HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 11:37.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 683 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 20 lip 2015, 17:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Bio sam prije neki dan u Tuzli, prvi put nakon 15-ak i više godina i recimo da sam se da kažem razočarao u Tuzlu. Nije se ništa promjenila. Kao da rat ili tranzicija nikada nije ni prestala. Mnoštvo propalih zgrada. Nebriga za održavanje, loša privatizacija ili nemanje novca za obnovu zgrada oštećenih u ratu ili sam ja prošao kroz onaj klošarskiji dio grada ili je čitav grad takav. No tu nije kraj. Kada sam bio u tuzlanskoj bolnici, na samom ulazu koji izgleda kao dobro sređeno i uređeno veliko autobusko stajalište sa bankomatom ispred zgrade (što nemaju ni mnoge bolnice van BiH). Nakon početnog pozitivnog utiska, spopao me je utisak i osjećaj kao da se nalazim u dobu kada je snimana serija Kasandra (dakle negdje između kraja 80-ih i početka 90-ih godina). Dok sam bio u čekaonici, imao sam osjećaj kao da će svakog časa da dođe i Randu sa razbarušenom frizurom, osmjehom na licu i vjetrom u kosi. :zubati

Drveni prozori u boji mrtvačnice, osim crne u prostoriji čekaonice nalazila se i, pogađate, zelena boja. Crno i zeleno. :ucelo

Da ugođaj bude zanimljiviji nekoj ženkoj pokraj mene zvonio telefon sa nekom turkofolkskom melodijom.

Bolnica samo što se nije raspala, kao i zastarjela medicinska oprema. U tuzlansku bolnicu vidi se nije ulagano jedno dobrih dvije decenije, ako izumemo krečenje zidova. :zubati

Jedino što je svjetla tačka te bolnice jeste njen kadar koji je veoma stručan i ima ljudi sa svih krajeva bivše Jugoslavije svih nacionalnosti, dok bolnica još malo pa će rušenje i gradnja sasvim nove biti jedino riješenje pošto je tuzlanska bolnica jedan veliki leš u kojeg se i ne isplati ulagati novac zarad obnove.

Razočarao sam se i tuzlanskom bolnicom i Tuzlom. Grad izgleda kao avet prošlosti. Kao Brčko 1999 godina kada je bio pun rupa od metaka, razlupanih puteva i pokidanih semafora koji nerade. Danas Brčko je za neprepoznati, uključujući i bolnicu koja je rekonstruisana jedno sigurno 90 odsto kao i grad koji je za neprepoznati i od strane Brčaka koji Brčko ni tokom ni poslije rata nisu napuštali. Da Brčko nije manji grad od Tuzle bio bi značajniji.

Tačno se vidi da je priča o Tuzli kao uspješnom modelu čitavi niz godina bila samo šuplja priča i šminka loše odrađena.

U Tuzli jedino solana i termoelekrana (koji su uzged veliki zagađivači) rade, dok sve ostalo od fabrika izgleda kao spomenik koji svjedoči lošoj tranziciji. Eno i fabrika deterdženata mslo radi, malo ne radi, pa opet malo radi ako se neko od lokalnih tuzlanskih firmi smiluje i naruči koju količinu praška za veš. :zubati

Tuzla je kao neki grad u kome socrealizam (ili ono što je od tog sistema još uvijek ostalo) još uvijek stanuje. Propao grad 1/1. Džabe su krečili. :zubati

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 20 lip 2015, 17:58 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2014, 15:40
Postovi: 3307
Lokacija: S forumaššem na sunećenju.
Al ga ti nasra svime i svacime... Ali je zato nahvalio Brčko, metropolu .. Jahh.

_________________
A nation which makes the final sacrifice for life and freedom does not get beaten.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 20 lip 2015, 18:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Nisam nigdje napisao da je Brčko metropola već da je uređen grad. Mada i u Brčkom ima zgrada u užasnom stanju (zgrada fabrike obuće Izbor i zgrada bivše fabrike odjeće Interplet) no to je sparam Tuzle situacije u Tuzli ništa. Tuzli prijeti humanitarna-finansijska katastrofa. Nije ni čudo zašto su protesti krenuli iz Tuzle.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 20 lip 2015, 18:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Vladimir RUS je napisao/la:
Bio sam prije neki dan u Tuzli, prvi put nakon 15-ak i više godina i recimo da sam se da kažem razočarao u Tuzlu. Nije se ništa promjenila. Kao da rat ili tranzicija nikada nije ni prestala. Mnoštvo propalih zgrada. Nebriga za održavanje, loša privatizacija ili nemanje novca za obnovu zgrada oštećenih u ratu ili sam ja prošao kroz onaj klošarskiji dio grada ili je čitav grad takav. No tu nije kraj. Kada sam bio u tuzlanskoj bolnici, na samom ulazu koji izgleda kao dobro sređeno i uređeno veliko autobusko stajalište sa bankomatom ispred zgrade (što nemaju ni mnoge bolnice van BiH). Nakon početnog pozitivnog utiska, spopao me je utisak i osjećaj kao da se nalazim u dobu kada je snimana serija Kasandra (dakle negdje između kraja 80-ih i početka 90-ih godina). Dok sam bio u čekaonici, imao sam osjećaj kao da će svakog časa da dođe i Randu sa razbarušenom frizurom, osmjehom na licu i vjetrom u kosi. :zubati

Drveni prozori u boji mrtvačnice, osim crne u prostoriji čekaonice nalazila se i, pogađate, zelena boja. Crno i zeleno. :ucelo

Da ugođaj bude zanimljiviji nekoj ženkoj pokraj mene zvonio telefon sa nekom turkofolkskom melodijom.

Bolnica samo što se nije raspala, kao i zastarjela medicinska oprema. U tuzlansku bolnicu vidi se nije ulagano jedno dobrih dvije decenije, ako izumemo krečenje zidova. :zubati

Jedino što je svjetla tačka te bolnice jeste njen kadar koji je veoma stručan i ima ljudi sa svih krajeva bivše Jugoslavije svih nacionalnosti, dok bolnica još malo pa će rušenje i gradnja sasvim nove biti jedino riješenje pošto je tuzlanska bolnica jedan veliki leš u kojeg se i ne isplati ulagati novac zarad obnove.

Razočarao sam se i tuzlanskom bolnicom i Tuzlom. Grad izgleda kao avet prošlosti. Kao Brčko 1999 godina kada je bio pun rupa od metaka, razlupanih puteva i pokidanih semafora koji nerade. Danas Brčko je za neprepoznati, uključujući i bolnicu koja je rekonstruisana jedno sigurno 90 odsto kao i grad koji je za neprepoznati i od strane Brčaka koji Brčko ni tokom ni poslije rata nisu napuštali. Da Brčko nije manji grad od Tuzle bio bi značajniji.

Tačno se vidi da je priča o Tuzli kao uspješnom modelu čitavi niz godina bila samo šuplja priča i šminka loše odrađena.

U Tuzli jedino solana i termoelekrana (koji su uzged veliki zagađivači) rade, dok sve ostalo od fabrika izgleda kao spomenik koji svjedoči lošoj tranziciji. Eno i fabrika deterdženata mslo radi, malo ne radi, pa opet malo radi ako se neko od lokalnih tuzlanskih firmi smiluje i naruči koju količinu praška za veš. :zubati

Tuzla je kao neki grad u kome socrealizam (ili ono što je od tog sistema još uvijek ostalo) još uvijek stanuje. Propao grad 1/1. Džabe su krečili. :zubati


I sve to pored silnih milijardi sadake koje su dobili. Temeljita nesposobnost.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 20 lip 2015, 19:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Četiri su bolnice u Tuzli: Gradina Kreka,Plava Klinika i Slavinovići.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 21 lip 2015, 17:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
I Brčko ima (lokalnih) bolnica tj. ambulanti, a tek privatnih klinika za sve i svašta po gradu. Mislio sam na centralnu bolnicu. U očajnom vam je stanju. Kao da decenijama ni marke nije ulagano u tu bolnicu. :neznam

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 21 lip 2015, 18:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
slika :neznam

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 21 lip 2015, 18:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Uđi unutra. Kr.ečenje sam odmah izuzeo. :wink

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 21 lip 2015, 19:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Vladimir RUS je napisao/la:
Uđi unutra. ;)


Ja mislio ti bio u Kreki pa ti nije se svidilo. =))

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 21 lip 2015, 19:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Koja je bolnica u kojoj radi lik koji izgleda kao Boris Beker? :zubati

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 21 lip 2015, 19:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Vladimir RUS je napisao/la:
Koja je bolnica u kojoj radi lik koji izgleda kao Boris Beker? :zubati

Ne idem po bolnicama vjeruj mi 2 puta bio kad sam se rodio i i kad sam imao 5 godina više ne.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 21 lip 2015, 19:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Ne idem ni ja, osim kada zapustim zdravlje pa moram. :D

Ne pamtim kada sam zadnji put bio u bolnici, u tome i jeste problem. Zato sam sada u posljednjih 3 i kusur mjeseca upoznao sve doktore u Brčkom i dalje. Baš zato što nisam išao k doktoru, sada kada sam "zaradio" punu žučnu kesu, dok sam to otkrio, obišao sam sve doktore, a sad ću i u bolnicu na par dana da oprišem zuč. Da sam išao u bolnicu na pregled mogao sam da korigujen ishranu i nebih morao da dođem u situaciju da bilo šta da pojedem, otežano dišem. Mnogi ljudi imaju kamenac u žuči, samo neko i ne primjeti jer nije u da kažem odmakloj fazi. Kod mene samo operacija dolazi u obzir pošto poveći mi je kamenac da bi izašao iz mene priodnim putem, kroz stolicu.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 21 srp 2015, 09:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Bajramski i multi-kultivatorski.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 21 srp 2015, 10:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ima i reakcija. Sa dvije strane ih stislo.

Citat:
Oskrnavljen spomenik poginulim borcima u Čeliću: Na pločama ispisano "četiri S"

slika

Piše: M. N.
Spomenik podignut poginulim borcima 1. bataljona općine Čelić Armije Republike BiH osvanuo je išaran. Preko sve tri ploče na kojima su napisana imena boraca poginulih od 1992. do 1995. godine, ispisana su "četiri S".

Porodice poginulih boraca i stanovnici ove općine, ogorčeni su ovim postupkom skrnavljenja za njih svetog mjesta.

"Jutros u 8:45 sati PU Čelić je zaprimila dojavu da su na spomeniku Kapovac u općini Čelić nepoznate osobe ispisale ćiriličnim slovima 'četiri S'. Obaviješten je kantonalni tužilac, a uviđaj su obavili pripadnici Kriminalističkog sektora PU Čelić. U toku je istraga", rekli su za Klix.ba u MUP-u Tuzlanskog kantona.

Spomenik je podignut 2010. godine.

Čelić se nalazi u sjeveroistočnom dijelu BiH na brežuljkastim i blago brdovitim padinama Majevice i dijelovima ravne Posavine. Sastavni je dio Tuzlanskog kantona, a graniči sa općinama Srebrenik, Tuzla, Lopare (RS) i Brčko distriktom.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 21 srp 2015, 17:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Hoće Srbi opet Vozuću..

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 21 srp 2015, 20:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ti samo o toj Vozući. To vam jedino mjesto gdje ste neki vojni uspjeh napravili. Do "Vozuće" bi vas kamara izginulo, kao i u prošlom ratu.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 21 srp 2015, 20:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
A Gradačac Smoluća, Bihać.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 21 srp 2015, 21:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Je razvalili ste. Zato danas serete o Đemosajdima i osveti.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 21 srp 2015, 21:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Po odvalili nam dobar komad zemlje, radi tog.
Ali i mi smo njima u Federaciji.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 21 srp 2015, 22:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Sinko, ti si glup kao muzika na svadbi Dodikovog sina.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 23 srp 2015, 16:23 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531


Vid' frajera, zmaj od Bosne, poleti on u Audiju. Neda nekima vrag mira, neda pajdo.

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 23 srp 2015, 16:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Sve kao pred onaj rat i puno gore.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 16 pro 2015, 10:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Tuzla već godinama najzagađeniji grad u Europi. Guše se u vlastitom smradu.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 19 pro 2015, 14:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Naselje između visokih brda u uskoj dolini iz koje je je samo jedan nizinski izlaz u pravcu zapada. Upravo na tom izlazu smještena je TE Tuzla kao najveći pojedinačni zagađivač, par km dalje je koksara u Lukavcu i veliko jezero Modrac. Njima se treba dodati tisuće neispravnih automobila i kuća sa vlastitim grijanjem, gdje nema nikakve kontrole nad kakvoćom energenta, te prirodni fenomen puhanja vjetra sa zapada. Taj vjetar doslovno gura maglu, ispušne plinove, prašinu sa šljakišta u tuzlansku dolinu, stvarajući gusti i smrdljivi smog. Vjetar zbog brdskih prepreka slabi i ostavlja su tu prljavštinu ispod 300 mnv.

Tek jak sjeverac ili južina sa kišom opere zrak.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Živjeti u TK
PostPostano: 19 pro 2015, 14:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Kupovanje socijalnog mira preko mizernih plaća i prljave industrije. A što bi se dogodilo da zatvore te zagađivaće.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 683 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO