HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 08:27.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Najpoznatiji ekonomski pokazatelji i formule - upitna pouzdanost
PostPostano: 01 sij 2024, 22:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Prvenstveno mislim na ALtmanov Z-Score iz 1968. godine. Kako radim specijalan posao, gdje se predvidjaju insolventnosti i bankroti korporativnih klijenata, probao sam model na poduzecima koja su proglasila insolventnost i barem pola ih nije dao rezultat, koji predvidja bankrot.
Model navodno 2 godine unaprijed daje signale da bi firma mogla propasti. Po mojem iskustvu model je problematicniji u segmentu jer daje lazne signale moguce propasti, za tvrtke koje su kasnije opstale.
Oni tvrde da model ima ucinkovitost 75% pogadjanja.

Ogradjujem se donekle, jer sam tek u zadnje vrijeme poceo primjenjivati unazad Altmanovu formulu za vec propale tvrtke i tek je sve isprobano na nekolicini njih.

Druga problematika da vecina korporativnih financijskih pokazatelja nije standardizirana. Tako da izracun primjerice EBITDA - nacin kako radi moja bivsa firma i nacin kako radi sadasnja firma daje drukcije rezultate. Jos kad dodam iz zavrsnog racuna izracun od strane same tvrtke i izracun Bloomberg platforme, nekad su u optjecaju 4 razlicita iznosa za jedan pokazatelj. :zubati

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpoznatiji ekonomski pokazatelji i formule - upitna pouzdanost
PostPostano: 02 sij 2024, 09:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4689
Eh, tehnička analiza.
Nike pute pogodi, nike pute ne.
Ona ne uzima u obzir dugoročne pokazateje, kretanja u potrošačkin preferencijaman, tehnološki progres... Tu ima stvarih koje je teško izmirit.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpoznatiji ekonomski pokazatelji i formule - upitna pouzdanost
PostPostano: 02 sij 2024, 09:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
Vjerojatno previše pojednostavljen model.

Nisam nimalo upućen u tu struku, ali koliko mogu vidjeti to su kompleksni sustavi koji se nastoje objasniti previše jednostavnim formulama. Dođe na kraju kao vremenska prognoza. Vrlo nepouzdano ali ok opet bolje išta nego ništa.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpoznatiji ekonomski pokazatelji i formule - upitna pouzdanost
PostPostano: 02 sij 2024, 10:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58278
Lokacija: DAZP HQ
Knjigovodstveno firme mogu čuda raditi, bez revizije je nekad možda i nemoguće odgonetnuti pravo stanje.

Meni su dostupni skoro svi alati od D&B i imaju analitiku i razne ocjene poslovanja firmi u smislu rizika od bankrota i stečaja, nekad sam to aktivnije pratio, ali zbog prirode posla ne više toliko. Ne znam je li to ima ikakvu težinu za ozbiljne procjene, samo znam da postoji korelacija između slabijih platiša i njihovih lošijih ocjena.

Jedan od problema zadnje dvije godine je promjena portfelja, sve veći udio Kineza koji nadiru u Europu, a za njih ne postoje nikakvi pouzdani alati.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpoznatiji ekonomski pokazatelji i formule - upitna pouzdanost
PostPostano: 02 sij 2024, 12:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
dudu je napisao/la:
Knjigovodstveno firme mogu čuda raditi, bez revizije je nekad možda i nemoguće odgonetnuti pravo stanje.

Meni su dostupni skoro svi alati od D&B i imaju analitiku i razne ocjene poslovanja firmi u smislu rizika od bankrota i stečaja, nekad sam to aktivnije pratio, ali zbog prirode posla ne više toliko. Ne znam je li to ima ikakvu težinu za ozbiljne procjene, samo znam da postoji korelacija između slabijih platiša i njihovih lošijih ocjena.

Jedan od problema zadnje dvije godine je promjena portfelja, sve veći udio Kineza koji nadiru u Europu, a za njih ne postoje nikakvi pouzdani alati.


Koristim D&B svakodnevno i od kreditnih agencija su jedna od losijih. Komparativna prednost im je sto su globalni igrac i sto u raznim nedodjijama imaju pokoji podatak o lokalnoj firmi - vise od ostalih. Prisutni su u apsolutno svakom kuktu svijeta.

Credit reform i KSV su puno bolji od ovih koje ja koristim. Orbis je isto dobar, ali mi rijedje dolazi na uvid.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpoznatiji ekonomski pokazatelji i formule - upitna pouzdanost
PostPostano: 02 sij 2024, 15:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 svi 2021, 00:54
Postovi: 2126
Lokacija: Južna Bosna
Refinitiv Eikon sadrži modele za procjenu vjerojatnosti defaulta.

_________________
Volim sve Hrvatice, bez obzira na zavičaj, podrijetlo i rasu.
_________________
Romska i dalmatinska glazba liječe dušu.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO