HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 19:20.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: huntington-clash of civilizations
PostPostano: 12 srp 2009, 23:22 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 22:54
Postovi: 587
huntington u svojoj knjizi svrstava svit u razlicite blokove

vidljivo na ovoj karti:

http://de.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 1221224609

huntington tvrdi da ce religija,nacija i podrijetlo postati opet vaznije,te da ce se ljudi vise i vise identificirati sa svojin "blokovima".huntington prognosticira da ce zapad izgubiti na moci,te da ce jacati islamski te kineski blok.

razloge za pad moci zapada vidi u sljedecem:

pad radnog etnosa.

pad morala.

kriminalizacija drustva.

gubljenje identiteta.

huntington kvalificira dva tipa konflikta kultura.lokalni.to su na primjer ratovi na prostorima ex-yu devedesetih.

drugi su konflikti centruma tih kulturnih blokova.pod takve centrume spadaju:amerika,europa(njemacka,francuska)rusija,kina,indija...

za nas mozda zanimljivo.huntington svrstava hrvatsku pod zapadni blok(amerika,europa),a srbiju pod ortodoksni blok(rusija).dok muslimane na balkanu ocito ne vidi kao uopce bitan faktor.

kako san vec spomenija huntington ponajvise vidi opasnost u kinezima i islamskin zemljama.kinezi ce razviti enormnu ekonomsku te vojnu moc,a muslimanski svit ce se dalje fundamentalizirati,te samo zbog toga postati sve veca opasnost.

na prvi pogled cisti americki pogled na stvari,ali na drugi i nije.kinezi su u zapadnin zemljama skloni getoiziranju,imaju svoja pravila,ne daju strancima u kvartove di su vecina.u stvari su kinezi veca opasnost za europu nego za amere.isto vazi i za islamske fundamentaliste.amerika ne granici na islamski blok.europa da.isto kao i ortdoksni blok-citaj rusija.

zanimljivo bi bilo promisliti o tome kako se europa moze najbolje pripremiti za izazov opstanka?kako urediti odnose sa rusima,kojima isto prijeti opasnost od kineza?

ili mislite da huntington nema pojma o cemu prica,i imate neki drugi vid na stvari?zanimljiva tema...

_________________
"Imamo svoju Hrvatsku!"Franjo Tudjman

http://www.youtube.com/watch?v=XW1ICWXU ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: huntington-clash of civilizations
PostPostano: 12 srp 2009, 23:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
puntar je napisao/la:


Zanimljivo je da je BiH u rusko/pravoslovnoj civilizacija. Mislim da će se zbog radikalnosti ovih azijskih civilizacija, a i zbog sličnosti sustava vrijednosti svijetlo plava, tamnoplava i ljubičasta vremenom stopiti.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: huntington-clash of civilizations
PostPostano: 12 srp 2009, 23:45 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 22:54
Postovi: 587
lider30 je napisao/la:
puntar je napisao/la:


Zanimljivo je da je BiH u rusko/pravoslovnoj civilizacija. Mislim da će se zbog radikalnosti ovih azijskih civilizacija, a i zbog sličnosti sustava vrijednosti svijetlo plava, tamnoplava i ljubičasta vremenom stopiti.


nece se stopiti,ali ce sigurno kooperirati.

_________________
"Imamo svoju Hrvatsku!"Franjo Tudjman

http://www.youtube.com/watch?v=XW1ICWXU ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: huntington-clash of civilizations
PostPostano: 13 srp 2009, 10:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Preduhitrio si me, mislio sam otvoriti ovaj topic da se oda počast njegovim revolucionalnim razmišljanjima.

Istina je da Rusija (i sa njom pravoslavlje) nastupaju kao zaseban blok, no mislim da nam je svima u interesu što bolja suradnje zapadne civilizacije (judeo-kršćanstva) i pravoslavaca.

Razlog zašto je na njegovoj karti BiH u "pravoslavnoj" zoni je jer su Srbi držali 70% BiH kada je prvi put pisao taj esej (koji se tek kasnije razvio u knjigu).

Uglavnom mislim da će opasnost od Islama (i "krvave granice Islama" - njegov termin) učiniti dosta na ujedinjenu tih civilizacija. Eto gdje ćeš boljeg primjera od fantastične suradnje između Indije i Izraela, pogotovo na vojnom planu.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: huntington-clash of civilizations
PostPostano: 24 kol 2009, 18:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
puntar je napisao/la:


Gledam kako da su Grčka, Bugarska i Rumunjska u istočnopravoslavnoj civilizaciji, a članice su EU.
EU je dosta čvrsta integracija, koja bi trebala poslije usvajanja Lisabonskog sporazuma postati prava konfederacija. Prilog tezi, da se zapadna i istočnopravoslavna dosta isprepliću u 21. stoljeću.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: huntington-clash of civilizations
PostPostano: 24 kol 2009, 20:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
lider30 je napisao/la:
puntar je napisao/la:


Gledam kako da su Grčka, Bugarska i Rumunjska u istočnopravoslavnoj civilizaciji, a članice su EU.
EU je dosta čvrsta integracija, koja bi trebala poslije usvajanja Lisabonskog sporazuma postati prava konfederacija. Prilog tezi, da se zapadna i istočnopravoslavna dosta isprepliću u 21. stoljeću.


eu ti je svjetlosne godine udaljena od konfederacije, cak sumnjam da ce to ikad moci postati (zbog samih temelja, i nadogradivajucih pravnih akata)... vjerojatnije je federacija... ali nadam se da ce se prije raspasti nego sto dode do toga...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: huntington-clash of civilizations
PostPostano: 05 ruj 2009, 13:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
I po Huntigtonu BiH nema nikakve budućnosti. Ako BiH bude dugoročno opstala, njegove teze će se pokazati kao totalno promašene.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: huntington-clash of civilizations
PostPostano: 09 ruj 2009, 23:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2009, 10:12
Postovi: 1281
Evo hrvatskog prijevoda Huntingtonove analize «Sukob civilizacija»:

http://islamu.wordpress.com/sukob-civilizacija/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: huntington-clash of civilizations
PostPostano: 10 ruj 2009, 08:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 14:21
Postovi: 556
Lokacija: na rijeci
Starfucker226 je napisao/la:
Evo hrvatskog prijevoda Huntingtonove analize «Sukob civilizacija»:

http://islamu.wordpress.com/sukob-civilizacija/


A vidi mujica sto su BiH stavili u islamski svijet iako je i sam gosp.Huntington stavio tzv. BiH u pravoslavni svijet :smajl052

_________________
"Teško domu bez ljubavi bratske, ko i Bosni bez zemlje Hrvatske"
Tiocfaidh ár lá


Vrh
   
 
 Naslov: Re: huntington-clash of civilizations
PostPostano: 10 ruj 2009, 09:44 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 12:34
Postovi: 3774
interesi iza kulisa su po mom mišljenju jači od civilizaciskih svrstavanja.
ona doduše postoje i mnogo toga je autor pogodio ali mislim da djelovanja pojedinih država ipak nisu toliko uvjetovana pripadnošću pojedinom civilizacijskom krugu.
bliži sam analizama enghdala (stoljeće rata) po pitanju globalne politike.
a tu, treba prznati ni domazet nije daleko od njegovih zaključaka.

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: huntington-clash of civilizations
PostPostano: 10 ruj 2009, 15:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2009, 10:12
Postovi: 1281
goLLe je napisao/la:
A vidi mujica sto su BiH stavili u islamski svijet iako je i sam gosp.Huntington stavio tzv. BiH u pravoslavni svijet :smajl052


Mislim da nisu mujice stavile tzv. BiH u islamski svijet, vidio sam kartu na kojoj je kao prema Huntingtonu BiH stavljena u pravoslavni svijet, ali prema mojim saznanjima on je najprije stavio BiH u islamski svijet, ne zato što misli da je cijela BiH islamska, nego da pokaže opredjeljenje relativno većinskog muslimanskog stanovništva. Zanimljivo je što BH musliće stavlja u islamsku civilizaciju, dok Turke ostavlja zasebnima, što i jest istina kad se gledaju narodi kao cjeline, ipak turska ruralna područja su više islamska od bilo kojih u Bosni, kao što su turska urbana područja naprednija nego bilo koja muslimanska u Bosni. Zna Huntington da je BiH podijeljena, samo kad bi ucrtao podjele unutar BiH na kartu, tada se BH Muslimani na karti svijeta nebi ni vidjeli.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: huntington-clash of civilizations
PostPostano: 24 ruj 2009, 08:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 lip 2009, 05:17
Postovi: 330
Probajte ovo:

http://hercegovina.info/vijesti/vijesti ... #news_view

_________________
Right


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: VUKsaJUGA i 33 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO