HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 05 lis 2024, 00:32.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 177 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 09 ruj 2013, 15:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32874
SDB je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Točno onako kako piše u Bibliji,porođajne muke zemlje... :kava

Moralni sunovrat,prije svega,pa onda sve drugo-ekonomski,socijalni,ratovi,prirodne katastrofe,glad...O tehničkim biblijskim detaljima na Religiji,pošto je tema III sv. rat,da ne trolamo.

Uglavnom,ljude ta priča puno ne zanima,uljuljkani su u svojim čahurama,misleći da će ovakvo stanje biti vječno,ostavajajući da drugi misle za njih.Pogotovo u velikim gradovima,to su velike zamke.
Pametniji prave odstupnicu,u prirodu..
.


Ovo boldano stoji, ali za to nam je dovoljan i sasvim "obični" regionalni rat, tako da...


Da,neki dan sam razmišljao o tome baš,sjetih se jedne knjige od Dare Janeković-Kad mora uzavriju...postavila je pitanje zagrebačkoj srednjoškolki,između ostalog i za njeno mišljenje oko vijetnamskog rata,gdje cura veli pa to je za njih (vijetnamce) već svjetski rat.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 29 lip 2014, 19:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 12:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА



http://en.wikipedia.org/wiki/Imran_N._Hosein


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 29 lip 2014, 20:58 
Offline

Pridružen/a: 15 tra 2010, 07:28
Postovi: 913
volvoks je napisao/la:
puntar2.0 je napisao/la:
Kurcevi si ti cetvrt Istranin.

Osminski :zubati
Istrani su se puno manje digli na ustanak, prouči malo tu materiju, dok Dalmatincima nije bio problem ubijati ljude iz drugog mjesta samo zbog ideologije, tu su se najviše Vrgorčani i Imoćani pokazali, svaki sa svoje strane.
Ja se ni najmanje ne ponosim zbog sudjelovanja mojih pradjedova u tom bratoubilačkom ratu, što ne mogu reći za sudjelovanje moga oca u Domovinskom.


Talijani su rekli, imaš izjave, da u Splitu do 1945.te neće bit Hrvata, šta progon, šta talijanizacija, šta ostale metode, dok su susidi priko štrike to mirno gledali i pomagali u tome.
Ako je to tribalo privatit otvorenih ruku, super, nismo svi izdajnici..... Taijani su prije okupacije dobro proućili materiju, kad su došli u Split zaustavljali su ljude i pitali jel si ti Srbin, a u Kninu su zaustavljali i pitali jel si ti Hrvat.
Moj did kad je iša u partizane nije poznava nikakvu ideologiju, to je naućija od političkih komesara tipa Franjo Tuđman i sl. Njemu to niko nije zamirija, al ovoj omladini šta je išla u rat oćito je....
Da Hrvati nisu izdali Hrvate 1941, i pridali ih stoljetnome neprijatelju i još mu pomagali, vjerovatno nebi ni bilo potribe za pokreton, i da nisu krenili bez razloga tamanit seljake okolo samo zato šta su bili druge nacije, itd....
Te priće o jugoslavenima, komunistima i sl. obisite mačku o rep.
Hrvati ovih prostora nisu imali dugo svoju državu, nit su se partizani borili za Jugoslaviju, nit Hrvati stoljećima protiv Turaka radi Mletačke republike, Mađara, Hazburgovaca, nego da opstanu tu na ovin prostorima.
Ja san ponosan na dida u partizanima, to je bija jedini ispravan put kod nas, za druge neću govorit.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 31 kol 2015, 10:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32874
Mar-kan je napisao/la:
Pantagana je napisao/la:
Markane kako ti vidiš kraj svijeta, treći svjetski, prirodna katastrofa, smrtonosni virus, neprijateljski nastrojeni svemirci ili nešto peto? :zubati


Točno onako kako piše u Bibliji,porođajne muke zemlje... :kava

Moralni sunovrat,prije svega,pa onda sve drugo-ekonomski,socijalni,ratovi,prirodne katastrofe,glad...O tehničkim biblijskim detaljima na Religiji,pošto je tema III sv. rat,da ne trolamo.

Uglavnom,ljude ta priča puno ne zanima,uljuljkani su u svojim čahurama,misleći da će ovakvo stanje biti vječno,ostavajajući da drugi misle za njih.Pogotovo u velikim gradovima,to su velike zamke.
Pametniji prave odstupnicu,u prirodu...


Prije 2 godine se pisalo o ovome...postaje sve aktualnije. :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 31 kol 2015, 10:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 44035
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Nipošto, nikad manje ratova, pogibija od ratova, suša, prirodnih tragedija (postavio sam sve te podatke).

Jedino što se promijenilo je da su metodi komunikacije i putovanja učinile ekonomske migracije puno lakšim.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 07 ruj 2015, 23:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32874
Citat:
IVICA ČUTURA: ‘Rat kojem smo izloženi slobodno možemo okvalificirati kao Svjetski rat’


Pošto je povijest „učiteljica života“ koja se često ponavlja, možda smo svjedoci početka kraja zapadne europske civilizacije kakvu do sada poznajemo...

Ivica Čutura, univ.spec.dipl.ing.sigurnosti i analitičar SOHV-a donosi sjajnu analizu o izbjegličkoj krizi koja potresa Europu te o onome što bi nam ona mogla donijeti:

Svjedoci smo početka kraja zapadne europske civilizacije?

“Iako postoje mnoge teorije i prijepori povjesničara o razlozima propasti Rimskog Carstva, sigurno je da su dva faktora bila ključna u početku procesa rastakanja jedne civilizacije koja je pokorila veliki dio tada poznatog svijeta. Prvi je unutarnja slabost Rimskog Carstva zbog raznih razloga kao što su slabljenje centralne vlasti u korist mnoštva lokalnih moćnika, samim tim i prestanak ulaganja u infrastrukturu i velike projekte, slabljenje značaja gradova smanjivanjem broja stanovnika i seljenja višeg, upravljačkog sloja na imanja izvan gradova. Jednom riječju dekadencija Rimskog carstva kao posljedica funkcionalne slabosti i neadekvatnog vodstva. Drugi značajan faktor je snažni migracijski val koji je doveo do velike seobe naroda iz sjeveroistočnih krajeva prema zapadu tj. Rimskom Carstvu. Rimsko Carstvo je već tada bilo odviše slabo da bi moglo vlastitim snagama braniti državne granice i održati red u zemlji te se sve više oslanjalo na »barbarsku« plaćeničku (dobrim dijelom germansku) vojsku. Tako su odsudnu političku ulogu dobili vođe tih plaćeničkih postrojbi što je onemogućilo stvaranje i provođenje jedinstvene sigurnosne i obrambene strategije Rimskog Carstva. Gubljenjem Hispanije, Galije, Britanije i Afrike te stvaranjem novih država od strane Zapadnih Gota, Vandala i Burgunda započeo je proces koji se više nije mogao zaustaviti. Pošto je povijest „učiteljica života“ koja se često ponavlja, možda smo svjedoci početka kraja zapadne europske civilizacije kakvu do sada poznajemo…

Ovaj rat možemo nazvati Svjetskim ratom!

I danas postoje dvije stvari koje mogu imati presudan utjecaj na negativne procese koji su teško breme moderne Europe i njenog okruženja. Prva je izloženost ratu koji nije konvencionalan, ali je konstantan sa vrlo dinamičnom promjenom mjesta i intenziteta ratnih operacija. Druga je najteža izbjeglička kriza nakon II Svjetskog rata i egzodus biblijskih razmjera prema Europskoj Uniji. Ono što zabrinjava je kolaps sigurnosnih sustava Europske Unije kao cjeline i država pojedinačno. Očita je nespremnost i nedostatak strategije i rješenja za ovu, prije svega humanitarnu katastrofu.

Rat kojem smo izloženi i koji po širini teritorija na kojem se vode operacije, slobodno možemo okvalificirati kao Svjetski rat. Po definiciji je to Asimetrični rat: asimetrično ratovanje je rat među sukobljenim stranama čija se relativna vojna moć, odnosno strategija ili taktika značajno razlikuju. Najčešće se povezuje s ratovanjem među nejednakim protivnicima, kada manje ili slabije snage moraju koristiti teren, vrijeme, iznenađenje ili određene slabosti većih i jačih protivničkih snaga radi ostvarenja svojih strateških ciljeva.

Asimetrična prijetnja se definira kao prijetnja koja proizlazi iz moguće uporabe različitih sredstava ili metoda radi zaobilaženja ili negiranja protivničkih sposobnosti uz istovremeno korištenje njegovih slabosti radi postizanja nerazmjernog učinka. Moramo se pomiriti sa činjenicom da najjača teroristička organizacija ISIL sa svojom tvorevinom Islamskom Državom trenutno provodi vojne operacije diljem svijeta iako nasuprot sebe, barem deklarativno, ima vojnom silom i bogatstvom superiornu Antiterorističku koaliciju svjetskih država predvođenu SAD-om. Nelogično je da se npr. na teroristički napad u Parizu na Chaerlie Hebdo ne gleda kao na ratnu operaciju kada je tijekom tog tragičnog događaja angažirano preko 88 000 ljudi pod oružjem. Napad na muzej Bardo u Tunisu kada je ubijeno 23 ljudi i kada su među žrtvama Japanci, Poljaci, Španjolci, Nijemci, Talijani, Britanci i Tunižani, ne možemo nazvati nikako drukčije nego kao terorističku međunarodnu ratnu operaciju. U jednom danu bojišnica se seli u Tursku i u njenom glavnom gradu Istanbulu, na jednom trgu u središtu europskog dijela grada u razmaku od samo nekoliko minuta eksplodiraju dvije eksplozivne naprave. Stravična posljedica otvaranja novog bojišta je najmanje 17 mrtvih i preko 150 ranjenih ljudi. U turskom gradu Surucu, blizu granice sa Sirijom izvršen je bombaški napad na zgradu Kulturnog centra. U eksploziji je ubijena 31 osoba, a ranjeno ih je gotovo stotinu. U vrlo kratkom vremenu unutarnja politička situacija se dramatično zaoštrava i Turska se nalazi na rubu provalije. Sve navedeno ukazuje na to sa koliko se malo ljudskih i materijalnih resursa bojišnice munjevito prebacuju iz jedne države u drugu, sa jednog kontinenta na drugi, a uređeni sigurnosni sustavi najrazvijenijih zemalja ne pronalaze adekvatan odgovor na ovaj način vođenja asimetričnog rata. Samo jedan čovjek, „vuk samotnjak“, nekom suludom samoubilačkom akcijom postaje ekvivalent manjoj diverzantskoj postrojbi i na sebe veže veliki broj specijalnih snaga, prekida prometne komunikacije na velikom teritoriju i sije kaos i strah u cijelim dijelovima uređenih država.

Nepopularno je reći, ali da… Promijenit će se demografska slika Europe!

Nesnalaženje po pitanju rješavanja problema asimetričnog ratovanja, namjerno ili slučajno, zapad je preslikao i na problem masovnog egzodusa stotine tisuća ljudi u zemlje Europske unije. Teško je prihvatiti da velike sile zapada sa Izraelom kao moćnim saveznikom, ne mogu stati na kraj Islamskoj državi koja skoro nekažnjeno sije kaos i terorizira sve veći teritorij. Interesi velikih igrača su toliko globalno premreženi da je teško identificirati tko ima kakve interese u sijanju kaosa na Bliskom istoku i sredozemnim arapskim zemljama. Na krilima interesa zapadnih sila, u tom dijelu svijeta, posijan je kaos sa romantičnim nazivom Arapskog proljeća. Zapad je po svaku cijenu želio svoje viđenje demokracije nametnuti Arapskom svijetu ne računajući ili možda računajući na posljedice čiji smo sada svjedoci. Europa je ta koja se vrlo lako odrekla svog stvarnog identiteta i svoje izvorne vrijednosti, a sada počinje grcati pod teretom onih koji svoj identitet sigurno neće odbaciti poradi lažnih vrijednosti kojima se Europa klanja. Onih koji će, ma koliko to nije u ovom trenutku popularno reći, neminovno promijeniti demografsku strukturu Europe u kakvoj smo živjeli do sada. Svakako da je moralna dužnost kako pojedinca tako i države pomoći ljudima koji su očajni i u bezizglednoj situaciji. Hrvatska je u bliskoj povijesti bila izložena velikosrpskoj agresiji i veliki broj njenih građana bio je prisiljen tražiti utočište u drugim zemljama, tako da smo kao nacija senzibilizirani po ovom pitanju. Međutim, teško je ne primijetiti da ogroman broj vojno sposobnih muškaraca prelazi granice europskih država bez ikakve kontrole i identifikacije. Neshvatljiva je nebriga europskih sigurnosnih službi o mogućem infiltriranju terorističkih aktivista među te nesretne ljude koji u Europi vide kraj svojoj ljudskoj agoniji. Jedino se Velika Britanija ponijela kao država koja ima jasan stav, ma koliko on nepopularan bio, i koja prije svega štiti svoje nacionalne interese. Europska unija mora što prije donijeti i pokrenuti ujednačen sustav prava azila i u rješavanje problema uključiti Ujedinjene Narode i Arapsku ligu. Potrebno je otvoriti koridore i tranzitne kampove gdje bi se odvajali migranti koji imaju pravo na azil od onih koji ga ne mogu dobiti. Europska unija i međunarodna zajednica moraju djelovati odmah inače će produbljivanje ove krize bez jasno propisanih pravila dovesti do rasta protuimigrantskog raspoloženja, a povijest nas uči da su onda sve opcije otvorene pa i one najlošije za sve”.

Ivica Čutura, univ.spec.dipl.ing.sigurnosti


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 12 ruj 2015, 15:05 
Offline

Pridružen/a: 29 ožu 2013, 07:32
Postovi: 6304
Putin uskoro dolazi da kaže šta ima.
Biće vrlo"veselo".

http://www.radiosrpska.com/#!CEO-SVET-S ... 84f767856f


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 12 ruj 2015, 15:34 
Offline

Pridružen/a: 23 svi 2014, 17:55
Postovi: 1053
Situacija je krajnje napeta,doslovno vraćanje u Hladnoratovske dane,kako će završiti vidjeti ćemo...Mnogo toga ovisi i o velikim korporacijama koje su nadmašile pojam države.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 12 ruj 2015, 16:28 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2012, 10:26
Postovi: 3402
Lokacija: Србија
Ništa ne brinite -- puška je zakočena!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 12 ruj 2015, 16:43 
Offline

Pridružen/a: 23 svi 2014, 17:55
Postovi: 1053
Pa onda baš imamo razloga za brigu,jer ovaj rat se neće vodit puškama...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 12 ruj 2015, 18:13 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2012, 10:26
Postovi: 3402
Lokacija: Србија
Red Member je napisao/la:
Pa onda baš imamo razloga za brigu,jer ovaj rat se neće vodit puškama...


A kako ti znaš ko će ti u avliju priskočit, i s čime u ruci? Imaće aktovku s detonatorom samo za tebe? :) Atomska se može čekati i misecima. Drugi se rat završio tek atomkom... Ne otpisuj dobro staro prangijanje tako lako.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 12 ruj 2015, 18:22 
Offline

Pridružen/a: 23 svi 2014, 17:55
Postovi: 1053
Ne čeka se atomska mjesecima vec svega par minuta,kako si samo izvukao zaključak da sam ja mislio na atomske,hidrogenske,naprotiv, već na nešto sasvim drugo...uglavnom mislim da je vec počeo,samo ga još kriju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 12 ruj 2015, 18:30 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2012, 10:26
Postovi: 3402
Lokacija: Србија
Red Member je napisao/la:
Ne čeka se atomska mjesecima vec svega par minuta,kako si samo izvukao zaključak da sam ja mislio na atomske,hidrogenske,naprotiv, već na nešto sasvim drugo...uglavnom mislim da je vec počeo,samo ga još kriju.


Prvo, razumno bi bilo da jedna od strana krene debelo gubiti da bi sa latila tako destruktivnog oružja. Jer tamo di pečurka nikne, ni trava dugo ne raste... Zašto da ja na tebe trošim atomku ako te mogu sjebat konvencionalnim naoružanjem, pa ti onda zemlju uzet i za sebe je koristit? Ja tako razmišljam. Razumim ima budala koja bi u niskom startu čekala samo da se dokopa tastera i sve raznese, ali... to se i vlastitog odraza u vodi boji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 12 ruj 2015, 19:43 
Offline

Pridružen/a: 23 svi 2014, 17:55
Postovi: 1053
Hunter je napisao/la:
Prvo, razumno bi bilo da jedna od strana krene debelo gubiti da bi sa latila tako destruktivnog oružja. Jer tamo di pečurka nikne, ni trava dugo ne raste... Zašto da ja na tebe trošim atomku ako te mogu sjebat konvencionalnim naoružanjem, pa ti onda zemlju uzet i za sebe je koristit? Ja tako razmišljam. Razumim ima budala koja bi u niskom startu čekala samo da se dokopa tastera i sve raznese, ali... to se i vlastitog odraza u vodi boji.


Tajne službe vode III svjetski ima već 70 godina unazad...
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 15 stu 2015, 10:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32874
Mar-kan je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Točno onako kako piše u Bibliji,porođajne muke zemlje... :kava

Moralni sunovrat,prije svega,pa onda sve drugo-ekonomski,socijalni,ratovi,prirodne katastrofe,glad...O tehničkim biblijskim detaljima na Religiji,pošto je tema III sv. rat,da ne trolamo.

Uglavnom,ljude ta priča puno ne zanima,uljuljkani su u svojim čahurama,misleći da će ovakvo stanje biti vječno,ostavajajući da drugi misle za njih.Pogotovo u velikim gradovima,to su velike zamke.
Pametniji prave odstupnicu,u prirodu...


Prije 2 godine se pisalo o ovome...postaje sve aktualnije. :kava


:kava

RADIO VATIKAN Papa Franjo: napadi u Parizu su jedan dio Trećeg svjetskog rata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 26 stu 2015, 19:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32874
Nešto se puno šupaju pojmom WW3 :kava

http://edition.cnn.com/2015/11/24/opinions/ghitis-russia-jet-shot-down/
How is this not World War III?



Kriza na vrhuncu: Je li ovo put prema trećem svjetskom ratu?

U Siriji je nastao sukob u kojem svatko ima neprijatelje i prijatelje na suprotnim stranama. Baš tako i izgleda svjetski rat: čudni saveznici, suprotstavljeni planovi...

http://www.24sata.hr/svijet/kriza-na-vrhuncu-je-li-ovo-put-prema-trecem-svjetskom-ratu-448861


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 26 stu 2015, 20:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 01:05
Postovi: 22970
Mar-kan je napisao/la:
Nešto se puno šupaju pojmom WW3 :kava

Gledam vesti na youtubetu ovih dana u vezi najnovojih događaja, i kada ukucam u pretraživač tagove "syria isis russia turkey war", preko dve trećine klipova koje mi izbaci su američki evangelistički fanatici koji guslaju kako se upravo ostvaruje proročanstvo iz knjige proroka Jezekilja. I svi kažu da je Putin Gog, kralj severa, a Rusija Magog. I da će Gog zaratiti sa kraljem juga, koji je po njima Obama, jer je Kenija južno od Izraela. Uglavnom, svi do jednog smatraju da su ovo zadnji dani.

Ako te ne mrzi, zanima me šta ti misliš o svemu tome. Iako znaš da ja za to mislim da je gomila gluposti, molio bih de da mi ozbiljno odgovoriš šta misliš bez nepotrebnog sarkazma.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 26 stu 2015, 21:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32874
Carmello Šešelj je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Nešto se puno šupaju pojmom WW3 :kava

Gledam vesti na youtubetu ovih dana u vezi najnovojih događaja, i kada ukucam u pretraživač tagove "syria isis russia turkey war", preko dve trećine klipova koje mi izbaci su američki evangelistički fanatici koji guslaju kako se upravo ostvaruje proročanstvo iz knjige proroka Jezekilja. I svi kažu da je Putin Gog, kralj severa, a Rusija Magog. I da će Gog zaratiti sa kraljem juga, koji je po njima Obama, jer je Kenija južno od Izraela. Uglavnom, svi do jednog smatraju da su ovo zadnji dani.

Ako te ne mrzi, zanima me šta ti misliš o svemu tome. Iako znaš da ja za to mislim da je gomila gluposti, molio bih de da mi ozbiljno odgovoriš šta misliš bez nepotrebnog sarkazma.

Papa i CNN sigurno nisu evangelisti,i njihove riječi imaju težinu.Kuckam sa moba,pa ne mogu opširno.Prorok Danijel je puno 'važniji' za tzv. posljednje dane.Doduše,nisu dani u pitanju,nego godine.Počeo je novi 7-godišnji biblijski ciklus,koji je uvijek obilježen nekim događajima u svijetu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 26 stu 2015, 21:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 12:48
Postovi: 109214
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Je Markane, ubiše nas oni Live prijenosi po portalima "iz minute u minutu" o događaju. Ubija i produktivnost zapadne civilizacije. I stvara privid smaka svijeta.
Treba revoluciju napraviti da se to zabrani i vrati na stari prijenos vijesti.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 04 pro 2015, 12:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 20:22
Postovi: 5990
Citat:
EKSKLUZIVNO: UMIRE LI SOLANINA EVROPA? Solana: Svijet nije ni nalik onome kako smo ga zamišljali nakon rušenja Berlinskog zida!
03.12.2015. u 10:11

ANALIZA

Ako postoji jedna lekcija koju možemo naučiti iz ovoga to jeste da dobro izvršena, snažna diplomatija i dalje drži nevjerovatnu moć u rješavanju sukoba. Ona ostaje kao najbolji instrument za postizanje kooperativnih ciljeva koje sukobljavanje efikasno sprječava.


Piše Javier Solana, thebosniatimes.ba

Današnje natjecanje velikih sila je činjenica: Sjedinjene Države se takmiče sa sve aktivnijom Rusijom i Kinom. Bliski Istok, Južno kinesko more i Ukrajina su samo tri teatra u kojima igraju ove stvarnosti.

Nakon ponovnog čitanja knjige bivšeg zamjenika državnog sekretara, Strobe Tolbotta "Veliki Eksperiment", ostao sam zatečen činjenicom da je sjeme jednog dijela današnjih dešavanja posijano nekada davno. Knjiga opisuje razgovor koji se desio u decembru 2000. između predsjednika Bill Clintona i novoizabranog predsjednika George W. Busha. Clinton je rekao da su, sudeći po Bushevoj predizbornoj kampanji, što se tiče sigurnosnih problema, njegove najveće brige Saddam Hussein i konstrukcija velikih protivraketnih obrambenih sistema. "To je u potpunosti tačno," odgovorio je Bush.

Problemi su ostavljeni po strani kada se desila neočekivana tragedija u obliku 11. septembra 2001., terorističkog napada u Sjedinjenim Državama, koji je donio period međunarodne suradnje kojom je vladala solidarnost protiv terorizma. To je bilo vrijeme kada smo svi bili Amerikanci i kada je Bush opisao Putina kao "jako iskrenu i povjerljivu" osobu.

Vjetar je krenuo puhati u suprotnom smjeru tog decembra kada je Amerika odlučila povući se iz Sporazuma o antibalističkim raketama u cilju gradnje protivraketnog obrambenog sistema kako bi zaštitila sebe od potencijalno nukleariziranog Irana. To nije promaklo Rusiji.

Sjedinjene Države tada očito nisu shvatale da se pojavljuje multipolarni svjetski poredak - onaj koji bi otežao da se bez velikih posljedica implementira politika koju su Bush i Clinton donijeli 2000. U svom govoru na Sigurnosnoj konferenciji u Minhenu, ruski predsjednik Vladimir Putin je ovo jednostavno predstavio, žestoko odbijajući intervenciju u Iraku i plan Sjedinjenih Država da protivraketni obrambeni sistem prošire i u Evropu, nazivajući ovaj čin agresijom na Rusiju i kršenje zajedničke evropske sigurnosti.

Na ljeto 2008. desile su se tri stvari koje su potvrdile novi multipolarni poredak. Kina je kao domaćin Olimpijskih igara impresionirala svijet, potvrđujući svoj status značajnog međunarodnog igrača. Ruske vojne akcije u Gruziji - usred Olimpijskih igara - pokazale su svijetu da je koncept sfere utjecaja u Kremlju još uvijek živ i zdrav. I idućeg mjeseca u Sjedinjenim Državama desio se kolaps investicijske banke Lehman Brothers koji je započeo svjetsku finansijsku krizu od koje se svjetska ekonomija još uvijek oporavlja. Sa svojim novim samopouzdanjem i statusom velike sile, Kina je usvojila žustriji vanjskopolitički pristup unutar regije.

Pozivajući se na navodna historijska prava, Kina je počela da širi svoju teritoriju, skupa sa povećanjem vojnih sila, u Južnom i Istočnom kineskom moru. 2013. su tenzije doživjele vrhunac kada je Kina jednoglasno objavila Identifikacijsku zonu zračne obrane (ADIZ) koja pokriva teritorije Istočnog kineskog mora koje prisvaja sebi, ali koje kontroliše Japan. Većina zemalja na koje su utjecali ovi potezi Kine u Južnom i Istočnom kineskom moru imaju sigurnosne dogovore sa Sjedinjenim Državama. Tako su Sjedinjene Države ovu deklaraciju (ADIZ) shvatili kao provokaciju. Šireći svoje teritorije, Kina je ustvari širila svoj utjecaj. Međunarodnim institucijama je trebalo nekoliko godina da uprate promjene svjetskog poretka. 2010. godine, na Samitu G-20 u Seoulu, postignut je dogovor o povećanju kvota u Međunarodnom Monetarnom Fondu za zemlje u razvoju do 2014. Međutim, američki kongres je odbio ratificirati te promjene, tako da se dogovor nije ostvario. Tada je Kina preuzela stvari u svoje ruke, kreirajući Azijsku infrastrukturnu investicijsku banku. Podijela međunarodnih institucija se činila neizbježnom - odnosno, sve dok evropske zemlje nisu odlučile pridružiti se AIIB. Iako su Sjedinjene Države odbile pridružiti se, ta odluka je dovela do nekih promjena u kasnijim razgovorima između kineskog predsjednika XI Jinpinga i američkog predsjednika Barack Obame. U međuvremenu, Rusija je otkrila svoje obnovljene vanjskopolitičke ambicije u Ukrajini. Narušavajući Finalni helsinški akt na proljeće 2014. godine, Putin je rusku vanjsku politiku u potpunosti okrenuo protiv Sjedinjenih Država i Evrope. Ovaj stav je potvrđen kada je Putin odlučio intervenisati u sirijskom konfliktu.

Danas je svijet dosta drugačiji od onoga kakvog smo zamislili krajem prošlog stoljeća, desetljeće nakon pada Berlinskog zida. Historijski govoreći, 15 godina može izgledati dugo ili kratko, zavisno od intenziteta promjene. Međutim, suprotstavljanje ne čini cijelu priču. Donesene su dvije obećavajuće odluke: Protu-nuklearna proliferacija i borba protiv klimatskih promjena, za koje su prijedlozi izneseni u pripremama za trenutni samit o klimatskim promjenama koji se održava u Parizu.

Ako postoji jedna lekcija koju možemo naučiti iz ovoga to jeste da dobro izvršena, snažna diplomatija i dalje drži nevjerovatnu moć u riješavanju sukoba. Ona ostaje kao najbolji instrument za postizanje kooperativnih ciljeva koje sukobljavanje efikasno spriječava.


(The Bosnia Times)

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 25 sij 2016, 21:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32874
Citat:
BIVŠI ŠEF VOJNE OBAVJEŠTAJNE SLUŽBE SAD: Svijet klizi ka velikom ratu!

slika

Michael Flynn, bivši šef američke Vojne obavještajne službe, u intervjuu za ruski dnevnik "Komersant" ističe neophodnost saradnje Rusije i SAD u vezi krize u Siriji, jer bi u suprotnom, posljedice mogle biti katastrofalne. Flynn, koji je vodio službu od 2012-2014. godine, poznat je kao kritičar američke invazije na Irak i međunarodne vojne operacije u Libiji. On je za ruski "Komersant" govorio o posljedicama ruske intervencije u sirijskom sukobu. Nejasna politika Na pitanje o američkoj politici u Siriji, Flynn je odgovorio da je američka politika u toj zemlji potpuno nejasna i da je, u smislu američkih interesa, potrebno vratiti se korak unazad i revidirati strategiju, jer je u ovom trenutnku vjerovatno da će SAD zajedno sa ostalim anti-Assadovim snagama podržati i islamiste povezane sa Islamskom državom. - Moramo da zaustavimo uplitanje u ovaj sukob, jer slanjem oružja u Siriju podstičemo konflikt. Također, mislim i na Rusiju. Moramo da ulažemo u sigurnost i veliku ulogu u tome treba da igra zajednica arapskih zemalja - kaže Flynn.

On dodaje da je ruska intervencija promijenila ravnotežu i dinamiku sirijskog sukoba, ali da su posljedice po Rusiju, poput terorističkog napada i rušenja putničkog aviona na Sinaju i turskog obaranja ruskog lovca "isuviše nepovoljne za početak intervencije". - Mislim da velike sile, Rusija i Zapad - mogu da rade zajedno. Ovo je krupno pitanje. I ne radi se o diplomatskim pregovorima, već o tome kako ćemo sarađivati na bojnom, informatičkom i digitalnom polju. Mi čvrsto vjerujemo u postojanje zajedničkog interesa za uništavanje radikalnih oblika islama. Ako to ne uradimo ovo zajedno, morat ćemo da pokušamo da to uradimo sami, što će biti mnogo teže - rekao je Flynn. Bivši šef američke vojne obavještajne službe ističe i kako je potrebno imati plan koji ostavlja više alternativa u odsudnom trenutku, i pita se da li Putin i Obama vjeruju da imaju najbolji plan.

- Kada pogledam šta se dešava i kako se događaji razvijaju, vidim da nad nama visi velika prijetnja. Mislim da nismo zadržali za sebe dovoljno mogućnosti, a pravac kojim sada idemo je proširenje sukoba i veliki rat. Što smo bliži tome, veći je rizik, veća cijena, a ostaje nam manje izbora. Zato je sada važno da SAD i Rusija rade zajedno radi stabilizovanja situacije - dodao je Flynn.

Na pitanje da li SAD imaju dugoročnu strategiju za Siriju i region u cjelini, Flin odgovara: "Evo, ja samo mogu dati svoj stav o ovom pitanju. Stvarno ne razumijem šta je danas američka strategija; nedostaje jasnost, preciznost i dosljednost.

Po mom mišljenju, strategija bi trebalo da se sastoji od četiri komponente: prvo morate da postignete sigurnost, onda da stabilizujete region, zatim morate da počnete da stimulišete ekonomski prosperitet i dovedete nove ideje, nove tehnologije i novi obrazovni sistem. Region mora da se razvija tokom dovoljno dugog vremenskog perioda". - Ovu strategiju moraju provesti ne samo SAD i Zapad, već i regionalne sile - Rusija, Kina i Indija, jer trenutna situacija utječe na sve nas, bez izuzetka. U kratkom roku ne možemo da nastavimo u istom pravcu. Ovo je neodrživo - zaključio je Flynn.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 11 svi 2016, 22:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32874
Mar-kan je napisao/la:
Pantagana je napisao/la:
Markane kako ti vidiš kraj svijeta, treći svjetski, prirodna katastrofa, smrtonosni virus, neprijateljski nastrojeni svemirci ili nešto peto? :zubati


Točno onako kako piše u Bibliji,porođajne muke zemlje... :kava

Moralni sunovrat,prije svega,pa onda sve drugo-ekonomski,socijalni,ratovi,prirodne katastrofe,glad...O tehničkim biblijskim detaljima na Religiji,pošto je tema III sv. rat,da ne trolamo.

Uglavnom,ljude ta priča puno ne zanima,uljuljkani su u svojim čahurama,misleći da će ovakvo stanje biti vječno,ostavajajući da drugi misle za njih.Pogotovo u velikim gradovima,to su velike zamke.
Pametniji prave odstupnicu,u prirodu...


Nevezano direktno sa temom (iako velike katastrofe mogu uzrokovati i neplanirane sukobe većih razmjera).
Povećanje broja zemljotresa zadnjih 20 godina... :kava
slika

Zašto baš San Andreas?Jasno kao dan...
Citat:

Seizmolozi zabrinuti

POSLJEDNJE UPOZORENJE: Rasjed San Andreasa na tački pucanja, mogući potresi od 8 stepeni

Rasjed San Andreas trenutno je poput bureta baruta koje bi moglo svakog trena da eksplodira, navode stručnjaci. Ovo upozorenje dolazi nekoliko mjeseci nakon što je gradonačelnik Los Angelesa Eric Garcetti pogurao kroz gradsko vijeće zakon koji nalaže da se najosjetljivije građevine grada što prije ojačaju kako bi mogle da izdrže snažne potrese. Stručnjaci Centra za praćenje zemljotresa u međuvremenu su izračunali da bi jačina potresa najvjerovatnije iznosila oko osam stepeni Rihterove skale. Posljednji veliki zemljotres zadesio je Californiju 1857. godine. Njegova jačina iznosila je 7,9 stepeni. Tektonske ploče koje se dodiruju na području rasjeda od tada se pomjeraju pet-šest centimetara godišnje. To znači da su se u proteklih 159 godina pomjerile za oko osam i po metara, a svaki dodatni centimetar pomjeranja stvara veći pritisak na stijene ispod površine okolnog tla. Seizmolozi navode da bi zemljotres od osam stepeni Rihterove skale mogao da bude znatno razorniji od onog koji je pogodio Northridge 1994. godine. Tom prilikom stradalo je 60 ljudi, piše Independent.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 11 svi 2016, 23:07 
Offline

Pridružen/a: 11 lip 2015, 00:16
Postovi: 6015
HOLIWOOD , pedofilija, ********, prostitucija.

Glad kao zadnji stupanj je NAGOVESTEN. Procitajte pismo pre 150 god. Glavnog i najpostovanijeg masona crvene masonerije u SAD,

Alberta Pajka, svom bratu Maciniju (Garibaldijevom suborcu). Dragi brate, moramo izazvati dva svetska rata, bila.

Treci ce biti protiv muslimana. Pre toga svetsku krizu, glad, da bi uveli DIKTATURU.

Po Bibliji bice i diktature, vladavine Antihrista 3,5 godina. Gradnje Solomonovog hrama u Jerusalimu i rusenja Al Akse.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Zemljotresi
PostPostano: 31 lis 2016, 00:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32874
Mar-kan je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Točno onako kako piše u Bibliji,porođajne muke zemlje... :kava

Moralni sunovrat,prije svega,pa onda sve drugo-ekonomski,socijalni,ratovi,prirodne katastrofe,glad...O tehničkim biblijskim detaljima na Religiji,pošto je tema III sv. rat,da ne trolamo.

Uglavnom,ljude ta priča puno ne zanima,uljuljkani su u svojim čahurama,misleći da će ovakvo stanje biti vječno,ostavajajući da drugi misle za njih.Pogotovo u velikim gradovima,to su velike zamke.
Pametniji prave odstupnicu,u prirodu...



Nevezano direktno sa temom (iako velike katastrofe mogu uzrokovati i neplanirane sukobe većih razmjera).


Povećanje broja zemljotresa zadnjih 20 godina
slika




:biceovodobro
Citat:
Nevjerovatna izjava izraelskog diplomate
Russia Today: Zemljotresi su bili odmazda Izraela jer je Italija podržala Palestinu?!


Zamjenik ministra vanjskih poslova Izraela Ayoob Kara je rekao: “Posljednji zemljotresi u Italiji su posljedica davanja glasa UNESCO-u u korist Palestine”?!

Ayoob Kara, zamjenik ministra vanjskih poslova cionističkog režima vjeruje da su posljednji zemljotresi u Italiji Božija kazna za ovu zemlju radi davanja glasa UNESCO-u koji ide u korist Palestini.

Novine Lastamba Italija su reagovale na iste izjave i objavile: “Izjave Ayoob Kare su znak političkih neslaganja između Italije i Izraela.”

U nastavku izvještaja stoji da su izjave Ayoob Kare samo njegov osobni stav i pogled, da to nije izjava ministra vanjskih poslova Izraela ili njegove vlade, ipak iste izjave su privukle pažnju visokih talijanskih zvaničnika.

Naime, sinoć je Italiju pogodilo preko 100 zemljotresa, usljed čega je na stotine ljudi prespavalo na plaži.

Ironično, izraelski političar je bio na državnom posjetu Vatikanu kad su potresi pogoditi središnju Italiju u srijedu prije jučerašnjeg potresa, ubivši jednog i ranivši 10 ljudi.

Ranije istog dana, UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization), je usvojio rezoluciju u kojem kritizira Izrael zbog svojeg postupanja na svetom mjestu u Jeruzalemu – pod nazivom Sveti Hram, tj. Haram al-Sharif kako ga zovu muslimani.

Izrael je "prokleo" UNESCO i njegove arapske članove koji po njima pokušavaju potkopati židovske veze na svetom mjestu.

Kara je stigao u Vatikan u bezuspješnom nastojanju da se izbjegla rezolucija, ali ipak je uspio imati mali razgovor s čelnikom Katoličke crkve, piše RT.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Treći svjetski rat?!
PostPostano: 31 lis 2016, 02:36 
Offline

Pridružen/a: 11 lip 2015, 00:16
Postovi: 6015
Mar-kan je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Gledam vesti na youtubetu ovih dana u vezi najnovojih događaja, i kada ukucam u pretraživač tagove "syria isis russia turkey war", preko dve trećine klipova koje mi izbaci su američki evangelistički fanatici koji guslaju kako se upravo ostvaruje proročanstvo iz knjige proroka Jezekilja. I svi kažu da je Putin Gog, kralj severa, a Rusija Magog. I da će Gog zaratiti sa kraljem juga, koji je po njima Obama, jer je Kenija južno od Izraela. Uglavnom, svi do jednog smatraju da su ovo zadnji dani.

Ako te ne mrzi, zanima me šta ti misliš o svemu tome. Iako znaš da ja za to mislim da je gomila gluposti, molio bih de da mi ozbiljno odgovoriš šta misliš bez nepotrebnog sarkazma.

Papa i CNN sigurno nisu evangelisti,i njihove riječi imaju težinu.Kuckam sa moba,pa ne mogu opširno.Prorok Danijel je puno 'važniji' za tzv. posljednje dane.Doduše,nisu dani u pitanju,nego godine.Počeo je novi 7-godišnji biblijski ciklus,koji je uvijek obilježen nekim događajima u svijetu.

Što zbori Daniel. Zaintrigirao si me. Kakvi su to 7 god ciklusi i čemu služe.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 177 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: goran2hr i 8 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO