HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 tra 2024, 15:56.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 282 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 30 lis 2017, 22:11 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 30 lis 2017, 22:34 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
A sto je najgore u svemu nisu uspjeli iskoristiti STRAHOVITO losu igru spanske vlade, desnicarske, i fasistickih organizacija (frankovska gamad).

Dakle debilicine ispadose samo tako.

Ali nije im lako, niko ih sa strane nije podrzavao. Pa covjece, Albanci su za njih genijalci..

Trebali su pustiti malo krvi, da se situacija zalaufa, i onda bi nesto od toga i moglo biti (sveopsta radikalizacija odnosa). Ali takve stvari znaju odvesti i u gradjanske ratove..tako da je ustvari za sve, a pogotovo nas gradjane EU, mnogo bolje sto se zavrsilo ovako kako se zavrsilo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 30 lis 2017, 22:36 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
Samo..Skotska osta u Britaniji..od Katalonija u Spaniji..Kurdi popushishe foru na Bliskom istoku,..pa pobogu za koga sad da navija separatisticka HB-Jugend???


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 30 lis 2017, 22:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2620
Ja da sam na mjestu Puđdemona kandidirala bih se na izborima, pozvala pristalice da glasuju za mene i tako faktički održala legalan referendum.
Doduše i priznala Španjolsku pritom, ali barem bi se znalo kako narod diše i razmišlja.
Za Katalonce će izaći na dobro ako dobiju veću autonomiju, o čemu se pregovara.
P.S. Jučer je predsjednik kurdske samouprave u Iraku podnio ostavku jer nitko nije podržao neovisni Kurdistan.
P.P.S. Ovo za Katalonce ne mora biti poraz, ako dobiju veću autonomiju u okviru Španjolske.
Dapače, ja osobno navijam za takvo rješene jer je jedino u kojem svi dobivaju.
A i Španjolska mi je simpatičnija od jedne Francuske, koja nikada neće imati problema sa separatizmom jer nemilosrdno guši svaki nefrancuski identitet već stoljećima.
Španjolska je smogla snage preurediti se nkon građanskog rata i zato joj njezini građani trebaju dati priliku.
Ali nadam se da će Rahoj nekako odgovarati za ono nasilje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 30 lis 2017, 22:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2620
Darth Golubovic je napisao/la:
Pa uzimas sve istine i poluistine i naknadno im samo dodas epitet "hrvatski". Kao sto to radite s onom rahmetli kraljicom Katarinom, i slicno.

To ustvari rade nacionalisti sva tri etnokolektiva. Retrospektivno farbanje muda i prodavanje pod bubrege. I sta bi sad trebao, da se upustam u takve diskusije? Imas onog ludog Vujadina pa se s njim zabavljaj.


I oni koji drugima niječu pravo na istinu misle da je njihova jedina prava.
Da pogodim tvoja jest da u BiH nema Hrvata uopće, a pogotovo ih nije bilo u srednjem vijeku.
To si neizravno izrazio rekavši da HB (čitaj Hrvati) nemaju svojposeban jezik i kulturu za razliku od Katalonije.
Oprosti, no mani se takve tolerancije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 30 lis 2017, 23:02 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
snowflake je napisao/la:
Darth Golubovic je napisao/la:
Pa uzimas sve istine i poluistine i naknadno im samo dodas epitet "hrvatski". Kao sto to radite s onom rahmetli kraljicom Katarinom, i slicno.

To ustvari rade nacionalisti sva tri etnokolektiva. Retrospektivno farbanje muda i prodavanje pod bubrege. I sta bi sad trebao, da se upustam u takve diskusije? Imas onog ludog Vujadina pa se s njim zabavljaj.


I oni koji drugima niječu pravo na istinu misle da je njihova jedina prava.
Da pogodim tvoja jest da u BiH nema Hrvata uopće, a pogotovo ih nije bilo u srednjem vijeku.
To si neizravno izrazio rekavši da HB (čitaj Hrvati) nemaju svojposeban jezik i kulturu za razliku od Katalonije.
Oprosti, no mani se takve tolerancije.


Citat:
Da pogodim tvoja jest da u BiH nema Hrvata uopće, a pogotovo ih nije bilo u srednjem vijeku.


De bogati nadji nekog drugog da na njemu dokazujes da u tebi ima i hrvatstva.

Ja nikad nisam tvrdio da u BiH nema Hrvata. Vec ono sto tvrdim je da u srednjem vijeku u njoj nije bilo Hrvata..Bosnjaka..a bogami ni Srba.

Citat:
To si neizravno izrazio rekavši da HB (čitaj Hrvati) nemaju svojposeban jezik i kulturu za razliku od Katalonije.


Nemaju. Smatram Srbe, Hrvate i Bosnjake kulturoloski, jezicki, po mentalitetu, istim narodom..narodom koji je podijeljen politicki..kao sto je u BiH pripadnost srpskom jeziku, hrvatskom, ili bosanskom, ustvari vise izraz politickog uvjerenja, a manje stvarno jezicka kategorija. Kad me stranci pitaju da im objasnim razlike onda ocekuju da su one na nivou kojekakvih dijalekata, ali kad im kazem da ni dijalektalne granice nemaju veze s pripadnoscu B, H ili S jeziku, onda blenu u mene ko telad u sarena vrata. Kako ljudima objasniti montipajtonovsku situaciju zapadnobalkanskih plemena..?? Tesko, veoma tesko, osim visesatnom elaboracijom, a to mi se obicno neda (a neda ni slusaocima)-


I da, smatram da je Kralj Aleksandar trebao sto vise centralizovati drzavu, unistiti svaki oblik etnicke autonomije, identiteta, napraviti Sarajevo glavnim gradom i polako zitelje Kraljevine Jugoslavije pretvarati u Jugoslovene. Tito to vise i nije mogao uraditi, nakon silne prolivene krvi u 2.SR. Mogao je, da je zivio 200 godina, ali kao sto znamo - nije. A i tupavi ustav iz 1974. godine je unistio i zadnju sansu za tako nesto.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 30 lis 2017, 23:06 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
Citat:
Ja da sam na mjestu Puđdemona kandidirala bih se na izborima, pozvala pristalice da glasuju za mene i tako faktički održala legalan referendum.


Da, to bi mu zaista bilo najpametnije. Ali ko zna, sta mi znamo sta se desava iza zatvorenih vrata. Mozemo nagadjati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 30 lis 2017, 23:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Citat:
De bogati nadji nekog drugog da na njemu dokazujes da u tebi ima i hrvatstva.

Ja nikad nisam tvrdio da u BiH nema Hrvata. Vec ono sto tvrdim je da u srednjem vijeku u njoj nije bilo Hrvata..Bosnjaka..a bogami ni Srba.


Tahko je,sami Muslimani,Iliri,Pečenege i Turci u bosni zivili to jest buduci bosnjaki!
=)) Od vardara do triglava nije bilo ni srba ni hrvata a bogami ni bolešnjaka :dragobojic

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 30 lis 2017, 23:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2620
Darth Golubovic je napisao/la:
snowflake je napisao/la:

I oni koji drugima niječu pravo na istinu misle da je njihova jedina prava.
Da pogodim tvoja jest da u BiH nema Hrvata uopće, a pogotovo ih nije bilo u srednjem vijeku.
To si neizravno izrazio rekavši da HB (čitaj Hrvati) nemaju svojposeban jezik i kulturu za razliku od Katalonije.
Oprosti, no mani se takve tolerancije.


Citat:
Da pogodim tvoja jest da u BiH nema Hrvata uopće, a pogotovo ih nije bilo u srednjem vijeku.


De bogati nadji nekog drugog da na njemu dokazujes da u tebi ima i hrvatstva.

Ja nikad nisam tvrdio da u BiH nema Hrvata. Vec ono sto tvrdim je da u srednjem vijeku u njoj nije bilo Hrvata..Bosnjaka..a bogami ni Srba.

Citat:
To si neizravno izrazio rekavši da HB (čitaj Hrvati) nemaju svojposeban jezik i kulturu za razliku od Katalonije.


Nemaju. Smatram Srbe, Hrvate i Bosnjake kulturoloski, jezicki, po mentalitetu, istim narodom..narodom koji je podijeljen politicki..kao sto je u BiH pripadnost srpskom jeziku, hrvatskom, ili bosanskom, ustvari vise izraz politickog uvjerenja, a manje stvarno jezicka kategorija. Kad me stranci pitaju da im objasnim razlike onda ocekuju da su one na nivou kojekakvih dijalekata, ali kad im kazem da ni dijalektalne granice nemaju veze s pripadnoscu B, H ili S jeziku, onda blenu u mene ko telad u sarena vrata. Kako ljudima objasniti montipajtonovsku situaciju zapadnobalkanskih plemena..?? Tesko, veoma tesko, osim visesatnom elaboracijom, a to mi se obicno neda (a neda ni slusaocima)-


I da, smatram da je Kralj Aleksandar trebao sto vise centralizovati drzavu, unistiti svaki oblik etnicke autonomije, identiteta, napraviti Sarajevo glavnim gradom i polako zitelje Kraljevine Jugoslavije pretvarati u Jugoslovene. Tito to vise i nije mogao uraditi, nakon silne prolivene krvi u 2.SR. Mogao je, da je zivio 200 godina, ali kao sto znamo - nije. A i tupavi ustav iz 1974. godine je unistio i zadnju sansu za tako nesto.


Glupost. Nije bitno što ti vjeruješ, već što oni vjeruju. Ono što ti vjeruješ tvoje tvoje je privatno mišljenje, ono što kolektiv vjeruje, pod uvjetom da se ne kosi s elementarnom logikom i slobodom drugog, spada u njihova nacionalna prava.
Ja kao kroatistica ne sam da vjerujem nego i znam da hrvatski jezik postoji i u HR i u BiH.
Tebi moje hrvatstvo izgleda nije dovoljno univerzalističko. No ja ne smatram da postoji ikakva negacija između tih pojmova.
Tvoj tobožnji univerzalizam je negacijski i samim time nije univerzalizam.

P.S. Jugoslavenski identitet je bilo prekasno stvoriti 1918., a ti bi ga stvarao 74. To nije u dodiru s realnim.
Moglo ga se stvoriti (kao i svaki), ali samo tako kako je stvaran i španjolski - autonomijama.
Sve drugi je put u nasilje. Jer neizbježno dolazi do sukoba nacionalnog i supranacionalnog identiteta, odnosno etničkog i nacionalnog.
A ja se u načelu protivim svakom nasilju, pa tako i onom suptilnom koji negira pravo drugima da budu ono što jesu.
Ni pod firmom univerzalizma ili jugoslavenstva nemaš na to pravo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 30 lis 2017, 23:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2620
Darth Golubovic je napisao/la:
Citat:
Ja da sam na mjestu Puđdemona kandidirala bih se na izborima, pozvala pristalice da glasuju za mene i tako faktički održala legalan referendum.


Da, to bi mu zaista bilo najpametnije. Ali ko zna, sta mi znamo sta se desava iza zatvorenih vrata. Mozemo nagadjati.

Da je to učinio, dao bi katalonskom narodu pravo da se izjasni. I tako skine to "breme".
Imao bi argument više pred Madridom i Europom. I šlag na kraju, Rahoj bi ga morao trpjeti na vlasti i kao sugovornika barem dok ga ne osudi.
Ako bi ga i osudio onda, jer u takvom razvoju događaja teže bi ga bilo i osuditi, ali ne i nemoguće.
Pojačao bi se i njegov legimetet pozivanja na gandijevske oblike otpora.
Ako pak ne bi pobijedio, proigrao bi sve karte, i on i njegova opcija, za dugo vremena.
Ali, čovjek se boji zatvora.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 30 lis 2017, 23:46 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
snowflake je napisao/la:
Darth Golubovic je napisao/la:



De bogati nadji nekog drugog da na njemu dokazujes da u tebi ima i hrvatstva.

Ja nikad nisam tvrdio da u BiH nema Hrvata. Vec ono sto tvrdim je da u srednjem vijeku u njoj nije bilo Hrvata..Bosnjaka..a bogami ni Srba.



Nemaju. Smatram Srbe, Hrvate i Bosnjake kulturoloski, jezicki, po mentalitetu, istim narodom..narodom koji je podijeljen politicki..kao sto je u BiH pripadnost srpskom jeziku, hrvatskom, ili bosanskom, ustvari vise izraz politickog uvjerenja, a manje stvarno jezicka kategorija. Kad me stranci pitaju da im objasnim razlike onda ocekuju da su one na nivou kojekakvih dijalekata, ali kad im kazem da ni dijalektalne granice nemaju veze s pripadnoscu B, H ili S jeziku, onda blenu u mene ko telad u sarena vrata. Kako ljudima objasniti montipajtonovsku situaciju zapadnobalkanskih plemena..?? Tesko, veoma tesko, osim visesatnom elaboracijom, a to mi se obicno neda (a neda ni slusaocima)-


I da, smatram da je Kralj Aleksandar trebao sto vise centralizovati drzavu, unistiti svaki oblik etnicke autonomije, identiteta, napraviti Sarajevo glavnim gradom i polako zitelje Kraljevine Jugoslavije pretvarati u Jugoslovene. Tito to vise i nije mogao uraditi, nakon silne prolivene krvi u 2.SR. Mogao je, da je zivio 200 godina, ali kao sto znamo - nije. A i tupavi ustav iz 1974. godine je unistio i zadnju sansu za tako nesto.


Glupost. Nije bitno što ti vjeruješ, već što oni vjeruju. Ono što ti vjeruješ tvoje tvoje je privatno mišljenje, ono što kolektiv vjeruje, pod uvjetom da se ne kosi s elementarnom logikom i slobodom drugog, spada u njihova nacionalna prava.
Ja kao kroatistica ne sam da vjerujem nego i znam da hrvatski jezik postoji i u HR i u BiH.
Tebi moje hrvatstvo izgleda nije dovoljno univerzalističko. No ja ne smatram da postoji ikakva negacija između tih pojmova.
Tvoj tobožnji univerzalizam je negacijski i samim time nije univerzalizam.

P.S. Jugoslavenski identitet je bilo prekasno stvoriti 1918., a ti bi ga stvarao 74. To nije u dodiru s realnim.
Moglo ga se stvoriti (kao i svaki), ali samo tako kako je stvaran i španjolski - autonomijama.
Sve drugi je put u nasilje. Jer neizbježno dolazi do sukoba nacionalnog i supranacionalnog identiteta, odnosno etničkog i nacionalnog.
A ja se u načelu protivim svakom nasilju, pa tako i onom suptilnom koji negira pravo drugima da budu ono što jesu.
Ni pod firmom univerzalizma ili jugoslavenstva nemaš na to pravo.



Citat:
Glupost. Nije bitno što ti vjeruješ, već što oni vjeruju. Ono što ti vjeruješ tvoje tvoje je privatno mišljenje, ono što kolektiv vjeruje, pod uvjetom da se ne kosi s elementarnom logikom i slobodom drugog, spada u njihova nacionalna prava.


Mozes ti vjerovati i da Marsovci zive na Mjesecu, ali to ne znaci da je to tacno. Ali imas pravo na to - da. Ja kad ti ovo kazem, ne govorim iz ugla nekog ko zeli da bilo kome, pa tako ni Hrvatima, Bosnjacima, Srbima, ospori pravo na nacionalnu mitologiju, ja ti to govorim iz ugla nekog ko to posmatra s historijske tacke gledista (ovo u vezi srednjovjekovne Bosne).

Citat:
Ja kao kroatistica ne sam da vjerujem nego i znam da hrvatski jezik postoji i u HR i u BiH.
Tebi moje hrvatstvo izgleda nije dovoljno univerzalističko. No ja ne smatram da postoji ikakva negacija između tih pojmova.
Tvoj tobožnji univerzalizam je negacijski i samim time nije univerzalizam.


Vidis, nije problem u onima koji vjeruju da u BiH postoji hrvatski jezik, vec u onima koji vjeruju da on postoji ali da osim njega ne postoje druga dva. E takav ti je forumas Ceha. A ti, umjesto sto se se uhvatila za mene, mogla si se obratiti mitomanu kao sto je on. (doduse razumijem te, citam ono sta pises i vidim da si veoma umjerena u stavovima, pa i izrazu, tako da je potpuno ok sto zelis malo protabiriti s nekim kolko tolko normalnim)


Citat:
P.S. Jugoslavenski identitet je bilo prekasno stvoriti 1918., a ti bi ga stvarao 74. To nije u dodiru s realnim.
Moglo ga se stvoriti (kao i svaki), ali samo tako kako je stvaran i španjolski - autonomijama.
Sve drugi je put u nasilje. Jer neizbježno dolazi do sukoba nacionalnog i supranacionalnog identiteta, odnosno etničkog i nacionalnog.



Da, rekao sam to kao licni stav - ono sta bih ja zelio i ono za sta JA mislim da bi bilo najbolje za narodcice..ne vise Jugoslavije..vec sad..THE Regije..

Identitet, nit je nesto od boga dato, nit nepromjenjivo, vec nesto sto je veoma fluidno i podlozno promjenama. Kao sto su katolike uspjeli ubijediti da su Hrvati, a evo i muslimane da su Bosnjaci (sto je trajalo sve do zadnjeg popisa - pogledaj djelimicno surealne klipove i reklamu bosnjanstva na youtube-u), tako mislim da je moglo biti moguce medju juznoslavenskim plemenima rasprostraniti ideju jugoslovenstva. E sad, drugo je to sto su strategije bile pogresne a i nije im islo uz ruku ono sto se odvijalo na globalnom planu. (prvoj Jugoslaviji 2.SR, a drugoj - iz ugla SFRJ, prijevremeni raspad istocnog bloka)


Citat:
Ja kao kroatistica ne sam da vjerujem nego i znam da hrvatski jezik postoji i u HR i u BiH.


Zacudo, svi kroatisti tvrde isto (mogla si vala komotno biti i srbistica..ili bosnjakistica :D sorry, salim se malo). Jednostavno ste, za moj ukus, i za vrijeme SFRJ bili najzarazeniji narod tom nekom vasom posebnoscu. Ima i Bosnjaka, i Srba, koji tvrde da se radi o tri razlicita jezika, nije nauka oko toga slozna, ali ja licno mislim da su pobornici teorije o tri razlicita jezika jednostavno preoptereceni patriotizmom.

Eto ja sam ti kobajagi slavist, uglavnom historicar, ako cemo po onome kakve sam "skole" pozavrsavo, i kao takvome mi je itekako jasno koliko je pogubna bila separacija "nasih naroda" za sve. I ne, ne fetisiziram Jugoslaviju, prezirem idolopoklonstvo, svako, pa tako i prema Titu, vec gledam na globalni poredak i situaciju/-e u kojima se nalaze danasnje drzavice, pa i njeni narodi, koje su nastale raspadom Jugoslavije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 30 lis 2017, 23:53 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
snowflake je napisao/la:
Darth Golubovic je napisao/la:

Da, to bi mu zaista bilo najpametnije. Ali ko zna, sta mi znamo sta se desava iza zatvorenih vrata. Mozemo nagadjati.

Da je to učinio, dao bi katalonskom narodu pravo da se izjasni. I tako skine to "breme".
Imao bi argument više pred Madridom i Europom. I šlag na kraju, Rahoj bi ga morao trpjeti na vlasti i kao sugovornika barem dok ga ne osudi.
Ako bi ga i osudio onda, jer u takvom razvoju događaja teže bi ga bilo i osuditi, ali ne i nemoguće.
Pojačao bi se i njegov legimetet pozivanja na gandijevske oblike otpora.
Ako pak ne bi pobijedio, proigrao bi sve karte, i on i njegova opcija, za dugo vremena.
Ali, čovjek se boji zatvora.



Nije bio spreman na vlastitu zrtvu koja bi na kraju krajeva najvjerovatnije bila dzaba.

Nego, kao sto rekoh, budimo sretni da se sve zavrsilo, kao sto bi se na njemackom govornom podrucju reklo, s modricom. Pukne li EU, ode sve ovo u roku deceniju-dvije dodjavola (u to sam skoro pa siguran - znam kako je lako navuci Evropljane opet na nacionalizam i granice).

EU je, koliko god nepravde da u njoj postojalo, pa i licemjerluka (prije svega u odnosu prema vani), ipak nesto najbolje sto se ovom kontinentu desilo i desavalo stoljecima. Prije svega bitna kao GARANT mira.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 31 lis 2017, 00:03 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2017, 17:25
Postovi: 147
Ah da, Schneeflöckhen, odlicno se razumijemo uprkos cinjenici da ja ne govorim hrvatski jezik. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 31 lis 2017, 00:20 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13484
Lokacija: ZG
Epic fail Katalonaca. Vise drzavnickog garda ima Velika Kladusa od kompletne Katalonije.

Cvikatog zekonju pekonju necu ni komentirati, samo cu dodati da je pobjegao u zemlju cokolade. Pravi zekonja, mish mali.

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 31 lis 2017, 00:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2620
Darth, ovo što pišeš...
Ne znam kako misliš da je nečiji nacionalni identitet tako lako promjenjiv, on nije zapisan u kamenu, istina, i ne znači za svakog isto.
Ali onog trenutka kad jedan narod prođe nacionalni preporod, isti je manje-više fiksiran. Nije nepromjenjiv, ali nešto znači za one koji ga baštine i može ga se potpuno ugasiti samo nsiljem ili asimilacijom, koja se, u najvećem broju slučajeva, također provodi ne uvijek tako vidljivim nasiljem.
Neki narod može prihvatiti i neki supraidentitet, ali to ne mora i neće potirati njihov prvi etnički identitet.
Pa to najbolje vidiš na primjeru Katalonaca koji se osjećaju (i) kao Španjolci.
Također, ako se već stvara neki supraidentitet, bilo bi lijepo kada bi se to dogodilo na korist i uz privolu svih.
To je vrlo teško i gotovo se nikad ne događa, ali je moguće, a upravo nužan preduvjet stvaranja održivog supraidentiteta jest suzdržavanje od gušenja njemu konkurentnih etničkih identiteta.
Što se tiče Hrvata i Jugoslavije, ako hoćeš da se šalim reći ću da smo bili drugi narod koji nije mogao biti prvi.
Jednostavno, nismo smatrali da smo ravnopravni.

Hrvati BiH. Što da ti kažem, Hrvati u BiH ipak nisu Hrvati od jučer. I mnogo su pridonijeli i pridonose hrvatskoj kulturi. Možda čak i više nego što im se priznaje. Kad negiraš njih, negiraš i veliki dio moje kulture. To su činjenice.

Moja vjerovanja su, nasuprot tome, da Hrvati jesu naselili velik dio BiH još u srednjem vijeku i da dvije zemlje dijele mnogo razlika, ali i mnogo sličnosti tijekom povijesti. U svakom slučaju, pokreti ljudi i ideja s ove strane granice na drugu, međuutjecaji i bliskost, među Hrvatima u dvije zemlje, ali i drugima svakako postoje i smatram ih važnim dijelom svoje nacionalne kulture.
U isti mah, simpatiziram BiH i ne želim joj raspad.
Sad ću reći nešto za što se nadam da me neće banirati. Smatram da Hrvati u BiH trebaju biti BiH patrioti, ali na način da se oba njihova identiteta poštuju.
Smatram da je postovanje drugih moralna obaveza, ali i svojih. Već i zato što ih ima malo i što im nitko drugi neće pomoći.
Akademik Katičić, netko koga vrlo poštujem, jednom je ustvrdio da nema univerzalnog bez nacionalnog.
Jednostavno, iskustveno mi smo svi dio nečeg partikularnog i općeg. Ali njemu je prirodno da druge nacionalne kuhinje procjenjuješ preko svoje, tuđe jezike preko svog itd. Nije to problem, naći način da se koegzistira i ne promatra drugog kao prijetnju je problem.

P.S. Zašto ti navijaš za Katalonce i jugoslavenstvo u isti mah, nije li to u kontradikciji?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 31 lis 2017, 04:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 kol 2017, 04:40
Postovi: 114
nekoliko slika

slika

slika

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 31 lis 2017, 09:02 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24663
Lokacija: Heartbreak Hotel
Darth Golubovic je napisao/la:
Ah da, Schneeflöckhen, odlicno se razumijemo uprkos cinjenici da ja ne govorim hrvatski jezik. :D


Govoriš, govoriš...

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 31 lis 2017, 09:15 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24663
Lokacija: Heartbreak Hotel
Ne znaju Katalonci kako se to dela. Polako se to radi. Kao u bivšoj Jugi. Da si godinu prije rata pravio anketu po Sloveniji i Hrvatskoj pitanje je bi li većina bila za odcjepljenje.
Ne kaže se - "idemo da se odcjepimo", prepadnu se ljudi tog koraka, ko djevica pred prvi sex. Već to ide polako, prvo malo milovanja.
Prvo kažu 1. Mi smo za Španjolsku ali pravednije uređenu, federaliziranu, gdje će Katalonija raspolagati svojim novcem i imati nadzor nad svom policijom, da nam ne dolazi policija iz Madrida. I onda će mo živjeti sretno.
2. Katalonija je suverena država koja želi u biti u Španjolskom kao zajednicom ravnopravnih država a sve ovlasti će mo dogovoriti.
3.. Pošto se Madrid ne želi dogovoriti o budućem životu prisiljeni smo se osloniti sami na sebe.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 31 lis 2017, 09:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Bobovac je napisao/la:
Ne znaju Katalonci kako se to dela. Polako se to radi. Kao u bivšoj Jugi. Da si godinu prije rata pravio anketu po Sloveniji i Hrvatskoj pitanje je bi li većina bila za odcjepljenje.
Ne kaže se - "idemo da se odcjepimo", prepadnu se ljudi tog koraka, ko djevica pred prvi sex. Već to ide polako, prvo malo milovanja.
Prvo kažu 1. Mi smo za Španjolsku ali pravednije uređenu, federaliziranu, gdje će Katalonija raspolagati svojim novcem i imati nadzor nad svom policijom, da nam ne dolazi policija iz Madrida. I onda će mo živjeti sretno.
2. Katalonija je suverena država koja želi u biti u Španjolskom kao zajednicom ravnopravnih država a sve ovlasti će mo dogovoriti.
3.. Pošto se Madrid ne želi dogovoriti o budućem životu prisiljeni smo se osloniti sami na sebe.

Pa upravo su te korake i radili, samo dosta duže vremena. Nije Kataloniji nedavno ukinuta autonomija pala sa neba.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 31 lis 2017, 11:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Mozes ti vjerovati i da Marsovci zive na Mjesecu, ali to ne znaci da je to tacno. Ali imas pravo na to - da. Ja kad ti ovo kazem, ne govorim iz ugla nekog ko zeli da bilo kome, pa tako ni Hrvatima, Bosnjacima, Srbima, ospori pravo na nacionalnu mitologiju, ja ti to govorim iz ugla nekog ko to posmatra s historijske tacke gledista (ovo u vezi srednjovjekovne Bosne).

+++++++++++++

Čije katolike i cije bosnjake??

Pa koje historijske tacke gledista? Ona prosmatra sa lingvisticke tacke gledista BA a ako cemo sa historijske tačke e onda ti upri tačke jer za historije nijesi,historija svacija kaze da su ovđe doselili srbi i hrvati.

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 31 lis 2017, 13:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69259
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Katalonija je u nekim stvarima dosta slicna Crnoj Gori.

Vecina stanovnika se na zadnjem popisu izjasnilo ga govori spanjolski kao jezik u kuci, a ne katalonski (mada je crnogorski umjetni konstrukt, a katalonski stvarni jezik jako razlicit od ES). Tek nesto preko 50% stanovnika podrzava nezavisnost, kao i kod referenduma u CG.

Katalonija ima i cak 7.3% muslimana po popisu, pitanje je za koju opciju su oni. U samom gradu Barceloni vise se prica spanjolski, dok je katalonski dominantan u ruralnim dijelovima.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 31 lis 2017, 15:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36051
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Brisel bojna sada tvrdi da nisu došli po azil nego da u sjedištu EU iznesu stavove Katalonije :smijeh

Ma meni je bilo jasno da od neovisnosti nema ništa čim je bio onaj kontra prosvjed gdje 400 000 ljudi ulicama Barcelone uzvikuje ja sam Španjolac.
Zamislite da RS proglasi neovisnost a sutra ulicama maršira 40 000 ljudi noseći zastave BiH i derući se ja sam Bosanac i živjela Bosna :D

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 31 lis 2017, 22:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21622
Darth Golubovic je napisao/la:
Pa uzimas sve istine i poluistine i naknadno im samo dodas epitet "hrvatski". Kao sto to radite s onom rahmetli kraljicom Katarinom, i slicno.
To ustvari rade nacionalisti sva tri etnokolektiva. Retrospektivno farbanje muda i prodavanje pod bubrege. I sta bi sad trebao, da se upustam u takve diskusije? Imas onog ludog Vujadina pa se s njim zabavljaj.

Čekaj, pričao sam ovdje o jeziku.
Di si vidio Srbina čakavca, šćakavca ili ikavca?
Nisu svi isti jbg.

Da ponovim, Srbi su većinom iz istočne Hercegovine, a Muslimani su odasvuda.
Ništa od ovog ne bi trebalo biti sporno.
Ili izmišljaš neki novi islam prije islama?

Inače;
U Kataloniji ima 40% doseljenika.

I sam Pudgemont je doseljenik iz Andaluzije, žena mu je Rumunjka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 25 vel 2018, 13:09 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
Kada je cika Sigmund Freud lijecio on je problema trazio u proslosti, pa kada bi ga pronasao pacijenta bi o tome osvijestio i onda lijecio.

Ispod je kratka analiza o Kataloniji, u smislu Spanjolske revolucije (tzv. gradjanskog rata). Ulozi Tite i masonerije.


"Spanske dragovoljce" koji su se iz propale Jugoslavije koje je Tito ocito indoktrinirao, bili su s onima koji nisu bili pozitivni, po mome dubokom uvjerenju. Ne kazem da je Franco pozitivan, samo kazem da nisu oni protiv kojih se borio, a Franco se borio protiv onih koji su cinili kulturocid i zlocine prema svecenstvu, redovnicama i razlicitim politickim neistomisljenicima. Franko se jest borio protiv legalno izabrane vlast, ali sto znaci legalitet kada se vlast odvaja od naroda, pogotovo kada napada Boga?

Postoje neki koji su nervozni ako u ratu jednu stranu ne mogu nazvati pozitivnom. Primjer je sukob Hitler-Staljin, nakon suradnje Hitler-Staljin.

Uglavnom, tzv. Spanjolski gradjanski rat, gdje je sudjelovao i Josip Broz Tito i njegov poslodavac Kominterna. To je bila po svojim obiljezjima i rezultatima crvena krvava revolucija. Postojala je mrznja prema isusuvcima koji su bili bastion krscanskog obrazovanja mladih i krscanske vjere. Zabranjen je isusovacki red u Spanjolskoj, a od njegove zabrane kako pise austrijski pisac i politicar Henrich Drimmel 'u ovoj nesretnoj zemlji dogadjati ce se uvijek iznova teski procesi, najcesce podrijevani izvana', C. L. Sulzberger pise za Spanjolski gradjanski rat 'Spanjolci su se borili protiv Spanjolaca u ime nekih drugih 'Sanjolaca'". U tom ratu sudjeluju dragovoljci iz 40 zemalja, mnogi ispranih mozgova. 1909. u Barceloni je zapaljeno osamnaest crkava, cetrdeset katolickih skola s vise od stotinu mrtvih i cetiri puta vise ranjenih. Nakon pobjede republikanske stranke kralj Alfonso XIII. napusta Spanjolsku, slijede lancani strajkovi, palez crkava i samostana. Pali se biskupski ordinijat, unistava sveuciliste i bogate biblioteke, razoreno je 58 crkava, ubijeno 34 svecenika. Gase redovnicke sluzbe, dokidaju crkvenu hijerarhiju, zabranjuju vjerske blagdane i katolicko bogostovlje. Largo Caballero za ateisticki kongres u Moskvi 1932. izjavljuje "Vasa borba protiv religije je i nasa. Imamo duznost da od Spanjolske stvorimo zemlju ateista, borba ce biti teska, jer u ovoj zemlji postoje velike mase reakcionara koje se opiru prihvacanju sovjetske kulture. Sve skole u Spanjolskoj biti ce komunisticke". U Kataloniji se svecenici i redovnice procesuiraju, bacaju u zatvore, tisuce su bez ikakva procesa streljani. 'Radio Barcelona 20.7.1936. proglasava "Potrebno je razoriti Crkvu i sve ono sto je s njom povezano. Sto znaci da su crkve spomenici kulture? Dobar vojnik ne ce se pred tim zaustaviti. Neophodno je razoriti Crkvu". Onda dolazi Franco. Ta revolucionarna dogadjanja odnose vise od milijun zivota, 650.000 otislo je u izbjeglistvo. Povijesnicar Hugh Thomas zapisuje "Nikad u povijesti Europe, a mozda ni u povijesti svijeta, nije vidjena tako stravicna mrznja na religiju i njezine pripadnike".

Tito se naravno nije borio za Franka nego za ove koji su protiv Crkve. "Tek pred kraj njegova zivota doznalo se da je Tito bio povezan i s neuspjesnim pokusajem celnistva KPJ da pocetkom 1937. brodom u Spanjolsku posalje oko 500 jugoslavenskih dobrovoljaca. Akcija je razotkrivena i policija je sve uhitila", Zivojin Pavlovic Zdrijebe je optuzio za tu akciju optuzivao. A Tito devet dana nakon sto je streljao Zivojina povlaci se iz Uzica. Pero Simic, "Tito fenomen stoljeca", 2009., hrvatsko izdanje, str. 84-85. Uludo partizani ginuse da bi on sakrio svoju agenturu u Spanjolskom pitanju.

Moze li se takva borba protiv Katolicke crkve nazvati pozitivnom? Mozemo li na one koji su se na takav nacin odnosili prema Katolickoj crkvi biti ponosni?

Prema tome, sto je to tako vazno da bi Katalonce tjeralo u nezavisnoat i da li su spremni podnijeti zrtvu?

Izvor: admiral Davor Domazet Loso u Hrvatskom tjedniku, 12.10.2017., C.L. SULZBERGER "Drugi svjetski rat", Gordan Akrap "Specijalni rat - sve o spregama tajnih sluzbi u oblikovanju javnog misljenja u 20 stoljecu"

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katalonija i katalonci
PostPostano: 25 vel 2018, 13:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Zar moraš svaku temu okrenuti na jebeni WWII.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 282 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Patriota i 36 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO