HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 10:55.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Crkva i karneval
PostPostano: 07 vel 2024, 12:23 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3881
Ovdje ima ljudi koji su teološki potkovani pa me zanima zašto crkva prezire karnevalska događanja. Dešavalo se neki dan prozivanje ljudi na misi koji sudjeluju na karnevalu umjesto da su u crkvi.

Ovdje pričamo o običaju koji je 100% hrvatski i katolički. Kad čuješ nekoga u Rijeci da prezire karnevalska događanja obično je to Srbin, musliman ili uvjereni Jugoslaven. Dokaz tome je i što KP nije dozvoljavala karneval u Rijeci sve do 1982. ali tada su bile svega 3 grupe, a tek nakon 1991. organizirano u ovom obliku.

Što je to u župnicima da se svrstavaju na istu stranu kao Srbi, muslimani i uvjereni komunisti?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crkva i karneval
PostPostano: 07 vel 2024, 13:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Karneval prezire i politika i sve institucije sustava i mainstreama.

Karnevalima je u Europi toliko toga zabranjeno iz polticke korektnosti, da gube smisao. To bi trebao biti predmet jedne cijele studije.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crkva i karneval
PostPostano: 07 vel 2024, 14:02 
Offline

Pridružen/a: 09 lis 2023, 11:05
Postovi: 736
Lokacija: Hercegovje
Karneval/Poklade je eksluzivno katolička tradicija, kod pravoslavaca je tek u naznakama, kod Rusa i Grka.
Kod Srba to nije narodni događaj, nego na razini par sela koja imaju tu tradiciju.
Kotorski karneval je čisti nastavak katoličke tradicije Boke Kotorske, apsolutno nikakve veze nema s pravoslavljem i onom crkvom koju su izgradili u sred Kotora niti ima 100 godina, dok katolička stoji tamo od 12. stoljeća.
U Dalmaciji se svi maškaraju i maškarat će se, koliko god bilo pogano nepogano, neka Crkva šeta po Meksiku i daje reda njihovim praznovjerjima.

Župnici koji prigovaraju na maškare neka krste jarad, ako nemaju pametnijeg posla.
Maškare i karneval su prekrasna tradicija Hrvata koju treba očuvati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crkva i karneval
PostPostano: 07 vel 2024, 14:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35585
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
To su new age župnici, ne smiju prigovori na blagoslov istospolnih brakova ali smiju na stoljetnu tradiciju karnevala.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crkva i karneval
PostPostano: 07 vel 2024, 15:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
daramo je napisao/la:
To su new age župnici, ne smiju prigovori na blagoslov istospolnih brakova ali smiju na stoljetnu tradiciju karnevala.

Uze mi post (riječ) iz tipkovnice :zubati
Da, bave se relativno banalnim stvarima. Karnevali ili maškare/mačkare jesu poganskog podrijetla, ali ima gorućih problema unutar RKC koje treba rješavati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crkva i karneval
PostPostano: 07 vel 2024, 19:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4386
Lokacija: Grobnik
Moja nona s Grobnika je bila protiv mačkara.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crkva i karneval
PostPostano: 07 vel 2024, 19:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
meni je najdraži samoborski fašnik, već sam za prošli vikend išao malo u izvidnicu i pojačao zalihu krafni i kremšnita.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crkva i karneval
PostPostano: 07 vel 2024, 19:20 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 sij 2023, 15:54
Postovi: 4082
Jer je obicaj iz Rima, to je nevjerojatno preživjeli stari rimski poganski običaj.

Vridan je jer je jedna od zadnjih oaza političke nekorektnosti.

U Imotskom im smeta jer se doslovno i zove karneval po rimskom bogu vina Bachu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crkva i karneval
PostPostano: 08 vel 2024, 06:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4386
Lokacija: Grobnik
Razlika između hellowina i mačkara je nikakva. Jedina razlika je što su mačkare postale naša tradicija, makar doduše, još koje desetljeće pak će to biti i hellowin. Ali u svakom slučaju, jedno i drugo je poganština, koja kako vrieme ide se očituje na sve gori i gori način.

Mačkare su bježanje od stvarnosti, ruganje drugome, skrivanje od samih sebe... t.j. sve ono protiv čega se kršćanstvo bori. A neke skrivene poruke i kritike koje se upućuju preko mačkara nemaju smisla, jerbo danas sve to možeš tako i tako javno reći bez glume. A ono što ne smiješ javno reći, ne smiješ reći niti preko mačkara. Mačkare su na kraju samo još jedna plitka zabava za ovce, kano i tisuće drugih stvari...
KRUHA I IGARA, da bi na kraju propao Rim...

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crkva i karneval
PostPostano: 08 vel 2024, 11:32 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3881
dane-croatia je napisao/la:
Moja nona s Grobnika je bila protiv mačkara.


I majka od Stipe Božića je smatrala da je njegovo planinarenje ludost i sramota za obitelj dok joj nije frizerka u Splitu rekla kako cijela zemlja priča o njemu jer se popeo na Mt. Everest.

Tako isto zbog karnevala dođu ljudi iz zemalja gdje toga nema pa su oduševljeni, tvojoj noni unatoč.

Očito nisi nikad bio u povorci pa ne znaš koliko je tu rada i pripreme. Hellowin je samo poludnevno glupiranje, ovdje ima mjesec dana posla ako pripremaš koreografiju i kola.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crkva i karneval
PostPostano: 08 vel 2024, 12:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4386
Lokacija: Grobnik
Kaftanzoglio je napisao/la:
dane-croatia je napisao/la:
Moja nona s Grobnika je bila protiv mačkara.


I majka od Stipe Božića je smatrala da je njegovo planinarenje ludost i sramota za obitelj dok joj nije frizerka u Splitu rekla kako cijela zemlja priča o njemu jer se popeo na Mt. Everest.

Tako isto zbog karnevala dođu ljudi iz zemalja gdje toga nema pa su oduševljeni, tvojoj noni unatoč.

Očito nisi nikad bio u povorci pa ne znaš koliko je tu rada i pripreme. Hellowin je samo poludnevno glupiranje, ovdje ima mjesec dana posla ako pripremaš koreografiju i kola.


Znači, razlika je još u tomu da je ono poludnevno glupiranje a ovo višetjedno. Ima još neka razlika? Ako ti je cilj zadivit turiste, onda gluposti nikad dosta za izmislit...

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crkva i karneval
PostPostano: 08 vel 2024, 13:15 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3881
Gdje si pročitao mjesec dana glupiranja? Napisao sam mjesec dana posla u pripremi svega. Glupira se nekoliko ljudi na povorkama koji su nebitni osim da popune broj.

Kad sam bio u tome radili bi npr. alegorijska kola u nekoj hali bez grijanja i smrzavali se i koristili sve tehnologije rezanje, farbanje, zavarivanje itd., ti to uspoređuješ sa Hellowin, malo se našminkati u vješticu i izaći u kafić se kreveljiti na dva-tri sata.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crkva i karneval
PostPostano: 08 vel 2024, 13:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4386
Lokacija: Grobnik
Kaftanzoglio je napisao/la:
Gdje si pročitao mjesec dana glupiranja? Napisao sam mjesec dana posla u pripremi svega. Glupira se nekoliko ljudi na povorkama koji su nebitni osim da popune broj.

Kad sam bio u tome radili bi npr. alegorijska kola u nekoj hali bez grijanja i smrzavali se i koristili sve tehnologije rezanje, farbanje, zavarivanje itd., ti to uspoređuješ sa Hellowin, malo se našminkati u vješticu i izaći u kafić se kreveljiti na dva-tri sata.


Gdje sam ja napisao da za glupiranje ne treba neki put i trud?

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 43 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO