HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 00:13.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 110 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 11:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
OK , ajmo malo vedrije o njima.

Pošto imam odavno kanale iz bivših država SFRJ uvek na njima postoje emisije o Romima na više načina , i pošto me jezik(lingvistika) zanima uvek su mi bili fascinantni govori Roma u našim zemljama.

Najsmešniji govori Roma su u Hrvatskoj naročito tamo u Zagrebu gde ih možeš čuti kako se služe sa hrvatskim purističkim nenadjebivim leksikom. =))
Drugi smešni govori Roma su u Crnoj Gori , jer ima li išta smešnije nego kad čuješ cetinjske Cigane kako odsecaju sa onim kurčevitim crnogorskim jezikom a pri tome uvek se oseti onaj njihov ciganski šmek.

Ne znam kakva je slučaj sa hercegovačkim(mostarskim) Ciganima , ali verujem da su specifični i oni.

Ima li Cigana u Splitu i kakav je tamo donos spram njih?! , jel slično kao i svuda ili je bar malo blaži nego u ZG?!

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 11:56 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Meni su smješna imena koja nadjevaju djeci. :rolleyes

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 12:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
mario_cro je napisao/la:
Nikad nisam susreo Rome koji su srednjeg sloja. Imaš samo vrlo bogate Rome i siromašne Rome. Ja sam ih tako doživio... :zubati


Nije tako baš.

Kod mene u Vojvodini tj.u mom gradiću postoje stare ciganske porodice i žive sasvim normalno kao i svi drugi , imaju zemlju,drže stoku,rade po fabrikama,...i nimalo se ne ističu.
Doduše malo su pobeleli zadnjih generacija , ali se zna da su prave ciganske porodice. :zubati

"problem" je jedino kad stigne ekipa čergara , ali njih vidiš jedne godin pa odu , a sledeće dođu novi i sve tako u nedogled.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 12:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
Cigani su apsolutni kraljevi što se tiče muzike.
Evo nešto na ciganskom...

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 12:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Jedna od najlepših žena sa estrade bivše SFRJ je Romkinja Usnija Redžepova.
Starija generacija(očevi i dede) su se opasno ložili na nju , jer imati Cigansku je nešto posebno.

Uživajte u pesmi:


_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 12:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13036
Lokacija: Zagreb
joe enter je napisao/la:
OK , ajmo malo vedrije o njima.

Pošto imam odavno kanale iz bivših država SFRJ uvek na njima postoje emisije o Romima na više načina , i pošto me jezik(lingvistika) zanima uvek su mi bili fascinantni govori Roma u našim zemljama.

Najsmešniji govori Roma su u Hrvatskoj naročito tamo u Zagrebu gde ih možeš čuti kako se služe sa hrvatskim purističkim nenadjebivim leksikom. =))
Drugi smešni govori Roma su u Crnoj Gori , jer ima li išta smešnije nego kad čuješ cetinjske Cigane kako odsecaju sa onim kurčevitim crnogorskim jezikom a pri tome uvek se oseti onaj njihov ciganski šmek.

Ne znam kakva je slučaj sa hercegovačkim(mostarskim) Ciganima , ali verujem da su specifični i oni.

Ima li Cigana u Splitu i kakav je tamo donos spram njih?! , jel slično kao i svuda ili je bar malo blaži nego u ZG?!

Kad si ti to čuo Roma da priča purističkim hrvatskim, ma nema šanse, govor im je pun turcizama, često i ekavicu nabace...
Mlađe generacije lagano počinju pričati jezik okolne zajednice, no standardni hrvatski nikada...

U Splitu i općenito južno od Zrmanje nema Roma :zubati

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 12:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
joe enter je napisao/la:
Kod mene u Vojvodini tj.u mom gradiću postoje stare ciganske porodice i žive sasvim normalno kao i svi drugi , imaju zemlju,drže stoku,rade po fabrikama,...i nimalo se ne ističu.
Doduše malo su pobeleli zadnjih generacija , ali se zna da su prave ciganske porodice. :zubati

"problem" je jedino kad stigne ekipa čergara , ali njih vidiš jedne godin pa odu , a sledeće dođu novi i sve tako u nedogled.

To je rijetkost ,da Romi imaju zemlju...
Ovi Vinkovački Romi su sa Kosova i znam da se iz nekog razloga domaći Albanci i oni opasno ne podnose.

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 12:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
mario_cro je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Kod mene u Vojvodini tj.u mom gradiću postoje stare ciganske porodice i žive sasvim normalno kao i svi drugi , imaju zemlju,drže stoku,rade po fabrikama,...i nimalo se ne ističu.
Doduše malo su pobeleli zadnjih generacija , ali se zna da su prave ciganske porodice. :zubati

"problem" je jedino kad stigne ekipa čergara , ali njih vidiš jedne godin pa odu , a sledeće dođu novi i sve tako u nedogled.

To je rijetkost ,da Romi imaju zemlju...
Ovi Vinkovački Romi su sa Kosova i znam da se iz nekog razloga domaći Albanci i oni opasno ne podnose.


Jeste retkost ali ih ima.

Ovi koji imaju su starosedeoci tj.oni su mom gradu od pre 2.sv.rata pa moguće i ranije , jer svi imaju pravilan vojvođasnki govor bez imalo onog ciganskog šmeka.
Ali kasnije su dolazili u vreme SFRJ sa raznih strana od Rumunije,bugarske pa iz svih južnih krajeva SFRJ.
Neki su se socijalizirali ostali , a drugi su otišli da bi ih zamenili neki novi.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 12:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
volvoks je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
OK , ajmo malo vedrije o njima.

Pošto imam odavno kanale iz bivših država SFRJ uvek na njima postoje emisije o Romima na više načina , i pošto me jezik(lingvistika) zanima uvek su mi bili fascinantni govori Roma u našim zemljama.

Najsmešniji govori Roma su u Hrvatskoj naročito tamo u Zagrebu gde ih možeš čuti kako se služe sa hrvatskim purističkim nenadjebivim leksikom. =))
Drugi smešni govori Roma su u Crnoj Gori , jer ima li išta smešnije nego kad čuješ cetinjske Cigane kako odsecaju sa onim kurčevitim crnogorskim jezikom a pri tome uvek se oseti onaj njihov ciganski šmek.

Ne znam kakva je slučaj sa hercegovačkim(mostarskim) Ciganima , ali verujem da su specifični i oni.

Ima li Cigana u Splitu i kakav je tamo donos spram njih?! , jel slično kao i svuda ili je bar malo blaži nego u ZG?!

Kad si ti to čuo Roma da priča purističkim hrvatskim, ma nema šanse, govor im je pun turcizama, često i ekavicu nabace...
Mlađe generacije lagano počinju pričati jezik okolne zajednice, no standardni hrvatski nikada...

U Splitu i općenito južno od Zrmanje nema Roma :zubati


Ma ne kažem da svi pričaju tako pobogu , nego sam čuo na televiziji neke predstavnike Roma i još par sugovornika , ali nisu totalno govorili hrvatskim standardom , već je to bila neka mešavina pa mi je bilo smešno kad ubace neku reč tipa "promidžba i slično". :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 12:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13036
Lokacija: Zagreb
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Treba poštovati sve posebnosti (pa i one karakteristične za Rome) ali samo do granice gde se to sudara sa opštim interesom.

Mislim da je u Srbiji napravljen neki napredak. Školuje se određeni broj Roma na fakultetima, prisutni su i u politici... pokazuju da je moguće "uklapanje". Samo je potrebno uložiti više napora i sredstava. Nekome to nije po volji, ali lično mislim da je cena tako manja nego kad imaš jednu potpuno isključenu zajednicu koja bi se teško mogla nazvati korisnom za društvo.



Citat:
Na novosadskom univerzitetu danas studira oko 300 romskih studenata, što je mnogo više nego u svim visokoškolskim institucijama u Srbiji zajedno. Kada se ima u vidu da ih je 1994. bilo svega četiri, to je veliki uspeh.

Jagnje, upadaju li oni lakše jer su Romi ili je to uistinu rezultat njihova rada??

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 12:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Da nam Enter nije Cigo ? Moglo bi objasniti njegov "ateizam".

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 12:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
volvoks je napisao/la:
Jagnje, upadaju li oni lakše jer su Romi ili je to uistinu rezultat njihova rada??


Ne znam detalje, kod mene je od povlaštenih kategorija samo Crnogoraca bilo. :zubati

Romi imaju tu pomoć u učenju, upadaju na finansiranje iako su ispod crte... toliko znam.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 13:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
Citat:
Nijedan moj napis nije izazvao toliko komentara u elektronskoj formi preko „Blic” komentara koliko kolumna „Albanci ili Šiptari”. Stiglo ih je preko pedeset.


Nijedan moj napis nije izazvao toliko komentara u elektronskoj formi preko „Blic” komentara koliko kolumna „Albanci ili Šiptari”. Stiglo ih je preko pedeset.
Čudi me da neki čitaoci nisu dovoljno pažljivo pročitali da se ja ne zalažem da se naziv Ciganin i pridev ciganski izbace iz pesama, poezije, navodeći jasno primer Lorkine zbirke „Ciganski romansero”. Jedan od čitalaca, međutim, upotrebljava kontraindikovan primer i veli valjda nećemo umesto „ciganska posla” početi da govorimo „romska posla”. Pa u tome i jeste reč da je uvredljivo da Romima kačimo etikete o nekim „ciganskim poslovima”. Oni sami kad su samokritični kažu „romani bući” („ciganska posla”), ali ostavimo to njima, kao što je normalno da mi nekad samokritički uzviknemo: „Pusti, srpska posla!”. A veoma nam je uvredljivo (uključujući i meni) kad to kaže pripadnik nekog drugog naroda, pogotovu sa Balkana.
Pre nego što krenem dalje, najpre jedan vic na ovu temu: Pitali Cigu (tako ćemo ih zvati sa simpatijama i ubuduće): „Kakva je razlika između Roma i Cigana?” „Ima razlike - Romi su Cigani budže, a mi ostali smo Cigani”, odvrati Ciga.
U ovom vicu je sadržana istina da ozvaničenje naziva Rom zaista dolazi odozgo. Na taj zvaničan naziv prešli su svi evropski narodi. Recimo kad je reč o statistici ili nazivu jezika na univerzitetima. A u poeziji, pesmama, pesmama i poslovicama je ostao kod svih, kao i kod nas, tradicionalni naziv (Gipsy, Gitano i sl.). Naziv Rom nisu propisali etimolozi neromi, nego su ga sugerisali romski intelektualci, prihvatajući kao argument etimološko tumačenje (aciganos znači kako napisah nedavno „nedodirljivi”) i izrazivši želju da svet počne da ih zove onako kako oni sebe nazivaju - Romima, što su prihvatile i Ujedinjene nacije kao zvanični termin. Englesko Gipsy nije uvredljivo, ali dolazi od naučno prevaziđenog uverenja da Romi vode poreklo iz Egipta, a ne iz Indije (Dubrovčani kažu za Romkinje „Jeđupke”), ali su Angloamerikanci takođe prešli na reči Rom i romski.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 13:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13036
Lokacija: Zagreb
Zašto je Cigan uvredljivo a Gipsy nije?? Joj što volim kolonijalizam :kava

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 13:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
volvoks je napisao/la:
Zašto je Cigan uvredljivo a Gipsy nije?? Joj što volim kolonijalizam :kava


:neznam

Meni su Romkinje odnosno dio njih prelijepe zene, a dječica preslatka, SVA onako musava sa loknicama.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 13:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
mario_cro je napisao/la:
Cigani su apsolutni kraljevi što se tiče muzike.
Evo nešto na ciganskom...


Đole ih krade već 30 godina. :D

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 13:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
http://www.novilist.hr/Vijesti/Crna-kro ... ti-ubojica

Evo ovo je bilo ubojstvo gdje se digla ogromna prašina.

Što se tiče roma u riječkom kraju mogu reći da su oni na najnižoj razini. Svaki dan kradu, pljačkaju po dućanima, maltretiraju ljude, imaju nelagalne kuće, voze se besplatno po busevima, nemaju registarske oznake, pišaju u bazenima i sl. a policija im ništa ne smije.

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 15:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
hinterland je napisao/la:
http://www.novilist.hr/Vijesti/Crna-kronika/Mladic-koji-je-ubio-Ramadana-Mutisija-Nikad-nisam-mislio-da-cu-biti-ubojica

Evo ovo je bilo ubojstvo gdje se digla ogromna prašina.

Što se tiče roma u riječkom kraju mogu reći da su oni na najnižoj razini. Svaki dan kradu, pljačkaju po dućanima, maltretiraju ljude, imaju nelagalne kuće, voze se besplatno po busevima, nemaju registarske oznake, pišaju u bazenima i sl. a policija im ništa ne smije.


Pa to onda nisu Cigani u Rijeci , to su Hrvati ili Srbi(samo malo crnjeg tena) čim im niko ništa ne sme a sve okolo zajebavaju i rade šta hoće.
Kod nas vamo u Srbiji Cigani nikad nisu nikog maltretirali niti se usuđuju , a policija ih rutinski mlati i radi im šta hoće.
Mora da su u Rijeci neki specijalni desničarski Cigani u pitanju , ono "krv i čast,domovina,crkva,..i tisućljetna ciganska uljudba".

Aj zakuni se da SVAKI DAN kradu i da pišaju po bazenima?! :ucelo :sega

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 15:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
U mome dijelu nema baš cigana ali kažu tamo gdje ima da kradu po marketima i dućanima i zajebavaju prodavačice. Pred par mjeseci usred bijela dana neki cigan došao pred kuću i ukrao komad željeza i pobjegao.

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 15:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
hinterland je napisao/la:
U mome dijelu nema baš cigana ali kažu tamo gdje ima da kradu po marketima i dućanima i zajebavaju prodavačice. Pred par mjeseci usred bijela dana neki cigan došao pred kuću i ukrao komad željeza i pobjegao.


Ozbiljno?! :scared

Šta se radi kod vas tamo pa to je strašno , u sred bela dana ukrasti komad gvožđa i pobeći , i to samo pre par meseci pred obljetnicu proglašenja NDH?! , nedopustivo!!

U hrvatskom gradu Zemunu takvo šta se nikad neće desiti , a ne još da SVAKI DAN kradu.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 16:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
joe enter je napisao/la:
Da bi bolje spoznao o čemu se tu radi moraš spoznati njihov mentalitet , a on je definitvno različit , i to mora ti biti polazna tačka za poštovanje.
Njihov background je dijematralno suprotan od tvoga i ne možeš ti sad nekog Gancija ovog časa nagovorit da pošalje dete u školu i plaća struju koju krade sa bandere , jer njegova različitost dovodi do toga da on ne shvata taj ceo koncept tzv."uljuđenja" u modernom životu.

Znači, po tebi, društvo treba da "poštuje njihovu različitost" tako što će tolerisati da deca ne idu u školu, biće svima svejedno (mada, to je već tako, nažalost) što oni žive u nehigijenskim uslovima gde im pacovi pretrčavaju preko glave dok spavaju, tolerisaće što kradu struju sa bandere, bakar, gvožđe.... Zato što su, po tebi, toliko različiti da ne mogu da shvate koncept "uljuđenja" , iliti ne mogu da shvate da ne treba krasti, da ne treba živeti u prljavštini bez vodovoda i kanalizacije i da ne mogu da shvate da je dobro za njihovu decu da dobiju obrazovanje!?!?

I ti onda, nakon što si to napisao, sereš drugima da su rasisti!?


Neverovatno.... :001_rolleyes


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 16:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Divlja svinja5 je napisao/la:
Romsko pitanje se može jednostavno riješiti, dosljednom i jednakom primjenom zakona za sve.

:palacgore2

Kratko, jasno i 100% tačno...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 17:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 lis 2011, 03:29
Postovi: 2574
Lokacija: Glavni stan
joe enter je napisao/la:
Ima li Cigana u Splitu i kakav je tamo donos spram njih?! , jel slično kao i svuda ili je bar malo blaži nego u ZG?!


Ima u Splitu nešto Roma, ima jedna poznata mafijaška obitelj, člijeg su glavnog člana klinci u gradu zatvorili u kontejner i nisu ga puštali van...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 10 tra 2013, 17:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 lis 2011, 03:29
Postovi: 2574
Lokacija: Glavni stan
Citat:
Rodovski zakoni veći od institucije društva

Riječ patrijarha Splitska sociologinja dr. Inge Tomić Koludrović smatra da pojava obitelji poput Ahmetijevih nije ništa neobično u zajednicama u kojima je povjerenje prema vlastitim, rodovskim, zakonima veće od onog u institucije društva.

Nebitno je, kaže, dolaze li oni s Kosova, iz dijelova BiH, dijelova Dalmatinske zagore ili južne Italije.

- U sociološkoj literaturi postoje brojni primjeri za ovu tezu, i premda se najčešće govori o dinaridskom mentalitetu, takvoga mentaliteta ima i drugdje, recimo u Italiji. Uostalom, i mafija je nastala u brdima, tamo društvene institucije teže dopiru, i one su obično jako zatvorene kao zajednica - kaže dr. Tomić Koludrović.

U takvim zajednicama, smatra ona, vrlo su jaki patrijarhalni odnosi, sve je podređeno zajednici i njezinoj obrani od vanjskoga svijeta, a riječ “patrijarhat” je odlučujuća u svim unutarnjim sporovima, pa i u odnosu prema drugima.

- U tome brojni sociolozi vide i uzroke tako velike razlike između sjevera i juga, recimo u Italiji. Na sjeveru, a to se odnosi i na druge zemlje, obično je više razvijeno povjerenje u zakone, društvene ugovore - kaže splitska sociologinja.

Mehdi u kontejneru

Premda ih većina ljudi smatra Romima, Ahmetijevi tvrde da su podrijetlom iz Egipta, i da s Romima nemaju nikakve veze. Pokojni otac Ahmet Ahmeti svojedobno je u ‘Slobodnoj’ ogorčeno pričao o tretmanu obitelji u Splitu.

- Ako sam ja nepoželjno lice, neka mi daju napismeno i ja ću otići. Ja ne bi’ ostao u ovoj državi da je ne volim, i u ovom gradu. Tu sam 50 godina, moji mrtvi su sahranjeni na Lovrincu, a policija za sve krivi moju familiju. Mi to više ne možemo izdržati - govorio je krajem 2006. Ahmet Ahmeti. On se, kako se priča, u Split doselio kao jednogodišnja beba, još 1952., a otac mu je na Rivi čistio cipele. A u jednom je pokojni Ahmet Ahmeti bio u pravu - na njih, kao i na ostale Rome, oduvijek se gledalo drugačije - nedavno osuđenog Mehdija su, u središtu Splita, djeca ubacila u kontejner.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 10 tra 2013, 19:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13036
Lokacija: Zagreb
joe enter je napisao/la:
hinterland je napisao/la:
http://www.novilist.hr/Vijesti/Crna-kronika/Mladic-koji-je-ubio-Ramadana-Mutisija-Nikad-nisam-mislio-da-cu-biti-ubojica

Evo ovo je bilo ubojstvo gdje se digla ogromna prašina.

Što se tiče roma u riječkom kraju mogu reći da su oni na najnižoj razini. Svaki dan kradu, pljačkaju po dućanima, maltretiraju ljude, imaju nelagalne kuće, voze se besplatno po busevima, nemaju registarske oznake, pišaju u bazenima i sl. a policija im ništa ne smije.


Pa to onda nisu Cigani u Rijeci , to su Hrvati ili Srbi(samo malo crnjeg tena) čim im niko ništa ne sme a sve okolo zajebavaju i rade šta hoće.
Kod nas vamo u Srbiji Cigani nikad nisu nikog maltretirali niti se usuđuju , a policija ih rutinski mlati i radi im šta hoće.
Mora da su u Rijeci neki specijalni desničarski Cigani u pitanju , ono "krv i čast,domovina,crkva,..i tisućljetna ciganska uljudba".

Aj zakuni se da SVAKI DAN kradu i da pišaju po bazenima?! :ucelo :sega

To su Romi u sredini gdje se prema toj zajednici svi odnose kao ti, toleriraju im se glupisti jer je to njihov način života, a istodobno se svako smirivanje nereda smatra fašizmom...

Takav model stvara Rome koji se segeriraju od zajednice, ovisni su o socijali, a dane provode pijući i skupljajući otpad...
Je li to budućnost koju želiš tom sve brojnijem narodu??
Ili bi ipak bolje da se prilagode, školuju, poštuju zakone i budu nešto kao Indijci u UK??

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 110 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: goran2hr i 24 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO