HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 13 vel 2025, 06:43.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Do kraja godine će biti preko sedam milijardi stanovnika
PostPostano: 18 kol 2011, 10:46 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2010, 08:22
Postovi: 4632
Citat:
Broj stanovnika na planeti premašit će do kraja ove godine granicu od sedam milijardi, objavio je Francuski institut za demografske studije (INED).

Granica od šest milijardi stanovnika premašena je 1999. godine, navodi INED. Bilo je potrebno 12 godina da se broj Zemljana popne na sedam milijardi, a do sljedeće granice od osam milijardi bit će potrebno 14 godina jer se stopa rasta stanovnika u svijetu usporava, procjenjuje institut.

Nakon toga bi se broj svjetske populacije trebao stabilizirati na između devet i deset milijarda sve do kraja stoljeća.

Rast populacije na svijetu smanjit će u ovoj godini na 1,1 posto, dok je prije 50 godina, primjerice, iznosio dva posto. To se događa zbog smanjenog fertiliteta širom svijeta. Danas broj djece po ženi iznosi u prosjeku 2,5, a prije pola stoljeća bio je pet. Međutim, razlike u svijetu ogromne su, od Nigera gdje žena u prosjeku rađa sedmero djece, do Tajvana gdje je taj prosjek 0,9.

Rast stanovništva najizraženiji je u subsaharskoj Africi, dijelovima Arapskog poluotoka i u područjima od Afganistana do sjeverne Indije.

Trenutno grupu sedam najmnogoljudnijih zemalja svijeta čine Kina (1,33 milijardi stanovnika), ispred Indije (1,17 milijardi), SAD-a (306,8 miliona), Indonezije (243,3 miliona), Brazil (191,5), Pakistana (180,8) i Nigerije (162,3).

Do godine 2050. Indija (1,69 milijardi po procjeni) trebala bi preteći Kinu (1,31), a Nigerija (433 miliona) Sjedinjene Države (423 miliona), smatra INED.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Do kraja godine će biti preko sedam milijardi stanovnika
PostPostano: 18 kol 2011, 10:46 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2010, 08:22
Postovi: 4632
Lagos
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Do kraja godine će biti preko sedam milijardi stanovnika
PostPostano: 18 kol 2011, 12:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 17:45
Postovi: 6998
Ako tko nije znao- ili razmišljao- drži se da je do sada živjelo oko 100 milijardi ljudi (procjene, naravno, od 60 do 110 milijardi).

Ako nekom to izgleda previše, neka samo pomisli da je sada - po tom- nekih 7-10 % ukupnoga broja vrste oduvijek.

A to se ne može reći za muhe, štakore, razne ptice, ....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Do kraja godine će biti preko sedam milijardi stanovnika
PostPostano: 22 kol 2011, 15:53 
Offline

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 17:26
Postovi: 12614
Kao i svaka krivulja, tako i ova koja prati ljudsku populaciju ima svoj vrh i svoje dno. Bojim se da je ljudska populacija trenutno pri samom vrhu amplitude i da će nakon toga krivulja imati strahovit pad vrijednosti. Uzročnika može biti mnogo, rat, bolest, glad i žeđ. Takve depresije nisu nepoznanica u ljudskoj povijesti.

slika

slika

izgleda li ovo normalno???

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 22 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO