HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 16:50.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Dizalice topline / toplinske pumpe, solarni kolektori, obnovljivi izvori topline
PostPostano: 06 lis 2023, 11:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
SEO ("Autorska ", što bi rekao KiM)

Poznajem ljude koji su hipijevski ugradili peći na lož ulje, plin, narodno grijanje (drva i ugalj), poslije peći na pelet, sada neki razmišljaju i o dizalicama topline. No u pravilu su uradili slabu izolaciju na kućama. Osobno sam za kombinaciju tradicionalnog i suvremenog načina zagrijavanja i hlađenja objekata. Idealna kuća za mene mora imati vrhunsku izolaciju, solarne termalne i fotonaponske kolektore, te peć na drva koja može grijati vodu. Solarni kolektori i dizalica topline za rad u idealnim uvjetima, peć na drva za period kada su nepovoljni vremenski uvjeti i nema električnog napajanja bilo da je noć ili prekid opskrbom.

Šta su dizalice topline, koliko su učinkovite, imate vlastita iskustva ili ljudi koje poznajete, cijena ulaganja, isplativost, mane, prednosti,.. ???

Ovdje je objašnjeno kako to teoretski radi.






Mišljenje o dizalicama topline :smajl025

eng / podnapisi:



hrv:


_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dizalice topline / toplinske pumpe, solarni kolektori, obnovljivi izvori topline
PostPostano: 06 lis 2023, 11:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 3803
Niko Komadina je napisao/la:

Negativno mišljenje o dizalicama topline :smajl025

Molim zanemari ovo britansko sranje od klipa, britanske kuće su katastrofalno nekvalitetno izgrađene i loše ili nikako izolirane. Ne mogu se uspoređivati s kućama iste starosti u Njemačkoj ili Skandinaviji.
Drugo, britanski majstori su bahate neznalice.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dizalice topline / toplinske pumpe, solarni kolektori, obnovljivi izvori topline
PostPostano: 06 lis 2023, 12:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Kako rade grijanje preko solranih kolektora?


Citat:
Energija sunca
Intenzitet sunčevog zračenja je nestalan, ovisi o godišnjem dobu, meteorološkim prilikama i geografskom položaju.

Zbog toga se, kod projektiranja solarnih sustava, mora znati količina dozračene sunčeve energije. U raznim dijelovima Hrvatske količina sunčeve energije koja dospije na horizontalnu plohu tijekom godine je različita i iznosi od 1.150 od 1.600 kWh/m2 godišnje što energetski otprilike odgovara 115-160 lit. ložulja godišnje.

Globalni sunčevo zračenje u HrvatskojZbog velikih razlika u dozračenosti sunčeve energije na području Hrvatske, postoji razlika pri odabiru vrste i broja kolektora u kontinentalnom dijelu i priobalju.

Energija Sunca dijeli se na dvije komponente: direktno zračenje i difuzno zračenje. Direktno zračenje je onaj dio zračenja koji dopire do površine Zemlje izravno iz prividnog smjera Sunca, dok difuzno zračenje nastaje raspršenjem sunčevih zraka u atmosferi na molekulama i česticama prašine te dolazi na površinu Zemlje iz svih smjerova neba. Globalno zračenje je zbroj direktnog i difuznog zračenja te je ono koje se uzima pri proračunu potrebne površine kolektora.



Komponente solarnog sustava
Solarni sustav za zagrijavanje vode, podrazumijeva korištenje sunčeve energije u sustavima zagrijavanja potrošne tople vode (PTV) i dogrijavanju sustava grijanja.

Solarni se sustav sastoji od nekoliko komponenti: solarnih kolektora, solarnog i/ili akumulacijskog bojlera, regulacije, solarne pumpne grupe, ekspanzijske posude te elemenata armature i izoliranih cijevi.

U našim krajevima za cjelogodišnje potrebe PTV-a i grijanja, solarna energija kao samostalni izvor topline nije dovoljna pa nam u sustavima zagrijavanja PTV-a i grijanja, uz solarni sustav, treba i neki konvencionalni izvor topline (kotao na ulje, plin, el. struju ili biomasu (drvo, pelete, sječku...)). Važno je znati da solarni sustavi sakupljaju i spremaju Sunčevu energiju samo kada Sunca ima, tj. ako je vani nekoliko dana oblačno, solarni sustav neće imati tople vode. Iz tog razloga u sustavu moramo imati veliku količinu vode (veliki bojler) koja može akumulirati Sunčevu energiju kada Sunca ima da bismo toplu vodu mogli trošiti u vrijeme kada Sunca nema (najčešće navečer i ujutro). Komponente solarnog sustava potrebno je pažljivo dimenzionirati da bi zagrijavanje PTV-a i dogrijavanje sustava grijanja moglo kvalitetno raditi.

Optimalno dimenzioniran solarni sustav može zadovoljiti od 45% do 75% godišnjih potreba za pripremom PTV-a te oko 30% toplinske energije za grijanje prostora.

Zagrijavanje potrošne tople vode (PTV)


Kod zagrijavanja potrošne tople vode, centralno mjesto solarnog sustava je bivalentni solarni bojler (bojler sa 2 izmjenjivača).

Potrošna voda zagrijava se solarnim kolektorima, a kada nema dovoljno energije od kolektora (Sunca) dogrijavanje se vrši el. energijom, kotlom ili nekin drugim alternativnim izvorom topline.

Dogrijavanje sustava centralnog grijanja


Kod solarnog dogrijavanja sustava grijanja i zagrijavanja potrošne tople vode, centralno mjesto solarnog sustava je akumulacijski spremnik sa solarnim izmjenjivačem topline i inox bojlerom za PTV. Također, zagrijavanje većih količina PTV može se izvesti bivalentnim bojlerom.

Potrošna voda i voda za grijanje zagrijava se solarnim kolektorima, a kada nema dovoljno energije od kolektora (Sunca) dogrijava se kotlom.

Solarno dogrijavanje sustava grijanja preporuča se u niskotemperaturnim sustavima grijanja (podno, zidno...) - u klasičnim radijatorskim sustavima (80°C/60°C) solarno dogrijavanje neće doći do izražaja.

Princip rada solarnog sustava za pripremu PTV


Solarni sustavi zagrijavaju vodu pomoću besplatne energije Sunca. Sunčeva energija se pomoću solarnih kolektora prenosi na solarni fluid koji struji kroz kolektore te se preko donjeg izmjenjivača topline u solarnom bojleru prenosi na potrošnu vodu. Da bi se Sunčeva energija mogla maksimalno iskoristiti, u solarnom sustavu mora postojati regulacija koja vodi proces izmjene topline. Regulacija preko temperaturnih osjetnika uspoređuje temperaturu vode u bojleru i solarnog fluida u kolektoru te uključuje pumpu kada je razlika temperatura između medija i vode odgovarajuće velika (5°C), a isključuje pumpu kada je ta razlika mala (3°C). U slučaju da kolektori ne mogu predati dovoljno topline vodiu bojleru, regulacija uključuje pumpu u krugu konvencionalnog izvora topline (kotla na ulje/plin, el. energiju ili drvo, pelete) i dogrijava vodu do željene temperature (naravno, samo u slučaju kada je solarni sustav spojen na sistem s konvencionalnim izvorom topline).



Primjer solarnog sustava za zagrijavanje PTV za obiteljsku kuću


U nastavku je prikazan okvirni odabir komponenti solarnog sustava za pripremu PTV-a za četveročlanu obitelj u priobalju (za točan odabir solarnog sustava projektant treba proračunati svaku komponentu posebno). Prvo se određuje dnevna potrošnja vode po osobi. U ovom se primjeru uzima uobičajena dnevna potrošnja od 50 litara po osobi i danu. Dakle, prema 4x50 litara/osobi i danu te uvećano za 50% radi akumulacije, slijedi da je za 4 osobe potreban bojler volumena 300 litara vode. Bojler, ovisno o izboru proizvođača i modelu, može imati i ugrađenu solarnu regulaciju. Dogrijavanje vode u bojleru, u ovom slučaju, osigurano je kotlom na drvnu biomasu.

Nakon odabranog solarnog bojlera, odabire se vrsta solarnog kolektora. Vrsta kolektora ovisi o više ranije navedenih parametara, a za ovaj primjer odabrani su pločasti solarni kolektori. Broj kolektora ovisi, uz volumen bojlera, i o njihovom smještaju u prostor, tj. o kutu nagiba i azimutu. U ovom primjeru se kolektori smještaju na kosi krov pod kutem od 30° okrenuti 5° prema zapadu. Prema tim parametrima mogu se odabrati 2 ili 3 kolektora. U ovom primjeru odabiru se 2 kolektora. Ako bi smještaj kolektora bio nepovoljniji (drugačiji kutevi ili veći otklon od juga) te ako bi potrošnja jače varirala od predviđene, trebalo bi ugraditi 3 kolektora.

U ovom konkretnom primjeru također se mora uzeti u obzir i to da se solarni sustav ugrađuje u priobalnom dijelu koji ima nešto više sunčanih dana godišnje i nešto veću godišnju insolaciju (ozračenje) nego kontinentalni dio.

Od ostalih komponenti, tu su solarna pumpna grupa, ekspanzijska posuda (u ovom slučaju, volumena 24 litre), solarni odzračni lončić sa zapornim ventilom i troputni termički ventil za PTV koji se svakako preporučuje da bi se spriječile previsoke temperature na izljevnim mjestima (u solarnom bojleru se može podesiti temperatura PTV-a do 90°C).

U slučaju potrebe za ugradnju sustava za zagrijavanje većih količina tople potrošne vode (npr. u ugostiteljskim objektima), osim većeg broja kolektora u pravilu je potrebno ugraditi uz solarni bojler i akumulacijski bojler koji služi kao dodatni spremnik tople vode.



slika

izvor https://termometal.hr/blog/obnovljivi-i ... logija-77/

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dizalice topline / toplinske pumpe, solarni kolektori, obnovljivi izvori topline
PostPostano: 06 lis 2023, 12:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 3803
Niko Komadina je napisao/la:
Idealna kuća za mene mora imati vrhunsku izolaciju, solarne termalne i fotonaponske kolektore, te peć na drva koja može grijati vodu. Solarni kolektori i dizalica topline za rad u idealnim uvjetima, peć na drva za period kada su nepovoljni vremenski uvjeti i nema električnog napajanja bilo da je noć ili prekid opskrbom.
To sve zajedno je pretjerivanje. Solarni fotonaponski OK, solarni termalni se isplate ako imaš puno gostiju u apartmanima, grijanje bazena ili jako brojnu obitelj.

Pored dizalice topline, za sekundarni izvor možeš imati plin ili drva. Ako je plin, to je prilično jednostavno, samo dodaš plinski bojler (i neke ventile itd.) na postojeći sistem grijanja i tople vode. U kući imam sistem u kojem dizalica topline radi grijanje, a plinski bojler toplu vodu. Ako dizalica iz bilo kojeg razloga ne radi, onda se može grijati na plin. Voda se ne može grijati na dizalicu topline. To nije idealan sistem, takav je zato što je nadograđivan postojeći, ako se radi od nule, onda se može bolje izvesti.

Umjesto plina sekundarni sistem može biti na drva. Može biti cijelo centralno s grijanjem vode i grijajem cijele kuće na drva ili samo pomoćni sistem s klasičnom peći na drva za grijanje dijela kuće.

Drva i plin se mogu koristiti i za "dekorativnu" vatru, koja ima prvenstveno estetsku ulogu, a centralno grijanje i dalje grije. Imam i takav treći sistem, ali to je pizdarija ako racionalno gledamo, služi za ugođaj boravka pored vatre.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dizalice topline / toplinske pumpe, solarni kolektori, obnovljivi izvori topline
PostPostano: 06 lis 2023, 12:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Koliko često moraš grijati na plin? Koji su nepovoljni uvjeti potrebni za paljenje plinskog grijača?

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dizalice topline / toplinske pumpe, solarni kolektori, obnovljivi izvori topline
PostPostano: 06 lis 2023, 12:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 3803
E da, imam i solarne fotonaponske panele, dobro se slažu s dizalicom topline.
Preko google nesta (ili nekog sličnog uređaja) se namjesti da grije u doba kad ima dnevnog svjetla.

Najvažnije je da je kuća dobro izolirana, dobri prozori, izolacija tavana, izolacija podova u prizemlju, sve slabe točke riješene.
Ako je kuća dobro izolirana, onda ne samo da troši manje energije, nego i puno duže zadržava toplinu, nema naglog pada temperature nakon što se ugasi grijanje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dizalice topline / toplinske pumpe, solarni kolektori, obnovljivi izvori topline
PostPostano: 06 lis 2023, 12:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 3803
Niko Komadina je napisao/la:
Koliko često moraš grijati na plin? Koji su nepovoljni uvjeti za paljenje plinskog grijača?
Što se tiče grijanja, ako su temperature iznad nule, ne mora se nikad dogrijavati plinom.
Ne mora ni ispod nule, mislim da je sistem projektiran za temperature do -15, ali kad je jako hladno i upališ dizalicu topline kad se vratiš u ohlađenu kuću nakon nekoliko dana onda se sa dizalicom toline sporije diže temperatura. Otvorim plin i zagrije se puno brže uz plin + dizalicu.

Inače se plin zapali na timeru svaku večer na sat vremena, za kupanje djece itd.
Za pranje ruku ili kratko tuširanje ne treba paliti plin, to može s vodom koja je još topla u bojleru (koji je isto dobro izoliran).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dizalice topline / toplinske pumpe, solarni kolektori, obnovljivi izvori topline
PostPostano: 06 lis 2023, 12:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 ruj 2022, 12:17
Postovi: 719
Dr. Van Nostrand je napisao/la:
Niko Komadina je napisao/la:
Idealna kuća za mene mora imati vrhunsku izolaciju, solarne termalne i fotonaponske kolektore, te peć na drva koja može grijati vodu. Solarni kolektori i dizalica topline za rad u idealnim uvjetima, peć na drva za period kada su nepovoljni vremenski uvjeti i nema električnog napajanja bilo da je noć ili prekid opskrbom.
To sve zajedno je pretjerivanje. Solarni fotonaponski OK, solarni termalni se isplate ako imaš puno gostiju u apartmanima, grijanje bazena ili jako brojnu obitelj.

Pored dizalice topline, za sekundarni izvor možeš imati plin ili drva. Ako je plin, to je prilično jednostavno, samo dodaš plinski bojler (i neke ventile itd.) na postojeći sistem grijanja i tople vode. U kući imam sistem u kojem dizalica topline radi grijanje, a plinski bojler toplu vodu. Ako dizalica iz bilo kojeg razloga ne radi, onda se može grijati na plin. Voda se ne može grijati na dizalicu topline. To nije idealan sistem, takav je zato što je nadograđivan postojeći, ako se radi od nule, onda se može bolje izvesti.

Umjesto plina sekundarni sistem može biti na drva. Može biti cijelo centralno s grijanjem vode i grijajem cijele kuće na drva ili samo pomoćni sistem s klasičnom peći na drva za grijanje dijela kuće.

Drva i plin se mogu koristiti i za "dekorativnu" vatru, koja ima prvenstveno estetsku ulogu, a centralno grijanje i dalje grije. Imam i takav treći sistem, ali to je pizdarija ako racionalno gledamo, služi za ugođaj boravka pored vatre.


Kod grijanja nije pitanje toliko eficijentnost nego amortizacija, cijela filozofija se svodi na potrošeni novac na kraju godine.
"umjetno poskupljivanje struje" je odgovorno što se sada uporno guraju pumpe i solarni kolektori, uz to dolazi da su u Austriji, Njemackoj itd. solarni kolektori jako subvencionirani od drzave.

Nikad lakše nije bilo proizvodit struju a ovamo deru narod.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dizalice topline / toplinske pumpe, solarni kolektori, obnovljivi izvori topline
PostPostano: 06 lis 2023, 13:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 3803
Kronos je napisao/la:
Kod grijanja nije pitanje toliko eficijentnost nego amortizacija, cijela filozofija se svodi na potrošeni novac na kraju godine.
"umjetno poskupljivanje struje" je odgovorno što se sada uporno guraju pumpe i solarni kolektori, uz to dolazi da su u Austriji, Njemackoj itd. solarni kolektori jako subvencionirani od drzave.

Nikad lakše nije bilo proizvodit struju a ovamo deru narod.
Što se tiče dizalica topline, prije nekoliko godina plin je bio relativno prejeftin u odnosu na struju da bi se čisto ekonomski opravdalo grijanje dizalicom topline. Trenutno je zbog skupog plina isplativije na dizalicu topline. Ovo je neki izračun iz kraja 2022. godine:

slika

https://www.telegram.hr/zivot/izracunali-smo-godisnje-cijene-grijanja-s-razlicitim-energentima-strucnjaci-otkrivaju-sto-provjeriti-u-svome-domu/

Izračun za trošak grijanja je različit od godine do godine i od zemlje do zemlje. Može u BiH biti jeftinije jedno, a u Hrvatskoj drugo, neovisno o približno istim klimatskim i građevinskim uvjetima (ako postoje velike razlike u cijenama struje, plina i drva).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dizalice topline / toplinske pumpe, solarni kolektori, obnovljivi izvori topline
PostPostano: 06 lis 2023, 13:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 3803
Kronos je napisao/la:
"umjetno poskupljivanje struje" je odgovorno što se sada uporno guraju pumpe i solarni kolektori
Ovo ti je potpuna logička besmislica, kad je struja skuplja, dizalice topline su manje atraktivne (u odnosu na plin) i obrnuto.

Gdje je struja jeftina, a plin skup - dizalice topline su bolje rješenje.
Gdje je struja skupa, a plin jeftin - nema tog guranja i subvencija koje će ljude okrenuti dizalicama topline


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dizalice topline / toplinske pumpe, solarni kolektori, obnovljivi izvori topline
PostPostano: 06 lis 2023, 16:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 ruj 2022, 12:17
Postovi: 719
Dr. Van Nostrand je napisao/la:
Kronos je napisao/la:
"umjetno poskupljivanje struje" je odgovorno što se sada uporno guraju pumpe i solarni kolektori
Ovo ti je potpuna logička besmislica, kad je struja skuplja, dizalice topline su manje atraktivne (u odnosu na plin) i obrnuto.

Gdje je struja jeftina, a plin skup - dizalice topline su bolje rješenje.
Gdje je struja skupa, a plin jeftin - nema tog guranja i subvencija koje će ljude okrenuti dizalicama topline


Nerazumiješ, trenutno su svugdje i struja i plin skupi, a nije baš tako da svaka kuća ima pristup plinovodu. To su razlozi zbog kojih se toplinske pumpe i foto naponski paneli guraju u prvi plan, to višeu u njemačkoj nego u austriji.

Ali možda to ne vrijedi za Hr i Bih, pa si došao do krivog zaključka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dizalice topline / toplinske pumpe, solarni kolektori, obnovljivi izvori topline
PostPostano: 06 lis 2023, 17:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 ruj 2022, 12:17
Postovi: 719
Dr. Van Nostrand je napisao/la:
Kronos je napisao/la:
"umjetno poskupljivanje struje" je odgovorno što se sada uporno guraju pumpe i solarni kolektori
Ovo ti je potpuna logička besmislica, kad je struja skuplja, dizalice topline su manje atraktivne (u odnosu na plin) i obrnuto.

Gdje je struja jeftina, a plin skup - dizalice topline su bolje rješenje.
Gdje je struja skupa, a plin jeftin - nema tog guranja i subvencija koje će ljude okrenuti dizalicama topline


Ovaj scenario mi nigdje nije poznat u zadnje 2-3 godine.
S povećanjem cijene plina došlo je i do povećanja cijene struje, jer zemlje poput Austrije i Njemačke još uvijek proizvode 10-20% električne energije sa plinom.
U Austriji je trenutačna cijena plina 11,40 centi/kWh, što bi iznosilo na godišnju prosječnu potrošnju jedne četveročlane obitelji (~15.000kWh) oko 142€ mjesečno.
Iz tog razloga je toplinska pumpa doživjela takav boom u zadnje 2-3 godine.
Njemačka je nedavno uvela zakon gdje se defacto od 1.1.2025 zabranjuje ugrada grijanja na plin i ulje.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO