HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 09:52.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 8175 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102 ... 327  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 20 vel 2020, 19:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68940
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
weasel je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Što misliš zašto pametni i ambiciozni ljudi iz cijelog svijeta dolaze u Ameriku?

Sigurno ne zato što bi se silom zakona nametao jedan ovakav graf.

Da uvedeš silom ovaj graf, prvo bi svi pametni, sposobniji i bogatiji otišli u neke druge države, standard bi pao za 5 puta, i dobio bi na kraju ravnomjerniju raspodjelu ali bi siromašni imali još manje.

Američkoj sirotinji je bolje nego sjevernokorejskim upper middle class članovima partije.

Ne bi ja ništa nametao, to nije riješenje. Ta distribucija je nešto čemu se treba težiti, nije zemlja dobra ako je dobra za bogataše, ako je to kriterij odlično je i u Eritreji. Što misliš zašto je europska emigracija u SAD danas gotovo nepostojeća? Današnja moderna europa ima snažne srednje klase i ljudi dobro žive. Deset puta prije bi živio u Njemačkoj ili Francuskoj nego u Americi. Bogati bijelci u americi iskorištavaju sve, i siromašne bijele i crne i žute, pljačkaju srednju klasu i štete društvu. Amerika je bila super mjesto dok god je bila odlično mjesto za srednju klasu, danas to više nije. Misliš li da ovih 10% ili ovih gornjih 1% zaista zaslužuje sve to bogatsvo. Jesu oni pametniji i sposobniji ali nisu milijun puta vrijedniji od prosječnog radnika. Ta pomahnitala oligarhija uništava ameriku.

Jednostavno rečeno ljudi više napreduju kada se uključi određena doza solidarnosti, ne može zemlja prosperirati ako 1% ljudi ima 50% bogatstva to tako ne funkcionira. Što misliš zašto su baš najnaprednije zemlje svijeta socijalne države s malim nejednakostima? To nije slučajnost.


Ja nemam problema s nejednakosti ovih TOP 1%, ako su do toga došli na neki prihvatljiv način.

No, generalno smatram da je zlatno pravilo equality of opportunities, ne equality of outcomes.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 20 vel 2020, 19:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
weasel je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Što je za tebe idealna distribucija bogatstva? Kako bi izgledao taj graf.

slika
Više manje se slažem s ovim grafom, nije toliko ekstreman kao prošli a ipak se vrednuje produktivnost pojedinca.


Ja sam isto razimšljao ranije ali danas sam za to da većinu bogastva drže nekoliko pojedinaca , jer samo tako se može imati stabilna srednja klasa , doduše siromašnija ali stabilnija.
Kad bi došlo do ovakve raspodele bogatstva kao na grafu mislim da to Amerika ne bi izdržala jer njena rasna i etnička raznolikost koju održava suštinski kapitalizam bi puko zato što bi se upravo ljudima iz srednje klase ulio strah od rizika i inivestiranja , isto važi i za one bogate koji su osiromašili i oni ne bi ništa rizikovali već bi gurali lovu u slamaricu.

Egalitarnost kao ideološki inženjering je prirodno sam po sebi demotivizirajući za rad i ulaganje i to je ono što je problem oko vrednjovanja produktivnosti pojedinca.
Vrednovanje produktivnosti pojedinca nije u tome da mu se plati onoliko koliko on misli da je njegov posao vredan niti koliko misli društvo da je taj posao vredan već je u tome da mu se otvori mogućnost ulaganja i napretka gde će on sam vrednovati sebe i svoju produktivnost , a ako to društvo prepozna kao dobro , onda je to odlično za sve.

Zamislimo da je Bernie predsednik i da je on umesto Trumpa pre 2 godine smanjio poreze srednjoj klasi i siromašnijima a bogatima digao poreze , ekonomija bi pala umesto kao što sad raste , jer po prirodi stvari ljudi iz srednje klase ne ulaze u rizik investiranja upravo zato što će im poreznjaci uzeti zaradu , dok bogati vole da budu bogati tako što investiraju i dalje.

Ja se zalažem za taj "brutalni kapitalizam" na ovim prostorima tako što će se prestatit sa socijalnom državom i otvoriti vrata investicijama bez oporezivanja u neko dogledno vreme jer samo tako se ekonomija diže.
Ali ovdašnji poltičari takve mere sebi ne mogu dopustiti jer bi izgubili vlast , a da ne govorim da je ovdašnjim narodima ubijena komunizmom ono malo radne etike što su imali , i ugrađanom im je u glavu da su uvek zakinuti od države , pa onda lezi i lenčari.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 20 vel 2020, 19:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68940
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Ja bih ovo drugačije riješio.

Ne bih jače oporezivao ljude koji rade, i koji su sposobni, za njihovog života. Ako su bolji, zaslužuju bolje, pa taman to bilo i 10 000 puta bolje od nekoga tko je lijen i nesposoban.

Ali ne bi dozvolio da 100% imovine prenesu na potomke. Ja bih čak to spustio na 50%. Ali opet se vraćaš na problem, da bi time rastjerao kapital. To ne bi radilo, dok god ljudi mogu bježati u druge države. Jednostavno, teško je dekretom zabraniti prirodnu selekciju i zakon džungle. Jači i pametniji će uvijek naći načina da izbiju na vrh i izdominiraju.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 20 vel 2020, 19:10 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20710
joe enter je napisao/la:
Zamislimo da je Bernie predsednik i da je on umesto Trumpa pre 2 godine smanjio poreze srednjoj klasi i siromašnijima a bogatima digao poreze , ekonomija bi pala umesto kao što sad raste , jer po prirodi stvari ljudi iz srednje klase ne ulaze u rizik investiranja upravo zato što će im poreznjaci uzeti zaradu , dok bogati vole da budu bogati tako što investiraju i dalje.

Dakle ti bi ostavio bogatima da se bogate i da kupe sav ekonomski rast a srednja klasa i siromašni nek se ubijaju za mrvice i trpe inflaciju koja im pojede sav taj rast. Koji je problem oporezivati bogate malo više a one siromašne malo manje? Nema jake ekonomije bez jake srednje klase i to je činjenica. Svi ti argumenti s investiranjem smrde na libertarijance koji su skrivili 2008. godinu i globalnu krizu. Tim pametnjakovićima treba stati na kraj, ne mogu se oni kockati sa sudbinom cijele ekonomije radi par milijuna eura više na računu. Treba stimulirati rad i one vrijedne ali postavimo si sljedeće šitanje, zaslužuju li zaista korporativne glavešine silne milijarde? Zaslužuje li CEO korporacija tristo ili četriristo puta veću plaću od radnika. Ja mislim da ne zaslužuje, jel tu razliku u plaći ne može opravdati većom produktivnosti, to je čista pljačka.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 20 vel 2020, 19:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68940
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Moje mišljenje je da je stvarno nemoguće dekretom zabraniti zakon jačega.

Ako uvedeš pravilo da svi moraju imati jednako novca, pametniji će naći načina i trika da obesmisle i novac i obezvrijede ga, i da uvedu nešto drugo što će igrati ekvivalentnu ulogu novca a da će sirotinji trebati još 100 godina da skuži njihov sistem. Recimo, za trgovinu utjecajem, ti ne treba nikakav novac.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 20 vel 2020, 19:16 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20710
Robbie MO je napisao/la:
Moje mišljenje je da je stvarno nemoguće dekretom zabraniti zakon jačega.

Ako uvedeš pravilo da svi moraju imati jednako novca, pametniji će naći načina da obesmisle i novac i obezvrijede ga, i da uvedu nešto drugo što će igrati ekvivalentnu ulogu novca. Recimo, za trgovinu utjecajem, ti ne treba nikakav novac.

Nije moguće uvesti totalnu jednakost, to čak ni ne bi bilo dobro ali ravnomjernija raspodjela je zdravija za ekonomiju. Primjerice 50-ih i 60-ih je jedna plaća u kući bila dosta za auto, Kuću, školovanje i lagodan život za američku obitelj, danas je takvo što nezamislivo. Sredinom 20. stoljeća su direktori imali 10-15 veće plaće od prosječnog radnika, danas je taj iznos otišao u nebo i iznosi 200-300 ako ne i više prosječnih plaća. U kojoj bi ti osobno americi rađe živio?

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 20 vel 2020, 19:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68940
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
weasel je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Zamislimo da je Bernie predsednik i da je on umesto Trumpa pre 2 godine smanjio poreze srednjoj klasi i siromašnijima a bogatima digao poreze , ekonomija bi pala umesto kao što sad raste , jer po prirodi stvari ljudi iz srednje klase ne ulaze u rizik investiranja upravo zato što će im poreznjaci uzeti zaradu , dok bogati vole da budu bogati tako što investiraju i dalje.

Dakle ti bi ostavio bogatima da se bogate i da kupe sav ekonomski rast a srednja klasa i siromašni nek se ubijaju za mrvice i trpe inflaciju koja im pojede sav taj rast. Koji je problem oporezivati bogate malo više a one siromašne malo manje? Nema jake ekonomije bez jake srednje klase i to je činjenica. Svi ti argumenti s investiranjem smrde na libertarijance koji su skrivili 2008. godinu i globalnu krizu. Tim pametnjakovićima treba stati na kraj, ne mogu se oni kockati sa sudbinom cijele ekonomije radi par milijuna eura više na računu. Treba stimulirati rad i one vrijedne ali postavimo si sljedeće šitanje, zaslužuju li zaista korporativne glavešine silne milijarde? Zaslužuje li CEO korporacija tristo ili četriristo puta veću plaću od radnika. Ja mislim da ne zaslužuje, jel tu razliku u plaći ne može opravdati većom produktivnosti, to je čista pljačka.


Ti simplificiraš način na koji zamišljaš novac kod bogatih.

Oni taj novac ne drže u čarapi, i taj novac im ne daje puno dulji životni vijek, isto žive 70-80 godina, ne daje daleko bolju hranu, zdravlje, ljepotu, nego možda malo bolje. Jednako im treba 7 sati sna, 2000 kalorija dnevno, itd.

Taj novac ne drže u džepu, nego investiraju, novac se stalno vrti. Koja je razlika između bogataša kao vlasnika firme, i države kao vlasnika firme? Bitno je da firma postoji.

To što je netko formalno vlasnik tvornice sendviča, ne znači da će pojesti sve te sendviče dok jadni ljudi u Africi gladuju. :zubati On je samo kralj, naredbodavac.

Jedini benefit kojeg bogataši realno imaju, je da naređuju. Ovaj sitni osobni standard i luksuz ne predstavlja ni 0.01% kapitala kad su u pitanju milijarderi. Oni za života ne vide 99% imovine koju posjeduju.

Neki ljudi romantično zamišljaju pojam vlasništva i pojam bogatstva. Misle da je to kuća sa 1000 soba od kojih su 999 prazne i samo svaki dan spavaš u drugoj i ništa ne radiš. To je jednostavno pravo na upravljanje. Nitko neće pojesti sve sendviče u tvornici sendviča niti će tu tvornicu ponijeti u grob.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 20 vel 2020, 19:24 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20710
Robbie MO je napisao/la:
weasel je napisao/la:
Dakle ti bi ostavio bogatima da se bogate i da kupe sav ekonomski rast a srednja klasa i siromašni nek se ubijaju za mrvice i trpe inflaciju koja im pojede sav taj rast. Koji je problem oporezivati bogate malo više a one siromašne malo manje? Nema jake ekonomije bez jake srednje klase i to je činjenica. Svi ti argumenti s investiranjem smrde na libertarijance koji su skrivili 2008. godinu i globalnu krizu. Tim pametnjakovićima treba stati na kraj, ne mogu se oni kockati sa sudbinom cijele ekonomije radi par milijuna eura više na računu. Treba stimulirati rad i one vrijedne ali postavimo si sljedeće šitanje, zaslužuju li zaista korporativne glavešine silne milijarde? Zaslužuje li CEO korporacija tristo ili četriristo puta veću plaću od radnika. Ja mislim da ne zaslužuje, jel tu razliku u plaći ne može opravdati većom produktivnosti, to je čista pljačka.


Ti simplificiraš način na koji zamišljaš novac kod bogatih.

Oni taj novac ne drže u čarapi, i taj novac im ne daje puno dulji životni vijek, isto žive 70-80 godina, ne daje daleko bolju hranu, zdravlje, ljepotu, nego možda malo bolje. Jednako im treba 7 sati sna, 2000 kalorija dnevno, itd.

Taj novac ne drže u džepu, nego investiraju, novac se stalno vrti. Koja je razlika između bogataša kao vlasnika firme, i države kao vlasnika firme? Bitno je da firma postoji.

To što je netko formalno vlasnik tvornice sendviča, ne znači da će pojesti sve te sendviče dok jadni ljudi u Africi gladuju. :zubati On je samo kralj, naredbodavac.

Jedini benefit kojeg bogataši realno imaju, je da naređuju. Ovaj sitni osobni standard i luksuz ne predstavlja ni 0.01% kapitala kad su u pitanju milijarderi. Oni za života ne vide 99% imovine koju posjeduju.

Neki ljudi romantično zamišljaju pojam vlasništva i pojam bogatstva. Misle da je to kuća sa 1000 soba od kojih su 999 prazne. To je jednostavno pravo na upravljanje. Nitko neće pojesti sve sendviče u tvornici sendviča niti će tu tvornicu ponijeti u grob.

Sve je to meni jasno ali odgovori mi na ovo, bi li radije živio u Americi gdje su uvjeti života kao 50-ih i 60-ih ili današnjoj americi gdje plaćaš fakultet, zdravstveno osiguranje i nisu ti dovoljne dvije prosječne plaće za othraniti obitelj? Današnja amerika se sviđa samo malobrojnoj silver spoon ekipi.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 20 vel 2020, 19:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68940
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
weasel je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Moje mišljenje je da je stvarno nemoguće dekretom zabraniti zakon jačega.

Ako uvedeš pravilo da svi moraju imati jednako novca, pametniji će naći načina da obesmisle i novac i obezvrijede ga, i da uvedu nešto drugo što će igrati ekvivalentnu ulogu novca. Recimo, za trgovinu utjecajem, ti ne treba nikakav novac.

Nije moguće uvesti totalnu jednakost, to čak ni ne bi bilo dobro ali ravnomjernija raspodjela je zdravija za ekonomiju. Primjerice 50-ih i 60-ih je jedna plaća u kući bila dosta za auto, Kuću, školovanje i lagodan život za američku obitelj, danas je takvo što nezamislivo. Sredinom 20. stoljeća su direktori imali 10-15 veće plaće od prosječnog radnika, danas je taj iznos otišao u nebo i iznosi 200-300 ako ne i više prosječnih plaća. U kojoj bi ti osobno americi rađe živio?


Pa oko toga se slažem, ali mislim da to nema veze sa pohlepom jačih i pametnijih, nego s automatizacijom.

Sve je teže naći poslove, za ljude koji "ništa" ne znaju raditi. AI će uništiti 90% poslova u ovom stoljeću, i tada će se javiti potreba za možda malo drugačijim sistemom ekonomije. Ako ljudi uopće budu potrebni.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 20 vel 2020, 19:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68940
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
weasel je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:

Ti simplificiraš način na koji zamišljaš novac kod bogatih.

Oni taj novac ne drže u čarapi, i taj novac im ne daje puno dulji životni vijek, isto žive 70-80 godina, ne daje daleko bolju hranu, zdravlje, ljepotu, nego možda malo bolje. Jednako im treba 7 sati sna, 2000 kalorija dnevno, itd.

Taj novac ne drže u džepu, nego investiraju, novac se stalno vrti. Koja je razlika između bogataša kao vlasnika firme, i države kao vlasnika firme? Bitno je da firma postoji.

To što je netko formalno vlasnik tvornice sendviča, ne znači da će pojesti sve te sendviče dok jadni ljudi u Africi gladuju. :zubati On je samo kralj, naredbodavac.

Jedini benefit kojeg bogataši realno imaju, je da naređuju. Ovaj sitni osobni standard i luksuz ne predstavlja ni 0.01% kapitala kad su u pitanju milijarderi. Oni za života ne vide 99% imovine koju posjeduju.

Neki ljudi romantično zamišljaju pojam vlasništva i pojam bogatstva. Misle da je to kuća sa 1000 soba od kojih su 999 prazne. To je jednostavno pravo na upravljanje. Nitko neće pojesti sve sendviče u tvornici sendviča niti će tu tvornicu ponijeti u grob.

Sve je to meni jasno ali odgovori mi na ovo, bi li radije živio u Americi gdje su uvjeti života kao 50-ih i 60-ih ili današnjoj americi gdje plaćaš fakultet, zdravstveno osiguranje i nisu ti dovoljne dvije prosječne plaće za othraniti obitelj?


Prvo bih morao isprobati i jedno i drugo, da bi znao odgovoriti na pitanje.

Moj konzervativni stav je da stvari u svakom trenutku nisu predaleko od optimalnih, uzimajući u obzir široki kontekst i okruženje. Danas imaš i Kinu, tada nisi imao. Promjene svakako i stalno, ali postupne. Nikakve revolucije.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 20 vel 2020, 19:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
weasel je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Zamislimo da je Bernie predsednik i da je on umesto Trumpa pre 2 godine smanjio poreze srednjoj klasi i siromašnijima a bogatima digao poreze , ekonomija bi pala umesto kao što sad raste , jer po prirodi stvari ljudi iz srednje klase ne ulaze u rizik investiranja upravo zato što će im poreznjaci uzeti zaradu , dok bogati vole da budu bogati tako što investiraju i dalje.

Dakle ti bi ostavio bogatima da se bogate i da kupe sav ekonomski rast a srednja klasa i siromašni nek se ubijaju za mrvice i trpe inflaciju koja im pojede sav taj rast. Koji je problem oporezivati bogate malo više a one siromašne malo manje? Nema jake ekonomije bez jake srednje klase i to je činjenica. Svi ti argumenti s investiranjem smrde na libertarijance koji su skrivili 2008. godinu i globalnu krizu. Tim pametnjakovićima treba stati na kraj, ne mogu se oni kockati sa sudbinom cijele ekonomije radi par milijuna eura više na računu. Treba stimulirati rad i one vrijedne ali postavimo si sljedeće šitanje, zaslužuju li zaista korporativne glavešine silne milijarde? Zaslužuje li CEO korporacija tristo ili četriristo puta veću plaću od radnika. Ja mislim da ne zaslužuje, jel tu razliku u plaći ne može opravdati većom produktivnosti, to je čista pljačka.


Ti polaziš iz pozicije da bogati imaju bogatstvo zato što ga nekom oteli , i još plus imaju monopol i namerno osiromašuju srednju klasu zarad još veće dobiti.
Takvih ljudi definitvno ima ali su na zapadu retkost , ali sve zapravo diktira zakon tržišta.
Ako oporezuješ više bogate oni će po prirodnom zakonu hteti štititi svoj kapital i zaradu , a takođe po prirodnom zakonu to izaziva korupciju.

Kako ćeš stimulisati rad i one vredne ljude kad država uzima stvar u svoje ruke i po ideološkoj i političkoj podobnosti piči poreske dekrete , a to znači da će i po podobnosti se i vrednovati rad nekog pojedinca iz srednje klase ne zato je vredan i produktivan.

I meni je loše za gledati da neki japi seronja što mešeteri sa deonicama ima 2 vile i autopark ferarija , ali u svakom slučaju je bolje da on postoji kao takav na osnovu svoga vlasništva i ulaganja nego neki državni aparatčić koji je primio mito od podobnog milionera koji neće da plaća porez.

Hijerarhija je neminovna u ljudskim odnosima , jer samo tako čovek vrednuje svoj posao i trud pa makar čistio ulice , dok egalitarizam je njaveće zlo koje može biti jer je veštački po defoltu i uvek ima zastrašujuće posledice upravo za male ljude.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 20 vel 2020, 19:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68940
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Neki egalizerizam je moguć jedino kad i ako se budu genetičkim inženjeringom pravile optimizirane bebe koje su sve na isti kalup, i koje nemaju biološke roditelje pa time ni porijeklo niti dodijeljeno nasljedstvo.

Onda je i komunizam prirodan, jer su pretpostavke ispunjene.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 20 vel 2020, 19:32 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20710
Robbie MO je napisao/la:
Pa oko toga se slažem, ali mislim da to nema veze sa pohlepom jačih i pametnijih, nego s automatizacijom.

Sve je teže naći poslove, za ljude koji "ništa" ne znaju raditi. AI će uništiti 90% poslova u ovom stoljeću, i tada će se javiti potreba za možda malo drugačijim sistemom ekonomije. Ako ljudi uopće budu potrebni.

Djelomično ima veze s automatizacijom ali ta nejednakost je počela rasti već 80-ih kada strojeva nije bilo toliko puno. Problem je u odmaku od klasične ekonomije i guranje neoliberalnog kapitalizma i bezobrazne akumulacije dobara. Velika produktivnost strojeva ( usporedno s ljudima) je omogućila bogatima besramno bogaćenje. Dok su oni kupili vrhnje od profita mali čovjek od toga nije imao ništa. Kakva god bila ekonomija budućnosti opet će biti potrebni ljudi.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 20 vel 2020, 19:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
weasel je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Pa oko toga se slažem, ali mislim da to nema veze sa pohlepom jačih i pametnijih, nego s automatizacijom.

Sve je teže naći poslove, za ljude koji "ništa" ne znaju raditi. AI će uništiti 90% poslova u ovom stoljeću, i tada će se javiti potreba za možda malo drugačijim sistemom ekonomije. Ako ljudi uopće budu potrebni.

Djelomično ima veze s automatizacijom ali ta nejednakost je počela rasti već 80-ih kada strojeva nije bilo toliko puno. Problem je u odmaku od klasične ekonomije i guranje neoliberalnog kapitalizma i bezobrazne akumulacije dobara. Velika produktivnost strojeva ( usporedno s ljudima) je omogućila bogatima besramno bogaćenje. Dok su oni kupili vrhnje od profita mali čovjek od toga nije imao ništa. Kakva god bila ekonomija budućnosti opet će biti potrebni ljudi.


Ali bogati su prepoznali ideje i onda svoj kapital uložili ne bi li došlo do strojeva i automatizacije.
Takvo šta sitni posednici a država da i ne govorim nikad ne bi mogli napraviti.

Dakle , šta nam je čitiniti?! , da se digne kuka i motika pa da porazbijamo sve robote u fabrikama kao što je to uradio Ned Ludd , ili da vidimo šta će kapitalisti sa ljudima od ideja učiniti.
Bogati kapitalisti nisu baš toliko ludi i zli pa da razmišljaju "posle mene potop" već će naći načina da ljudi zadovolje i tako spreče ustanke i slično.
Hoću reći da pre verujem bogatima nego državi.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 20 vel 2020, 19:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68940
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
70% napretka i glavnih otkrića u medicini se danas događa u Americi. Od tog novog akumuliranog znanja koristi ima cijeli svijet. Što Amerikanci izmisle poslije dolazi i na Balkan nakon 10 godina.

Mislite li da to ima veze sa stotinama milijardi dolara koje teku kroz zdravstveni sistem tamo ?

Ili je slučajnost da "država s najgorim zdravstvenim sistemom u svijetu", producira 70% otkrića u medicini.

Prosječni životni vijek u Americi je 79 godina, u BiH 77 godina, u Hrvatskoj 78 godina. Jeste li baš sigurni da imaju gore zdravstvo i da generalna populacija i siromašni nemaju pristupa bolnicama.
Ok, Šveđani žive 3 godine duže. Ali Američki Azijati 9 godina duže.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 20 vel 2020, 20:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
joe enter je napisao/la:
weasel je napisao/la:
Djelomično ima veze s automatizacijom ali ta nejednakost je počela rasti već 80-ih kada strojeva nije bilo toliko puno. Problem je u odmaku od klasične ekonomije i guranje neoliberalnog kapitalizma i bezobrazne akumulacije dobara. Velika produktivnost strojeva ( usporedno s ljudima) je omogućila bogatima besramno bogaćenje. Dok su oni kupili vrhnje od profita mali čovjek od toga nije imao ništa. Kakva god bila ekonomija budućnosti opet će biti potrebni ljudi.


Ali bogati su prepoznali ideje i onda svoj kapital uložili ne bi li došlo do strojeva i automatizacije.
Takvo šta sitni posednici a država da i ne govorim nikad ne bi mogli napraviti.

Dakle , šta nam je čitiniti?! , da se digne kuka i motika pa da porazbijamo sve robote u fabrikama kao što je to uradio Ned Ludd , ili da vidimo šta će kapitalisti sa ljudima od ideja učiniti.
Bogati kapitalisti nisu baš toliko ludi i zli pa da razmišljaju "posle mene potop" već će naći načina da ljudi zadovolje i tako spreče ustanke i slično.
[b]Hoću reći da pre verujem bogatima nego državi.[/b]


To je praktično ista banda. Dobar primer ti je sjajna saradnja Cukenberga (fejsbuk) i Centralne obaveštajne agencije (CIA).

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 20 vel 2020, 20:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Robbie MO je napisao/la:
70% napretka i glavnih otkrića u medicini se danas događa u Americi. Od tog novog akumuliranog znanja koristi ima cijeli svijet. Što Amerikanci izmisle poslije dolazi i na Balkan nakon 10 godina.

Mislite li da to ima veze sa stotinama milijardi dolara koje teku kroz zdravstveni sistem tamo ?

Ili je slučajnost da "država s najgorim zdravstvenim sistemom u svijetu", producira 70% otkrića u medicini.

Prosječni životni vijek u Americi je 79 godina, u BiH 77 godina, u Hrvatskoj 78 godina. Jeste li baš sigurni da imaju gore zdravstvo.


U Americi jedini konsenzus danas je u tome da zdravstveni sistem treba menjati upravo zato što je loš za siromašnije kad su u pitanju povrede i manje bolesti , dok za lečenje od rakova i slično moraš debelo da se izuješ kao što je i ovde slučaj..

Meni su američki levičari totalno smešni zbog svojih fantazija kad govore da je zdravstvena zaštita ljudsko pravo(ma šta to značilo).
Republikanac mu kaže "Slažem se , radi, zaradi pa se leči , ja ti neću plaćati".

Tzv.besplatna zdravstena zaštita u Evropi je došla od istog izvora kao i prava glasanja za žene , dakle rat.
Ako ljudi mogu da ginu za državu i da budu bogalji , onda zaslužuju da ih se besplatno leči.

Dakle poenta je da treba ukinuti ženama pravo glasa i zdravstvenu zaštitu , osim ako se ne donese zakon da će one biti mobilisane i kopati kanale ako bude rata,zemljotresa,poplava,.... :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 20 vel 2020, 20:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
joe enter je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
70% napretka i glavnih otkrića u medicini se danas događa u Americi. Od tog novog akumuliranog znanja koristi ima cijeli svijet. Što Amerikanci izmisle poslije dolazi i na Balkan nakon 10 godina.

Mislite li da to ima veze sa stotinama milijardi dolara koje teku kroz zdravstveni sistem tamo ?

Ili je slučajnost da "država s najgorim zdravstvenim sistemom u svijetu", producira 70% otkrića u medicini.

Prosječni životni vijek u Americi je 79 godina, u BiH 77 godina, u Hrvatskoj 78 godina. Jeste li baš sigurni da imaju gore zdravstvo.


U Americi jedini konsenzus danas je u tome da zdravstveni sistem treba menjati upravo zato što je loš za siromašnije kad su u pitanju povrede i manje bolesti , dok za lečenje od rakova i slično moraš debelo da se izuješ kao što je i ovde slučaj..

Meni su američki levičari totalno smešni zbog svojih fantazija kad govore da je zdravstvena zaštita ljudsko pravo(ma šta to značilo).
Republikanac mu kaže "Slažem se , radi, zaradi pa se leči , ja ti neću plaćati".

Tzv.besplatna zdravstena zaštita u Evropi je došla od istog izvora kao i prava glasanja za žene , dakle rat.
Ako ljudi mogu da ginu za državu i da budu bogalji , onda zaslužuju da ih se besplatno leči.

Dakle poenta je da treba ukinuti ženama pravo glasa i zdravstvenu zaštitu , osim ako se ne donese zakon da će one biti mobilisane i kopati kanale ako bude rata,zemljotresa,poplava,.... :zubati


Od prosečnog Amerikanca ni ne možeš očekivati da ima jasnu predstavu o tome šta je socijalizam, jer sve guta preko televizije. A o tome se mora čitati makar informativno. Tamo se rmbači od jutra do mraka, ali se i zaradi. Zato su Ameri često površni, ne znaju strane jezike, imaju naivne stavove o mnogim stvarima. Taj Bernie Sanders ide privatnim avionom na konvenciju a propoveda komunizam i socijalnu pravdu... američka posla.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 20 vel 2020, 23:27 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30402
weasel je napisao/la:
Što misliš zašto su baš najnaprednije zemlje svijeta socijalne države s malim nejednakostima? To nije slučajnost.


Koje to zemlje?

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 21 vel 2020, 00:43 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20710
Naša Kvačica je napisao/la:
weasel je napisao/la:
Što misliš zašto su baš najnaprednije zemlje svijeta socijalne države s malim nejednakostima? To nije slučajnost.


Koje to zemlje?

Norveška, Danska, Švedska, Finska, Island...

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 21 vel 2020, 10:21 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30402
weasel je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Koje to zemlje?

Norveška, Danska, Švedska, Finska, Island...


Švedska je katastrofa, imamo cijelu temu o tome. Imat će građanski rat brzo.

Norveška je znamo sve to dobila zahvaljujući nafti. Kao da uzimaš za primjer naprednosti Katar.

A i inače, nijedna država nije prvo postala socijalna pa napredovala. Nego prvo naporno radila, pa napredovala, pa postala socijalna.

Sve socijalne države su postale socijalne tek NAKON što su postale napredne. Tako da socijala nije predznak napretka, nego prije znak rastrošnosti. Sve te zemlje koje su postale socijalne, one danas gube značaj u svijetu. Zemlje koje povećavaju bogatstvo su zemlje gdje se cijeni rad a ne šuplje ideologije, npr. Južna Koreja, Singapur itd.

Cijela Europa od kad je zaražena ideologijom socijale i relativizma, samo gubi utjecaj u svijetu. Sav utjecaj Europe je iz prošlih vremena kad nisu bili socijalni, i sada ga troše postotak po postotak i zamijenit će ih ovi nesocijalni.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 21 vel 2020, 10:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Robbie MO je napisao/la:
weasel je napisao/la:
Ne bi ja ništa nametao, to nije riješenje. Ta distribucija je nešto čemu se treba težiti, nije zemlja dobra ako je dobra za bogataše, ako je to kriterij odlično je i u Eritreji. Što misliš zašto je europska emigracija u SAD danas gotovo nepostojeća? Današnja moderna europa ima snažne srednje klase i ljudi dobro žive. Deset puta prije bi živio u Njemačkoj ili Francuskoj nego u Americi. Bogati bijelci u americi iskorištavaju sve, i siromašne bijele i crne i žute, pljačkaju srednju klasu i štete društvu. Amerika je bila super mjesto dok god je bila odlično mjesto za srednju klasu, danas to više nije. Misliš li da ovih 10% ili ovih gornjih 1% zaista zaslužuje sve to bogatsvo. Jesu oni pametniji i sposobniji ali nisu milijun puta vrijedniji od prosječnog radnika. Ta pomahnitala oligarhija uništava ameriku.

Jednostavno rečeno ljudi više napreduju kada se uključi određena doza solidarnosti, ne može zemlja prosperirati ako 1% ljudi ima 50% bogatstva to tako ne funkcionira. Što misliš zašto su baš najnaprednije zemlje svijeta socijalne države s malim nejednakostima? To nije slučajnost.


Ja nemam problema s nejednakosti ovih TOP 1%, ako su do toga došli na neki prihvatljiv način.

No, generalno smatram da je zlatno pravilo equality of opportunities, ne equality of outcomes.

Equality of opprtunities između nekog ko ima para da se školuje na Harvardu i ima veliki početni kapital i veze koje je nasledio od roditelja i nekog ko završi državni koledž, u kreditima je do guše i nema veze koje ovaj prvi ima. Pa nije baš equality of opportunities.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 21 vel 2020, 11:05 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20710
Naša Kvačica je napisao/la:
weasel je napisao/la:
Norveška, Danska, Švedska, Finska, Island...


Švedska je katastrofa, imamo cijelu temu o tome. Imat će građanski rat brzo.

Norveška je znamo sve to dobila zahvaljujući nafti. Kao da uzimaš za primjer naprednosti Katar.

A i inače, nijedna država nije prvo postala socijalna pa napredovala. Nego prvo naporno radila, pa napredovala, pa postala socijalna.

Sve socijalne države su postale socijalne tek NAKON što su postale napredne. Tako da socijala nije predznak napretka, nego prije znak rastrošnosti. Sve te zemlje koje su postale socijalne, one danas gube značaj u svijetu. Zemlje koje povećavaju bogatstvo su zemlje gdje se cijeni rad a ne šuplje ideologije, npr. Južna Koreja, Singapur itd.

Cijela Europa od kad je zaražena ideologijom socijale i relativizma, samo gubi utjecaj u svijetu. Sav utjecaj Europe je iz prošlih vremena kad nisu bili socijalni, i sada ga troše postotak po postotak i zamijenit će ih ovi nesocijalni.

Švedska je bogata država i lijepo mjesto za život, zanemarimo činjenicu da su si navukli migrante koji ih teroriziraju. Da dođe netko normalan kod njih na vlast pa ih deportira riješio si problem jako brzo. Norveška je bila bogata i prije otkrića nafte, samo su nakon toga postali ekstremno bogati.
Njemačka je na primjer prije više od 100 godina uvela penzije i slične socijalne programe kako bi zbrinula stanovništvo. Socijalne države su relativno nov pojam, naravno da su bogati ljudi i ljudi na poziciji vlasti bili protiv takvih programa koji bi ih koštali, ljudi su se za takva prava izborili tek s općim pravom glasa i kad ih se išta moglo pitati. Švedska je svoj model socijalne države uvela 1932. godine. Razlog zašto država nije ni mogla postati socijalna ranije je zbog društvenih promjena koje su se dogodile tek u 20. stoljeći. Ljudi su takva prava i ideje tražili još 1848. kad su divljale revolucije po europi ali plemićima i feudanim gospodarima takvo što nije padalo na pamet. Europa gubi utjecaj u svijetu zato što ostatak svijeta doživljava demografski i ekonomski rast kakav je europa imala 100 godina ranije. Nema to nikakve veze s socijalom.
Nemojte mješati socijalizam iz doba SFRJ ili SSSR-a s ovim što imaju Nordijski narodi to nema veze s vezom.
I da, Nordijske ekonomije pogotovo Švedska su jedne od najproduktivnijih na svijetu, toliko o tome da se tamo rad ne cijeni.
Pravih argumenata protiv takvog sustava nema, ima svojih mana ali je dokazano najbolji. Što misliš, je li bolje kad država zbrine svakog pojedinca i usmjeri ga s novom prilikom u život koje omogućavaju ti socijalni programi ili kad te u Americi hladno izbace na ulicu i nije ih briga što si ostao bez svega. Ovaj pojedinac u Americi nema nikakve šanse stati na noge i zauvijek će biti teret društva dok će u Švedskoj nakon pomoći drugih stati na noge i doprinositi nazad društvu.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 21 vel 2020, 11:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Norveška ne da nije bila bogata pre pronalaska nafte, nego su bili među najsiromašnijim državama Evrope. Bavili se ribolovom i ni sa čim više.

Takođe i u jednoj Švajcarskoj su ljudi krajem 19. i početkom 20. veka umirali od gladi, pa su imali masovnu emigraciju, bukvalnu bežaniju iz zemlje u to doba.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: USA - zbirna tema
PostPostano: 21 vel 2020, 11:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2012, 10:20
Postovi: 264
@weasel

dosta toga si nabrojao, dosta pogresnog i jako puno fraza.
odgovorit cu za koji minut.
Ali kratko i jasno: iako i sam zagovaram socijalnu drzavu mogu ti odmah reci da ona nije napredak vec maximalno stagnacija.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 8175 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102 ... 327  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 29 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO