HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 00:24.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 923 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 12 kol 2020, 16:47 
Offline

Pridružen/a: 09 kol 2020, 23:09
Postovi: 9
VUKsaJUGA je napisao/la:
Nit je HDZ dobar kao sto neki misle nit je on los kao sto neki misle !

@Tesevo Nemoj se ljutit ali sto ocekujes da uvjek neko drugi (HDZ) nesto radi za tebe?
Budi iskren, jesil si ti iz Gelsenkirchena ili Züricha ista uradio za Kraljevu Sutjesku i Tesevo ?
Nema potrebe da se neko ovde pravda samo iskreno razmisli.


Ma iznijeo sam samo svoje utiske, može se reći i osobna iskustva. Ne možemo poreći da nam tzv. visoka politika određuje sudbinu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 12 kol 2020, 18:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5701
Lokacija: planina
Teševo je napisao/la:
Planina je napisao/la:

MZ je istjerala naše izbjeglice iz Srednje Bosne iz DGG tamo oko 2000.-2001. i omogućila povratak Srba. To je ono kad smo i Samoupravu proglasili pa su nas tenkovima ugušili.



Iz prve ruke sa lica mjesta:

2000-e još nitko nije bio deložiran.
Prva polovina 2001 -e u Drvaru je živjelo 7000-8000 Hrvata.
Najmanje 6 godina vremena, bar za pokušati stambeno zbrinjavanj, za bilo kakvu državu to su neznatna ulaganja, tada se moglo doći i do obilnih donacija. Tzv. MZ bih prihvatila faktičko stanje na terenu kao što ga je uvijek i svugdje prihvatala. Usrani hdz nije imao primjedbi na to da nisu poštivane propisane procedure prilikom deložacija iz srpskih kuća, naprotiv aktivno je učestvovao u tome.


Dan danas nisu zbrinuti naši dole u Šuškovom i Bobanovom tako da eto ne čudi što 2001. nisu zbrinuti naši u DGG... Zna se što i ja mislim o ADZu pa se neću ponavljati ali definitivno netko kriv jest.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 12 kol 2020, 18:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58277
Lokacija: DAZP HQ
Planina je napisao/la:
Teševo je napisao/la:


Iz prve ruke sa lica mjesta:

2000-e još nitko nije bio deložiran.
Prva polovina 2001 -e u Drvaru je živjelo 7000-8000 Hrvata.
Najmanje 6 godina vremena, bar za pokušati stambeno zbrinjavanj, za bilo kakvu državu to su neznatna ulaganja, tada se moglo doći i do obilnih donacija. Tzv. MZ bih prihvatila faktičko stanje na terenu kao što ga je uvijek i svugdje prihvatala. Usrani hdz nije imao primjedbi na to da nisu poštivane propisane procedure prilikom deložacija iz srpskih kuća, naprotiv aktivno je učestvovao u tome.


Dan danas nisu zbrinuti naši dole u Šuškovom i Bobanovom tako da eto ne čudi što 2001. nisu zbrinuti naši u DGG... Zna se što i ja mislim o ADZu pa se neću ponavljati ali definitivno netko kriv jest.


čim ovo pročitam vas se ozarim. :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 13 kol 2020, 09:38 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4367
Kriv je tu i narod koji uopste nije htjeo da kupuje stanove i kuce, sto bi kad je mogao dzabe da zivi u Srpskim stanovima.
Imao sam i ja rodbine u Drvaru, bio sam tamo par puta.
Nije da politika nije kriva, ali narod nosi i vecu krivicu jer se samo cekalo da im neko pokloni kucu ili stan.

Necemo o Drvaru, nego vratimo se na nasu Sutjesku, mozemo mi pricat kako nas je politika izdala.
Samo me zivo zanima sta je narod koji se vratio poslje rata, mnogo njih donjelo i neki sitni kapital iz inostranstva, uradio da popravi svoju situaciju.
Sve sto ja znam su otvorene 2-3 prodavnice i 2-3 kafane. To je sve na nasem kraju sto je bilo, ostatak ljudi je sjedio kuci i cekao da in neko zaposli.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 13 kol 2020, 21:08 
Offline

Pridružen/a: 09 kol 2020, 23:09
Postovi: 9
VUKsaJUGA je napisao/la:
Kriv je tu i narod koji uopste nije htjeo da kupuje stanove i kuce, sto bi kad je mogao dzabe da zivi u Srpskim stanovima.
Imao sam i ja rodbine u Drvaru, bio sam tamo par puta.
Nije da politika nije kriva, ali narod nosi i vecu krivicu jer se samo cekalo da im neko pokloni kucu ili stan.

Necemo o Drvaru, nego vratimo se na nasu Sutjesku, mozemo mi pricat kako nas je politika izdala.
Samo me zivo zanima sta je narod koji se vratio poslje rata, mnogo njih donjelo i neki sitni kapital iz inostranstva, uradio da popravi svoju situaciju.
Sve sto ja znam su otvorene 2-3 prodavnice i 2-3 kafane. To je sve na nasem kraju sto je bilo, ostatak ljudi je sjedio kuci i cekao da in neko zaposli.


A narod nikada i nigdje nije valjao. Ljudi su nastojali ići gdje su mislili da će ostvariti materijalnu egzistenciju.Kada odem tamo nekom potrebom prenoćim u hotelu, to bliže familije tamo što sam imao je pomrlo , daljnu familiju i poznanike ne želim opterećivati svojim gostovanjem.Pomalo mi je bolno, nezasluženo da mi je oduzet zavičaj, ničim nisam tomu doprinijeo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 14 kol 2020, 10:21 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4367
Teševo je napisao/la:
VUKsaJUGA je napisao/la:
Kriv je tu i narod koji uopste nije htjeo da kupuje stanove i kuce, sto bi kad je mogao dzabe da zivi u Srpskim stanovima.
Imao sam i ja rodbine u Drvaru, bio sam tamo par puta.
Nije da politika nije kriva, ali narod nosi i vecu krivicu jer se samo cekalo da im neko pokloni kucu ili stan.

Necemo o Drvaru, nego vratimo se na nasu Sutjesku, mozemo mi pricat kako nas je politika izdala.
Samo me zivo zanima sta je narod koji se vratio poslje rata, mnogo njih donjelo i neki sitni kapital iz inostranstva, uradio da popravi svoju situaciju.
Sve sto ja znam su otvorene 2-3 prodavnice i 2-3 kafane. To je sve na nasem kraju sto je bilo, ostatak ljudi je sjedio kuci i cekao da in neko zaposli.


A narod nikada i nigdje nije valjao. Ljudi su nastojali ići gdje su mislili da će ostvariti materijalnu egzistenciju.Kada odem tamo nekom potrebom prenoćim u hotelu, to bliže familije tamo što sam imao je pomrlo , daljnu familiju i poznanike ne želim opterećivati svojim gostovanjem.Pomalo mi je bolno, nezasluženo da mi je oduzet zavičaj, ničim nisam tomu doprinijeo.


Prva "greska" je sto spavas u Hotelu ? Ima nasi ljudi koji iznajmljuju dobro izpremljene Apartmane i sobe sa doruckom cak.
Zar nije bolje podrzat nekog naseg?
Nesto oduzeto se moze i vratit ma koliko god nemoguce zgledalo.
Ostani povezan sa zavicajem, gledaj gdje i kako mozes pomoc, nije mala stvar i da samo objasnjujes drugim Hrvatima a i strancima odakle si, kakvo je to mjesto i sta znaci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 17 ruj 2020, 07:02 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
VUKsaJUGA je napisao/la:
Prva "greska" je sto spavas u Hotelu ? Ima nasi ljudi koji iznajmljuju dobro izpremljene Apartmane i sobe sa doruckom cak.
Zar nije bolje podrzat nekog naseg?
.


Ja znam da je bio onaj na ulazu u Sutjesku koji je nudio BED AND BREAKFAST. Ne znam ni za jednog drugog, a tražio sam. Stoga ako znaš više adresa molio bih te da ih podijeliš s nama ostalima.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 17 ruj 2020, 07:14 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Suljo i Muljo ukrali zvono sa crkve u Kaknju.

slika

https://www.dnevnik.ba/vijesti/ukrali-z ... Ocz8G1MMu0

Citat:
U optužnici se ističe da su dvojica Zeničana, u noći između 15. i 16. prosinca prošle godine, s ciljem da sebi pribave protupravnu imovinsku korist, zajednički i u dogovoru došli do betonskog zvonika u mjestu Slapnica, na području općine Kakanj.

"Popeli su se na zvonik te otkinuli zvono vrijednosti 18.000 KM, koje je palo na betonsku ploču i polupalo se", navodi se u optužnici.

Kako se dodaje, oni su potom dijelove zvona pokupili te odnijeli. Zatim su ih prodali u otkupnu stanicu sekundarnih sirovina u Kaknju za 500 KM.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 18 ruj 2020, 23:15 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4367
Bobovac je napisao/la:
VUKsaJUGA je napisao/la:
Prva "greska" je sto spavas u Hotelu ? Ima nasi ljudi koji iznajmljuju dobro izpremljene Apartmane i sobe sa doruckom cak.
Zar nije bolje podrzat nekog naseg?
.


Ja znam da je bio onaj na ulazu u Sutjesku koji je nudio BED AND BREAKFAST. Ne znam ni za jednog drugog, a tražio sam. Stoga ako znaš više adresa molio bih te da ih podijeliš s nama ostalima.


Ako trazis mogu ti poslat, broj i adresu od jedne zene.
Nebi bas kacio ovde na forumneciju adresu ili broj telefona.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 17 sij 2021, 13:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
https://kakanjinfo.com/kakanjka-ana-marija-tomic-prosjek-9-65-dobitnica-zlatne-znacke-unsa-ne-planiram-napustiti-svoju-domovinu/

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj- Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 22 sij 2021, 13:18 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Bobovac je napisao/la:
Bobovac je napisao/la:



Prema crkvenim podacima.

Poslije Božićnog blagoslova kuća koji su svećenici obavili u župi Sv. Ive Krstitelja u Kraljevoj Sutjesci, ovih su dana objavljeni podaci o broju katolika na području ove žuupe. U 659 obitelji u Kraljevoj Sutjesci te još˝ dvadesetak drugih naselja od Čatića do Ratnja stalno živi ukupno 1479 katoličkih vjernika. Najnapučenije katoličko selo u župi su Čatići s više od 406 ukućana potom Kraljeva Sutjeska s 213.

Tradicionalni blagoslov kuća završen je i u župi Kakanj, a prema podacima koje smo dobili u razgovoru sa župnikom don Marijanom Marijanovićem, ukupan broj za Božić blagoslovljenih obitelji je 558 dok je broj vjernika u ovoj gradskoj župi 1212. Kršteno je sedam osoba, od čega je petoro djece i dvoje odraslih. Vjenčana su četiri para, pričešćeno je devetoro djece. U prošloj godini umrlo je 29 kakanjskih župljana.

Za župu Vukanoviće nemamo najnovijih podataka no tamo je broj katolika zadnjih godina bio oko 350.

Župa Haljinići broji 33 obitelji i 71 vjernika.

Znači sveukupno na prostoru te 4 kakanjske župe bilo je... otprilike 3000 i kusur katolika.



Podaci broja vjernika sutješke župe prema zadnjem popisu kućanstava, daklem 9 godina nakon citiranog perioda iznad.



https://www.kraljeva-sutjeska.com/index ... clanak=405

Broj obitelji - 500

Broj ukućana - 1000 okruglo



slika

slika

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 22 sij 2021, 13:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5701
Lokacija: planina
Kakanj 1971., dok je još gradić imao hrvatsku većinu:

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 28 ožu 2021, 13:03 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Novi napadi na preostale Hrvate.

DOŠAO STARCU DA NAVODNO NAPLATI VODU, PA GA GOTOVO NA SMRT PRETUKAO I OPLJAČKAO KUĆU



slika
slika
slika


Redakciji portala Crna Hronika javio se Robert, koji tvrdi da se prekjučer u Kaknju dogodio pokušaj ubistva i pljačka njegovog djeda.

,,Djed od 79 godina, koji živi u selu Crnac u Kaknju. Nepoznata osoba mu je došla na vrata i tražila 20 KM, navodno za vodu. Djed je dao i osoba se udaljila od kuce da bi se nakon dvije minute vratio napadač i brutalno pretukao starca, udarao ga, vezao, davio, slomio nogu zbog čega mora na operaciju. Cijelu kuću je “prevrnuo” tražeći novac. O svemu je obavještena policija.

Robertov djed se nalazi u Kantonalnoj bolnici Zenica, a policijski službenici rade na otkrivanju počinioca ovog teškog djela.

https://crna-hronika.info/horor-u-kaknj ... TwY3O86MMg

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 31 ožu 2021, 19:22 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Uhićen počinitelj napada na Peru Kalfića.

Na području Kaknja danas je uhićen muškarac za kojeg se sumnja da je 26. ovog mjeseca upao u kuću 79- godišnjeg Pere Kalfića kojeg je brutalno pretukao i opljačkao. Starca su sutradan, nepomičnog zbog slomljene noge, pronašli sin i unuk.

- Mogu vam samo potvrditi da je na području Kaknja lišena slobode jedna osoba. Lice je na kriminalističkoj obradi- kazao je za “Avaz” dežurni operativni MUP-a Zeničko-dobojskog Kantona.

Njegov unuk Robert nam je kazao jednu nevjerovatnu stvar, a to je da je uhapšeni Muki Helja na Fecebooku dijelio njegove objave o napadu na djeda Peru.

slika

https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/64 ... 5mNsUTY7Lo

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 01 tra 2021, 08:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5701
Lokacija: planina
Bobovac je napisao/la:
Njegov unuk Robert nam je kazao jednu nevjerovatnu stvar, a to je da je uhapšeni Muki Helja na Fecebooku dijelio njegove objave o napadu na djeda Peru.

slika

https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/64 ... 5mNsUTY7Lo


Eh tko ih ne zna... Tako i na kanalu Srećka Stipovića komentiraju a na klixu ili uživo majku ustašku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 02 tra 2021, 17:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Sudeći po FB profilu muslimanski rednecks.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 18 svi 2021, 19:05 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Jedna hard-rock balada o Kraljevoj Sutjesci, na engleskom jeziku. :D


_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 18 svi 2021, 20:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Rođak moj :)

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 06 srp 2021, 14:01 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 07 srp 2021, 12:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
Lokalno ime Kraljeve Sutjeske su Banski Dvori?
Lokalni dijalekt je jekavski, Sutjeska, a ne Sutiska?

Jer koliko kužim, okolo je ijekavski šćakavski, ikavski bi trebao ići tek zapadnije.
Iako su to već dobrim djelom izumrli govori, govori djedova i baka...
Također imam neki rad gdje se priča o ikavsko-ijekavskom Kiseljaku.

Ispada da su ijekavski samo oko starih samostana, Fojnice, Kreševa i Sutjeske.

Hrvati Usore, Komušine, Žepča s Novim Šeerom isto pripadaju u arhaičnu šćakavicu, ali su im govori polujekavski, imaju miješanog jata.

Hrvati Brčkog i okolice Modriče i Gradačca su isto u tom dijalektu, međutim, to je Usora, ne srednjovjekovna Bosna.
Kao i Hrvati Soli...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 07 srp 2021, 14:28 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Ceha je napisao/la:
Lokalno ime Kraljeve Sutjeske su Banski Dvori?
Lokalni dijalekt je jekavski, Sutjeska, a ne Sutiska?

Jer koliko kužim, okolo je ijekavski šćakavski, ikavski bi trebao ići tek zapadnije.
Iako su to već dobrim djelom izumrli govori, govori djedova i baka...
Također imam neki rad gdje se priča o ikavsko-ijekavskom Kiseljaku.

Ispada da su ijekavski samo oko starih samostana, Fojnice, Kreševa i Sutjeske.

Hrvati Usore, Komušine, Žepča s Novim Šeerom isto pripadaju u arhaičnu šćakavicu, ali su im govori polujekavski, imaju miješanog jata.

Hrvati Brčkog i okolice Modriče i Gradačca su isto u tom dijalektu, međutim, to je Usora, ne srednjovjekovna Bosna.
Kao i Hrvati Soli...


Odakle ti to da je u Sutjesci ikavica? Ja je u tom kraju nikada nisam čuo.

Glede imena Banski dvori, to je predturski naziv kojim se nitko nije koristio u zadnjih 500 godina ( možda je koristio neki fanatični fratar u XVII stoljeću)

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 08 srp 2021, 21:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
Bobovac je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Lokalno ime Kraljeve Sutjeske su Banski Dvori?
Lokalni dijalekt je jekavski, Sutjeska, a ne Sutiska?

Jer koliko kužim, okolo je ijekavski šćakavski, ikavski bi trebao ići tek zapadnije.
Iako su to već dobrim djelom izumrli govori, govori djedova i baka...
Također imam neki rad gdje se priča o ikavsko-ijekavskom Kiseljaku.

Ispada da su ijekavski samo oko starih samostana, Fojnice, Kreševa i Sutjeske.

Hrvati Usore, Komušine, Žepča s Novim Šeerom isto pripadaju u arhaičnu šćakavicu, ali su im govori polujekavski, imaju miješanog jata.

Hrvati Brčkog i okolice Modriče i Gradačca su isto u tom dijalektu, međutim, to je Usora, ne srednjovjekovna Bosna.
Kao i Hrvati Soli...


Odakle ti to da je u Sutjesci ikavica? Ja je u tom kraju nikada nisam čuo.

Glede imena Banski dvori, to je predturski naziv kojim se nitko nije koristio u zadnjih 500 godina ( možda je koristio neki fanatični fratar u XVII stoljeću)


Ma pitam, ne iznosim :D
Većina Hrvata u BiH su ikavci, pa je Sutjeska poznata i kao Sutiska
https://www.google.com/search?safe=stri ... 87&bih=841

https://dunjalucar.com/2019/12/05/kralj ... -kraljeva/
https://www.bib.irb.hr/607233
https://www.ceeol.com/search/chapter-detail?id=548206

Slično se i Tješilo kod Fojnice naziva i Tišilo;
http://www.fojnica-samostan.com/novo/in ... ijest-zupe
http://www.fojnica.ba/index.php?sortira ... &skip=3999
http://www.fojnica.ba/index.php?skip=3997


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 08 srp 2021, 22:29 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Ceha je napisao/la:
Ma pitam, ne iznosim :D
Većina Hrvata u BiH su ikavci, pa je Sutjeska poznata i kao Sutiska



Znam da je u starim dokumentima i zemljovidima označena kao "Sutiska". Možda je nekoć i tu vladala ikavica pa je potisnuta? Ili su možda te dokumente pisali ikavci pa izmijenili izvorni naziv? Ili je to bio odrešeni pokušaj latinizacije toponima.
Bilo kako bilo, u XX stoljeću ikavice nije bilo. Naprotiv, imali smo "antiikaivcu" pa se "ije" dodavalo ponegdje umjesto "i" (mada je to postojalo i diljem BiH) Npr umjesto dirati - dijerati.

Znamo da je za turskih vremena dosta Hercegovaca naseljeno na te prostore, osobito od Ljubuškog. Pa smo stoga imali neka tipična ljubuška sela i zaseoke: Pavlovići, Lućići, Tomići, Brkići... Izgleda da njihova ikavica nije imala utjecaj na govor već se utopila u ijekavicu.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 09 srp 2021, 20:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
Bobovac je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Ma pitam, ne iznosim :D
Većina Hrvata u BiH su ikavci, pa je Sutjeska poznata i kao Sutiska



Znam da je u starim dokumentima i zemljovidima označena kao "Sutiska". Možda je nekoć i tu vladala ikavica pa je potisnuta? Ili su možda te dokumente pisali ikavci pa izmijenili izvorni naziv? Ili je to bio odrešeni pokušaj latinizacije toponima.
Bilo kako bilo, u XX stoljeću ikavice nije bilo. Naprotiv, imali smo "antiikaivcu" pa se "ije" dodavalo ponegdje umjesto "i" (mada je to postojalo i diljem BiH) Npr umjesto dirati - dijerati.

Znamo da je za turskih vremena dosta Hercegovaca naseljeno na te prostore, osobito od Ljubuškog. Pa smo stoga imali neka tipična ljubuška sela i zaseoke: Pavlovići, Lućići, Tomići, Brkići... Izgleda da njihova ikavica nije imala utjecaj na govor već se utopila u ijekavicu.


Mislim da to nikad nije bio ikavski kraj, bar po lingvistima.
Dokumenti koje pišu ikavci bi imali smisla.

Za ijekavizaciju, znam :D
Hiperjekavizacija :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kakanj - Kraljeva Sutjeska
PostPostano: 09 srp 2021, 22:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Tu je bila granica ikavskog i jekavskog do 19. stoljeca. Zapadno od Kiseljaka, Kakanj, prema Varesu...
U Kislejaku je cisto ijekavica, ali su stari ljudi za sjekiru, govorili primjerice sikira.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 923 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 26 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO