HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 15:41.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 19 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Kako ćete bazirati svoj portfolio za vrijeme/nakon korone?
PostPostano: 11 tra 2020, 10:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ožu 2012, 07:39
Postovi: 1695
Jednostavno pitanje. U što rebacujete pare i prebacujete li ih uopće?

Nekretnine? Kripto? Umjetnine? Dionice? pokrećete li biznis?

_________________
Neću NATO
Hoću na te


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako ćete bazirati svoj portfolio za vrijeme/nakon korone?
PostPostano: 11 tra 2020, 11:00 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30404
Pripremam nove biznise.

Ne pokrećem još, nisam siguran što bi to moglo biti.

Koliko se može vidjeti do sada, korona bi mogla ostaviti posljedice u smislu da će dosta ljudi biti bez posla. Kako to iskoristiti? Možda neka pomoć da ljudi nađu posao, možda im pomoći u usavršavanju, možda ih angažirati oko nečega... Sve je još uvijek vrlo općenito, ali nešto u tom smislu.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako ćete bazirati svoj portfolio za vrijeme/nakon korone?
PostPostano: 11 tra 2020, 11:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Ja cu kupiti ovce i koze. Prvo zdravo, drugo djeluje preventivno protiv pozara niskog raslinja, trece nasa domovina BiH nece biti gladna.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako ćete bazirati svoj portfolio za vrijeme/nakon korone?
PostPostano: 11 tra 2020, 11:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
DrMag je napisao/la:
Ja cu kupiti ovce i koze. Prvo zdravo, drugo djeluje preventivno protiv pozara niskog raslinja, trece nasa domovina BiH nece biti gladna.

A imaju i vunu, pa neće da se smrznu za vreme surove ruske zime.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako ćete bazirati svoj portfolio za vrijeme/nakon korone?
PostPostano: 11 tra 2020, 11:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Carmello Šešelj je napisao/la:
DrMag je napisao/la:
Ja cu kupiti ovce i koze. Prvo zdravo, drugo djeluje preventivno protiv pozara niskog raslinja, trece nasa domovina BiH nece biti gladna.

A imaju i vunu, pa neće da se smrznu za vreme surove ruske zime.


Da onda cu pokrenuti industrije bazirane na mijecnim proizvodima, mesnu industriju i tekstilnu :zubati

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako ćete bazirati svoj portfolio za vrijeme/nakon korone?
PostPostano: 11 tra 2020, 11:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Trošit ću novac koji bezveze leži na računu u banci.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako ćete bazirati svoj portfolio za vrijeme/nakon korone?
PostPostano: 11 tra 2020, 18:40 
Online

Pridružen/a: 01 pro 2015, 22:58
Postovi: 540
Lokacija: Opčilište.org
Ulažem dijelić novca u usavršavanje za web designera, te kurseve za usavršavanje Instagram profila (koji će mi, kada naraste, biti odskočna daska za neke druge biznise).

Ušteđenu lovu (imam povelik iznos na banci) još nisam dirao, jer nemam realno neke potrebe za tim.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako ćete bazirati svoj portfolio za vrijeme/nakon korone?
PostPostano: 11 tra 2020, 20:32 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Ne mogu skontati u kojem će smjeru srednjoročno nektetnine ići? Znači vremenski horizont od 2-5 godina. Ne mislim naravno na BiH. Jadran, Zagreb, Beč, München...

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako ćete bazirati svoj portfolio za vrijeme/nakon korone?
PostPostano: 12 tra 2020, 06:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 ožu 2011, 16:41
Postovi: 748
lider30 je napisao/la:
Ne mogu skontati u kojem će smjeru srednjoročno nektetnine ići? Znači vremenski horizont od 2-5 godina. Ne mislim naravno na BiH. Jadran, Zagreb, Beč, München...


Ako ijedna grana djelatnosti bude imala stetu, to ce biti masovni turizam, sto indirektno povlaci i manju cijenu nekretnina. Cisto sumnjam da ce do konacnog rjesenja ovog stanja doci prije ljeta 2021. Prognoziram skorasnji pocetak balansiranja i kombiniranja, ali ne i povratak na staro.
Sto se tice Zagreba, taj balon je i inace prenapuhan, odrzava se radi gradjevinske mafije i psihologije ex yu ljudi koji je slican i u ZG-u i na Jadranu. Nema nikakve logike, jer broj ljudi u Zagrebu ne raste nego stagnira.
Uzmi nekretninu i ubiraj rentu, to je i dalje plafon ulaganja.
Nadam se da ce se to ovom situacijom malo promijeniti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako ćete bazirati svoj portfolio za vrijeme/nakon korone?
PostPostano: 12 tra 2020, 10:17 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30404
Još jedna karakteristika korone je da su ljudi stalno u kući.

Ovo mi nije interesantno, ali ako nekome jeste evo par ideja. Čini se mogli bi sada dobro funkcionirati biznisi sa kućnom dostavom bilo čega na lokalnom nivou. Dostava hrane, možda i medicinske opreme, možete li šiti maske, praviti vizire? Neke proizvode koje je sada teže nabaviti?

Ili na globalnom niovu držanje online tečajeva npr., ima li nešto što znate bolje od drugih? Učenje vještina, kućni trening, psiho pomoć?

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako ćete bazirati svoj portfolio za vrijeme/nakon korone?
PostPostano: 12 tra 2020, 10:27 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30404
Recimo što me izrazito čudi, da se netko kreativan još nije sjetio prodavati modne dizajnirane cool maske. To bi išlo među mladeži kao ludo.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako ćete bazirati svoj portfolio za vrijeme/nakon korone?
PostPostano: 12 tra 2020, 11:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32122
lider30 je napisao/la:
Ne mogu skontati u kojem će smjeru srednjoročno nektetnine ići? Znači vremenski horizont od 2-5 godina. Ne mislim naravno na BiH. Jadran, Zagreb, Beč, München...

Iskreno, nisu mi jasni ljudi koji kupuju stanove po tim metropolama :neznam
Što im je još potrebno da shvate neke stvari, nuklearni rat?
Obradiva zemlja, šuma, izvori vode - to su pametna ulaganja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako ćete bazirati svoj portfolio za vrijeme/nakon korone?
PostPostano: 12 tra 2020, 11:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58724
Lokacija: DAZP HQ
s@lko dinamita$ je napisao/la:
lider30 je napisao/la:
Ne mogu skontati u kojem će smjeru srednjoročno nektetnine ići? Znači vremenski horizont od 2-5 godina. Ne mislim naravno na BiH. Jadran, Zagreb, Beč, München...


Ako ijedna grana djelatnosti bude imala stetu, to ce biti masovni turizam, sto indirektno povlaci i manju cijenu nekretnina. Cisto sumnjam da ce do konacnog rjesenja ovog stanja doci prije ljeta 2021. Prognoziram skorasnji pocetak balansiranja i kombiniranja, ali ne i povratak na staro.
Sto se tice Zagreba, taj balon je i inace prenapuhan, odrzava se radi gradjevinske mafije i psihologije ex yu ljudi koji je slican i u ZG-u i na Jadranu. Nema nikakve logike, jer broj ljudi u Zagrebu ne raste nego stagnira.
Uzmi nekretninu i ubiraj rentu, to je i dalje plafon ulaganja.
Nadam se da ce se to ovom situacijom malo promijeniti.


U Zagrebu sigurno dolazi do korekcije cijena, stavio sam oglas da tražim stan tu i tu po najnižoj ponudi, već mi se javilo par prodavača, ali čekat ću jesen, ovo je samo probni balon.

U centru grada su masovno stanovi korišteni za kratkoročno iznajmljivanje, čak i po periferiji sve više što je onda radilo pritisak na cijene, sad kako toga više nema, ne samo zbog korone nego i zbog potresa koji je uništio masu tih stanova, mora doći do korekcije.

Meni je sestrična s mužem dala otkaz prije godinu dana na super plaćenim poslovima kako bi živjeli od 5 stanova u centru grada, i bome u dvije godine su došli do novog X5, ali sad im ne bih bio u koži, štete na stanovima su značajne, a prihoda svakako više nema.

Drugi fenomen je što je njuškalo odjednom pun stanova u novogradnji koji se dosad nisu ni oglašavali javno, lagano je prpa krenula.

I treći su oni najugroženiji koji su ušli u kredite, apn-ove, zaduženi uglavnom u eurima, a s neizvjesnim prihodima već za par mjeseci ili s minimalcem već sad. Neki su počeli nuditi prepuštanje kredita i stanova.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako ćete bazirati svoj portfolio za vrijeme/nakon korone?
PostPostano: 12 tra 2020, 11:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58724
Lokacija: DAZP HQ
Naša Kvačica je napisao/la:
Još jedna karakteristika korone je da su ljudi stalno u kući.

Ovo mi nije interesantno, ali ako nekome jeste evo par ideja. Čini se mogli bi sada dobro funkcionirati biznisi sa kućnom dostavom bilo čega na lokalnom nivou. Dostava hrane, možda i medicinske opreme, možete li šiti maske, praviti vizire? Neke proizvode koje je sada teže nabaviti?


Zato je Robbie rekao da ću iz ovog izaći kao novi Soroš. :D

Bili smo šokirani prije 3 tjedna kad je nestao b2b, tjedan dana razmišljanja što i kako, a zadnja 2 tjedna živimo ko kraljevi, b2c ne da je sve nadoknadio, nego možemo birati poslove.

Prvo skepsa:
Citat:
zbog ambicioznog plana za gore spomenute mjesece, taj će nam volumen morati rasti ili ćemo eventualni pad morati kompenzirati kombinacijom rezanja troškova i većom prodajnom cijenom. Ajmo se svi skupa fokusirati da pokušamo doći do kvalitetnih stranki koje žele koristiti naše usluge, ajde neka svatko od nas/vas prodaji proslijedi sve moguće kontakte rodbine, prijatelja, poznanika koji bi mogli prodaji biti korisni za potencijalnu akviziciju.


2 tjedna nakon:
Citat:
Skoro pa nemoguće ali evo istinito napravili ste i to da u ovim izuzetno teškim ekonomskim trenutcima bilježimo ogroman rast, 75% iznad BP za tjedan 15.


Ali i to je k kakav rast bilježi biznis na koji sam vezan zasad samo financijski, a ne djelatno. Možda samo po sebi i nije nužno idealan biznis u ovoj situaciji, ali su u portfelju kao ključni klijenti telekomi i ponajveći svjetski b2c pošiljatelj hrane koji svi bilježe rast aktivnosti, a pogotovo ovaj drugi.

U ovom djelatnom biznisu nije nebitno što gotovo 30% fakturiramo u eurima stranim firmama, a u ovom drugom biznisu gotovo 80% je prema stranim klijentima. Sad se i na tečaju, odnosno trenutku konverzije kod npr. isplate plaća može značajno uštediti.

Sve skupa ova kriza je za mene osobno ispala čista poslovna prilika, sad samo treba sačuvati zdravlje.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako ćete bazirati svoj portfolio za vrijeme/nakon korone?
PostPostano: 12 tra 2020, 11:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58724
Lokacija: DAZP HQ
Mar-kan je napisao/la:
lider30 je napisao/la:
Ne mogu skontati u kojem će smjeru srednjoročno nektetnine ići? Znači vremenski horizont od 2-5 godina. Ne mislim naravno na BiH. Jadran, Zagreb, Beč, München...

Iskreno, nisu mi jasni ljudi koji kupuju stanove po tim metropolama :neznam
Što im je još potrebno da shvate neke stvari, nuklearni rat?
Obradiva zemlja, šuma, izvori vode - to su pametna ulaganja.


To nisu pametna financijska ulaganja, još uvijek je sve to u bescjenje. Srećom imam toga po duvanjskom polju na svim stranama, od borove šume do polja pa ako ikad zaškripi toliko da se moram povući na back up položaj imam gdje. :D

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako ćete bazirati svoj portfolio za vrijeme/nakon korone?
PostPostano: 12 tra 2020, 11:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32122
dudu je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Iskreno, nisu mi jasni ljudi koji kupuju stanove po tim metropolama :neznam
Što im je još potrebno da shvate neke stvari, nuklearni rat?
Obradiva zemlja, šuma, izvori vode - to su pametna ulaganja.


To nisu pametna financijska ulaganja, još uvijek je sve to u bescjenje. Srećom imam toga po duvanjskom polju na svim stranama, od borove šume do polja pa ako ikad zaškripi toliko da se moram povući na back up položaj imam gdje. :D

Baš zato što je u bescijenje, odlična prilika. Ti imaš gdje, a 90% nema.
I ne može se back up praviti minut do 12, što vele muslimani - ne kroji se marama prije Bajrama!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako ćete bazirati svoj portfolio za vrijeme/nakon korone?
PostPostano: 17 tra 2020, 07:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ožu 2012, 07:39
Postovi: 1695
Daklem zaboravih sam napisati svoje stanje.

Portfolio nam (supruga i ja) se zasada sastoji od: štednje, nekretnina (nešto nasljeđeno, nešto kupljeno), umjetnina (nešto nasljeđeno, nešto kupljeno) i kripta. Sve ostaje isto osim štednje.

Jedan dio štednje će ići u pokretanje još jedne poslovne avanture koja bi već bila pokrenuta da nije bilo korone. Jedino što me muči jest što s preostalom štednjom. Razmoišljam dio prebaciti u ojre, a dio u zlato.

_________________
Neću NATO
Hoću na te


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako ćete bazirati svoj portfolio za vrijeme/nakon korone?
PostPostano: 17 tra 2020, 13:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
lider30 je napisao/la:
Ne mogu skontati u kojem će smjeru srednjoročno nektetnine ići? Znači vremenski horizont od 2-5 godina. Ne mislim naravno na BiH. Jadran, Zagreb, Beč, München...

U kojem god budu išle, pojavljuju se novi oblici zarade, u vidu iznajmljivanja stana na dan. Na osnovu toga, ulaganje u nekretnine može da se isplati već za 2-3 godine.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kako ćete bazirati svoj portfolio za vrijeme/nakon korone?
PostPostano: 25 tra 2020, 17:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Sve što je potrebno bilo kome za dugoročni buy and hold je "All weather" portfolio kojeg je osmislio Ray Dalio (Bridgewater). Ja bih mu eventualno dodao malo BTC i private equity ako imate pristup. Naravski, nije lako držati obveznice kad su je yield jedva 2%, ali sad znamo da kamate mogu postati i negativne, što znači da obveznice nemaju gornji plafon u cijeni koja korespondira sa yieldom od 0%. Baciti sve udžbenike.

slika

Ovdje su PDF-ovi koji objašnjavaju zašto je ovo superioran portfolio za sve vrste ekonomskih ciklusa:

https://www.bridgewater.com/resources/risk-parity-is-about-balance.pdf

https://www.bridgewater.com/resources/engineering-targeted-returns-and-risks.pdf

https://www.bridgewater.com/resources/all-weather-story.pdf

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 19 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO