. Ubij i zakolji neprijatelja su jedine riječi koje su ljudi tada razumjeli.


Bog zna i sve detalje, ali...
Bog je izvan našeg vremena. Mi imamo slobodnu volju, ali izvan našeg vremena se to već sve odigralo.
Kada Isus priča s apostolima, on je u našem vremenu. Vidi samo skriptu, ne i glumce.
On bi mogao pogledati i najsitniji detalj, ali bi time ukinuo slobodnu volju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 13 pro 2021, 14:11 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2207
Ceha je napisao/la:
Kod Boga mišljenje ne evoluira. Evoluiramo mi, naše shvaćanje, pa nam se on može i direktnije obratiti.
Neke stvari ne možeš objasniti klincu, pa pričaš u imperativu. Tako i Bog u starom zavjetu. Ubij i zakolji neprijatelja su jedine riječi koje su ljudi tada razumjeli.


Meni je osobno ideja da svemogući stvoritelj kozmosa nije imao drugog izbora nego baviti se plemenskom politikom na Bliskom istoku i naređivati klanja u najmanju ruku smiješna.

Puno mi je uvjerljivije objašnjenje da ljudi stvaraju božanstva na svoju sliku (očito nekakav evolucijski mehanizam) i da se razvojem ljudskog društva i filozofije i ta božanstva mijenjaju i nadograđuju. Tome uostalom svjedočimo kroz povijest svugdje u svijetu. Divlja plemena - divlja ratnička božanstva, razvijenija civilizacija - sofisticiranija božanstva.

Ceha je napisao/la:
Bog zna i sve detalje, ali...
Bog je izvan našeg vremena. Mi imamo slobodnu volju, ali izvan našeg vremena se to već sve odigralo.
Kada Isus priča s apostolima, on je u našem vremenu. Vidi samo skriptu, ne i glumce.
On bi mogao pogledati i najsitniji detalj, ali bi time ukinuo slobodnu volju.


Bog (kršćanski, jel) je znao sve detalje i prije nego što je pokrenuo stvaranje. U tome leži problem.

Ništa od toga se ne bi odigralo da Bog nije na početku rekao "Može, idemo".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 13 pro 2021, 18:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 stu 2017, 18:23
Postovi: 3452
Citat:
Sveznanje otvara jednake probleme kao i svemoć, jer nas vraća na odluku o stvaranju i sve što je iz nje proizašlo.


Referiram se na sveznanje kao na nužni preduvjet "apsolutne božanske vlasti"

Citat:
Zašto bi apsolutni i nepromjenjivi Bog imao potrebu za evolucijom mišljenja? :neznam


Zašto ne? Moralno je ono što je po volji Božjoj, genocid ili milosrđe.

Citat:
To mi izgleda kao nekakva deistička verzija Boga, a ne kršćanstvo. Kada se u kršćanstvu kaže da je Bog sveznajuć, onda to znači da zna apsolutno sve, uključujući i najsitnije pojedinačne detalje.


Može se i tako reći. Pokušao sam konstruirati Boga koji ne bi proturječio samome sebi.

_________________
Hrvatska Hrvatom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 14 pro 2021, 00:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
dunno je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Kod Boga mišljenje ne evoluira. Evoluiramo mi, naše shvaćanje, pa nam se on može i direktnije obratiti.
Neke stvari ne možeš objasniti klincu, pa pričaš u imperativu. Tako i Bog u starom zavjetu. Ubij i zakolji neprijatelja su jedine riječi koje su ljudi tada razumjeli.


Meni je osobno ideja da svemogući stvoritelj kozmosa nije imao drugog izbora nego baviti se plemenskom politikom na Bliskom istoku i naređivati klanja u najmanju ruku smiješna.

Puno mi je uvjerljivije objašnjenje da ljudi stvaraju božanstva na svoju sliku (očito nekakav evolucijski mehanizam) i da se razvojem ljudskog društva i filozofije i ta božanstva mijenjaju i nadograđuju. Tome uostalom svjedočimo kroz povijest svugdje u svijetu. Divlja plemena - divlja ratnička božanstva, razvijenija civilizacija - sofisticiranija božanstva.

Ceha je napisao/la:
Bog zna i sve detalje, ali...
Bog je izvan našeg vremena. Mi imamo slobodnu volju, ali izvan našeg vremena se to već sve odigralo.
Kada Isus priča s apostolima, on je u našem vremenu. Vidi samo skriptu, ne i glumce.
On bi mogao pogledati i najsitniji detalj, ali bi time ukinuo slobodnu volju.


Bog (kršćanski, jel) je znao sve detalje i prije nego što je pokrenuo stvaranje. U tome leži problem.

Ništa od toga se ne bi odigralo da Bog nije na početku rekao "Može, idemo".


Pa da, ali je poanta da nam je dao slobodnu volju, dao nam je potencijal za razvoj.

Da se svemoćno božanstvo bavi s nekim ljubiteljima koza po nekim bliskoistočnim zabitima zvuči bezveze, ali ako pogledaš kako su ljudi nastali iz vrste slične čimpanzama...
Detalji su nekad bitni :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 14 pro 2021, 11:38 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2207
Harezm je napisao/la:
Citat:
Zašto bi apsolutni i nepromjenjivi Bog imao potrebu za evolucijom mišljenja? :neznam


Zašto ne? Moralno je ono što je po volji Božjoj, genocid ili milosrđe.



U teoriji. U praksi je moralno ono oko čega se stvori društveni konsenzus u određenom trenutku, a slika Boga se nekako uvijek prilagodi tom konsenzusu pa makar novi konsenzus bio totalno kontradiktoran starom. :zubati

Bezbroj primjera kroz povijest.


Ceha je napisao/la:

Pa da, ali je poanta da nam je dao slobodnu volju, dao nam je potencijal za razvoj.


Dao nam je slobodnu volju, znajući unaprijed savršeno dobro da će ljudi tu slobodnu volju zlorabiti i da će mnogi završiti u vječnoj patnji zbog toga. To je taj paradoks u odnosu na njegovu dobrotu.

Kao da otac da maloljetnom sinu ključeve auta, znajući unaprijed, sa 100%-sigurnošću, da će ako mu ih da sin napraviti udes i ubiti nekoga. Sin jest imao slobodnu volju da radi što hoće i nosi svoj dio krivnje, ali ne može otac reći "ja sam mu rekao da oprezno vozi, sam je kriv što me nije poslušao". Nitko razuman ne bi takvog oca smatrao dobrim, pogotovo uzevši u obzir predznanje koje je imao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 14 pro 2021, 15:38 
Online
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 09:33
Postovi: 16436
HHerceg je napisao/la:
..i za našeg premijera..

..vise puta i za ajduka.. :hajduk


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 14 pro 2021, 17:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 stu 2017, 18:23
Postovi: 3452
dunno je napisao/la:
U teoriji. U praksi je moralno ono oko čega se stvori društveni konsenzus u određenom trenutku, a slika Boga se nekako uvijek prilagodi tom konsenzusu pa makar novi konsenzus bio totalno kontradiktoran starom. :zubati

Bezbroj primjera kroz povijest.

To je istina. Ali se isto tako daju razdvojiti 2 slučaja:
1) Ljudi sami konstruiraju moralnost prema svojim ugodama (Slobodni sex, droga, LGBT, razvodi, psovka, laganje itd itd)
2) Ljudi se ponašaju prema moralnosti za koju vjeruju da je Bogom dana, što ih navodi da se suzdrže, izuzmu iz zemaljskih strasti, pa cijene rad, istinitost itd. Takve društvene vrijednosti doprinose društvenom bogatstvu, kako materijalnom, tako i duhovnom (veća kohezija, stabilne velike obitelji,etc)

dunno je napisao/la:
Dao nam je slobodnu volju, znajući unaprijed savršeno dobro da će ljudi tu slobodnu volju zlorabiti i da će mnogi završiti u vječnoj patnji zbog toga. To je taj paradoks u odnosu na njegovu dobrotu.

Kao da otac da maloljetnom sinu ključeve auta, znajući unaprijed, sa 100%-sigurnošću, da će ako mu ih da sin napraviti udes i ubiti nekoga. Sin jest imao slobodnu volju da radi što hoće i nosi svoj dio krivnje, ali ne može otac reći "ja sam mu rekao da oprezno vozi, sam je kriv što me nije poslušao". Nitko razuman ne bi takvog oca smatrao dobrim, pogotovo uzevši u obzir predznanje koje je imao.

Primjer ti je loš, kao i svaki drugi primjer. Prvo, naravno, otac za tako nešto ne može znati. Ako tu pretpostavku prihvatimo, na smrt gledaš iz materijalističke perspektive. U životu vjernika smrt je samo jedan događaj, čak štoviše, radosni trenutak kada vjernik napušta dolinu suza i dolazi nebeskom Ocu u zagrljaj. Bog ne smatra da je smrt zla.

_________________
Hrvatska Hrvatom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 14 pro 2021, 20:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
dunno je napisao/la:
Ceha je napisao/la:

Pa da, ali je poanta da nam je dao slobodnu volju, dao nam je potencijal za razvoj.


Dao nam je slobodnu volju, znajući unaprijed savršeno dobro da će ljudi tu slobodnu volju zlorabiti i da će mnogi završiti u vječnoj patnji zbog toga. To je taj paradoks u odnosu na njegovu dobrotu.

Kao da otac da maloljetnom sinu ključeve auta, znajući unaprijed, sa 100%-sigurnošću, da će ako mu ih da sin napraviti udes i ubiti nekoga. Sin jest imao slobodnu volju da radi što hoće i nosi svoj dio krivnje, ali ne može otac reći "ja sam mu rekao da oprezno vozi, sam je kriv što me nije poslušao". Nitko razuman ne bi takvog oca smatrao dobrim, pogotovo uzevši u obzir predznanje koje je imao.


Ali nemaš 100% sigurnost za sve.
Znaš da će neki to napraviti.
Izvan vremena znaš i točno koji.
Sloboda je i odgovornost, jbg...

Da tata cijeli život priča o autu i da ti ga jednom da, a ti ga razbiješ, tko je kriv?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 14 pro 2021, 20:43 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2207
Harezm je napisao/la:
dunno je napisao/la:
Dao nam je slobodnu volju, znajući unaprijed savršeno dobro da će ljudi tu slobodnu volju zlorabiti i da će mnogi završiti u vječnoj patnji zbog toga. To je taj paradoks u odnosu na njegovu dobrotu.

Kao da otac da maloljetnom sinu ključeve auta, znajući unaprijed, sa 100%-sigurnošću, da će ako mu ih da sin napraviti udes i ubiti nekoga. Sin jest imao slobodnu volju da radi što hoće i nosi svoj dio krivnje, ali ne može otac reći "ja sam mu rekao da oprezno vozi, sam je kriv što me nije poslušao". Nitko razuman ne bi takvog oca smatrao dobrim, pogotovo uzevši u obzir predznanje koje je imao.

Primjer ti je loš, kao i svaki drugi primjer. Prvo, naravno, otac za tako nešto ne može znati. Ako tu pretpostavku prihvatimo, na smrt gledaš iz materijalističke perspektive. U životu vjernika smrt je samo jedan događaj, čak štoviše, radosni trenutak kada vjernik napušta dolinu suza i dolazi nebeskom Ocu u zagrljaj. Bog ne smatra da je smrt zla.


Mislim da si promašio poantu primjera. Otac je Bog, ključevi auta su slobodna volja, sin je čovječanstvo, udes i smrt su grijeh i pakao.

Ceha je napisao/la:
Ali nemaš 100% sigurnost za sve.


Mi nemamo, ali mi nismo svemoćni i sveznajući.

Ceha je napisao/la:
Da tata cijeli život priča o autu i da ti ga jednom da, a ti ga razbiješ, tko je kriv?


U ovom primjeru obojica. Ja jer sam razbio auto, on zato što mi ga je povjerio znajući unaprijed 100% da ću ga razbiti.

Ali lako za auto, ovdje govorimo o vječnim patnjama u paklu koje nikad ne prestaju. Puno gora i nepopravljivija stvar od razbijenog auta. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 14 pro 2021, 21:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Darvinova, uznapredovana djeca!
Slobodna volja! Svi je imamo u zavisnosti od jačine htijenja i razumijevanja okoline i ljudi. Uvijek sputana, u svim vremenima. Zapriječena! Kažnjiva! Obuzdana! ...
I sama Biblija ograničava slobodnu volju!
Sada, da li je to dobro ili nije, o tome se može pisati i razmišljati u nedogled.
Umjerena slobodna volja je poželjna i prihvatljiva, a previše slobodne volje vodi u anarhiju i javno činjenje i pokazivanje ludila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 14 pro 2021, 22:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
dunno je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Ali nemaš 100% sigurnost za sve.

Mi nemamo, ali mi nismo svemoćni i sveznajući.

Pa da, ali možeš imati i ovce i novce.
Usporedba Boga s programerom nije loša.
Dakle imaš igricu s pravilima.
Ti možeš prevrtit cijelu igricu i znat sve.
Ali na početku si postavio samo pravila, kao s apostolima.
U ovom vremenu ne znaš detalje.
Izvan njega znaš.

Juda nije rođen kao izdajica, sam je to odlučio, mogao je biti i blaženik.

Možeš li skužiti to?
Nama je ovo vrijeme sada. Bogu je to sve već znano.
Ali odluke su naše.
dunno je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Da tata cijeli život priča o autu i da ti ga jednom da, a ti ga razbiješ, tko je kriv?

U ovom primjeru obojica. Ja jer sam razbio auto, on zato što mi ga je povjerio znajući unaprijed 100% da ću ga razbiti.

Ti kao čovjek ne možeš nikad 100% znati.
Ali da ga je dao tebi i još desetoro braće, znajući da će ga jedan razbiti, ali da ćete vi ostali naučiti voziti, bi li bio kriv?
dunno je napisao/la:
Ali lako za auto, ovdje govorimo o vječnim patnjama u paklu koje nikad ne prestaju. Puno gora i nepopravljivija stvar od razbijenog auta. :zubat i

Pakao je stanje, ne fizička muka.

Ti na zemlji imaš šansu razviti se u osobu koja može biti s Bogom.
Ako ne uspiješ, jbg. sam si si kriv.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 15 pro 2021, 17:20 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2207
Ceha je napisao/la:
Pa da, ali možeš imati i ovce i novce.
Usporedba Boga s programerom nije loša.
Dakle imaš igricu s pravilima...


Možeš li skužiti to?
Nama je ovo vrijeme sada. Bogu je to sve već znano.
Ali odluke su naše.


Nemam ja problema sa konceptom sveznanja nego sa implikacijama tog koncepta njegovu dobrotu. Jedno s drugim jednostavno ne ide.

A uostalom, ako je Bog programer koji je odredio pravila igre, onda je on imao punu slobodu kako da ih uredi, ne dirajući pritom slobodnu volju aktera. Mogao je recimo odrediti da posljedica grijeha ne bude vječni pakao nego anihilacija ili neki vremenski ograničeni pakao. Zašto mu je kao programeru koji određuje pravila bilo toliko bitno da se oni koji ga odbiju vječno pate? :neznam


Ceha je napisao/la:
Pakao je stanje, ne fizička muka.



Nakon uskrsnuća tijela, bila bi i fizička muka. Ali kakve to uopće veze ima?

Milijun godina fizičke muke je beskrajno milosrdniji i humaniji koncept od "stanja vječne patnje". Tako da i nije baš neki eufemizam...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 15 pro 2021, 19:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32150
dunno je napisao/la:

Nakon uskrsnuća tijela, bila bi i fizička muka. Ali kakve to uopće veze ima?

Milijun godina fizičke muke je beskrajno milosrdniji i humaniji koncept od "stanja vječne patnje". Tako da i nije baš neki eufemizam...

Nakon uskrsnuća (tzv drugog), zli će osjetiti i fizičku bol, prije konačnog "nestanka". Nikakvi milijuni godina i vječne patnje ne postoje niti će postojati.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 393 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 83 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO