HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 17:16.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 51 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 22 vel 2019, 20:50 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36050
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Čini se da je okidač za kasnije vikinške pohode pad Rimskog carstva kada u Skandinaviju dolaze veće količine zlata.
Vodeći narod su tada Danci koji vladaju i južnom Skandinavijom.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 22 vel 2019, 21:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
BBC je napisao/la:
Ma naporan dokumentarac. Kućna radinost sa efektom hipnotičkog glasa. 11 minuta je potrošio da bi rekao da su pronašli očuvan vikinški brod i skoro ništa više od tog.

Jeste u početku malo razvučen, ali kasnije postaje zanimljivije i saznao sam stvari koje pojma nisam imao. Ali ako te tema preterano ne zanima, jasno mi zašto ti nije zanimljivo. A da su razvukli početak preko svake mere, tu si u pravu. Što se tiče kvaliteta produkcije i ulupanih para, to mi je kod dokumentaraca najmanje bitna stvar


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 22 vel 2019, 21:50 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2018, 23:31
Postovi: 1511
Lokacija: Mareva Ljut
delete


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 22 vel 2019, 21:51 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2018, 23:31
Postovi: 1511
Lokacija: Mareva Ljut
daramo je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
S obzirom na surovu zemlju u kojoj su živeli, nisu ni mogli da stvore civilizaciju ranga Egipta, Grčke, Persije, Kine... Ali pošto su zavisili od mora, sve do kraja ranog srednjeg veka, nije im bilo ravnih u brodogradnji i navigaciji. I ubijanju sekirama, naravno.


Do vikinškog doba Sjevernjaci jedva preživljavaju zbog siromašnog tla i klime.
To naravno usmjerava razvoj pomorstva i ribolovstva.
Razvoj pomorstva omogućuje pljačkaške pohode u priobalju, prvo napadi se događaju na istočnom Baltiku,
Zanimljivo da tamo ne uspijevaju osnovati nikakva naselja niti osvojiti teritorij od Balto naroda.

U pred vikinško doba žive u plemenskim zajednicama bez ikakvih visokih kulturnih ili civilizacijskih dostignuća.
Ništa naprednije od susjednih laponskih ili baltičkih naroda.


Estonski vikinzi su pljačkali Skandinaviju, toliko o "strašnim" skandinavskim vikinzima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 22 vel 2019, 22:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
daramo je napisao/la:
Čini se da je okidač za kasnije vikinške pohode pad Rimskog carstva kada u Skandinaviju dolaze veće količine zlata.
Vodeći narod su tada Danci koji vladaju i južnom Skandinavijom.

A i Anglo-Saksonska kraljevstva, Zapadnu Franačku i ostale je lakše napadati nego Rimsko Carstvo. A postoji i teorija da je u periodu zlatnog doba vikinških pohoda ulogu odigrala i klima, Neki naučnici tvrde da je klima bila u toplijem ciklusu tih par vekova, što je dovelo do većih poljoprivrednih prinosa i tako izazvala eksploziju prirodnog priraštaja. A pošto u Norveškoj i Švedskoj nema ogromnih poljoprivrednih površina kao u Panonskoj niziji, Ukrajini ili Franckusoj, ogroman broj bezemljaša nije imao druge nego da ide u ekspedicije i pljačka. Jedino što jebe ovu teoriju je Danska. Tamo je savršeno za poljoprvredu, ravnica puna plodne zemlje i još ako je klima dobra, možeš da nahraniš jako veliki broj ljudi. Danska je i danas poljoprivredna velesila. A upravo su Danci procentualno bili najveći Vikinzi (na Zapadu, kao i Norvežani, gok su Šveđani mahom išli u Rusiju), tako da mi ta teorija ne pije mnogo vode, pre će biti da im je bilo zabavnije da pljačkaju, siluju i ubijaju, nego da oru njivu od ranog jutra pa do uveče.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 22 vel 2019, 22:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Istin je napisao/la:
daramo je napisao/la:

Do vikinškog doba Sjevernjaci jedva preživljavaju zbog siromašnog tla i klime.
To naravno usmjerava razvoj pomorstva i ribolovstva.
Razvoj pomorstva omogućuje pljačkaške pohode u priobalju, prvo napadi se događaju na istočnom Baltiku,
Zanimljivo da tamo ne uspijevaju osnovati nikakva naselja niti osvojiti teritorij od Balto naroda.

U pred vikinško doba žive u plemenskim zajednicama bez ikakvih visokih kulturnih ili civilizacijskih dostignuća.
Ništa naprednije od susjednih laponskih ili baltičkih naroda.


Estonski vikinzi su pljačkali Skandinaviju, toliko o "strašnim" skandinavskim vikinzima.

Engleska, Pariz, Sicilija, delovi Itaije, elitni vojnici u vizantijskoj vojsci.... Nisu dobili takvu reputaciju nizašata jebote, šta teraš inat koji ***.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 22 vel 2019, 22:18 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36050
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Da, u predvikinško doba postoje sukobi s baltičkim plemenima na području današnje Estonije i Latvije i tu nisu najbolje prolazili, a nije niti da su imali šta pretjerano pljačkati, zato se i okreću zapadu.
To je istina Estonci ne samo da su imali pljačkaške pohode u Skandinaviji nego i na samu Dansku, ti se pohodi nastavljaju i nakon kristinizacije Vikinga dok baltički narodi još uvijek ostaju pagani.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 22 vel 2019, 22:24 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36050
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Carmello Šešelj je napisao/la:
daramo je napisao/la:
Čini se da je okidač za kasnije vikinške pohode pad Rimskog carstva kada u Skandinaviju dolaze veće količine zlata.
Vodeći narod su tada Danci koji vladaju i južnom Skandinavijom.

A i Anglo-Saksonska kraljevstva, Zapadnu Franačku i ostale je lakše napadati nego Rimsko Carstvo. A postoji i teorija da je u periodu zlatnog doba vikinških pohoda ulogu odigrala i klima, Neki naučnici tvrde da je klima bila u toplijem ciklusu tih par vekova, što je dovelo do većih poljoprivrednih prinosa i tako izazvala eksploziju prirodnog priraštaja. A pošto u Norveškoj i Švedskoj nema ogromnih poljoprivrednih površina kao u Panonskoj niziji, Ukrajini ili Franckusoj, ogroman broj bezemljaša nije imao druge nego da ide u ekspedicije i pljačka. Jedino što jebe ovu teoriju je Danska. Tamo je savršeno za poljoprvredu, ravnica puna plodne zemlje i još ako je klima dobra, možeš da nahraniš jako veliki broj ljudi. Danska je i danas poljoprivredna velesila. A upravo su Danci procentualno bili najveći Vikinzi (na Zapadu, kao i Norvežani, gok su Šveđani mahom išli u Rusiju), tako da mi ta teorija ne pije mnogo vode, pre će biti da im je bilo zabavnije da pljačkaju, siluju i ubijaju, nego da oru njivu od ranog jutra pa do uveče.


Normalno da je pljačka i sticanje bogatsva bio glavni pokretač kao i većini barbara pa tako i germanskih plemena iz predvikinškog doba koji su krenuli prema jugu i granicama Rimskog carstva.
Uspješni pohodi i zlato koje je dospjelo i do Skandinavije normalno da potiče i kasnije pljačkaše.
Danci i jesu bili najzajebaniji i najbrojniji pljačkaši i u Britaniji.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 22 vel 2019, 22:43 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36050
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
U 12. st. estonski vikinzi s istoka spaljuju najveći grad u Švedskoj Sigtunu.
Islanske sage spominju vikinge iz Estonije, s najvećeg estonskog otoka Saaremaa.
I to opisuju njihove dvije vrste brodova, piratski i trgovački.
Sage spominju i borbe Vikinga i Estonaca u 10. st. upravo oko estonskog otoka Saaremaa.
Vikinzi sa Saaremaa i iz Kurlandije pljačkaju samo Kraljevinu Dansku početkom 13. stoljeća.

Najvjerovatnije se radi o estonskim "Normanima" odnosno Vikinzima koji su se naselili na istočnom Baltiku i asimilirali s tamošnjim narodima.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 22 vel 2019, 22:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
daramo je napisao/la:
Danci i jesu bili najzajebaniji i najbrojniji pljačkaši i u Britaniji.

Pa nije se slučajno vikinška teritorija u Engleskoj zvala Danelaw. 90% Danaca i nešto malo Norvežana. I u celom vikinškom dobu, Danska je bila ubedljivo najmoćnija i najagresivnija vikinška država.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 22 vel 2019, 22:56 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36050
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Carmello Šešelj je napisao/la:
daramo je napisao/la:
Danci i jesu bili najzajebaniji i najbrojniji pljačkaši i u Britaniji.

Pa nije se slučajno vikinška teritorija u Engleskoj zvala Danelaw. 90% Danaca i nešto malo Norvežana. I u celom vikinškom dobu, Danska je bila ubedljivo najmoćnija i najagresivnija vikinška država.


To vrijedi i za predvikinško doba.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 22 vel 2019, 23:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Carmello Šešelj je napisao/la:
A postoji i teorija da je u periodu zlatnog doba vikinških pohoda ulogu odigrala i klima, Neki naučnici tvrde da je klima bila u toplijem ciklusu tih par vekova, što je dovelo do većih poljoprivrednih prinosa i tako izazvala eksploziju prirodnog priraštaja. A pošto u Norveškoj i Švedskoj nema ogromnih poljoprivrednih površina kao u Panonskoj niziji, Ukrajini ili Franckusoj, ogroman broj bezemljaša nije imao druge nego da ide u ekspedicije i pljačka. Jedino što jebe ovu teoriju je Danska. Tamo je savršeno za poljoprvredu, ravnica puna plodne zemlje i još ako je klima dobra, možeš da nahraniš jako veliki broj ljudi. Danska je i danas poljoprivredna velesila. A upravo su Danci procentualno bili najveći Vikinzi (na Zapadu, kao i Norvežani, gok su Šveđani mahom išli u Rusiju), tako da mi ta teorija ne pije mnogo vode, pre će biti da im je bilo zabavnije da pljačkaju, siluju i ubijaju, nego da oru njivu od ranog jutra pa do uveče.


Neku ulogu klima ima, zbog nje su recimo propale kolonije na Grenlandu, zbog zahlađenja.

https://www.goodreads.com/book/show/173 ... he-landing

What if?

What if the descendants of the Vikings who settled Greenland and went on to reach North America around the end of the first millennium had stayed?

Five hundred years later, would Christopher Columbus have arrived to the south of an eastern seaboard dotted with centuries old settlements and towns hosting devotees to Thor and Odin?

Might the Norse have gone on to build a nation as dominant as the United States of our own world?

A thousand years after reaching Greenland, Vinland and Markland, would we still have had two world wars? What might the world look like? Where might the political and religious divides be drawn?

This is the New World.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 22 vel 2019, 23:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 19:22
Postovi: 5990
Goti, Ostrogoti i Vizigoti?

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 22 vel 2019, 23:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Kum Bečo je napisao/la:
Goti, Ostrogoti i Vizigoti?

Aškalije, Torbeši i Pomaci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 22 vel 2019, 23:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Metemma je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
A postoji i teorija da je u periodu zlatnog doba vikinških pohoda ulogu odigrala i klima, Neki naučnici tvrde da je klima bila u toplijem ciklusu tih par vekova, što je dovelo do većih poljoprivrednih prinosa i tako izazvala eksploziju prirodnog priraštaja. A pošto u Norveškoj i Švedskoj nema ogromnih poljoprivrednih površina kao u Panonskoj niziji, Ukrajini ili Franckusoj, ogroman broj bezemljaša nije imao druge nego da ide u ekspedicije i pljačka. Jedino što jebe ovu teoriju je Danska. Tamo je savršeno za poljoprvredu, ravnica puna plodne zemlje i još ako je klima dobra, možeš da nahraniš jako veliki broj ljudi. Danska je i danas poljoprivredna velesila. A upravo su Danci procentualno bili najveći Vikinzi (na Zapadu, kao i Norvežani, gok su Šveđani mahom išli u Rusiju), tako da mi ta teorija ne pije mnogo vode, pre će biti da im je bilo zabavnije da pljačkaju, siluju i ubijaju, nego da oru njivu od ranog jutra pa do uveče.


Neku ulogu klima ima, zbog nje su recimo propale kolonije na Grenlandu, zbog zahlađenja.

https://www.goodreads.com/book/show/173 ... he-landing

What if?

What if the descendants of the Vikings who settled Greenland and went on to reach North America around the end of the first millennium had stayed?

Five hundred years later, would Christopher Columbus have arrived to the south of an eastern seaboard dotted with centuries old settlements and towns hosting devotees to Thor and Odin?

Might the Norse have gone on to build a nation as dominant as the United States of our own world?

A thousand years after reaching Greenland, Vinland and Markland, would we still have had two world wars? What might the world look like? Where might the political and religious divides be drawn?

This is the New World.

Verovatno da jeste imala, ali samo u smislu broja vikingških osvajača. Danska, koja je najviše slala vikinge u osvajačke pohode, može da nahrani i sebe i sve ostale skandinavske zemlje zajedno, i još da im ostane. I to da klima uopšte ne uđe u topliji ciklus.

Ovo o čemu ti govoriš su vikinške kolonizacije praznih zemalja ili zemalja sa populacijom u kamenom dobu. To je skroz druga tema, ali ništa manje zanimljiva.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 22 vel 2019, 23:39 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2018, 23:31
Postovi: 1511
Lokacija: Mareva Ljut
Carmello Šešelj je napisao/la:
Istin je napisao/la:

Estonski vikinzi su pljačkali Skandinaviju, toliko o "strašnim" skandinavskim vikinzima.

Engleska, Pariz, Sicilija, delovi Itaije, elitni vojnici u vizantijskoj vojsci.... Nisu dobili takvu reputaciju nizašata jebote, šta teraš inat koji ***.


Engleska nije postojala tada nego su Anglosaksonci živjeli u razjedinjenim kraljevstvima tipa Wesex, Mercia, East Anglia, nisu bili konsolidirani kao nacija tada. Pariz je tada bio otok i oni su ga zauzeli jer Franci nisu imali mornarice nego su im mahali s druge strane rijeke, naravno nisu ga zadržali. Sicilija opet otok koji su osvojili Normani ne vikinzi. Reputaciju su dobili kao pljačkaši i gusari, ne kao vojnici.
Danas bi najsličniji njima bili somalijski pirati, a ne šesta flota.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 22 vel 2019, 23:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
daramo je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Pa nije se slučajno vikinška teritorija u Engleskoj zvala Danelaw. 90% Danaca i nešto malo Norvežana. I u celom vikinškom dobu, Danska je bila ubedljivo najmoćnija i najagresivnija vikinška država.


To vrijedi i za predvikinško doba.

Naravno. Država sa gomilom ravne plodne zemlje će uvek imati više stanovnika i samim tim biti moćnija od Norveške koja ima samo obalu sa frojdovima i neprohodne planine, ili Švedske koja nema Golfsku struju, pa je zato neplodna ledara.

Švedska je tek debelo u Novom veku prestigla Dansku po moći, a zadnji udarac im je zadala nakon Napoleonskih ratova, gde je Danska bila na pogrešnoj strani, pa su im u ime toga oteli sve zemlje preko Oresunda (Skane, Blekinge i još jedna provincija kojoj ne mogu da se setim imena) i konačno svog milenijumskog neprijatelja sveli na malu beznačajnu zemlju koja nije pretnja Švedskoj.

Inače, Švedska i Danska drže rekord kao zemlje koje su najviše puta međusobno ratovale. 20 i kusur puta, pa ti vidi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 23 vel 2019, 00:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 tra 2016, 00:13
Postovi: 6668
Ja se stvarno izvinjavam ali meni tu neke praktične stvari nisu jasne.Evo sad nas tridesetak sa foruma smo eto neki vikinzi.I idemo sa MoS negde..evo idemo u Italija.I stignemo mi tamo poubijamo tamo neke seljake,možda nešto neko i siluje,opljačkamo jednu dve pet crkvi.I sad šta imamo.Imamo kao neke zlatne predmete koje ćemo odneti u tu našu nedođiju gde živimo i gde ne znam šta bi sa time.Imamo neke krave ovce koze,šta će nam to,ko bi to vozio onim nepraktičnim čamcima?Ono nisu nikakvi šta ti ja znam brodovi za transport.Rizikovali smo glave,konkretno za šta??

_________________
Na nama koplja se lome i vatra se gasi jer mi smo jaki,rodjeni sa vukovima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 23 vel 2019, 00:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Istin je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Engleska, Pariz, Sicilija, delovi Itaije, elitni vojnici u vizantijskoj vojsci.... Nisu dobili takvu reputaciju nizašata jebote, šta teraš inat koji ***.


Engleska nije postojala tada nego su Anglosaksonci živjeli u razjedinjenim kraljevstvima tipa Wesex, Mercia, East Anglia, nisu bili konsolidirani kao nacija tada. Pariz je tada bio otok i oni su ga zauzeli jer Franci nisu imali mornarice nego su im mahali s druge strane rijeke, naravno nisu ga zadržali. Sicilija opet otok koji su osvojili Normani ne vikinzi. Reputaciju su dobili kao pljačkaši i gusari, ne kao vojnici.
Danas bi najsličniji njima bili somalijski pirati, a ne šesta flota.

Siciliju jesu osvojili Normani, ali su je pre toga osvojili Varangijski gardisti u službi vizantijskog cara, koje je vodio čuveni Harald Hardrada, budući kralj Norveške. I to samo Varangijska garda, bez pomoći vizantijske vojske koja je imala posla drugde. Upotrebio je neverovatno genijalne taktike osvajanja tih utvrđenja, mrzi me sada da ti prepričavam kako je koju zauzeo, pa ako te zanima, imaš na google. A ako te mrzi da guglaš, ispričaću ti sutra, sada sam malo umoran i stvarno me mrzi da pišem roman.

Pariz je imao velike debele zidove i reku Senu kao barijeru.

Anglosaksonska kraljevstva u to doba i nisu bila nešto mnogo moćna, to se slažem. Zato je zadnje slobodno kraljevstvo, Veseks, dalo pola Engleske Dancima na upravu čak i pored dobijene velike bitke u kojoj je učestvovao i sam Alfred veliki.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 23 vel 2019, 00:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Kačamak je napisao/la:
Ja se stvarno izvinjavam ali meni tu neke praktične stvari nisu jasne.Evo sad nas tridesetak sa foruma smo eto neki vikinzi.I idemo sa MoS negde..evo idemo u Italija.I stignemo mi tamo poubijamo tamo neke seljake,možda nešto neko i siluje,opljačkamo jednu dve pet crkvi.I sad šta imamo.Imamo kao neke zlatne predmete koje ćemo odneti u tu našu nedođiju gde živimo i gde ne znam šta bi sa time.Imamo neke krave ovce koze,šta će nam to,ko bi to vozio onim nepraktičnim čamcima?Ono nisu nikakvi šta ti ja znam brodovi za transport.Rizikovali smo glave,konkretno za šta??

Zlato i srebro se koristilo kao moneta i u Skandinaviji. Što znači da ste rizikovali glave za pare.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 23 vel 2019, 00:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 tra 2016, 00:13
Postovi: 6668
OK.Ali ako se već bavimo sa tim zanatom zašto bi uopšte trgovali kad možemo na drugom mestu da to uzmemo vrišteći sa zarđalom sekiricom?

_________________
Na nama koplja se lome i vatra se gasi jer mi smo jaki,rodjeni sa vukovima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 23 vel 2019, 00:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 tra 2016, 00:13
Postovi: 6668
Mislim da je tu bilo mnogo sranja oko malo koristi.Uglavnom.

_________________
Na nama koplja se lome i vatra se gasi jer mi smo jaki,rodjeni sa vukovima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 23 vel 2019, 00:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Pa i to se radilo redovno. Ali u prijateljskim gradovima u Skandinaviji u kojima živiš ili si došao kao gost, a ne osvajač, onda podležeš zakonu i za npr ubistvo dobiješ smrtnu kaznu koja je umela da bude izvedena, kako da se izrazim, jako maštovito. I zabavno, ali zabavno samo za publiku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga biologije
PostPostano: 23 vel 2019, 10:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 vel 2018, 07:02
Postovi: 318
Ilirska rasa i nordijci vikingi ima zajednicki korjena.

Ja o tome sam pricao sam s jwdnim Hrvatskim srrucnjakom profesorom biologije i on dosta je slazio sa mnom.

Antropoloske povjestne veze mi uvjek zanimaju.

Znam cak i jednog hrvata koji Skandinavaca zove "sjeverni iliri" i u tome ima dobar dio istine.

Arijciiliri i nordi) imaju zajednicko iransko porjeklo, vec dvije grane ednoj velike rase..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Poreklo Vikinga
PostPostano: 23 vel 2019, 21:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Carmello Šešelj je napisao/la:
Verovatno da jeste imala, ali samo u smislu broja vikingških osvajača. Danska, koja je najviše slala vikinge u osvajačke pohode, može da nahrani i sebe i sve ostale skandinavske zemlje zajedno, i još da im ostane. I to da klima uopšte ne uđe u topliji ciklus.

Ovo o čemu ti govoriš su vikinške kolonizacije praznih zemalja ili zemalja sa populacijom u kamenom dobu. To je skroz druga tema, ali ništa manje zanimljiva.


Trilogija Tima Severina mi je bila jako zanimljiva :)

https://www.goodreads.com/series/51140-viking

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 51 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Navodni Poslanik i 46 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO