HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 01:50.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 393 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 12, 13, 14, 15, 16
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 16 pro 2021, 14:45 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2207
Mar-kan je napisao/la:
Nikakvi milijuni godina i vječne patnje ne postoje niti će postojati.


KC se ne slaže s tobom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 16 pro 2021, 14:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
dunno je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Nikakvi milijuni godina i vječne patnje ne postoje niti će postojati.


KC se ne slaže s tobom.

Biblija se slaže.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 07 ruj 2022, 14:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Davidova zvijezda pored godine rođenja (križ pored godine smrti), na grobu dide. Stari kaže da je to "običaj". Google mi nije pomogao, konzultirao sam svećenika da vidimo ima li neka teološka podloga, no još nije odgovorio. Javite ako ste skužili na drugim katoličkim grobovima.

slika

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 08 ruj 2022, 21:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Ministry of Sound je napisao/la:
Davidova zvijezda pored godine rođenja (križ pored godine smrti), na grobu dide. Stari kaže da je to "običaj". Google mi nije pomogao, konzultirao sam svećenika da vidimo ima li neka teološka podloga, no još nije odgovorio. Javite ako ste skužili na drugim katoličkim grobovima.

slika



Koristila se i kod muslimana često u dzamijama.

Pa moze biti Solomonov pečat kao zaštta od vragova, a moze biti i Davidova zvijezda kako uzmes. https://en.wikipedia.org/wiki/Seal_of_Solomon

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 11 ruj 2022, 00:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Ceha je napisao/la:
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Ako je Bog toliko dobar zašto dozvoljava da patimo da bi ušao u naše zivote?

Da bi se omogućila slobodna volja i slobodni izbor. Ne ulazi Bog u naše živote preko patnje, nego mi patnju stvaramo sami.
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Koliko dugo po tvom mišljenju traje pakao? Vječno?

Pakao je stanje odvojenosti od Boga koje smo sami izabrali u ovome životu. Taj odabir je vječan, da.
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Opet isto pitanje? Zašto vječnost u paklu, ako bi neka kazna bila takodje dostatna.

Jer smo tako sami odabrali. Ne može suha slama u vatru, izgorjet će.
Naši izbori za vrijeme ovog života grade našu dušu, odnosno sa svakim "zlim djelom" mi izbacujemo Boga iz naše prisutnosti.
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Kako se mjere dobra i loša djela? Na osnovu čega se klasificiraju oni za pakao i oni za raj?

Intuitivno znaš koje je djelo loše ili dobro.
Klasifikacija je ono što ostane na tebi samom.
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Dobro postoje oprostivi i neoprostivi grijesi, poput ubistva, no opet vječnost tog pakla je uzasavajuca.

Slobodan izbor. Totalna sloboda :kava:
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Što ako je moja savjest jača od nečije vjere?

Savjest nije u opreci s vjerom.
Osoba koja griješi ne živi po vjeri.
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Hoće mi se računati dobra djela iako nisam štovateljica anekoj vjernici loša iako jeste deklarativno?
Kako se to vrednuje?

Deklarativno se ne računa. Najbitnije je... znaš i sama.
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Kad smo kod priče, vjere i djela.. Logično je da se loša djela vrednuju negativnije od priče. No i sama priča moze biti toliko gnjusna i uvredljiva da je u rangu jednog od tezih loših djela?

Priča su glasovi, dakle djela.
Inače, grijeh je i kriva misao te nedjelovanje.


Samo da dodam - vječnost je stanje sadašnjosti koja ne prolazi. Nije to baš toliko strašno kao da ćeš 5 milijuna godina bit u paklu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 11 ruj 2022, 00:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Ministry of Sound je napisao/la:
Davidova zvijezda pored godine rođenja (križ pored godine smrti), na grobu dide. Stari kaže da je to "običaj". Google mi nije pomogao, konzultirao sam svećenika da vidimo ima li neka teološka podloga, no još nije odgovorio. Javite ako ste skužili na drugim katoličkim grobovima.

slika


Ministre, u Beču imaš takvih oznaka na katoličkom dijelu jako puno. Godina rođenja 6-kraka zvijezda, godina smrti je križ.

A zvijezda možda kao Danica (venera), znam da ona simbolizira rađanje. Ovo ovako na pamet velim. Možda je nešto drugo.

Kad sam prvi put to vidio, pitao sam se možda je li se radi o prevjerenim židovima, ali nije. Stotine katoličkih grobova s tipičnim katoličkim imenima i prezimenima ima tu oznaku.

I ta zvijezda na didovom ti grobu izgleda identično kao s grobalja u beču, i debljina linije, i boja i oblik itd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 11 ruj 2022, 01:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
joe enter je napisao/la:
dunno je napisao/la:

Nešto što je uvelike uvjetovano vanjskim okolnostima i genima teško da se može nazvati 'slobodnom voljom' u smislu u kojem se obično misli i u kojem je pitanje postavljeno.

Reći da svi imamo 'slobodnu volju' ali da je ona determinirana je igranje riječima. :neznam


Ako kažemo da je sve determinisao onda dolazimo do velikog pitanja zla i njegove osude kod čoveka.

Jel čovek zao ili je to splet prirodnih okolnosti,gena,....?? , i ako kažemo da čovek sam po sebi nije zao onda nema ko da mu sudi jer on zlo delo nije uradio slobodnom voljomveć je prosto bio unapred programiran.

Mi kao ljudska bića nemamo ništa drugo nego tu igru reči , jer nam je potrebna i slobodna volja k i prirodna određenost kao sastavni deo nas ma koliko je to kontradiktorno.


Pa ako je sve determinirano - onda zlo ne postoji. Šta je zlo u tom slučaju? Zlo ima smisla samo onda ako prihvatimo ideju slobodne volje.

Ideja slobodne volje može objasniti dosta stvari, ali sama po sebi je vrlo manjkava. Prirodni svijet nas vodi na zaključak da je sve determinirano, ali i logika nas vodi ka tom zaključku - jer uvijek postoji "zašto". Samo postojanje razloga negira slobodnu volju.

Ali - onda opet - ako nema slobodne volje - nema ni načina da mi to znamo, jer bez slobodne volje ne postoji ni spoznaja.

Sve je to jedan čudan krug.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 11 ruj 2022, 01:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Ceha je napisao/la:
Harezm je napisao/la:
Ne svemogući, nego sveznajući Bog. Dakle sve zna, ali mi imamo slobodu odlučivanja. Nema smisla. Osim...
Promotri situaciju iz ovog ugla: Bog o kojem barem mi kršćani govorimo, Bog je Novog Zavjeta. Vrlo zanimljiv Bog zapravo. Nakon SZ, gdje zapovijeda ubojstva djece, dženosajde, kamenovanje bogopsovača itd., događa se evolucija njegovog mišljenja. On zapravo konstruira znanstveni princip u vjeri. Dakle univerzalne zakone kojima se on mora pokoravati. Dotada je samo njegova volja bila zakon. Takvom logikom, ljude promatraj kao elektrone. Bog poznaje krupnu statističku sliku (što znači da sve zna), ali zbir pojedinačnih odluka je van njegova dosega. One su irelevantne jer su dio općenite slike, koje on zna. Dakle, on u potpunosti pozna situaciju, ali pojedinačno statistika ne znači ništa, tako da se čuva sloboda volje. Ovo je jedini način na koji sam to uspio zaokružiti.


Ovo sa vjerojatnostima je više novije objašnjenje.
Npr. Isusa kada pitaju, tko će ga izdati, on odgovara onaj tko će ga poljubiti.
Svi su ljudi slobodni, mogao je biti i netko drugi od dvanaestorice.
https://www.bitno.net/vjera/pitajte-sve ... zda-isusa/

Bog je tu više poput programera, on stvara zakone, preko kojih vrši svoju volju.
Ljudi su slobodni, ali neke stvari se moraju dogoditi.

A bog je svemoguć, samo je dopustio ljudima slobodnu volju.
Da želi, on bi mogao iz ljudi napraviti robove, ali on to ne radi, ne želi to.
U islamu nije tako.


Iz koje perspektive govoriš? Pretpostavit ću katoličke.

Ako je tako, onda si u krivu. Drugi apostoli nisu imali slobodu da izdaju Isusa, jer je Bog od početka stvaranja svemira znao da će Isusa izdati Juda, kao što je znao i da će Adam i Eva sagriješit, ali ih je svejedno odabrao stvoriti.

Tu postoji loše objašnjenje da božije predznanje ne određuje naše ponašanje, već naše ponašanje određuje božije predznanje.

Kako god da je, uvijek se vraćamo na debatu isusovci vs dominikanci. Je li bog prvo ordinirao svemir i znao čovjekov izbor pa ga onda stvorio, ili je stvorio čovjeka pa tek onda saznao za njegov izbor i onda ordinirao svemir ovako kako već je.

Svaki odgovor na ovo pitanje će bit manjkav.

Ali dileme nema - Bog je znao da će Isusa izdati Juda i nitko drugi to nije mogao napravit, baš kao što je izabrao apostole i izabrao bogorodicu. Nitko drugi u tom planu nije mogao to mjesto zauzeti.

Kao i u Islamu, katolička crkva za dogmu ima preddeterminizam, iako će seoski popovi reć - neeee, crkva ispovijeda slobodnu volju. To su pizdarije. Predestinacija je dogma katoličke crkve, a u to se čvrsto vjeruje i u islamu - alahov kadr, božije određenje.

Razlika je toliko mala da jedna - sada dominantna struja u islamu - ašarijska, kaže da svaki sekund bog određuje, svaki trenutak ima sad u glavi i odlučuje gdje će koji list past, i hoće li past, i zašto dunav teče nizvodno, a ne uzvodno. Mutazile, suprotna struja, misle isto ko i katolici - bog je stvorio svijest sa zakonima, i dalje sve funkcionira kako funkcionira. Njihova je misao puno utjecala na katoličku skolastiku, tako da... Ideje o Bogu kao najjednostavnijem biću, o ljudskoj slobodi (kao rješenje problema zla), determinizam itd., su katolici pokupili ustvari od muslimana, i to mutazila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 11 ruj 2022, 01:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
dunno je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Kod Boga mišljenje ne evoluira. Evoluiramo mi, naše shvaćanje, pa nam se on može i direktnije obratiti.
Neke stvari ne možeš objasniti klincu, pa pričaš u imperativu. Tako i Bog u starom zavjetu. Ubij i zakolji neprijatelja su jedine riječi koje su ljudi tada razumjeli.


Meni je osobno ideja da svemogući stvoritelj kozmosa nije imao drugog izbora nego baviti se plemenskom politikom na Bliskom istoku i naređivati klanja u najmanju ruku smiješna.

Puno mi je uvjerljivije objašnjenje da ljudi stvaraju božanstva na svoju sliku (očito nekakav evolucijski mehanizam) i da se razvojem ljudskog društva i filozofije i ta božanstva mijenjaju i nadograđuju. Tome uostalom svjedočimo kroz povijest svugdje u svijetu. Divlja plemena - divlja ratnička božanstva, razvijenija civilizacija - sofisticiranija božanstva.

Ceha je napisao/la:
Bog zna i sve detalje, ali...
Bog je izvan našeg vremena. Mi imamo slobodnu volju, ali izvan našeg vremena se to već sve odigralo.
Kada Isus priča s apostolima, on je u našem vremenu. Vidi samo skriptu, ne i glumce.
On bi mogao pogledati i najsitniji detalj, ali bi time ukinuo slobodnu volju.


Bog (kršćanski, jel) je znao sve detalje i prije nego što je pokrenuo stvaranje. U tome leži problem.

Ništa od toga se ne bi odigralo da Bog nije na početku rekao "Može, idemo".


Pa ako boga svhatimo kao supstanciju svih stvari, to nije nezamislivo, već je vrlo logično da je Bog involviran u naočigled nebitne aspekte ljudskog života, prosto zato jer je bit svega što postoji, pa i ljudskih odnosa. Sve ga dotiče i sve proživljava. Od toga da spavaš, sereš, jedeš, karaš, umireš... Proživljava sve s tobom, jer je dio tebe, temelj tvog postojanja. Što je u konačnici vrlo logična ideja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 11 ruj 2022, 09:25 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2207
Tuta je napisao/la:
Pa ako je sve determinirano - onda zlo ne postoji. Šta je zlo u tom slučaju? Zlo ima smisla samo onda ako prihvatimo ideju slobodne volje.



Pojam 'dobra' i 'zla' je određen krajnjim ciljem koji se želi postići, a univerzalni krajnji cilj je uvijek preživljavanje i izbjegavanje nepotrebne patnje (evolucijski jako logično). Primjerice, zašto bi bilo 'zlo' jesti meso petkom, kojom logikom? Vjernik će odgovoriti "zato što Crkva tako propisuje". Onda imamo pitanje zašto bismo trebali slušati Crkvu? Odgovor je "zato što ju je Bog ustanovio i dao joj autoritet da propisuje takve stvari". Ali se onda postavlja pitanje zašto bismo uopće trebali slušati Boga? Vjernički odgovor - "zato što u suprotnom nećemo u raj (vječni život) nego u pakao (vječna patnja)". Dakle, u krajnjoj liniji sve se svodi na to - želimo živjeti, ne želimo se nepotrebno patiti.Vjernici se tu često pozivaju na prihvaćanje žrtve, patnje i odricanja, ali sve je to uvijek u svrhu izbjegavanja patnje na drugom, vječnom, svijetu, što znači da je suština potpuno ista. Čisto biološka logika.

Što se tiče Zla, ono sa velikim z je samo filozofsko-religijski koncept koji po svemu sudeći ne postoji u stvarnosti. To je samo naša interna, umna manifestacija raznih zala sa malim z, koju smo mistificirali, kao što mistificiramo razne stvari iz prirode, a većina religija ih je i personificirala (vrag, demoni, vampiri, vukodlaci, baba roge...). Jednostavno nam mozak tako funkcionira.

Tuta je napisao/la:

Pa ako boga svhatimo kao supstanciju svih stvari, to nije nezamislivo, već je vrlo logično da je Bog involviran u naočigled nebitne aspekte ljudskog života, prosto zato jer je bit svega što postoji, pa i ljudskih odnosa. Sve ga dotiče i sve proživljava. Od toga da spavaš, sereš, jedeš, karaš, umireš... Proživljava sve s tobom, jer je dio tebe, temelj tvog postojanja. Što je u konačnici vrlo logična ideja.


U svakom slučaju logičnija od ideje svemogućeg Boga koji dopušta vječnu patnju svojih "voljenih" stvorenja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 11 ruj 2022, 09:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
dunno je napisao/la:
Čisto biološka logika.
Jednostavno nam mozak tako funkcionira.

Biologija ima logiku? Mozak tek tako "funkcionira"?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 11 ruj 2022, 13:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Citat:
Ako je Bog toliko dobar zašto dozvoljava da patimo da bi ušao u naše zivote? Koliko dugo po tvom mišljenju traje pakao? Vječno? Opet isto pitanje? Zašto vječnost u paklu, ako bi neka kazna bila takodje dostatna. Kako se mjere dobra i loša djela? Na osnovu čega se klasificiraju oni za pakao i oni za raj? Dobro postoje oprostivi i neoprostivi grijesi, poput ubistva, no opet vječnost tog pakla je uzasavajuca.

Što ako je moja savjest jača od nečije vjere? Hoće mi se računati dobra djela iako nisam štovateljica anekoj vjernici loša iako jeste deklarativno?
Kako se to vrednuje?


Kad smo kod priče, vjere i djela.. Logično je da se loša djela vrednuju negativnije od priče. No i sama priča moze biti toliko gnjusna i uvredljiva da je u rangu jednog od tezih loših djela?


Odgovor na prvo pitanje. Zato da bi ga dozivali.
Nećeš se sjetiti Boga ako ti je dobro, zapravo rijetko ga se sjetis.
Dobra djela i loša se mjere na Sudnjem Danu na jednoj vagi dijela zvanoj "mizan", kad sabereš sva dobra djela i staviš na jedan tas vage sva loša na drugi, koji ti prevagne onda je to to.
A dobra djela se u Islamu vrednuju po nijetu namjerama, nema dobrog djela ako nije učinjeno u ime Boga, klasična bislimma "U ime Boga ".

Pa vječnost u paklu je zato što da se rodiš opet bi isto postupala, nema tu povratka nazad, takav ti je nefs, ego, svijest.
Oni će u njemu jaukati", tj. dozivaće i moliti Uzvišenog Allaha:

"Gospodaru naš, izbavi nas, činit ćemo dobra djela, drukčija od onih koja smo činili",

"Zar vas nismo ostavili da živite dovoljno dugo da bi Onaj Koji je trebao da razmisli imao vremena da razmisli, a bio vam je došao i Onaj Koji opominje",

Neće ti se računati jer tu svoju vjeru svijest ne dokazuješ.

Kad nekog voliš moraš dokazati to, kad si nečega član moraš investirati u to, dakle treba ti dokaz. Dzaba su riječi bez dijela.

Po Islamu i jezik će ljude bacati u dzehenem. Ima onaj hadis da ko ogovara sličan je kao onome što jede mrtvi leš te osobe koju ogovara.

TO je tačno, nekad moze jezik dovesti do katastrofe.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 11 ruj 2022, 13:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Tuta je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Davidova zvijezda pored godine rođenja (križ pored godine smrti), na grobu dide. Stari kaže da je to "običaj". Google mi nije pomogao, konzultirao sam svećenika da vidimo ima li neka teološka podloga, no još nije odgovorio. Javite ako ste skužili na drugim katoličkim grobovima.

slika


Ministre, u Beču imaš takvih oznaka na katoličkom dijelu jako puno. Godina rođenja 6-kraka zvijezda, godina smrti je križ.

A zvijezda možda kao Danica (venera), znam da ona simbolizira rađanje. Ovo ovako na pamet velim. Možda je nešto drugo.

Kad sam prvi put to vidio, pitao sam se možda je li se radi o prevjerenim židovima, ali nije. Stotine katoličkih grobova s tipičnim katoličkim imenima i prezimenima ima tu oznaku.

I ta zvijezda na didovom ti grobu izgleda identično kao s grobalja u beču, i debljina linije, i boja i oblik itd.


Da, riješen je misterij neki dan, samo nisam bio na forumu. Dobar je ovaj PDF: https://catholic-cemeteries.org/wp-content/uploads/2020/12/Christian-Symbols-FINAL-2020.pdf

U ovom kontekstu se koristi kao simbol za rođenje.

slika

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 11 ruj 2022, 19:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Nisam znao da je kršćanski simbol i duga.


Nego koja crkva ima najveći broj zvonika u svijetu?

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 12 ruj 2022, 07:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5238
Vjerovatno sagrada Familia


Privitak/ci:
Sagrada_Familia_01.jpg
Sagrada_Familia_01.jpg [ 25.37 KiB | Pogledano 1367 put/a. ]

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 13 ruj 2022, 20:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
I od katolickih i pravoslavnih?
Mada kod pravoslavnih je malo zbunjujuce sta je zvonik a sta dio crkve.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 14 ruj 2022, 06:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5238
Mislim da d aako govorimo o zvonicima. Ako govorimo o tornjevima opcenito onda neka od gotickih katedrala u svakom slucaju

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teološka pitanja
PostPostano: 16 stu 2022, 17:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Islam bez misticizma je čista komunistička revolucionarna ideologija i naravno kreće ka svome nestanku.

Hrišćanstvo bez misticizma kreće direktno u nestanak , dokaz za to je krutost srednjovekovnog skolastičkog metoda koji je jedan od izazivača protestantizma , što je na kraju krajeva i jeste put u nestanak.

Gotovo svi rani crkveni oci i istoka i zapada su bili mistici državši se poprilično tzv.apofatičke teologije što je u suštini gledano nasuprot skolastici i krutoj dogmatici po pitanju tumačenja svetog pisma i samom ispovedanju vere.

Apofatička teologija je pristup u veri da čovek suštinski ne može spoznati Boga jer transcedentna božanska suština se ne može poznati po poznanju stvorenog sveta.
Ovo je zapravo negativna teologija koja liči na Hegelovu negativnu dijalektiku , u smislu da se ne može reći šta Bog jeste već samo šta Bog nije.

Apofatička teologija je donekle nužna za opstanak hrišćanstva , jer npr.mi danas koirsitmo hegelinajski pristup negativne dijalektike kad su u pitanju pojmovi kao što su "sloboda i ljubav" , dakle retko da ikad iko pametan kad hoće objasniti suštinu i značenja ovih pojmova će reći "Sloboda je to i to , i ljubav je to i to" jer kad bi se krenulo putem pozitivne dijalektike ka ovim pojmovima , oni bi se obesmislili i prestali da postoje.

E tako je slično i sa Bogom.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 393 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 79 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO