HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 07:15.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 110 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 10 tra 2013, 19:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 lis 2011, 03:29
Postovi: 2574
Lokacija: Glavni stan
Vi isto raspravljate sa hinterlandom, koji je malo fašist, malo antifašist, ovisno od toga što smatra pogodnijim za trollanje...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 10 tra 2013, 19:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ruj 2011, 14:20
Postovi: 504
pozitivac je napisao/la:
Citat:
Rodovski zakoni veći od institucije društva

Riječ patrijarha Splitska sociologinja dr. Inge Tomić Koludrović smatra da pojava obitelji poput Ahmetijevih nije ništa neobično u zajednicama u kojima je povjerenje prema vlastitim, rodovskim, zakonima veće od onog u institucije društva.

Nebitno je, kaže, dolaze li oni s Kosova, iz dijelova BiH, dijelova Dalmatinske zagore ili južne Italije.

- U sociološkoj literaturi postoje brojni primjeri za ovu tezu, i premda se najčešće govori o dinaridskom mentalitetu, takvoga mentaliteta ima i drugdje, recimo u Italiji. Uostalom, i mafija je nastala u brdima, tamo društvene institucije teže dopiru, i one su obično jako zatvorene kao zajednica - kaže dr. Tomić Koludrović.

U takvim zajednicama, smatra ona, vrlo su jaki patrijarhalni odnosi, sve je podređeno zajednici i njezinoj obrani od vanjskoga svijeta, a riječ “patrijarhat” je odlučujuća u svim unutarnjim sporovima, pa i u odnosu prema drugima.

- U tome brojni sociolozi vide i uzroke tako velike razlike između sjevera i juga, recimo u Italiji. Na sjeveru, a to se odnosi i na druge zemlje, obično je više razvijeno povjerenje u zakone, društvene ugovore - kaže splitska sociologinja.

Mehdi u kontejneru

Premda ih većina ljudi smatra Romima, Ahmetijevi tvrde da su podrijetlom iz Egipta, i da s Romima nemaju nikakve veze. Pokojni otac Ahmet Ahmeti svojedobno je u ‘Slobodnoj’ ogorčeno pričao o tretmanu obitelji u Splitu.

- Ako sam ja nepoželjno lice, neka mi daju napismeno i ja ću otići. Ja ne bi’ ostao u ovoj državi da je ne volim, i u ovom gradu. Tu sam 50 godina, moji mrtvi su sahranjeni na Lovrincu, a policija za sve krivi moju familiju. Mi to više ne možemo izdržati - govorio je krajem 2006. Ahmet Ahmeti. On se, kako se priča, u Split doselio kao jednogodišnja beba, još 1952., a otac mu je na Rivi čistio cipele. A u jednom je pokojni Ahmet Ahmeti bio u pravu - na njih, kao i na ostale Rome, oduvijek se gledalo drugačije - nedavno osuđenog Mehdija su, u središtu Splita, djeca ubacila u kontejner.


Ahmetijevci
slika
slika





Inače u nas doli ih nema, al po ZG-u kad vidim, obično prose il su uličari, a ovi doli u nas dileri


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 10 tra 2013, 20:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12319
Imaju mnogo pjevača.

slika

slika

slika

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 10 tra 2013, 20:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Citat:
Premda ih većina ljudi smatra Romima, Ahmetijevi tvrde da su podrijetlom iz Egipta, i da s Romima nemaju nikakve veze


Jesu to naši poznati kosovskometohijski Egipćani? :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 10 tra 2013, 20:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ruj 2011, 14:20
Postovi: 504
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Citat:
Premda ih većina ljudi smatra Romima, Ahmetijevi tvrde da su podrijetlom iz Egipta, i da s Romima nemaju nikakve veze


Jesu to naši poznati kosovskometohijski Egipćani? :zubati



nisam siguran, al moguće je da su s kosova, mada za dilanje ajd nisu bili sami, radili s sa našima.


Inače najgori Romi su mislim sjeverno od Zadra pa do Istre.
To su oni šta se uvik drže u grupama i znaju napadat pojedince, krasti... itd

Mislim da su u nas povampireni Romi za razliku od srbije, kod vas ih vidim uvik ka limenu glazbu, ulične svirače i slično


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 10 tra 2013, 20:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
divljak je napisao/la:
Mislim da su u nas povampireni Romi za razliku od srbije, kod vas ih vidim uvik ka limenu glazbu, ulične svirače i slično


Pa ima i jednih i drugih. Mešano meso kao i svi drugi ljudi.

Bio sam u jednom naselju u gostima. Fini ljudi, veseli, raspevani, gostoljubivi itd. Otišao sa skroz pozitivnim utiscima. Drugom prilikom, isto naselje, čujem da je poveća grupa Roma razlupala automobil nekim momcima, prebila ih i opljačkala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 10 tra 2013, 20:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 lis 2011, 03:29
Postovi: 2574
Lokacija: Glavni stan
divljak je napisao/la:
nisam siguran, al moguće je da su s kosova, mada za dilanje ajd nisu bili sami, radili s sa našima.

Inače najgori Romi su mislim sjeverno od Zadra pa do Istre.
To su oni šta se uvik drže u grupama i znaju napadat pojedince, krasti... itd


Baš sam htio napisat, tih malo što ima kod vas su mila majka bez obzira na dilanje, to nije usporedivo sa onim tipičnim gdje kad prolaziš kraj naselja odmah vidiš da je njihovo po smeću, starom željezu u dvorištu i prljavštini. Bez pretjerivanja, većina su ih prljavi, obućeni u dronjke, smrde i kopaju po kontejnerima.

Ovi naši su takvi da ni domaći dileri ne žele imat posla sa njima :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 10 tra 2013, 20:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
U Dalmaciji ih ima neuobičajeno malo, pogotovo zato jer su preko 70% naših Roma useljenici, tako da mi nije jasan razlog izbjegavanja Dalmacije :neznam

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 10 tra 2013, 20:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 lis 2011, 03:29
Postovi: 2574
Lokacija: Glavni stan
Dobra je bila sprdnja kad je u kvartu blizu njihovog naselja, gdje redovno kopaju po smeću, netko na veliki kontejner napisao: "Ciganko, vadiš mi dušu!"

=))


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 10 tra 2013, 20:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ruj 2011, 14:20
Postovi: 504
volvoks je napisao/la:
U Dalmaciji ih ima neuobičajeno malo, pogotovo zato jer su preko 70% naših Roma useljenici, tako da mi nije jasan razlog izbjegavanja Dalmacije :neznam



prevelika je konkurencija za dilanje :D



Mislim da vlasti baš i ne podržavaju njihovo useljavanje, radi turizma ;)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 10 tra 2013, 22:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 tra 2011, 19:31
Postovi: 695
volvoks je napisao/la:
U Dalmaciji ih ima neuobičajeno malo, pogotovo zato jer su preko 70% naših Roma useljenici, tako da mi nije jasan razlog izbjegavanja Dalmacije :neznam

ma nema veze...nećemo se mi naljutit šta ne dolaze vamo :zubati

_________________
CENZURA


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 11 tra 2013, 07:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19062
Lokacija: među zvijezdama
Citat:
Hedina Sijerčić - Tahirović nedavno je zaposlena kao koordinator za romske projekte u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice Vijeća ministara BiH. Tako je na neki način zaokružen njen višegodišnji rad u brojnim oblastima u kojim je promovisala Rome - autor je prvog Romskog rječnika u BiH, brojnih pripovijetki za djecu, te romana. Kao Romkinja, sada na državnoj funkciji, nastojaće unaprijediti organizovanje ove, najveće manjinske grupe u BiH.

Hedina Sijerčić - Tahirović smatra da se u romskom organizovanju, ali i ostvarivanju ljudskih prava ove nacionalne manjine, mnogo toga može uraditi, prije svega u uvođenju reda među postojeće organizacije.

Proizvod predrasuda, što je diskriminacija, je veliki razlog da se Romi ne identifikuju sa svojom nacionalnom pripadnošću.

„Između samih udruženja baš ne postoji neka dobra kooperacija, niti neka bolja saradnja. Uglavnom se svi poslovi pri udruženjima svode na projekte, pri kojima oni mogu neki svoj mali profit da naprave, tako da se gradi nekakva elita udruženja koja može da radi na projektima i ona druga koja ne može. Tako se stvara jaz među njima“, kaže ona.

Predrasude koje još uvijek postoje prema Romima, utiču da mnogi od njih kriju svoje porijeklo, ali takav odnos drugih usporava njihovo obrazovanje, kao i opšti napredak.

„Ja ne mogu reći da su predrasude manje i da su se promijenile. One su još više pojačane - jer samom mržnjom u državi u kojoj se mrze većinski narodi stvara se, naravno, još veća mržnja i kod manjinskih naroda, između njih samih, a i jednih prema drugima. Proizvod predrasuda, što je diskriminacija, je veliki razlog da se Romi ne identifikuju sa svojom nacionalnom pripadnošću. Predrasude da su Romi neobrazovani, da su prosjaci, da su neuki, da su kriminalci, koje ljudi već decenijama gaje prema Romima, je vrlo teško iskorijeniti“, ocjenjuje Sijerčić - Tahirović.

Sudbina knjige i Romskog rječnika

Bh. društvo je sve manje zainteresovano za obrazovanje Roma, posebno najmlađih. To je očigledno iz sudbine Romskog rječnika, čiji je autor naša sagovornica.

Bosansko-romski i romsko-bosanski rječnik „Riječnici nisu ušli zvanično u škole iako su podijeljeni po romskim nevladinim organizacijama i po bibliotekama. U sklopu akcionog plana za obrazovne potrebe Roma potrebno je mnogo toga promijeniti i uključiti romski jezik u nastavne planove. Na taj način možemo jedino pospješiti razvoj romskog jezika, koji, nažalost, na našem prostoru izumire.“

I neka druga djela ove spisateljice objavljena su daleko od njene domovine BiH.

„Ja izdajem svoj djela u Kanadi, u Njemačkoj, u Engleskoj, a u BiH u mojoj matičnoj zemlji, na čijem jeziku ja pišem, jer je to moj maternji jezik pored romskog, nisam u stanju da dobijem ni izdavačku kuću, ni šansu da se objavi nešto, a ne da govorim o ulasku mojih priča, narodnih romskih priča u škole kao lektire. Ja sam objavila i englesko-gurbetski i gurbetsko-engleski rječnik u Torontu pri izdavačkoj kući Magorija buks. Gurbetski to je romski dijalekat koji se gvori u BiH, koji govore Romi starosjedioci BiH. Mi imamo više dijalekata. Romi koji dođu sa Kosova uglavnom govore arlijski dijalekat, a bh. Romi govore gurbetski dijalekat. Pa pošto je izdavačka kuća već radila štampanje riječnika jedne druge jezične grupe Roma, koji se zovu kalderaši, onda je objavila i englesko-kalderaški riječnik i mene zamolila da ja uradim englesko-gurbetski i gurbetsko-engleski rječnik. Samim tim promovisala sam BiH i Rome BiH“, objašnjava ona.

Na kraju razgovora Hedinu Sijerčić - Tahirović pitam kakva je sudbina njenog posljednjeg romana:

„Rom k’o grom je objavljen na engleskom jeziku u Torontu. Rukopis stoji u BiH već četiri godine i ništa se na tome nije uradilo. Rom k’o grom je jedna autobiografska novela u kojoj ja opisujem život moje porodice i život mojih komšija Roma sa Gorice, gdje sam ja rođena i gdje se, ustvari, najljepše osjećam.“

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 11 tra 2013, 16:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 lis 2011, 03:29
Postovi: 2574
Lokacija: Glavni stan


Braco Cigan :smajl007


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 11 tra 2013, 19:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
doc je napisao/la:
volvoks je napisao/la:
Strah te represivnih organa i Totija Dedića?? :D
Smatram da bi se mogla otvoriti i tema o Romima, makar mi nemamo portal poput Amrena koji se bavi samim time...


Ma ne. Nego je ljudima lakše probaviti nešto što im je dalje. U Americi bi radio uvod o svima ali ne crncima prvo jer mnogi ljudi imaju predrasude da su crnci jednaki nama pa zatvore uši i ne slušaju. :D

Ma ja sam se malo raspisao tu, a da mi crnci uopće nisu takva preokupacija. :laugh

Više me zabrinjavaju liberali i njihove dogme i zablude, a tu ih je najlakše raskrinkat.

BBC je napisao/la:
Aj malo pređi na Cigane.
Jebeš probleme Amerikanaca, neka se oni sa tim muče.


Tako mi je cura pričala da su joj doveli na pregled cigansku djecu. Dečko i cura. Posvojeni od neromske familije dok su još bili bebe. Mama ih ostavila po rođenju. Nikad nisu imali kontakta s ciganima. No cura je sva sa 11 godina u dečkima, ona bi se seksala, ona bi bila egzotična plesačica ili plesala oko šipke. Dečko je opsjednut motorima, nosi lanac od pola kile nečega oko vrata, zanima ga bakar, neka preprodaja...Jako im slabo ide učenje, nezainteresirani su za školu, rad. Neorganizirani, sporo shvaćaju, itd. A odrasli u hrvatskoj obitelji i nikakvih kontakta s Romima.

Kaže mi, odmah sam se tebe sjetila. :laugh

Tako da zaobilaznim putevima moji crnci djeluju. :laugh

Dobro pišu ti s Amrena za naše cure, to je sve nacionalističko i rasističko do bola. Ni ne znamo kako smo blagoslovljeni s njima. :D

Docov post na ovu tematiku...

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 12 tra 2013, 09:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
Romi i kaznena djela u Međimurju...
Citat:
- Razgovarali smo kako popraviti situaciju vezano uz kriminalitet kojeg čine pripadnici Romske nacionalne manjine. Uvažavajući ljudska prava svih nacionalnih manjina u Hrvatskoj moram naglasiti da više od 50 posto imovinskih delikata na području Međimurja počine pripadnici Romske nacionalne manjine. Da nema tih djela, Međimurska bi županija bila među najsigurnijim županijama u Hrvatskoj - poručio je ministar Ostojić dodavši da je s lokalnom policijom i županom Perhočem dogovorio strategiju kako djelovati preventivno u tim slučajevima.

Iako ih ima 5%, počine čak 50% kaznenih djela, dakle ne možemo reći da njihov način života nikog ne ugrožava...

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 12 tra 2013, 10:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
U Rijeci itekako ugrožavaju. Ovdje žive baš na onom najnižem nivou.

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 12 tra 2013, 10:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
To je zato jer ste lažni liberali, niste ih ukomponirali u društvo, a opet ne činite ništa da ih "pacifizirate" jer bi to bio fašizam...
To je najgora situacija, Romi nikada neće biti korisni članovi društva, a istodobno kradu i zlostavljaju ostale :kava

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi i romsko pitanje
PostPostano: 12 tra 2013, 12:48 
Offline

Pridružen/a: 21 pro 2012, 09:19
Postovi: 210
volvoks je napisao/la:


Sam kažeš da Romu pristupaš na drukčiji način nego svojem Bošnjaku, a time postaješ rasist, jer bi svi ljudi trebali imati jednaka prava i prema njima bi se trebalo odnositi na jednaki način. Ako je osnovna škola obvezna, obvezna je za sve, poštovanjem njihova načina života činiš im medvjeđu uslugu...

Pogledaj onaj film kojeg sam stavio u prvi post, otvorit će ti se oči, i otkrit ćeš što je uistinu problem...



Da, i objasnio sam zašto mu pristupam na ljubazniji način, jer smo se dobrano potrudili (što ti u svojim pisanijama zorno dokazuješ) da u njima vidimo niža bića koja nam samo u velikoj nuždi mogu biti školske ili radne kolege. Asimiliranje i prilagodba nisu sinonimi, valjada znaš!?! Potpuno je besmisleno istaknutu ljubaznost kao vid altruističke potrebe da se pomogne manjini tumačiti rasizmom. Naravno, osim ako nisi zlurad ili ne pretpostavljaš zadane okvire nacionalnih pripadnosti (moje bošnjaštvo blah :biceovodobro )

Pogledah film, ništa "otvarajuće"!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 12 tra 2013, 13:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
volvoks je napisao/la:
To je zato jer ste lažni liberali, niste ih ukomponirali u društvo, a opet ne činite ništa da ih "pacifizirate" jer bi to bio fašizam...
To je najgora situacija, Romi nikada neće biti korisni članovi društva, a istodobno kradu i zlostavljaju ostale :kava


Mislim da njih nikad ni neće ukomponirati u društvo. Takav status quo će opstati dugo dugo godina. Sve ostale manjne su integrirrane u Rijeci.

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 12 tra 2013, 13:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19062
Lokacija: među zvijezdama
Hinterland, Tebi je očigledno isključivo cilj da kontriraš.Tvoje trolanje se na svakoj temi svodi na jedno u konačnici " imati suprotan stav od većine forumaša "

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 12 tra 2013, 14:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
Ovo je moj pravi i jedini stav što se tiče Roma. Ja ih izbjegavam i bježim na drugu stranu ceste. Kad ih vidim u busu klonim ih se što dalje. Kamo sreće da nije tako. Ne znam niti jednog osobno i bolje da ne znam.

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 12 tra 2013, 14:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
Znam ih par osobno ,i divni ljudi. Čak su i trenirali zajedno samnom...

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 12 tra 2013, 15:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 ožu 2013, 22:49
Postovi: 143
Iskreno ja nemam baš puno loših iskustva sa njima, ali dobro znam koliko opasni mogu biti, ako treba angažiraće se čak cijela zajednica ako se osjete ugroženim. Izbjegavati treba najviše romske prosjake, ne dati im ni feninga ili lipa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 12 tra 2013, 16:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12319
mario_cro je napisao/la:
Znam ih par osobno ,i divni ljudi. Čak su i trenirali zajedno samnom...


Ja sam po dolasku na forum mislio da si ti hrvatski Rom. :D
Inače, Tuzla ih puna ili Tuzlaci tako izgledaju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Romi
PostPostano: 12 tra 2013, 16:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
Lebowski je napisao/la:
mario_cro je napisao/la:
Znam ih par osobno ,i divni ljudi. Čak su i trenirali zajedno samnom...


Ja sam po dolasku na forum mislio da si ti hrvatski Rom. :D
Inače, Tuzla ih puna ili Tuzlaci tako izgledaju.

:zubati
Jel prose u drugim gradovima onako kao u Tuzli što šetaju između auta tražeći milostinju?
Mene strah preć na pješački u Tuzli,sve divlji vozači ,a oni između auta...

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 110 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 30 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO