HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH

Sada je: sub srp 20, 2019 3:19 am.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 3615 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143 ... 145  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Turska
PostPostano: sri ožu 20, 2019 10:00 am 

Amiđa je napisao/la:
Turska i Iran su ipak nesto drugo.

Slava junacima s Galipolija i onima sto zivot dadose u istjerivanju francusko-britansko-talijansko-grcko-armenskog okupatora!

Armenci bili okupator u Turskoj gdje su živili prije Turaka?
To ozbiljno misliš?

Turci naprave genocid nad Armencima a Armenci opet okupatori?
Ako je tako, onda su i Srebreničani bili okupatori po tvom mišljenju i zaslužili su kaznu.

Vrh

PostPostano: sri ožu 20, 2019 11:51 am 

Upozorenja: 1
i_jopet je napisao/la:
Nikad mi nisu Grci bili jasni s tim izborima, uvijek je ljevica i do 50% a
prvi im susjedi Turci. To je meni neka mazo politika tamo.

Imali su građanski rat između komunista i kapitalista posle Drugog svetskog rata, pa imaš žestoke podele na levo i desno koje vuku koren još od tih vremena, isto je i u Španiji. I zašto veruješ da je levica po automatizmu pacifistička? Samo u nekim zemljama jeste, u velikoj većini zemalja nije. Obama bio levičar, pa vodio sedam ratova, Toni Bler je bio levičar, pa je više srao kako treba napasti Irak i od Buša. Ako veruješ da grčki levičari žele da prave ustupke Turcima, i to baš iz razloga što su levičari, onda usko i stereotipno gledaš na podelu levica-desnica. A i ta podela danas praktično ni ne postoji u većini zemalja, stranke prave programe u skladu sa situacijom i problemima koje opterećuju društvo, a ne da im program bude u skladu sa ideologijom. U RS je SNSD levica, da ti dam najbliži primer.

Vrh

PostPostano: sri ožu 20, 2019 9:24 pm 

Erdogan zaprijetio da će disciplinirati Izrael. Jel vam sad jasnije čiji mentalitet muslimani iz Bosne imaju.
Mislim na ludu ideju. Ne može ni Assadu ništa on bi jurišao na Izrael.

Vrh

PostPostano: pon ožu 25, 2019 12:26 pm 

Citat:
Erdogan: Ayasofya bi mogla dobiti status džamije u koju je ulaz besplatan

Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan izjavio je kako nije nemoguće da istanbulska ljepotica Ayasofya prestane biti muzej u koji se naplaćuje ulaz i postane džamija u koju je ulaz slobodan.

Turski predsjednik Erdogan večeras je bio gost specijalnog predizbornog programa televizija TRGT Haber i Beyaz, a govorio je o predizbornim temama, aktuelnoj situaciji u Turskoj, ali i o dešavanjima u ostatku svijeta.

Na upit da li će turski državljani moći besplatno posjećivati Ayasfyu, Erdogan je kazao da to uopće nije loš prijedlog.

“Nije nemoguće, vrlo je to moguće. Čak možemo i promijeniti da to više ne bude muzej, već da bude džamija. Turisti dolaze i besplatno posjećuju Siltanahmet, Suleymaniju, Fatihovu džamiju, tako bi mogli posjećivati i Ayasofyu. Izgubila bi status muzeja koji je je svakako naknadno dodijeljen“, poručio je Erdogan.

Na upit da komentira i nedavnu najavu američkog predsjednika Donalda Trumpa o priznavanju izraelskog suvereniteta nad Golanskim visoravnima, Erdogan je kazao kako o statusu te regije postoje jasne odluke Ujedinjenih nacija i kako izraelske tvrdnje nemaju nikakvo uporište.

“I Evropska unija se tako izjasnila, a pričao sam s francuskim predsjednikom Macronom i on također misli isto. Uskoro ću razgovarati s Trumpom i sve to ću mu direktno reći“, kazao je Erdogan.

Turski predsjednik Erdogan je kazao da se tu radi o velikoj grešci koju Trump čini jer u jeku predizborne kampanje u Izraelu na pladnju servira Golanske visoravni kao poklon Netanyahuovoj vladi.

“Netanyahu to odmah koristi u kampanji, a naredne sedmice ide u SAD. Mi to zovemo prijateljstvom imperijalizma i cionizma. To prijateljstvo je prijetnja miru i sigurnosti u regiji i svijetu. Izdaja čovječanstva je vođenje politike na krvi i okupaciji“, kazao je Erdogan.

Ističući kako Trumpov plan o Golanskoj visoravni nema šansi ni u Vijeću sigurnosti jer je tamo stav Rusije jasan, Erdogan je kazao kako se čini da Trump već kupuje simpatije Jevreja pred predstojeće izbore u SAD-u.

Komentirao je Erdogan i situaciju na sjeveru Sirije i poručio je da su turske snage spremne da i istočnu obali Eufrata očiste od terorističke organizacije PKK i njegovih sirijskih filijala.

“Operacija ima isključivo jedan cilj i to borbu protiv terorizma. Nastavljamo borbu protiv terorizma do konačne pobjede. Nismo samo mi protiv terorističkih zločina. I Kurdi, Arapi i Turkmeni su protiv zločina koje čine teroristi PKK-a, YPG-a i PYD-a. Ukoliko to bude potrebno, naša vojska će se samo iznenada pojaviti tamo“, kazao je Erdogan.

https://www.trt.net.tr/hrvatski/turska/ ... an-1169718

Trebao bi ga Putin malo primirit prijetnjom o otkazivanju polaganja pipe u međunožje zemljice Turske. Kad Putin kaže k nozi, Er-dog sluša. Kao kad je nakon gromoglasnog busanja u prsa odustao od pomaganja Alepu, par kilometara od Turske i ljubio Putina dan nakon što je taj grad, nekad najveći osmanski van Anatolije, sravnjen sa zemljom.

Vrh

PostPostano: uto ožu 26, 2019 1:56 pm 

Citat:
Katrougalos: Erdogan uvrijedio hrišćane

Izjave predsjednika Turske Recepa Tayyjipa Erdogana da bi Aja Sofija u Istanbulu, koja je sada muzej, mogla da bude pretvorena u džamiju predstavljaju uvredu za hrišćane, izjavio je grčki ministar spoljnih poslova Giorgos Katrougalos.

On je rekao da čuvena Aja Sofija nije samo veliki kršćanski hram, odnosno najveći u periodu od nekoliko vijekova, već da kulturno blago koje pripada čovječanstvu.

"Crkvu Svete Sofije priznao je UNESCO kao dio našeg globalnog kulturnog nasljeđa, tako da bilo kakvo dovođenje u pitanje statusa ovog hrama ne samo da je uvreda za osjećanja kršćana, već i za međunarodnu zajednicu i međunarodne zakone", istakao je Katrougalos.

Erdogan je jučer tokom intervjua za televiziju rekao da bi muzej Aja Sofija mogo biti "preimenovan u džamiju", podsjetio je AP.

Crkva Aja Sofija sagrađena je 573. godine, a u džamiju je pretvorena u vrijeme Osmanlijskog carstva 1453. godine, da bi 1935. postala muzej.

Nalazi se na UNESCO-vom spisku svjetskog kulturnog nasljeđa.

slika

Vrh

PostPostano: uto ožu 26, 2019 2:57 pm 

900 godina crkva, 380 godina dzamija, 100 godina muzej.

Ta slika je inače fotosop.

Vrh

PostPostano: uto ožu 26, 2019 3:20 pm 

Ja sam cetri ili pet sati bio unutra. Od tacke do tacke. Veoma impozantno i interesantno. Ne samo Hagia Sophia vec citav taj dio oko nje i one dvije glavne dzamije..grobovi sultana itd. Odmah u blizini je i Konstantinov stub. Sve odise istorijom, dobrom klopom, mirisom mora. Samo ona djecurlija i turisti koji samo udju da su eto bili i uslikali se malo idu na nerve radi buke. No imaju slusalice tako da je i to ok.

Cemberlitas Sütunu odmah prekoputa Hagie Sophie
slika

no fear pliz, nije munara :)

Zadnja izmjena: sheitan; uto ožu 26, 2019 3:23 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: uto ožu 26, 2019 3:22 pm 

Istanbul je apsolutno veličanstven.

To nam je bio i glavni grad 500 godina.

Vrh

PostPostano: čet ožu 28, 2019 2:34 pm 

Robbie MO je napisao/la:
Istanbul je apsolutno veličanstven.

To nam je bio i glavni grad 500 godina.

Veličanstveniji je Rim a i duze vremena nam je bio glavni grad... :zubati Neznam odkud tvoje simpatije prema islamskoj arhitekturi koje izrazavas na dosta postova, od mostara pa dalje??

Vrh

PostPostano: čet ožu 28, 2019 3:28 pm 

Čuj otkuda.

Arhitektura je arhitektura, stvar estetike.

Vrh

PostPostano: čet ožu 28, 2019 4:10 pm 

Mozda zasto sto covjek nije toliko zagrizao u slijepu mrznju i kultur-rasizam.

Evo danas opet citam da Erdoan zeli da opet otvori dzamiju u muzeju o kojem govorimo. Ne znam samo kako misli milionima turista objasniti zasto sad vise ne mogu uci da razgledaju. Ustvari mogu, i udzamije se moze, ali bez tabli s objasnjenjima, bez audio snimaka i slicno. Ja mu vise nikad nebi doso. Konj ce unistiti sve na cemu moderna Turska bazira.

Vrh

PostPostano: čet ožu 28, 2019 4:18 pm 

Robbie MO je napisao/la:
Čuj otkuda.

Arhitektura je arhitektura, stvar estetike.

Jedan si od rijetkih Hrvata s takvim razmisljanjem te ukusom, čudno mi jbg. I čuj bio "nam" je glavni grad 500 godina te je "veličanstven" . Ovakvo nešto bi očekivao od amiđe i takve ekipe al ne od tebe...

Vrh

PostPostano: čet ožu 28, 2019 4:21 pm 

Meni bi bio lijepsi da ga je prije dobro preorat :D

Vrh

PostPostano: čet ožu 28, 2019 5:18 pm 

Napisi mejl Erdoanu i zamoli za komadic za oranje. Turci su vazda vlaje rado puscali da him obradjuju zemlju. :D

Vrh

PostPostano: čet ožu 28, 2019 11:01 pm 

Samo za psa Erdogana.

slika

Vrh

PostPostano: čet ožu 28, 2019 11:02 pm 

Jel si zaklao nekog psa ili mačku danas da se osećaš bolje?

Vrh

PostPostano: čet ožu 28, 2019 11:08 pm 

Vujadin je napisao/la:
Samo za psa Erdogana.

slika

sviđa mi se ova mapa, treba samo zacrvenit i taj jugozapad takozvane turske i tih par otoka isprid :D

sheitan je napisao/la:
Napisi mejl Erdoanu i zamoli za komadic za oranje. Turci su vazda vlaje rado puscali da him obradjuju zemlju. :D

erdogan je džukela, inače zanimljivo u koliko se stvari slažem sa vujadinom, šteta što je srbin :D

Vrh

PostPostano: čet ožu 28, 2019 11:08 pm 

Stvarno šteta.

Vrh

PostPostano: čet ožu 28, 2019 11:20 pm 

Grci su tu previše zinuli, a trebali su ili pokušati izbacit Turke sa europskog kontinenta (uzet Trakiju i europski dio Konstantinopola), ili jednostavno pristati na ponuđeno u Sevresu (Smyrnu i širu okolicu), na kraju smo vidjeli kako je to završilo.

Btw. ako nekog peru frustracije Vujadinova tipa, onda se doslovno treba zabrinuti.
Mada, meni je Chatnick uvijek nekako bio simpatičan, a onda mi je bilo i jasnije zašto kada sam shvatio da je zapravo "nostro uomo" :zubati

Vrh

PostPostano: čet ožu 28, 2019 11:26 pm 

Pa probali su da ih izbace. Izgubili su na bojnom polju jbg.

Vujadin je bolestan.

Vrh

PostPostano: čet ožu 28, 2019 11:27 pm 

s one strane dinare je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:
Samo za psa Erdogana.

slika

sviđa mi se ova mapa, treba samo zacrvenit i taj jugozapad takozvane turske i tih par otoka isprid :D

sheitan je napisao/la:

erdogan je džukela, inače zanimljivo u koliko se stvari slažem sa vujadinom, šteta što je srbin :D

Sve to uz egejsku obalu je grčki etnički i istorijski prostor hiljadama godina.

slika

Smirna (današnji Izmir) bio je do 1922. većinski grčki grad, sa znatnim prisustvom Jermena i Jevreja.

Vrh

PostPostano: čet ožu 28, 2019 11:32 pm 

strašno kako su završili grci, armenci, židovi... pitaj me šta mislim o turcima, poturcima, muslimanima :D

Vrh

PostPostano: čet ožu 28, 2019 11:38 pm 

slika

Vrh

PostPostano: čet ožu 28, 2019 11:38 pm 

Jermeni su jedini koji su baš žestoko najebali. Ne možeš da ih stavljaš u istu ravan sa drugim narodima. To je nepravedno prema žrtvi koju su pretpeli.

Vrh

PostPostano: čet ožu 28, 2019 11:42 pm 

pitajte me i šta mislim o englezima, francuzima, niskozemcima, amerima,...

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 3615 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143 ... 145  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: