HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 14:42.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 15 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Centralna Azija - zbirna tema
PostPostano: 09 srp 2009, 22:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 lip 2009, 12:02
Postovi: 122
Pa nekako kontam:
- Oguri i Ujguri <- klik
- Grb isti, mjesec i zvijezda na svijetlo plavoj podlozi
- Hani i Ujguri, a 'vamo Huni (Madjari) i Oguri (Hrvati)
- jedni i drugi mrzite komunizam
- potlaceni i jedni i drugi, borite se za otcjepljenje
- imate prilicno znacajne prijateljske odnose sa madr Turkiye (i povijesno i bliskopovijesno)
- itd. itd.

Nekako mi previse znakovito da bi bilo slucajno... :-hrvatinic

Hehe... Ajde adje, Hercegovci, kod vas sve mislite da su neke provokacije, nesto upereno protiv vas, isto kakve "placipicke"... Imam ja u komsiluku jednog lika, koji je ono pravo nekako brate zajedljiv, ono, hoda stalno za tobom i npr. ti sutnes nogom kamencic, a on te odma pita "sta's sutno kamencic", misleci da ti to nesto sutas da bi njega za'ebo ili provocir'o....

E tako i vi...

------------------------------------------------------------------------------------

Nego, ev' da preimenujem temu u "Centralna Azija - zbirna tema", pa s vremena na vrijeme kad navrnem, da i okacim koji post. Neko moje misljenje da je to region koji ce obiljeziti 21. stoljece:
- ogromni energetski potencijali (zamni gas, nafta, ugalj, uranijum)
- interesna oblast u kojoj postoji prisustvo nuklearnih zemalja od kojih je samo jedna prisebna (USA, Rusija, Kina, Indija, Pakistan, a moguce i Iran, cini mi se da i Kazahstan posjeduje nuklearno)
- interesna sfera EU kao najveceg svjetskog ekonomskog giganta (juzni tok, Turkmenistan-Iran-Turska-Bugarska-Rumunjska-EU ili Turkmenistan-Azerbejdzan-Gruzija-Turska-Bugarska-Rumunjska-EU; intervencija Rusije u Gruziji-presijecanje juznog toka?)
- turkofone zemlje, T7 organizacija (Turska, Azerbejdzan, Turkmenistan, Uzbekistan, Kirgiztan, Kazahstan, Tadzikistan)
- islamski Kavkaz i Ural (turkofoni narodi Tatari, Bashkrir, Checheni, Dagestanci, Cherkezi....), destabilizacija Rusije ili pak islamizacija Rusije
- destabilizacija Kine, islamski Xinjiang i budisticki Tibet
- expanzija americkih "pasa gonica" u centr-azijskom regionu: Turske, Irana, Pakistana ili pak zaokret "pasa gonica" na stranu Rusa, Kineza, Indijaca...

------------------------------------------------------------------------------------

Koji interes mi imamo tamo - prodavat im RPG-ove i haubice, posredovat mirovne misije (kao veterani s iskustvom) tipa "postacete clan Unije ako to i to", ili pak primat izbjeglice Turkinje, Ruskinje, i Kineskinje???

P.S. Ev' napisao post, i taman da posaljem i ispravim naslov teme, kad ono zakljucano - nidje veze... :-neznam Ajd, obrisite onu prvu temu...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Centralna Azija - zbirna tema
PostPostano: 10 srp 2009, 07:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Mujice, iznenadio si me u pozitivnom smislu, razumiješ se u geopolitiku, samo se okani ovih glupih hrvatsko-turskih-perzijskih teorija.

Glede Xinjianga, iliti East Turkestana pa evo nekih mojih razbacanih razmišljanja:

- Još jedan sukob u prilog Huntingtonovoj teoriji o "krvavim granicama Islama" - Islam je u sukobu i sa kršćanima, židovima, hindusima, budistima, komunistima itd itd
- Objektivno gledajući izgleda da su ovi Ujguri pretrpjeli jednu vrstu kolonizacije na svom etničkom teritoriju. Han Kinezi ih na jedan vrlo perfidan način majoriziraju i planski naseljavaju "većinski" i "državotvorni" narod u tu veliku i strateški važnu regiju - i to cijelo vrijeme prodavajući multietniĆku priču - "svi smo mi jedan narod, kineski graDŽani" i sl. Dakle, u teoriji trebao bi podržavati ove Ujgure, al se onda trznem i sjetim da se ipak radi o muslimanima :-evotigana

- Sa makijavelističkog aspekta bilo bi poželjno da se protiv Kine objavi "Jihad" i da se u Xinjiang ubace džihadlije iz Pakistana i drugdje (nadam se da su toliko glupi) da bi se otvorio drugi front u ratu protiv Islamofašizma i da se u rat uvuče supersila Kina, koja ima mogućnosti taj rat voditi (i dobiti) prljavim metodama - Kina jednostavno nema prisilu rat voditi na "demokratski" način.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Centralna Azija - zbirna tema
PostPostano: 10 srp 2009, 12:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 lip 2009, 12:02
Postovi: 122
RajvoSa je napisao/la:
Mujice, iznenadio si me u pozitivnom smislu, razumiješ se u geopolitiku, samo se okani ovih glupih hrvatsko-turskih-perzijskih teorija.

Glede Xinjianga, iliti East Turkestana pa evo nekih mojih razbacanih razmišljanja:

- Još jedan sukob u prilog Huntingtonovoj teoriji o "krvavim granicama Islama" - Islam je u sukobu i sa kršćanima, židovima, hindusima, budistima, komunistima itd itd


Slazem se. Islam jeste (izmedju ostalog) ratnicka ideologija. Ali kao i svaka druga ideologija iza nje stoji, negdje, u nekom mjestu, nekoliko cika koji upravljaju tom ideologijom, imajuci namjeru ostvarivanja svojih ciljeva. Postavlja se pitanje dal' ti cike sjede u Rijadu ili u Washingtonu? Nekako mi se cini da ce u 21. stoljecu najvazniji partneri USA biti neke zemlje islamskog svijeta, kao sto su uostalom bile i potkraj 20. stoljeca nakon raspada socijalizma...

Citat:
- Objektivno gledajući izgleda da su ovi Ujguri pretrpjeli jednu vrstu kolonizacije na svom etničkom teritoriju. Han Kinezi ih na jedan vrlo perfidan način majoriziraju i planski naseljavaju "većinski" i "državotvorni" narod u tu veliku i strateški važnu regiju - i to cijelo vrijeme prodavajući multietniĆku priču - "svi smo mi jedan narod, kineski graDŽani" i sl. Dakle, u teoriji trebao bi podržavati ove Ujgure, al se onda trznem i sjetim da se ipak radi o muslimanima :-evotigana


Pa Ujguri su manje-vishe topnicko meso - tesko da mogu ostvariti otcjepljenje od Kine - ali je sigurno da mogu jako destabilizirati Kinu.

Citat:
- Sa makijavelističkog aspekta bilo bi poželjno da se protiv Kine objavi "Jihad" i da se u Xinjiang ubace džihadlije iz Pakistana i drugdje (nadam se da su toliko glupi) da bi se otvorio drugi front u ratu protiv Islamofašizma i da se u rat uvuče supersila Kina, koja ima mogućnosti taj rat voditi (i dobiti) prljavim metodama - Kina jednostavno nema prisilu rat voditi na "demokratski" način.


Dzihadlije sami su uglavnom saka jada. Medjutim ako dzihadlije, opijeni kamikazstvom, dobiju potporu neke velike sile (a interesanata u Xinjiangu ima, USA, Rusija, Indija, Pakistan), onda mogu postati vrlo ubitacno gerilsko oruzje (uostalom, kao sto su nekoc bili i Talibani protiv Rusa, u Avganistanu).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Centralna Azija - zbirna tema
PostPostano: 10 srp 2009, 12:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 lip 2009, 12:02
Postovi: 122
Interesantna je i capri oko "juznog toka". Mislim jasno je da izgradnjom juznog toka iz igre ispada Rusija u smislu da EU postaje energetski neovisna od Rusije. A uzimajuci u obzir da u najvaznijim energetskim teritorijama Rusije zive autohtoni ne-ruski narodi, moguce je da je krajnji cilj ofanziva "zapada" na Russian Federation.

Mislim, interesantne stvari se desavaju:
- Prvobitni plan juznog toka: Turkmenistan-Azerbejdzan-Gruzija-Turska-Bugarska-Srbija-Madjarska-EU
- Uspostavljanje odnosa Srbija i Rusija, prodaja srpske naftne industrije Rusima
- Otcjepljenje Kosova, ubrzan prijem Bugarske i Rumunije u EU, novi plan trase juznog toka: Turkmenistan-Azerbejdzan-Gruzija-Turska-Bugarska-Rumunija-Madjarska-EU
- Intervencija Rusije u Gruziji
- "Revolucija" u Iranu (btw, nekako mi odnosi Irana i EU izgledaju mnogo meksi - maltene prijateljski, nego sto su to odnosi Irana i USA, o kojima znamo kakav je stav CNN-a - interesantno)
- Alternativni plan juznog toka: Turkmenistan-Iran-Turska-Bugarska-Rumunija-Madjarska-EU


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Centralna Azija - zbirna tema
PostPostano: 10 srp 2009, 23:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Mujo Mujic je napisao/la:

Slazem se. Islam jeste (izmedju ostalog) ratnicka ideologija. Ali kao i svaka druga ideologija iza nje stoji, negdje, u nekom mjestu, nekoliko cika koji upravljaju tom ideologijom, imajuci namjeru ostvarivanja svojih ciljeva. Postavlja se pitanje dal' ti cike sjede u Rijadu ili u Washingtonu? Nekako mi se cini da ce u 21. stoljecu najvazniji partneri USA biti neke zemlje islamskog svijeta, kao sto su uostalom bile i potkraj 20. stoljeca nakon raspada socijalizma...


Nisu džihadlije nikakve lutke na koncu niti bilo tko sa zapada njima "upravlja". Neće biti nikakvog partnerstva sa islamskim zemljama (osim možda u Iranu ako tu dođe do kontrarevolucije), jer zapad radi sve da bi se riješio ovisnosti o arapskoj nafti i uspostavio energetsku neovisnost.



Citat:
Pa Ujguri su manje-vishe topnicko meso - tesko da mogu ostvariti otcjepljenje od Kine - ali je sigurno da mogu jako destabilizirati Kinu.


Mogli bi je destabilizirati da se radi o nekoj demokratskoj zemlji. A pošto Kina ipak ima mogućnost stvari rješavati nekim drugim standardima, ti Ujguri neće biti velika prijetnja. Pa poznato je kako je Staljin riješio problem Čečena za vrijeme SSSR.

Citat:
Dzihadlije sami su uglavnom saka jada. Medjutim ako dzihadlije, opijeni kamikazstvom, dobiju potporu neke velike sile (a interesanata u Xinjiangu ima, USA, Rusija, Indija, Pakistan), onda mogu postati vrlo ubitacno gerilsko oruzje (uostalom, kao sto su nekoc bili i Talibani protiv Rusa, u Avganistanu).


Rusi su bili na izdisaju, i ideološki okupatori u stranoj zemlji, u ratu koji nije imao podršku javnosti. Ovdje govoriš o mogućem sukobu unutar granica zemlje na samom vrhuncu snage, supersila sa 1.4 milijardi stanovnika, i to manje-više etnički monolitna, pa ako ovi jadni Ujguri prihvate Džihad, ne predviđam im dug životni vijek kao naciji.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Centralna Azija - zbirna tema
PostPostano: 10 srp 2009, 23:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 lip 2009, 12:02
Postovi: 122
RajvoSa je napisao/la:
Nisu džihadlije nikakve lutke na koncu niti bilo tko sa zapada njima "upravlja". Neće biti nikakvog partnerstva sa islamskim zemljama (osim možda u Iranu ako tu dođe do kontrarevolucije), jer zapad radi sve da bi se riješio ovisnosti o arapskoj nafti i uspostavio energetsku neovisnost.


"Para vrti gdje burgija nece". Tako da drustvom uglavnom upravljaju ekonomski interesi - ideologija je podredjena ekonomskim interesima a ne obrnuto. A to se vidi i na terenu tj. "Ameri ratuju protiv islama", a najveci partneri im Saudijci. Inace, poznato je prijateljstvo dvije velike naftaske familije B-B, jedna iz Amerike-druga iz Saudije, a kao "puno se mrze te dvije familije".

Citat:
Mogli bi je destabilizirati da se radi o nekoj demokratskoj zemlji. A pošto Kina ipak ima mogućnost stvari rješavati nekim drugim standardima, ti Ujguri neće biti velika prijetnja. Pa poznato je kako je Staljin riješio problem Čečena za vrijeme SSSR.


Citat:
Rusi su bili na izdisaju, i ideološki okupatori u stranoj zemlji, u ratu koji nije imao podršku javnosti. Ovdje govoriš o mogućem sukobu unutar granica zemlje na samom vrhuncu snage, supersila sa 1.4 milijardi stanovnika, i to manje-više etnički monolitna, pa ako ovi jadni Ujguri prihvate Džihad, ne predviđam im dug životni vijek kao naciji.


Tesko moze Kina unistiti 10-tak miliona(!) Ujgura koji imaju podrsku npr. Amerike ili Rusije samo tako, a niti Ujguri mogu otcijepiti energetski bitan Xinjiang od Kine samo tako. Ali destabilizacija Kine je sasvim moguca - pri cemu bi Ujguri naebali fizicki, a Kina bi usporila ekonomski (tj. iskoristavanje resursa Xinjianga u ratu bi postalo nekoliko puta skuplje no sto je sada u miru).

Mislim, ocigledno se interesi Amera i Arapa po pitanju Xinjianga poklapaju na obostranu korist. U skladu s tim, mogu samo reci ne bi bio u kozi Ujgurima u vremenu koje slijedi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Centralna Azija - zbirna tema
PostPostano: 10 srp 2009, 23:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Mujo Mujic je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:
Nisu džihadlije nikakve lutke na koncu niti bilo tko sa zapada njima "upravlja". Neće biti nikakvog partnerstva sa islamskim zemljama (osim možda u Iranu ako tu dođe do kontrarevolucije), jer zapad radi sve da bi se riješio ovisnosti o arapskoj nafti i uspostavio energetsku neovisnost.


"Para vrti gdje burgija nece". Tako da drustvom uglavnom upravljaju ekonomski interesi - ideologija je podredjena ekonomskim interesima a ne obrnuto. A to se vidi i na terenu tj. "Ameri ratuju protiv islama", a najveci partneri im Saudijci. Inace, poznato je prijateljstvo dvije velike naftaske familije B-B, jedna iz Amerike-druga iz Saudije, a kao "puno se mrze te dvije familije".


Ima dosta o tome u dokumentarcu Michaela Moore-a "Fahrenheit 911". No činjenica da je obitelj Bush bila povezana u ekonomskom smislu sa saudijskom kraljevskom obitelji u biti ne znači ništa. Takvih primjera u ratu ima koliko god hoćeš, a Amerima je (za sada) primarni interes i politika "Energy security", pa i samim time je podrška ovom gnusnom srednjovjekovnom režimu samo dio toga. Mada se i važni mediji i političari u Americi pitaju - a što nam sve to treba? Neki povezuju i invaziju Iraka sa željom da se uspostavi alternativni izvor snabdjevanja naftom, i da se smanji podrška i ovisnost o Saudijcima. No ipak, čuvaj prijatelje blizu, a neprijatelje još bliže.



Citat:
Tesko moze Kina unistiti 10-tak miliona(!) Ujgura koji imaju podrsku npr. Amerike ili Rusije samo tako, a niti Ujguri mogu otcijepiti energetski bitan Xinjiang od Kine samo tako. Ali destabilizacija Kine je sasvim moguca - pri cemu bi Ujguri naebali fizicki, a Kina bi usporila ekonomski (tj. iskoristavanje resursa Xinjianga u ratu bi postalo nekoliko puta skuplje no sto je sada u miru).

Mislim, ocigledno se interesi Amera i Arapa po pitanju Xinjianga poklapaju na obostranu korist. U skladu s tim, mogu samo reci ne bi bio u kozi Ujgurima u vremenu koje slijedi.


Vidjet ćemo, nije se sa Kinom igrati - pogotovo ne Amerima koji itekako ovise o Kini u ekonomskom smislu. Pa nedavno je Hillary maltene molila Kineze "Please continue buying US treasuries, they are safe...". U slučaju američkih prljavih igara, Kina vrlo lako može sa par poteza dovesti do kolapsa američkog dolara.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Centralna Azija - zbirna tema
PostPostano: 11 srp 2009, 00:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 lip 2009, 12:02
Postovi: 122
Otprilike stvari izgledaju ovako:
- velike sile nikada nece ratovati medjusobno direktno, vec indirektno preko drugih malih naroda
- Centralna Azija kao regija sa velikim energetskim potencijalima jeste i bice veoma vazan region sa interesima USA, EU, Rusije, Kine, Indije
- sve gore navedene velike sile, osim USA i EU, imaju unutardrzavni potencijalni problem dzihada

Logicki je veoma moguce da ce USA i EU napuckavati dzihadlije na akciju unutar Rusije, Kine, Indije. S druge strane Rusija, Kina, Indija ce napuckavati dzihadlije na akciju unutar Turske, Irana, Saudije.

Pakistan je posebna prica.

Sve u svemu, veoma heben dio Svijeta u buducnosti. :-kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Centralna Azija - zbirna tema
PostPostano: 11 srp 2009, 00:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 lip 2009, 12:02
Postovi: 122
RajvoSa je napisao/la:
Vidjet ćemo, nije se sa Kinom igrati - pogotovo ne Amerima koji itekako ovise o Kini u ekonomskom smislu. Pa nedavno je Hillary maltene molila Kineze "Please continue buying US treasuries, they are safe...". U slučaju američkih prljavih igara, Kina vrlo lako može sa par poteza dovesti do kolapsa američkog dolara.


Neka moja logika je da je misljenje "Kina kao ekonomski gigant od kojeg zavisi USA i Svijet" prenapuhano. Ono sto cini Kinu trenutno jakom jeste jeftina radna snaga.

Medjutim, razvojem tehnologije, prije svega robotike (a ja mislim da smo svjesni kako se to brzo razvija u posljednje vrijeme), vrlo lako se kompetitivna prednost Kine kao bastiona jeftine radne snage moze istopiti.

Jedino sto je very bitno u takvom scenariju razvoja dogadjaja jeste, naravno, energija. Ko bude imao pristup jeftinim izvorima energije, taj ce dominirati. Cini mi se da se stvari globalno vrte oko toga, sto samim tim u centar zbivanja postavlja Centralnu Aziju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Centralna Azija - zbirna tema
PostPostano: 11 srp 2009, 00:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Mujo Mujic je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:
Vidjet ćemo, nije se sa Kinom igrati - pogotovo ne Amerima koji itekako ovise o Kini u ekonomskom smislu. Pa nedavno je Hillary maltene molila Kineze "Please continue buying US treasuries, they are safe...". U slučaju američkih prljavih igara, Kina vrlo lako može sa par poteza dovesti do kolapsa američkog dolara.


Neka moja logika je da je misljenje "Kina kao ekonomski gigant od kojeg zavisi USA i Svijet" prenapuhano. Ono sto cini Kinu trenutno jakom jeste jeftina radna snaga.

Medjutim, razvojem tehnologije, prije svega robotike (a ja mislim da smo svjesni kako se to brzo razvija u posljednje vrijeme), vrlo lako se kompetitivna prednost Kine kao bastiona jeftine radne snage moze istopiti.

Jedino sto je very bitno u takvom scenariju razvoja dogadjaja jeste, naravno, energija. Ko bude imao pristup jeftinim izvorima energije, taj ce dominirati. Cini mi se da se stvari globalno vrte oko toga, sto samim tim u centar zbivanja postavlja Centralnu Aziju.


http://www.treas.gov/tic/mfh.txt

Major holders of US Treasuries

1. China - 763.5 billion USD :-utege

Pa za sada je samo par komentara od Kineza gdje su dali mali hint da bi htjeli da se malo odmaknu od USD bio dovoljan da kratkoročno oslabi USD. Zamisli sada u slučaju malo jačeg proxy rata, kada bi Kina konkretno počela prodavati US Treasuries - definitivno bi došlo do strmoglavog pada dolara i moguće burzi.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Centralna Azija - zbirna tema
PostPostano: 11 srp 2009, 00:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 lip 2009, 12:02
Postovi: 122
RajvoSa je napisao/la:
http://www.treas.gov/tic/mfh.txt

Major holders of US Treasuries

1. China - 763.5 billion USD :-utege

Pa za sada je samo par komentara od Kineza gdje su dali mali hint da bi htjeli da se malo odmaknu od USD bio dovoljan da kratkoročno oslabi USD. Zamisli sada u slučaju malo jačeg proxy rata, kada bi Kina konkretno počela prodavati US Treasuries - definitivno bi došlo do strmoglavog pada dolara i moguće burzi.


E to je vec malo komplexnija tema u koju se ja ne bih upustao bez vise istrazivanja.

Tj. ako uzmemo:
- po tradicionalnom Samuelsonovom modelu u kojem je "money = value", onda bi doslo do dugorocne destabilizacije USA povlacenjem Kineskog novca (?)
- no sto ako je po Modern Money Mechanics modelu "money = debt", onda bi doslo do kratkorocne destabilizacije USA i stavljanja u motion americke privrede (?)

Addendum


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Centralna Azija - zbirna tema
PostPostano: 15 srp 2009, 13:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Desilo se ono čemu sam se nadao - džihadlije prijete Kini.

Citat:
Al-Qaeda Group Vows to Avenge Uighur Deaths in China (Update2)
2009-07-14 10:15:43.2 GMT


(Adds double shooting in fourth paragraph.)

By Bloomberg News
July 14 (Bloomberg) -- Al-Qaeda's North African wing vowed to
avenge the deaths of Muslim Uighurs in China's Xinjiang province by
targeting Chinese workers in Algeria, a risk analysis company said in a
report.
Al-Qaeda in the Islamic Maghreb said it will target the 50,000
Chinese workers in Algeria and Chinese nationals and projects across
northwestern Africa, said Stirling Assynt, which has offices in London
and Hong Kong.
"This threat should be taken seriously," the company said, adding
that three weeks ago the Islamist group ambushed a convoy of Algerian
security forces protecting Chinese engineers, killing 24 Algerians.

Almost 200 people have been killed this month in clashes between
ethnic Uighurs and Han Chinese in Urumqi, the capital of China's
westernmost Xinjiang province, in the nation's worst ethnic bloodshed in
decades. Violence erupted again yesterday as police shot and killed two
Uighur men armed with knives and sticks after an incident at a mosque in
which a man urged a jihad, or holy war, the official Xinhua News Agency
said today.
When the mosque's imam called for help to expel the man, people
alongside the protester brandished knives, according to the report. The
two men were shot dead by police as they chased one of the mosque's
security guards, Xinhua reported. A third man was wounded.
Thousands of paramilitary and regular police have been deployed in
the city to maintain peace. The clashes that started July 5 weren't
caused by differences over religion or ethnicity, a Chinese government
spokesman said today.

Seeking Retribution

"We hope the relevant Muslim countries and Muslims can recognize
the true nature of the July 5 incident in Urumqi,"
Qin Gang, a spokesman for China's Foreign Ministry, said today at a
briefing in Beijing. "It's not an issue of religion or ethnic groups,"
he said, adding that "The purpose is the sabotage of China's unity and
ethnic solidarity."
Hundreds of Uighur protesters attacked Han Chinese, smashed
businesses and set fire to buses in Urumqi on July 5. Two days later,
thousands of local Han Chinese took to the streets armed with machetes,
steel bars and other weapons seeking retribution.
Police fired tear gas and formed barricades to stop them from
entering Urumqi's Uighur neighborhoods. The clashes killed
184 people as of July 10.
Al-Qaeda in the Islamic Maghreb, which wants to impose an Islamic
state in Algeria, was founded in the mid-1990s. It pledged allegiance to
Osama bin Laden in 2003. The Maghreb is the Arabic name for the North
African countries of Morocco, Algeria and Tunisia.

'Avenge Injustices'

It is the first militant group to formally react to the violence in
Xinjiang province, Stirling Assynt said. The company said there had been
an increase in "chatter" on the Internet among so-called jihadists, or
militants engaged in a holy war, about the need for action "to avenge
the perceived injustices in Xinjiang."
"Some of these individuals have been actively seeking information
on China's interests in the Muslim world which they could use for
targeting purposes," Stirling Assynt said, adding locations included
North Africa, Sudan, Pakistan and Yemen.
Other militant groups may make similar threats and al-Qaeda in the
Arabian Peninsula "could well target Chinese projects in Yemen,"
according to the report.

Oil, Gas Reserves

Ethnic Han Chinese make up more than 90 percent of the nation's
population. Muslim Uighurs, who make up less than half of Xinjiang's 20
million population after years of Han migration, complain of
discrimination and unfair division of the region's resources. The
landlocked province, about three times the size of France, has China's
second-highest oil and natural gas reserves.
Chinese President Hu Jintao cut short his trip to the Group of
Eight summit in Italy so he could return to Beijing to deal with the
unrest.
Urumqi residents were ordered on July 12 to always carry their
citizen identity cards or driver's licenses, Xinhua reported yesterday.
Anyone found not to be carrying identification will be taken by police
for interrogation, the Beijing-based news service said.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Centralna Azija - zbirna tema
PostPostano: 16 srp 2009, 13:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
RajvoSa je napisao/la:
Desilo se ono čemu sam se nadao - džihadlije prijete Kini.



Pogodio si. :palacgore1
Joj sad kad se Kinezima digne ku***.
Jer niko nije indiferentan na prijetnje.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Centralna Azija - zbirna tema
PostPostano: 01 kol 2009, 22:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Šestero kršćana živi spaljeni zbog 'oskvrnjivanja' Kurana
Islamabad, 01.08.2009., 19:53 |

Skupina gnjevnih muslimana ubila je u subotu šestero i ranila desetak kršćana pod optužbom da su oskvrnuli Kuran te su zapalili 40 kuća i crkvu u selu na zapadu Pakistana, doznaje se od službenog izvora.


'Neki su pojedinci optužili kršćane da su oskvrnuli Kuran', rekao je, dodavši da su optužbe bile 'neutemeljene'. Ministar nije rekao ništa o tom oskvrnuću. 'Sve žrtve su kršćani. Rekli su mi da su živi spaljeni', dodao je ministar.

Oskvrnuće Kurana se koristi za progon Kršćana

Koncem srpnja u tom je selu izbio sukob kršćana i muslimana zbog Kurana koji je kasnije riješen, kako navodi policija. Napetost je ponovno izbila u subotu, kada je napadnuta kršćanska zajednica i zapaljene zgrade. Za oskvrnuće Kurana može se dobiti smrtna kazna u Pakistanu, gdje je islam glavna religija.

Kršćani koji čine manje od 3 posto stanovništva tvrde da se zakoni o zabrani oskvrnuća zlorabe radi progona njihove zajednice. (Hina)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Centralna Azija - zbirna tema
PostPostano: 02 kol 2009, 11:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 14:21
Postovi: 556
Lokacija: na rijeci
Mar-kan je napisao/la:
Šestero kršćana živi spaljeni zbog 'oskvrnjivanja' Kurana
Islamabad, 01.08.2009., 19:53 |

Skupina gnjevnih muslimana ubila je u subotu šestero i ranila desetak kršćana pod optužbom da su oskvrnuli Kuran te su zapalili 40 kuća i crkvu u selu na zapadu Pakistana, doznaje se od službenog izvora.


'Neki su pojedinci optužili kršćane da su oskvrnuli Kuran', rekao je, dodavši da su optužbe bile 'neutemeljene'. Ministar nije rekao ništa o tom oskvrnuću. 'Sve žrtve su kršćani. Rekli su mi da su živi spaljeni', dodao je ministar.

Oskvrnuće Kurana se koristi za progon Kršćana

Koncem srpnja u tom je selu izbio sukob kršćana i muslimana zbog Kurana koji je kasnije riješen, kako navodi policija. Napetost je ponovno izbila u subotu, kada je napadnuta kršćanska zajednica i zapaljene zgrade. Za oskvrnuće Kurana može se dobiti smrtna kazna u Pakistanu, gdje je islam glavna religija.

Kršćani koji čine manje od 3 posto stanovništva tvrde da se zakoni o zabrani oskvrnuća zlorabe radi progona njihove zajednice. (Hina)


stara muslimanska multietnićnost i solidarnost, a kad su u manjini od njihova kukanja i ugroženosti nemože se ostat.




GORILI U PAKLU SVI OD REDA :smajl006 nema ovdje nista bez križarski ratova, eee moja europo probudi se više iz jebenog multikulturizma i ostalih liberali sranja dok ne bude kasno.

_________________
"Teško domu bez ljubavi bratske, ko i Bosni bez zemlje Hrvatske"
Tiocfaidh ár lá


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 15 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: hilbert, Navodni Poslanik i 39 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO